'Vliegverbod in Bosnië' P? m/v' [OID, erig wone KERST IS GEZELLIG GEPRIJSD BIJ JAC. HERMANS! Mijn laatste truc heb ik niet afkunnen Bush en Major dreigen met harde sancties tegen Servië Sikh-protest Nek-aan-nekrace bij Servische verkiezingen Toeristen na aardbeving nog steeds vast op Flores I Defensie I verkoopt granaten IN DEZE KRANT: Merijntje I Inventarisatie Ikustverkeer ICruijff langer |])ij Barcelona Baars verliest leidersplaats Nederland wint schaatsinterland Israël zwicht niet voor kritiek Duits protest tegen racisme GEZELLIG UIT, VOORDELIG THUIS 'Racisten als onkruid verdelgen' Titel voor Westbrabanders Sluiting per 24 december 1992 De laatste rokken en blouses nu voor weggeefprijzen! "Tl DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132 ste jaargang MAANDAG 21 DECEMBER 1992 I I I I I pn van alle voorkomende teoberrmeteenerVaren pardigheden in woord kch en administratief inzicht ook onder druk. I communiceren die binnen Inisatie past. |e inwinnen bij de heer ners- en Participatiezaken Resulteert in reparaties, toezicht houden op nische installaties en toezicht jverkzaamhedeh. leren van 'n goed woonklimaat. ■schappen en dienstverlenende Bijke aanpak nagestreefd wordt. |end op te treden, neren van technische installaties jaraties te verrichten, hstandigheden dit vergen, ■ren te werken. T-niveau. kunt u informatie inwinnen bij de filectieve Bewonerszaken. zaamheden, ook een vacature ontstaan voor een: I lheoretische en praktische zin op |wkunde, in het bijzonder op het /an bouwkundig onderhoud en Jtomatisering en administratieve kan informatie worden van Dongen, tallatiedienst. orwaarden van de CAO voor bij de betrokken vacature briefen envelop 'en aan de directeur van de TBV, 'X Tilburg. n toepassing dat een k deel kan uitmaken van de nedische keuring is verplicht. Van onze Haagse redactie ten Haag - Het ministerie van defensie gaat enkele dentallen verschillende soorten dienstmaterieel ver- li kopen. Het gaat daarbij om hand granaten, munitie, spring stof, helikopters, tanks, het bevoorradingsschip Poolster en een Fokker F27-trans- I! portvliegtuig. Het wapentuig zal niet ver kocht worden aan span- ningsgebieden, niet aan lan den waar mensenrechten worden geschonden en ook niet aan landen die zich overmatig bewapenen. Voor de verkoop van de verschil- II lende soorten materieel is telkens de toestemming van bet ministerie van buiten- landse zaken nodig. De prijzen variëren van vijf gulden voor een handgra naat tot vijftien miljoen gulden voor het schip Pool ster. Tanks moeten twee ton opleveren, en helikopters driekwart miljoen per stuk. 'ZIE BUITENLAND-A3 VANDAAG 2 KATERNEN Extra op maandag A2 Binnen Buitenland A3 «eland A4/A5 consument -A6 mV-programma's A7 JPortdeel B Uitslagen en standen betaald voetbal B2 Knal-verkoop Itetburg - De verkeersproble men aan de Westzeeuwsvlaamse worden geïnventariseerd. lAfhankelijk van de uitkomst, ■wordt hierna een verkeersonder- Iroek gehouden. Dit is het gevolg Iran de nota Koersen op Kansen lie voor vier plaatsen langs de I kust de nadruk legt op een ande- I re vorm van recreatie. IIZIE ZEELAND - A4 Barcelona - Johan Cruijff gaat zijn contract met Barcelona, dat aan het eind van het seizoen afloopt, verlengen tot medio 1994. Wat er is geregeld ten aanzien van het Nederlands elf tal, is niet bekendgemaakt. IZIE SPORT - B1 Overijse - Henk Baars heeft gis teren zijn leiderspositie in het klassement om de Super-Presti- ge-trofee verloren. Daniel Pon- toni nam in het Belgische Over ijse, waar de zevende Super- Prestige-veldrit van het seizoen werd gehouden, na de dagzege ie eerste plaats van de uitgeval len Nederlander over. I ZIE SPORT -B3 llamar - De Nederlandse schaatsploeg heeft de interland tegen Noorwegen gewonnen. Op ie Olympische baan van Hamar bedroeg het verschil zes punten het "voordeel van Oranje: 113-119. ■ZIE SPORT -B4 'eruzalem - De Israëlische rege- is na de deportatie van 415 «lestijnen het mikpunt van veel jjtaationale kritiek, Jeruzalem i|kt er echter niet voor te zwich- ®t De Palestijnen verblijven Mmenteel in een 'niemands- M tussen Israël en Libanon. Jade deportatie is het geweld in boor Israël bezette gebieden Hamburg - Een half miljoen mensen heeft gisteravond opnieuw in verscheidene Duitse steden gedemonstreerd tegen racisme. De beto gers, onder meer in Karlsruhe, Stuttgart en Bremen, riepen op tot een vreedzaam samenleven van alle bevolkingsgroepen in Duitsland. Ondertussen gaan de uitingen van vreemdelingenhaat door. Op een joodse begraafplaats In Leipzig werden grafzerken beklad met nazi-symbolen, terwijl een asielzoekerstehuis in Greifswald werd bekogeld met brandbommen. Maar ook andersom vinden er geweld dadigheden plaats. Zo mishandelden een groep buitenlanders in Hamburg drie Duitsers omdat ze kort haar hadden. Ondertussen blijft het beeld van de Duitsers in het buitenland goed. Van de Europeanen vindt 87,1 procent de Duitsers 'sympathiek'. Dat blijkt uit een peiling die het Wickert-instituut in Tubingen heeft laten houden. Een in Nederland wonende Sikh schreeuwt zijn protes ten tegen de Indiase regering door een megafoon in de rich ting van de Indiase ambassa de in Den Haag. Bijna vijfhonderd moslims en Sikhs demonstreerden gister middag tegen de vernietiging van een moskee in Ayodhya in India door Hindus begin december. De betogers eisen van de In diase overheid dat de moskee opnieuw wordt opgebouwd. FOTO ANP (ADVERTENTIE) Deep blue roze zalm blik 213 gram B I Kempenaar stokbrood voorgebakken, I 200 gram -+4» i htvfeesP 119 er 469" X La Royale slagroomtaart diepvries, 900 gram -849" Bel voor de dichtstbijzijnde Jac. Hermans winkel 02154-83333. Aanbiedingen zijn geldig t/m 24 december 1992 Washington - Er zal waarschijnlijk nog deze week een vliegverbod worden ingesteld in Bosnië-Hercegovina, nu Groot-Brittannië en de VS hebben besloten een motie in te dienen bij de VN-Veiligheidsraad. Washington en Londen dringen ook aan op andere sancties tegen Servië. Als de NAVO zich actief militair gaat inlaten met de oorlog in het voormalige Joegoslavië, dan zal dat aanvankelijk neerkomen op bombardementen van Servische luchtmachtbases. Mocht het ko men tot inzet van grondtroepen, dan zullen dat Europese en geen Amerikaanse eenheden moeten zijn. Die boodschap klonk gisteren duidelijk door in verklaringen van Amerikaans minister van defensie Dick Cheney, die in-di verse tv-interviews de Ameri kaanse bevolking rijp leek te willen maken voor het idee dat de VS opnieuw partij wordt in een gevaarlijk conflict op een ander continent. Operatie Volgens Cheney zijn er twee mo gelijke strategieën om het VN- vliegverbod voor de Servische luchtmacht boven Bosnië af te dwingen. Een mogelijkheid is om consequent Servische vliegtui gen die het verbod overtreden uit de lucht te schieten. Daartoe zou een zeer omvangrijke opera tie van de Amerikaanse, c.q. NA- VO-luchtmacht en marine nodig zijn. De tweede mogelijkheid is Servi sche vliegbases met luchtbom bardementen te vernietigen. „Dat is militair gesproken veel eenvoudiger. Het spreekt vanzelf dat die laatste optie mijn sterke voorkeur heeft," aldus Cheney. Vergelding Cheney erkende dat huidige VN- vredestroepen en dat vluchtelin gen in het gebied groot vergel dingsgevaar kunnen lopen in dien de NAVO tot de aanval op Servische doelen overgaat. Achter de schermen laten Ame rikaanse regeringsfunctionaris sen weten dat Washington ver langt dat de Europese NAVO- landen in dit Europese conflict de grootste personele risico's ne men. Nadat in de Golfoorlog en in Somalië vooral de VS het leven van hun soldaten op het spel hebben gezet, is het nu aan de Europeanen om soortgelijke moed te tonen. Sancties „Doel van het afdwingen van het VN-vliegverbod is mede om te voorkomen dat de strijd zich uitbreidt naar regio's als Kos ovo, Macedonië, en dan naar Albanië en mógelijk naar onze NAVO-partners Turkije en Grie kenland', zei de Amerikaanse minister. President Bush en premier Ma jor, die het afgelopen weekend de motie voor de Veiligheidsraad bespraken, dreigden Servië ook nog met verdere sancties. Londen en Washington overwe gen dan het afkappen van tele communicatie- en postverbin dingen, het sluiten van grenzen en 'zonodig het totale diploma tieke isolement van het regime in Belgrado gedurende de komende jaren'. Nederland De overeenstemming tussen de VS en Groot-Brittannië over het vliegverbod betekent volgens het ministerie van defensie in Den Haag overigens nog niet dat het toegezegde Nederlandse squa dron F-16's onmiddellijk in actie zal komen. Daarover komt pas duidelijkheid na overleg binnen de NAVO. tigd." VERVOLG OP BUITENLAND - A3 Zelf is hij van de socialistische partij van Milosevic, maar zijn collega, die namens de oppositie in het comité zitting heeft, on derschrijft zijn mening: „Geen problemen." Een woordvoerster van de vere nigde oppositie Depos deelde in de loop van de dag mee dat de verkiezingen lang niet vlekke loos verliepen. „Veel mensen ontbreken op de lijsten, anderen die al lang zijn overleden staan Tilburg - Racisten zijn als onkruid dat verdelgd dient te worden. Dat stelde bur gemeester G. Brokx van Til burg zaterdagmiddag na af loop van een demonstratie tegen racisme in de Tilburg- se binnenstad. Aan de demonstratie namen naar schatting tussen 2.500 en 5.000 mensen deel, waar onder het volledige elftal van voetbalvereniging Wil lem II. In Rotterdam werd even eens tegen racisme gede monstreerd. In de door de groep 'Jongeren tegen racis me' georganiseerde demon stratie liepen zo'n 200 men sen mee. Van onze verslaggever Jacques Hendriks Oisterwijk - „Ik heb zelfs een telefoontje uit Japan ge kregen, waar ik eens ge weest ben om voetbal te pro moten. De mensen daar zou den voor me bidden," vertelt NAC-trainer Piet de Visser. Afgelopen vrijdag kreeg hij een 'enorme opdoffer' toen hem verteld werd dat hij vanwege hartklachten moet stoppen met zijn werkzaam heden. De 58-jarige Oisterwijker kreeg van heinde en verre telefoontjes van mensen die naar zijn ge zondheidstoestand informeer den en besloot daarom zelf openheid van zaken te geven. „Mijn huisarts en vertrouwens man, dokter Jan Vioen, heeft de knoop doorgehakt. Ik wilde ei genlijk per se doorgaan. Maar John Peek (voorzitter NAC) heeft terecht gezegd dat ik al leen terug kon komen als de dokter groen licht zou geven. En daar heb ik begrip voor, ook al ben ik hier geestelijk nog niet aan toe. Ik wil trainen, geeste lijk ben ik nog een jonge vent." Cardiologisch onderzoek wees uit dat de kransslagader van De Visser 30 tot 50 procent dicht geslibd is. En dat betekent voor een patiënt niet roken, niet drinken en niet overmatig eten, dingen die De Visser ook niet deed ('Ik leef als een monnik'). Maar ook geen spanning, geen stress en dus geen baan als voetbaltrainer. Piet de Visser: „Tegen dat dichtslibben neem ik nu een nieuw medicijn in. Als het goed werkt, moet ik er goed mee kunnen leven. Al zit in de toe komst een operatie er wel in. Maar dat doen ze pas bij tach tig tot negentig procent." Piet de Visser hoopt dat hij in de toekomst toch nog wat voor NAC zal kunnen betekenen. „Als adviseur, of als scout, zo dat ik toch bij het voetbal be trokken kan blijven. Peek en Vreijsen (manager) hebben me al laten weten dat als de dokter daar toestemming voor geeft, ze graag gebruik van mijn dien sten zullen blijven maken. Voetbal is nu eenmaal mijn le ven." „Als jongetje van acht speelde ik al de voetbalcoach op straat, dat zat vanaf het begin in me. Eigenlijk ben ik dus al vijftig jaar ermee bezig. En ik hoop erin te kunnen blijven, in de verre toekomst misschien als chief-scout, als adviseur of als voetbal-promotor." „Bij NAC hebben we een moei- lijke periode gekend. Maar ik had het gevoel dat we klaar waren om in de tweede helft van de competitie toe te slaan. Als iedereen fit is, Koumans en Brochard er weer zijn, dan moet dat lukken. Ik pakte die uitdaging, NAC, aan het begin van het seizoen met zoveel ple zier aan." „Maar mijn laatste truc, met NAC naar de eredivisie promo veren, zoals ik dat eerder ook gedaan heb met DFC, Willem II, De Graafschap en NEC, heb ik niet af kunnen maken. Jam mer, want ik voelde me zo thuis bij NAC. Ik kon met iedereen goed samenwerken." VERVOLG OP SPORT - BI Louis Havermans (links) en Dick Jaspers wonnen in de Merwehal in Dordrecht het Europees kampioenschap driebanden voor landenteams. De twee Westbrabanders versloegen in de finale Zweden met 6-2, waarbij Jaspers Blomdahl aftroefde. ZIE SPORT - B1 Ons land bevindt zich tussen een lage- en een hogedruk- gebied. Dat betekent een toename van de wind. Vandaag flinke opklaringen en droog. Van onze correspondent Gert van Wijland Belgrado - Prognoses van de presidentiële verkiezingen in Servië laten een nek-aan-nekrace zien tussen de kandidaten Slobodan Milosevic en Milan Panic met elk ongeveer 40 procent van de stemmen. Hierdoor zal wellicht een tweede verkiezingsronde in januari noodzakelijk zijn. De stembussen in de deelstaten wel genoteerd als kiesgerech- van klein-Joegoslavië sloten gis teravond om 20.00 uur. Volgens de laatste gegevens was de op komst 57,9 procent in Montene gro, en tussen de 50 en 65 pro cent in Servië. Bij stembureau 20 in de arbei derswijk Rakovica in Belgrado is het kiescomité zeer tevreden over het verloop van de verkie zingen. „Nee, iedereen heeft zich zeer gedisciplineerd gedragen. Er zijn geen ongeregeldheden geweest. De opkomst is goed," deelt hoofd Dimitro Cjuvrilo van .het stembureau mee. Van onze speciale verslaggever Mathieu Kothuis Ende (Flores) - Een week na de krachtige aardbeving bij het Indonesische eiland Flores (6.8 op de schaal van Richter) zit nog steeds een onbekend aantal buitenlandse toeristen vast op het eiland. Onder hen zijn voorzover bekend geen Nederlan ders. Sommige van de gestrande toe risten zijn er slecht aan toe. In de buurt van Ende aan de zuid kust van Flores worden de toe risten per helikopter uit het bin nenland opgepikt en naar de stad gebracht. Wegen zijn na de aardbeving onbegaanbaar ge worden. Een Canadese student vertelde afgelopen weekend dat zijn broer al dagen vast zit in Moni, 40 km. ten noorden van Ende. Enige tientallen toeristen, En gelsen, Australiërs, Canadezen en Amerikanen, zaten tijdens de aardbeving in de buurt van de berg Keli Muti. De Keli Muti, de belangrijkste toeristische trekpleister van Flo res, is alleen te voet bereikbaar. Een aantal toeristen heeft dagen op de berg doorgebracht, voor dat hulp kwam opdagen. Medewerkers van ambassades in Jakarta vlogen eind vorige week naar Ende om de gestrande toe risten op te sporen. Volgens een van die medewerkers zal het nog dagen duren, voordat alle toeris ten per "helikopter naar Ende zijn vervoerd. Voor de reddingsoperatie is slechts één helikopter beschik baar. Luchtverkeer van en naar Ende raakt inmiddels overbelast. Ende is verder alleen bereikbaar via een tien uur durende boot tocht naar de provinciehoofd stad Kupang op West-Timor. Vervoer door de lucht naar het zwaar getroffen Maumere aan noord-kust van Flores is niet meer mogelijk. ZIE OOK BUITENLAND - A3 (ADVERTENTIES) modehuis Eindstraat 10, Breda Tel. 016-215469 j SERvlE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. -O Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcodes Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Prijzen v.a. 1 januari 1993 Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1