De natuur kan haar gang gaan lfan Nederland naar Amerika Van f 2,60 naar circa ff 1f95 Nieuw onderkomen scouting Aardenburg in juli gereed POLITIE RAPPORT DAG KLAPPER OFICIAT KNAAK KADO! GENHEID I 90.- Laatste hand gelegd aan beheersplan waterwingebied Sint-Jansteen Concerten Jongerenkoor Aardenburg groot succes 1 Martha Helmers-Maes honderd jaar DEZE BABY PROFICIAT Paasreis april euws-Vlaanderen TAL REIZEN -11062 het behalen van rijbewijs. 1 voor postduiven ZEELAND C2 Schaatsen ruilen in Terneuzen Jubileumconcert harmonie Vliegende Hollander FOTO VERSCHOORE 1 Poppen- en berenbeurs Echtpaar gewond bij explosie in Baarle-Nassau D'N SLUUSWACHTER Feest rondom de pekton SCHIETINGEN KAARTINGEN Vogelbeurs Sluiskil X7 m te zoenen I icuiieren wordt vandaag 23 jaar. H.G. de Snurkers uit Biervliet. Onze oma ziet Sara Tamara en Keivin aliseerd in cultuurhistorische g excursies o.l.v. historicus deskundige Nederlandstalige aan St.-Pieter en Vaticaanse en Colosseum, vroegchriste- ben. Piazza Navona en Tre- riana en Villa d' Este. Reis in opstapplaatsen in Zeeuws- ders; overnachting onderweg n met 8 overnachtingen in chrijving ligt voor u klaar. HB Hulst, fax 01140-13907. .r f i ter Riet da Schijvenaars (1e keer) De Block ri van der Borgt nder Bleyenberg r: van Delft (1e keer) de Bakker de keer) a van Haelstde keer) 'en gezond en veilig 1993.1 te Op 30 dec. 1992 is door de gerechtsdeurwaarder J.H Voeten uitgebracht een exploit ten verzoeke van W.P. Hendrix, wonende te Bergen op Zoom, te d zake o.m. aldaar woon plaats kiezende te Bergen op Zoom aan de Stations straat no. 19 ten kantore van de advocaat en procu reur mr. A.J.A. Dielissen bij welk exploit is gedag vaard Mieke Maria Kuil- binga zonder bekende woon- of verblijfplaats zo wel in als buiten Neder land om op dinsdag i maart 1993 des voormid dags om 10.00 uur niet in persoon, doch bij procu reur te verschijnen ter te rechtzitting van de Arron dissementsrechtbank 'e Breda, zittinghoudende in het gerechtsgebouw de Sluissingel 20 onder aanzegging dat een af schrift van het onderha vige exploit kan worden bekomen ten kantore van voormelde advocaat/procureur. De vordering strekt o.m. tot betaling van ener geldsom, vermeerderd met rente en kosten. Gerechtsdeurwaarders kantoor Pieters en Voeten Nieuwe Boschstraat 24 t{ Breda. thouders van Hulst brengen s dat zij, de Gewestelijke ouwschap voor Zeeland ge iten een ophokgebod vast te 1993 tot en met zaterdag u.v. de daarin vallende zon- tnuari). en wethouders van Hulst, ter, dr. mr. A.A.L.G.M. Kes- mr. H.J. van Geesbergen pESTEM 001 ZATERDAG 2 JANUAR11993 y3n onze verslaggever jardenburg - De scouting in Aar- (jenburg hoopt tegen de maand juli j,et nieuwe onderkomen aan de Bo gaardstraat in gebruik te kunnen nemen. Afgelopen week startte de l,0uw van het scoutinghonk met de egalisatie van de grond en het aan brengen van een bedding voor de fundering van het gebouw. De stichting Scouting Aardenburg heeft anderhalve ton nodig om de bouw van het clublokaal te bekostigen. Door veel zelfwerkzaamheid is dat bedrag volgens bestuurslid A. de Baere met dertig mille te drukken. De gemeente stelde eerder een schenking van tienduizend gulden plus een evenhoge renteloze lening be schikbaar. De rest van het geld, meer dan een ton, moet de scouting onder meer bijeen zien te brengen door het houden van acties. De scouts organi seerden bijvoorbeeld al een loterij en kregen ook financiële steun van het bedrijfsleven. Momenteel verblijven de Aardenburgse scouts in een gebouw in park Elder- schans. De groep telt 55 jeugdleden en heeft een zeskoppige leiding. Het huidige onderkomen van de scouts in de Elderschans was door het sterk toegenomen ledental te klein geworden. Uitbreiding van die accommodatie was echter volgens de gemeente niet moge lijk of ongewenst. Ook de alternatieve plaatsen om een nieuw honk voor de scouts te bouwen voldeden niet. Zo vielen de ponyweide nabij de Elder schans en een plaats in het park langs de Akkerstraat af. De vestiging van een nieuw gebouw aan de Bogaardstraat kwam tenslotte als beste uit de bus. Er is beschutting, er zijn nutsvoorzienin gen voorhanden en het terreintje is eenvoudig af te bakenen. Van onze verslaggever Sint-Jansteen - Met de aanplant van bos op een aantal landbouwpercelen in het waterwingebied Sint-Jansteen heeft Delta Nutsbedrijven de laatste hand gelegd aan het huidige beheersplan voor dit gebied. Vanaf nu mag de natuur er volop haar gang gaan en kan een zowel uit natuur- als landschappelijk oogpunt waardevol gebied ontstaan. Afgelopen zomer werden er ten zuiden van Sint-Jansteen al heel wat eiken geplant en nu zijn ook de resterende landbouwpercelen die eigendom zijn van Delta Nuts ten zuiden van Heikant bebost. Enkele blokken zijn in geplant met snelgroeiende popu lieren en bedoeld voor houtpro- duktie. Het grootste deel van het bestaat echter uit ge- bos, waarbij het land schapselement op de eerste ts komt. Het is de bedoeling er een landschap ontstaat irbij stukken bos worden af gewisseld met open gebiedjes. Zo wordt een overgang verkregen het Zeeuwsvlaamse polder landschap naar het meer zande- en zwaarder beboste land schap aan de Belgische zijde van de grens. Het lange-termijnplan voor het waterwingebied dateert uit het n van de jaren tachtig. Vroe- werd door het toenmalige waterleidingbedrijf WMZ nogal wat land verpacht aan boeren. Agrarisch gebruik van grond binnen het waterwingebied is echter strijdig met het bewaken de kwaliteit van het grond water. Vanwege gebruik van kunstmest en dergelijke komen er allerlei ongewenste stoffen in het grondwater. Vandaar dat de afgelopen tien jaar steeds meer een eind is gemaakt aan het agrarisch gebruik van die gron den. Nu blijven er tussen de bebos sing nog wel wat weitjes over die zullen worden begraasd door schapen. Het is echter de bedoe ling ook die begrazingsdruk met schapen steeds verder terug te dringen. De weitjes mogen niet meer worden bestrooid met kunstmest zodat na verloop van tijd een verschraling optreedt en de natuur haar gang kan gaan. Nu al is in bepaalde delen van het waterwingebied het resultaat daarvan te zien in de vorm van spontaan opschietende heide. Met uitzondering van de directe omgeving van de winningsgebie- den is het waterwingebied toe gankelijk voor wandelaars. De nieuwe bosaanplant ten zuiden van Heikant wordt echter niet voorzien van wandelpaden. Vol gens een woordvoerder van Del ta Nuts is de bosaanplant daar te kleinschalig voor. De laatste landbouwpercelen ten zuiden van Heikant zijn nu bebost. FOTO PETER NICOLAI Van onze correspondent Aardenburg - De burgerzaal van het Aardenburgse gemeente huis was met 150 bezoekers afgeladen vol bij gelegenheid van het vijfde koffieconcert in kerstsfeer door het Jongerenkoor Aardenburg, onder leiding van Freddy Moens. Van onze verslaggever Terneuzen - Buurtvereni ging Hof Zeldenrust/St. An na Polder houdt vandaag een schaatsenruilbeurs in het Rivierenhuis aan de IJs- selstraat in Terneuzen. De ruilbeurs begint om 11.00 uur en duurt tot 12.30 uur. (ADVERTENTIE) Het koor trad voor de tweede voor het voetlicht, want ook had het een concert ge geven in bejaardentehuis Coens- dike, eveneens onder overweldi- belangstelling. Het jonge renkoor zong een reeks bekende en nieuwe kerstliederen, alsmede enkele liederen die geheel in het teken stonden van oorlog en vre de. Vooral het lied 'Straaljagers plagen de vragende mens' maak- diepe indruk op het publiek, dat wel moest denken aan de situatie in het voormalige Joego slavië. Paul Scherbeijn sprak de verbin dende teksten en bracht ook de dank van het koor onder woor den in de richting van het Aar denburgse gemeentebestuur, dat opnieuw de burgerzaal gratis ter beschikking stelde. Het orgel werd bespeeld door Bianca Pari- daen. Verdere instrumentalisten waren Joop de Kraker op gitaar, Edwin Moens op trompet, Carlo Ultee met slagwerk, Sigrid van 't Westeinde en Evelien Raemen op de dwarsfluit. De vrijwillige bij dragen van de bezoekers zijn bestemd voor zuster Giovanni en haar onderwijsinstelling op de Filipijnen. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder R. van de Wijn- ckel zijn bewondering uit voor de prestaties van het koor en vertolkte de dank van de Aar denburgse gemeenschap. Het jongerenkoor zingt zondag 3 ja nuari om 10.30 uur tijdens de hoogmis in de Aardenburgse pa rochiekerk en houdt 6 januari de inmiddels traditie geworden Driekoningentocht door Aarden burg. Van onze verslaggever Terneuzen - Harmonie De Vliegende Hollander uit Ter neuzen geeft een jubileum concert op zaterdag 9 januari en niet vandaag zoals eerder in deze krant was vermeld. Het concert wordt gegeven in .het Zuidlandtheater en begint 9 januari om 20.00 uur. De hon derdjarige harmonie overhandigt voor de pauze het eerste exem plaar van het jubilieumboek aan een vertegenwoordiger van het Terneuzense college van b en w. Na de pauze krijgt de harmonie de oorkonde van de Koninklijke 'Nederlandse Federatie van Mu ziekgezelschappen (KNF). U boft maar, als u bij ons uw fotorolletjes koopt. Want op deze films zit nu een sticker waarmee u 2,50 korting krijgt bij het ontwikkelen afdrukken. Een goedkopere manier om aan de mooiste afdrukken op Kodak Royal Papier te komen bestaat niet! Op dus naar onze zaak voor die knaak! UUR FOTO SERVICE DE ZMK WAAR |E RAAK SCHIET! «j 's-Gravenhofplein 8, Halst - 01 140-16162 Van onze correspondente Roosendaal - De Rotterdamse Poppen/speelgoed Stichting houdt zaterdag 9 januari is in party-centrum De Distel in Roosendaal een poppen- en berenbeurs. De stichting wil door beurzen verzamelaars de kans geven hun collectie uit te breiden of exemplaren te ruilen. Op de beurs wordt gedemonstreerd hoe poppen en beren worden gemaakt. Voor de kapotte gevallen is een poppendokter aanwezig. Bezoekers kunnen ook hun beer of pop laten taxeren. Een hoogte punt op de beurs is de verzameling poppen in Rennaissance kleding van Margreet van den Hoek. De beurs gaat om 10.30 uur open en duurt tot 17.00 uur. Van onze verslaggever Baarle-Nassau - Het echt paar Van D. uit Baarle-Nas sau is ernstig gewond geraakt bij een explosie in zijn wo ning aan de Grensweg in Baarle-Nassau. Man en vrouw zijn met brandwonden overgebracht naar het Igna- tiusziekenhuis in Breda. De explosie deed zich voor op oudejaarsavond om half zeven in de badkamer op de bovenverdie ping. Daar brandde op dat mo ment een bijzet-kacheltje. Dat ontplofte toen de vrouw des hui zes de badkamerdeur opende. Zij, en haar man die op dat moment ook boven was, liepen brandwonden op. De kinderen die beneden waren bleven onge deerd. Man en vrouw hadden de tegen woordigheid om naar de buren te rennen en daar onder de douche te gaan staan. Het huis liep zware schade op. Zo werd het dak gelicht. (ADVERTENTIE) Tarieven per minuut Bestemming Van Naar YS exel I law ai en Alaska) en Canada standaard tarief daltarief ca. f 2,60 ca. f2,30 ca. f 1,95 ca. f 1,70 Aust, -1 lie en Nieuw-Zeeland standaard tarief daitahef ca. f4,20 ca. f 3,50 ca. f 3,50 ca. f3,00 1 lonc'nmc. Japan en Singapore standaard tarief da! tarief ca. f4,20 1 ca. f 3,50 j ca. f 3,50 ca. f3,00 Malei- j. i anvan,Thailand en Zuid-Korea standaard tarief" ca. f4,20 I ca. f3,50 Hellen naar een aantal landen is met ingang van 1 januari 1993 stukken goedkoper. Per minuut kan Hat kwartjes, en per gesprek echt guldens schelen. Welbeschouwd kunt u nu dus voor het zelfde geld veel langer rechtstreeks telefoneren roet verre familie, vrienden of zakenrelaties in die landen. Zelfs de tarieven voor de "daluren" zijn verlaagd. Ze gelden echter niet als u via de PTT Telecom telefonist(e) belt. De uren dat het daltarief geldt, zijn nog totwit steeds ongewijzigd. U vindt ze in het telefoonboek. Directeur J. Sander van De Stelle feliciteert de eeuwelinge. Van onze verslaggever Oostburg - Martha Hel mers-Maes vierde op de laatste dag van dit jaar haar honderdste verjaardag in het verpleeghuis De Stelle in Oostburg. Ze deed dat met de overige bewoners van het verpleeghuis. De eeuwelinge verblijft daar op de Korenbloem, de psycho geriatrische afdeling van De Stelle. Martha Helmers-Maes is Bel gische van afkomst. In haar arbeidszame leven was ze hoe denmaakster en modinette. Ze woont echter al geruime tijd in West-Zeeuws-Vlaanderen. Zo verbleef ze onder meer een tijdje op de Mariahoeve en woont ze sinds december 1991 in De Stelle. De honderdjarige is weduwe en heeft geen kinderen. Ze vierde haar verjaardag gisteren door FOO PETER NICOLAI alle bewoners van De Stelle te tracteren op gebak. Na de mid dag vond er een receptie plaats waar vrienden en bekenden haar geluk kwamen wensen, een borreltje of glaasje fris dronken en een hapje nuttig den. Ook burgemeester J. Krui- ze en zijn echtgenote kwamen mevrouw Helmers-Maes felici teren. Commissaris der Konin- ,gin W. van Gelder stuurde haar schriftelijk zijn persoonlijke gelukwensen. IN HET kerstpakket zat als speciale, nostalgische attractie, een pakje 'oud- Hollandsche duimdrop'. Leuk bedacht van de goede gever! Nu val ik niet op duimdrop. Het is mij te bewerkelijk. Eerst moet je het lostrekken van de verpakking, vervol gens moet je het met de volle rechterhand rond de duim van je linkerhand wikkelen, en teHslotte ga je dan net zo lang duimzuigen tot de roze duimnagel temidden van de resterende zwarte slierten verschijnt. Net of je een ne gerjongetje zit af te kluiven. Nee, dan trekdrop! Kent u die? Ze wordt verkocht in de snoepwinkel van de weduwe Koppens. Je vindt haar nering in het Westerhofje. Het is een erg smal straatje, meer een steegje, dat aan de smalste ingang wordt gebarricadeerd door een scheefgezakt stenen paaltje. Op weg van huis naar school kun je het Westerhofje in je route opnemen. Als je achteruit loopt duurt de om weg maar een paar minuten extra. Beweeg je je voort zon der dat je op de voegen tussen de tegels mag trappen, dan gaat er meer tijd in zitten. Ga je daarentegen rennend naar school dan is er eigenlijk geen tijdverlies. Je kunt je dan op je gemak laten voor zien van de genoemde trek drop. Het is een rood-zwart gevlochten dikke sliert drop, die je tussen je voortanden kiemt, waarna de lekkernij zich laat uittrekken als een elastiekje. De weduwe Koppens legt je geduldig doch voortdurend observerend waar je je han den laat, uit hoe trekdrop ge consumeerd dient te worden. De prijs is twee cent per vlechtwerkje. Ze heeft nog veel meer onder de glasplaat jes op haar toonbank liggen. Schuimblokken van bleek ro ze en geel. Ze ruiken mier zoet. Als je een blok door midden wilt bijten dan breekt het altijd op een andere plek dan je had gedacht. Ze kosten een cent, net als dé eveneens fletskleurige spekken, die zich taai tegen het doorbijten ver zetten. Persoonlijk prefereer ik de nougatblokken (kleine 1 cent, twee grote samen 5 cent) en het geurige, kruimige cocosbrood. Er is op school een tijdlang veel vraag geweest naar de toverbal, die door de weduwe Koppens voor 2 cent wordt geleverd. Leuk van de bal is, dat je hem met je vriendje samen kunt aanschaffen, zo- door Tom Koopman dat je langer met je zakcenten uitkomt. Je zuigt om beurten een andere kleur aan de bal en wie het tegenvallende, har de nootje in het hart van de bal bereikt mag hij de aan schaf van het volgende kleur- fenomeen als eerste zuigen. Maar niets valt qua prijsstel ling en smaakniveau te verge lijken met pek! Pek dat je loswrikt van de teertonnen die ze gebruiken bij werken aan de weg, of om daken te dichten. Als de melding „Jon gens - ik weet een teerton te staan!" onze school bereikt, dan zwermen we uit als spreeuwen, om even later neer te strijken bij de verlei delijk walmende pekton op zijn brander. We letten niet op het gefoeter van der man nen die de smeltende pek er gens voor nodig hebben, maar wrikken de pegels en slierten van de rand van de ton en stoppen ze gretig in onze monden. Kauwend, slierten trekkend, de lekkernij af en toe tussen de vingers knedend, lopen we vervolgens gelukzalig over het schoolplein. De patrouilleren de broeders kijken geschokt een andere kant op als we hen met ontblote pikzwarte tan den toelachen. Wat maakt het uit! We hebben pek. Gratis en voor niets en zonder bijpro- dukten als zand en kiezeltjes. De weduwe Koppens zal ons vandaag niet in haar winkel zien! U wilt weten waar de pekton staat? Ach - hij staat in een stadje dat onbereikbaar is. Het ligt een halve eeuw hier vandaan in het land van de herinneringen. Maarwie weet - misschien biedt 1993 ons onverwachts de kans op de herbeleving van dat grote geluk over het veroveren van een sliert pek, een schuiinblok of een stuk trekdrop.... Ik wens het u en mijzelf van harte toe. Spontaan in brand Sluiskil - Op de Spoorstraat te Sluiskil raakte donderdag morgen de personenauto be stuurd door 80-jarige vrouw uit die plaats tijdens het rij den spontaan in brand. De brandweer van Sluiskil kon niet voorkomen dat het voer tuig geheel uitbrandde. Vernielingen Terneuzen - Namens de wo ningbouwvereniging Terneu zen werd donderdag aangifte gedaan van vernielingen aan een flat aan de Diepen- brockstraat in Terneuzen. Verschillende deuren van schuurtjes waren opengbro- ken. De schade bedraagt 3400 gulden. Ook werden uit enkele bergingen goederen ont vreemd. Vandalen nemen auto onder handen Temeuzen - Een 27-jarige in woner uit Sas van Gent deed op oudejaarsdag bij de ge meente politie in Terneuzen aangifte van vernieling aan zijn personenauto. Daarvan werden de voor-, achter- en een portierruit met een steen kapotgeslagen. Verder had men getracht het voertuig, dat stond geparkeerd aan de Oude Veerhaven, in het water te duwen. Dat 'lukte niet omdat de auto was voorzien van stuurslot. KAARTINGEN Lamswaarde - Bridgeclub Lamswaarde. Groep A: Baggen-Van der Wielen, 2. Van Puyvelde-Kint, 3. Nieland-Timmermans. Groep B: 1. Van Waterschoot-Rombout, 2. Éggink-Merison, 3. echtpaar Neve. ZATERDAG CLINGE -Café de Landbouw, 14 u. serie- kaarting. HENGSTDIJK - 't Jagershuis, 14 u. prijskaar- ting. HULST - W. Blommaert, 14.30 u. schie ting. LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 20 u. bingo. ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 14 u. vlees- kaarting. ZUIDDORPE - Café 't Gemeentehuis, 14 u. schieting. TERNEUZEN - Café Du Commerce, 14 u. vlees- kaarting De Vogelvrienden. ZONDAG CLINGE - Café de Landbouw, 14 u. serie- kaarting. HULST -Café de Kroon, 13 u. mara- thonkaarting. -W. Blommaert, hoktentoonstel- ling. KLOOSTERZANDE - Café Molenhof, 13.30 u. biljar ten. KOEWACHT - Café 't Hoekske, 14.30 u. schie ting. OSSENISSE - Hof ter Nesse, 14.30 u. schie ting. ST.-JANSTEEN -Café 't Centrum, 14 u. vlees- kaarting. -Café den Ouden Arend, 14 u. vleesprijskaarting. Van «fiz» vefst*#g»ver Sluiskil - In de foyer van welzij nscentrum Het Meulengat in Sluiski wordt morgen de maandelijkse vogelbeurs gehouden. De organisatie is in handen van de Sluiskilse Vogelvrienden. De beurs duurt van 10.00 tot 12.30 uur.

de Stem | 1993 | | pagina 15