Acht doden in verkeer GRATIS PAK KOFFIE BIJ JAC. HERMANS mm"1 Jaarwisseling opvallend rustig verlopen in Nederland Hevige mist en gladheid zorgen voor chaos op snelwegen EG viert opheffing binnengrenzen Aanstaande maandag vanaf 11.00 uur 0>B VOORTAAN 'SMAANDAGS11.00 UUR OPEN! JacHermans 1993: Jaar van de Ouderen Tsjechen en Slowaken met gemengde gevoelens uiteen SATELLIETONTVANGST uurwerk veroorzaakt ware smog \l DEZE KRANT: Merijntje elandbrug lvrij intal vacatures tar dieptepunt hn van Loen tar Feyenoord avencijfers ider druk erstel Hoop' ijgt vervolg EC-voorzitter Delors: Grotere rol Europa in wereldpolitiek NÏÏ® ■J Een accountant die denkt als een ondernemer Kwakernaat Niehof B.Y. Accountants in Bergen op Zoom Zie onze advertentie in deze krant Bosschenaar vast in Bergs hotel Bloedbad door soldaat Kroatië .J |»lsestraat 90 Temeuzen Tel. 01150-177; tv, antennes 'M constnjctjemasten reeds v.a. 499; ELECTRONICS communii ESTEM losse nummers: ■maandag t/m vrijdag: 1,60 7t\NSE Bigj.Vg^SsJl,90 ZATERDAG 2 JANUAR11993 I I I I I ilthoven - In diverse ste en in het land is tijdens de tanvisseling tijdelijk 'ern- ige smog' opgetreden als evolg van het afsteken van uurwerk. Dat heeft het ijksinstituut voor Volksge- ondheid en Milieu (RIVM) i Bilthoven bevestigd. Het istige weer was er de oor aak van dat de verontreini- ing (de kruitdampen) niet erwaaide, waardoor de ge- ïeten waarden dit jaar tij- elijk hoog konden oplopen. ANDAAG 5 KATERNEN •chtergrond A2 innen- buitenland A3 conomie A4 remies belastingen A5 port deel B eeland deel C agazzi deel D /eekendgids D2 TV-programma's, strips n puzzels D3 D4 Weekendbijlage deel E Van 7 januari alvast niets voor het volgende jaaroverzicht Van onze verslaggevers Den Haag - West-Brabant en Zee land kenden - net als de rest van het land - een uitzonderlijk rustige jaar wisseling. In Hongkong en op de Filipijnen vielen tientallen doden en raakten honderden mensen gewond. In West-Brabant en Zeeland is de jaar wisseling, met uitzondering van wat klei ne incidenten, zeer kalm verlopen. Dat had volgens de politie alles met het koude weer te maken. Het aantal mensen dat verwond werd door vuurwerk viel dit jaar bijzonder mee: er werden enkel lichte brandwonden genoteerd. Ook de brandweerkorpsen hadden een rustige nacht en dienden een enkele keer uit te rukken voor kleine brandjes als gevolg van vuurwerk. Het rommeligst was het in Goes, waar een groep van zo'n 400 jongeren door de stad trok en her en der brandjes stichtten. Er werden twee aanhoudingen verricht. Ook in de Nederlandse grote steden bleef het rustig. Er waren wel veel kleine verwondingen, vooral door vechtpartijen. De Amsterdamse politie sloeg vlak voor de jaarwisseling nog een grote slag met de inbeslagname van een vrachtwagen met 2.038 kilo aan illegaal vuurwerk. Opmerkelijk was het grote aantal inbra ken in de hoofdstad: er waren 297 mel dingen. Drie woningen raakten ontzet toen een 71-jarige man een vuurwerkbom liet ontploffen. Vier mensen raakten hier door gewond. In Den Haag werden enige tientallen mensen aangehouden wegens openlijke geweldpleging, stenen gooien naar de politie, inbraken in winkels en enige steekpartijen. De politie sprak van enkele kleine ongeregeldheden. De oud- en nieuwviering in de Britse kroonkolonie Hongkong is op een ramp uitgelopen. Zeker twintig mensen stier ven kort na middernacht toen ze in een populair uitgaansdistrict vertrapt werden door een duizendkoppige menigte. Nog eens 31 anderen raakten ernstig gewond. Op de Filipijnen zijn door vuurwerk en kogels 10 mensen om het leven gekomen en in hét hele land raakten ongeveer 1.100 mensen gewond. De meeste slachtoffers vielen doordat vuurwerk in sloppenwijken in en om de hoofdstad Manila branden veroorzaakte. Ook raakten mensen gewond in allerhan de vechtpartijen en door verdwaalde ko gels die in plaats van vuurwerk door politiemannen, militairen en burgers met wapens werden afgevuurd. ijnsplaat - De Zeelandbrug, Schouwen-Duiveland met ird-Beveland verbindt, is tol- Omdat het Rijk weigerde incieel bij te springen bij de w van de Zeelandbrug, ooit angste brug van Europa, zag provincie Zeeland zich ge- dzaakt tol te heffen. De tol ling is altijd een punt van issie gebleven. IE ZEELAND-Cl irburg - Eind september iden bij particuliere bedrij en instellingen 58.000 vaca- open, een dieptepunt se- 1986. In september 1991 en er nog 87.000 vacatures, daling doet zich voor in alle rijfstakken. In de industrie d zich een daling voor van IOO tot 11.000 in één jaar. In jouw liep het aantal vacatu- terug van 10.000 tot 5.000, en de horeca, handel en repara- edrijven van 22.000 tot 100. lerdam - John van Loen ilt dit jaar voor Feyenoord. Ajacied kwam donderdag tot akkoord met de Rotterdamse iivisieclub. Het is de bedoe- dat de zevenvoudige inter- ional een contract tekent dat tot de zomer van 1996 aan enoord bindt. IE SPORT - B2 lerdam - Een 'dip' begin juli ie overslagresultaten in de lerdamse haven heeft het to- bedrijfsresultaat wat onder k gezet. Havenwethouder Het ihatte overslagcijfer voor dit bedraagt 290 miljoen ton. ichts 0,7 procent minder dan topjaar 1991 toen 292 mil- ton werd overgeslagen," al- havenwethouder Smit. doa - Er wordt gewerkt aan vervolg bp de Amerikaanse rventie in Somalië, de opera- 'Herstel Hoop'. Dat zei de erikaanse president George h gisteren in Somalië waar de Amerikaanse troepen be- tt. 'Herstel Hoop' zou op 20 ïari moeten eindigen. IE BUITENLAND - A3 Brussel - In de twaalf lidsta ten van de EG zijn donderdag om middernacht duizenden bakens en vreugdevuren ont stoken om de officiële vor ming van één gemeenschap pelijke markt voor 345 mil joen Europeanen te vieren, met een vrij verkeer van goe deren, personen, diensten en kapitaal. In Brussel is de opheffing van de binnengrenzen van de EG feeste lijk gevierd met het aansteken van een baken in een park in de buurt van het hoofdkantoor van de EG-Commissie. „Wij vieren het nieuwe Europa, een Europa dat besloot zich te vestigen in Brussel. Lang leve Brussel," verklaarde vice-pre mier Melehior Wathelet na een spectaculair vuurwerk tegen de toeschouwers in het Cinquante- naire Park. Padvinders met de vlaggen van de twaalf EG-lidstaten liepen in een fakkeloptocht naar het ba ken om het vuur aan te steken. Daarna voegden Wathelet en de EG-ambassadeurs van Groot- Brittanië, Duitsland, Italië en Portugal zich bij hen en luister den zij samen naar de 'Ode an die Freude' uit de negende sym fonie van Beethoven, de hymne van de EG. De Griekse vice-premier Tzannis Tzannetakis begon de officiële viering met de verwelkoming van de Olympische vlam in een hal in Athene in de schaduw van de Acropolis. De Britse premier John Major voltooide het proces tijdens een ceremonie in Londen. Ondanks alle festiviteiten is het zeven jaar oude plan voor een gezamenlijke Europese markt echter nog lang niet voltooid. Zo zijn de paspoortcontroles voor mensen die van de ene naar de andere EG-staat reizen nog niet allemaal afgeschaft. Met name Groot-Brittannië heeft wel aan gekondigd dat het de controles wil versoepelen maar weigert hen geheel op te heffen. Voorzitter Jacques Delors van de EG-Commissie zei in een rede ter gelegenheid van de opheffing van de binnengrenzen dat de EG nu een grotere rol zal spelen in de wereldpolitiek. „Wij zullen samen een actievere aanwezigheid ten toon moeten spreiden in kwesties van vrede, vrijheid, respect voor anderen en solidariteit met de armen in de wereld," aldus Delors. „Dat is een enorme taak, maar zij kan succesvol uitgevoerd worden". Trimmers nemen hun fiets op de schouder om voorbij de ravage te kp- men die donderdag ont stond op de Moerdijkse- weg tussen Zevenberg- schen Hoek en Moerdijk. Een vrachtwagen, beladen met bierkratten en -fusten, was daar op een andere vrachtwagen gebotst. De chauffeurs bleven onge deerd. FOTO DE STEM BEN STEFFEN (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) jac. Hermans start het nieuwe jaar goed. Om tege moet te komen aan de wens van tal van klanten gaan we voortaan op maandagmorgen om 11.00 uur open. En om dat te vieren ontvangt u alleen op 4 januari tegen inlevering van deze advertentie bij minimaal 25.- boodschappen GRATIS* een pak Jac. Hermans Roodmerk koffie van 250 gram. Dus maandag om 11.00 uur snel even naar Jac. Hermans. AVONDOPLEIDINGEN NIMA -A/B NGPR-A PRAKTIJKDIPLOMA PR MBA/MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN BASISKENNIS BOEKHOUDEN PRAKTIJKDIPLOMA LOONADMINISTRATIE DIVERSE REPETITIECURSUSSEN In samenwerking met HEAO'S in Noord-Brabant en Limburg BEL 076-601936/215389 voor de brochure. Jnitlti Instituut MrlJftepUHlngen De stichting 018 is erkend door de Minister v»n Onderwijs en Wetenschappen op grond van de Wet op de erkende onderwijsinstellingen. 'Of de helft van de waarde in kontanten Van onze verslaggevers Breda/Den Haag - Door zware mist en gladheid zijn rond de jaarwisseling acht doden en ongeveer honderd gewonden geval len op de Nederlandse we gen. Bij vele kettingbotsin gen waren in totaal meer dan 300 auto's betrokken. In Rotterdam kwamen bij een kettingbotsing op een oprit naar de A 4 richting Schiedam drie mensen om het leven toen 27 auto's en een vrachtwagen op elkaar reden. Vijf mensen raak ten gewond. De ravage was enorm. Bij een kettingbotsing in Vlaar- dingen op de A 20 werden twee mensen gedood en raakten zes tien personen gewond. Acht au to's waren bij dit ongeval be trokken. Op de snelweg van Arnhem naar Nijmegen (A 52) botsten 30 tot 60 auto's op elkaar. Er viel een dode, terwijl een onbekend aan tal mensen gewond raakte. Op de A 59 bij Den Bosch viel als gevolg van een verkeersonge val een dode. Op de snelweg tussen Middel burg en Arnemuiden vlogen on geveer twintig auto's op elkaar, waarbij enkele gewonden vielen. De weg werd voor enige tijd afgesloten. Bij Nieuwegein ((A 2) knalden in beide richtingen in totaal dertig auto's op elkaar met enkele gewonden als gevolg. Tér hoogte van Tilburg was op de A 58 een kettingbotsing met 57 auto's. Twintig mensen raak ten licht gewond. Bij een ket tingbotsing op de Al onder Naarden zijn dertig gewonden gevallen. Enkele van hen zijn zwaar gewond. Bij de botsing waren elf auto's betrokken. Op de A 9 bij Amstelveen moest de brandweer bij een kettingbot sing een onbekend aantal inzit tenden met snijbranders uit di verse wrakken bevrijden. Verder waren er kettingbotsingen op de snelweg Amsterdam-Den Haag (A 44) en op de A 4 van Den Haag richting Utrecht en Am sterdam. In Hoofddorp kwam een bejaar de spookrijder om het leven op de provinciale weg van Heemste de naar Aalsmeer. De vrouw reed in zware mist frontaal op een auto met een echtpaar en twee kinderen. Die raakten licht gewond. In deze regio bleef het aantal ongevallen beperkt. Op de Moer- dijkseweg tussen Zevenbergsche Hoek en Moerdijk botsten twee vrachtwagens op elkaar. De ra vage was enorm, daar een van de vrachtwagens met bierkratten en -fusten was geladen. De chauf feurs bleven ongedeerd. In Rijsbergen liep een 39-jarige Rijsbergenaar een zware hersen schudding en hoofdletsel op, toen hij werd aangereden door een 27-jarige dronken plaatsge- note. Bergen op Zoom - Een man uit Den Bosch had op ouder- jaarsavond de politie nodig om hem te bevrijden uit een restaurant aan de Grote Markt in Bergen Op Zoom. Naar eigen zeggen was de man 's middags binnen gekomen en er gens in het pand in slaap geval len. Toen hij wakker werd zat hij opgesloten en restte hem niets anders dan de politie te bellen. Deze heeft hem nog meegeno men naar het bureau, waar de man nog een openstaande boete betaalde. Daarna mocht hij naar huis. Dit jaar is uitgeroepen tot het Europese Jaar van de Ouderen. Daarom meteen in het begin van 1993 in de weekendbijlage van De Stem aandacht voor een categorie Nederlanders, die in aantal snel toeneemt. ZIE STEM WEEKEND - DEEL E Het blijft voorlopi^jigorwfhteren. Overdag rond het vriespunt, in de nacht matige tot strenge vorst. In de ochtend kans op mist en gladheid. Overdag zonnig, maar ernstige smogvorming. Bratislava/Praag - Met klinkende champagneglazen en sa luutschoten is Tsjechoslowakije gisteren bij het begin van 1993 officieel Uiteengevallen in een onafhankelijk Tsjechië en Slowakije. Tien miljoen Tsjechen en vijf miljoen Slowaken werden na 74 jaar federaal te hebben samen geleefd klokslag middernacht in woners van buurlanden. Velen hadden daarbij gemengde gevoe lens. Nieuwe vlag In de Slowaakse hoofdstad Bra tislava werd de deling met een officieel programma van poezië- lezingen, plechtige gezangen en vuurwerk gevierd. Duizenden Slowaken waren om midder nacht naar het Plein van de Nationale Opstand gekomen om te zien hoe de rood-wit-blauwe vlag van Tsjechoslowakije voor de laatste keer werd gestreken. Onder luid gejuich van de me nigte hesen vier soldaten vervol gens de nieuwe wit-blauw-rode Slowaakse vlag met in het mid den een schild met het Slowaak se dubbele kruis. Het nieuwe volkslied ging grotendeels verlo ren in klokgebeier en het geknal van vuurwerk. „Ik feliciteer de burgers van Slo wakije met hun nieuwe staat", zei de Slowaakse premier Vladi mir Meciar tegen de met fakkels en vlaggetjes zwaaiende mensen. „En ik feliciteer de inwoners van Bratislava met de geboorte van de jongste hoofdstad ter we reld". Hij wenste ook de Tsje chen geluk met hun nieuwe staat en zei te hopen dat beide buur landen in de toekomst goed zul len samenleven en samenwerken. Op het Wenceslasplein in Praag werd het nieuwe jaar met bier, wijn en champagne door Tsje chen en toeristen ingeluid, maar er waren geen festiviteiten geor-i ganiseerd om de deling te vieren. „Er is niets te vieren," stond in een redactioneel commentaar in de krant Lidove Noviny. „Maar het is zinloos om te huilen." De Tsjechoslowaakse minister van industrie Vladimir Dlouhy merkte op dat geweld tussen Tsjechen en Slowaken uitgeslo ten is. Hij wees erop dat 'wij het enige post-communistische land in Europa zijn dat er in geslaagd is zijn etnische problemen op constitutionele wijze op te los sen. Dat zegt voldoende, denk ik'. Nederland heeft op nieuwjaars dag de republieken Tsjechië en Slowakije officieel erkend. De Nederlandse regering heeft dat in brieven aan de Slowaakse en Tsjechische regeringen medege deeld. ZIE OOK BUITENLAND - A3 Zagreb - Een Kroatische soldaat heeft bij een Nieuwjaarsviering in een zaal van een kerk in Bjelovar ten noordoosten van Zagreb gisterochtend vroeg - vooraleer zichzelf dood te schieten - tien mensen gedood en zes verwond, van wie vier ern stig. Waarom hij dit deed is niet bekend. f" '~l Dit woord is vandaag in net nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. IE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1