weekend Jos de Blok: 50 jaar Peter Dirven: 40jaar Nog in orde de stem HET JAAR VAISI DE OUDEREN de stem zaterdag 2 januari 1993 'Vroeger vonden de leerlingen me een sukkel. Gisteren ging na de les een applaus op' Ruim zeshonderd Brabantse ouderen volgen ieder jaar cursussen aan de Seniorenacademie Brabant. De lessen worden gegeven in Tilburg, Den Bosch en Eindhoven door onder meer Roosendaler drs. Anton de Man (65). Volgens hem is het zaak om de niet-actieve ouderen bij de televisie vandaan te rukken. 'Een oudere die studeert aan de Seniorenacademie komt gewoon vrolijker thuis' Wat versta je onder oud? Ik ben vijftig en voel me jong. Ik kijk nog steeds naar een mooie meid zoals ik dat 25 jaar geleden ook deed. Ik denk dat het straks ver domd leuk kan worden. Ik heb dan tijd voor mijn hobby's en voor andere maatschappelijke activi teiten hier in mijn woon plaats Oostburg. Natuur lijk is dat wel afhankelijk van mijn lichamelijke ge steldheid. Ook is belang rijk hoe je denkt over ouder worden. Toen ik 25 was, studeerde foto peter nicola! ik nog. Dan sta je eigenlijk nog niet in de maatschap pij. Later krijg je in het arbeidsproces meer ver antwoordelijkheid. Ik heb er eigenlijk nooit tegenop gezien om ouder te wor den. Geestelijk til ik er niet zo zwaar aan. Het is wel zo dat ik nu vaker bezig ben met het moment dat ik straks ophoud met werken. Je denkt aan het opbouwen van een pen sioen. Ik probeer mezelf een visie te maken van hoe het straks zal zijn. Daarbij ga ik ervan uit dat de situatie blijft zoals die nu is en dat ik geen licha melijke beperkingen heb. Als je invalide wordt dan is de situatie natuurlijk anders. Dat is moeilijk in te schatten. Op dit ogenblik werk ik nog steeds hard en ik sport nog steeds. Alles gaat ge woon door: tennis, zaal voetbal en als ik geen dienst heb, sta ik op het veld met de veteranen. Ik wil daarmee blijven door gaan tot het niet meer kan. Ach, als je er lol in hebt, waarom niet? Leeftijd hoeft geen beperkende fac tor te zijn. Het is maar wat je jezelf geestelijk wijs maakt. Ik ben nu in de kracht van mijn leven en kan talloze kanten uit. Als je maar positief denkt. De manier van denken. Ik ge loof dat die vooral bepa lend is.' Dank u, ik maak het goed. Ik ben nu dik 90, ofschoon ik al in het fin de siècle ben gaan sukkelen en kort geleden met een fles Nuits-Saint-Georges mijn zil veren krakkemikkenjubileum heb gevierd. De wetenschap staat voor niets. Ik heb de staat zo ongeveer de bouwkosten van een scholengemeenschap gekost, maar daarvoor heb ik een hart van plastic, de longen van een marathonloper die door de blik sem werd getroffen, de lever van een Poolse geheelonthouder die het leven liet in de Slag bij Wlow en de nieren van een renpaard. Geestelijk ben ik nog goed in orde. Dat wil zeggen, ik ben nog geschikt voor een deeltijdbaan. De kosten in de zorgsector zijn door de vergrijzing zo hoog ge worden, dat gezonde senioren van 90 en ouder aan de slag moeten als bollenpellers. Zelf volg ik nu een cursus om te kunnen werken in een naai-ate- lier. Mijn broer, die iets ouder is, heeft het goed getroffen. Hij hoeft niet meer te werken omdat hij wat vergeetachtig geworden is en de weg naar huis niet meer kan vinden. Bovendien maakt hij zich op de werkplek schuldig aan niet- verwijtbare ongewenste intimitei ten. In het tehuis worden hem vaak armkokers aangelegd. Het voordeel daarvan is dat hij zijn handen thuis houdt en vrouwen niet langer onderwerpt aan snelle doktersonderzoeken. Nadeel is dat ik dan zijn sigaar brandende moet houden. Hij rookt een uitne mend merk, maar hij rookt zeer nat. Maar voor je familie heb je wat over. Ik lurk liever aan zijn sigaar darr aan die van de oude Lubbers. Die oude Lubbers had trouwens ook niet kunnen denken dat hij, door de last van de natio nale vergrijzing, tijdens de spits uren niet meer van het openbaar vervoer gebruik mag maken. We houden, door de geleidelijkaan verworven traagheid, de boel te veel op. Het begon bij de opening van het Nederlandse TGV-net. Zeer veel bejaarden raakten bekneld tussen! dichtslaande deuren en zorgden ook anderszins voor ontoelaatba re vertragingen. Sommigen trok ken aan de noodrem omdat ze hun paraplu vergeten waren, an deren probeerden persoonlijke bezittingen op te vissen die tus sen trein en perron waren geval len. Al jaren zitten er nu stickers op treinen, trams en bussen waarop, in krachtige letters, te lezen staat: 'Geen senioren in de spits'. Er worden zware boetes uitgereikt. Je kunt als bejaarde tegenwoordig maar het beste een ernstig gebrek hebben, want an ders zit je, zoals ik straks, als een gek te naaien in een atelier om je kosten te drukken. Zodra je een beetje maalt of niet goed meer ter been bent, kom je in een beschermde omgeving te recht, zoals mijn broer. Hij krijgt voortreffelijk te eten; daar zorgt een 98-jarige mevrouw Zoet- brood voor die daar ook woont en die om de zoveel tijd een klacht indient bij de Keurings dienst van Waren. Dat houdt het keukenpersoneel op de tenen. Zijn beste vriend is kapitein ge weest op een tanker en bij zwaar weer staat deze zeebonk oliela dingen gevaarlijke havens binnen te loodsen. Soms gaat hij aan de balie zeggen dat hij nog een paar dagen blijft en dat het hotel hem buitengewoon goed bevalt. Hij is altijd op reis. Ze zitten er veilig. Ik hoop dat er bij mij ook een beetje de klad in komt, want het wordt me op straat te gevaarlijk. Om de haverklap word ik aange houden door jeugdige bandieten, die mij om een bijdrage vragen. Dankzij mijn nieuwe longen sprint ik me gemakkelijk in veiligheid, maar of ik dat nog kan als ik de 100 ben gepasseerd, valt te be zien. Mijn buurman begroet me 's morgens giftig met de opmer king: 'Zo, oude lui, ik ga weer eens een dagje voor je werken'. Als ik eenmaal op dat atelier broeken en vesten zit te naaien kan ik hem op z'n vestje spugen. Maar het allerliefste zit ik bij m'n broer, die wat maalt en erg nat rookt. Ze schenken daar een goe de borrel. Ik kwam eigenlijk bij toeval in aanraking met de senio renacademies. Ik hoorde dat er in Groningen een derge lijke opleiding was en heb meteen een brochure aange vraagd. Daarin las ik dat in Til burg ook een Seniorenacademie zat. Daar had ik nog nooit van gehoord. Aan public relations kan dus wel wat meer worden gedaan." Drs.drs. Anton de Man - afgestu deerd in sociale- èn in literatuur wetenschappen - voelde zich na zijn eerste cursus bij de Seniorena cademie meteen betrokken bij de instelling. „Tijdens de les maakte ik een opmerking over de Franse literatuur. Aan de hand daarvan werd gevraagd of ik daar wat meer over wilde vertellen. Naderhand kreeg ik meteen het verzoek of ik les wilde geven." „Ik dacht eerst dat de cursisten allemaal universitair geschool zou den zijn. Gisteren nog zat ik naast een vrouw uit Oosterhout die een verpleegstersdiploma had. Ze wil in haar woonplaats ook iets opzet ten met lessen voor ouderen. Ieder een wordt toegelaten op de Senio renacademie, maar het niveau is natuurlijk wel hoger onderwijs." Op het programma voor dit voor jaar staan onder meer de cursus- Ik hoop in ieder geval V dat ik ook als ik ouder ben, lang kan blijven wer ken. Mischien met een iets mindere intensiteit. Je denkt bij ouder worden in ieder geval wel aan hoe je lijf zich gedraagt. Ik was laatst bij mij thuis in Oudenbosch hout aan het zagen. Er moest een stuk van een hoge boom af. Er warenknapen van twintig bij. Ik heb hen dat werk toch maar laten doen. Misschien is dat al een eerste symptoom. En kele jaren geleden ben ik gestopt met roken en wat zwaarder geworden. Ik ben in ieder geval niet meer de sprinkhaan van toen ik zeventien was. Als je ouder wordt, is dat te zien aan je lijf. Daar ont kom je niet aan. De zin ontgaat mij dan ook van het proberen om eruit te zien als 25 als je 50 bent. Aan de andere kant merk je dat er meer naar je wordt geluisterd als je ouder wordt. Ik heb ook sneller en beter contact met ouderen. Dat houdt tegelijkertijd in dat je foto de stem ben steffen minder betrokken bent bij wat de jeugdigen bezig houdt. Ik sta nu niet meer op zaterdagavond in de disco te springen. Ik zie wel bij ouderen dat hun belangstelling voor zaken afneemt. Ik kan me nu druk maken over wat ik bijvoorbeeld in de krant lees. Je merkt dat bij veel ouderen de belevingswe reld kleiner wordt. Dat vind ik angstaanjagend. Nu probeer ik aan zowat alles aandacht te schen ken. Ik wil niet dat straks mijn leefwereld alleen nog een klein kamertje is. Dan word je gezien als de opa die niets meer te zeggen heeft. Ik kan me niet voorstellen dat ik straks helemaal niets meer doe. Misschien dat ik mijn bezigheden an ders indeel. Het is moeilijk om je voor te stellen dat straks het moment komt dat je niet meer werkt. Ook als ik bezig ben met mijn pensioen dan vind ik dat eigenlijk alleen maar ingewikkeld en vervelend. Nu ik zelf ook wat ouder ben, merk ik dat ik veel dingen heel anders bena der dan vroeger. Toen ging je overal onbevangen op af. Nu zet je eerst alles op een rijtje. Ook gekke din gen waar risico's aan zijn verbonden, doe je niet meer.' Ieder halfjaar melden zich driehonderd ouderen voor een cursus bij de Brabantse Seniorenacademie. Goed zo, pa! ben nu zelf voor een bepaalde cur sus gekozen en doen ook vaak meteen iets met wat ze geleerd hebben." De Man zit ook in het bestuur van de cursistenvereniging Sed Vitae, Vrienden van de Seniorenacademie Brabant. De vereniging stimuleert de leden tot medewerking aan de organisatie en onderhoudt contac ten met andere cursistenverenigin gen in Nederland. aast zijn werk bij de Senio renacademie is hij lid van de commissie internationale zaken van de Katholieke Bond van Ouderen. „Ik ben naar diverse congressen geweest in bij voorbeeld Brussel en Londen. Daar wordt dan meestal gediscussieerd aan de hand van een thema. In Brussel bijvoorbeeld stond een Ier op die zei dat ouderen bij hen voor niets met de trein meekonden. Een Italiaan zei dat ze bij hen gratis erwtjes kunnen krijgen. Ik ben toen Door Peter de Jong - foto archief de stem opgestaan en heb gezegd dat ze ervoor moeten zorgen dat iedere oudere minimaal 1400 krijgt per maand. Dan kan iedereen zelf uit maken wat hij of zij ermee doet. Dan ben je geen voorwerp meer, maar onderwerp." Roosendaler Anton de Man op zijn studiekamer: „Ik hoop dat het Jaar van de Ouderen veel ouderen tot activiteiten kan stimuleren.- foto de stem ben steffen sen: biografie en autobiografie, ge schiedenis en godsdienst van de islamitische wereld, psychologie van het dagelijks leven, kijken naar architectuur en moderne poëzie. Iedere cursus kan, als de deelnemer dat tenminste wil, afgesloten wor den met een tentamen of een werk stuk. Dat levert dan een certificaat op. Zelf werkt De Man mee aan een cursus over de derde levensfase. De cursus beziet de sociale verande ringen in deze eeuw en de gevolgen daarvan voor de oudere generaties. „Tja, hoe ging dat vroeger. Er was geen geld voor een school of de school stond te ver weg. De finan ciële zorgen waren groot. Een schoolschrift kostte zeven cent. Ik hoor de juffrouw nog zeggen dat we ook de bovenste regel van het schrift moesten gebruiken. Nu zeg gen we vaak tegen elkaar: wat hebben wij het goed." De Roosendaler begon zijn onder- wijscarrière op een middelbare school. „Toen werd ik lang niet zo gewaardeerd als nu door de leerlin gen. Ik herinner me dat ze me toen op een gegeven moment maar een sukkel vonden omdat ik schoenen droeg die niet in de mode waren. Gisteren ging er na de les een applaus op. Leuk, hè. Dat is toch heel wat anders. De mensen heb- „Het gaat er bij zo'n opleiding om dat mensen de bereidheid hebben om niet alleen kennis op te doen maar ook bereid zijn hun houding te veranderen aan de hand van wat ze leren. Dat laatste vind ik het hoogste goed. Dat is het verschil. Ouderen moeten niet alleen consu meren en voor de televisie zitten. Ze moeten produceren. Zelf beslis singen nemen en dingen onderne men. De mensen worden er ook beter van en gelukkiger. Iemand die studeert aan de Seniorenacade mie komt gewoon vrolijker thuis. De kinderen zullen dan zeggen: 'Goed zo, pa!' Ik hoop dat het Jaar van de Ouderen veel ouderen tot activiteiten kan stimuleren. Wat er na dit jaar moet gebeuren? Ik hoop dat er dan genoeg in gang is gezet en dat we dan genoeg ouderen bij de televisie vandaan hebben ge- -ukt. Daar gaat het om."

de Stem | 1993 | | pagina 28