'Als de trainer maar blijft' Kasper heeft geen last van kater Kas 6Ik za afstem Primeur René Ruitenberg op laatste dag Beijing Ajax verkoopt op valreep 1992 John van Loen aan Feyenoord Hans van Arum vrijwel zeker naar Willem II Chemwoyo ontneemt Barrios derde zege Japanse si SPORT B2 John van Loen de zevende Vitesse akkoord met transfer L'Equipe vindt Jordan de beste Veteraan laat concurrenten duizelen in Nieuwjaarsmarathon Redding voor Dynamo Dresden daagt vanuit het oosten Rally zonder tabaksreclame Wereldkampio DE STEM ZATERDAG 2 JANUARI 1993 Door Ted van Leeuwen Amsterdam - Op de laatste dag van 1992 hebben Ajax en Feyenoord de nationale voetbalwereld verrast met een even opmerkelijke als zorgvuldig geheim gehou den transfer. Ajax-aanval- ler John van Loen verruil de op de laatste dag van 1992 De Meer voor de Rot terdamse Kuip. Feyenoord, dat dringend verle gen zit om een centrum-aanval ler, betaalde ruim anderhalf mil joen gulden voor de reservespe ler van Ajax, die in februari 28 jaar wordt. John van Loen, die zeven keer het shirt van Oranje droeg, tekende in Rotterdam een contract dat hem tot de zomer van 1996 aan de Kuip bindt. De transfersom die de Rotter damse club betaalde, was onge veer de helft van het bedrag (3.2 miljoen gulden) dat Ajax in de zomer van 1991 aan Anderlecht overmaakte. Overigens kan Fey enoord John van Loen alleen maar in de nationale competitie en beker inzetten. De zevenvoudige international mag voor Feyenoord namelijk niet in Europees verband uitko men. Hij móet toekijken als Fey enoord in de kwartfinale van het EC li-toernooi op 3 en 17 maart de Russische bekerwinnaar -en huidige landskampioen- Spartak Moskou geloot heeft. Van Loen heeft namelijk voor Door onze verslagegever Amsterdam - John van Loen is pas de zevende spe ler in de geschiedenis die rechtstreeks van Ajax naar Feyenoord getransfereerd is. Eddy Pieters Graafland (1958), Henk Groot ('63), Theo van Duivenbode ('69), René Notten ('77), Johan Cruijff ('83) en Arnold Scholten ('89) gingen hem voor. Omgekeerd maakten maar drie spelers die reis: spijtoptant Henk Groot, Jan Everse en Wim Jansen. Overigens kwamen ook nog acht andere spelers voor beide clubs uit, maar in die gevallen speelden ze tussen door bij derden: Ruud Geels, John Rep, Simon Ta- hamata, Martin van Geel, Tshen la Ling, Keje Mole naar, Jan Sörensen en Rob Witschjge. Ajax Europese minuten - zeven tig, als invaller tegen Austria Salzburg en Vitoria Guimaraes - gemaakt en volgens het Europa Cup-reglement mag een speler in één seizoen maar voor één club uitkomen. „Dat is rot, maar zo liggen de reglementen nu eenmaal," zegt Van Loen. De opmerkelijke transfer vond binnen een week zijn beslag. „Het was snel gepiept," vertelt Van Loen, voor wie Feyenoord de vijfde club wordt na FC Utrecht, Roda JC, Anderlecht en Ajax. „Zij wilden mij graag heb ben, ik vind Feyenoord een fan tastische club en wilde boven dien graag spelen." Eén ding wil de Ajax-reserve wel even benadrukken: „Ik hoef de niet weg bij Ajax en was er bepaald niet uitgekeken. Zoals eigenlijk bij alle clubs, heb ik het bij Ajax geweldig naar de zin gehad. Maar bij Feyenoord kan ik rekenen op een basisplaats en die had ik bij Ajax niet. De laatste drie jaar heb ik bij An derlecht en Ajax wel behoorlijk veel wedstrijden gespeeld, maar kon er geen basisplaats afdwin gen." Die krijgt hij bij Feyenoord wel, want, zo zei trainer Van Hane- gem, „spelers van het kaliber Van Loen zijn in principe geen bankzitters.". Van Loen: „Ik ken Van Hanegem erg goed, ik weet hoe hij over me denkt. Een ba sisplaats was een belangrijk cri terium voor mij. Als er nu maar geen trainerswissel komt..." Plaats kwijt Van Loen werd in de zomer van 1991 door Leo Beenhakker naar Ajax gehaald, maar toen de Don in september van dat jaar uit week naar Madrid, raakte aan koop Van Loen zijn plaats kwijt. Toch kwam hij vorig seizoen nog aan dertig, veelal gedeeltelijke, Van Loen: uit op een basis plaats. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP competitiewedstrijden. Maar dit jaar keek de lange aanvaller voornamelijk toe. Slechts in één van de 20 wedstrijden die Ajax dit seizoen speelde, stond Van Loen in de basis, het bekertref- fen met VW. In 19 competitie- en Europa Cup-wedstrijden viel hij negen keer in. Die magere score heeft te maken met blessures. Van Loen werd tijdens de zomerstop aan een enkel geopereerd en kwam pas laat bij de selectie, terwijl hij op 26 november op de training een spiertje in het rechterdijbeen scheurde. In botsing Twee dagen eerder was Van Loen in botsing gekomen met trainer Van Gaal. Die stuurde in de Europa Cup-wedstrijd tegen l.FC Kaiserslautern Ron Wil- lems als reserve-aanvaller het veld in en degradeerde daarmee Van Loen tot derde spits. „Maar," zo zegt Van Loen met grote nadruk, „Ik had geen ruzie met Van Gaal en was evenmin op zoek naar een andere club. Het is Feyenoord geweest dat mij wilde." Van Loen begint vandaag bij Feyenoord, maar wist gister avond nog niet of hij zondag meereist naar Auxerre, waar de Rotterdamse club een oefenwed strijd speelt tegen de komende tegenstander van Ajax in het UEFA Cup-toernooi. „Twee we ken geleden ben ik door de me dische staf van Ajax weer fit verklaard. Maar door die spier blessure heb ik vijf weken niet getraind. Ik heb geen wed strijdritme." Ron Willems De verkoop van Van Loen aan Feyenoord heeft voor Ron Wil lems, een andere Ajax-reserve, geen consequenties. Willems vliegt overmorgen naar Zurich om met Leo Beenhakker en diens huidige club Grasshoppers de laatste details van zijn transfer uit te werken. Trainer Van Gaal blijft op het standpunt staan dat Willems, ooit voor ruim twee miljoen naar Amsterdam ge haald, voor 650.000 gulden mag vertrekken. Op beide spelers lijdt Ajax dus een verlies van een dikke drie miljoen gulden. Volgens penningmeester Arie van Os („ik praat niet over be dragen") gaat Ajax zich niet op korte termijn versterken. Toen Feyenoord zich een weekje gele den bij ons meldde voor Van Loén, hebben wij - het bestuur - direct overleg gepleegd met de technische staf. Van Gaal had er geen bezwaar tegen wanneer béide spelers verkocht werden." „Van Loen is inmiddels ver kocht, mijn inschatting is dat de transfer van Ron Willems ook zijn beslag zal vinden, maar over aankopen heb ik Van Gaal niet gehoord. Zijn opvatting was al tijd al dat onze selectie te groot is. Misschien dat zijn mening nog veranderd als Pettersson wat oploopt, maar dat zien we dan wel weer. Voorlopig koopt Ajax niets." Vermoedelijk zal Van Gaal, gis teren nog op vakantie in het Oostenrijkse Itter, Clyde Wijn- hard, spits van het tweede elftal, aan de selectie toevoegen. Bo vendien kan Dennis Bergkamp ook nog de plaats innemen van Pettersson, mocht de Zweed on verhoopt wegvallen, want voor de positie van Bergkamp, heeft Ajax alternatieven genoeg ach ter de hand. En voor het komend jaar overweegt Ajax de door Beenhakker aan FC Twente ver kochte Ronald de Boer terug te halen. Van onze sportredactie Tilburg - Willem II bereikte met Vitesse overeenstemming over de prijs waarvoor het Hans van Arum over kan nemen van de Arnhemse club. Met de 26-jarige aanvaller zelf moeten de Tilburgers nog tot een akkoord komen. Dat kan pas begin volgende week. Van Arum keert 4 januari terug van een bezoek aan zijn ouders in Indonesië. Willem II wil hem minimaal anderhalf jaar, maar zo mogelijk Vh jaar aan zich binden. Met de transfer van Van Arum is een bedrag van ruim een half miljoen gulden gemoeid. „Aan vankelijk lagen vraag en aanbod ver uit elkaar. Beide partijen hebben water bij de wijn ge daan. Maar Van Arum is zeker niet een van onze goedkoopste spelers", drukte algemeen direc teur Frans van Dommelen van Willem n zich eufemistisch uit over de aanvaller die waar schijnlijk op 17 januari tegen zijn oude club Vitesse in Arnhem bij de Tilburgers zijn competitie debuut maakt. Parijs (rtr) - Het Franse sportblad L' Equipe heeft de Amerikaanse basket baller Michael Jordan ge kozen tot kampioen van de kampioenen. De correspondenten van het blad gaven Jordan 186 pun ten, achttien meer dan zijn landgenoot Carl Lewis, die vorig jaar bovenaan stond. Jordan maakte deel uit van het Amerikaanse 'dream- team', Lewis won in Barce lona het verspring- en esta fettegoud. De Britse formule 1-wereld- kampioen Nigel Mansell eindigde als derde en Tour de France-winnaar Miguel In durain als vierde. De Fransen kwamen er bij hun eigen enquete bekaaid af. De beste was niet eens een mens, maar een machi ne. De Renault-motor van de forumle-1 wagens van Williams. Goed voor een 21ste plaats. Een half jaar geleden deed Wil lem n al een eerste poging om Van Arum van Vitesse over te nemen. Op de avond dat Earnest Stewart voor de eerste keer zijn middenvoetsbeentje brak ging de Tilburgse club akkoord met een vraagprijs van zes ton. Maar op bevel van voorzitter Aalbers voerde Vitesse de transfersom op naar 1,1 miljoen gulden. Op verzoek van Willem II wilde Vitesse nu best opnieuw onder handelen. Van Arum past niet in het toekomstbeeld van trainer Herbert Neumann. De Duitser wil verder met Loeffen in de punt van de aanval en met Spartaan Glenn Helder op de linkerflank. Bovendien had Van Arum het zelf in Arnhem niet zo naar zijn zin. Behalve sportieve problemen lag hij doorlopend overhoop met de supporters van Vitesse. Met als absolute diepte punt het duel tussen Vitesse en Sparta. Van Arum maakte in de slotfase de winnende treffer en wierp zijn shirt in het publiek. Maar de supporters accepteer den het kleinood niet en gooiden het shirt terug het veld in. „Van Arum scoort voor Neder landse begrippen heel hoog als je naar de statistieken kijkt", weet trainer Jan Reker. „Hij scoort gemiddeld één doelpunt per drie duels. Bergkamp 'loopt' één-op- twee, andere aanvallers hebben beduidend minder rendement. Bovendien is Van Arum een agressieve speler, fysiek sterk en goed in kopduels. Een perfecte speler voor Willem n, dat krap in de aanvallers zat." Op de vraag wie er voor Van Arum moet wijken wilde Reker niet vooruitlopen. „We zijn de hele competitie al aanvallers te kort gekomen. Het zou toevallig zijn als we nu ineens een aanval ler overhouden", aldus Reker. René Ruitenberg leidt de dans over het natuurijs van Nieuw-Amsterdam. Nieuw-Amsterdam/Veenoord (anp) - René Ruitenberg heeft 1992 besloten met de eerste marathonzege op natuurijs. Op het vijf centimeter dunne ijs van Nieuw-Amsterdam/ Veenoord had de jongste Rui tenberg een lucratieve och tend. Zes deelnemers aan de eerste natuurijsmarathon van het sei zoen ontkwamen na veertig mi nuten aan de greep van het pelo ton. Met René en Henri Ruiten berg en veteraan Dries van Wij- he had sponsor Wehkamp drie man in de kopgroep. Een ronde voor de streep liet de oudste Ruitenberg een gaatje vallen, waardoor de Nederlandse mara thonkampioen kon winnen. Vorig jaar werd de wedstrijd (op 12 december) een zege voor Arend Veenhof. De belangstel ling van A-rijders was betrekke lijk gering. Een van de promi nente deelnemers, Lammert Hui- tema, viel na drie kwartier met een braam op de schaats uit. De gebroeders Ruitenberg en Van Wijhe hadden in tegenstel ling tot de meeste A-rijders niet deelgenomen aan de driedaagse van Heerenveen. 'Nooit op zon dag' is nog steeds het motto van de drie, de driedaagse startte op zondag. Op Nieuwjaarsdag kwa men de beste marathonschaat sers in Heerenveen uit voor een 'wedstrijd in de KNSB-cyclus. René Ruitenberg werd van zijn werkzaamheden in de ochtend uren 1800 gulden wijzer. Naast de marathon won de man uit Oldebroek ook een afvalrace overdertig ronden. De Ruiten- bergs en inmiddels 47-jarige Van Wijhe hadden woensdag al ijs van het Veluwemeer geprobeerd. FOTO ANP De tocht op het Veluwemeer geldt als een van de klassiekers op natuurijs en wordt be schouwd als een belangrijke voorbereiding op de Elfsteden tocht. Uitslag: 1. René Ruitenberg (Olde broek), 2. Henri Ruitenberg (Olde broek), 3. Verduin (Heemskerk), 4. Zandstra (De Tike), 5. Van Wijhe (Kerkdorp), 6. Veneman (Reezer- veen), 7. Albert Bakker (Scharmer) op een ronde, 8. Huizebosch (Gramsbergen), 9. Alderts (Heeren veen), 10. Jasch (Dui). Afvalrace (30 ronden): 1. René Rui tenberg, 2. Huizebosch, 3. Jan Bak ker Wijnjewoude), 4. Albert Bak ker, 5. Hoekstra (Oudehaske). Dresden (dpa) - De gebeurtenissen bij het de in financiële nood verkerende bundesligaclub 1. FC Dynamo Dresden volgen elkaar snel op. Acht dagen na het aftreden van penningmeester Rolf Jürgen Otto deed op oudejaarsavond ook voorzitter Wolf-Rüdiger Ziegenbald (gedwongen) een stapje opzij. Daarmee is de weg vrij gekomen voor een allerlaatste reddingspo ging: een sprookjesprins uit Istanbul wil de met 13,7 miljoen mark schuld bezwaarde club van de ondergang redden. „Ik wil voorzitter van Dynamo Dresden worden en daarom de plaatselijke machine-fa briek kopen", deelde Adnan Polat, de belangrijkste voetbalman bij Galatasaray Istanbul, de stomverbaasde Turkse pers mede. Polat, die eigenaar is van het ceremiek-concern Ege Seramik, weet dat hij alsnog geen gooi kan doen naar het voorzitterschap van Galatasaray en heeft daarom gekozen voor het Duitse avontuur. „Als ik de machine-fabriek koop, ben ik automatisch voorzitter", aldus Polat, die dat idee wel aanstaat. Heerenveen (anp) - Andries Kasper heeft kennelijk geen last van katers. Precies twee jaar geleden had de feest vierder tijdens de jaarwisseling een flin ke slok genomen. Enkele uren later won hij in Heerenveen de Nieuwjaarsmara thon. Die stunt werd vrijdagmiddag herhaald. Hij liet tijdens de negende wedstrijd om de KNSB-cup al zijn con currenten in de Thialfhal duizelen. Kasper had samen met 13 medevluchters een rondewinst geboekt. Als enige van het selec te gezelschap maakte de scheikundeleraar uit Arnhem gewiekst gebruik van de pelo tonsprint. De voorsprong van zo'n honderd meter werd in de laatste vijf ronden niet uit handen gegeven. Vijf jaar geleden was de nu 39-jarige Kasper nog een gevreesd schaatser in het marathon peloton. Vier overwinningen vielen hem toen ten deel. Daarna viel hij aan een lange en hevige inzinking ten prooi. „Dat kwam om dat ik de sport moeilijk kon combineren met mijn werk." Daarin is inmiddels veel verandering geko men. Zijn werkgever, de Hogeschool Eindho ven, treedt zelfs als sponsor op. „Echt, ik heb een heel goed contract. Bovendien krijg ik nu alle mogelijkheden om te trainen." Ondanks zijn gevorderde leeftijd is Kasper sterker dan ooit. Zelfs van de loodzware driedaagse in Heerenveen had hij geen con ditionele schade opgelopen. Dat het jaar met een stevige borrel werd afgesloten, deerde hem ook al allerminst. Toen na 25 ronden 14 rijders elkaar vonden, was Kasper er meteen bij. De kopgroep met onder anderen Huitema, Kramer, Vunderink en Kleine pijnigde halverwege de race het peloton. Veel wapenfeiten konden er vervol gens niet worden geregistreerd. De koplo pers bleven de koers voorbeeldig controle ren. De finale werd een stukje reclame voor de schaatssport. Kasper mengde zich in de massale aankomst van het peloton. „Dit was de Dries van Wijhe-tactiek. Niemand van mijn medevluchters had mij weg zien glip pen", lachte Kasper na de race. Vijf ronden lang moest de eenzame vluchter zijn voor sprong vast zien te houden. De inhaalma noeuvre van de jachtgroep slaagde bijna. Op de eindstreep had Kasper nog vijf meter voorsprong op Kramer, die als tweede ein digde. In het algemeen klassement heeft Lammert Huitema ten koste van zijn ploeggenoot Hans Pieterse de leiderspositie overgenomen. Huitema, vorig jaar derde in het eindklasse ment, is nog nooit in zijn carrière lijstaan voerder geweest. „Dit verrast me eigenlijk. Pieterse miste jammer genoeg de slag. Ik kan nu eindelijk eens een keer verdedigend gaan rijden. De laatste jaren moest ik steeds aanvallen om Van Kempen en Kramer van de troon te stoten", aldus Huitema. Uitslag 9e wedstrijd voor KNSB-Cup: 1. Kasper (Arnhem), 2. Kramer (Oudeschoot), 3. Huitema (Rhoden), 4. De Ronde (Amster dam), 5. Jasch (Keulen), 6. Stam (Kaatsheu vel), 7. De Boer (De Goorn), 8. Bosjev (Amsterdam), 9. Angenent (Alphen aan de Rijn), 10. Van der Hoorn (Ter Aar). Klassement KNSB-Cup: 1. Huitema 162,1 pnt, 2. Pieterse 153,1, 3. Kramer 146,1, 4. Stam 146,0, 5. De Marreiros 133,1. Vrouwen: 1. Zwolle (Heereveen), 2. Keulen (Irnsum), 3. Pasveer (Groningen), 4. Manuela Ossendrijver (Zoetermeer), 5. Grimbergen (Rijnburg). Klassement na 7 wedstrijden: 1. Zwolle 89,4 pnt, 2. Pasveer 88,1, 3. Keulen 70. Simon Chemwoyo gaat zegevierend door de finish, fotoap Sao Paulo (rtr) - De Kenyaan Simon Chemwoyo heeft in een dramatische eindsprint de Mexicaan Arturo Barrios afgehouden van een derde achtereenvolgende zege bij de Sylvesterloop over vijftien kilometer, waarmee in Sao Paulo al sinds 1925 de overgang van het oude naar het nieuwe jaar wordt gevierd. De 24-jarige Chemwoyo werd daarmee de eerste Afrikaas, die deze race won. Een paar dagen eerder had hij in dezelf de stad ook al de World Cross Challenge over 9000 meter ge wonnen. Tijdens het grootste deel van de race liepen Chimwoyo en Barrios, wereldrecordhouder op de 10 kilometer, beurte lings op kop. Maar het was toch voornamelijk Chemwoyo, die het tempo bepaalde. Met nog twee kilometer te gaan maakte hij zich los en nam een voorsprong van zestig meter. Barrios reageerde bij het ve nijnige klimmetje van de Bri- gadeiro heuvel. In één ruk ging hij de Afrikaan voorbij. De Kenyaan sprak nieuwe energie-reserves aan, herever- de de leiding om prompt weer te worden gepasseerd. Maar ook dit keer had Chemwoyo de-kracht terug te komen; Hij zette aan voor een lange sprint en won met een verschil van negen seconden: 44,08 tegen 44,17. De Mexicaanse hegemonie bleef bij de vrouwen wel in tact. De 25-jarige Maria del Carmen Diaz won voor de der de maal in vier jaar. Zij had op de meet een voorsprong van negentien seconden op de als tweede aankomende Car men Furtado de Oliveira uit Brazilië. De wedstrijd voed plaats bij een temperatuur van 36 graden Celsius. Uitslag mannen: 1. Chimwoyo (Ken) 15 km in 44,08 min., 2 Barrios (Mex) 44,17, 3. Pazin (Bra) 44,55, 4. De Lima (Bra) 45,02, 5. Freitas (Bra) 45,14, 6. Dos Santos (Bra) 45,30, 7. Reyno- so (Me) 45,38, 8. Kerbstrith (Bra) 45.38, 9. Joseph Keino (Ken) 45,45, 10. Pereira dos Santos (Bra) 45,52. Vrouwen: 1. Del Carmen Diaz (Mex) 54,00, 2. Furtado de Olivei ra (Bra) 54,19, 3. Tenorio (Ecu) 54.39, 4. Corderiro de Souza (Bra) 5,50, 5. Servin Ortiz (Me) 55,20, 6. Schmidt (VSt) 55,30. Soest René Godlieb heeft zich met een overwinning in de Sylves terloop op kop genesteld van het nationale crosscircuit. De atleet uit Weesp versloeg don derdag in Soest met name de nationale marathontop. Gerenommeerde crossers als Tonnie Dirks, Henk Gommer en Marcel Versteeg waren af wezig. Na een langzame start nam Godlieb al vroeg in de wedstrijd de leiding om die gestaag uit te breiden. Uit het peloton waren het tenslotte Marti ten Kate en Bert van Vlaanderen die sterk naar vo ren schoven. Bij de vrouwen nam triatlete Irma Heeren vlot de leiding. Alleen Anja Smolders, een jonge Belgisdie belofte, bleek haar partij te kunnen bieden. De overige Nederlandse atle tes, onder wie favoriete Mar- ja» Freriks, bleven het ant woord schuldig. Smolders toonde zich uiteindelijk de sterkste, terwijl Heeren zich nog meer afvroeg of ze wel met de triatlon verder moet gaan. De 25-jarige Middel burgse is nu immers een be langrijke kandidate voor de Nederlandse ploeg bij het WK Cross. Uitslag mannen, 10.000 m: 1. Gadlieb (AAC Amsterdam) 33.05, 2. Ten Kafce (Fortis Enschede) 33.11, 3. Van Vlaanderen (Hellas Utrecht) 33.16, 4. Krotwaar (PSV Eindhoven) 38.18, 5. Stigter (Hel las) 33.22, 6. Vermeule (Dynamo '78 MiddelUurg) 33.26, 7. Wijns (Bel) 33.33, 8. Van Hest (SATC) 33.34, 9. Maase (Ilion Zoetermeer) 33.35, 10. Korevaar (Avantri Schoonhoven) 33.44. 8.0"00 m.: 1. Van den Velden (Rot terdam Atletiek) 28.05, 2. Trouw (AAC) 28.17, 3. Kalms (DEM Be verwijk) 28.18. 3.100 m.: 1. Corstjens (Bel) 9.53, 2. Haan (Rotterdam Atletiek) 9.55. Vronwen 5.100 m.: 1. Smolders (lel) 18.59, 2. Heeren (Sp. Wal cheren Middelburg) 19.03, 3. Fre- riks (AV '34 Apeldoorn) 19,20, 4. Van der Linde (AV Haarlem) 19.29, 5. Koens (Ciko '66 Arnhem) 19.32. Hitvarenbeeic, 10 km: 1. Van Rijt hoven (SATC Loon op Zand) 30.36, 2. Brandsma (AV Water weg Maassluis) 31.24, 3. De Bruijn (AVE '69 Reusel) 31.48, 4. Evers (Achilles Etten-Leur) 32.24, 5. Rovers (AV Valkenswaardj 33.25, 6. Van de Biggelaar (GM Best) 33.38. Vrouwen: 1. Jansen (DES Eersel) 36.02, 2. Knapen (DES) 38.32, 3. Masiova (Rotterdam Atletiek) 39.54. Den Hekter, 10.000 m.: 1. Hop- ra«n (Triae Heiloo) 32.06, 2. Tes- selaar (Hollandia Hoorn) 32.13, 3. Wijker (Trias) 32.20, 4. Kuijs (AV Castricum) 32.42, 5. Blok (Trias) 32.58, 6. Dam (AAC) 33.30. vrouwen: 1. Wiltenburg (Noord- kop Den Helder) 37.55, 2. Van Bruggen (AV Wieringermeer) 39.51, 3. De Maare (VN Hilver sum) 40.47. Swartbroek, 7.500 m.: 1. Klerkx (AV Weert) 24.31, 2. Lenairs (Swift Roermond) 24.44, 3. Van Dijk (GAC Gemert) 24.51, 4. Ak kermans (TV Roermond) 24.52, 5. Van der Eerden (Unitas Sittard) 24.55, 6. Van Zandvoort (AV Weert) 25.16. Vrouwen 3.750 m.: 1. Van der Laar (AV Weert) 14.19, 2. Berben (AV Weert) 14.47, 3. Caris (AV Weert) 14.56. Hokmno. Sylvesterloop. Vrouwen, 5 km: 1. Boraeva (Rus) 16.04,2, 2. Griffith (ZAf) 16.06,1, 3. Van Mulst (Ned) 16.07,8, 4. Loroupe (Ken) 16.17,0, 8. Harms (Ned) 16.50,0. Mannen, 10 km: J. Koech (Ken) 28.24, 2. Hanneck (Zim) 28.28, 3. Benici (Ita) 28.52, 14. Versteeg (Ned) 29.51. Parijs - Bij lichte, droge vorst is op nieuwjaarsdag in Parijs d jaarlijkse auto en motor-rally Parijs - Dakar van start gegaan. De stoet, die van het Trocadero vertrok, werd aangevoerd door motorrij der Stefan Peterhansel, die vorig jaar de rally van Parijs dwars dooi Afrika naar Kaapstad won. Hij werd gevolgd door 45 andere motorrijders, 64 personen-auto's en 44 vrachtwagens. Het 8877 kilometer lange traject zal in twee weken worden Na de aanloop door Frankrijk ontwikkelt de echte strijd zich de woestijn-etappes in Noord- en West-Afrika. De 15e Rally is de eerste zonder sigarettenreclame. In Frankrijk zij" sinds de jaarswisseling reclame-uitingen voor tabak op de tv verboden. Dat verbod behelst ook de uitzending van sportevenemen ten, waarbij tabaksreclame op banden, tricots e» voertuigen in beel® zou kunnen komen. Uitslag proloog (3,5 km): auto's: 1. Lertigoe/PB»* (Fra) Citroën ZX® Vatanen/Delferrier (Fin/Bel) Citroen ZX 3.03, 3. Saby/Ferieyra Mitsubishi Pajero, Weber/Hiemer (Bui) Mitsubishi Pajero, Auriol/Pia (Fra) Citroën ZX 0.01. Motoren: 1. Brucy (Fra) Honda 3.18, 2. Sireysol (Fra) Suzuki 0.11. - Marmirolli (Ita) Gilera 0.16, 4. Trsmelli (Ita) Kawasaki 0.17, 5. Ramel (f™ Honda 0.21. DE STEM Beijing (dpa) - Beijing vastbesloten de Olympisc zomerspelen van het j< 2000 binnen te halen. In nieuwjaars-interview met Chinese persbureau beeft de eerste vice-p van het Internationaal Oly pisch Comité (IOC) He Noriaki Kasai won in Gar gen van 108,5 en 97,5 meter. Garmisch Partenkircher Kasai heeft op Nieuwjaa voor de vierschansentoei gewonnen. Hij verwees meter de Duitser Jens W Weissflog liet 104 en 219,4 punten, 1,4 minder voor de Oostenrijker And De overwinning van Ka kwam niet helemaal onv wacht. Ook in de training van schans in Garmisch waren discipelen van coach Mana Ono heel ver gekomen. Bovs dien eindigden de 20-jarige vlieg-wereldkampioen Kasai i zijn landgenoot Harada in eerste wedstrijd voor de toern woensdag in Oberstdorf, resp tievelijk als derde en vierde. Duitser Christoph Duffner w toen winnaar. Op de Olympisi Winterspelen van Albertville er voor Japan met vierde pla. sen voor Harada en het team i geen medaille in. Het grote doel van de Japai skisadelaars is het goud op Olympische Winterspelen 1998 in eigen land (Nagar Door Jan Seuren Carpenzago - Gianni Bug begint over enkele dagen goede moed aan het seize 1993. De wereldkampit heeft geleerd van de fou die hij in het afgelopen s zoen heeft gemaakt, zegt 1 Bugno heeft in de voorbije ken elke dag 100 kilometer de weg getraind en wei daarnaast nog via fitness- atletiektraining aan zijn coi tie. Gianni Bugno vertrekt i zijn ploegmaats naar Mei waar hij zich op de eerste v hem belangrijke wedstrijd het nieuwe seizoen, Milaan-! Remo, zal voorbereiden. Na trainingsstage in Midden-Ai rika neemt de ploeg van Ga rade eerst nog deel aan de r de van Mexico. Afgestemd De 29-jarige Italiaanse vedt heeft zich voorgenomen om het verdere verloop van i profcarrière het seizoen n< meer op één wedstrijd af stemmen. Bugno had in voorbije seizoen zijn volle programma afgestemd op ronde van Frankrijk. Hij b weg uit de Giro en prestee zwak in de wereldbekerw strijden tijdens het voorseizc Vooral het feit dat hij als reldkampioen uit de eigen i de van Italië wegbleef, w hem niet in dank afgenon Bugno kreeg veel kritiek om mj zijn ambities, een Tourze niet kon waarmaken.

de Stem | 1993 | | pagina 8