Bosnië tegen vredesplan Jeltsin en Bush ondertekenen 'wapenakkoord van de eeuw' Bedrijf maakt het malverserend personeel te makkelijk Zijlstra en Ritsma ov Na alle feestvreugde weer even met beide benen op de gron lastige honden, naar aan staan. 2 hout gesneden ?n. Want zonder ten missen! KOOP MET ZEKERHEID NISSAN LSNDiRT NJD &©RN Schooi start Verenigde Staten: Geen eenzijdige interventie in ex-Joegoslavië kinderopvang Gullit alweer matchwinnaar Zevenhuizen mist Rodenburg Israël beschiet gedeporteerden Toeristen vast door motorpech van vliegtuig IN DEZE KRANT: Merijntje Duitse minister treedt af na schandaal VN-medewerker Somalië gedood 1 dan? Bel gratis 06-0444 \r ZilverenKrmsVerzekeringen Daar voel je je een stuk beter bij. Met v.d. Bom valt te praten! DEALER Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 MAANDAG 4 JANUAR11993 133e jaargang I I I I I Het prachtige winterse weer trok gisteren de schaatsliefhebbers massaal naar de ijsbaan van de Oosterhoutse vereniging IJsco. Niet alleen de grote en officiële ijsbanen trokken veel schaatsers, ook de ondergelopen weilanden en bevroren slootjes en vennen gaven een winters beeld te zien. Tot halverwege deze week voorspelt de weerman nog vorst, zodat de pret nog wel even voortduurt. foto de stem johan van gurp totdorpe - Een massale trek Daar scholen in België voorko men. Dat is de bedoeling van de rinderopvang voor schoolgaande tinderen waarmee basisschool 3e Kreek in Westdorpe vandaag start. „Die trek speelt hier nog niet, maar we moeten de ouders mldoende mogelijkheden bieden im te voorkomen dat dat straks vel gebeurt," aldus schooldirec- eur Langeraert. IZIE ZEELAND-A5 Rome - Ruud Gullit verliet giste ren in Rome het Olympisch sta dion opnieuw als matchwinnaar. Zijn doelpunt, zijn vijfde in zes duels, in de 30e minuut leverde ftC Milan de zevende uitzege op rij op. Een nieuw Italiaans re- tord. Het oude stond op naam (an de Juventus. IZIE SPORT-BI lieuwegein - Zonder ster-aan valler Brecht Rodenburg, die vo rige week in Apeldoorn zijn been brak, was Zevenhuizen kansloos in de finale van de strijd om de nationale volleybalbeker. Dyna mo won na twee spannende sets met 3-1. IZIE SPORT-BI Marj Al - Zohour - Het Israëli sche leger heeft het afgelopen weekend enkele mortiergranaten afgevuurd op de 415 gedepor teerde Palestijnen. Volgens Is rael zouden enkele 'verdachte figuren' hebben geprobeerd het niemandsland te verlaten. IZIE BUITENLAND -A4 Schiphol - Door een technische storing in een vliegtuig van Transavia Airlines hebben 149 Nederlandse toeristen bijna twee dagen vastgezeten op de Canari- schê Eilanden. Er waren proble men met het brandstofsysteem. Het vliegtuig wordt nu vandaag terugverwacht. Genève - De Bosnische president Izetbegovic heeft een voorstel om Bosnië in tien autonome provincies op te delen 'onaanvaardbaar' genoemd. Ook de Servische leider Karadzic gaat niet met het plan akkoord en wil een eigen staat voor de Serviërs in Bosnië. De presidenten Bush (l) en Jeltsin brengen een toast uit op het zojuist ondertekende Start-2-verdrag. foto ap vandaag 2 katernen Extra op maandag Binnenland Buitenland Zeeland Consument RTV-programma's Sportdeel Uitslagen en standen betaald voetbal A2 A3 A4 A5/A6 A7 A8 B B2 Moskou (rtr/dpa) - De Russi sche president Boris Jeltsin en zijn Amerikaanse ambtge noot George Bush hebben gisteren in het Kremlin in Moskou het Start-2-akkoord ondertekend. Het verdrag be helst een drastische beper king van het aantal kernwa pens. Het Start-2-akkoord voorziet te zamen met het eerste Start-ver drag, dat op 31 juli 1991 door de presidenten Bush en Gorbatsjov werd ondertekend, in een reduc tie van de strategische kernbe wapening van Rusland en de Verenigde Staten met ongeveer tweederde. Dat betekent een vermindering tot 3.500 stuks elk voor het jaar 2003 en, zo mogelijk als de eco nomische situatie in Rusland het toelaat, voor de eeuwwisseling. In beide wapenarsenalen moeten inherent aan het verdrag circa 15.000 kernkoppen worden ver nietigd. De ondertekening van het ak koord, dat zaterdag door beide staatsleiders als 'het wapenak koord van de eeuw' is betiteld, wordt gezien als een mijlpaal in de periode na de Koude Oorlog. Het tweede Start-akkoord is mo gelijk geworden omdat de aan tallen kernwapens niet meer worden beschouwd als een fysie ke uitdrukking van de politieke krachtsverhouding in de wereld. Tijdens de ceremonie die plaats had in de gedecoreerde Vladi- mir-zaal in het Kremlin sprak Jeltsin van een 'overeenkomst van hoop', die de veiligheid van Rusland eerder zal versterken dan verzwakken. Jeltsin: „Het tweede Start-ver drag zal een ruggegraat vormen in het garantiesysteem voor de totale veiligheid van de wereld. Het akkoord dat wij vandaag hebben ondertekend is een be langwekkende stap op de weg die uiteindelijk moet leiden tot de volledige ontwapening van de mensheid, een eeuwenoude his torische droom." Volgens Jeltsin zal het verdrag de mentaliteit in Rusland aan zienlijk doen veranderen, waar door het land in staat zal zijn begrotingsposten te reserveren die het nodig heeft bij de intro ductie van markthervormingen. „Wij kunnen belangrijke bespa ringen tegemoet zien op het ter rein van inspectie van het wa penarsenaal, een van de meest kostbare uitgaven in ons land tot nog toe." President Bush stelde in een kor te verklaring na de onderteke ning dat het tweede Start-ak koord de toekomst zal vrijwaren van angst. „Wij bevinden ons op de drempel van een nieuwe we reld vol hoop." VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Het voorstel om een nieuwe re publiek Bosnië-Hercegovina van tien vrijwel autonome provincies op te richten is dit weekend aan de drie partijen in de Bosnische burgeroorlog gepresenteerd door de internationale onderhande laars David Owen en Cyrus Van ce. Strategisch Vance verklaarde bij de opening van de onderhandelingen in Genève, waar de drie partijen voor het eerst samen aan tafel zitten, dat de bijeenkomst de 'beste kans voor vrede' beteken de. In het door Vance en Owen ge presenteerde plan moeten de Serviërs, die 70 procent van het Bosnische grondgebied hebben veroverd, enkele gebieden prijs geven. Een daarvan is de strate gische stad Bosanski Brod aan de grens met Kroatië, die zij deze herfst na gevechten met Kroatische troepen hebben vero verd. Steden als Tuzla, Foca en Srebr- enice, waar zware strijd wordt gevoerd tussen moslims en Ser viërs, zouden in het plan deel gaan uitmaken van een etnisch gemengde provincie. Vance en Owen hebben gezegd bij hun indeling te zijn uitge gaan van etnische, geografische, economische en historische fac toren en zuiver etnische grenzen te hebben vermeden. Sarajevo moet geheel worden gedemilitariseerd en een 'open stad' worden. De stad zou geen eigen parlement krijgen, maar door vertegenwoordigers van de drie etnische groeperingen wor den bestuurd. Vliegverbod De Amerikaanse president Bush zei gisteren dat de Verenigde Staten niet eenzijdig in Bosnië- Hercegovina zullen intervenië ren, omdat zij de VN-troepen ter plaatse niet in gevaar willen brengen. Bush zei dat na een gesprek met de Franse president Mitterrand. Hij zei dat de Verenigde Staten er 'zeer gevoelig voor zijn dat anderen troepen op de grond hebben' in het voormalige Joe goslavië. „We zullen niet eenzij dig iets doen dat deze troepen verder in gevaar zou brengen", aldus Bush. Personeel blijkt bedrijvig Amsterdam (anp) - Veel bedrijven maken het hun werknemers te mak kelijk om malversaties te plegen. Voorgedrukt bedrijfspapier, ligt voor het grijpen, privépost kan moeiteloos door de frankeermachine worden ge haald, of de bedrijfsleiding heeft er geen flauw idee van wie er allemaal in het bezit is van een bedrijfssleutel. Uit het jaaroverzicht van Hoffmann Be drijfsrecherche in Amsterdam blijkt dat over het jaar 1992 uit dertig onderzoeken in totaal 73 daders rolden, van wie het merendeel het bedrijf meer dan eenmaal schade had toegebracht. Slechts vijf van de daders waren geen werknemer van het betrokken bedrijf, maar hadden vanwege hun werkzaamhe den als schoonmaker of chauffeur wel vrije toegang tot het pand. Het grootste deel van de daders was ouder dan 30 jaar en had een lang dienstverband. In 33 gevallen waren de werknemers al tussen de drie en negen jaar in dienst en in 26 gevallen zelfs meer dan tien jaar. In totaal bleek bij 28 bedrijven sprake te zijn van diefstal en/of verduistering. Ver der kwamen omkoping, fraude en be- drijfsspionage aan het licht. Negen werk nemers gaven te kennen de malversaties te hebben gepleegd om hun verslaving aan gokken, alcohol of drugs te kunnen betalen. Zeven mensen waren uit op een luxe leventje. Meer dan de helft van de daders (36 peronen) gaf echter als antwoord: „Omdat het zo makkelijk ging." Negentien van de gedupeerde firma's zijn handelsbedrijven, vijf zijn producenten, vijf zijn er actief in de dienstverlenende sector en één keer ging het om een openbare instelling. Dertien van de bedrijven hebben meer dan honderd mensen in dienst, zes bedrij- Het schaatstoernooi om de Nederlandse afstandstitels liep bij de mannen synchroon aan de verwachtingen. Met Falko Zandstra, Rintje Ritsma en Bart Veldkamp leverde de kernploeg de top-drie van het klassement. Van de gevestigde orde bij de vrouwen bleek alleen Carla Zijlstra bestand tegen de aanval van Barbara de Loor en Ingrid van der Voort. zie sport-b1 De twee presidenten benadruk ten dat ze veel belang hechten aan een politieke oplossing van het conflict op de Balkan. „De diplomaten zijn aan zet," aldus het Franse staatshoofd. Bush zei ook dat de Veiligheids raad van de Verenigde Naties 'vrij spoedig' een resolutie kan aannemen over het met militaire middelen afdwingen van een vliegverbod boven Bosnië. Hij voegde er echter aan toe dat er 'nog enig diplomatiek werk te verrichten is'. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - De Duitse minister van economische zaken, de liberaal Jürgen Möllemann (47), is teruggetreden. Möllemann treedt terug, nadat hij de afgelopen weken in op spraak was geraakt door twee brieven die hij op departemen taal papier had verzonden: één, waarin hij een aantal grootwin kelbedrijven nadrukkelijk atten deerde >np een ingenieus beveili gingssysteem van winkelwagen tjes, een vinding van een aange trouwde neef van de minister; en een tweede brief waarin hij de autoriteiten van zijn kieskring gemeente probeerde over te ha len om het praktijkverbod, uit gevaardigd tegen een 'gebedsge nezer', ongedaan te maken. In eerste instantie had Mölle mann ontkend de brief over de winkelwagentjes te kennen. Een overijverige ambtenaar zou de tekst hebben getikt op een door de minister ondertékend blanco vel, dat hij voor dringende ge vallen op het ministerie had ach tergelaten toen hij op vakantie ging- Kanselier Kohl heeft het ontslag van Möllemann aanvaard. De komende dagen zal het FDP-be- stuur de opvolger van Mölle mann voordragen. In regeringscoalitiekringen is Möllemann's besluit 'met respect en dank voor zijn verdiensten' becommentarieerd. ZIE EXTRA OP MAANDAG - A2 Eerst wordt nog zeer koude en droge lucht aangevoerd. In de loop van de namiddag meer bewolking als voorschot op een depressie, die dinsdag een einde maakt aan de kou. Mogadishu - Een Britse VN-medewerker is afgelopen weekend in de Somalische havenstad Kismayo door een van zijn eigen lijfwachten doodgeschoten. De 28-jarige VN-functionaris Sean Devereux werd vermoord nadat hij zijn lijfwachten had meegedeeld hun lonen te verminderen. Na die aankondiging werd de Brit diverse malen in de rug geschoten. De Amerikaanse legerwoordvoerder Peck stelde dat de Amerikaanse en Belgische VN-troepen in Kismayo de lynchpartij niet hadden kunnen voorkomen. „Hier wordt elke vorm van onenig heid met het geweer beslecht," aldus Peck. In Mogadishu werd afgelopen weekend gedemonstreerd tegen VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali die daar op werkbezoek is. ZIE OOK BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIES! Als uw salaris op 1 november 1992 boven de fl 56.650,- is uitgekomen, moet u per 1 januari 1993 particulier verzekerd zijn. Om te zorgen dat u straks goed en voordelig verzekerd bent heeft Zilveren Kruis 'n informatief boekje geschreven. Bel gratis 06-0444 en wij sturen het geheel gratis en vrijblijvend aan u op. ven hebben tussen de twintig en honderd mensen in dienst en elf bedrijven minder dan twintig. Negenenzestig daders waren mannen, vier vrouwen. Negentien perso nen beschikten over een sleutel van het bedrijf. Veertig daders waren uit op geld, één op diensten. 21 Personen ontvreemdden goe deren voor eigen gebruik, één voor ver koop op de zwarte markt, acht voor 'eigen' klanten of klanten van de werkge ver, twaalf voor doorverkoop aan werk nemers van andere bedrijven en zeven mensen verkochten de goederen aan fa milie of vrienden. GRATIS ZIE OMMEZIJDE Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. I De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt I de krant de eerste twee weken gratis. E STEM., EEN K R A NT DIE IE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1