Ingrc tear- Verenigde Naties willen hun geboorterecht opeisen Kamer te 'Palestijnen zijn niet langer bereid onder regime Israël te leven' Gastgezin enthousiast over probleemloze opvang Joegoslaven DE STEM -DE STEM- CDA-fractie Meehuilen ACHTERGROND Sinterklaas Leiderschap 'Overheid moet kwaliteit hasj controleren' DE STEM WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 ,de stem In De Stem heb ik gelezen dat er minder mensen aan Sinter klaas doen en meer aan kerst. Eerlijk gezegd vind ik Sinter klaas altijd heel erg leuk. De kerstman is zo'n saaie man. Sinterklaas is veel gezelliger en die praat tenminste tegen de mensen. En vooral de zwarte pieten zijn leuk. Sin terklaas afschaffen? Ze zijn gek geworden. Ze moeten eens aan de kleine kinderen denken en aan de toekomsti ge bejaarden die het gewend zijn om dit feest te vieren. Kinderen en bejaarden zijn niet meer in trek. Het zijn pessimisten die zo zijn. Er moeten meer actiegroepen komen, ook hier in de buurt. Iedereen moet weten wat hij doet. Maar dat feest moet blijven bestaan. Of zijn de mensen niet meer gezellig te genwoordig. De actie 'Red de Sint' zal het goed doen. Ik vind het belachelijk, als er in oktober al over kerst wordt gezeurd. Overdreven zelfs. Met Sinterklaasavond kan je tenminste lol maken. Daar moeten mensen eens rekening mee houden. Laat iedereen daar maar eens over naden ken. Willy de Does Breda Het zullen er ongetwijfeld ve len zijn, die Wies-Stael Merkx, nu zij aftreedt als voorzitter van de Acht Mei Beweging, willen bedanken. Immers, wat deze vrouw in de eerste zeven verwachtings volle maar tegelijk moeizame jaren sinds de oprichting van de Acht Mei Beweging in 1985 heeft betekend, is niet genoeg te waarderen. Geen ander, mij dunkt, had in persoon beter en duidelijker dat nieuwe en open gezicht van de kerk kunnen tonen en uitstralen dan zij. Het is stel lig niet te veel gezegd als ik beweer, dat Wies Stael- Merkx voor veel gelovige mensen in Nederland en ver over onze grenzen heen het symbool geworden is voor een eigentijdse vorm van kerk en ook, zoals zij het zelf heeft genoemd 'van opstanding en bevrijdend geloven'. Natuurlijk, niet één persoon, zeker niet als die vrouw voor zitter is van zo'n grote bewe ging als de AMB, bepaalt het imago en de daadkracht van zo'n beweging. Gelukkig wordt dit.'andere.gezicht van de kerk' mede zichtbaar door de vele duizenden, die de AMB dragen en ondersteu nen. Maar zoals de paus van Rome welhaast het symbool is van een kerk, die niet vooruit is te branden, van benauwend wettisch denken en van een achterhaald beeld van men sen en van leven, zo is Wies Stael-Merkx niet alleen voor de AMB maar voor een over groot deel van de kerk van Nederland, symbool van een dynamische gemeenschap ge worden, die op eigentijdse wijze aan mensen richting van geloven geeft en gestalte hetrechtvlore°U(ltZ'ch 'ek° ns^ntelZb^'in Seen brieven - Publit caf/e °P rijm. betekent automat it„10S. *°nXrntmet dat de 'i eens i] aan samen gedragen en per soonlijke verantwoordelijk heid. De wisselwerking van de ba sis naar het bestuur van de AMB vice-versa heeft de be weging gemaakttot wat zij nu is en nog steeds meer worden moet: gemeenschap van men sen, die in het voetspoor en in de geest van Jezus van Naza reth God aan de wereld laten zien en elkaar nabij zijn in liefde en in leven. Het zou voor de leiders van de RK kerk in Rome én in Nederland een leerrijk en heilzaam proces betekenen, als zij, zoals in de Acht Mei Beweging gebeurt, alle aan spraken op macht, alleen zeggenschap en eigen enige waarheid zouden laten varen en eindelijk eens écht zouden luisteren en openstaan naar wat de Geest in de kerk bezig is te bewerken door en in de leden van de kerk. Geldt ook niet voor een kerk, dat 'wie zijn leven verliest, het zal vinden'? Dit verliezen betekent dan ook, dat men eigen waarheid en inzichten toetst aan nieuwe tijden en omstandigheden en aan een ander geestelijk klimaat, dat evenzeer het beeld van de kerk bepaalt en eveneens recht heeft traditie van de kerk genoemd te worden. Breda A. W. van Mil Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 82.20, per half jaar 163.50 óf per jaar 318.00. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 27.30, per kwartaal 79.70, per half jaar 159.00 óf per jaar 309.50. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.50; zaterdag 1.80. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties zou graag zien dat er een permanent vredesleger komt dat in kan grijpen in de brandhaarden van de wereld. Dat idee is trouwens niet nieuw, de VN zijn destijds opgericht om in crisissituaties op te treden. Alleen is dat destijds niet zo uit de verf gekomen. Door Charles Hanley (ap) De oprichters van de Verenigde Naties hadden in 1945 - de Koude Oorlog was nog niet be gonnen - een gespierd wereld lichaam voor ogen, waarin zij 'met vereende krachten' tegen iedere agressor zouden optre den. Die belofte verbleekte echter al spoedig in het schemerduister van rivaliteit en achterdocht dat jarenlang tussen de VS en de Sovjetunie bleef heersen. Inmiddels heeft de geschiedenis een ommezwaai gemaakt, de grootmachten vormen weer een team en de Verenigde Naties willen hun geboorterecht op eisen. VN-chef Boutros Ghali heeft een stoutmoedig plan voorgelegd voor een permanent leger dat bestandsschenders kan straffen, bedreigde grenzen kan verdedigen en agressie kan inperken. De toekomstige Amerikaanse president Clinton lijkt voor het plan te voelen en ook gewone Amerikanen hebben er wel oren naar. Volgens een recent onder zoek vindt een grote meerder heid de VN een geschikt forum om althans een deel van de voorkomende conflicten af te handelen. Toch zullen pogingen om de Verenigde Naties om te bouwen tot zwaarbewapende politie agent van de nieuwe wereldorde de komende maanden verwoede debatten losmaken, want de Derde Wereld maakt bezwaar. De Derde-Wereldlanden zijn namelijk bang dat de Veilig heidsraad - die beslist over vredesmissies - tot een werk tuig van de Amerikaanse bui tenlandpolitiek wordt gemaakt. „Als je kijkt naar de raad dan zie je dat in feite slechts een of twee (leden) de beslissingen ne men", zegt Nugroho Wisnumur- ti, de Indonesische VN - ambassadeur die het woord voert namens de Bewe ging van Niet - Gebonden Lan den. - Om de macht van het noorden in de Veiligheidsraad aan ban den te leggen eisen de arme landen van Azië, Afrika en Latijns-Amerika een omvor ming van de verouderde struc tuur van de VN. Daarmee lijkt een nieuwe noord-zuid tegen stelling in de plaats te komen van de inmiddels achterhaalde rivaliteit tussen oost en west. De VN zitten al sinds 1948 in vredeszaken. Echt vlot gaan de zaken echter pas sinds het einde van de Koude Oorlog. Op dit moment doen 40.000 blauwge- helmde VN-troepen uit 61 lan den dienst bij een twaalftal vre desoperaties in de hele wereld. Hun taak gaat verder dan alleen het controleren van bestanden. In El Salvador wordt èr bij voorbeeld voor gewaakt dat de mensenrechten niet worden ge schonden en in Somalië gaan duizenden, voornamelijk Ame rikaanse soldaten straks voedsel uitdelen aan de hongerenden. In Cambodja, waar dertien jaar een burgeroorlog heeft gewoed, hebben de VN hun grootste vre desoperatie op touw gezet. Daarbij moeten vier legers ont wapend, verkiezingen georgani seerd en, in feite, het hele land bestuurd worden. In Cambodja opereert momenteel een vredesmacht van de Verenigde Naties. foto epa Ook elders krijgen de Verenigde Naties te maken met de werke lijkheid van oorlog, politiek en geld. In het uiteengevallen Joe goslavië moeten VN-soldaten de kogels van de etnische strijd zien te ontwijken terwijl de grootmachten maar niet kunnen besluiten tot hardere actie. Op het VN-hoofdkwartier in New York kampt men met tekorten. VN-leden staan in de boeken voor 844 miljoen dollar achter stallige contributie en accoun tants doen verslag van verspil ling bij vredesoperaties. Met dit soort problemen in het achterhoofd hebben de Ameri kaanse president Bush en de Russische president Jeltsin met de andere 13 leden van de Vei ligheidsraad in januari voor het eerst een topconferentie gehou den. Zij vroegen Boutros - Ghali een plan op te stellen voor uitbreiding van de militaire rol van de VN. Vijf maanden later produceerde de VN - chef zijn Agenda voor Vre de. Het plan behelst financiële hervormingen die een doorlo pend fonds voor vredesmissies moeten garanderen en actievere diplomatie om conflicten al in een vroeg stadium te ontzenu wen. Belangrijkste en meest omstre den onderdeel van het plan is echter het nieuwopgepoetste ar tikel 43 van het VN - Handvest, dat de landen in 1945 opdroeg militairen beschikbaar te hou den die op afroep van de VN naar brandhaarden in de wereld konden worden gezonden. Boutros - Ghali stelt nu voor om de uitgangspunten van arti kel 43, die bijna vijftig jaar alleen op papier hebben be staan, eindelijk eens te realise ren. Met een leger paraat zou den de VN heel wat adequater op agressie kunnen regeren dan nu het geval is, stelde de VN-chef. Voordat het zover is zouden de landen op zijn minst toestemming moeten geven om militair in te grijpen als bestan den worden geschonden, zei hij. De plannen van de VN-chef zouden betekenen dat het vre deswerk van de VN definitief in de sfeer van oorlogvoering wordt getrokken. Hoewel de Westerse coalitie die in 1991 onder aanvoering van de VS de Golfoorlog tegen Irak voerde werd gesanctioneerd door de Veiligheidsraad, was het geen VN - operatie. Anderen hebben gedetailleerder plannen. De particuliere orga nisatie UN Association of the USA stelt een drietraps - opzet voor: Enkele duizenden elite troepen uit een of twee landen onder permanent VN-bevel, ondersteund door een snel in zetbare strijdmacht van enkele tienduizenden manschappen die uit een aantal andere landen kunnen worden opgeroepen I verder ondersteund door eel I nog grotere troepenmacht d;f| door een veelheid van lander I kan worden geleverd. f De regering Bush heeft tem», houdend gereageerd I Boutros - Ghalis voorstel artikel 43 te gaan toepasu, Clinton heeft de UN Assocïa I tion echter laten weten de mo. I gelijkheid van een snel inzetba-1 re VN-strijdmacht te wilier, I onderzoeken. „We moeten mee I doen dan praten over een nieu-1 we wereldorde". In de Algemene Vergadering I van de Verenigde Naties hebbel I landen als Rusland, Frankrijk I en Israël al steun uitgesproken voor de plannen van Boutros - Ghali. Tegenover deze reacties staat I een heel blok tegenstanders. De niet-Westerse landen vrezen onrechtvaardige interventies van door de grootmachten p domineerde Verenigde Naties, I „Voordat een democratischei I ordening in de VN is aange-1 bracht, kunnen wij moeilijk in-1 stemmen met een grotere mili-1 taire rol", vindt ambassadeur Nugroho van Indonesië. Het 'zuiden' wil dat enkele van I zijn eigen grootmachten - in- dia, Brazilië en Nigeria bijvoor beeld - permanente zetels krij gen in de Veiligheidsraad. Voor dat het zover is, zei Nugroho, zou de raad bij interventies op zijn minst beter moeten over leggen met de 179 leden van de Algemene Vergadering. De Algemene Vergadering zal de Agenda voor Vrede waar-1 schijnlijk binnenkort in stem-1 ming brengen. Wat het werkelijk betekent om I een permanent VN-vredesleger I te hebben zal velen wellicht pas duidelijk worden wanneer on der hun soldaten de eerste slachtoffers vallen van duistere I conflicten in verre, onbekende landen. Een dodelijk auto - ongeluk, een vluchtelingenkamp in rouw, een in het nauw gedreven Israëlische soldaat met een geweer en een Palestijnse tiener met een brandbom. Dat waren op 8 en 9 december 1987 de ingrediënten van het begin van de intifadah, de Palestijnse opstand tegen de bezetting door Israël van de Westoever en de Gazastrook. Door Eileen Alt Powell (ap) Vandaag is het vijf jaar en 1.775 doden na het begin van de inti fadah. De sociale en economi sche kloof tussen beide zijden is sinds het begin van de opstand alleen maar groter geworden. Maar ook is het mede aan de intifadah te danken, dat de vre desonderhandelingen voor het Midden-Oosten op gang zijn gekomen. „Ik wil dat er een eind komt aan het bloedvergieten en aan de oorlogen en aan de verliezen aan beide zijden", zegt de Israë lische premier Rabin, wiens centrum-linkse regering bij haar aantreden zes maanden geleden beloofde compromissen te zullen sluiten. Rabin heeft er bij de 1,8 miljoen Palestijnen in de bezette gebie den op aangedrongen in te gaan op het als eerste stap bedoelde Israëlische aanbod om hun een beperkte mate van zelfbestuur te geven: „Deze kans mag niet worden gemist." De Palestijnen zien in het aan bod wel een opening, maar blij ven vasthouden aan hun streven naar onafhankelijkheid voor de gebieden, die Israël tijdens de Zesdaagse oorlog in 1967 vero verde op Jordanië en Egypte. „De intifadah heeft de Pales tijnen een gevoel van nationale trots gegeven, het zelfvertrou wen en de volwassenheid om een nieuw tijdperk van politie ke dialoog te betreden", stelt Hanan Ashrawi, woordvoerster van de Palestijnse afvaardiging naar de vredesonderhandelin gen. Dat de onderhandelingen succes zullen hebben staat echter lang niet vast. Er wordt bijvoorbeeld rekening mee gehouden dat het vredes proces vertraging zal oplopen door het vertrek van de Ameri kaanse president Bush. Ge vreesd wordt dat diens opvol ger, Clinton, meer oog zal heb ben voor binnenlandse aangele genheden dan voor het conflict in het Midden - Oosten. Shlomo Gazit, voormalig hoofd van de Israëlische militaire in lichtingendienst, schreef afgelo pen maandag in de krant Ye- dioth Ahronoth dat hoe langer het duurt voor de onderhande lingen resultaat opleveren, hoe meer tegenstanders van een po litieke oplossing hun eigen ge lijk bevestigd zien. Die tegenstanders zijn in de eerste plaats fundamentalisti sche moslims, wier ideeën veel weerklank vinden in de Pales tijnse vluchtelingenkampen, waar de levensomstandigheden erbarmelijk zijn en in de 'troos teloze dorpen. Hun vijanden in de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) streven naar de vestiging van een Palestijnse staat naast Israël. De funda mentalisten zijn voor een Pales tijnse staat in plaats van Israël. Israëliërs die voorstander zijn van de harde lijn en bewoners van de joodse nederzettingen in de bezette gebieden, die ervan overtuigd'zijn dat het land hun toekomt op grond van wat in de bijbel staat, dreigen ondertus sen tot het uiterste te gaan om "de bezette gebieden te behou den. Rabin vindt dat de Palestijnen zich niet serieus genoeg opstel len in de onderhandelingen. De Palestijnen verlangen van Ra bin een flexibeler houding. Bei de partijen moeten autonomie aan hun achterban zien te ver kopen en het resultaat is tot op heden dat de onderhandelingen zijn geblokkeerd. Na vijf jaar van geweld kan de gemiddelde Palestijn alleen maar hopen dat aan de bezet ting een eind komt en de gemid delde Israëliër dat het ooit weer veilig wordt op straat en dat de Israëlische grenzen worden ge garandeerd. Sinds Rabin in juli aan de macht kwam, waarmee een eind kwam aan vijftien jaar rechts leiderschap, is er een duidelijke verandering waarneembaar ge worden in de houding van Is raël. In tegenstelling tot zijn voor ganger Shamir, die de mond vol had over het historische recht op land, maakt Rabin de indruk tevreden te zullen zijn met elke oplossing die leidt tot vrede en veiligheid. Evenals Shamir is hij geen voorstander van een Palestijnse staat, maar anders dan Shamir sluit hij niet zonder meer uit dat die staat er komt. De Palestijnse opstand begon, nadat op 8 december 1987 een door een Israëliër bestuurde op legger op een auto vloog die arbeiders uit de Gazastrook naar huis bracht. Vier arbeiders werden gedood. Ervan overtuigd dat de Israëliër met opzet op de auto was inge-1 reden, gingen honderden bewo-1 ners van het vluchtelingenkamp Jebaliya de straat op. De vol-1 gende dag openden de soldaten het vuur op de demonstranten. I De 16-jarige Hatem Abu Sis-1 seh, die een brandbom bij zich I had, werd doodgeschoten. Hij I was het eerste slachtoffer van de opstand. Zijn familie ziet hem als eer, I martelaar. „Elke keer als we het I leger in de lucht of op demon stranten horen schieten denken I we aan hem", zegt zijn broer I Sami, een 33-jarige bouwvak-1 ker. En hij voegt eraan toe: „We I zullen ons tegen de Israëliërs] blijven verzetten, zelfs als da! betekent dat mijn zoon en zijn zoon de straat op moeten." De Palestijnse journalist Bashir Barghouti, die optreedt als viseur van de afvaardiging naar I de vredesonderhandelingen, zegt: „De Palestijnen zijn niet langer bereid om onder Israëli sche heerschappij te leven. De opstand zal niet worden beëin-1 digd voor we van Israël losgemaakt. Door Marja Klein Obbink ROLLERSKATES. Felroze. Joegoslavische Nina en Neder landse Claudia staan te dringen om het bezoek hun Sinterklaas cadeau te laten zien. „We heb ben ze allebei precies dezelfde gegeven", zegt Ceciel Roozen, moeder van Claudia. „Nina hoort bij de familie". Vier weken geleden stonden ze op het centraal station van Utrecht: Nina van zeven en haar vader en moeder Sladjan en Gordana, gevlucht voor het oorlogsgeweld in het stadje Tes- lic in Bosnië-Hercegovina. Van het opvangcentrum in Oister- wijk (Sladlan: 'Allemaal Soma- liërs'), kwamen ze terecht in Zuid-Laren. Maar daar werden ze bedreigd door andere Joego slaven. Vluchtelingenwerk zocht een gastgezin. Het werden Dirk en Ceciel Roozen in Goirle. Hun dochtertje Claudia (5) kreeg er een speelkameraadje bij. „Familie, kennissen, eigenlijk waren ze allemaal negatief. 'Je weet niet wat je in huis haalt', waarschuwden ze. Ik moet je eerlijk zeggen: de eerste dagen dat ze hier rondliepen had ik best een benauwd gevoel. Met z'n zessen een badkamer delen, met het hele gezelschap ontbij ten. Het was een beetje romme lig. Maar hoe langer ze hier zijn, des te beter het gaat". Problemen zijn er eigenlijk niet geweest. „Ik denk dat we ont zettend geboft hebben", zegt gastvrouw Ceciel. „Het klikt ge woon". Sladlan luistert mee op de bank. Hij spreekt een beetje Engels en heel gebrekkig Ne derlands. Opa Roozen geeft hem af en toe les. Gordana heeft in Van links naar rechts: opa Roozen, Dirk Roozen, Claudia Roozen, Ceciel Roozen, Nina en. Sladlan, bezig met een Nederlands woordspelletje. foto willem blauw De familie Roozen is een van de ruim vijftig Nederlandse gastgezinnen waar Joegoslavische vluchtelingen ondergebracht zijn. Behalve deze gezinnen staan er nog zeker duizend klaar» waaruit WVC na werving door Vluchtelingenwerk kan putten. Maar de animo onder de circa drieduizend Joegoslavische vluchtelingen die in kazernes, asielzoekerscentra of pensions verblijven voor die particuliere opvang is vooralsnog niet groot. „Ik denk dat de meeste Joegoslaven er nog voor kiezen om in een opvangcentrum te blijven, omdat ze daar onder hun eigen mensen zitten, die dezelfde taal spreken en dezelfde cultuur hebben", zegt woordvoerder Frank Heijster van Vluchtelingen werk. „Niettemin voorzie ik een kentering. Vorige week telden we nog 42 gastgezinnen, nu zitten we opeens op 54 gezinnen. Ik denk dat je kunt spreken van een druppeleffect, een soort mond op mond reclame. Je ziet dat naarmate de mensen langer in, kazernes blijven, er spanningen ontstaan. In het begin is het fijn om met lotgenoten over je achtergronden en je verleden te praten, maar je kunt je voorstellen dat je dat ook wel eens zat wordt. Ik denk dat we nu op zo'n omslagpunt zijn aangeland." Zuid-Laren nog een paar woordjes geleerd. „Familie Roozen is very good. Alles goed". Sladlan wijst op de televisie en de bank waar hij op zit. Ceciel: „Alles wat van ons is, is ook van hun. De televisie, het koffiezetapparaat, we delen alles. Ze zijn daar blij mee. We hebben ze in het begin gevraagd of we boven ook een woonka mer voor ze moesten inrichten. Dat wilden ze niet, ze slapen er nu alleen". Waarom haal je als Hollands gezin Joegoslaven in huis? Ceciel eenvoudig: „We zagen de beelden op de televisie. We zijn jaren achtereen in Joegoslavië op vakantie geweest. We heb ben er gastvrije, lieve mensen ontmoet. Maar ik denk dat het ook een beetje in m'n aard zit. We hebben hier ook al eens een paar weken een Iraniër over de vloer gehad. Die liep stage op de fabriek' bij Dirk. We hebben boven een grote ruimte waar we niets mee doen.". Echtgenoot Dirk valt in: „Na tuurlijk hebben we eerst samen overlegd. Maar dat duurt bij ons nooit langer dan een half uur. Ik denk maar zo: 'Je zult zoiets zelf meemaken... dan ben je ook blij met open armen ontvangen te worden". Sladlan is deserteur. „Ik wilde geen soldaat worden", zegt hij. „Ik heb een speciaal probleem. Mijn moeder was moslim, mijn vader Servisch. Welke kant moet ik kiezen?". Dochter Nina durfden ze in Teslic niet niet meer naar school te doen. Sladlan wil wat vertellen. Hij komt er niet uit. Ceciel neemt het over: „De eerste week dat ze hier waren ging de telefoon. Het zusje van Gordana aan de lijn. Er was een granaat in hun straat gevallen, in Teslic. Vier vriendjes en vriendinnetjes van Nina zijn gedood". Er zijn veel spanningen. Dirk: „Als Sladlan en Gordana even met z'n tweeën zitten, dan zijn ze heel anders. Gespannen, ze fluisteren, ik weet gewoon dat het over Joegoslavië gaat". Ce ciel: „Oja? Vind je dat? Ik merk dat niet zo. Wel gisteravond, toen was er een programma over Joegoslavië op de televisie. Je zag aan hun gezichten dat ze het niet konden pakken. Ze be grijpen er niks meer van". Dirk: „Wat dat betreft is het goed dat Nina hier naar school kan. Dan is ze er even uit. Ze zit samen bij Claudia in de klas en ze vindt het heel leuk". Gordana wil niet op de foto, het heeft te maken meet Zuid-La ren, zegt ze. Ze is bang. Als we doorvragen, klapt ze dicht. Ze wil niet herkend worden, is het enige wat ze erover kwijt wil. Over de spanningen en de ach tergronden van hun gasten we ten de Roozens eigenlijk heel weinig. Ze willen het ook niet weten, zegt Dirk. „Ik denk dat je ze met rust moet laten. Het hoe en waarom is niet belang rijk. Vluchten doe je niet voor niks, denk ik maar". Het loopt op rolletjes, bena drukken de Roozens nog een keer. „We hebben geluk gehad", zegt Ceciel. „Ons leventje reilt en zeilt gewoon door. Als Dirk en ik naar ons werk zijn, dan steken Sladlan en Gordana meteen de handen uit de mou wen. Dat deden ze gewoon uit zichzelf, we hebben er niks over afgesproken. Ze mogen niet werken als asielzoekers, maar hier in huis weten ze van aan pakken. Als ik Nina en Claudia naar school breng, zijn zij al aan het stofzuigen, ze dekken de bedden, ze koken, Sladlan wast de auto. Het is echt onge looflijk!" Kort nadat ze er kwamen inwo nen, heeft Ceciel Nina opgege ven voor zwemles. Sladlan en Gordana wilden dat graag. In Goirle, bij Claudia in de groep, was geen plaats, Maar in Til burg wel. Ceciel lacht: „Zo kan het gebeuren dat ik met Nina naar Tilburg rijd, terwijl Slad lan met Claudia naar het zwem bad hier om de hoek van de straat loopt". Wat vinden de mensen in de straat er eigenlijk van, dat jullie Joegoslaven in huis hebben? Ce ciel: „Dat gaat best goed. Ot kinderen spelen met elkaar". Geen negatieve geluiden, van andere mensen? Dirk: „Jawel 'Wat brengt het op?', hoor je vaak. Ze denken echt dat we er beter van worden. Natuurlijk, onze gasten krijgen kostgeld, een deel ervan gaat naar ons. Maar dat is echt niet genoeg- Het kost alleen maar geld. Maar ik hoef de mensen toch gee" tekst en uitleg te geven? Toen valt het me tegen dat ik dat van mensen hoor van wie ik het nooit had verwacht. Gordana, Sladlan en Nina zul len voorlopig drie maanden blijven. Maar, zegt Ceciel: „Zo als ik er nu naar kijk mogen ze langer blijven". Tweede Kam voorn. (Vol gulden t drug-, a Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tv streep halen door staatssecretaris Simons jjeid) om 5,6 miljoen gen op de hulp aan gokverslaafden. Dat bleek gisteren op de eerste behandeling van Simons' begrotii In totaal wil het kabinet volgend miljoen korten op de subsidies s sultatiebureaus voor alcohol (CAD's). Dat is twintig procei budget. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA vind (Volksgezondheid) tien pro gulden, moet bezuinigen - zorg. °I Daarnaast moet Simons syste matisch nagaan welke taken hij kan afstoten. Bovendien dient hij bij elke sub sidie te onderzoeken of andere partijen - zoals gemeenten en provincies - kunnen meebetalen. CDA-Kamerlid De Jong opperde dat gisteren bij de behandeling van de begroting van Simons. Hij vindt dat nu onvoldoende vaststaat 'of alle subsidies wel bij de goede mensen terechtko men en of ze hebben bijgedragen aan de gestelde doeleinden'. „Er wordt hier en daar wat ge snoeid en geschoven, maar niet gerooid", vindt hij. Van onze Haagse redactie Den Haag - De overheid moet toezicht houden op de verbouw van cannabis en de kwaliteit van hasj regelma tig controleren. De overheid kan bovendien de eigen kas spekken door belasting te heffen op de verkoop van softdrugs. Dat zijn enkele aanbevelin gen die Groen-Links-frac- tievoorzitter Beckers giste ren aan het adres van staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) deed. Volgens Beckers is het hoog tijd dat softdrugs 'worden behandeld als elk ander ge notmiddel'. Met het op die manier com pleet legaliseren worden volgens Beckers softdrugs 'uit de semi-criminele sfeer gehaald'. „Het is tijd voor wetgeving. De tijd van de soms gezelli ge, maar heel vaak toch ook wat louche en overlast be zorgende koffieshops, moe ten we ons achter laten", vindt ze. Ze vindt het 'te gek dat de overheid gedoogt dat zo'n één miljoen mensen regel matig softdrugs gebruiken en dat de overheid daar geen enkele controle over heeft'. De overheid laat volgens Beckers nu toe dat 'er wel licht rotzooi aan de man gebracht wordt, met alle ge volgen van dien voor de ge zondheid'. ZIE OOK COMMENTAAR DE FRANSE minister van onlangs voor de laatste i langer met het veel te libera nog, een land dat op g tolereert, verdient het niet enigen. Vindt de Franse minist Aijn Nederlandse collega Hirs 9'ng prompt met de opmerl vooral met zijn eigen zaken tn terecht, want Frankrijk nIV-infecties onder verslaafde toch niet zo succesvolle rransen leek ook vooral i turopol-hoofdkwartier nam Maar kennelijk was Hirsch indruk geraakt van de Franse voor politiefunctionarissen «/enger drugbeleid. Verslaa atkicken worden gedwoi "ie overlast veroorzaken, teelt van hennep dient I Dp die uitlatingen valt merkte Ria Beckers, fractievoc oe Tweede Kamer op nÜL en softdrugs op gedwongen afkicken - e e nodige twijfel. Een uf ®rff; heeft vrijwel n ^ers blijken vaak recidivisten afki eni van bin maa ibera grotf on nist Hirs ierl die kei fde F ra inge naar h« B e in t beter t wel hare t< V\ dat één - een d h no derg nooit f®, afloop van hun «ddrugs blijven, bestaat atuurlijk dient overlast omgeV|ng van koffieshops ril de overheid alles verdovende middelen i harrm nt a"een op v."fdrugs op te lossen v°oral niet meehuilen op a met die En v de i met

de Stem | 1992 | | pagina 2