"Bukman zou eens een kijkje in Amerika moeten nemen Succes START 2 hangt voor groot deel af van Oekraïne 'Her; de stem b OVERIGENS Nederlandse militairen in Bosnië vechten vooral tegen de kou TV Martinaiï g Rotjaar als alle vorige President Bn President Bu in Frankrijk UW WERK IN 93 'Europa 2000' ACHTERGROND A2 DESTEM- Raamsdonkse boer maakte studiereis naar Verenigde Staten de stem DE STEM ZATERDAG 2 JANUARI 1993 HET jaar 1992 zal zeker ook de geschiedenis ingaan als het jaar waarin de Staat weer eens krachtig ingreep. Het rijbe- wijstoerisme naar de Antillen werd verboden. Dit moedige en kloeke besluit werd nog net op de valreep van het jaar bekrachtigd door de rechter, hoewel die ook toegaf wel te doen te hebben met de bewo ners van de bovenwindse mi ni-eilanden, waar niet zo veel te verdienen valt. Ik vind het ook erg voor de eilanders, maar aan de andere kant houd ik er als wetten gehoorzamende burger ook wel van als de Staat eens een keer krachtig optreedt. Bo vendien bespaart de Staat zichzelf (ons dus) onderzoeks kosten. Want had de rechter het verbod niet goedgekeurd, dan had de Staat er, voor een eventueel beroep, niet onder uit gekund eens te laten uit zoeken of op de Antillen op geleide automobilisten meer brokken maken dan zij die in Nederland hun rijbewijs haal den. Een koningin, en zeker de Britse niet, beleeft niet zo maar een rottijd of een rot jaar. Nee, een koningin kijkt terug op een annus horribilis. Een koningin zou zich daar in het openbaar niet over moe ten beklagen, maar dat deed Elisabeth R nu juist wel. En sindsdien is annus een gevleu geld woord en buitelen in de Britse pers de annussen (ei genlijk dient hier wellicht 'an- ni' geschreven te worden) over elkaar heen. Annus hor ribilis, annus mirabilis, annus insanus enzovoort. Tja, het is me wat met de Windsors en het houdt maar niet op. Nu heb je de jaar overzichten weer. Opnieuw blote Fergie in full colour, Charles en Diana chagrijnig en rug aan rug in Korea, Charles' hartsvriendin Camil la RottweilerParker Bowles, Diana en Fergie, die ieder bij een andere gelegenheid, pu bliekelijk in tranen uitbarsten. De koningin zelf bij haar brandende paleis. Horrible! Onze eigen koningin preekte met Kerstmis dat „egoïsme tegenwoordig wordt gezien als de gewoonste zaak van de wereld." Is dat wel zo, majes teit? En als dat al zo is, is het dan ooit anders geweest? Kun je een samenleving, waarvan het werkende en dus sterkste deel de helft van zijn loon zonder morren afstaat aan een anonieme bureaucratie, die op haar beurt belooft de aldus verkregen middelen tot nut van het algemeen aan te wenden en te herverdelen on der de zwakkeren, kun je zo'n samenleving, ook al is ze mis schien wat harder aan het worden, egoïstisch noemen? Ik vind het van die gemakke lijke uitspraken: „Maar een samenleving die geen andere maatstaven kent voor mense lijk handelen dan eigen be lang, nut en economische doelmatigheid, zal uiteenval len." Voor hetzelfde geld kun je beweren dat nooit eerder in de geschiedenis de Neder landse samenleving zoveel geld heeft gestoken in zaken die bijna geen mens voor zich zelf zou willen hebben, in on nuttige maar mooie dingen en in zaken die zuiver econo misch gezien nooit rendabel kunnen zijn, maar die nu een maal nodig worden geacht. Het ligt er maar aan of het Kerstmis of Prinsjesdag is. Ik had terug willen kijken op het voorbije jaar. Maar dan kan ik niet om Bosnië en Somalië heen, om de Brink mannen en de Rottenbergs, om het Nederlands Elftal en Ellen van Langen, om de Bijl mermeer en om Faro, om Eu ropa en om de opkomst van het Nieuwe Fascisme. Laten we gewoon vaststellen dat 1992 weer een rotjaar was, dat net als alle vorige rotjaren zeer zeker ook zijn goede en aangename dagen had. Dus tegen beter weten in: Geluk kig Nieuwjaar. AC bnuvST t93rrsvo>a juw iïfïssIS i Hans Kazan leidt een tv-quiz tussen deelnemers die gek zijn op puzzelen. Als een deelnemer een niet meer in te halen voorsprong heeft genomen, spreekt Kazan toch de zin uit die hem bij de opleiding tot quizmaster is geleerd: „Er kan nog van alles gebeu ren. En wat zeker zo opmerkelijk is: de kanslozen zijn het met hem eens. Het gaat op voor bijna elke quiz. Op tv laat niemand zich zijn droom zomaar afpakken. Vergelijk dat eens met de werkelijkheid. Treurigheid troef. Wie op 'n geringe achterstand staat, zinkt de moed al in de schoenen. Nummer voorlaatst zijn, stemt tot volmaakte tevredenheid. Wat straalt de tv, daarbij vergeleken, een optimisme uit! Als ergens niks meer aan te doen is, heet dat in het tv-jargon: „Er kan nog van alles gebeuren". De tv-quiz houdt ons op de been. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Helefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur S 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. o> Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. 2 De Raamsdonkse melkveehouder Arian Kamp maakte samen met Franse collega's onlangs een studiereis naar de Amerikaanse staten Indiana en Kentucky. Daar zag hij de gevolgen van het Amerikaanse landbouwbeleid: verpaupering en werkloosheid. Kamp vreest dan ook het ergste voor Nederlandse boeren als de GATT wordt ingevoerd. Door onze redacteur Kees den Exter „Je mond valt open van verba zing. Het is om helemaal droe vig van te worden. Toestanden als in de Derde Wereld. Maar dan in Amerika. In de Verenig de Staten!" Samen met Franse collega's maakte Arian Kamp, melkvee houder in Raamsdonk en lande lijk voorzitter van het Neder lands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) een studiereis door Amerika. In de staten In diana en Kentucky, aan de rand van de graanschuur van Ameri ka zag Kamp de leegloop van het platteland, de verpaupering van eens welvarende dorpen. Kerken en scholen gesloten, huizen dichtgetimmerd, winkels dicht. Cynisch zegt Kamp: „Amerika liep ook voorop met de afbraak van landbouwbeleid. Daar kun je zien wat er hier gebeurt als er niet snel wordt ingegrepen. En z.o'n Clinton maar roepen dat de Amerikaanse boeren superieur zijn, dat ze er in een vrije we reldhandel weer wel bovenop zullen komen. Ik heb dat Buk man ook wel eens horen zeggen. Hij zou eens in Amerika moeten gaan kijken." Kamp is duidelijk geschrokken teruggekeerd vanuit de Vere nigde Staten: „Van de vier mil joen boeren van 1950 zijn er nog maar een miljoen over. Hun gemiddelde leeftijd is 57 jaar. Versta je? 57 jaar. Ik ben met collega's in een supermarkt ge weest. Van de winkelprijs van een pak cornflakes is slechts 4 procent voor de boer als grond stofleverancier. Bij brood is het 5 procent. Dan denk je dat wij het hier in Nederland nog goed doen. Maar als de GATT (over eenkomst voor vrijmaking van de wereldhandel KdE) volgens de huidige plannen wordt inge voerd, dan gaan wij keihard onze Amerikaanse collega's achterna". Aan de andere kant van de oceaan zag de energieke NAJK- voorzitter bevestigd wat hij ei genlijk al wel wist: „Land bouwbeleid moet niet alleen ge richt zijn op kostendekkende prijzen voor de boeren. Er is meer. Landbouwbeleid is ook de zorg voor het milieu, voor het platteland, voor de kwaliteit van ons voedsel, voor een stra tegische voedselvoorraad." „Al die boerenbedrijven in de Verenigde Staten die naar de knoppen gaan worden opge slokt door multinationals. En die brengen met hun produktie- methoden ook de voedselveilig heid en het milieu in gevaar. Niet voor niets zijn de land bouworganisaties in Amerika een coalitie aangegaan met con sumenten-organisaties, de mi lieu-beweging en de kerken, om de politiek te doordringen van de risico's van deze ontwikke ling." Hoe zeer de landbouw in de Verenigde Staten op zijn ach terste ligt leidt Arian Kamp af uit de prioriteitstelling van zijn Amerikaanse collega's. Hij zegt: „Landbouworganisaties hou den zich op de eerste plaats Arian Kamp: „Je moet hopen dat de politiek het hier niet zo ver laat komen als in Amerika. foto de stem/johan van gurp bezig met gezondheidszorg. Verzekering is daar niet ver plicht, dus dat is het eerste wat eruit vliegt als de bodem van de portemonnee in zicht, komt. En als je dan ziek wordt, dan ben je de sigaar." „Een tweede prioriteit is de krediet-overbrugging. Dan gaat het niet meer over aflossing, maar puur om de rente-beta ling. Als landbouworganisatie doe je dan in feite niet meer dan branden blussen. Gelukkig heeft Europa een oudere cul tuur, een langere geschiedenis dan Amerika. Je moet hopen dat de politiek het hier niet zo ver laat komen." Weer thuis op de boerderij in Raamsdonk en kijkend naar de toekomst zegt Arjan Kamp: „De zaak hier in Nederland lijkt weer gesust, nu premier Lub bers heeft gezegd dat hij een uiterste inspanning zou doen om de ergste pijnpunten weg te nemen. De centrale landbouw organisaties achtten dat het beste wat er nog te halen viel. Maar ik vertrouw de zaak voor geen donder." „De gevolgen van de afspraken die de EG en de Verenigde Sta ten hebben gemaakt blijven on duidelijk. De een zegt dat het meevalt, de ander spreekt van een zware tegenvaller. Maar niemand weet het. Punt is ook dat de belangrijkste politieke partijen geen krimp geven, zich geen zorgen maken om de in elkaar stortende landbouwprij- „Bovendien zijn de mensen in de landbouw vrijwel murw, met name in de akkerbouw en de vollegrondstuinbouw. Ze trek ken zich terug in hun schulp, zoeken er een baantje bij in een uiterste poging het hoofd boven water te houden. Maar de land bouw is toch een nationaal be lang. Fokker,, de KLM, de scheepsbouw, ze zijn toch ook gesteund door de overheid in moeilijke tijden." „Het is een nationaal belang om de graanprijs overeind te hou den. Want die is de richtsnoer voor alles en iedereen. De con- serven-industrie gaat met zijn contractprijs een tikkeltje bo ven het graansaldo zitten, zodat binnen een mum van tijd ook de conserve-groenten ook al onder de kostprijs geproduceerd moe. ten worden. Zo hangt alles aan elkaar." Samenhang tussen de sectoren in de landbouw is er altijd. Arian Kamp: „Volgens onze be. rekeningen daalt de melkprijs als gevolg van GATT met tien procent. Dat betekent dat veel melkveehouders noodgedwon- gen hun heil zoeken in de vlees- produktie. Maar in die hoek gaat het ook niet goed met de inkomens. Zo hebben proble men in de ene sector altijd ook gevolgen in een andere." Het argument dat elders in de wereld graan goedkoper gepro duceerd kan worden, vindt geen genade in de ogen van Arian Kamp: „Dan moet je ook accep- teren dat dat daar gebeurt met veel meer gif en met onderbeta ling van de arbeid. Richtsnoer voor de vrijhandel is de wereld- prijs, maar dat is een dump. prijs, zo lang er mondiaal nog overproduktie is. En die is er." „Daarom moet je toe naar volu- me-afspraken. Zoals de OPEC dat doet voor de olie. Akkoord, voor volgend jaar beperkt de EG de graanproduktie. Welis- waar nog niet tot de eigen be hoefte, maar toch. Gelijktijdig wordt de prijs verlaagd van 31 cent, wat ongeveer de kostprijs is, naar 27 cent. Dan moet er geld bij." „MacSharry geeft weliswaar een inkomenstoeslag, maar dat is een politieke maatregel en dus ongewis en dus een slechte financieringsondergrond voor bijvoorbeeld de bank die een bedrijf moet financieren. Bo vendien is onderdeel van het recente akkoord tussen EG en VS dat wederzijds goedkope graan-importen moeten worden toegelaten. Zo wordt een door de EG-opgelegde produktie-be- perking natuurlijk toch een kwestie van dweilen met de kraan open." De Nederlandse troepen die in het kader van de VN-operatie actief zijn in het voormalige Joegoslavië hebben de wapens nog niet echt op hoeven te pakken. Dezer dagen vechten ze voornamelijke tegen de bijtende kou. Door Eugène Leenders EEN BLIKJe Heineken kost een paar dubbeltjes. De soldaten van de Alpha-compagnie in Busovaca laten het echter wel uit hun hoofd om zich 's avonds vol te laten lopen. Wie door een volle blaas 's nachts uit de slaapzak moet, kan zich eerst compleet aankleden. Bij de -18 graden loopt hij anders gega randeerd gevaar door de kou te worden bevangen. De manschappen slapen in groene boogtenten, waar twin tig britsen staan. Twee die selkachels moeten voor warmte zorgen. Op een paar meter van de tent brult een aggregaat 24 uur per dag. De ruim driehonderd Neder landse soldaten in Busovaca vechten iedere dag tegen de kou. Overdag met een mager zonnetje gaat het nog wel, maar de afgelopen zeven nachten vroor het steevast minstens achttien graden. Speciale mili taire moonboots, drie truien, een isolatiepak en liters koffie moeten de wachten warm en wakker houden. De transportcompagnie heeft een voormalig wintersporthotel kunnen bemachtigen. Gaten van kogel- en mortierinslagen zijn provisorisch gedicht. Bom- specialisten hebben de omge ving minutieus geïnspecteerd en daarna rolden genie-mensen een stevige rol NAVO-prikkel- draad rondom het hotelcom plex. Ronduit geïrriteerd zijn de sol daten over de beslissing van de defensiestaf om geen speciale wachtcompagnie mee te sturen. Den Haag dacht dat de Engel sen wel voor voldoende bewa king zouden zorgen, maar dat blijkt niet het geval. Naast alle 'normale' werkzaamheden moe ten continu dertig mensen wacht lopen. Voor velen bete kent dat zeven dagen werken, soms zestien uur per dag. Nog moeilijker is het te ver kroppen dat tijdens het blik sembezoek van staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (Defensi- e) en de hoogste baas van de Landmacht luitenant-generaal Couzy, de bewaking vervier- dubbeld is. Voor een chauffeur, net terug van een tien uur durende barre tocht van Split door de bergen naar Busovaca betekent dat snel omkleden en vervolgens de rest van de nacht waken voor de kamer van de 'staats'. Terwijl niemand echt bang hoeft te zijn. De Belgische majoor Custers maakt deel uit van de leiding van het bataljon van de VN- vredesmacht dat is samenge steld uit twee Nederlandse en een Belgische compagnie. Dat wil niet zeggen dat er geen problemen zijn. Integendeel. Na twee maanden lukt het nog niet om de transporteenheden hon derd procent in te zetten. Het hoofdkwartier van de VN heeft al geklaagd dat teveel Dutch- capaciteit onbenut blijft. Custers: „Wat wil je als we zoveel mensen kwijt zijn om onszelf te bewaken. Wat wil je als we van onze zes tankwagens er drie kapot zijn. Wat wil je als we geen wielvoertuigmonteurs hebben waardoor reparaties mi nimaal veertien dagen duren. Wat wil je als we onszelf moe ten bevoorraden middels twee daagse tochten via Split en Za greb. Tel daarbij de problemen met de slechte dieselolie en het mag geen verwondering wekken dat we ons onvoldoende kunnen ontplooien." Dan zijn er nog andere proble men die voor veel oponthoud zorgen. Kunststof prefab con tainers moeten zo snel mogelijk de groene legertenten vervan gen. Zeker wanneer de komende weken de sneeuwval doorzet en de thermometer tot onder 30 met de kok kan het met een noodrantsoen doen. Wie de sfeer verpest, ligt eruit. De soli dariteit in de kleine groepjes is daardoor superhoog. Dat heeft weer tot gevolg dat de spanning zicht ontlaadt bij contacten met andere Nederlandse legeronder delen. De animositeit is sterk. Soldaten van de Bravo-compag- nie spreken van de Staf-pikken en Alpha-hazen. De verbinde- laars vinden de transporteurs lui en omgekeerd. De legerlei ding leert ermee leven. Mits het bij vloeken en schelden blijft. Een knokpartij in de Dutchbar in Zagreb tussen Banja-Luka- gangers en Nederlanders van het VN-hoofdkwartier in de stad werd direct de kop inge drukt. Ondanks alle kinderziekten zijn al wel enkele duizenden tonnen voedsel en medicijnen onder de bevolking in Bosnië-Herzegovi- na verspreid. Vanaf maandag gaan extra konvooien met brandhout naar Sarajevo. De militairen die op Sarajevo rijden zijn niet echt bang, wel is iedereen op zijn hoede. Michiel Heijnen (19) uit Wijchen: „We ken is er niets aan de hand en dan wordt 's nachts voor onze neus toch een handgranaat naar een post van het Kroatische leger gegooid. Je moet alert blij ven. Eigenlijk elke seconde." Jurgen Vrienten (18) uit Waal wijk: „Je hoort schieten. Meest al zijn het zatlappen die in de lucht knallen. Gisteren stond er een jongetje van hooguit twaalf aan de poort. In zijn broek zat een handgranaat zonder bevei- ligingspin. De enige beveiliging was een elastiekje. In Banja Luka kon je granaten kopen voor vijf Mark en een Kalashni- kov voor 150 Mark. Iedereen loopt met een wapen, dat is ons probleem." .4 r^,, Glen Kuipers (19) uit Maas tricht en Marcel Bos (25) uit Doesburg zagen in het begin van hun missie in het voormalig Joegoslavië weinig gevaar. Dat is veranderd na het zien van een bulldozer die op een mijn was gelopen. De meeste indruk maken echter de kinderen. De meeste militai ren hebben zelf zonen en doch ters in de leeftijd van 0 tot 20 jaar. Anderen hebben jonge broertjes of zusjes. In Banja Luka wilde een vader zijn 13-jarige dochter 'ruilen' tegen voedsel. Corné van Rooy (18) uit Etten- Leur: „Ik heb een zusje van zeven. Als je dan hongerige kin deren met weinig kleren ziet, heb je het behoorlijk moeilijk. Geen normaal mens snapt iets van mensen die hun buurkinde ren waar ze jaren naast hebben gewoond koelbloedig vermoor den. De haat in de ogen van jonge kinderen die behangen zijn met handgranaten. Dat soort ervaringen maakt litte kens op je ziel." graden kan dalen. Samen met de Nederlandse lui tenant-kolonel De Boer pro beert Custers zo praktisch mo gelijk te werken. Met de tien- tons vrachtwagens worden alle officiële opdrachten van de Ver enigde Naties uitgevoerd. Met de vier-tonners gunnen ze zelf wat ritselen vóór de plaat selijke bevolking. Die was tien weken geleden niet bijster vriendelijk toen de Nederlan ders kwartier kwamen maken. Anita Barkabac uit Busovaca: „Wat wil je als een vreemde troepenmacht plotseling een klein dorpje binnenvalt. We wisten niet wat ze wilden." Nu weet Anita dat de Nederlan ders helemaal niet willen vech ten, dat het om een humanitaire missie gaat. De Hollandse leger leiding heeft een stuk in de plaatselijke krant geschreven waarin precies wordt uitgelegd wat de bedoeling van het trans portbataljon is. De burge meester en de plaatselijke Kroatische legerleiding overleg gen zelfs met het VN-comman- do. Onbekend terrein, oplopende spanningen, het leidt tot voor spelbare reacties. De officieren en soldaten in de compagnie beseffen dat ze op elkaar zijn aangewezen. Wie ruzie maakt De 3.000 strategische kernkoppen die in Oekraïne, Belarus en Kazachstan staan opgesteld kunnen een wezenlijk probleem opleveren voor de uitvoering van het historische START 2 verdrag dat de Russische president Boris Jeltsin en zijn Amerikaanse ambtgenoot George Bush morgen zullen tekenen in Moskou. Door Frans van Nijnatten WASHINGTON EN Moskou zijn overeengekomen het aantal kernkoppen op intercontinenta le raketten voor 2003 te verla gen tot 3.000 a 3.500. START 2 zal de strategische kernarsena len van de VS en Rusland met tweederde inperken. Jeltsin en Bush zijn er op de valreep van de ambtstermijn van de Ameri kaanse president in geslaagd het drastische akkoord in el kaar te zetten. Bush en Jeltsin bouwden voort op START 1, dat in juli 1991 werd getekend en de arsenalen met eenderde inkromp. Bush te kende het akkoord destijds nog met Sovjet - leider Michail Gor- batsjov, die behalve namens Rusland ook uit naam van Oek raïne, Kazachstan en Belarus handelde. De ineenstorting van de Sovjet unie, in het najaar van 1991, gaf de republieken echter hun zelf standigheid terug. Nationalisti sche krachten kwamen op, die niet zonder meer de internatio nale verdragen van de Sovjet unie wilden uitvoeren en grote druk op de regeringen uitoefe nen om de kernwapens voorlo pig te behouden. Kazachstan heeft START 1 ge ratificeerd, maar Oekraïne en Belarus niet. De drie republie ken hebben gezegd dat zij het Non-Proliferatie Verdrag zul len ondertekenen en voor het eind van de eeuw hun kernwa pens zullen opruimen, maar concrete stappen zijn uitgeble ven. Rusland zou zich meer op zijn gemak voelen als de drie andere republieken de komende jaren eveneens kernwapens ontman telen. Ongetwijfeld zal de druk van nationalisten op de regering in Moskou toenemen als Oek raïne, Belarus en Kazachstan weigeren kernkoppen in te leve ren. De Russische ambassadeur Joeli Vorontsov, een adviseur van Jeltsin, zei donderdag in New York dat hij er zeker van is dat Oekraïne alle bepalingen zal uitvoeren. In hun laatste uitla- De Amerikaanse president Bush met de toenmalige Sovjetlei der Gorbatsjov bij de ondertekening van het START 1 verdrag in juli 1991. fotoepa tingen hebben zij bevestigd dat zij al hun kernwapens willen inleveren, aldus Vorontsov over de Oekraïeners. „Wij hebben begrepen dat zij een beetje ma noeuvreren, maar in wezen wil len zij helemaal geen kernwa pens hebben," aldus de ambas sadeur. Lee Feinstein, vice-directeur van de Arms Control Associa tion, een particuliere Ameri kaanse onderzoeksinstelling, is pessimistischer. Feinstein zegt dat er van uit moet worden gegaan dat Oekraïne zijn belof ten nakomt, maar dat het land wel eerst START 1 moet ratifi ceren. „Zonder Oekraïne is START 1 niets waard. Als er geen START 1 is, kan er geen START 2 zijn," meent Feinstein. De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Lawrence Eagle- burger waarschuwde Oekraïne onlangs dat de economische en diplomatieke banden met de VS schade zullen ondervinden als het parlement in Kiev START 1 niet ratificeert. Oekraïne beschikt in totaal over 1.656 strategische kernkoppen. Het land heeft 46 SS -24 raket ten met elk tien kernkoppen, 130 SS-19's met ieder zes la dingen en bommenwerpers van het type 'Bear' en 'Blackjack' die 416 koppen kunnen vervoe- Volgens START 2 moeten alle raketten met meervoudige kern koppen worden ontmanteld. In Belarus staan 81 SS-25's met evenzoveel kernkoppen. Ka zachstan komt met zijn raketten en bommenwerpers aan 1.400 kernkoppen. Oekraïne heeft zijn tactische nucleaire wapens al naar Rus land overgebracht voor ont manteling en dat zinde veel Oekraïense nationalisten niet. Er deden geruchten de ronde dat Rusland de wapens niet ver nietigde, maar aan zijn eigen arsenaal toevoegde. Oekraïne ziet zichzelf als het grote tegen wicht voor Rusland en maakt zich ook sterk voor de Zwarte-Zeevloot, die met Mos kou verdeeld zal moeten wor den. Washington en Moskou hebben het nucleaire ontwapeningso- verleg de laatste jaren in een stroomversnelling gebracht, maar de uitvoering van de ver dragen kan worden belemmerd door de vroegere Sovjet-republieken met kern wapens. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gaat er vooralsnog van uit dat Oekraï ne, Belarus en Kazachstan de komende zeven jaar hun kern wapens ontmantelen. Gebeurt dat niet, dan zal ook in de VS de druk toenemen om te tempo riseren of het verdrag op te schorten. Het kernwapenover- leg wordt nauwgezet in de ga ten gehouden door het Congres, dat de akkoorden moet ratifice ren en er voorwaarden aan kan verbinden. Als het Witte Huis niet kan verzekeren dat alle voormalige Sovjet-republieken START 2 zullen uitvoeren, zal de twijfel in het Congres groot zijn. Tijdens de Koude Oorlog ver bond het Congres kernwapen verdragen doorgaans met ande re politieke ontwikkelingen. Zo trok president Jimmy Carter na de Sovjet-inval in Afghanistan in december 1979 het SALT 2 verdrag uit het Congres terug. Terwijl de grote tegenstelling tussen Washington en Mosko# verleden tijd is, staat Oekraïne op het punt een conflict met d( VS te riskeren, dat dubbele re percussies kan hebben: Ameri kaanse strafmaatregelen en ver lies van invloed ten opzicht' van Rusland, dat beloond zal worden door verdere samen werking met het Westen, (ap) Amsterdam (anp) - Alle jas- sagiers van de op maandags 1 december in het Portugise Faro verongelukte DC-(0, krijgen van Martinair e»n voorschot van 10.000 gulden. Vandaag kunnen de passi- giers een aangetekende britf en een bankcheque verwach ten. Voor de nabestaanden van de 5i Baidoa (ap/anp) - De Am? Bush heeft gisteren in Soma) wordt aan een vervolg op volgens plan 20 januari zou i zijn uitspraken tijdens een b in de stad Baidoa. „Er zijn veel meer mensen die een vervolg willen en zo zou het moeten zijn en zo zal het zijn, maar ik kan echt niets zeggen over een tijdschema", aldus Bush, die de jaarwisseling tussen de Amerikaanse militairen door bracht. Bush prees op de tweede dag van zijn tweedaagse bezoek aan So malië het werk van de Ameri kaanse mariniers en legermili- tairen, die hij naar de hoorn van Afrika heeft gestuurd, „i^ij her stellen hoop, zij herstellen letter lijk het leven", aldus de presi dent. Honderden weeskinderen met kleurige, nieuwe T-shirts haal den de bezoeker met handgeklap en gezang in. Bush lachte en zwaaide, poseerde voor de came ra's en gaf enkele kinderen een hand. „Wij zijn erg blij om zo een grote staatsman hier te ver welkomen", verklaarde Moha- med Aden Ali, plaatsvervangend goeverneur van de regio om Baidoa. „Wij zullen nooit verge- Sarajevo (rtr/afp) - VS-presiden de ondertekening van het STAR' Russische president Boris Jeltsii ting met de Franse president, Fr Daarbij zullen de twee presiden ten zonder twijfel ook in de slag gaan over de mate waarin het westen militair geweld zal kun nen gaan toepassen in de kwestie Bosnië. Tot dusverre zijn de VS en hun Europese bondgenoten het daar namelijk niet over eens met als gevolg dat er ook nog geen resolutie door de VN-Vei- ligheidsraad is aangenomen om het vliegverbod boven Bosnië met militaire middelen af te dwingen. Bush en Mitterrand ontmoeten elkaar zondag na een nieuwe ronde van de.Geneefse onder handelingen over vrede in Bosnië. Zaterdag komen in (ADVERTENTIE) Lees de astrologische voorspel ling in Para-Astro. Para-Astro is gekend voor zijn betrouwbare voorspellingen. Para-Astro is te koop bij Uw dagbladhandelaar 'Europa 92' heeft lange tijd als een zonder binnengrenzen, vrij verkeer pat was het resultaat waarnaar jarenlang had gestreefd. De eenhe De euforie werkte aanstekelijk. Be jhngen fusies aan. Om zich straks kunnen houden. Maatschappelijke bonden) hadden het woord samen vaandel geschreven staan. Allengs werd echter duidelijk dat bp drift geraakte maatschappelijke jxaar buiten toe werd de waart turopa 92' overeind gehouden, Sr®?n toegegeven dat per 1 jan tL-hdstaten weinig zouden gaan ben van de grotere eenwording, "et ging pas echt fout in de aanl Maastricht. Onder druk van de Publieke opinie, die een steeds ne e EG, werd het tempo van h teruggeschroefd. Wat nu resteert is het beeld van e< ^ote twijfels heeft over haar eig oor de Europese markt belangrijk an goederen mogelijk is. Maar Paspoorten thuis kunnen worden ervoer van personen woedt nog aar niets van weten en de c In ei!eenstemming te bereiken via I nBr ?a*s van een stormachtige gr tL Januari een periode van I gemoet. 'Europa 92' heeft zijn gl JKt op dit moment een reëler optie 0

de Stem | 1993 | | pagina 2