'Opvallend' rustige jaarwisseling Weerman Willy EGT. Natte nieuwjaarsreceptie Schippers moeten meer samenwerken bij ijsvrij houden vaarroutes 'We zijn nog geen streep verder gekomen' Zeelandbrug tolvrij Zeeuws-Vlaanderen luidt het nieuwe jaar zonder ernstige ordeverstoringen in Mist zorgt voor ongevallen Rustig winterweer Drie gewonden ij ongeval in Steenbergen Hero neemt Carels BV in Goes over I Brandje in loods Dekkerspolder Atletiekvereniging De Wielingen voelt zich ondergeschoven kindje Verandering Zacht jaar X 58 L«»t dat dan even wolen via aan ..Kleintje" in De Stem, ll Dabt dan een goede kans dat de eerlijkt vinder «én van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kleintjes"- rubriek ..Gevonden-Verloren" nasDeurt de stem zeeland ZATERDAG 2 JANUARI 1993 DEEL C (m onze verslaggever ^jsendaal - Als de schip luis in Zuidwest Nederland (ter samenwerken is het (tor het Rijk gemakkelijker bijdrage te leveren aan |tt ijsvrij houden van be langrijke scheepvaartroutes. ins voorlichter J. van der jouw van het Ministerie van' Verkeer en Waterstaat is Zuid west-Nederland wat dat betreft een probleemgebied. Het minis terie erkent de problemen in dit deel van het land maar zegt, door de lage organisatiegraad en het grote aantal particulieren onder de schippers, weinig te kunnen doen. De schippers maken zich be zorgd over het ijsvrij houden van de watergangen in Zuid-West Nederland, met name het Rijn- Scheldekanaal. Volgens hen is het in andere delen van het land gebruikelijk dat rijk en werkge vers samen de kosten dragen van het ijsvrij houden. „Dat klopt ook", stelt Van der Wouw. „Maar daar hebben wij dan ook bijna alleen te maken met rederijen. En dan is het eenvoudiger om bijvoorbeeld konvooien met schepen samen te stellen. Dat scheelt in de kosten en maakt de zaak organisato risch een stuk eenvoudiger. We kunnen natuurlijk niet ieder ri viertje open houden. Het gaat alleen om de hoofdverbindingen, zoals het Rijn-Scheldekanaal", aldus de voorlichtster. Volgens haar- is het rijk best bereid mee te betalen aan het ijsvrij houden. „Het zou een stuk eenvoudiger zijn als er bijvoor beeld een ijscomité met schip pers gevormd wordt. Op die ma nier is het makkelijker de werk gevers een bijdrage te laten leve ren. Dat willen de meesten best. Rond het IJsselmeer zijn de re derijen zelfs bereid alle kosten te betalen. Zo belangrijk vindt men het daar de wateren open te houden." Van der Wouw kan zich best voorstellen dat sommige onder nemers in Zuidwestr Nederland het, vanwege het geringe aantal dagen vorst daar, niet nodig vin den een fonds te starten. „Ze vinden het een ingecalculeerd risico. Maar als de schippers er behoefte aan hebben moeten ze eerst erkennen een gemeen schappelijk belang te hebben. Met samenwerking komen ze veel verder. Het rijk is, net als in andere delen van het land, be reid een bijdrage van 50 procent in de kosten te leveren", aldus Van der Wouw. Van onze verslaggever Itmeuzen - De oudejaarsnacht is in Zeeuws-Vlaande- zeer rustig verlopen. Er is geen sprake geweest van ernstige verstoringen van de openbare orde. Een woordvoerder van de gemeentepolitie in Terneuzen sprak zelfs van een opvallend rustige nacht. tot vorig jaar werd het nieuwe jaar in de Scheldestad met heel wat meer vernielingen ingeluid. „Het is daarom des te beter dat Set dit jaar opvallend rustig was. Het was wel druk in de stad tiaar gezellig." It de Nieuwstraat sneuvelden wel enkele ruiten en er waren wat vernielingen en brandstich tingen. Maar het beeld week vol de woordvoerder niet af van de gebruikelijke gebeurte- n in het weekend. InZaamslag werden op het Plein traditioneel wat pallets in brand Ook de rijkspolitie in West- mws-Vlaanderen hoefde niet deur uit om vernielingen de _.p in te drukken. „Het was zeer rustig en zeer mistig. Voor de rest gebeurde er eigenlijk niets." Hulst hetzelfde beeld. Afge zien van een brandje in een schuurtje van hoeve La Salette Vogelwaarde was de nacht gens een woordvoerder netjes verlopen. „Geen onregelmatig heden. Hetzelfde beeld als vorig jaar." in Axel werd het nieuwe alleen met feestgedruis ge vierd. „Een goed begin van het nieuwe jaar", aldus een woord voerder. „Het is heel rustig ge- i. En zo hoort het natuurlijk ook." Van onze verslaggever Steenbergen - Bij een onge val op de Kruislandsedijk in Kruisland, zondagmorgen, zijn drie mensen gewond ge raakt. Door de dichte mist en een te snelheid klapte R.M. uit Roosendaal met zijn auto fron taal op die van een tegenligger, C.H. uit Steenbergen. Bij de afwikkeling van het onge val gebeurden verder nog een aantal kop-staartbotsingen. De schade bleef daarbij echter be perkt tot wat blikschade. Om verdere aanrijdingen te voorko men, moesten extra wagens wor den ingezet die de achterkant van de file, die door de aanrij- ding ontstond, te beveiligen. "an onze verslaggever Breda/Goes - Hero Nederland heeft Carels BV in Goes "vargenomen. Carels (72 werk- nemers, omzet 54 miljoen) maakt vruchtenjams, vruchtenvullingen afdekgeleien voor de bakke r-sector. alliens Hero is Carels marktlei- ®r in Nederland en heeft het oednjf bovendien een aanzien- jlk marktaandeel in België, ■"Island en Luxemburg. Te ens heeft Carels een 50-pro- ?n,-belang in het Franse be- TO Condifa. 's al actief in de sector j,5arm Carels opereert. In de «o-vestigingen in Lenzburg Wtserland), Verona (Italië) en v reda worden halffabrikaten ri.,°f bakkerij- en zuivelin- V, vervaardigd. h °f de bedrijfsvoering in Goes iW 0 een overeenkomst ge- -i Jn met de huidige directeur/ i eenaar, de heer P. Carels. Vreugdevuren Het personeel van streekzieken huis De Honte in Terneuzen had ook een zeer rustige nacht. Er kwamen geen vuurwerkslachtof fers binnen. De jaarwisseling op Walcheren verliep over het algemeen ook rustig. Op diverse plaatsen in alle gemeenten werden vreugde vuren gestookt van verschillende omvang. In Arnemuiden en Oostkapelle moest de brandweer er aan de pas komen om de brandjes te blussen. In Vlissingen onstond in de ba sisschool De Startbaan een brandje door vuurwerk. Door snel optreden van omstanders werd erger voorkomen. In Arne muiden werden op verschillende plaatsen autobanden in brand gestoken. Vernieling Verder was er op een aantal plaatsen in Middelburg en Vlis singen sprake van geluidhinder. In Middelburg werden drie man nen aangehouden voor vernie ling van een bushokje op de Bierkaai. In Vlissingen werden eveneens twee mannen aange houden wegens baldadigheid en poging tot vernieMg in de Wal- straat. In de Statenlaan in Mid delburg werden enkele telefoon cellen vernield. Tevens werd een geparkeerde auto gekanteld en later geprobeerd in brand te ste ken. In Oostkapelle werd een geparkeerde bromfiets in brand gestoken. In Zoutelande en Kou- dekerke werden enkele glasbak ken omver gegooid. Rommelig Rommelig was het in Goes. Dat begon al op oudejaarsavond even na tien uur. De Goese brandweer werd gealarmeerd voor een brand aan de Graaf- straat. Daar waren een aantal autobanden in de fik gestoken. Tijdens het blussen van het vuur werden de spuitgasten door jon gelui bekogeld met stenen en bierflesjes. De politie van Goes rukte met acht man uit om de brandweerlieden te beschermen. Het bleef daarna de hele nacht onrustig in de stad. Daarbij wer den twee aanhoudingen verricht wegens grove belediging aan het adres van de politie. Gistermor gen rond zeven uur trokken zo'n 300 a 400 jongeren door het centrum van Goes. Ze verzamel den een aantal fietsen en een bromfiets en staken deze vervol gens in brand. Pas tegen acht uur keerde de rust terug. Van onze correspondente Westdorpe - De vrijwillige brandweer van Westdorpe werd donderdagmiddag om 11.55 uur opgeroepen voor een brandmelding in een loods in de Dekkerspolder. Tijdens laswerkzaamheden aan een carnavalswagen is er brand ontstaan. Twee polyes ter poppen brandden volledig af en dit bracht bovendien flinke schade aan het dak van de loods. Tevens ging enig gereedschap verloren. De on fortuinlijke wagenbouwers hadden het vuur echter al met handblussers gedoofd zo dat het Westdorpse korps niet in acie hoefde te komen. Volgens commandant C. de Hulsters bedroeg de schade aan de loods en de carnavals wagen ruim 7000 gulden. Uitgedost als kerstboom, kip of piraat het ijskoude water in voor de natte nieuwjaarsreceptie van Duik Team Zeeland. FOTO JAAP WOLTERBEEK Van onze correspondent Vlissingen - Het is dat de kalender onverbiddelijk 1 januari aanwees, want anders zou je niet beter weten dan dat 'het een zomerse najaarsdag betrof. Al thans, op het Vlissingse strand, want nog geen meter buiten de Scheldestad zat het weer potdicht van de mist. Maar mooi of geen mooi weer, voor het Duik Team Zeeland per definitie de dag om via de jaarlijkse snorkeltocht het water in te dui ken en het nieuwe jaar in te luiden. Aan de andere kant ook weer een prima manier om. de laatste resten van de oudejaarsviering te verdrijven. „Voor de vijftiende keer", weet duikteamvoorzitter Bert Moet te melden. Ooit begonnen met een snorkeltocht door vijf enthousiaste leden die wilden laten zien dat er na de oliebollen, appelflappen en glaasjes fris of 'iets anders' nog wel degelijk sportief gepresteerd kan worden. Inmiddels is het evenement uitgegroeid tot een happening waarbij het elkaar gelukkig nieuwjaar wensen voorop staat en een dikke tachtig deelnemers uit heel Nederland al dan niet uitgedost als kip, piraat, kerstboom of anderszins verkleed het water ingaan. „Er moet negenhonderd meter worden gezwom men", legt Moet uit. „Startpunt is de zwem- toren bij het Badhotel, van daaruit naar het Nollestrand en weer terug. Iedereen kan en mag meedoen, mits hij of zij maar kan zwemmen en een duikpak aantrekt, want zonder is het niet te doen. En mocht er onverhoopt toch iemand halverwege er ach ter komen dat-ie beter kan stoppen, dan zijn er altijd nog twee volgboten die de mensen uit het water halen. Veiligheid staat bij ons voorop." Een natte nieuwjaarsreceptie dus, daar aan het Vlissingse strand, met een echte en vooral grote medaille voor iedere deelnemer. Ook al was die niet verder gekomen dan een stel natte voeten... Van onze correspondent Oostburg - De Westzeeuws- vlaamse atletiekvereniging De Wielingen voelt zich het ondergeschoven kindje en wil nu eindelijk eens weten van de gemeente Oostburg wan neer de club een eigen ac commodatie krijgt. Voorzitter Jaap van Peperstraten: „We zijn een vereniging met 115 leden en hebben nog steeds geen bruikbare accommoda tie." „We hebben al diverse gesprek ken gehad met wethouder L. Cuelenaere, maar zijn nog geen streep verder gekomen. Begin november nog hebben we rond de tafel gezeten. Er werd ons toen toegezegd dat we ruimte zouden krijgen voor onder meer onze krachtinstallatie. We zijn nu alweer twee maanden verder, maar die installatie staat nog bij een bestuurslid in de schuur. Het samen gebruik maken van de kleedaccommodatie met de Oostburgse voetbalvereniging loopt niet. Met het bestuur van de W Oostburg zijn goede af spraken gemaakt en die doen hun best, maar het werkt niet. „De bedoeling was dat onze krachtinstallatie in de oude ac commodatie van de voetbalver eniging zou komen. Voor ons geen probleem, maar toen we die zaak bekeken, bleek de electrici- teit een grote puinhoop. Wij heb ben de mensen niet die dit kun nen repareren. Toen we dit aan kaartten kregen we per brief de mededeling dat we op eigen ini tiatief naar die accommodatie gegaan waren. Alle afspraken werden weer van tafel geveegd. Het beleid van de gemeente klopt niet," stelt de Wielingen voorzitter. Dit is er op gericht dat iedere sportvereniging over een eigen accommodatie kan beschikken. Gelijke monniken, gelijke kap pen. „Een aardig principe, alleen jammer dat het niet voor ons geldt. Er kan wel 300.000 uit getrokken worden om de kleedaccommodatie van de W Breskens uit de grond te stam pen. De scouting plus drumband Harmonie krijgen een keurig on derkomen, maar wij zijn al acht jaar bezig om het minimale aan accommodatie te krijgen en het levert steeds nul komma nul op. Het ontbreekt volgens mij ge woon aan durf bij de politici. Er is steeds begrip. Leuk, maar met begrip krijgen we geen kleedac commodatie en bergruimten voor onze spullen. Laat ons over een baan nog maar niet praten. We zijn een club voor de drie Westzeeuwsvlaamse gemeenten. Aardenburg, waarvan er toch twintig leden bij ons zitten, streept de subsidie weg. Sluis krijgt van mij een pluim op de hoed. Daar worden we wel se rieus genomen. Laat de gemeen te Oostburg nu eens serieus aan de slag gaan en zijn toezeggin gen nakomen. Er is geld, alleen van de verdeling klopt geen moer." Wethouder L. Cuelenaere ont kent de gevoerde gesprekken niet. „Men moet er echter begrip voor hebben dat niet alles in een paar weken geregeld kan wor den. Er is inderdaad toegezegd dat ze met hun krachtinstallatie naar de oude accommodatie van de voetbal konden gaan. „Dat betekent dat er geld aan te pas moet komen en daar moet uiteraard de gemeenteraad over beslissen. Hun wensen zijn zeker nog niet in één of andere la verdwenen. Er is tijdens onze gesprekken geen datum ge noemd en het kan naargelang het bedrag dat er mee gemoeid is, zeker wel even duren. Wat betreft een baan heb ik begrepen dat er ooit een aanbod is gedaan om daar in Breskens wat aan te doen. Men wilde niet uit Oost burg weg, dus dit is een gepas seerd station. Al wil ik niet zeg gen dat er nooit meer een baan zal komen. Men praat dan echter over meer dan een miljoen en de bomen groeien ook bij ons niet tot in de hemel. Nogmaals, ik kan hun grieven begrijpen en er komt een oplossing, alleen noem ik geen datum." Van onze verslaggever Terneuzen - De mist, die in de nacht van donderdag op vrijdag onstond, heeft met name op Walcheren voor nogal wat ongevallen ge zorgd. Op enkele plaatsen was sprake van een zeer dichte mist, terwijl op het grootste deel van het eiland de wegen opvroren. In Nieuw- en St. Joosland reed een 18-jarige bromfietser met duo-passagier in op een lopende jongen. Alle drie werden gewond vervoerd naar het ziekenhuis. De duo-passagier kon na behande ling weer naar huis. In zeer dichte mist onstonden op de Rijksweg A58 vier aanrijdin gen. Een op de zuidbaan en drie op de noordbaan. Het ging alle maal om kop-staart-aanrij din gen waarbij in totaal elf auto's waren betrokken, waaronder een strooiwagen. Een gewonde werd per ambulance vervoerd. Overi ge lichtgewonden zijn door voor bijgangers meegenomen. Beide rijbanen zijn volledig af gesloten geweest van 02.00 tot 03.30 uur. De brandweer maakte het wegdek schoon waarna de weg opnieuw enkele malen werd gepekeld om opvriezen te voor komen. *4% TOT EN MET de derde dag van het nieuwe jaar blijft het heerlijk en rustig winterweer. Zonnig, droog en koud! De vierde dag, maandag, kan een gevaarlijke dag worden. Dan draait de wind naar het zuidwesten en wordt warmere lucht aangevoerd en de kans op neerslag. Dan zou het wel eens verraderlijk glad kunnen worden. De kou zit nu al vijftien centimeter diep en als daarop regen valt, heb je gelijk een ijslaag. Vandaag wordt het opnieuw een stralende dag. De temperatuur is vanmorgen ruim 4 graden onder nul, maar de thermometer kruipt langzaam omhoog naar 1 tot 2 graden boven nul. Vanaf vier uur vanmiddag gaat het weer vriezen. Komende nacht licht en dat is tussen 0 en 5 graden, matig is van 5 tot 10, streng 10 tot 15 en zeer streng tussen 15 en 20 graden en lager vriest het bijna nooit in onze streken. De verwachting in cijfers: vandaag rustig winterweer, zonnig droog en koud, maximum temperatuur 2 graden, minimum 4 tot 5, wind zuid 2 Beaufort. Morgen zondag vrijwel hetzelfde weerbeeld, alleen de wind neemt iets toe tot 3 Beaufort. Maandag bewolkt, de wind is gedraaid naar het zuidwesten en is harder met 5 tot 6 Beaufort. De middagtemperatuur is 5 graden en 's nachts is het vanaf het vriespunt tot 1 graad onder nul. De neerslag kan zich eerst manifesteren in sneeuw, maar gaat over in regen. Het wordt oppassen voor gladheid. Waarom deze verandering? Momenteel leven we nog onder een groot hogedrukgebied dat ons de gehele week prachtig winter weer bracht. Dat gebied' schuift langzaam naar het zuiden. Gistermiddag lag het middelpunt boven onze streken. Een depressie bij Ierland krijgt daardoor de kans tot boven onze provincie door te dringen met de hierboven omschreven weers verandering. De winter is voorlopig uit onze streken verdwenen. Hoe was het weer vorig jaar op 2 januari? Overdag was het 4,2 graden, 's nachts 3,9, het regende niet, maar de zon scheen ook' niet. Op 2 januari 1902 was het overdag 13,4 graden boven nul en diezelfde dag in 1908 vroor het 14,1 graden. 1992, dat kunnen we nu al melden, was een warm jaar, ondanks de koude dagen in de laatste week. Normaal is het gemiddeld 9,8 graden. Het nu voorbije jaar was goed voor 10,5 graden. Enkele uitschieters, we kennen veel onweer met enorme water overlast, in de periode 11 tot en met 25 november waren er zeven stormen. Het opmerkelijkst was de maand mei. Op 11 mei was het 12 grden en 14 mei gaf 31 graden! De weerspreuken voor dit eerste weekeinde in 1993: 'Als de rook naar de aarde slaat, wis dat het regenen gaat' en 'Geen sneeuw met het oudjaar, weinig hooi in het nieuwe jaar'. De beste wensen voor 1993. Van onze correspondent Colijnsplaat - De Zeelandbrug, die Schouwen-Duiveland met Noord-Beveland verbindt, is tolvrij. Het laatste kaartje werd op oudejaarsdag klokslag drie uur 's mid dags door tolgaarder P. de Graaf verkocht aan tijdelijk burgemeester T. Vogel van Wissenkerke. Aansluitend overhandigde directeur ir T. van der Meer van de nv Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij (PZBM) de poeder- bluseenheid bij de brug aan de gemeente Kortgene. En terwijl tolgaarder De Graaf met gemengde gevoelens de dagopbrengst telde, waren werklieden al bezig de tolhuizen te ontmantelen. Van de negentien tolgaarders hebben er inmiddels zeven een andere baan gevonden; de rest belandt in de WW. Overigens werd de tolvrije brug zowel voor als na drie uur niet even vrolijk door de automobilisten ontvangen. Zij die één minuut voor drie kwamen moesten nog 'even' vijf piek betalen en degene (overigens in het bezit van een tolkaart) die na drie uur langs de inmiddels haveloze tolhuizen zoefde, zag zijn duurbetaalde tolkaartje ter plekke waardeloos worden omdat oude kaarten niet kunnen worden ingewisseld. De PZBM is nu overbodig. De enige aandeelhouder van de PZBM, de provincie Zeeland neemt het beheer van de brug over. Voor de Zeelandbrug, die tot 1972 de langste brug van Europa was, heeft de gebruiker van begin af aan tol moeten betalen omdat het Rijk niet van plan was om financieel bij te springen en de brug zonder noemenswaardige rijkssteun werd gebouwd. De tolheffing is dan ook altijd punt van discussie geweest en de Zierikzeese burgemeester mr J. Asselberg, gevolgd door de vijf' overige Schouwse burgervaders, verklaarde in 1989 de provincie de oorlog. Provinciale staten besloten de tolheffing per 1 januari 1993 op te heffen. Vergeleken met andere autowegen in de provincie is de Zeelandbrug een relatief veilige weg geweest. In bijna 20 jaar tijd deden er zich 164 ongelukken voor waarvan vier met dodelijke afloop. Bij de meeste ongevallen was sprake van blikschade. De brug, waar alleen al in 1989 twee miljoen voertuigen de tolhuizen passeerden, heeft 83 miljoen gulden gekost. Na het verkopen van het laatste kaartje werd direct begonnen met het ontmantelen van de tolhuisjes. Hier een ambtenaar met een van de weggehaalde borden. FOTO JAAP WOLTERBEEK

de Stem | 1993 | | pagina 13