L EG stelt orde op zaken Veel doden aardbeving Flores IONTEUR s Eurotop regelt 'Denemarken' en financiering gemeenschap Stich verslaat toppers Op patrouille in Mogadishu Nederlands squadron mogelijk naar Bosnië Regio-kandidaten straks op eigen kracht in Kamer-race IJDIvJK spoedige eel leerling) iatie en/of jrbetering feg ter hoogte van -ys^ KOOP MET ZEKERHEID IMISSAN \c Kunstenplan niet in ijskast' Politie ontdekt hasj, waarde f750 miljoen Soldaat Israël ontvoerd door Palestijnen Toch EG-geld voor boeren CDA wil af van pensioenplicht Advocaat houdt zich op vlakte IBlomdahl wint World Cup weer *e: Merijntje J T Nederland krijgt zes zetels meer in Europarlement fü MÉ "-1 itli fU I Oud-bisschop verdacht van verkrachting vier vrouwen MAXIFORMAAT VOOR EEN MINI PRIJS 1HOUR L. J 592 it Provincie Zeeland Ian Zeeland maken bekend dat op iber 1992 om 19.30 uur in Eerlijkheid" aan de vliet Ie gemeente Oostburg een voor- louden over de verbetering van ■hoogte van Nieuwvliet. ring bestaan uit het aanleggen patse van de Sint Bavodijk, het Idrijbaan en het fietspad vanaf on- Geuzendijk tot ongeveer 30 m L De directe verbindingen met de 1 Mettenijedijk en Ter Moere zullen Lzendijk tot aan Ter Moere is aan pfdrijbaan een parallelweg ontwor- |s er voor lijnbussen een bussluis ontworpen. I zal het schetsontwerp getoond er 1992. ostbus 165, 4330 AD Middelburg. tie Met v.d. Born valt te praten! DEALER Spinveld 37 Breda Tel. 076-223196 ESTEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132 ste jaargang MAANDAG 14 DECEMBER 1992 I I I I I en Middelburg - De Zeeuwse Cul- ture]e Raad maakt zich zorgen de behandeling van het tanstenplan 'Met cultuur in zee'. ng statencommissie Welzijn nndt dat het plan best even in je ijskast mag. De Culturele ad js nu bang dat een periode ,an financiële onzekerheid aan bakt voor de culturele organi ses in Zeeland. |ZIE ZEELAND-A4 Amsterdam - De politie in Soord-Holland en Utrecht heeft Kn enorme partij hasj ontdekt Kr waarde van 750 miljoen gul- jen. Er zijn 13 mensen opgepakt. Op diverse plaatsen is in totaal 30.000 kilo hasj in beslag geno den. Volgens de politie is door 'je actie een belangrijk in- en litvoernet van hasj ontmanteld. Jeruzalem - Leden van de radi ale Palestijnse Hamas-bewe- hebben een Israëlische sol daat ontvoerd. Ze dreigen hem te doden, als hun oprichter sjeik Vissin niet uit een Israëlische gevangenis wordt vrijgelaten. In j( door Israël bezette gebieden zijn bij ongeregeldheden dit weekeinde een Israëlische sol daat en twee Palestijnen gedood. Den Haag - Volgens premier Lubbers heeft de EG-top beslo ten extra geld te reserveren voor inkomenssteun aan de boeren. Over de verdeling moet echter nog onderhandeld worden. Vol gens voorzitter Mares van het Landbouwschap is de druk daarmee nog niet van de ketel. Hilversum - CDA-fractieleider [Brinkman vindt dat de verplich- pensioengerechtigde leeftijd valt 65 jaar moet verdwijnen. Met de vergrijzing van de Neder landse bevolking is een flexibe ler pensionering geboden. „Wie dat wil, moet kunnen blijven werken, niet meer automatisch f5 jaar en dan wegwezen", aldus Brinkman. Zeist - Dick Advocaat hield zich dit weekeinde op de vlakte over samenstelling van Oranje )t de WK-kwalificatiewed- |tnjd van woensdag tegen Tur- V- Hij liet wel los het elftal e speelwijze te zullen la- p hanteren als tegen Polen. IZIE SPORT - B1 - de Mallorca - Torbjörn Biomdahl prolongeerde het bezit World Cup driebanden, i Zweed liet in Palma de Mal- Mca, waar hij het afsluitende tornooi won, zien dat hij 's telds sterkste speler is. IIZIESPORT - B4 LPEZE KRANT: VANDAAG 2 KATERNEN Extra op maandag Binnen Buitenland «eland j-onsument "TV-programma's aportdeel Uitslagen en standen betaald voetbal A2 A3 A4/A5 A6 A7 B B2 ,J\ Clericale misschop SULAWESIE SELATAN/ SULAWESI -vChirréi V RiliPjinen Grote Oceaan de aardbeving had een kracht F LO RE SsZ'E'E van 6,8 o op de °oEpi-centrum schaal van ,s~— Jca. 30km uit de kust Richter V" 773LL, FLORES INDONESIË Jakarta (afp/dpa) - De aard beving die zaterdag het Indo nesische eiland Flores trof, heeft aan zeker 1500 mensen het leven gekost. Tienduizenden mensen zijn dak loos geworden. De beving is een van de zwaarste van deze eeuw. De gouverneur van Flores, Hen- drikus Fernandez, zei dat twee schepen met hulpgoederen van uit Kupang op Timor onderweg zijn naar het eiland. De slachtoffers van de beving hebben behoefte aan voedsel, medicijnen en tenten, aldus de autoriteiten op Flores. De aardbeving had een kracht van 6.8 op de Schaal van Rich ter. Het epicentrum lag in zee, 30 kilometer verwijderd van de stad Maumere. Een Amerikaans seismologisch instituut mat echter een kracht van 7,5 op de schaal van Richter. Hele dorpen'aan de noordkust zijn weggevaagd door vloedgol ven, die door de aardbeving wa ren veroorzaakt. De golven wa ren soms wel 25 meter hoog en sloegen honderden meters land inwaarts. Fernandez zei dat in deze stad met 70.000 mensen zeker dui zend doden zijn gevallen. Red dingstroepen zoeken onder de ruïnes van Maumere en omlig gende dorpen nog naar slachtof fers. Inmiddels zijn de lijken van 1226 mensen geborgen. De autoritei ten verwachten dat het dodental nog verder zal oplopen. In Maumere is 30 tot 40 procent van de gebouwen beschadigd. In eerdere berichten werd gespro ken van 90 procent. Een woordvoerder van Fernadez zei dat de stad na de beving door een vloedgolf is getroffen. Veel vissers en anderen die zich op het strand bevonden, worden sindsdien vermist. Flores dat deel uit maakt van de provincie Nusa Tenggara (Kleine Sunda-eilanden) trekt met zijn landschappelijke schoonheid en kleurrijke religieuze festivals veel toeristen. Over eventuele slachtoffers on der buitenlandse bezoekers is nog niets bekend. Michael Stich toont de beker van de Grand Stam Cup: De Duitser versloeg in Munchen wereldtoppers als Edberg, Krajicek en Sampras. In de finale was Stich duidelijk te sterk VOÖf de Amerikaanse Chang, 6-2 6-3 6-2. ZIE SPORT-B3 Van onze correspondent Jo Wijnen Edinburgh - Een bevredigende regeling voor het 'Deense vraagstuk', volledige overeenstemming over de meerjari ge finaciering van de EG en een economisch herstelplan hebben de Europese top in Edinburgh tot een onver wacht succes gemaakt. De Amerikaanse troepen in Somalië zijn-zondag het binnenland ingetrokken, waar complete wetteloosheid en honger heersen. Er zijn nu ongeveer 4000 militairen in Somalië. In totaal worden er 35.000 verwacht, van wie 28.000 Amerikanen. Dit weekeinde kwamen ook 120 Belgische militairen aan en 40 Italianen. In Mogadishu hebben de Amerikaanse mariniers nog steeds veel bekijks, vooral van de jeugd. FOTO AP Bovendien vonden de EG-rege- ringsleiders elkaar op een aantal minder controversiële onderwer pen zoals de openheid en toe gankelijkheid van de Gemeen schap, het toelaten van nieuwe lidstaten en de uitbreiding van het Europees Parlement. Verrassend is ook dat het al jaren voortslepende probleem van de vestiging van de Europe se instellingen is opgelost. Het Europees Parlement zal nu definitief zijn twaalf vaste ver gaderingen in Straatsburg en zijn overige vergaderingen in Brussel houden. Brussel blijft de vestigingeplaats van de Europese Commissie en de Raad van Ministers, terwijl Luxemburg de zetel van het Eu ropese Hof van Justitie blijft. Volgens premier Lubbers is daarmee de positie van Neder land - dat aast op de Centrale Bank, het Merkenbureau en Eu ropol - versterkt. Zaterdag werden de juiste juri dische formuleringen voor de Deense kwestie gevonden. Op grond daarvan kan de Deense regering 'Maastricht' opnieuw aan de kiezers voorleggen, zon- Edinburgh - Het Europees Par lement wordt bij de volgende verkiezingen, in de zomer van 1994, uitgebreid van 518 tot 567 zetels. Het aantal Nederlandse Europarlementariërs zal met zes toenemen van 25 tot 31. De uitbreiding van het parle ment heeft vooral tot doel de huidige achttien waarnemers uit het oosten van Duitsland een volwaardige plaats in het Euro pees Parlement te geven. Bovendien wordt van de gele genheid gebruik gemaakt om het aantal zetels meer in overeen stemming te brengen met de ver schillen in inwonertal van de landen. Zo heeft België met tien miljoen inwoners nu nog 24 zetels in het parlement en Nederland met vijftien miljoen inwoners maar 25 zetels. der dat het verdrag inhoudelijk wordt gewijzigd. „We kregen wat we vroegen", aldus de Deense ministers van buitenlandse zaken Ellemann- Jensen. Denemarken kan in feite buiten het Europees defensiebe leid, de justitiële besluiten en het Europees burgerschap blijven en hoeft de eenheidsmunt niet te aanvaarden. Pas daarna konden de regerings leiders zich zetten aan het moei lijkste onderwerp van de top: het financieel meerjarenplan. Dat plan loopt over zeven jaar. De eerste twee jaar zullen de uitgaven niet worden verhoogd. Daarna stijgen de uitgaven lang zaam tot 1,27 procent van het bruto nationaal produkt. Dat kost Nederland 1,4 miljard gul den extra. ZIE OOK PAGINA-A2 Vandaag eecst nog veel bewolking en kans op een licht buitje, daarna vrij mooi. Temperatuur boven normaal, Van onze Haagse redactie Den Haag - Nederland stelt een F16-squadron ter beschikking aan de Verenigde Naties voor de naleving van het luchtembar- go boven Bosnië-Hercegovina. Minister Ter Beek (Defensie) kondigde dat zaterdag aan op het PvdA-congres. Vancouver (rtr) - Indiaanse leiders in de Canadese pro vincie British Columbia wil len dat paus Johannes Pau- lus II de vroegere bisschop Hubert Patrick O'Connor, excommuniceert. O'Connor (64) wordt ervan beschuldigd dat hij in de jaren zestig als directeur van een school voor India nen vier vrouwen heeft ver kracht. Hij heeft erkend dat hij sek sueel contact met de vrou wen heeft gehad, maar dat zou zijn gebeurd met hun instemming. Volgens Ter Beek kan het squa dron 'binnen enkele dagen na het aannemen van een resolutie van de Veiligheidsraad' ingezet worden. Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) juicht het initia tief toe. Het is nog onduidelijk welk squadron van achttien gevechts vliegtuigen wordt ingezet. In principe zijn alle squadrons, ge stationeerd op Gilze-Rijen, Vol- kel, Twenthe en Leeuwarden, geschikt voor het bewaken van het luchtruim boven Bosnië. Ter Beek vindt het afgrendelen van het luchtruim boven Bosnië noodzakelijk. Er geldt op dit moment een door de Verenigde Naties opgelegd luchtembargo. Ma'ar dat is door de Serviërs vooral met helikopters al 200 keer geschonden. „Wie niet ho ren wil, moet maar voelen", al dus de bewindsman. De Verenigde Staten willen tij dens de komende ministerraad van de Conferentie over Veilig heid en Samenwerking in Euro- - pa aandringen op het afdwingen van het vliegverbod boven Bosnië-Hercegovina De EG-leiders riepen tijdens de Europese top in Edinburgh dit weekeinde de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties op na dere maatregelen te nemen om schending van het vliegverbod boven Bosnië te verhinderen. Ook de aanstaande president van de VS, Bill Clinton, Is voor stander van het afdwingen van nakoming van het vliegverbod. De opperbevelhebber van de VN-vredesmacht in Joegoslavië, generaal Satish Nambiar, waar schuwt in een interview met de Washington Post echter tegen een eventuele Westerse militaire interventie in Bosnië. Luchtaanvallen tegen Servische artillerie zouden ook tot slacht offers onder burgers kunnen lei den en negatieve gevolgen kun nen hebben voor het VN-perso- neel en de hulptransporten, al dus de generaal. In Sarajevo hebben de strijdende partijen in Bosnië-Hercegovina overeenstemming bereikt over het zoveelste staakt-het-vuren. ZIE OOK PAGINA-A3 (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) SUPER PHOTO ALS HET GOED EN SNEL MOET Centraal Infonr 03462-66094 jyl/ir) M verpakkingen' Onze kwaliteit wordt gecontroleerd door Kodak's Express Quality Control Service. Spécialisten in verpakkings materialen en -machines voor handel en industrie. Bel 013-321186 of fax 013-365665 Ind. terr. Loven, Tilburg r~' Van onze verslaggever Henk Boot Breda - Voor PvdA-Kamerlid Josephine Verspaget uit Bre da, haar beide 'Westbrabant se' collega's de 'Fritsen' Nies- sen uit Raamsdonkveer en Castricum uit Boxtel en de Zeeuwse afgevaardigde John Lilipaly, is de politieke toe komst na het partijcongres van zaterdag ongewis. Even los van de sombere opinie peilingen voor de PvdA, is hun eventuele rentree in de Tweede Kamer na 1994 er door toedoen van het congres niet eenvoudiger op geworden. De Brabantse en Zeeuwse ge westen, die hen tot nu toe op verkiesbare plaatsen op de kies lijst zetten, hebben na zaterdag weinig meer in de pap te brokke len. i Zelfs de aanwijzing van 1 regio nale kandidaat, zoals het con gres in maart nog wilde, is 'de basis' niet gegund. Voortaan stelt het congres op voordracht van het partijbestuur de lijst met kandidaat-Kamerleden centraal samen. „Om een evenwichtiger samen stelling te kunnen krijgen naar sexe, leeftijd, maatschappelijke achtergrond en deskundigheid", verwoordt Kamerlid Frits Cas tricum, al 15 jaar present in 's lands vergaderzaal, de achterlig gende idee. „En daar is natuurlijk best wat voor te zeggen, want door het ontbreken van een centrale stu ring hadden we soms onevenre dig veel fractieleden met een sociaal-maatschappelijke ach tergrond en bijvoorbeeld geen enkele fiscalist", meent ook Frits Niessen, in 1994 twaalf jaar cul tuur- en onderwijsspecialist in de PvdA-Kamerfractie en burge meesterlobbyist. De PvdA, het voorzittersduo Rottenberg en Vreeman, wilde af van de gewestelijke invloed en van het 'traumatische geleur' met bekwame partijgenoten, dat daarvan het gevolg was om hen ergens in het land in één van de PvdA-gewesten op een lijst te krijgen. Zo moest minister Pronk in 1989 uiteindelijk via een Limburgse lijst de Kamer worden binnenge loodst. Te vaak werden naar de zin van het partijbestuur door de 'ge westbaronnen' pupillen naar vo ren geschoven die goed waren voor de eigen regio, maar daar om nog geen kijk hadden op nationale kwesties. „Toch zijn 'we niet ontevreden", reageert voorzitter Jan Loonen van het gewest Noord-Brabant West op de congresuitspraak. ^Lilipaly FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP „Rottenberg heeft immers be loofd dat er bij de lijstsamenstel- ling zeer ernstig gekeken zal worden naar talent in de regio". Die toezegging heeft voor de Zeeuwen echter de waarde van een goede bedoeling. Wat blijft er bij de verkiezingen in 1998 van die belofte tot regionale spreiding over, vragen ze zich in deze waterrijke provincie af? Tweede Kamerlid Lilipaly uit Middelburg: „Er ligt daarover niks in regels vast, dus we zullen de zaak goed in de gaten hou den". Hij zit, met dank aan het gewest Zeeland, al zes jaar in de Tweede Kamer. „Ons gezicht van de PvdA in Den Haag", zoals gewestvoorzit- ter Lein Labruyère hem noemt, heeft in ruil daarvoor naast min derheden, sport en onderwijs ook de kustverdediging, de zeearmen Wester- en Ooster- schelde en schaal- en schelpdie ren in zijn portefeuille. „Kok kels, oesters en mosselen zijn voor Zeeland van belang", stelt hij. VERVOLG ZEELAND - A4 '~1 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: - kwartaal automatisch83.- bank/gironr Prijzen v.a. 1 januari 1993 Plaats:. Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. I I

de Stem | 1992 | | pagina 1