Israël beschiet Palestijns kamp De tijden zijn veranderd. 4Treli Major wenst bredere internationale monetaire samenwerking Verpleeg] President Kenya dreigt oppositie Optimisme over goedkeuring Start-2 door parlementen JANSEN RAAMSD0 Palestijnen zouden Israëlische veiligheidszone hebben betreden Somaliërs jouwen Boutros Ghali uit Basisschool D Verbranden k Breskens niet BUITENLAND Strijd in Angola kost weer levens BUITENLAND KOR' Zo komen er meer een- en tweepersoonshuishoudingen bij. waarin iedereen buitenshuis werkt. Vaak van negen tot zes. En tja, wanneer moetje dan boodschappen doen? Vandaar dat we van maan! dag tot en met vrijdag een half uurtje langer open blijven. Tot 18.30 uur dus. In dat halve uurtje zorgen we dat er genoeg verse artikelen zijn, zoals groente en vlees. En de wijzers van de klok hebben we meteen maar in de aanbieding gedaan. Bospeen, per bos 1.50* Tel. 01621-1^99 DE STEM MAANDAG 4 JANUARI 1993 Londen (rtr/krf) - De Britse minister-presi dent John Major is voorstander van een bredere internationale monetaire samenwer king. Zo wil hij valutacrises die Europa en Groot-Brittannië in bijzondere mate de afge lopen maanden teisterden, voorkomen. Major denkt daarbij niet alleen aan een nauwere samenwerking binnen Europa, maar vooral aan intensivering van de contacten met economische grootmachten als Japan en de Verenigde Staten, verklaarde hij gisterochtend voor de BBC-televisie. „Een van de voornaamste problemen waarmee we in Europa de afgelopen maanden kampten was de onevenwichtigheid tussen de wisselkoersen en ren tepercentages in Europa en die van de Verenigde Staten en Japan", aldus Major. „Het wordt tijd dat er een soort link komt tussen de Europese munt eenheden en de dollar en yen." Nadere details verstrekte de premier niet. Groot-Brittannië belandde vorig jaar september buiten het Europese Monetaire Stelsel (EMS), nadat het Britse pond sterk onder druk kwam te staan. Volgens Major zal zijn land dit' jaar niet terugkeren binnen het stelsel van vaste wisselkoer sen. Major herhaalde nog eens dat de Britse economie,- die de afgelopen twee jaar in een recessie zat, dit jaar licht zal opveren. De premier rekent op een groeipercentage van 1 procent in 1993. In 1994 zal dit herstel doorzetten, aldus de regeringsleider. Een krachtige opleving noemt Major niet wenselijk met het oog op een hernieuwde oververhitting van de economie. In 1992 daalde het bruto nationaal produkt van Groot-Brittannië met ongeveer 1 procent. Lissabon (rtr) - Gevechten tussen Angolese rege ringstroepen en de voormali ge verzetsbeweging UNITA hebben zondag in de zuidelij-' ke stad Lubango aan meer dan honderd mensen het le ven gekost. Dat heeft het An golese persbureau Angop ge meld. Het meldde dat regeringstroepen Lubango, hoofdstad van de pro vincie Huila, onder controle heb ben. De regionale militaire com mandant van UNITA, brigadier Padrinho Pilartes, zou gevangen zijn genomen. UNITA-woordvoerder Jorge Va- lentim beschuldigde in een eer der stadium regeringstroepen in Lubango ervan UNITA-stellin- gen aan te vallen met artillerie, vliegtuigen en tanks. Volgens het Portugese persbu reau Lusa meldde Angop dat alleen al bij gevechten rondom het hotel Imperio in Lubango meer dan honderd UNITA-strij- ders om het leven kwamen. Het hotel zou een bolwerk zijn van de verzetsbeweging. De gevechten tussen rege ringstroepen en de verzetsbewe ging laaiden op een dag na de ontmoeting tussen UNITA-leider Jonas Savimbi en de VN-verte- genwoordiger voor Angola, Mar garet Anstee. Savimbi zou vol gens Valentim tegen Anstee heb ben gezegd bereid te zijn de vredesgesprekken met de rege ring te hervatten. UNITA wei gert zich neer te leggen bij de verkiezingsnederlaag in septem ber. Valentim zei verder dat Savimbi Anstee heeft meegedeeld dat UNITA-Ieiders en vertegenwoor digers van de regerende MPLA volgende week opnieuw om de tafel gaan zitten in een poging het vredesproces voort te zetten. De ontmoeting zal volgens Va lentim plaatshebben op neutraal terrein, in de zuidelijke haven stad Namibe. Voorwaarde voor de gesprekken is wel dat rege ringstroepen stoppen met him aanvallen op de twee noordelijke steden Caxito en Ndalatando. Marj Al - Zohour/Cairo (ap/dpa/rtr) - Het Israëlische leger en het daarmee gelieerde Zuidlibanese Leger (SLA) hebben het afgelopen weekeinde de omgeving van het kampement waar 415 gedeporteerde Palestijnen verblijven, bestookt met mortiervuur. Bronnen bij de Libanese veiligheidsdienst zeiden gisteren dat daarbij geen slachtoffers zijn gevallen. Een Somaliër vertrapt een bordje met een tekst over de VN-hulpoperatie in Somalië. Demonstranten gaven gisteren blijk van hun afkeer van VN-secretaris-genraal Boutros Ghali. FOTO AP Mogadishu - Honderden ste nen gooiende Somaliërs heb ben gisteren tegen de komst van VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali gede monstreerd. Nairobi (rtr) - De politieke crisis in Kenya is vrijdag verscherpt nadat president Daniel arap Mo.i liet doorschemeren te zullen optre den tegen de oppositie indien zij hun dreige ment uitvoeren de verkiezingsuitslag niet te erkennen. „Ik heb me ondanks beledigingen de afgelopen 12 maanden ingehouden. Dat houdt nu op", zei Moi in een interview met Reuters-tv. Drie oppositiepartijen, FORD-Kenya, FORD-Asili en de Democratische partij (DP), verklaarden eerder dat zij overwegen de resultaten van de verkiezingen van vorige week niet te erkennen wegens vermeende fraude en onregelmatigheden. Het waren de eerste meer-partijenverkiezingen in 26 jaar. De drie partijen behaalden gezamenlijk meer stemmen dan Moi bij de presidentsverkiezin gen en wonnen iets minder dan de helft van de 188 zetels in het parlement. Maar hun leiders zeggen dat hun door grootscheeps bedrog een duidelijke verkiezingsoverwinning is ontnomen. De 68-jarige Moi, die sinds 1978 aan de macht is, sprak de beschuldigingen tegen. Hij noemde de oppositieleiders 'leugenaars' en beschuldigde hun ervan het land naar een burgeroorlog te voeren. Buitenlandse waarnemers zijn het met de opposi tiepartijen eens dat de verkiezingen moeizaam zijn verlopen door wijdverspreide onregelmatigheden. Volgens onafhankelijke waarnemers zijn deze ech ter voornamelijk eerder te wijten aan incompeten tie en gebrek aan organisatie dan opzet en kwade wil. De einduitslag van de verkiezingen wordt pas volgende week verwacht. Volgens de laatste voor lopige uitslagen behaalde Moi 1,8 miljoen stem men, terwijl de leiders van de drie belangrijkste oppositiepartijen gezamenlijk 2,9 miljoen stemmen verzamelden. Maar de oppositie is verdeeld vol gens etnische lijnen en veel Kenyanen zeggen dat zij het door gezamenlijk één kandidaat te stellen president Moi moeilijk hadden kunnen maken. Anderen stellen echter dat hij zich aan de macht vastklampt door een combinatie van corruptie en misbruik van overheidsmacht. De VN-baas moest onder het geroep van leuzen als 'Boutros Ghali ga naar huis' en 'We heb ben geen Boutros Ghali nodig' onverrichterzake uit Mogadishu naar de Etiopische hoofdstad Addis Abeba vertrekken. Daar begint morgen een overleg met de strijdende milities in het So malische conflict. Boutros Ghali had in Mogadishu een persconferentie willen ge ven. Onder de demonstranten zouden zich aanhangers van de krijgsheer Mohamed Farah Ai- did hebben bevonden. Aidid, wiens milities het grootste deel van Muqdisho controleren, heeft de VN-organisatie meermalen beschuldigd van partijdigheid. Het Israëlische leger zei dat zijn artillerie enkele mortiergranaten op Zuid-Libanon had afgescho ten nadat 'verdachte figuren' zich naar de door Israël ingestel de veiligheidszone in Zuid-Libanon hadden begeven. Scherven De gedeporteerde Palestijn Mahmoud Zahhar, die de medi sche commissie in het kampe ment leidt, zei dat scherven van de granaten over het kamp vlo gen, maar dat geen van de 63 tenten werden geraakt. Bij een Israëlische aanval op een vluchtelingenkamp in de Ga- zastrook is gisteren een Palestijn gedood. Er raakten zeker 15 Pa lestijnen gewond. De aanval vol trok zich vier dagen nadat in de Gazastrook een uitgaansverbod van kracht was geworden. Obstakel De Israëlische onderminister van Buitenlandse Zaken Yossi Beilin is gisteren in de Egyptische hoofdstad Cairo aangekomen om te praten over de bilaterale rela ties met Egypte, het vredespro ces in het Midden-Oosten en de deportatie van de 415 Pales tijnen. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Amr Moussa heeft de deportatie een obstakel voor de vrede in het Midden-Oosten genoemd. Bei lin zei dat dé crisis rondom de deportaties met hulp van het Internationaal Comité van het Rode Kruis (ICRK) kan worden opgelost. Beilin zou overleg hebben met Moussa en met Osama el-Baz, hoofd van het politieke bureau van de Egyptische president Hosni Mubarak. De woordvoerster van de Pales tijnse delegatie naar het vredes overleg over het Midden-Oosten, Hanan Ashra- wi, is gisteren naar de Golfstaat Qatar vertrokken om daar te praten over de deportaties en het vredesproces. De gedeporteerde Palestijnen kamperen al meer dan twee we ken in het besneeuwde grensge bied in zuid-Libanon en ont vangen nog altijd geen voedsel of medicijnen. Hulpgoederen Israël heeft een verzoek van het Rode Kruis om hulpgoederen naar de gedeporteerden door te laten van de hand gewezen. Een woordvoerder van de Israëlische premier Yitzhak Rabin zei zater dag dat de premier vrijdag in een gesprek met de Israëlische Rode - Kruismedewerker Reto Meister had herhaald dat Israël alleen toestemming geeft als Li banon hetzelfde doet. Het Rode Kruis maakte zaterdag bekend dat 'technische proble men' ook de terugkeer bemoei lijkten van de tien Palestijnen die Israël naar eigen zeggen per vergissing heeft gedeporteerd. Bernard Pfefferie van de Liba nese afdeling van het ICRK, zei VERVOLG VAN VOORPAGINA Tevens liet Bush het Russische volk weten dat de VS de huidige moeilijkheden in Rusland bij zonder goed begrijpen en zowel de strijd voor een democratie als de overgang naar een nieuw eco nomisch bestel in Rusland ten zeerste ondersteunen. President Jeltsin zei dat hij er het volste vertrouwen in heeft dat het Russische parlement het Start-2-verdrag spoedig zal rati ficeren. Dit ondanks het feit dat een deel van het parlement mor dicus tegen het tweede akkoord is. „Een deel van de afgevaardigden is tegen het verdrag, maar zij zijn tegen alle positieve dingen die in Rusland moeten gebeu ren," aldus Jeltsin na de onder tekening. „Gelukkig zijn zij niet in de meerderheid in de Opper ste Sovjet. Die gelooft namelijk wel in redelijkheid en de grote betekenis van dit verdrag." Bush sloot zich aan bij het opti misme van zijn ambtgenoot met de woorden: „Ik kan met even veel vertrouwen voorspellen dat dit verdrag spoedig zal worden geratificeerd door het Ameri kaanse Congres." Bush zei ervan verzekerd te zijn dat zijn opvol ger Bill Clinton er alles aan zal doen om de Amerikaans-Russi sche relatie op het hoge plan te houden waar die nu is aange land. De Russische leiding maakte gis teren eveneens bekend dat zij op zeer korte termijn een ontmoe ting hoopt te bewerkstelligen met de toekomstige president Bill Clinton, nadat deze op 20 januari officieel als president van de Verenigde Staten is geïn stalleerd. In Brussel verwelkomde NAVO- secretaris-generaal, Manfred Wörner, de ondertekening van het tweede Start-akkoord als 'een beslissende stap op weg naar een strategische stabiliteit' en een bewijs van 'een construc tieve nieuwe relatie' die stap voets is gegroeid tussen de Vere nigde Staten en Rusland. De Duitse bondskanselier Hel mut Kohl kwalificeerde de on dertekening van Start-2 als 'een belangwekkende stap op weg naar een veilige wereld'. Volgens de Duitse regeringswoordvoer der Norbert Schafer beschouwt Kohl de drastische vermindering van de strategische kernbewape ning van de VS en Rusland niet uitsluitend als een belangrijk succes op het terrein van ontwa pening, maar ook als een beves tiging van een gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid van beide verdragspartners voor de wereldpolitiek. Kohl riep voorts de voormalige Sovjet-staten, die nog in het be zit zijn van strategische kernwa pens, op alle noodzakelijke stap pen te nemen om de inwerking treding van het eerste en tweede 1 Start-verdrag te bespoedigen. De president van Oekraïne, Leo nid Kravtsjoek, heeft zondag voorspeld dat het Oekrainse par lement het Start-1-akkoord zal ratificeren. Ook prees Krav tsjoek het Start-2-akkoord. Oek raïne beschikt na de VS en Rus land over het grootste kernwa penarsenaal ter wereld en ha mert er bij het Westen op geld vrij te maken voor de ontmante ling. Start-2 kan niet worden uitgevoerd zolang Start-1, dat de kernwapenarsenalen van de supermachten vermindert met bijna 30 procent, niet helemaal is afgerond.' Het eerste Start-verdrag voor ziet in een maximum van 1.600 strategische overbrengingsmid delen, een totaal van 6.000 kern koppen, waarvan 4.900 op bal listische raketten mogen staan. Deze afspraak betekende een halvering van het aantal Sovjet kernkoppen. Voor de VS was de vermindering iets minder dras tisch. Het tweede verdrag gaat ervan uit dat Rusland de 154 SS-18's die het bij Start-1 nog mocht behouden nu ook dient te vernie tigen. Beide landen moeten in het kader van Start-2 hun arse naal kernkoppen terugbrengen tot 3.500 voor de Amerikanen en 3.000 voor de Russen in een periode van tien jaar. De ondertekening van het Start- 2-verdrag wordt algemeen geïn terpreteerd als een bemoediging voor Bill Clinton en diens rege ring, zeker van de zijde van Jeltsin, om de betrekkingen tus sen beide staten zo stevig en vriendelijk mogelijk te houden. dat hij van Israël wilde weten wat er met de mannen zou ge beuren na terugkeer in Israël. Hij zei dat zijn organisatie pro beerde van Libanon en Israël toestemming te krijgen om voor hun vertrek een gesprek met de Palestijnen te voeren. Vermoord Een officier van de Israëlische geheime dienst is gisteren ge dood in een flatgebouw in West- Jeruzalem. Dit heeft de Israëli sche radio omgeroepen. De 25-jarige Haim Nachmani werd vermoord, terwijl hij met 'een operatie' bezig was, aldus de radio. Veiligheidstroepen zeiden dat Nachmani de eerste officier van de geheime dienst was die in de afgelopen tien jaar tijdens de uitoefening van zijn werk werd gedood. De moordenaar is een aanhanger van de islamistische fundamentalistische beweging Harnas, aldus de Israëlische mi nister van volkshuisvesting, Bi- nyamin Ben Eliezer, voor de Is raëlische radio. Nachmani was neergestoken en met een hamer over zijn gehele lichaam geslagen. Hij wachtte op een Palestijnse informant en werd volgens veiligheidskringen vermoedelijk door twee personen aangevallen. Een 26-jarige jood raakte in Ho- Ion, omgeving Tel Aviv, ernstig gewond na een aanval door en kele Palestijnen. In een bus die van Haifa naar Jeruzalem reed, ontplofte een kleine bom, maar daarbij raakte niemand gewond. Cholera op Flores na aardbeving Jakarta - Meer dan 1.000 slachtoffers van de aardbevingsraj op het Indonesische eiland Flores hebben cholera. Dit heeft t dagblad Kompas zaterdag gemeld. Volgens een plaatselij functionaris is de epidemie het gevolg van gebrek aan sch« water en hygiëne in de opvangkampen. Duizenden slachtoffers die de ramp hebben overleefd, verblij. onder provisorische omstandigheden in dorpen in het oosteli deel van het eiland na de krachtige aardbeving vorige maai Daarbij kwamen meer dan 2.000 mensen om het leven raakten tienduizenden dakloos. Ruiten synagoge bij Straatsburg ingegooii Straatsburg - Onbekenden hebben in de oudjaarsnacht de ruil ingegooid van een kleine synagoge in een buitenwijk v Straatsburg. Dit is zondag vernomen van de joodse gemee schap in de stad in het oosten van Frankrijk. De schade is gering. Men heeft ter plekke geen leuzen verfsporen aangetroffen. Begin december waren zalen van de synagoge van Mein vernield en in augustus waren circa 200 grafzerken beschadij op de joodse begraafplaats in Herrlischeim, aan de Frans-Duii grens. Rawlings wint parlementsverkiezingen Accra - Het Nationaal Democratisch Congres (NDC) president Jerry Rawlings hééft bij verkiezingen voor het Ghai se parlement een grote overwinning behaald. Van de 200 zett behaalde de NDC er 190. De overige tien zetels gaan naar tw partijen die de regering van Rawlings steunen en twee onafti kelijke partijen. De parlementsverkiezingen, gehouden op december, werden door de oppositie geboycot. Rawlings, voormalig luchtmachtpiloot, is op 9 november offi eel uitgeroepen tot president van het Afrikaanse land. Hij t bij de presidentsverkiezingen 58,3 procent van de stemm behaald. Rawlings kwam in 1981 via een staatsgreep aan macht. Bom bij grens Tsjechië-Slowakije Met een bom hebben onbekenden geprobeerd grenspost tussen de nieuwe staten Tsjechië en Slowakije op blazen. Dit heeft een officier van de Tsjechische doia zaterdag bekendgemaakt. Het was de eerste melding van gewe na de 'fluwelen' scheiding van Tsjechoslowakije, die op januari van kracht is geworden. Er is bij het incident niemai gewond geraakt. Algerije arresteert leden moslimgroep Algiers - De Algerijnse veiligheidsdienst heeft 69 leden van ej ondergrondse islamitische groep gearresteerd, aldus radio-A giers. De islamitische fundamentalisten worden ervan verdacl sabotagedaden te hebben gepleegd en moorden op politieager ten te hebben voorbereid. Bij hun aanhouding, in El Alma ongeveer 300 km ten oosten van Algiers, heeft men gro hoeveelheden automatische wapens en munitie in beslag ge» men. Tientallen doden bij busongeluk India New Delhi - Zeker 27 inzittenden van een bus zijn zondag het leven gekomen bij een ongeluk in de Oostindische staa Bihar. De bus, die met pelgrims onderweg was van Sitapur Uttar Pradesh naar Bihar, reed bij slecht zicht van een brug en belandde in een klein kanaal. Bij het ongeluk raakten 31 personen gewond. Van hen zij enkelen er ernstig aan toe, heeft het Indische persbureau Uï meegedeeld. (ADVERTENTIE) De koopavond blijft tot 21.00 uur en zaterdag sluiten we om 17.00 uur. Plaatselijke afwijkingen zijn mogelijk. Zie hiervoor de aankondiging In uw winkel. Deze aanbieding Is geldig t/m 9 Januari a.s.. cd leasing voor iedere beurs bedrijf en particulier van nieuw en jong gebruikt Terneuzen - Verpleeghuis Schorre in Terneuzen is in verz gingshuis De Vurssche in Axel start met dagbehandeling v thuiswonende, zorgbehoevende garden. Acht dementerende inv ners van Axel kunnen zeven da per week overdag in het vers gingshuis terecht voor behandel begeleiding en verzorging. Ook twaalf bewoners van De Vurss die intensief verzorgd moeten wor, krijgen vanaf 1 januari gezamenlijk de deelnemers aan de dagbehande aanvullende zorg geboden. Westdorpe - Basisschool De vanaf vandaag voor- en na? schoolgaande kinderen in W mede bedoeld om de trek naai te blijven. „Die trek speelt momenteel nog niet bij ons, maar we moeten de ouders voldoende mogelijkheden bieden om te voorkomen dat kinderen naar Belgische scholen gaan", aldus directeur G. Lange- raert. J. de Baar, directeur van de basisschool in Nieuw-Namen en tevens voorzitter van het direc- teurenoverleg Zuid, zei deze week in de krant dat de trek van Zeeuws-Vlaamse kinderen naar Belgische scholen moeilijk te stoppen is. Het begint als de kinderen tweeënhalf jaar oud worden. In Nederland kunnen ze naar de peuterspeelzaal, maar dat kost geld en ze kunnen er maar een paar ochtenden of middagen terecht. Daarnaast moeten gezinnen met twee wer kende ouders op zoek naar kin deropvang. Maar over de grens komen tweeëneenhalf-jarigen direct op de basisschool en de naschoolse opvang wordt ook vaak geregeld. Vandaar dat basisschool De Kreek in Westdorpe in septem ber begon met kinderopvang. Eerst van half acht tot half ne gen 's morgens. „We hebben ge merkt dat er bij de ouders be hoefte is aan kinderopvang op de eigen school. Die eerste op vang verliep goed. Vandaar dat we de opvang hebben uitge bouwd. De kinderen kunnen nu ook na school tot 16.30 uur te recht. Behalve op de woensdag en vrijdagmiddag. Daar is nog geen geld voor". De kinderopvang wordt begeleid door een voortgangscommissie. Deze opzet loopt tot augustus. Daarna wordt bekeken of uit breiding op de woensdag- en vrijdagmiddag mogelijk is. De kosten voor de kinderopvang worden gedragen door de ouders. Het schoolbestuur stelt de ruimte beschikbaar. Een groepje van drie ouders zorgt bij toerbeurt voor de kinderopvang. Langeraert kaartte de mogelijk heden voor kinderopvang aan bij Van onze verslaggever Breskens - De kerstboomver strand bij de Veerhaven staf organisatie, omnisportverenigi king met de winkeliersvereniir van de gemeente te horen. In andere gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen worden de kerstbo men versnipperd in plats van verbrand. De jeugd genoot daar om zaterdagavond volop van het grote vreugdevuur van 550 kerstbomen die driftig in het vissersdorp opgehaald waren. )n tegenstelling tot andere jaren is dit aantal bomen echter zeer gering. Volgens organisator Adrie de Lobel is dit te wijten aan het vroege tijdstip van ver branden. „Ook heeft het natuur lijk te maken met het tij. We willen het ook niet te laat doen want dan gaat de jeugd zich er misschien zelf mee vermaken en gebeuren er ongelukken." Ook bij De Lobel waren de ge luiden doorgedrongen dat het verbranden van kerstbomen schadelijk zou zijn voor het mi lieu. Daarop had hij navraag gedaan wat nu de effecten van het verbranden zijn bij de be drijfsbrandweer van De Schelde m Vlissingen. "Daar kreeg ik het antwoord dat het in vergelijking met het afste ken van vuurwerk vele malen

de Stem | 1993 | | pagina 4