Ik denk dat ik zakelijker ben dan Bart Veldkamp begint Olympische campagne voor Lillehammer 1994 ?rwijs PAUW IEFLEX0L0GIE Johan Lammerts ruilt rennersleven in voor studentenleven verkoop verhuur ONDERHOUD (now* vpnGELIJK Al IF GROTE MERKEN INON/C 360 M GROTf TOON/AI FN' X 67 i 29 dec. 1992 is door de end. deurwaarder IC.C.M. Uitdehaag uit bracht een exploit ten 'rzoeke van de Gemeente udenbosch, zetelende te udenbosch, te dezer zake n. woonplaats kiezende Breda aan de Baronie- Jan 133 ten kantore van advocaat en procureur r. W.A.M.J. Meijer, bij lelk exploit is gedag- uird Johannes Cornells taria Kolsteren, zonder ekende woon- of ver- lijfplaats zowel in als uiten Nederland om op nsdag, 2 maart 1993 des oormiddags om 10.00 uur liet in persoon, doch bij Irocureur te verschijnen pr terechtzitting van de rondissementsrecht- lank te Breda, zittinghou dende in het Gerechtsge bouw aan de Sluissingel 0 onder aanzegging dat :en afschrift van het on- lerhavige exploit kan vorden bekomen ten kan ore van voormelde Idvocaat/procureur. je vordering strekt o.m. ot betaling van ener geld- lom, vermeerderd met lente en kosten. Gerechtsdeurwaarders kantoor Pieters en Voeten Nieuwe Boschstraat 24 te Breda. herapeut i AH Koewacht ge is een drukpunt- gehele lichaam en |dereen met een posi- is van harte welkom, nodig. Wij werken jlsmatige hoek, waar- theorie en techniek vorden. ld op de volgende linsdag 22 april iinsdag 6 mei linsdag 20 mei iinsdag 3 juni dinsdag 17 juni hele cursus bedragen door u telefonisch op :hard de Pauw, Tel.: ïelgië 00-3111461984. jdig te beflén daar er (Maximaal 10 perso- FOTO DE STEM/BEN STEFFEN sity kan ik op die manier in de praktijk toepassen. Ik vang daardoor twee vliegen in één klap. Bovendien denk ik dat het de pijn van het afscheid als renner een beetje zal verzach ten. Tenminste, als ik die ooit krijg..." Johan Lammerts: student en zakenman-in-spé. geleiden in een aantal Europese wedstrijden. Zo blijft hij voor lopig bestuurslid van de belan genorganisatie van Nederlandse beroepswielrenners (WBW) en zo heeft hij het voorzitterschap op zich genomen van de Stich ting Ontloop Zuidwesthoek, de organisator van de gelijknami ge amateurklassieker. „Ja, op bestuurlijk vlak wil ik graag iets blijven betekenen voor de wielersport," zegt Jo han Lammerts. „Ik zie dat werk als een soort stage. Alles wat ik leer aan de European Univer- Van onze verslaggever Jacques Eestermans Kapellen - Een uur na het afgesproken tijdstip draait Johan Lammerts zijn auto de oprit op van zijn fraaie nieuwe huis in het Belgische Kapellen. Z'n bezoek aan een boekwinkel in Antwer pen is, zoals hij later zegt, 'een beetje uit de hand gelo pen'. „Tja," merkt echtgeno te Brigitte fijntjes op in de richting van de bezoeker, «als Johan tussen de boeken belandt, dan verliest hij de tijd uit het oog." «Lezen is in de loop der jaren een passie van me geworden," beaamt de ex-beroepswielren ner. „Tijdens het seizoen las ik toch zeker 25 tot 30 boeken. Veel romans, maar ook boeken over filosofie, psychologie, pu blic relations. En ik had altijd wel een paar studieboeken bij de hand, al stond de studie tijdens het seizoen wel op een laag pitje." Lie studie betreft een opleiding bedrijfskunde aan de European University in Antwerpen. Johan Lammerts is daar nu twee jaar mee bezig. Sinds zijn besluit, enkele maanden geleden, om een punt te zetten achter z'n tienjarige loopbaan als prof, staat de studie echter op de eerste plaats. Drie dagen per week gaat hij nu naar Antwer pen. Van wielrenner tot stu dent, een hele stap. „Dat valt best mee. De grootste omschakeling is, dat ik tien kilo zwaarder ben geworden. Da's een beetje lastig, maar voor de rest... Als over een maandje of twee het seizoen weer langzaam op gang komt, dan zal het onge twijfeld wel eens pijn doen. Maar nu, nee. Ik heb gewoon geen tijd om er bij stil te staan, dat ik een nieuw leven ben begonnen." Johan Lammerts is niet in het beruchte 'zwarte gat' gedon derd, dat is duidelijk. De beslis sing om als 32-jarige z'n wieier- carrière te beëindigen, was dan ook weloverwogen. „Ik had nog een paar jaar door kunnen blij ven fietsen. Er waren wat aan biedingen van kleine ploegen. Maar ik vond het tijd worden om aan mijn toekomst op de lange termijn te denken. Als ik straks 35 ben, dan hoop ik al wat te betekenen in het be drijfsleven. Bovendien speelde mee, dat ik me als wielrenner niet verder meer had kunnen ontwikkelen." De Brabander heeft het gevoel dat hij als wielerprof heeft be reikt, wat hij kon bereiken. „Als er meer in had gezeten, dan was er ook wel meer uitge komen," is de overtuiging van Johan Lammerts. „Dat wil niet zeggen dat ik het niet anders had gedaan als ik de kennis had gehad, die ik nu heb. Om een voorbeeld te noemen: ik denk dat ik bij de ploeg van Peter Post was blijven rijden. Z'n formatie is alle jaren een voor beeld geweest voor de andere teams, in alle opzichten. Maar ik meende destijds, dat ik m'n sportieve ambities moest laten prevaleren. Dus koos ik voor het kopmanschap bij het Itali aanse Vini Ricordi. Dat was te hoog gegrepen. Ik reed een goed seizoen, maar won geen wed strijd. Ik heb nooit spijt gehad van dat uitstapje naar Italië, absoluut niet, maar achteraf bleek het niet m'n meest ver standige besluit." Onder de hoede van Post boekte Johan Lammerts zijn beste re sultaten. In Nederlandse dienst won hij de Ronde van Vlaande ren, de Ronde van Nederland en een rit in de Tour. Hoewel hij nadien regelmatig z'n prijsje pakte, waren dergelijke succes sen in zijn 'buitenlandse' jaren bij achtereenvolgens Toshiba, ADR en Z niet meer voor hem weggelegd. Daarentegen ont popte hij zich als superknecht („Wat een vervelend woord") van drievoudig Tourwinnaar Greg LeMond. De relatie tussen Lammerts en LeMond is gebaseerd op een hechte vriendschap. „Het klikte van begin af uitstekend. Onze ideeën over het leven bleken in grote lijnen dezelfde. Dat heeft een sterke band tussen ons ge schapen. Vijf jaar lang hebben we lief en leed met elkaar ge deeld. Nu zien en spreken we elkaar wat minder, maar onze vriendschap zal altijd blijven bestaan." „Greg is een heel ander mens dan velen denken. Hij zou een geldwolf zijn, een bikkelharde zakenman. Dat beeld klopt niet. Ik denk dat ik zakelijker ben dan hij. Het imago van Greg is vooral gevormd door zijn omge ving. Die vond dat hij kon wat anderen niet konden en daarom moest daar een vorstelijke belo ning tegenover staan. Dat vind ik helemaal niet vreemd. Iets wat zeldzaam is, is per definitie duur. En dat is ook nog betrek kelijk. Want voor een salaris van pakweg twee miljoen dollar heeft Greg in z'n beste jaren gezorgd voor publiciteit ter waarde van misschien wel twintig miljoen dollar." Aan de zijde van LeMond heeft Johan Lammerts ook Amerika 'ontdekt'. „Ik ben er de afgelo pen jaren meerdere keren ge weest, ook voor een langere periode. Ik heb het er altijd reuze naar mijn zin gehad. Sterker, ik had soms een beetje heimwee als ik weer thuis was. Het is dan ook niet uitgesloten, dat ik nog eens de oceaan over steek om me er een tijdje te vestigen. Ik denk dan aan een combinatie tussen werk en stu die in Amerika. In Antwerpen hoop ik over een maand of zes klaar te zijn. Dan heb ik het eerste deel van mijn studie af gerond. Die tijd kan ik finan cieel gezien nog wel overbrug gen, maar daarna zal ik toch echt aan de slag moeten in het bedrijfsleven om brood op de plank te krijgen. Ik ben al bezig met solliciteren naar een baan als bedrijfsleider of assistent manager. De branche is me om het even, al heb ik een lichte voorkeur voor de boekhandel." De wielersport mag dan in het leven van Johan Lammerts niet meer centraal staan, helemaal verloren is hij er nu ook weer niet voor. Zo zal hij in februari en maart de renners van de Amerikaanse Saturn-ploeg be- 'Stilstand is achteruitgang' geestdodend voor mij. Ik moetr' met plezier kunnen trainen, wil ik daar wat mee kunnen doen. Wielrenners zijn stront-eigen wijs. Van een moderne aaiipak willen ze niets weten. Als een idioot zes, zeven uur achter een brommertje, daarmee trachten ze hun conditie op te krikken. Elke dag, steeds veel van het zelfde. Ik ging er geestelijk ka pot aan. Er zat niets spranke- lends in. Ik knapte op het wiel rennen af. Daarom ook geen te leurstelling bij mij omdat ik Barcelona niet haalde. Als je j schaatsers op tien inschat, zitten die wielrenners op nul. De bege leiding, de training, het is alle maal shit. Iedereen wil in dat wereldje Peter Postje spelen, maar zich echt verdiepen in de sport, ho maar. Niets van dat alles. Voor mij inderdaad dè ka ter van het jaar." Als Bart Veldkamp niet oppast, zit hij morgen tegen het vallen van de avond in Deventer met datzelfde akelige gevoel. Olym pisch schaatskampioen op de 10.000 meter. Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Sportman van het jaar 1992. Nederlands kampioen op de vijf en tien kilometer. Het is een rijtje om trots op te zijn. Alleen op repu tatie worden echter geen EK- startbewijzen uitgedeeld. Die moeten, zoals door elke sterve ling, gewoon op het ijs verdiend worden. DE STEM ZATERDAG 2 JANUAR11993 DEEL B Van onze verslaggever Rob van Deursen pen Haag/Hamar - Olym pisch schaatskampioen op ie 10.000 meter. Ridder in ie Orde van Oranje Nas sau. Sportman van het jaar 1992. Nederlands titelhou der op de vijf en tien kilo meter. Een opsomming om uitermate trots op te zijn. De 25-jarige Bart Veldkamp spreekt echter slechts van een apart soort te vredenheid. „Je kunt op je lau weren gaan rusten en zeggen: het zal verder mijn tijd wel du ren. Of je spreekt met jezelf af: in 1992 was het goed, maar het kan altijd nog beter. Dat laatste deed ik. Stilstand is achteruit gang. Ik wil meer richting de Winterspelen van Lillehammer 1994." Hagenaar Bart Veldkamp ten voeten uit. Fanatiek als geen ander. Dit weekeinde begint - hoe gek het ook klinkt iets meer dan dertien maanden voor dato - de Olympische campagne voor de vaderlandse schaatstop. In Deventer op het half overdekte kunst-ijs van de nieuw gebouw de baan met de Nederlandse af standskampioenschappen. Via dat nationaal onderonsje per on derdeel worden de startbewijzen voor het EK van 22 tot en met 24 januari in Heerenveen verdeeld. En onder het dak van Thialf dan weer staat behalve de eer van het EK zelf zijdelings Olympi sche nominatie voor Lilleham mer op'de rol'. Vooral bij de mannen gaat het meer dan waarschijnlijk zater dag en zondag keihard tegen keihard. Immers, in plaats van de gebruikelijke vier vallen er door beperking van de interna tionale schaatsbond maar drie startplaatsen voor Heerenveen in Deventer te verdelen. En wie afvalt, krijgt nauwelijks nog de kans om zich internationaal naar behoren voor het front van de leden van het Nederlands Olym pisch Comité te manifesteren. Zeker omdat chef de mission voor Lillehammer namens het NOC, Ard Schenk, vroege duide lijkheid nastreeft. En 'toeristen' op de Spelen verafschuwt. Zwakke sprint Door zijn van nature zwakke sprint zou Bart Veldkamp dit weekeinde wel eens het kind van de rekening kunnen worden. Het gevecht spitst zich wat hem be treft toe tot Arjan Schreuder en Thomas Bos, terwijl Falko Zand- stra (titelverdediger in Heeren veen) en Rintje Ritsma him EK- ticket reeds bijna op zak hebben. «Het wordt ieder voor zich", beseft Veldkamp, terwijl hij aan dachtig de suiker door zijn kopje thee roert. „Het gekke in het Nederlandse schaatsen van de Van onze verslaggever schaats-onderdelen in het Viking Skipet worden afgewerkt. Ne derland blijft Nederland en dan moet er immers vooral over geld gesproken worden. Bart Veld kamp gaat het niet uit de weg. Gouden dromen mondden voor hem niet uit in vette bankreke ningen. „Hou op, miljonair word je er niet van", zo opent hij breed lachend. „Naar de moge lijkheden in Nederland haalde ik er het maximale financieel ge zien uit. Tevoren zeiden ze tegen me: 'Goud betekent een half mil joen'. Mijn vader Hans schrok er van.' Waarschuwde dat ik me niet gek moest laten maken door die rotte centen. Hij maakte van Olympische Spelen een klote wedstrijd, waar vele reputaties op gebroken zijn. Dat hield me kalm. Ik verdiende geen giganti sche bedragen. Vergelijk je het met Piet Kleine, die in 1976 in Innsbruck goud op de 10.000 meter won, ja, dan ben ik spek- koper. Kleine kreeg een baan als postbode. Was daar heel geluk kig mee. Terecht. Ik sta bij vijf bedrijven onder contract. Ik kan er van leven. Leg wat opzij voor later. Een huis kopen en dat overhouden aan het schaatsen lijkt me over twee, drie jaar het hoogst haalbare. En eerlijk ge zegd zal ik daar zeer tevreden mee zijn. De levens-ervaring, die ik in deze jaren opdoe, vind ik veel belangrijker. Ik begon als een driftig, vaak te emotioneel baasje. Dat kreeg ik onder con trole. Veel waardevoller dan geld." Kaler Deventer - Beste seizoentij den belangrijkste deelneem sters/deelnemers NK af standen in Deventer. VROUWEN 500 meter: 1. Aaftink 41.00 2. Meijer 41.63 3. Vellinga 42.15 4. Van Meggelen 42.38 5. Zee 42.70 1000 meter: 1. Aaftink 1.22.61 2. Meijer 1.25.17 3. Vellinga 1.25.41 4. DeLoor 1.27.17 5. Zee 1.27.67 1500 meter: Ï.Thomas 2.10.59 2. Zijlstra 2.11.64 3. Voetelink 2.11.74 4. Van Zuilen 2.13.01 5. De Loor 2.13.26 3000 meter: 1. Zijlstra 4.29.09 2. Thomas 4.35.94 3. De Jong 4.38.43 4. Van der Voort 4.38.81 5. Huisman 4.40.38 5000 meter: 1. Zijlstra 7.33.06 2. Van der Voort 7.56.09 3. Thomas 7.59.18 4. Van Schie 8.03.22 5. Huisman 8.06.47 MANNEN 500meter: 1. Van Velde 37.91 2. Loef 38.28 3. Eitsma 38.60 4. Kramer 38.66 5. Janssen 38.76 1000 meter: 1. Van Velde 1.15.99 2. Van der Vlies 1.16.81 3. Kramer 1.17.68 4. Loef 1.17.74 5. Van der Poel 1.17.89 1500 meter: 1. Zandstra 1.54.92 2. Ritsma 1.55.47 3. Schreuder 1.56.32 4. Straathof 1.57.63 5. Veldkamp 1.58.36 5000 meter: 1. Veldkamp 6.50.00 2. Zandstra 6.53.69 3. Ritsma 6.53.89 4. Bos 7.02.57 5. Schreuder 7.04.49 10.000 meter: 1. Stam 14.40.90 2. Romme 14.42.37 3. Alleblas 14.47.87 4. Ten Kortenaar 15.00.89 5. Borst 15.04.57 Bart Veldkamp poseert met op de achtergrond het Viking Skipet in Hamar waar in 1994 tijdens de Olympische Winterspelen het schaatsen afgewerkt wordt. FOTO LEO VOGELENZANG laatste jaren was, dat de rangor de van de eerste vier zich vrijwel automatisch schikte. Het kwar tet voor het EK bleek dan duide lijk. Nu wordt het een strijd tussen nummer drie en vier in de kernploeg. Jongens, die heel dicht bij elkaar zitten. En dat zet logisch meer druk op de ketel. We weten van elkaar dat we het vooral zelf moeten doen. Schreu der rijdt niet voor mij of anders om. Ik weet voor honderd pro cent zeker, dat als ik het niet haal, ik dat aan mezelf heb te wijten. Dat anderen dan simpel weg beter waren." Het lijkt dat Veldkamp bij voor baat afstand neemt. Zich indekt voor een Deventer teleurstelling van jewelste. Niets is minder waar. De Haagse stayer wil knokken voor wat hij zichzelf waard vindt. En dat ondanks het feit dat hij het allemaal een stuk makkelijker zou kunnen maken. Immers, tussen Albertville en Lillehammer liggen via het los koppelen van de Zomer- en Win terspelen door het IOC slechts twee jaren. Als Olympisch kam pioen moet het voor Veldkamp mogelijk zijn zich totaal op de lange schaats-afstanden te spe cialiseren en het all-round-ge- beuren in ieder geval voor een seizoen links te laten liggen. Tegenstander Verrassend genoeg blijkt de Zuidhollander echter een fel te genstander van deze stelling. „Ten eerste heb je het EK en later het WK nodig om je in de kijker te rijden voor de Spelen. En ten tweede gebruik ik die grote, internationale toernooien voor mijn wedstrijd-ritme. Ik zou gek worden van alleen - zeg maar - woensdagavond-wed strijdjes. Zou ik alleen gaan trai nen voor Lillehammer, kun je me als schaatser op de vuilnisbelt smijten. De Spelen krijgen dan een te zware mentale belasting. Van 'oh jee, hier moet en zal het gebeuren'. Met het EK en het WK blijf je betrokken bij het spanningsveld van de concurren tie. Kijken naar Johann-Olav Koss kan ook belangrijk zijn. Daarom is het EK de eerste must voor mij. Ik geloof heilig, dat ik wat krediet heb bij het NOC, maar dat verspeel je snel zodra je uit het zicht blijft." Laat nu niemand denken dat Veldkamp zich grote zorgen maakt. Hij gaat in Deventer ge woon uit van zijn eigen kracht en dat moet voldoende zijn, zo gelooft hij stellig. Het Olympisch succes in Albertville maakte hem namelijk -een stuk zelfbewuster. Rustiger ook, omdat die ene gou den plak in ieder geval naast de schoorsteen van de open haard in het ouderlijk huis aan een haakje („Kan de visite 'm goed zien") hangt. „Het is toch anders geworden", zegt Veldkamp op recht. „Niet dat ik als mens ineens met m'n borst constant vooruit loop, maar er zit met die plak een extra dimensie van het hoogste niveau voorgoed vastge klonken aan mijn sportloopbaan. Stel dat ik morgen een rotbles- sure oploop - dat blijft altijd mogelijk - en ik kan nooit meer schaatsen, dan nog ben ik voor altijd de Olympisch kampioen op de tien kilometer van Albertvil le. Dat neemt niemand mij ooit meer af. Kijk naar Gerrie Rnete- mann, steeds de ex-wereldkam- pioen. En naar Hennie Kuiper, idem dito. Daarom kan ik van daag de dag al tevreden terug kijken op de periode sinds 1988, toen ik in de kernploeg kwam. Het EK in 1990 was ook voor mij. Toch zit er verschil in. Olympisch goud staat een trapje hoger. Albertville geeft me nog steeds een apart gevoel. Een te vredenheid, die zich bijna niet laat verwoorden. Dat moet je meegemaakt hebben om er zin nig over te kunnen praten. Niet protserig, hoor. Ben je gek, ik loop beslist niet van apetrotsig- heid naast m'n schoenen. Ik be keek de video-band en toen kreeg ik wel iets van 'dat flikte ik 'm toch maar' over me. En als ik naar Studio Sport kijk, het begin, met steeds die beelden met die vlag en die zonnebril. Ja, dan komt die uitzinnige vreugde van vlak na mijn Olympische race wel eens eventjes in me terug. Dat draag ik allemaal te genwoordig bij me. Dat vormt mijn rijkdom." Financiën Dat laatste brengt de onderwerp financiën ter tafel in de lounge van het Scandic-hotel in Hamar, het Noorse stadje waar in fe bruari 1994 de Olympische Bart Veldkamp mag dan 1992 afgesloten hebben als het goud haantje van de Nederlandse mannen-sport; de lange af standsspecialist op de schaats kampt echter ook met een kater van het kaliber Siberische tijger. Geschokt wendde hij zich in de zomer af van wat hij aanvanke lijk beschouwde als de meest professionele sport ter wereld, het wielrennen. Tijdens zijn po ging om als lid van de achtervol- gingsploeg op de baan de Zo merspelen van Barcelona te ha len, gingen zijn ogen wagenwijd open. „Ongelooflijk, het leken de Mid deleeuwen wel, die trainingen op de banen in Amsterdam en Alk maar. Ondanks de weerstand van baancoach Eric Geserinck had ik er echt wel zin in. Ik vond Albertville zo mooi. Veertien da gen in de sfeer van louter top sport. Weg van Nederland, waar sport alleen tijdens de weekein- des mag en waar je door-de- weeks geacht wordt normaal te werken. Dat wilde ik opnieuw. In Barcelona. Direct begin mei, toen ik startte met fietsen op de piste, haalde ik mijn persoonlijk record op de individuele achter volging van 4.59 omlaag naar 4.43. In Stuttgart was dat, geloof ik. Het ging daarna minder en minder. De trainingen bleken te

de Stem | 1993 | | pagina 7