Ingreep volksgezondheid nodig I TRUCKER WIL BAKKIE. n e leven' oslaven Kamer tegen korten op verslavingszorg DE STEM Pater Koopman houdt vol Bestrijding uitkeringsfraude zeer moeizaam Inkomensverlies zuivel door GATT lijkt nihil CDA-fractie in Tweede Kamer wil vooral fors snoeien op subsidies Meehuilen I1 1 1 1 I i i J1 11 i 'l ri I )e?e|yd BINNENLAND A3- 'Overheid moet kwaliteit hasj controleren' COMMENTAAR i Overleg mislukt, Ritzen komt zelf met plan voor tempobeurs BINNENLAND KORT en worden opgeroepen er ondersteund door een grotere troepenmacht die een veelheid van landen worden geleverd, regering Bush heeft terug, dend gereageerd op tros-Ghali's voorstel on, kei 43 te gaan toepassen ton heeft de UN Associa- echter laten weten de mo- jkheid van een snel inzetba- VN-strijdmacht te willen erzoeken. „We moeten meer n dan praten over een nieu- wereldorde". de Algemene Vergadering de Verenigde Naties hebben en als Rusland, Frankrijk Israël al steun uitgesproken r de plannen van tros-Ghali. enover deze reacties staat heel blok tegenstanders. De -Westerse landen vrezen echtvaardige interventies door de grootmachten ge- ineerde Verenigde Naties, ordat een democratischer ening in de VN is aange- cht, kunnen wij moeilijk in- nmen met een grotere mili- e rol", vindt ambassadeur groho van Indonesië. 'zuiden' wil dat enkele van eigen grootmachten - In- Brazilië en Nigeria bijvoor- ld - permanente zetels krij- in de Veiligheidsraad. Voor- het zover is, zei Nugroho, de raad bij interventies op minst beter moeten over- gen met de 179 leden van de emene Vergadering. Algemene Vergadering zal Agenda voor Vrede waar- ijnlijk binnenkort in stem- ng brengen. t het werkelijk betekent om permanent VN-vredesleger hebben zal velen wellicht pas idelijk worden wanneer on- r hun soldaten de eerste chtoffers vallen van duistere flicten in verre, onbekende den. et opzet op de auto was inge- den, gingen honderden bewo- rs van het vluchtelingenkamp baliya de straat op. De vol- nde dag openden de soldaten t vuur op de demonstranten, e 16-jarige Hatem Abu Sis- h, die een brandbom bij zich d, werd doodgeschoten. Hij as het eerste slachtoffer van e opstand. ijn familie ziet hem als een "artelaar. „Elke keer als we het ger in de lucht of op demon- tranten horen schieten denken e aan hem", zegt zijn broer ami, een 33-jarige bouwvak er. En hij voegt eraan toe: „We uilen ons tegen de Israëliërs lijven verzetten, zelfs als dat etekent dat mijn zoon en zijn oon de straat op moeten." e Palestijnse journalist Bashir arghouti, die optreedt als ad- iseur van de afvaardiging naar e vredesonderhandelingen, egt: „De Palestijnen zijn niet nger bereid om onder Israeli te heerschappij te leven. De pstand zal niet worden beëin- igd voor we van Israël zijn sgemaakt." de ruim vijftig Nederlandse vluchtelingen ondergebracht er nog zeker duizend klaar» luchtelingenwerk kan putten. drieduizend Joegoslavische ielzoekerscentra of pensions vang is vooralsnog niet groot, en er nog voor kiezen om in idat ze daar onder hun eigen spreken en dezelfde cultuur k Heijster van Vluchtelingen- ig. Vorige week telden we nog :ens op 54 gezinnen. Ik denk peleffect, een soort mond op rmate de mensen langer in, tstaan. In het begin is het fijn rgronden en je verleden te n dat je dat ook wel eens zat mslagpunt zijn aangeland." laar Tilburg rijd, terwijl Slad- an met Claudia naar het zwem- lad hier om de hoek van de traat loopt". Vat vinden de mensen in de traat er eigenlijk van, dat jullie oegoslaven in huis hebben? Ce- iel: „Dat gaat best goed. De inderen spelen met elkaar". Jeen negatieve geluiden, van ndere mensen? Dirk: „Jawel- Wat brengt het op?', hoor je /aak. Ze denken echt dat we er /eter van worden. Natuurlijk, onze gasten krijgen kostgeld, een deel ervan gaat naar ons- Maar dat is echt niet genoeg- Het kost alleen maar geld. Maar ik hoef de mensen toch geen tekst en uitleg te geven? Toch valt het me tegen dat ik dat van mensen hoor van wie ik het nooit had verwacht, pordana, Sladlan en Nina zul len voorlopig drie maanden blijven. Maar, zegt Ceciel: „Zo als ik er nu naar kijk mogen ze langer blijven". ■DE STEM WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 Van onze Haagse redactie pen Haag - De Tweede Kamer wil een streep van halen door het voornemen staatssecretaris Simons (Volksgezond heid) om 5,6 miljoen gulden te bezuini gen op de hulp aan drug-, alcohol- en gokverslaafden. pat bleek gisteren op de eerste dag van de behandeling van Simons' begroting. Ia totaal wil het kabinet volgend jaar zo'n 20 milj0en korten op de subsidies aan de con sultatiebureaus voor alcohol en drugs (CAD's). Dat is twintig procent van het De fracties in de Kamer verschillen wel van mening over de manier waarop de bezuini ging moet worden teruggedraaid. De PvdA-suggestie om daarvoor geld te gebruiken uit de rijksbijdrage aan de zieken fondsen, wordt verworpen door CDA en WD. Als de ziekenfondsen al geld te veel hebben, zoals PvdA'er Van Otterloo suggereert, dan moet dat gebruikt worden om de premies te verlagen, vinden CDA en WD. Werkgevers en werknemers in de versla vingszorg demonstreerden gisteren in Den Haag tegen de kabinetsplannen. Volgens voorzitter Kernkamp van de Neder landse Vereniging van CAD's, pakken die volstrekt averechts uit. Het doorvoeren van de bezuinigingen betekent dat de consulta tiebureaus per jaar tienduizend klanten moeten afwijzen. Binnen de verslavingszorg bestaat boven dien de vrees voor de negatieve gevolgen van het besluit om de rijkssubsidie over te heve len naar de gemeenten. In veel grote gemeenten zal dat niet veel problemen opleveren. Maar dat ligt anders in die kleine gemeente op de Veluwe, waar gewoon ontkend wordt dat er van verslaving in welke vorm dan ook sprake is. Daar is dan geen geld voor verslavingszorg beschikbaar, vreest de vereniging. Getooid met joint en spuit zetten deze werknemers in verslavingszorg hun protest kracht bij. de Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA vindt dat staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) tien procent, ongeveer vijftig miljoen gulden, moet bezuinigen op subsidies in de gezonheids- zorg. Daarnaast moet Simons syste matisch nagaan welke taken hij kan afstoten. Bovendien dient hij bij elke sub sidie te onderzoeken of andere partijen - zoals gemeenten en provincies - kunnen meebetalen. CDA-Kamerlid De Jong opperde dat gisteren bij de behandeling van de begroting van Simons. Hij vindt dat nu onvoldoende vaststaat 'of alle subsidies wel bij de goede mensen terechtko men en of ze hebben bijgedragen aan de gestelde doeleinden'. „Er wordt hier en daar wat ge snoeid en geschoven, maar niet gerooid", vindt hij. Van onze Haagse redactie Den Haag - De overheid moet toezicht houden op de verbouw van cannabis en de kwaliteit van hasj regelma tig controleren. De overheid kan bovendien de eigen kas spekken door belasting te heffen op de verkoop van softdrugs. Dat zijn enkele aanbevelin gen die Groen-Links-frac- tievoorzitter Beckers giste ren aan het adres van staatssecretaris1 Simons (Volksgezondheid) deed. Volgens Beckers is het hoog tijd dat softdrugs 'worden behandeld als elk ander ge notmiddel'. Met het op die manier com pleet legaliseren worden volgens Beckers softdrugs 'uit de semi-criminele sfeer gehaald'. „Het is tijd voor wetgeving. De tijd van de soms gezelli ge, maar heel vaak toch ook wat louche en overlast be zorgende koffieshops, moe ten we ons achter laten", vindt ze. Ze vindt het 'te gek dat de overheid gedoogt dat zo'n dén miljoen mensen regel matig softdrugs gebruiken en dat de overheid daar geen enkele controle over heeft'. De overheid laat volgens Beckers nu toe dat 'er wel licht rotzooi aan de man gebracht wordt, met alle ge volgen van dien voor de ge zondheid'. ZIE OOK COMMENTAAR De Jong herhaalde zijn eis dat de staatssecretaris begin 1993 aan geeft hoe hij eigen risico's wil invoeren in de ziektekostenver zekering, als de Kamer praat over een nieuwe bezuingingsron- de. Simons voert daarover gesprek ken met de verzekeraars; volgens hem is invoering van een eigen risico pas in 1994 mogelijk. De Jong vindt echter dat eigen risico's al volgend jaar moeten gaan werken. „Het kan niet zo zijn dat een sector van 50 mil jard gulden, waar nog veel aan kostenbeheersing kan worden gedaan, buiten schot blijft". PvdA'er Van Otterloo verzette zich tegen het voorstel van de bewindsman om de premie voor de standaardpolis met 7,8 pro cent te verhogen. Volgens de sociaal-democraat is een lager percentage voor deze polis mo gelijk. Dat hoeft niet te leiden tot een verhoging van de omslagpremie, die alle particulier verzekerden nu betalen om de verliezen op de polis te compenseren. Die om slagpremie ligt nu op 414 gulden per jaar. De WD vindt dat bejaarden met een hoog inkomen niet langer tot de standaardpolis moeten wor den toegelaten. Op die manier kan volgens WD-Kamerlid Kamp de omslagpremie beter in de hand worden gehouden. Als in de gezondheidszorg extra eigen betalingen nodig zijn, ver dient het invoeren van een eigen risico aan de voet (eerst een bepaald bedrag zelf betalen voordat verstrekkingen worden vergoed) de voorkeur. Dat staat in een ontwerpadvies van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid. De raad ver gadert er morgen over. In oktober heeft de Ziekenfonds raad zich in een advies over hulpmiddelen al uitgesproken voor een algemene eigen bijdra ge in plaats van de invoering van nieuwe en verhoging van be staande eigen betalingen voor slechts enkele hulpmiddelen. Volgens de NRV wijst de prak tijk van de particuliere verzeke ring uit dat verzekerden een ei gen risico prefereren boven bij betalingen. Het volstaan met één maatregel heeft bovendien als voordeel dat de gevolgen voor individuele verzekerden beter kunnen wor den overzien en dat de uitvoe ring eenvoudiger is. Voor de zoveelste maal demonstreerden pater Koopman en zijn aanhang in Den Haag tegen liberalisering van abortus. Ter ere van de viering van Maria Onbevlekte Ontvangenis werd een beeld van Maria meegedragen over het Binnenhof. foto anp Den Haag (anp) - Het overleg tussen het ministerie van onder wijs, de studentenvakbonden en de opleidingen over een alterna tief voor de tempobeurs is mis lukt. Met name de hogescholen en de universiteiten bleken grote moeite te hebben met het jongste voorstel. Minister Ritzen zal nu zelf een plan maken voor een tempo beurs en dat aan de Tweede Kamer voorleggen. Het voorstel waarover werd overlegd, behelst een tempo beurs die de studenten verplicht jaarlijks minstens 25 procent van de studiepunten te halen. Minister Ritzen dacht aanvanke lijk aan een percentage van 60. Daarnaast zouden onderwijsin stellingen en studenten een con tract moeten tekenen over de weg naar het diploma. Doel daarvan is de kwaliteit van het onderwijs te verhogen en het studierendement te vergroten. Het contract zou in de praktijk betekenen dat de universiteit of hogeschool zich verplicht goed onderwijs en een goede studiebe geleiding te geven. De student is via het contract gehouden een redelijke studie inspanning te leveren. Voor beide partijen zouden fi nanciële sancties gaan gelden als zij hun verplichtingen niet nako men. De universiteit krijgt in dat geval minder collegegeld, de stu dent minder studiebeurs. De Landelijke Studenten Vak bond (LSVb) is teleurgesteld over het afbreken van de onder handelingen. Ze wijt dit aan de opstelling van de HBO-Raad en de VSNU (Vereniging Samen werkende Nederlandse Universi teiten). 5E FRANSE minister van binnenlandse zaken heeft Nederland onlangs voor de laatste maal gewaarschuwd: het kan zo niet 'anger met het veel te liberale drugbeleid in ons land. Sterker nog, een land dat op grote schaal gebruik van soft drugs tolereert, verdient het niet om het hoofdkantoor van Europol te krijgen. Vindt de Franse minister. Fijn Nederlandse collega Hirsch Ballin reageerde op die aantij- Üin9 prompt met de opmerking dat zijn Franse confrère zich wal met zijn eigen zaken diende te bemoeien. f||,.t?recllt, want Frankrijk kent een groot aantal drugdoden en niv-infecties onder verslaafden, beide vruchten van het kennelijk toch niet zo succesvolle Franse drugbeleid. De 'zorg' van de Hansen leek ook vooral ingegeven door hun verlangen om het uropol-hoofdkwartier naar het eigen Straatsburg te krijgen, "'aar kennelijk was Hirsch Ballin toch ook enigszins onder de naruk geraakt van de Franse opmerkingen. Op een bijeenkomst °°r Politiefunctionarissen in Amsterdam predikt hij juist een 'f,en9er drugbeleid. Verslaafde criminelen moeten vaker tot Kicken worden gedwongen. Gemeenten moeten koffieshops tpoit°Ver'ast ver°orzaken, harder aanpakken. En de grootschalige On an l16™6? dient beter te worden gecontroleerd, mnu oi'iatingen valt wel wat af te dingen. Niet ten onrechte arKte Ria Beckers, fractievoorzitter van Groen Links, gisteren in haJWeede l^anr|er op dat de bewindsman wel heel makkelijk F' en softdrugs op één hoop gooit. En over het effect van 9 awongen afkicken - een nogal ingrijpende maatregel - bestaat "Odige twijfel. Een dergelijke aanpak, zo heeft onderzoek karc Kr', vriiwel nooit blijvend resultaat. Harddrug-gebrui- 2e n «n vaa^ rec'divisten; alleen als de zekerheid bestaat dat hardrt °R van hun afkick-periode ver uit de buurt van Nat» ïx Rijven, bestaat enige kans op blijvend succes, omno- dient overlast van druggebruik - bijvoorbeeld in de mnpt Jn!3 van koffieshops - worden voorkomen. En uiteraard vertin °verheid alles op alles zetten om de handel in harde qaan uw midcle'en met alle toegestane middelen tegen te harriH alleen op die manier is het probleem van de vooral^8 op te 'ossen. En verder moet de Nederlandse justitie al niet meehuilen met de wolven in het Europese bos. Nijmegen (anp) - De bestrij ding van uitkeringsfraude is een moeizaam proces. De kleine fraudeurs worden va ker aangepakt dan degenen die in het groot frauderen. Dat is één van de conclusies uit een onderzoek dat twee mede werkers van het Instituut voor Toegepaste Sociale Wetenschap pen (ITS) in Nijmegen hebben gedaan. Zij bekeken, in opdracht van de ministeries van sociale zaken en van justitie, de bestrijding van fraude bij achttien gemeentelijke sociale diensten, negen GAK- kantoren en zeven parketten in zeven arrondissementen. Daarnaast zijn verschillende be drijfsverenigingen doorgelicht. In totaal zijn 474 dossiers van fraude onderzocht. Werken in dienstverband met een uitkering ernaast is de meest voorkomende vorm van fraude (ruim 50 procent), concludeert het ITS. 'Zwart' werken komt in 20 pro cent van de gevallen voor, frau de met de opgave van de soort leefvorm in dertien procent en meerdere uitkeringen tegelijk ontvangen in negen procent. Hoewel na ontdekte fraude vrij wel altijd een terugvordering volgt (die zelden wordt terugbe taald), leggen de instanties bijna nooit verdere sancties op. Be drijfsverenigingen doen dat wel vaker dan sociale diensten. Reden voor het achterwege blij ven van sancties zoals aangifte is, zo blijkt uit het onderzoek, 'gebrek aan tijd en mankracht en veel te ingewikkelde procedu res'. Officieren van justitie laten de fraudeurs na aangifte te weinig voorkomen, concluderen de on derzoekers. Ook hiervoor geldt dat de Richt lijnen Sociale Zekerheidsfraude te ingewikkeld zijn. In 29 procent van de gevallen nemen de officieren een andere beslissing dan de richtlijnen voorschrijven. Uitkeringsinstanties hebben geen tijd en mankracht om per soonlijke gegevens nauwkeurig na te gaan. In de praktijk worden de per- soonsgegegevens slechts af en toe gecheckt aan andere snel opvraagbare bestanden zoals ziekenf ondsgegevens Dat is volgens de ITS- medewer kers ook de reden dat ingewik kelde en meestal veel ernstiger fraudes ongemoeid worden gela ten. Van onze verslaggever Wageningen/Den Haag - De gevolgen van het Europees-Ame rikaanse landbouwakkoord voor de inkomens in de zuivelsec tor zijn waarschijnlijk aanmerkelijk kleiner dan door de zuivelbond FNZ is verkondigd. Mogelijk zijn de consequenties zelfs nihil. (ADVERTENTIE) Dat blijkt uit uitlatingen van het Landbouw-Economisch Insti tuut en berekeningen van de Wageningse wetenschapper dr. A. Oskam. Direct nadat bekend werd dat de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap een akkoord had den bereikt over de verminde ring van de landbouwproduktie en -subsidies in Europa, meldde de FNZ dat de inkomens van de melkveehouders daardoor met een kwart zouden dalen. In de verwerkende industrie zouden bovendien tweeduizend arbeidsplaatsen in gevaar ko men. Dr. Oskam, verbonden aan de vakgroep Algemene Agrarische Economie van de Landbouwuni versiteit in Wageningen, dacht dat is wel erg veel' toen hij de eerste berichten over het inko mensverlies las en zette zich aan het rekenen. Hij meent dat de inkomens met hooguit vijf tot zeven procent zullen daien. En in de zuivelin dustrie zouden hooguit achthon derd banen verdwijnen. De daling van de inkomens is zelfs vrijwel nihil als de in mei afgesproken Europese land bouwhervorming erbij wordt be trokken. Want daardoor wordt het krachtvoer goedkoper. Oskam: „Ik schat met tien tot vijftien procent. Aan krachtvoer wordt in Nederland anderhalf miljard gulden per jaar uitgege ven." De Wageningse wetenschapper denkt dat de prijs die de boeren voor hun melk krijgen met hoog uit ruim twee procent daalt, en niet met rond tien procent - ZIE OOK ECONOMIE-A5 Met Shell Waardecoupons bepaalt u zelf waar u voor spaart. i/ <v v5 Corrigeer ik Lubbers, doe ik het nog niet goed volgens een taalkundig hoogbegaafde en voor het overige laaggewaardeerde collega. Ik had gisteren moeten schrijven: at its best, want Europe is geen persoon en dus moet je in het Engels een ander bezittelijk voornaamwoord dan his gebruiken. Wie zich aan het warmdraaien is voor het Nationale Dictee van komende vrijdag, zal gezien hebben dat er in het stukje van gisteren nog een spelfout zat. Ambts genoot stond er, terwijl daar ambtgenoot had moeten staan. Wat dat betreft, kan ik mijn handen gelukkig in onschuld wassen, want het stukje van gisteren was door mij op band ingesproken. Het uittikken gebeurde door anderen. Maar ik weet dat zij het druk hebben, dus ik neem het hen niet kwalijk. Bovendien, zo vloeiend als ik schrijf, zo belabberd spreek ik. Dus ik word al heel snel misverstaan en kom ik niet over. Met schrijven lukt dat ook niet altijd, maar ik kan met getypte woorden tot een bepaalde lengte veel camoufleren. Zodoende lijkt het ook vandaag weer alsof er een heleboel staat. Ik beloof beterschap. MERIJN Directeur gevangenis weer aan de slag Den Haag - De schorsing van directeur Kranendonk van gevangenis De Grittenborgh in Hoogeveen is opgeheven. Daar toe heeft het ministerie van justitie besloten, nadat het onder zoek van de rijksrecherche naar de toedracht van de ontsnap ping op 23 oktober dit jaar uit de Grittenborgh is afgesloten. De uitkomst van dat onderzoek staaft de anonieme verdachtma king van Kranendonk niet. Ook toont het onderzoek volgens justitie aan dat hij geen strafbare feiten heeft gepleegd. Bewaarders hebben enige weken geleden anoniem tegen de pers verklaard dat de directeur via vertalingen van telefoontaps heeft geweten dat de ontsnapping zou plaats vinden. Spanjers voorzitter Dienstenbond FNV Utrecht - Het congres van de Dienstenbond FNV heeft in overgrote meerderheid Martin Spanjers gekozen als nieuwe voorzitter. Spanjers (47), nu tweede man bij de bond, volgt L. de Waal op die is overgestapt naar de vakcentrale FNV. Spanjers verzamelde 172 stemmen. Tegenkandidaat Maarten Hoogendam (34), chef postkamer van een verzekeringsbedrijf en voorzitter van de afdeling Amsterdam, wist slechts 38 stemmen voor zich te winnen. Spanjers is al 12,5 jaar vakbondsbestuurder en sinds 1989 vice-voorzitter en cao-coördinator bij de bond. In die functie wordt hij opgevolgd door Kitty Roozemond (37), die tot nu toe algemeen secretaris was. Die post wordt overgenomen door Wibe Drijver (36) die zich als bestuurder tot nu toe met de detailhandel bezig hield. Tweede poliopatiënt overleden Utrecht - Naar nu pas bekend is geworden, is een 61-jarige poliopatiënt vorige week overleden. De man woonde in Zuid- Holland. Al eerder is een baby in Rotterdam aan de gevolgen van polio overleden. Tot nu toe zijn 59 gevallen van polio gemeld. In het Groot Zieken Gasthuis in Den Bosch is een 27-jarige man uit Hedel opgenomen met verlammingsverschijnselen aan de benen. Hij blijkt besmet te zijn met het virus dat polio veroorzaakt. Het kabinet zal niet op korte termijn met een standpunt komen over verplichte vaccinatie bij epidemieën zoals polio. Dit blijkt uit een brief van staatssecretaris Simons van volksgezondheid aan de Tweede Kamer. Diverse adviesaanvragen, analyses en gesprekken met kerkelijke groeperingen lopen nog. Anne Frank Penning voor Paula d'Hondt Amsterdam - De Anne Frank Penning 1992 is toegekend aan de koninklijke commissaris voor het migrantenbeleid in België, Paula d'Hondt. Ze krijgt de penning voor 'de prominente en inspirerende rol' die zij speelt in het migrantenbeleid. De Anne Frank-stichting reikt de penning sinds 1984 jaarlijks uit aan een persoon of organisatie die zich bijzonder verdienste lijk heeft gemaakt in de strijd tegen discriminatie en racisme. Extra geld voor strijd tegen misdaad Den Haag - Er moet 30 miljoen gulden extra komen vóór de bestrijding van de criminaliteit. De regeringsfracties in de Tweede Kamer zullen minister Hirsch Ballin van justitie van daag dwingen om zich aan deze belofte te houden. De helft van de 30 miljoen moet naar de rechterlijke macht en het openbaar ministerie, de rest naar projecten die criminaliteit moeten voorkomen, zoals de HALT-bureaus voor alternatieve straffen aan jongeren. Slechts 8 scholen achter Gijsen Roermond Mgr. Gijsen, bisschop van Roermond, heeft een ernstige nederlaag geleden. Van de 520 katholieke scholen en onderwijsinmstellingen in Limburg willen er slechts acht zijn gezag erkennen. Dat zijn allemaal basisscholen, waarschijnlijk parochiescholen: scholen waar het kerkbestuur tevens schoolbe stuur is. Ze hebben het Algemeen Reglement voor het Katholiek Onderwijs in het bisdom Roermond uit 1987 aanvaard. Enkele scholen hebben nog geen definitieve beslissing genomen. Centraal Beheer wil wao-gat overbruggen Apeldoorn - Verzekeraar Centraal Beheer uit Apeldoorn biedt een tijdelijke wao-verzekering aan, die werkgevers de tijd gunt om een oplossing voor het zogenaamde 'wao-gat' te vinden. Dat gat treft mensen die ziek zijn op het moment dat de wao-plan- nen - die nu bij de Tweede Kamer liggen - van kracht worden. Dat is vermoedelijk half volgend jaar. Nu hebben wao-ers tot aan hun 65-ste jaar recht op wao. Bij invoering van de kabinetsvoorstellen ontvangen nieuwe arbeids ongeschikten nog maar een beperkt aantal jaren 70 procent van hun salaris. In de nieuwe wetgeving valt de wao'er terug op een minimumuitkering, plus een leeftijdsafhankelijke toeslag. Hier door ontstaat het wao-gat. Kosto-lijst telt 72 namen Amsterdam - Wat de gemeente Amsterdam betreft komen 72 illegaal in Nederland verblijvende slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmer in aanmerking voor legalisering. Aan de lijst van 56 namen die naar staatssecretaris Kosto van justitie was gezonden, zijn nog 16 namen toegevoegd van mensen die dakloos zijn geworden. Honderd mensen hebben inmiddels beroep aangetekend tegen hun afwijzing. Volgens de gemeente gaat het bij de nieuwe namen om mensen die met nieuw of aanvullend bewijsmateriaal hebben kunnen aantonen dat zij in de flats Klein Kruitberg of Groeneveen woonden ten tijde van de ramp. In totaal hebben 1799 mensen zonder geldige verblijfstitel zich aangemeld als slachtoffer van de vliegramp van 4 oktober.

de Stem | 1992 | | pagina 3