'Goede voornemens? Onzin, je houdt je er toch niet aan' ■Ml i De Vierkante Decimeter Mt Shanice droomt van een duet met Michael Jackson O O fé Sex 06-9715 Sex voor 2 06-9596 m Uitlenen cd's wordt beperkt 11993 art: t 0 uur 21. SM Studio-Zelzate. 09-3291440833 zaterdag 2 januari 1992 deelD mse Koerier. I PHOTO FILM B.V. opwin- et een je hebt cphm) Live Sexcontact Geen wachttijden 10Ocphm i3 direct contact 1.- p.m.) in het luis of 36071 ijsjes v. 500,- tc. acc. ervice irvice Vernieuwde Prive-Adresjes in geheel Nederland. 1 .gpm 06-340.310.10 Heb jij zin in Live 2x 'n hoogtepunt? Draai: (1 .gpm) 06-340.340.50 Geheime privé (Sex)adres- sen tel.nummers!! (1 .gpm) 06-96.95 Sado-Porno absoluut live, alleen via dit no: (1-gpm) 06-96.58 zondag, jda. in één vakje benutten, advertentie wordt in een groter laarom de advertentie met het ud uw teksten kort en bondig, lefoonnummer in de advertentie op. men gemakkelijk en snel. DE ZIJKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat zending van brieven onder nummer dient n. Als contante betaling kunt u een ue of girobetaalkaart (dus géén giro- of jren. Bij niet-contante betaling ontvangt u vertenties voor de rubrieken Te huur worden uitsluitend tegen contante )us 3229,4800 MB Breda. Afdeling inleveren op onze kantoren. Uw opdracht sing in ons bezit te zijn. Prijs incl. 17% %BTW. 9.20 12.27 15.33 18.40 21.47 24.53 Hopeloos e Vierkante De cimeter van de ze week is een dubbele en af komstig van Wieteke Hen- drix uit Roosendaal. Wieteke bekeek dit nieuwe jaar op twee manieren: als hoopvol jaar en als hopeloos jaar. Laten we hopen dat het een hoopvol jaar wordt. Wie teke krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Dat mag met tekenin gen, gedichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Zolang het niet be ledigend of schunnig is, plaat sen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. tekening raymond van aalst tl ,.s 0 \.Avv,> Hoopvol Door Karin Hillebrand ^0. toppen met roken, niet meer nagelbij- ten, minder drin- 'W ken, minder vaak z'n vriendinnetje afsnauwen: het zijn de goede voornemens van Bas Hofstra voor 1993. De acht tienjarige Roosendaler hoopt in zijn nieuwe jaar zijn leven te beteren. >->«<- „Zo vreselijk ontevreden over mijn leven in het afgelopen jaar ben ik niet, hoor. Ik bedenk elk jaar weer wat beter kan. Dat neem ik dan voor en soms lukt het me ook. Dat van mijn vrien din heb ik ook aan haar verteld, dus zij mag me er aan houden." Bas viert Oud en Nieuw al jaren niet meer in Nederland. De Kerstvakantie is er voor de win tersport waar het après-ski van de 31 december wordt genoten met champagne in plaats van Glühwein. „We gaan elk jaar met een grote' groep naar Oostenrijk. Het wordt daar weer bere gezellig met de jaarwisseling, dat weten we nu onderhand wel. Als ik dan later hoor hoe mijn klasgenoten bij pa en ma naar Seth Gaaike- ma hebben zitten kijken, weet ik weer zeker dat ik volgend jaar weer pleite ben." Televisie kijken en oliebollen eten is niets voor Bas. Cathy van Nijnanten (20) uit Oudenbosch viert de jaarwisseling wel op die manier. Bij haar vriend thuis gaan de hapjes op tafel en de spelletjes uit de kast. Als er iets leuks is op tv dan kijken ze ernaar. „Na middernacht gaan we naar Highstreet, een discotheek net over de grens in Belgie. Voor veel cafés en disco's moet je Door Marjolein Rotsteeg egin vorig jaar gooide Shanice ÊË^k Wilson bij ons M W hoge ogen met 'I M Love Your Smile' van haar tweede cd 'Inner Child'. Maar de acht tienjarige zangeres/songschrijf ster is al een ervaren rot in de muziekbusiness. Op haar derde maakte ze al haar podiumdebuut aan de zij de van haar moeder en haar tante. Sinds haar achtste ver dient ze haar eigen brood met het zingen van commercials. Heeft Shanice niet het gevoel dat ze iets gemist heeft „Ik heb volgens mij helemaal niks gemist. Voor mijn vrienden maak ik altijd tijd. Als ik thuis was, ging ik ook naar een gewo ne middelbare school." Tijdens de reizen voor haar werk reisde er een privé-lerares met Shani ce mee. Heeft ze de schooldeu ren inmiddels definitief achter zich dichtgetrokken „Ja, en met m'n diploma op zak," ver telt ze. „Ik heb alleen nog geen tijd gehad om verder te stude ren, omdat ik het zo druk heb." Zie je verder nog negatieve kanten aan je succes „Het is vaak moeilijk te zeggen wie je echte vrienden zijn. Je weet immers nooit of iemand vrienden met je wil zijn om wat je bent of om wie je bent. Gelukkig heb ik nog steeds de zelfde vrienden als met wie ik naar school ging. Van hen weet ik 100% zeker dat ze echte vrienden zijn." Op 'Inner Child' zingt Shanice's moeder mee in de achtergrondkoortjes. „Dat is zo leuk vertelt Shani ce enthousiast. „En de cd van mijn moeder komt eindelijk in januari uit." Dat klinkt even anders dan wat ze vijf jaar geleden bij het ver schijnen van haar debuut-cd over haar moeder vertelde. Toen hadden ze regelmatig ern stig verschil van mening over Shanice haar outfit. „Dat is voorgoed verleden tijd 1 Ik heb nu veel meer te zeggen over de kleren die ik draag, wat ik wil zingen en waarover. Ik ben toch een stukje ouder en wijzer. Mijn moeder helpt me met mijn styling, maar in princi pe heb ik het laatste woord." Shanice zingt op 'Inner Child' over meer dan de liefde alleen. 'Peace in The World' is een heel serieus nummer... „Ik woon in Californië en in bepaalde delen van die staat heb je veel geweldadige rellen, veroorzaak door bendes. Ver der zijn er in de wereld andere grote problemen, zoals honger en de daklozen. Van al die zaken ben ik me bewust en daarom schrijf ik erover. De mensen zouden moeten probe ren vrede te vinden in plaats van te vechten." Shanice heeft nog een andere grote droom... „Mijn grootste droom is al jaren om ooit een duet te zingen met Michael Jackson." Wellicht is zij een stapje dichter bij haar doel dan anderen, want Shanice is al jaren een goede vriendin van Michaels zus Ja- net. Maar de ambities van Sha nice gaan nog verder. „Ik zou graag nét zo succesvol zijn als Michael. Niet alleen als zangeres, maar ook als actrice en songschrijfster, zowel voor mijzelf als voor anderen." Voorlopig is het echter keihard werken geblazen. In februari moet haar derde cd ongeveer klaar zijn. „De directeur van mijn platen maatschappij heeft me alleen Shanice: „Ik heb nu veel meer te zeggen over de kleren die ik draag, wat ik wil zingen en waarover.foto ariola gezegd dat ik nu eerst een week vakantie moet nemen. Ik denk dat ik de hele week in bed blijf en zal slapen. Mijn droomva kantie is op het strand van Ha waii liggen, maar daarvoor is het nu allemaal te kort dag. Ik heb wel weer eens zin om thuis te zijn. Daar ben ik in geen tijden geweest." tegenwoordig kaartjes hebben als je er met Oud en Nieuw in wilt. Daar gelukkig niet. Ik heb geen zin om al weken van te voren te beslissen waar we uit gaan op 1 januari." Cathy hoopt dat 1993 wat school betreft wat succesvoller wordt dan het afgelopen jaar. Dit jaar hoopt ze wel te slagen voor de MDGO-opleiding Uiterlijke ver zorging. „En dan wordt 1993,het jaar waarin ik ga werken, de stap in de maatschappij." Goede voornemens heeft de schoonheidsspecialiste niet. Ze rookt niet, dus ze hoeft er ook niet mee te stoppen, is haar ver klaring. Ze is nog nooit een nieuw jaar met goede voorne mens begonnen. Emy van den Ing (20) uit Klun- dert begint dit jaar ook zonder grote veranderingen. „Ik vind het onzin om nou ineens ge woontes te veranderen omdat het nieuwjaar is. De meesten houden het trouwens toch niet vol." Emy gaat de eerste uren van het nieuwe jaar wel in kroegen en disco's doorbrengen. „Eerst gourmetten met de familie en dan ga ik uit." Emy heeft wel een hekel aan nieuwjaarsdag. „Die is zo saai, met familiebe zoeken en al dat soort verplich tingen." De negentien-jarige Tomas uit Goes viert op een andere manier het nieuwe jaar. Oliebollen, vuurwerk en gourmetten is er niet bij dit jaar. „Op die dag is precies een jaar geleden mijn broer omgekomen bij een auto ongeluk. Voor mijn ouders en mij is dit een hele moeilijke dag, tenminste, ik verwacht er geen ouderwetse gezelligheid van. Ik ga ook niet naar de stad zoals andere jaren. Vorig jaar gingen we allebei uit, apart van elkaar. Ik kwam terug, en 's ochtends vroeg kwam de politie vertellen dat mijn broer in het ziekenhuis lag. Ik ben met een half bezopen -kop met mijn ouders meegegaan. Ik was in één klap nuchter toen ik hem zag, helemaal in de kreu kels. Hij heeft de tweede dag van het nieuwe jaar niet eens meer gehaald." Tomas ziet als een berg op tegen Oud en Nieuw. De oudjaarscon- ferences op tv zijn niet om aan te zien als je hoofd er niet naar staat, denkt hij. Zijn ouders heb ben gezegd dat hij maar gewoon naar vrienden moet gaan, in elk geval niet thuis moet blijven. „Maar ik wil mijn vrienden niet lastig vallen met het verdriet dat onherroepelijk naar boven komt op zo'n dag. Ze hebben mij goed opgevangen na het ongeluk, maar voor hun blijft dit feest toch iets leuks." Volgens Tomas hebben zijn vrienden in elk geval goede voornemens voor 1993. „Niet een van hen zal nog met alcohol achter het stuur kruipen. Maar dat was misschien.al het voornemen van 2 januari 1992." Ondanks het verlies van zijn broer heeft Tomas leuke herin neringen aan het afgelopen jaar. „Ik kan best een hoop hoogte punten opnoemen, naast dat ene dieptepunt. Ik ben oom gewor den en dat bevalt me prima, ik heb sinds de lente een schat van een vriendin, ik heb mijn VWO- diploma gehaald en ik ben aan een leuke studie begonnen: HTS in Tilburg." Bas kijkt op 1992 terug met een gelukzalige glimlach. De vrien din die hij nu wat minder gaat afkatten heeft hij in het afgelo pen jaar veroverd. „Ik was al maanden verliefd op haar en in februari lukte het eindelijk. Mijn jaar kon toen al niet niet meer stuk. In maart won ik een prijsvraag en kon ik met haar een week naar Madrid en in april zijn mijn ouders en ik verhuisd, eri ik ben gek op ver huizen. In de zomer heb ik lek ker vakantie gehouden en sinds september studeer ik aan de HEAO en dat gaat goed. Kort om, een te gek jaar, zo mag het komende jaar ook worden." Als het stoppen met roken en nagelbijten nou nog lukt, wordt 1993 ook een succes. Uit het wereldnieuws van het afgelopen jaar bleef de Golfoorlog Bas het beste bij. Het was moeilijk om hem er van te overtuigen dat dat het nieuws van 1991 was. „Jemig, gaan de jaren zo snel voorbij?" Na even nadenken en voorzich tig polsen of hij het nu wel juist heeft volgen de Olympische Spe len en het EK voetbal en de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten. Myra bleef vooral de Bijlmerramp bij. De oorlog in het voormalige Joego slavië is ook een belangrijk nieuwsfeit geweest. „Maar dat speelde in 1991 ook al. Laten we hopen dat we dat volgend jaar niet meer kunnen noemen. Of dat we dan de vrede in dat gebied als belangrijkste nieuws van 1993 aangeven." Schriftelijke reacties: redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. Telefonisch: 076-236416- (1) I will always love you - Whitney Houston (3) Would i lie to you - Charles and Eddie (2) Vlieg met me mee - Paul de Leeuw (7) Dur dur d'etre bébé - Jordy (10) I'm gonna get you - Bizarre Inc. Angie Brown (8) Heal the world - Michael Jackson (9) Be my baby - Vanessa Paradis (14) Never let her slip away - Undercover (4) End of the road - Boyz II Men (15) Just anpther day - John Secada (6) Yesterdays - Guns 'n Roses (15) Run to you - Rage (13) Who's gonna ride your wild horses - U2 ®(20) Rock with you - Inner Circle (11) It will make me crazy - Felix ©(30) Take me up - Sonic Surfers J. Brown 0 (19) Brand - Sylvia Millecam (27) Hokerstfeest - Normaal (22) Because the night - Co.R0 featuring Tarlisa (18) The great pretender - Freddie Mercury (12) Nana-NUKE Tom Traubert's blues - Rod Stewart 0 (25) Take me with you - The Jayhawks 0 (34) Deeper and deeper - Madonna (16) Love oh love - Lionel Richie itritrhrv (28) Ik hou van jou - Gordon (38) This is the moment - René Froger (36) Seven - Prince (-) Why not jazz - BFI (-) Exterminate - Snap! (17) Yo home to Bell Air - DJ Jazzy Jeff Fresh Prince (21) Sweat - Inner Circle (23) Sleeping satellite - Tashmin Archer (-) Huil maar niet om mij - Marianne Weber (26) Hey I Joe - Willy DeVille (-) Dicht bij elkaar - Vader Abraham Carry Tefsen 0 (-) People everyday - Arrested development (-) Rosie - Claw Boys Claw (40) You and your friend - Dire Straits (24) Free your mind - En Vogue Stichting De Nederlandse Top 40 Openbare bibliotheken mogen binnenkort waarschijnlijk enkel nog cd's uitlenen die ouder zijn dan zes maanden. Justitie werkt aan een wetsontwerp Leenrecht, dat moet passen in de EG-richt- lijn, die op 1 januari 1994 ingaat. Dat ontwerp voorziet in een zo genaamde embargo-periode van zes maanden. In bibliotheekkrin gen is men fel gekant tegen dit voornemen. Tweederde van de openbare bibliotheken lenen cd's uit - op dit moment 5,5 miljoen per jaar - en vinden dat dat al leen maar zin heeft als ze meteen de allernieuwste schijven kunnen uitlenen. De consument neemt de cd's vaak op bandjes op. In de prijs van lege cassettebandjes is al een toeslag begrepen voor Buma- rechten. De bibliotheken vragen zich af waarom de consument dan nog een tweede keer 'getrof fen' moet worden. 1f-

de Stem | 1993 | | pagina 19