Sloopcommissie buurtschappen Bedrijf krijgt twee weken voor opruimen financiering WOV voor Boas erneuzen Voor begeleiding sloopproces en als vraagbaak voor bewoners Italiaans pelgrimsinsigne gevonden in Aardenburg Havenschappen blijven in onzekerheid over uittreden van Rijk Onbekenden veranderen telefooncel in puinhoop Zes kandidaten voor 'Trek naar scholen België moeilijk te stoppen' Eerste gladheid verrast weinig automobilisten |ainer AZW T EN Ernstige bodemverontreiniging van stuk landbouwgrond in Gapinge Veel schade bij inbrakenreeks Gewapende overval in Sluis Voorzitter J. de Baar van Directeurenoverleg Zuid: Grote brand in wegrestaurant Van der Valk Ijs bestrijding twistpunt binnen Schuttevaer B2 iet onmiddellijke ingang iestapte Jan 't Gilde, die op. Paul van Kouteren. FOTO WIM KOOYMAN 3d met de laatste drie trai lers". loals bekend stapte Hans idt enkele jaren geleden al B> tijdens de voorbereiding op Jet nieuwe seizoen; haakte hn d'Olieslagers vorig jaar, la contractverlenging en wef li en hield Jan 't Gilde het I nlangs plotseling voor gezien. IAZW is nu toe aan rust in de hnt. Ik hoop de zaken, met I ledewerking van eenieder, lauw op de rails te kunnen Utten", aldus Paul van Kout- ren, die als voetballer en hugdtrainer tevens het sei- aen bij Sluiskil afmaakt. 'erneuzen legde tijdens een op een zeventiende plaats e in woestijn Clinge lijkt momenteel een ige bestuur gooit er het bijltje i nog niet gevonden. Zo bleek one ledenvergadering in de sktober kenbaar maakte en bloc if te treden. De 'reddingsverga- iering' werd op 28 december iepland. Kandidaten voor be- Istuursfuncties moesten zich voor 25 december aanmelden. Men |kreeg nul óp het rekest. Staande de vergadering had men zich 'zelfs nog aan kunnen melden, 'maar ook dat gebeurde niet. Een aanwezige had schijnbaar de be doeling de trein op de rails te zetten, maar werd de mond ge snoerd door voorzitter Willaert omdat hij als niet-lid van de W Clinge geen recht tot spreken had. De gemoederen laaiden hoog op tijdens dit emotionele en druk bezochte gebeuren. Links en rechts vielen verwijten te horen. Een noodkreet van Marleen de Smet-Van der Kelen, dochter van oud-voorzitter Van der Ke len, die jarenlang het gezicht van de W Clinge bepaalde, mocht niet eens baten. Haar vraag: „Moeten onze kinderen straks bij Graauw, Hulst of St.-Jan steen gaan voetballen", werd niet beantwoord. Pas toen de aanwezige afdelingsvoorzitter van de KNVB, Cees Blomaard, de vergadering en het aftredende bestuur vroeg nog tijdelijk door te gaan tot er nieuwe kandidaten voor de vakante bestuursfuncties gevonden zijn, bleek er enige bereidheid aan dat punt te vol doen. Na ampel beraad besloot het bestuur nog tijdelijk' door te gaan. Op 29 januari wordt er opnieuw een buitengewone ver gadering gehouden en dan hoopt men wel tot een nieuwe be stuurssamenstelling te komen. ooi in het Terneuzense Racket- lema Boas Bierings Menno van Is eveneens weggelegd voor de tege, Michel Verberkmoes. Hij pijn. Jl2-5-zege van Bierings/Verbermoes Ig schokkend. Verder won het als |6 van Stefan Steyaert en Richard 'aert/Hamelink wel in winst om te werd het 15-7 en tegen Leenhou- lussen Bierings/Van den Hout en een 11-4-zege voor eerstegenoemde lus werden Edward Bleyenberg en nst met de cijfers 16-3 kwam tot uyen en met 12-5 werd gewonnen van der Sloot en Hans Smolders de egen Jan Veraart en Aart van der cijfers 9-8 gewonnen. Dezelfde dasse poule-winnaar via overwin- 11-2 en Theo Esbroeck met 10-5- eyenberg/Deij en Cobben/nouwen Bourlet/Baert, Van Kerkhoven/De erlinde/Ducheine (D2/E 25-plus). WEN aard/Vermeulen 10-4, Bleyenberg/Dei] Touwen - De Bruyn/Hamelink I2'ö< a 10-5, Bourlet/Baert - Cornelissen/Vis- - Heyman/Kroes 9-6, Van Kerkhoven/ Roarigo/Antheunis - J. en M- Moes Peijl/Padt - 14.4, Verlinde/Ducheine - ■4, Verlinde/Ducheine - De Graaf/Jan" 'XED Daurijnsen/Heynaert 14-3, De Jong/O® Eyke/Martens - Scheele/Van Esbroec* tik 11-5. destem zeeland WEERIJSSINGEL 63-65 BREDA TEL. 076-141416 "I DINSDAG 29 DECEMBER 1992 DEEL C /inonze verslaggever Middelburg - Welgeteld twee „eken tijd krijgt aanne mingsbedrijf Melis in Gapin ge om een strook van 90 bij 10 meter met olieslib vervuil de landbouwgrond af te gra ven en op te vullen met scho ne grond. De vervuilde grond moet onder toezicht worden afgevoerd naar de stortplaats Midden-Zeeland. Wordt aan de opdracht van het gemeentebestuur van Veere geen gevolg gegeven, dan doet de ge meente het op kosten van het bedrijf. De grond is verontrei nigd door slib, afkomstig uit een sloot achter het bewuste bedrijf. Daarnaast moet hetzelfde bedrijf voor 1 april een saneringsplan indienen voor haar bedrijfster rein in Gapinge. Zoniet, dan doet de gemeente dat in samen werking met de provincie. Na controle van de bewuste ter reinen begin december bleek dat van ernstige verontreiniging sprake was. Deskundigen spra ken zelfs van 'Koeweitslib'. Bo vendien werden bouw-, sloop en huishoudelijk afval en verbran dingsresten aangetroffen. De dump van oliehoudende materi alen (drums, filters) bleek bo vendien groter dan aanvankelijk werd aangenomen. Het openbaar ministerie heeft inmiddels een onderzoek ingesteld en proces verbaal aangezegd. jan onze verslaggever Middelburg - De Stuurgroep gebiedsgerichte benadering [anaalzone wil een sloopcommissie instellen voor de nurtschappen Boerengat/Hoogedijk, Koegorsstraat en ixelsche Sassing. Deze commissie begeleidt de verwer en sloop van de woningen in deze buurtschappen en iet op papier hoe alles wordt georganiseerd. Van onze correspondent Aardenburg - In de buurt van de Paardenmarkt in Aardenburg heeft H. Hendrikse uit Breskens, medewerker van de rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort, een uit eind twaalfde, begin dertiende eeuw stammend pelgrimsinsigne gevonden. Na onderzoek bleek het pel grimsteken afkomstig te zijn uit Bari met de beeltenis van de H.-Nicolaas, bisschop van Myra in Klein Azië, maar zijn gebeente rust, volgens eeu wenoude overlevering, in Bari. Het vier centimeter grote in signe is de vier bevestigings ogen in de loop van de eeuwen kwijt geraakt. Het bijzondere van deze vondst is dat er nu zes van deze insignes in Europa be kend zijn en nog uitzonderlij ker is het dat de vondst op 6 december, naamdag van de H.-Nicolaas, werd gedaan. Een en ander is wereldkundig gemaakt in het tijdschrift Ne- hellennia van de werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. De bewoners kunnen bij deze tommissie terecht met hun vra- over de gang van zaken, de volgen procedures, hoe de tenten zijn geregeld en hoe lang alles gaat duren. De stuurgroep maakt dat in een brief aan de bewoners van de buurtschappen kenbaar. De sloopcommissie bestaat uit ver tegenwoordigers van de gemeen- Terneuzen en Sas van Gent de provincie. Het instellen van deze commissie is een van de eerste activiteiten van de stuur- p die in februari met de uitvoering van het plan van aan pak wil beginnen. Dit plan is bedoeld om het wonen en wer ken in de kanaalzone op elkaar af te stemmen. Na het instellen van de commis- ie komen volgende stappen aan bod. Het opstellen en wijzigen bestemmingsplannen, de aankoop en onteigening van panden en percelen, het bieden van nieuwe huisvesting, de sloop van panden en de oplevering van fan onze correspondent Axel - Bij in het kerstweek- einde gepleegde inbraken in een zevental bedrijven in Axel is voor duizenden gul dens schade veroorzaakt. Verder werden daarbij tal van goederen ontvreemd. Bij de firma K. aan de Noord straat waar men overigens niet binnen wist te komen, bedroeg ie schade aan de toegangsdeur zelfs vijfduizend gulden. Bij schoenhandel Van A. slaagde nien er wel in, na eveneens fikse schade te hebben toegebracht san de toegangsdeur, binnen te geraken en een onbekend geld uit de kassa buit te ma- Bij een 'andere schoenenwinkel werden kasgeld en twee reken machines ontvreemd. Kasgeld en een cd-cassetterecorder was de buit bij een inbraak in een zui- velwinkelEen inbraak bij een kledingzaak mislukte, wel was er schade aan de winkeldeur. Uit bet bedrijf van M.C. aan de "oordpolderstraat werd bij een inbraak een lasapparaat ont vreemd. Ook werd op tweede kerstdag ingebroken in de woning van P. "e F- aan de Kanaalkade. Mee genomen werd een portemonnee ®et een inhoud van honderd Widen en verder een horloge. Aangifte van inbraak deed ook mevrouw J. S. uit Koewacht, [der ging men er vandoor met ■wee stereotorens en enkele cd's. Van onze verslaggever Het uittreden van het Rijk wordt pas weer aan de orde ges.teld Wens de volgende kabinetsfor- Zile' "bister wordt erop w*»62!?1 ,at sneHe duidelijkheid e havenschappen nood- zpLo v 'voortdurende on to»?1 ,op gffiPannen voet met het functioneren van de gronden. De stuurgroep ver wacht in '98 alles afgerond te hebben. De stuurgroep kan pas met de eerste activiteiten beginnen als de gemeenteraden en provinciale staten eind januari en begin fe bruari hun goedkeuring geven aan een aantal voorstellen. Deze voorstellen gaan over de finan ciën, de samenwerkingsovereen komst en een wijziging in het plan van aanpak. De stuurgroep laat in de brief weten dat inmiddels 16,8 miljoen gulden beschikbaar is. Dat geld is nodig om de sleutelprojecten, de zaken die het eerst worden aangepakt, uit te voeren. Het rijk, gemeenten, provincie, Ha venschap Terneuzen en de Kring van Werkgevers Kanaalzone hebben 13,8 miljoen gulden toe gezegd. De overige drie miljoen gulden komt in kas door over eenkomsten met bedrijven. Om dat nog niet duidelijk is wanneer deze overeenkomsten worden af gesloten stelt de stuurgroep voor de overheden gezamenlijk ga rant te laten staan voor die drie miljoen. De gemeenteraden ne men hierover een besluit op 28 januari, provinciale staten op 5 februari. Inhoudelijk verandert er niets in het plan van aanpak. Er kwa men wel elf reacties binnen maar dat was geen aanleiding voor de stuurgroep het plan ingrijpend te veranderen. De veranderingen gaan alleen over de organisatie en deelname in de stuurgroep. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) besloot geen verantwoor delijkheid te nemen voor dë uit voering van de plannen maar blijft wel als waarnemer en ad viseur in de stuurgroep. Het mi nisterie van Verkeer en Water staat ondersteunt het plan en wordt lid van de stuurgroep. Voor de uitvoering van de plan nen wordt een intentieverklaring ondertekend door de drie minis teries, gemeenten, provincie, Kring van Werkgevers en de Ka mer van Koophandel. Sluis - Gistermiddag om streeks vijf uur werd een ge wapende overval gepleegd in het filiaal van het grenswis selkantoor aan de Ridder straat in Sluis. Een gewapende man kwam het bankgebouw binnen en bedreig de het aanwezige personeel. Op die wijze dwong hij het perso neel tot afgifte van een onbe kend geldbedrag. Na de overval verdween hij te voet in de rich ting van de molen. Jcrneuzen/Vlissingen - De beide Zeeuwse havenschappen 'ijven vooralsnog in onzekerheid over het al dan niet uittreden van het Rijk uit deze schappen. Een brief van minister Maij-Weggen heeft die onzekerheid alleen nog maar gevoed, zo blijkt uit een brief die de raden van bestuur aan de minister heeft gezonden. beide havenschapsorganisaties', zo staat te lezen. Gelet op de ontwikkelingen die bezig zijn om de havenschappen slagvaardiger te laten werken wordt de voortdurende onzeker heid over rijksdeelname 'in aan zienlijke mate' betreurd. Van onze verslaggever Eugene Verstraeten Hulst - Het is een hele moeilijke zaak om de trek van Zeeuws-Vlaamse kin deren naar het Belgische basisonder wijs te stoppen of zelfs maar te ver minderen. Er is geen wet die ronselen van Nederland se leerlingen verbiedt. Belgische scholen hebben er geen enkel belang bij hun wer ving te staken. Voor gezinnen waar beide ouders werken is de keus eenvoudig. De scholen aan de Nederlandse kant van de grensstreek vechten een ongelijke strijd. Grensoverschrijdende samenwerking kan op zijn best de 'scherpe kantjes' er af halen. Dat is de mening van directeur J. de Baar van de basisschool in Nieuw-Namen en voorzitter van het Directeuren-overleg Zuid. De Nederlandse scholen zien echter wel hun leerlingenaantallen en werkgelegen heid teruglopen. Geen wonder dus dat het Directeuren-overleg de hulp van staatsse cretaris J. Wallage van onderwijs in riep om de zaak op hoog niveau te spelen. Wallage heeft er blijkbaar ook een hard hoofd in, want hij deponeerde de kwestie, na zich te laten informeren door een uitge breide notitie en de onderwijsinspectie, op het bordje van de provincie. Gedeputeerde Staten kunnen beter proberen het met de verantwoordelijke bestuurders aan Bel gische zijde te regelen, dan dat de zaak op ministerieel niveau wordt aangekaart, zo vindt Wallage. Een eerste overleg tussen provincie en basissscholen uit de grens streek is inmiddels achter de rug. Daarbij is onder meer afgesproken dat iedereen probeert 'collegiale toenadering' te zoeken met de concurrerende Belgische school. Op 17 februari gaat men opnieuw om de tafel zitten. In België is het ronselen van leerlingen de normaalste zaak van de wereld. Het basis onderwijs is er in drie soorten verdeeld. Allerteerst zijn er de gemeentelijke scho len, vergelijkbaar met de Nederlandse openbare scholen. Die worden bestuurd door de gemeente. Daarnaast zijn er de scholen van de Vlaamse Gemeenschap. Tot voor kort stonden die onder bestuur van de Vlaamse regering, maar nu hebben ze allemaal hun eigen bestuur. Tenslotte zijn er de Vrije scholen. Die staan meestal onder het bestuur van congregaties van religieuzen. Ze zijn op zich allemaal al in een onderlinge concurrentiestrijd verwik keld, want hoe meer leerlingen, hoe meer subsidie. In Nederland worden openbare en bijzon dere scholen allemaal gelijk behandeld. In België niet. Zo gebeurt het nogal eens dat een gemeente zijn eigen school wat extra's toe stopt. De anderen krijgen dan niets en gaan dan zelf maar actie voeren om de 'gemeentelijke' collega's te kunnen bijbe nen. Vaak wippen ze dan de grens over om hun eigen leerlingen-aantal op te vijzelen. „Het is op zich allemaal wel begrijpelijk hoor", zegt De Baar, „maar voor onze scholen is het een slechte zaak". Eens in rustige sfeer gaan praten met de Belgische collega's zal de werving niet stoppen, meent De Baar. „Samenwerking kan wel licht wel een mogelijkheid zijn om de scherpe kantjes er af te halen. Dat de werving misschien wat minder agressief wordt. Voor het slagen van zo'n overleg is het echter belangrijk dat iedere deelnemer er iets aan kan winnen. Voor Zeeuws- Vlaanderen is dat duidelijk, maar wat hebben die Belgische scholen aan zo'n samenwerking? Weinig". Het begint allemaal als kinderen tweeën- half jaar oud worden. In Nederland kun nen ze dan naar de peuterspeelzaal. Dat kost ten eerste geld en ten tweede kunnen ze er maar een paar ochtenden of midda gen terecht. Gezinnen met twee werkende ouders moeten dus daarnaast op zoek naar kinderopvang. Maar een paar minuutjes verder rijden komen net over de grens de tweeënhalf-jarigen meteen op de basis school. Het kost bijna niets. Ze kunnen er een volle week terecht en ook naschoolse opvang wordt vaak nog geregeld. Dan is de keuze niet moeilijk. Wat kun je daar in Zeeuws-Vlaanderen tegenover stellen? „Weinig", denkt De Baar. „Je zou kunnen proberen de peuter- opvang te verbeteren. Óf de buitenschoolse opvang. Maar daar zitten heel veel haken en ogen aan". Bovendien is het de vraag of ouders daar wel op zitten te wachten. In Heikant, waar steeds meer kroostrijke ge zinnen zich vestigen, wees een onderzoekje pas nog uit dat er geen enkele behoefte is een 'eigen' peuterspeelzaal in het dorp. Niet zo vreemd, want op nog geen vijf minuten rijden kunnen ze zo in het Bel gische Hellestraat terecht. Volgens De Baar is er moeilijk of niet achter te komen hoeveel peuters uit de grensstreek er precies naar België gaan. „Die zijn nog niet leerplichtig, dus daar wordt geen registratie van bijgehouden. Maar dat het er heel veel zijn dat staat vast". De meesten komen als ze vier wor den overigens terug en gaan dan naar een Nederlandse basisschool. Maar dan nog, en dat wijzen officiële cijfers wel uit, blijft gemiddeld tien procent van alle kinderen tussen de vier en twaalf jaar een Belgische school bezoeken. De Baar denkt dat de tijd tot 17 februari te kort is om resultaten te boeken. „Hooguit zijn enkele scholen er dan in geslaagd een gesprek te voeren met hun Belgische colle ga's. Het is een hele moeilijke zaak, waar met rust, tact en veel tijd aan gewerkt moet worden. En dan nog is het niet zeker of het wat oplevert". Van onze verslaggever Middelburg - Bij het Zeeuws provinciebestuur hebben zich vorige week zes gegadigden gemeld voor financiering en exploitatie van de Westerschelde Oeververbinding. Het is de eerste fase in de aanbesteding van het project op de Europese markt. Eerder al dienden twee aannemers-combinaties offer tes in voor de bouw van de verbinding. De telefooncel bij het stadhuis in Terneuzen is gisteren voor een groot deel gesloopt. De ruiten en de lichtbak werden vernield. De ravage werd gisteren geconstateerd door de gemeentepolitie. Van de daders ontbreekt ieder spoor. foto's wim kooijman Van de zes kandidaten die zich in de kerstweek meldden, blijven er hooguit vijf over. Een selectie- commisssie moet nu eerst uitma ken wie voldoet aan de voor waarden die de provincie heeft gesteld. De gegadigden moeten Van onze correspondent Gent (B) - In de nacht van zaterdag op zondag heeft een felle brand het wegrestaurant in Nazareth (B) langs de E17, dat tot de groep van Van der Valk behoort, zwaar bescha digd. De helft van het ge bouw is in de as gelegd. Mo gelijk is de brand aangesto ken. Omstreeks 01.00 uur zondag morgen zag en hoorde een Ne derlands echtpaar dat er met een campingwagen stond, een groep van ongeveer tien, Frans-spre kende, mensen rond het toen gesloten wegrestaurant lopen. Ook hoorden de man en vrouw geluiden die leken op het in gooien van ruiten. Enige tijd later brak er brand uit. De brandweer had heel wat werk om de klus te klaren. Er zijn geen gewonden maar de schade is aanzienlijk. Over het motief van de eventuele brand stichting tast men in het duister. onder meer kunnen aantonen dat zij voldoende geld kunnen aantrekken, dat ze ervaring heb ben met de financiering van zul ke projecten en dat ze tenminste 250 miljoen gulden aan eigen vermogen hebben. Uit concurrentie-overwegingen heeft de provincie met de aan bieders afgesproken dat hun na men niet bekend worden ge maakt. Dat zal pas in een later stadium gebeuren. Van onze correspondent Terneuzen - Schippersvereni ging Schuttevaer afdeling Terneuzen is tegen de unifor me landelijke regeling ijsbe- strijding van de werkgroep 'ijsbestrijding'. Het bestuur hekelt de overeenkomst die bepaalt dat 50 procent van de ijsbreekkosten voor rekening van de schippers komt. „In de meeste probleemgebieden betalen derden de meerkosten. Wij eisen dan ook dat het ijsvrij houden van de internationale vaarwegen de taak is van de overheid. Immers, alle doorgaan de spoor- en wegverbindingen worden door dezelfde overheid wel open gehouden. Bovendien zijn er nu meer zoet water vaar wegen", aldus verwoordde voor zitter C. van den Broek van de Schuttevaer afdeling Terneuzen het Zeeuwse standpunt. Van onze verslaggever Terneuzen - De zondagavond plotseling opgetreden, en 's nachts doorgezette, gladheid op de wegen verraste weinig automobilisten. Attente wegbeheerders trokken er zondagavond al vlot op uit met de strooiwagens en maandagmorgen was de automobilist, die erop uit moest, bovendien gewaarschuwd door de bevroren ruiten van zijn voertuig. Uit geheel Zeeland kwamen slechts twee meldingen van slippartijen voor: een op het eiland Tholen en een nabij ziekenhuis De Honte in Terneuzen, Daarbij geraakte beide keren een auto na een slippartij in de berm van de weg. De steiger bij de Terneuzense kolk was ook glad. foto wim kooijman

de Stem | 1992 | | pagina 11