MEDEDELING naar Trek België voorkomen' Nieuwe cursussen Kreatieve Vorming Vogelbeurs Sluiskil trekt veel bezoekers Verpleeghuis Ter Schorre start dagbehandeling in Axel 4 Nog geen wedstrijden op natuurijs JANSEN RAAMSDONK™20® DAG klapper d KORT DESTEM Schaatsactiviteiten in Zeeuws-Vlaanderen Basisschool De Kreek in Westdorpe begint vandaag met kinderopvang Verbranden kerstbomen in Breskens niet ter discussie Tel. 01621-12991 fax: 22238 Inbraak Dode en zwaar gewonde bij verkeersongeval TERNEUZEN/HULST 15.00 UUR beving Veel liefhebbers naar het Meulengat tsburg ingegooid verkiezingen lowakijt moslimgroep ongeluk India Vernielingen Overal wordt al druk geschaatst, maar: nshuishoudingen bij, gen tot zes. En tja, iardatwevan maan- blijven. Tot 18.30 uur verse artikelen zijn, hebben we meteen s 1.50* Van onze verslaggever Hulst - De Kreatieve Vorming (KV) Hulst start in januari 1993 met twee nieuwe cursussen in de eigen ruimte in gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst. Speciaal voor de tieners vanat twaalf jaar is de cursus oriënta tie in de fotografie, die woens dag 13 januari van start gaat. De lessen duren van 16.00 tot 17.30 uur. In de lessen kan de jeugd prakti sche ervaring opdoen in het foto graferen van verschillende on derwerpen. Docent Levien de Blaey gaat met de cursisten na wat er te beleven valt op het gebied van fotograferen, het kie zen van een onderwerp, belich ting en andere zaken. Er zijn tien lessen en ze kosten 45 gul- 'den. Onder leiding van Gildo Hout kamer start zaterdag 16 januari een basiscursus grafische tech nieken. In tien weken worden de diverse druktechnieken beoe fend, elke zaterdag tussen 10.00 en 12.00 uur. Zo leren de cursis ten vanaf zestien jaar de gehei men van de linosnede, monoty- Terneuzen - Een 34-jarige vrouw uit Terneuzen deed zaterdag bij de gemeentepolitie in haar woonplaats aangifte van een in braak in haar woning aan de Kazernestraat in Terneuzen. Vermist worden een stereotoren, een cassetteband en twee boxen. Verder werd wat kleding meege nomen en een geldbedrag van circa honderd gulden. pe, zeefdrukken en etsen. Er zijn 15 cursusplaatsen beschikbaar. Belangstellenden moeten in schrijven voor 13 januari. Er zijn nog plaatsen open bij de volgende cursussen van de KV Hulst: kinderateliers, schilderen, grafiek, boetseren/keramiek, houtbewerking en ruimtelijk vormen en fotografie en voor de balletliefhebbers is er keuze tus sen klassiek- en jazzballet, kin derballet en Tai Chi Chuan. Beervelde (B) - De 26-jarige Marcus van Trappen uit Hulst is gistermorgen vroeg bij een een zijdig verkeersongeval om het leven gekomen. Een passagier werd zwaar gewond overge bracht naar het academisch zie kenhuis in Gent. Het ongeval gebeurde rond drie uur op de Beerveldebaan in de deelgemeente Lochristie. Ver moedelijk door het gladde weg dek ter plaatse raakte Van Trap pen met zijn personenauto in een slip. Daarbij raakte hij de macht over het stuur kwijt waarna de auto tegen een boom tot stil stand kwam en geheel werd ver nield CLINGE - Café de Troubadour, 20 u. kaar ting. ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 14 u. kaarting. vlpes- (ADVERTENTIE) In verband met een nieuwjaarsbijeenkomst gelden voor onze kantoren vandaag de volgende sluitings tijden. zeeland MAANDAG 4 JANUARI 1993 A 5 van de aardbevingsram, en cholera. Dit heeft he' Volgens een plaatselijk g van gebrek aan schooi Van onze verslaggever Terneuzen - Met het gestaag dalen van het kwik worden er in verschillende Zeeuws-Vlaamse plaatsen weer schaatsactiviteiten gehouden. Zo houdt het ijscomité 'Wel gebogen, niet gebroken' van avond een schaatsruilbeurs in café De Instuif/De Hoekse Waard in Hoek. De beurs be gint om 19.00 uur. IJsclub 't Grote Gat houdt op de gelijknamige kreek in Oost burg woensdag een aantal ac tiviteiten. Om 14.30 uur is er een elfstedentocht voor de jeugd tot en met twaalf jaar. Om 19.00 uur zijn er wedstrij den schoonrijden voor zowel individuelen als paren. Voor beide evenementen kan ter plaatse worden ingeschreven. IJsclub De Rietbos in West- dorpe houdt vandaag een schaatsruilbeurs in de brand weerkazerne van 18.00 tot 19.00 uur. Van onze correspondent Sluiskil - De vogelbeurs die werd georganiseerd door de Sluiskilse Vogel Vrienden, werd enorm druk bezocht. Vanuit alle uithoeken van Zeeuws-Vlaanderen kwamen de vogellief hebbers naar het Meulengat. De lange rij tafels in de foyer van dit welzijnscentrum bood te weinig plaats om alle mege brachte vogels te herbergen. Kopse kanaries, grote en kleine parkieten van allerlei soorten en allerlei prijsklassen, stonden in etagebouw op de tafels. De aan gevoerde tropische vogels wer den door de kwekers door mid del van een wollenn doek of een stukje plexiglas voor de kooi, beschermd tegen de kou en de wind. In een paar jaar tijd is Sluiskil uitgegroeid tot ontmoetings plaats voor vlogelliefhebbers. Hans van der Linden, voorzitter van de organiserende vereniging: „Onze vogelbeurs is een schot in de roos, niet in de laatste plaats omdat topkwekers als onder an deren Cousin, lindenberg, Begijn en Platteeuw, lid zijn van onze vereniging. Van deze mensen gaat toch een stimulerende wer king uit. Op onze vogelbeurs zie je ze dan ook vaak omringd door liefhebbers van elders. Het is voor de vogelliefhebbers een waar genoegen om ervaringen uit te kunnen wisselen met ande ren. Ook de beginnend vogellief hebber kan er al zijn problemen kwijt. Altijd is er wel iemand die de zelfde moeilijkheden heeft ge had, en die met zijn jarenlange ervaring de oplossing denkt te weten". De volgende vogelbeurs wordt gehouden op zondagmorgen 7 februari van 10.00 uur tot 12.30 uur, wederom in welzijnscen trum Het Meulegat. leasing voor iedere beurs bedrijf en particulier van nieuw en jong gebruikt bben overleefd, verblijven n dorpen in het oostelffl ardbeving vorige maan4 ensen om het leven e oudjaarsnacht de ruitea in een buitenwijk vai van de joodse gemeen "rijk. r plekke geen leuzen ol 'e synagoge van Meinau 00 grafzerken beschadig) heim, aan de Frans-Duitsi Terneuzen - Verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen is in verzor gingshuis De Vurssche in Axel ge start met dagbehandeling voor thuiswonende, zorgbehoevende be jaarden. Acht dementerende inwo ners van Axel kunnen zeven dagen per week overdag in het verzor gingshuis terecht voor behandeling, begeleiding en verzorging. Ook twaalf bewoners van De Vurssche, die intensief verzorgd moeten worden, krijgen vanaf 1 januari gezamenlijk met he deelnemers aan de dagbehandeling aanvullende zorg geboden. Het bieden van aanvullende zorg en dagbehandeling is mogelijk door de inzet van extra personeel op projectba sis. Het zogenaamde substitutieproject is een samenwerkingsverband tussen Ter Schorre en De Vurssche. De extra zorg is vooral bedoeld voor dementerende en verwarde ouderen. Zij worden overdag opgevangen in de re creatieruimte van De Vurssche. De ruimte is ingericht als een grote huiska mer. Personeel begeleidt de bezoekers individueel en in groepsverband. Er worden verschillende activiteiten ge-, houden. Ook worden mensen geholpen met zaken als eten en drinken en naar toilet gaan. De zorg is er vooral op gericnt de zelfredzaamheid en het zelfstandig functioneren van de deelnemers te be houden en zo mogelijk te verbeteren. Mensen, die eigenlijk een verpleeghui sindicatie hebben, kunnen op deze ma nier langer thuis of in het verzorgings huis blijven wonen. Voor iedere deelnemer wordt een indi vidueel zorgplan opgesteld. Aan de hand van dit plan vindt de behandeling, begeleiding en verzorging plaats. Óver het gewenste aantal dagen kan een afspraak worden gemaakt. Want waar schijnlijk zullen niet alle deelnemers zeven dagen -per week een beroep doen op het project. De indicatiestelling voor deelname wordt verricht door een indi catiecommissie. Een belangrijke aanleiding voor de op zet van het project was het feit dat in De Vurrsche veel bewoners aanvullende zorg nodig hadden. Met de normale personele bezetting.kon aan deze vraag niet voldoende tegemoet worden geko men. Het extra personeel is formeel in dienst van Ter Schorre. De medewer kers zijn in het verzorgingshuis gedeta cheerd. Door het project krijgt De Vurssche er in totaal 5,26 personeelsformatieplaat sen bij. Een groep ziekenverzorgenden en een activiteitenbegeleider worden per 1 januari in het kader van het project in De Vurssche aangesteld. Ook medewerkers van het verzorgings huis zijn bij het project betrokken. Zij nemen bijvoorbeeld 's avonds en 's nachts de verzorging van de betrokken bewoners weer over. Ondersteuning van ander personeel van Ter Schorre, bij voorbeeld vanuit de paramedische dienst, is mogelijk op afroep. Het project wordt betaald uit de zoge naamde 'zwevende-beddenregeling'. Met het geld voor deze bedden die nog nergens geplaatst zijn, kunnen projec ten worden betaald. Ter Schorre heeft een vergelijkbaar project opgezet in samenwerking met verzorgingshuis De Molenhof in Zaamslag. gehouden. Zodra we het licht op groen zetten komt de aankondiging voor de tocht op teletekst. Want een dergelijke wedstrijd moeten we bij de bond aanmelden. We moeten ook even afwachten hoe de gemeente beslist. We zijn in ieder geval nog wat terughoudend". Afwachten Ook IJscomité 'Wel gebogen, niet gebroken' uit Hoek wacht nog even af. „Het ijs op de Voorste Kreek is met vijf a zes centimeter nog niet dik genoeg. Dat moet toch zo'n tien centimeter zijn. Er ligt immers twaalf meter diep water onder", aldus G. van Schaik. Op bepaalde delen van De Braakman werd het afgelopen weekend wel geschaatst. „Het gaat met name om het zuidelijk deel waar de sch Congres (NDC) van kiezingen voor het Ghane. behaald. Van de 200 zetels tien zetels gaan naar twee steunen en twee onafhan. 'ezingen, gehouden op eboycot. t, is op 9 november offici- t Afrikaanse land. Hij procent van de stemmes a een staatsgreep aan bekenden geprobeerd sjechië en Slowakije op fe n de Tsjechische douane eerste melding van geweli sjechoslowakije, die op 1 is bij het incident niemand 'enst heeft 69 leden van arresteerd, aldus radio-Al ten worden ervan verdacht ".n moorden op politieagen- anhouding, in El Alma op Algiers, heeft men grote en munitie in beslag geno- an een bus zijn zondag om in de Oostindische staal derweg was van Sitapur in slecht zicht van een brug -inri r> t nen gewond. Van hen zijn "t Indische persbureau UN! ffestdorpe - Basisschool De Kreek in Westdorpe biedt vanaf vandaag voor- en naschoolse opvang voor de schoolgaande kinderen in Westdorpe. Het initiatief is mede bedoeld om de trek naar de Belgische scholen voor te blijven. „Die trek speelt momenteel nog niet bij ons, maar we moeten de ouders voldoende mogelijkheden bieden om te voorkomen dat kinderen naar Belgische scholen gaan", aldus directeur G. Lange- raert. J. de Baar, directeur van de basisschool in Nieuw-Namen en tevens voorzitter van het direc- teurenoverleg Zuid, zei deze week in de krant dat de trek van Zeeuws-Vlaamse kinderen naar Belgische scholen moeilijk te stoppen is. Het begint als de kinderen tweeënhalf jaar oud worden. In Nederland kunnen ze naar de peuterspeelzaal, maar dat kost geld en ze kunnen er maar een paar ochtenden of middagen terecht. Daarnaast moeten gezinnen met twee wer kende ouders op zoek naar kin deropvang. Maar over de grens komen tweeëneenhalf-jarigen direct op de basisschool en de naschoolse opvang wordt ook vaak geregeld. Vandaar dat basisschool De Kreek in Westdorpe in septem ber begon met kinderopvang. Eerst van half acht tot half ne gen 's morgens. „We hebben ge merkt dat er bij de ouders be hoefte is aan kinderopvang op de eigen school. Die eerste op vang verliep goed. Vandaar dat we de opvang hebben uitge bouwd. De kinderen kunnen nu ook na school tot 16.30 uur te recht. Behalve op de woensdag en vrijdagmiddag. Daar is nog geen geld voor". De kinderopvang wordt begeleid door een voortgangscommissie. Deze opzet loopt tot augustus. Daarna wordt bekeken of uit breiding op de woensdag- en vrijdagmiddag mogelijk is. De kosten voor de kinderopvang worden gedragen door de ouders. Het schoolbestuur stelt de ruimte beschikbaar. Een groepje van drie ouders zorgt bij toerbeurt voor de kinderopvang. Langeraert kaartte de mogelijk heden voor kinderopvang aan bij het gemeentebestuur van Sas van Gent. „Naast het bieden van wooncomfort moet je ook meer voorzieningen treffen. Kijk, veel ouders werken buiten Sas van Gent en hebben dus opvang voor de kinderen nodig. In september sprak ik met wethouder Marqui- nie over de mogelijkheid van een totale aanpak van de kinderop vang. Zoals bijvoorbeeld ook buitenschools door een doorkop peling naar de crèches. Je zou daar een stichting voor kunnen oprichten. De wethouder had daar wel oren naar. Maar het plan ligt nog steeds bij B en W. Het schoolbestuur wilde daar niet'langer op wachten zodat we zelf met kinderopvang zijn be gonnen. Als we aantonen dat de kinderopvang voldoende draag vlak heeft openen we wellicht de ogen van de gemeente. En mis schien krijgen we dan financiële steun van de gemeente". 'Langeraert hoopt dat door de stichting het overleg met de Bel gische scholen eindelijk op basis van gelijkwaardigheid gevoerd kan worden. Omdat veel kinde ren nu toch naar Belgische scho len gaan, hebben deze scholen nu niet veel aan een samenwer king. „Maar ik ben ervan over tuigd dat we door zo'n stichting de concurrentie aankunnen", al dus Langeraert. De voor- en naschoolse kinder opvang is mogelijk van maandag tot en met vrijdag van 7.30 tot 8.30 uur. Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 11.45 tot 12.45 uur en maandag, dins dag en donderdag van 15.00 tot 16.30 uur. Van onze correspondent Temeuzen - In het afgelopen weekeinde werden een rolluik en een ruit vernield van een bloe- menzaak aan de Bellamystraat in Terneuzen. De schade be draagt ongeveer 2000 gulden. Voor zover kon worden nage gaan wordt er niets vermist. f igj Mmtë De eerste schaatsers in Biervliet. FOTO PETER NICOLAI Terneuzen - Op de diverse kreken, plas jes en sloten 'in Zeeuws-Vlaanderen werd het afgelopen weekend al druk geschaatst. Maar navraag bij diverse ijsclubs leerde dat het nog te vroeg is voor het houden van wedstrijden. Een van de meest bekende is de toertocht Sluis-Brugge op de Damse Vaart in Sluis. Het ijs van De Vaart was gisteren achtv centimeter dik. IJsclub Het Zwin vond het gisteren nog onverantwoord het ijs open te stellen voor wedstrijden. „Gezien de verwachte toeloop is het nog onverantwoord. Het ijs is nog te dun", zei G. van Westen van de ijsclub gisteren. „Ik kreeg al heel wat telefoontjes binnen van mensen die vroegen wanneer de tocht wordt kreek niet zo diep is. Ook wordt geschaatst op de leiding naar het Mauritsfort richting Philippine. De meeste kreken in Zeeuws- Vlaanderen zijn eigenlijk nog te dun". Prachtig Op het Grote Gat in Oostburg werd al druk geschaatst. De IJsclub Oostburg was al druk bezig met het plaatsen van kraampjes en het verzorgen van de muziek. „Het is prachtig ijs", aldus P. Simpelaar. „Het ijs op het Grote Gat is nu acht tot negen centimeter dik. We zijn bezig te bekijken wanneer we wedstrijden kunnen houden. Het ijs is nog niet helemaal vertrouwd zodat we het nu nog kleinschalig houden. Maar we houden al veel activiteiten en dat met zo'n klein be stuur". FOTO WIM KOOYMAN In andere gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen worden de kerstbo men versnipperd in plats van verbrand. De jeugd genoot daar om zaterdagavond volop van het grote vreugdevuur van 550 kerstbomen die driftig in het vissersdorp opgehaald waren. In tegenstelling tot andere jaren is dit aantal bomen echter zeer gering. Volgens organisator Adrie de Lobel is dit te wijten aan het vroege tijdstip van ver wanden. „Ook heeft het natuur lijk te maken met het tij. We willen het ook niet te laat doen want dan gaat de jeugd zich er misschien zelf mee vermaken en gebeuren er ongelukken. Ook bij De Lobel waren de ge luiden doorgedrongen dat het verbranden van kerstbomen schadelijk zou zijn voor het mi- kou. Daarop had hij navraag gedaan wat nu de effecten van het verbranden zijn bij de be drijfsbrandweer van De Schelde "i Vlissingen. «Daar kreeg ik het antwoord dat het in vergelijking met het afste ken van vuurwerk vele malen minder schadelijk is. De ge meente Oostburg deed ook niet moeilijk bij de vergunningaan vraag. Ook daar vroeg ik wat zij er van vonden. Van de gemeente kreeg ik toen te horen dat ze dan ook wel alle openhaarden mogen verbieden." Volgens De Lobel is er behoefte bij de jeugd om hier mee door te gaan. Zij genieten van het verza melen van de bomen en daarmee het verdienen van lootjes voor een prijsje. Ook de brandweer staat positief ten opzichte van deze activiteit. Vanuit de organi satie kwam ook het geluid naar voren om volgend jaar weer war me chocolademelk voor de jeugd in te schenken. „Want het blijft toch een prach tig gezicht al die glunderende gezichtjes bij dat vuur. Daarvoor zou je het alleen al doen. Het is gewoon een traditie." Ook in Hoek worden de kerstbo men verbrand. Dat gebeurt woensdag om 19.00 uur tegen over de christelijke basisschool aan de Nassaulaan. De organisa tie is in handen van de Stichting Evenementen Hoek. Van onze verslaggever Breskens - De kerstboomverbranding in Breskens op het strand bij de veerhaven staat nog niet ter discussie. De organisatie, omnisportvereniging De Kombuis in samenwer king met de winkeliersvereniing en de brandweer, kregen dit van de gemeente te horen. 'Glunderende gezichtjes' bij de kerstboomverbranding in Breskens.

de Stem | 1993 | | pagina 5