'Herstel Hoop' krijgt vervolg men' kou aine }Iartinair geeft passagiers rampvliegtuig voorschot 10.000 gulden Doden bij brand in Duits asielzoekersverblijf DE STEM Knallende kurken bij afscheid Tsjechoslowakije President Bush kondigt komst van nieuwe eenheden aan in Somalië President Bush overlegt in Frankrijk over Bosnië UW WERK IN 93 'Europa 2000' A2 BINNEN- EN BUITENLAND COMMENTAAR BINNENLAND KORT BUITENLAND KORT 'js geproduceerd moe- en. Zo hangt alles aan ng tussen de sectoren ndbouw is er altijd, ~p: „Volgens onze be en daalt de melkprijs g van GATT met tien Dat betekent dat veel ouders noodgedwon- heil zoeken in de vlees- e. Maar in die hoek ook niet goed met de Zo hebben proble- e ene sector altijd ook in een andere." —ent dat elders in de aan goedkoper gepro- kan worden, vindt geen in de ogen van Arian Dan moet je ook accep- t dat daar gebeurt met r gif en met onderbeta- de arbeid. Richtsnoer vrijhandel is de wereld aar dat is een dump- lang er mondiaal nog uktie is. En die is er." moet je toe naar voln- aken. Zoals de OPEC voor de olie. Akkoord, Igend jaar beperkt de graanproduktie. Welis- g niet tot de eigen be- maar toch. Gelijktijdig e prijs verlaagd van 37 t ongeveer de kostprijs 27 cent. Dan moet er arry geeft weliswaar omenstoeslag, maar dat politieke maatregel en ewis en dus een slechte ringsondergrond voor eeld de bank die een moet financieren. Bo- is onderdeel van het akkoord tussen EG en wederzijds goedkope nporten moeten worden en. Zo wordt een door opgelegde produktie-be- natuurlijk toch een van dweilen met de pen." ervaringen maakt litte- jeziel." kan dalen. met de Nederlandse lui- -kolonel De Boer pro- Custers zo praktisch mo te werken. Met de tien- achtwagens worden alle le opdrachten van de Ver- Naties uitgevoerd, e vier-tonners Jfunnen ze at ritselen voör de plaat- bévolkirig. Die was tien geleden niet bijster elijk toen de Nederlan- ~artier kwamen maken. Barkabac uit Busovaca: wil je als een vreemde nmacht plotseling een dorpje binnenvalt. We niet wat ze wilden." et Anita dat de Nederlan- elemaal niet willen vech- at het om een humanitaire gaat. De Hollandse leger- g heeft een stuk in de elijke krant geschreven n precies wordt uitgelegd le bedoeling van het trans- ataljon is. De burge er en de plaatselijke ische legerleiding overleg- elfs met het VN-comman- cend terrein, oplopende ringen, het leidt tot voor- are reacties. De officieren ildaten in de compagnie Een dat ze op elkaar zijn iwezen. Wie ruzie maakt t-republieken met kern- is. merikaanse ministerie van üandse zaken gaat er Isnog van uit dat Oekraï- elarus en Kazachstan de nde zeven jaar hun kern- is ontmantelen. Gebeurt iet, dan zal ook in de VS uk toenemen om te tempo- of het verdrag op te ten. Het kernwapenover- rnrdt nauwgezet in de ga- ehouden door het Congres, e akkoorden moet ratifice- n er voorwaarden aan kan nden. iet Witte Huis niet kan keren dat alle voormaligs t-republieken START 2 uitvoeren, zal de twijfel t Congres groot zijn. ns de Koude Oorlog ver- het Congres kernwapen- agen doorgaans met ande- ilitieke ontwikkelingen. Zo president Jimmy Carter na ivjet-inval in Afghanistan icember 1979 het SALT 2 rag uit het Congres terug- 'ijl de grote tegenstelling in Washington en Moskou den tijd is, staat Oekraïne et punt een conflict met de e riskeren, dat dubbele re- ussies kan hebben: Ameri- se strafmaatregelen en ver van invloed ten opzichte Rusland, dat beloond zal ien door verdere samen- ;ing met het Westen, (ap) DE STEM ZATERDAG 2 JANUAR11993 A3 Amsterdam (anp) - Alle sagiers van de op maandagS december in het Portugi faro verongelukte DC-'t krijgen van Martinair voorschot van 10.000 guide Vandaag kunnen de passi giers een aangetekende bri«L en een bankcheque verwacl- ten. Voor de nabestaanden van de 54 overleden passagiers wordt eveneens geld gereserveerd. Het bedrag wordt in beheer gegeven bij een advocatenkantoor totdat duidelijk is hoe de verdeling on der de nabestaanden moet plaatsvinden. In totaal schiet Martinair een bedrag van 3,25 miljoen gulden uit eigen zak voor, zo deelde woordvoerder U. Buys mee. Bij de mislukte landing kwamen 54 mensen om het leven en raak ten tientallen reizigers gewond. Het ging voor het merendeel om Nederlanders. De luchtvaartmaatschappij wil met het initiatief voorkomen dat de mensen buiten him schuld op kosten worden gejaagd. De af handeling van de schadeclaims zal, zo is Martinair uit overleg met de schadeverzekeraars ge bleken, mogelijk enige tijd in beslag nemen, terwijl de passa giers wel al uitgaven moeten doen om onder meer verloren gegane kleding te vervangen. Het voorschot moet los worden gezien van de behandeling van de schadeclaims en nog te voe ren juridische procedures, zegt Buys en wordt verrekend met eventueel later toegekende scha devergoedingen. Passagiers of nabestaanden die achteraf recht blijken te hebben op een minder hoog bedrag, hoeven het teveel ontvangen geld echter niet terug te betalen, aldus Buys. De 540.000 gulden voor de nabe staanden van de overleden pas sagiers wordt in beheer gegeven bij het Amsterdamse advocaten kantoor Loeff, Claeys en Verbe- ke. Aan de hand van testamen ten of notarisverklaringen wordt over de verdeling beslist. Het Rampen Identificatie Team van de Rijkspolitie had donder dag de identiteit van het 54ste, laatste slachtoffer van het vlie gongeluk met de DC-10 van Martinair op het Portugese vliegveld Faro vastgesteld. Van de passagiers wordt nog één persoon vermist. Het onderzoek van een team van het RIT in Faro heeft afgelopen week niets opgeleverd. Zodra het wrak van de DC-10 is verplaatst, zet de RIT het onderzoek in samenwer king met de Portugese autoritei ten voort. (ap/anp) - De Amerikaanse president George Bush heeft gisteren in Somalië laten weten dat gewerkt wordt aan een vervolg op operatie Herstel Hoop, die volgens plan 20 januari zou moeten eindigen. Bush deed zijn uitspraken tijdens een bezoek aan een kindertehuis ju de stad Baidoa. ten wat de Amerikanen hier heb ben gedaan, nooit". Toen Bush gevraagd werd naar de duur van de militaire actie in Somalia, zei hij: „Wij zullen de mensen hier niet naakt achterla ten. Er zullen nieuwe eenheden na deze komen en. het wordt nu allemaal uitgewerkt". Aanval Tijdens het bezoek van Bush aan de Somalische hoofdstad Moga dishu braken in de nacht van donderdag op vrijdag hevige ge vechten uit tussen verschillende clans in de buitenwijken. Daar bij zijn ten minste zeventien So- maliërs gedood en 25 gewondge raakt, aldus een hoge medewer ker van krijgsheer Mohamed Farah Aideed. Naar zijn zeggen was de aanval bedoeld om het bezoek van Bush te verstoren. De Amerikaanse kolonel Fred Peck zei dat het de ergste ge vechten in Mogadishu waren sinds de landing van de buiten landse troepen op 9 december. „Er zijn veel meer mensen die een vervolg willen en zo zou het moeten zijn en zo zal het zijn, maar ik kan echt niets zeggen over een tijdschema", aldus Bush, die de jaarwisseling tussen de Amerikaanse militairen door bracht. Bush prees op de tweede dag van zijn tweedaagse bezoek aan So malië het werk van de Ameri kaanse mariniers en legermili- tairen, die hij naar de hoorn van Afrika heeft gestuurd, „l^ij her stellen hoop, zij herstellen letter lijk het leven", aldus de presi dent. Honderden weeskinderen met kleurige, nieuwe T-shirts haal den de bezoeker met handgeklap es gezang In. Bush lachte en zwaaide, poseerde voor de came ra's en gaf enkele kinderen een hand. „Wij zijn erg blij om zo een grote staatsman hier te ver welkomen", verklaarde Moha med Aden Ali, plaatsvervangend joeverneur van de regio om a. „Wij zullen nooit verge- Sarajevo (rtr/afp) - VS-presiderit George Bush doet zondag na de ondertekening van het START-2-verdrag in Moskou met de Russische president Boris Jeltsin Parijs aan voor een ontmoe ting met de Franse president, Francois Mitterrand. Daarbij zullen de twee presiden ten zonder twijfel ook in de slag gaan over de mate waarin het westen militair geweld zal kun nen gaan toepassen in de kwestie Bosnië. Tot dusverre zijn de VS en hun Europese bondgenoten het daar namelijk niet over eens met als gevolg dat er ook nog geen resolutie door de VN-Vei- igheidsraad is aangenomen om het vliegverbod boven Bosnië met militaire middelen af te dwingen. Bush en Mitterrand ontmoeten elkaar zondag na een nieuwe ronde van deGeneefse onder handelingen over vrede in Zaterdag komen in President Bush tilt een kind op bij een bezoek aan een klein Somalisch dorp. Genève opnieuw de federale pre sidenten van klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro), Kroatië en Bosnië en de leiders van de Bosnische Serviërs en Kroaten bijeen om met elkaar praten on der auspiciën van de VN. Donderdag waren in Genève voor de eerste keer de belang rijkste leiders van de oorlogsvoe rende partijen in Bosnië-Herceg- ovina aan één tafel bijeengeko men. Behalve de leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, en Mate Boban, aan voerder van de Bosnische Kroa ten, nam ook de Bosnische presi dent Alija Izetbegovic (Moslim) aan het overleg deel. Izetbegovic had tot nu toe geweigerd met Karadzic, die hij een oorlogsmis dadiger noemt, aan één tafel te zitten. Aan de besprekingen namen ver der de onderhandelaars Cyrus Vance (VN) en Lord Owen (EG), de federale Joegoslavische presi dent Dobrica Cosic en de Kroati sche president Franjo Tudjman deel. Over de inhoud van de gesprekken werden geen mede delingen gedaan. Stuttgart (dpa/afp) - Door een brand in een asielzoekersverblijf in een plaats bij Stuttgart zijn gisteren twee doden en een zwaargewonde gevallen. De brand in Bietigheim-Bissingen was ech ter vrijwel zeker niet het resultaat van een aanslag of brandstichting, zei de woordvoer der van het ministerie van binnenlandse zaken van de Duitse deelstaat Baden-Würt- temberg, Helmut Zorell. „Alle uiterlijke te kenen pleiten daar tegen. De oorzaak weten wij pas morgen. De minister is zelf naar de plaats des onheils gegaan". In het pand woont een veertigtal asielzoe- kende mannen. Toen de brand uitbrak wa ren er slechts vijf tot acht van hen in het gebouw. De brand begon volgens het eerste onderzoek, door nog onbekende oorzaak, binnen, onder een raam. De doden die vielen waren een 18-jarige vrouw uit Bangladesh en een man wiens nationaliteit niet direct bekend werd. Een tweede man raakte zwaargewond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. In het verblijf huisden volgens officiële cij- fersmin oktober 95 asielzoekers uit tal van landen, zoals Vietnam, Roemenië en Afri kaanse landen. Behalve in de plaats bij Stuttgart brak 's middags, ook door vooralsnog onbekende oorzaak, brand uit in een hotel met buiten landers in de arbeiderswijk Altona in Ham burg. Er vielen vier gewonden, mensen die met rookvergiftiging in het ziekenhuis moes ten worden opgenomen. In Essen vormden volgens een schatting van de politie vrijdag 300.000 mensen een 'keten van licht' om te protesteren tegen racistisch geweld en vreemdelingenhaat. Bendes neo-nazi's hebben in de afgelopen anderhalf jaar in Duitsland vele aanslagen, ook met brandbommen, uitgevoerd op ver blijven van buitenlanders. De ernstigste aan slag tot dusverre was die in Mölln in Noord- Duitsland in de nacht van 23 op 24 novem ber, waardoor drie Turkse vrouwen omkwa men. Twee jonge neo-nazi's bekenden kort erna dat huis in brand te hebben gestoken. In totaal vielen vorig jaar volgens de politie in Duitsland in totaal 17 doden en meer dan 500 gewonden bij een totaal van 2.200 geregistreerde aanslagen door neo-nazi's en extreemrechtsen op asielzoekers, buitenlan ders en joodse monumenten. (ADVERTENTIE) Lees de astrologische voorspel ling in Para-Astro. Para-Astro is gekend voor zijn betrouwbare voorspellingen. Para-Astro is te koop bij Uw dagbladhandelaar. Europa 92' heeft lange tijd als een magneet gewerkt. Een Europa zonder binnengrenzen, vrij verkeer van personenen en goederen. Pat was het resultaat waarnaar de Europese Gemeenschap jarenlang had gestreefd. De eenheid in praktijk gebracht! u.a euforie werkte aanstekelijk. Bedrijven uit de diverse lidstaten Pgen fusies aan. Om zich straks in het grote Europa staande te «unnen houden. Maatschappelijke en andere organisaties (vak bonden) hadden het woord samenwerking eveneens hoog in het vaandel geschreven staan. Allengs werd echter duidelijk dat de politiek het tempo van het op drift geraakte maatschappelijke veld niet meer kon bijbenen. |*aar buiten toe werd de waarde van het wervende begrip turopa 92' overeind gehouden, maar binnenskamers moest «orden toegegeven dat per 1 januari 1993 de inwoners van de ou-hdstaten weinig zouden gaan merken van de verworvenhe den van de grotere eenwording. "et ging pas ecf,t fout jn aan|0op, tijdens en na de top van «stnoht. Onder druk van de nationale parlementen en de ril pp opinie- die een steeds negatiever beeld te zien gaf over terugg' TT^fd6* tem'30 van 'let eenword'n9sproces zwaar Wat nu resteert is het beeld van een ernstig verdeeld Europa dat Jote twijfels heeft over haar eigen toekomst. Natuurlijk is het °e Europese markt belangrijk dat vanaf gisteren vrij vervoer o goederen mogelijk is. Maar het is nog niet zo dat de vpa?00rten "1u's bunnen worden gelaten. De discussie over vrij daa°er-van Personen woedt nog steeds. Een aantal landen wil ar niets van weten en de overige EG-lidstaten trachten I ereenstemming te bereiken via het verdrag van Schengen. Der i 'S van een stormachtige groei naar eenheid, gaat Europa te 1 Januari een periode van langzame groei en bezinning 'EuroPa 92' heeft zijn glans verloren. Kijken naar 2000 °P dit moment een reëler optie. Van onze correspondent Stevo Akkerman HET IS oudejaarsavond, tien minuten voor twaalf. Alexan der Midi staat op het Wence- slasplein in Praag, direct on der het beeld van de Heilige Wenceslas, in het Tsjechisch 'Svaty Vaclav'. Met een som ber gezicht kijkt hij naar de dronken Tsjechen die met flessen gooien en de glorie van de Tsjechische staat be zingen. Midi is zelf Slowaak, maar hij zou liever willen dat' je hem 'Tsjechoslowaak' zou noemen. Dat kan. Nog tien minuten. „Dit is de slechtste oudejaar van mijn leven", zegt Midi. Hij is vanuit de verre Oost-Slowaakse stad Presov naar Praag gekomen om hier het einde mee te maken van de federale staat van Tsje chen en Slowaken, de staat waar hij in geloofde. „De helft van mijn familie is Tsjechisch. Ik heb veel Tsjechische vrienden. We horen gewoon bij elkaar." Volgens Midi is 90 procent van de bevolking tegen de scheiding en hebben de politici een vuil spelletje gespeeld. Nu moeten de burgers zelf hun land weer bij elkaar brengen, vindt hij, en dus staat hij nu hier op het plein en vraagt hij het publiek' om een financiële bijdrage voor de uit gave van het blad Patria. De respons is gering. Midi zucht. Hij oogt met de minuut neerslachti ger en verwonderlijk is dat niet, want hij wordt ook met de mi nuut omringd door meer Tsje chen die luidruchtig laten mer ken dat ze genoeg hebben van de Slowaken: nog even, dan zijn ze Jonge Tsjechen vieren in Praag de afscheiding van Slowakije. FOTO AP van hem af, hoera! Gewapend met champagnefles sen en knalwerk - dat ze vrolijk in het rond gooien - stromen de mensen toe. Tegen twaalven is het plein stampvol. Sommigen hebben een vlag meegenomen; de federale driekleur, die vanaf uur nul de Tsjechische zal zijn. Miroslav Marik staat met een wel heel groot exemplaar te zwaaien en is daarmee een dank baar slachtoffer van de interna tionale televisiecamera's. „Deze vlag", zegt hij, „is een symbool van de Tsjechische de mocratische traditie". Marik is niet blij met het einde van Tsje choslowakije, maar het moest wel, zegt hij, want de democratie stond op het spel. „Ik realiseerde me dat voor het eerst, toen Havel vorig jaar in Bratislava met eie ren bekogeld werd." Dan is het twaalf uur. Mensen omhelzen elkaar, flessen gaan rond, een oudere mevrouw zingt nog oudere Moravische liederen, jongelui beginnen een rondedans en roepen: 'Lang leve de Tsjechi sche republiek!'. Waarom zijn ze zo blij? „Omdat het geouwehoer eindelijk afgelopen is." Op de radio zijn op hetzelfde moment flarden te horen van een mani festatie die 300 kilometer ver derop wordt gehouden, in Bra tislava, de hoofdstad van Slowa kije. Ivan Gasparovic, voorzitter van het Slowaakse parlement, zegt dat met de komst van het onafhankelijk Slowakije een 'trotse en democratische mid- den-Europese staat' het licht ziet. Hij beklaagt zich over de 'laster', die over zijn land is verspreid en wordt daarin indi rect bijgevallen door premier Vladimir Meciar, die zegt dat Slowakije niet op weg is naar Europa, maar er allang deel van uitmaakt. Eindelijk, zegt Meciar, is Slowakije van de Slowaken zelf, eindelijk zijn ook wij we zens met een eigen natie. Er klinkt gejuich. De Slowaken die zich hebben verzameld op het Plein van de Nationale Opstand, hebben met veel genoegen om een minuut voor twaalf de fede rale vlag opgerold en koesteren zich nu in de internationale er kenning van hun eigen staat, zoals die blijkt uit voorgelezen boodschappen uit de hele we reld. Anders dan in Slowakije zijn er in Tsjechië geen officiële bijeen komsten ter ere van het einde van de federatie. Wel wordt er op nieuwjaarsdag op de Praagse Burcht een ceremonie gehouden vanwege de geboorte van de on afhankelijke Tsjechische staat. Premier Vaclav Claus zegt dat het federale staatsverband de Tsjechen nauw aan het hart lag, maar dat de scheiding niet te voorkomen was. „Het is van gro te betekenis voor de stabiliteit van de Tsjechische republiek, maar ook voor die van geheel Oost- en West-Europa, dat het uiteenvallen van Tsjechoslowa kije kalm en vreedzaam is verlo pen. Grensconflicten zijn in onze regio in het verleden niet zelden oorzaak geweest van bloedige veldslagen; dat hebben wij in elk geval weten te voorkomen." Refererend aan het Tsjechische volkslied ('Waar is mijn thuis') zegt parlementsvoorzitter Milan Uhde, dat de inwoners van Tsje choslowakije in 1989 een huis erfden dat zich in erbarmelijk slechte staat bevond. „Ons huis had zware klappen opgelopen en daardoor is het uiteindelijk in tweeën gevallen. Ik heb dat van nabij meegemaakt en ik zeg dat datgene is gebeurd dat wel ge beuren moest." Twee scholen in Wijchen afgebrand Wijchen - Twee basisscholen in de Gelderse plaats Wijchen zijn op oudejaarsavond tot de grond toe afgebrand. De politie houdt rekening met brandstichting, wellicht door vuurwerk. De schade loopt in de tonnen. De twee scholen waren midden in een woonwijk gevestigd in één gebouw. De restanten van dat gebouw moeten worden gesloopt. Ruim 400 kinderen zullen in elk geval de komende week niet naar school kunnen. Prijs voor ballerina Nathalie Caris k' Alexandra Radius (l) heeft gisteren de naar haar genoemde balletprijs uitgereikt aan de Canadese danseres Nathalie Caris (r). De Alexandra Radius-prijs bestaat uit een sieraad op sokkel en een geldbedrag van 2.500 gulden. De prijs is bestemd voor die danser van Het Nationale Ballet die, naar het oordeel van de donateurs van de Stichting Vrienden van het Nationaal Ballet, in het afgelopen seizoen de beste dansprestaties heeft geleverd. foto anp Financieringstekort op schema Den Haag - Het financieringstekort komt over 1992 ongeveer uit op 4,25 procent. Daarmee ligt de regering op het schema van de in het regeerakkoord afgesproken vermindering. Een extra afdracht aan het kinderbijslagfonds, zoals die vorig jaar plaats vond toen het tekort kleiner was dan de raming, zit er dit keer niet in. Dit heeft het ministerie van financien donderdag bekendgemaakt. Minister Kok van financiën zei half december nog in de Tweede Kamer dat een eventuele meevaller in de belastingontvangsten gestort zou worden in het kinderbijslagfonds. Het gaat overigens nog steeds om ramingen. In de februarinota worden de precieze cijfers over het financieringstekort, de uitgaven en de belas tingsontvangsten openbaar gemaakt. Dodelijke steekpartij in Rotterdam Rotterdam - In het Kralingse Bos in Rotterdam is donderdag middag een 32-jarige Rotterdammer doodgestoken. Over de toedracht is nog niets bekend. Dit heeft de Rotterdamse politie bekendgemaakt. Eerder was meegedeeld dat het om een schiet partij ging, maar dit bleek niet juist. Dit incident meegerekend zijn er in 1992 in Rotterdam 43 mensen door geweld om het leven gekomen. Gevangenen ontsnapt in Maastricht Maastricht - Twee gevangenen zijn gisteravond rond half acht ontsnapt uit het huis van bewaring in Maastricht. Een 36-jarige Duitser en een evenoude man uit Den Bosch, vluchtten uit het huis van bewaring Overmaze in een auto met Duits kenteken. Bij de ontsnapping is gedreigd met geweld tegen drie perso neelsleden. De gevangenen waren vannacht nog spoorloos. Het is niet uitgesloten dat de gevangenen bij hun ontsnapping hulp van buitenaf hebben gehad. Zoon Sukarno wil president worden Jakarta - Guruh Sukarno Putra, een zoon van de voormalige Indonesische president Sukarno, wil zich kandidaat stellen voor de komende presidentsverkiezing. Dat heeft de krant Merdeka donderdag gemeld. Guruh (39) wil uitkomen voor de Indonesische Democratische Partij (PDI), waarvoor hij parlementslid is. In maart kiest het parlement een nieuwe president, maar Guruh lijkt niet veel kans te hebben de zittende president Suharto te verslaan. Evacuatie VN-troepen in Cambodja Phnom Penh - Helikopters van de Verenigde Naties hebben VN-manschappen donderdag geëvacueerd uit de in het noord westen gelegen post Svay Leu, die sinds donderdagochtend herhaaldelijk onder vuur was genomen door de Rode Khmer. Een woordvoerder van de VN-vredesmacht in Cambodja (UN- TAC) bevestigde dat zij in staat waren geweest in totaal 45 VN-functionarissen (onder wie 27 Bengaalse blauwhelmen) in veiligheid te brengen. Oppositie Kenya verwerpt uitslag Nairobi - De voornaamste oppositiepartijen in Kenya hebben gisteren bekendgemaakt dat zij de uitslag van de eerste verkiezingen in 26 jaar waaraan meer partijen mee mochten doen verwerpen wegens wijdverbreide onregelmatigheden. Ook verwijten zij de vroegere eenheidspartij KANU (Kenyaanse Afrikaanse Nationale Unie) van president Daniel Arap Moi met de stemmen geknoeid te hebben. De Kenyaanse radio had eerder gemeld dat Moi en de KANU, na telling van de stemmen in viervijfde van de kiesdistricten, praktisch zeker waren van de overwinning bij de presidents- en parlementsverkiezingen van afgelopen dinsdag. Top Bush-Jeltsin verplaatst naar Moskou Washington - De topconferentie tussen de Amerikaanse presi dent George Bush en zijn Russische collega Boris Jeltsin is verplaatst naar Moskou. Bush en Jeltsin zouden elkaar aanvan kelijk op 2 en 3 januari ontmoeten in de Russische badplaats Sotsji voor de ondertekening van het START-ü-ontwapenings- verdrag. Oekraine heeft gisteren laten weten volledig achter het START-II verdrag te staan. Oekraine - de derde kernmacht ter wereld na de VS en Rusland - moet echter de voorloper van het verdrag - START I - nog ratificeren. 'Palestijnen terug bij einde intifada' Jeruzalem - Premier Yitzhak Rabin van Israël heeft gisteren verklaard dat de 415 Palestijnen die vorige maand door Israël zijn gedeporteerd kunnen terugkeren, als er een einde komt aan de Palestijnse opstand in de door Israël b.ezette gebieden. De gedeporteerden, die door Israël worden beschuldigd van banden met groepen van fundamentalistische moslims, zoals de Hamasbeweging, bevinden zich sinds 17 december in vriezend niemandsland tussen Israëlische en Libanese troepen in Zuid- Libanon. „Een loos voorstel", reageerde de woordvoerster van de Pales tijnse delegatie in het vredesoverleg in het Midden-Oosten, Hanan Ashrawi. „Vast Palestijns standpunt is altijd geweest dat over de intifada niet kan worden onderhandeld. Deze blijft zolang de bezetting blijft".

de Stem | 1993 | | pagina 3