Corporaties gaan fuseren O SPORTVISSER HENGEL. POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK nieuws er uit! ctie (Wojfi-dèEwvefe 5 CAD protesteert tegen fikse bezuinigingen M l N iU 'Bejaardenoord in Sint Maartensdijk niet dicht gagge Deurdouwers vieren 22-jarig bestaan Politie doet invallen in twee 'drughuizen' Reimerswaal: 'Grond onteigenen voor race-circuit' HAAKT NAAR 5<? Snel samenwerking Sas van Gent-Vooruit en West-Zeeuws-Vlaanderen ZEELAND C3 n schitterende 0$ Koude voeten? BED^SOKKEN DF.l'RDOrWKliS Verduistering maan te volgen in Simon Stevin Automobilisten bekeurd voor te hard rijden MARKTEN Na klachten uit Roosendaalse buurt WANNEER U ZELF EVEN PAUZEERT, LET DE ELEKTRONICA OP DE ZAKEN. rrit 992 X& DÈ STEM WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 met Angora Worme voeten - aangenaam! textiel - lingerie - corsetterie Burchtstraat 3 Oostburg 6 St Van onze verslaggever Breskens - De woningbouwver eniging Sas van Gent-Vooruit en je algemene woningbouwvereni- ,jjg West-Zeeuws-Vlaanderen jit Breskens fuseren per 1 ja nuari 1994. Volgend jaar gaan ,eide verenigingen een beheers- jvereenkomst aan. je besturen bekijken in deze overeen komst hoe de fusie concreet gestalte kan krijgen en de directie van de Bres- iwse vereniging regelt al de dagelijkse zaken in Sas van Gent. Voorzitter G. Vioen van Sas van Gent- Vooruit zag gisteren tijdens de presen tatie van de plannen alleen maar voor delen in de samenwerking. Hij wees erop dat de leefbaarheid en het woon comfort van de huurders hierdoor op een goed peil wordt gebracht. „De fusie gaat zeker niet ten koste van de huur ders. De organisatie van de Breskense woningbouwvereniging is veel profes sioneler dan de onze. Wij zijn immers maar een kleine vereniging. Hierdoor krijg je een betere dienstverlening en je krijgt betere contacten zoals met de Woningraad en met het Centraal Fonds voor de Volkshuisvesting". De Sasse woningbouwvereniging kampt al geruime tijd met een onverantwoord hoge leegstand van het woningbezit. Van de zevenhonderd woningen staan er momenteel 35 leeg. De inkomens stroom bleef hierdoor achter bij de prognoses waardoor onderhoud en wooncomfort niet optimaal uitgevoerd konden worden. Reden om aan te klop pen bij het Centraal Fonds voor een bijdrage. Het Centraal Fonds heeft inmiddels een subsidie toegezegd maar Vioen kon gis teren nog niet zeggen hoeveel de bijdra ge is omdat dit nog officieel bekrach tigd moet worden. Het Centraal Fonds stelde wel als een van de voorwaarden dat de Sasse vereniging iets aan de organisatie moest doen. Het bestuur besloot om met een andere woning bouwvereniging te gaan samenwerken. De algemene woningbouwvereniging kwam als beste kandidaat uit de bus. „Kijk, ook zonder de fusie hadden we de bijdrage van het Centraal Fonds gekregen maar je moet het op de lange termijn zien. Zonder de fusie hadden we wellicht over een jaar of tien met hetzelfde probleem te maken krijgen. Door het samengaan scheppen we een betere basis voor de toekomst". Ook tevredenheid bij voorzitter F. Ha melink van de algemene woningbouw vereniging. „Je doet aan schaalvergro ting en verdere regionalisering. De re gio wordt vergroot zodat je niet afhan kelijk bent van de lokale markt". Het kantoor van de woningbouwvereni ging Sas van Gent-Vooruit aan de Westkade wordt niet gesloten. Ook bei de besturen blijven bestaan. Uit deze besturen wordt wel een overlegorgaan gevormd met bestuursleden evenredig aan het aantal woningen van beide verenigingen. De Sasse woningbouw vereniging heeft zevenhonderd wonin gen. De vereniging uit Breskens telt dertienhonderd woningen. De leden van beide woningbouwvereni gingen zijn van de fusie op de hoogte gebracht. Tijdens de algemene leden vergadering van volgend jaar spreken de leden zich over de fusie uit. Roosendaal - Medewerkers van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) protesteerden gisteren in Roosendaal tegen de bezuinigingsmaatregelen op de verslavingszorg. Ze hielden tijdens de lunchpauze een inloopspreekuur voor het station en deelden aan voorbijgangers informatiefolders uit. Bet CAD West-, en Midden-Bra- bant reisde niet naar Den Haag net andere collega's om actie te «eren tegen het voorstel om de CAD's met twintig procent te korten. De Tweede Kamer boog rich gisteren over de Nota Ver slavingszorg van het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Door de bezuinigings voorstellen gaat mogelijk de de- pmdance van het CAD in Ber gen op Zoom dicht. De agenda van de Roosendaalse nipverleners liet het niet toe om Den Haag te protesteren. „De werkdruk is te hoog op onze bureaus in Roosendaal en Ber- op Zoom om een dag naar Den Haag te gaan. Daarom voe ren we hier een symbolische pro- lestactie tegen de voorgenomen Bezuinigingsmaatregelen", legt Vorsteveld, hoofd van de re- male eenheid Westelijk Noord-Brabant uit. Door de dreigende bezuinigings voorstellen moet Vorsteveld een keuze maken. „Voor '93 moeten we vijf procent inleveren en door decentralisatie komt daar nogeens tien procent bij. Door overige maatregelen komen we op een bezuiniging van twintig procent binnen enkele jaren", zegt Vorsteveld. „Voor onze re gio betekent dat ontslag voor enkele medewerkers of het bu reau in Bergen op Zoom slui ten." Vorsteveld kiest dan voor het laatste. Vorsteveld vindt het onrecht vaardig dat de CAD's met forse bezuinigingen worden bestookt. „In de nota wordt onze hulpver lening aan verslaafden geprezen. De verslavingszorg functioneert goed en is relatief goedkoop. Bovendien stijgt de behoefte aan hulp", aldus het regio-hoofd. Jaarlijks kloppen ruim 400 ver slaafden aan bij het CAD. Het gaat vooral om jeugdige gokver slaafden en vrouwen met medi cijnproblemen. Met een team van elf maatschappelijk werkers, artsen en een psycholoog pro beert Vorsteveld de cliënten van het CAD te helpen. 4 '4 f,1 ïi .r v- Eén van de fraaie creaties van de Deurdouwers. FOTO WIM KOOYMAN 'inl "LT^4- Unl n nw/1 Cl V\4" 1\/To O vfflYl oVl 1T» Sint Maartensdijk - Het bejaardenoord Sint Maartenshof in Sint Maartensdijk hoeft niet dicht, als de Gedeputeerde Staten van Zeeland het alternatief plan van bestuur en directie van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen overneemt. Het alternatieve plan komt tege moet aan de eis om 32-bedden in te leveren. Nu echter niet alleen door Sint Maartenshof maar door alle Instellingen op Tholen en Sint Philipsland samen. Gedeputeerde Staten van Zee land maakten twee maanden ge leden bekend dat het bejaarde noord Sint Maartenshof dicht moet, in verband met bezuini gingsmaatregelen. Dit tot grote schrik van met name de inwo ners van Sint Maartensdijk en omliggende dorpen. De ouderen die verzorging nodig hebben moeten in de ogen van GS in de toekomst maar naar Tholen- stad, weg uit hun vertrouwde omgeving. Weg uit de plaatsen waar velen geboren en opge groeid zijn. Algemeen directeur A. Aertssen clusterdirecteur F. Bordui rijn optimistisch gestemd over net alternatief. „We komen tege moet aan de eis om 32 bedden in te leveren." Een probleem is ech ter dat het bejaardenoord De Schutse in Sint Annaland niets z'et in het alternatief. Een ander nadeel van het alternatief is dat in het plan van GS meer bezui nigd wordt. „Maar onnodig 'eel", aldus Bordui. In zijn plan fan onze verslaggeefster Hoeven - Volkssterrewacht oimon Stevin in Hoeven wedt bezoekers vanavond eon speciaal programma in Terband met de maansver duistering. programma begint om z.oo uur, een uur voordat maansverduistering be- i?J' ne avond eindigt om „-30 uur, het tijdstip dat de maan de schaduw van de aarde heeft verlaten. Op een sPoot scherm in de projec- va a worden de beelden n de maansverduistering Seprojecteerd. s het weer tegenzit, wor- n op dit scherm beelden eerdere maansverduis- «rwgen vertoond. De be- ®ers kunnen de maans- a„ u'st®ring ook volgen rem .^ijkers van de ster renwacht. bespaart de provincie tot en met '95 915.200. Het plan van GS levert 886.000 per jaar op. Desondanks zijn ze optimistisch. Ze hebben van Gedeputeerde Staten begrepen dat hun plan bespreekbaar is. Om die reden hebben ze maandag een be zwaarschrift tegen de sluiting ingediend en tevens hun alterna tief gepresenteerd. Nu is het af wachten wat GS met het plan doet. Ze hopen dat snel uitsluit sel komt, want de onrust rondom Sint Maartenshof zorgt voor on rustige nachten voor de bewo ners. „De bewoners moeten weer rustig kunnen slapen", aldus Ae rtssen. Oostburg - De rijkspolitie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft gisteren tijdens snelheidscontro les 32 automobilisten op de bon geslingerd. De politie controleerde op de Willemsweg in Schoondijke en in de Dorpstraat in Breskens. In Schoondijke reden 31 automobi listen te hard. In totaal passeer den 218 voertuigen het controle punt. In Breskens reed slechts een van de 193 gecontroleerde voertui gen te hard, 64 kilometer per uur. Ook hier is 50 kilometer per uur het maximum. Van onze correspondent Sas van Gent - Carnavalsvereniging De Deurdouwers uit Sas van Gent viert zaterdag 12 december het 22-jarig be staan met een receptie en feestavond in buurtcentrum Sint-Albert. De Deurdouwers bouwen momenteel in een nieuwe bouwplaats op het CVI-terrein in de Dekkerspolder voor de 22e keer een carna valswagen voor de zondagoptocht. Als het aan De Deurdouwers ligt moet dat iets speciaals worden. Een wagen waarmee men weer eens ouderwets wil uitpakken. Voor De Deurdouwers begon het allemaal in het voorjaar van 1971. Een groepje jonge Sassenaren (Ronald Möring, Eddy Steijaert en Willy van de Bergen) kwam 'tussen pot en pint', zoals ze zelf beweert, op het idee ook met een wagen mee te doen aan de carna valsoptocht. „Zo maar voor de lol. We waren een vriendenploegje en kwamen regelmatig samen in café 't Centrum van Joop Janse. Meedoen was belangrijker dan winnen," aldus Ronald Möring en Eddy Steijaert, mannen van het eerste uur. Als nieuwkomer tussen toendertijd toonaan gevende carnavalsverenigingen als CSM, De Marollen, De Maïskrakers en Pijke Zot wist De Deurdouwers met een wagen vol kanni balen een vijfde prijs te behalen. „Het riet voor die wagen gingen we trekken in het Canisvliet. Een fiatje vol," herinnert Ronald Möring zich. „Iedereen betaalde twee gulden contributie in de week en zo gingen we na die eerste keer verder aan de slag." Eerste prijs Vanaf het derde jaar ging De Deurdouwers zich pas goed ontwikkelen. Met Circus Dus- arduyn won het Sasse bouwersclubje een derde prijs en in 1975 pakte De Deurdou wers met Het Monster van Betenstein voor het eerst de eerstebprijs. „Die wagen bete kende voor ons tevens het einde van het papieren tijdperk. In 1976 startten we met de bouw van wagens in polyester, een duur der materiaal, maar met meer mogelijkhe den." De Deurdouwers kunnen in Sas van Gent zonder meer als een van de toonaangevende wagenbouwersverenigingen worden be schouwd. In de jaren 1975 tot en met 1992 eindigden de geel-groenen steeds bij de eerste drie. Tien keer wist men een eerste prijs binnen te halen. „Als het even kan proberen we in de carnavalsoptocht van volgend jaar voor de elfde keer de hoofdprijs te bemachtigen. Dat zou mooi zijn. Elf keer in 22 jaar," aldus Eddy Steijaert, de enige Deurdouwer die 22 jaar lid is. Stijaert ziet het bouwen van een wagen als 'een gemeenschappelijk kunststuk, dat al leen met het nodige teamwork tot stand kan komen'. „Iedereen levert met zijn kwalitei ten zijn bijdrage. De een weet alles over constructie, de ander beheerst het schilder werk tot in de perfectie." De kenmerken die Möring en Steijaert toedichten aan een goe de bouwer zijn dan ook verrassend: „Een goede bouwer hoeft niet per se technisch te zijn, het is wel handig. Wat hij wel moet zijn is fanatiek, tijd willen steken in de bouw van een wagen, er lol in hebben om zo lang bezig te zijn voor slechts drie uurtjs carnavalsop tocht. Daarnaast moet een goede bouwer tegen de kou kunnen. Bouwplaatsen zijn immers zelden verwarmd. En tot slot moet je het ook leuk vinden om naast het bouwen ook op andere momenten samen te zijn, een club te vormen. Fanatiek Anno 1992 telt De Deurdouwers twaalf leden die vanaf september tot en met carna val fanatiek bouwen, meerdere keren per week en op zaterdagen. Een hecht vrienden ploegje dat in Sas van Gent regelmatig bij festiviteiten samen te zien is. Geestelijke vader van de fraaie creaties van de laatste jaren is Peter van Hoecke volgens Eddy Steijaert. „Hij is degene die goed thuis is op het gebied van boetseren en het spuit- en schilderwerk. Daarbij wil ik de anderen zeker niet tekort doen. Nogmaals, het is echt teamwork." De Deurdouwers is in zijn bestaan al weer toe aan de vijfde bouwplaats. Voor de Dek kerspolder waren de oude brouwerij Van Waes-Boots in Westdorpe, textielfabriek De Schelde, de oude PZEM-centrale en vorig jaar het Deltacentrum het kloppend hart van de bouwactiviteiten. Eveneens wisselde De Deurdouwers in de 22 jaar enkele keren van clubhuis. Het café van Louis de Ridder, volgens Möring 'bij 't spoor', was het eerste lokaal. Daarna verhui- de men naar De Rijnvaert. Met het vertrek van de eigenaren Pol en Denise naar Het Schippershuis ging De Deurdouwers mee. Momenteel is De Deurdouwers bij eigenaar en ex-Deurdouwer Jozef Nolle van Het Schippershuis nog steeds kind aan huis. Een rij fraaie kleurenfoto's van de wagens door de jaren heen sieren de wanden van het café aan de Westkade. Na een afwezigheid van drie jaar is Ronald Möring weer terug op het oude nest. Behalve hij zijn er met het oog op het komende jubileum meer van de oude garde present: Rinus Maas, Noël Adam. Ronnie Obrie, Her man van Dorst en William Roegiest. Waar nodig springen de ex-Deurdouwers bij. „Dit is slechts eenmalig en het bouwen gebeurt vrijblijvend." Zaterdag 12 december zijn om 19.30 uur alle Sasse carnavalsverenigingen, dweilbands, oud-leden, sponsors en donateurs uitgeno digd in buurtcentrum Sint-Albert. Eerst is er een receptie, waarna om 21.00 uur een feestavond begint met medewerking van Dirk van de Voorde. Band auto lekgestoken Hulst - Van een in de Julia- nastraat geparkeerd staande auto in Hulst is een band lekgestoken. Een schadepost voor de eigenaar van 400 gul den. Rijden onder invloed Oostburg - De rijkspolitie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft in de nacht van maandag op dinsdag twee Belgische au tomobilisten een bon gegeven voor rijden onder invloed. Dat gebeurde op de Tragel-west te Schoondijke, waar S.H. uit Aalter tegen de lamp liep met een alcohol-promillage in het bloed van 1 promille. Ook K.R. uit Knokke/Heist kreeg een proces-verbaal. Hij reed over de Nieuwstraat in Sluis met een alcohol-promillage van 1,2. Auto in brand Hoek - Gistermorgen om 4.00 uur vloog een aan de Noord straat in Hoek geparkeerd staande personenauto in brand. De brandweer van Hoek was wel snel ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat het voertuig geheel uitbrand de. Door de hitte sprong een ruit kapot van een in de nabij heid staande woning. De oor zaak van de brand is onbe kend. Bromfiets gestolen Axel - Bij een inbraak in een schuurtje aan de Generaal Meijerstraat in Axel werd een damesbromfiets van het merk Honda gestolen. Biervliet KERSTVIERING - De Neder landse Bond van Plattelands vrouwen viert maandag 14 de cember kerst. Op het pro gramma staat een kerstbuffet. Tijdens het buffet draagt de leeskring korte verhalen en gedichten voor. Het koor van de Plattelandsvrouwen zingt internationale kerstliederen, afgewisseld met samenzang van bekende kerstliederen. De kerstviering begint om 19.00 uur in het kerkcentrum van Hoek. Goes, 8 december - Beursbericht. Aardappelen (excl. BTW): bintje veldsgewas 3,75 tot 4,25 cent per kg, bintje 0 mm opwaarts 4,25 tot 5 cent per kg. Notering Rotterdamse beurs d.d. 07-12-92: 40-50 mm 4,50 tot 5 cent per kg, 50 mm opwaarts 8 tot 8V4 cent per kg. Uien (excl. BTW): Uien 4 tot 6 cent per kg. Vlas (excl. BTW): ongerepeld, op auto geleverd tot 30 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten (excl. BTW): tarwe 36,50 per 100 kg, brouwgerst 46,50 per 100 kg, voergerst 32,25 per 100 kg, kar- wij, prima doorsnee kwaliteit 138,00 per 100 kg, erwten ƒ60,00 tot ƒ63,50 per 100 kg, bruine bonen 92,00 per 100 kg, capucijners 69,00 tot 75,00 per 100 kg. Hooi en stro (excl. BTW): weide- hooi 175,00 tot ƒ225,00 per 1000 kg, roodzwenk 80,00 tot 110,00 per 1000 kg, veldbeemd 100,00 tot 150,00 per 1000 kg, raaigras 100,00 tot 130,00 per 1000 kg, gerstestro 120,00 tot 140,00 per 1000 kg, tarwestro 120,00 tot 135,00 per 1000 kg. 40-605/s 50 mm opwaarts - frites- geschik*. Tarrering op rotte, hard groene in kapotte knollen. Van onze verslaggeefster Roosendaal - De Roosendaalse politie heeft, naar gisteren pas bekend werd, maandagmiddag negen verdachten van handel in drugs of koop van deze produkten aangehouden. Vier verdachten zitten nog vast. De invallen vonden plaats in de Gildenbondstraat en Tulpstraat. In twee huurwoningen in deze straten in de wijk Burgerhout worden drugs verkocht. Dit heeft tot klachten van omwo nenden geleid. Bij de politie-in- vallen is in beide huizen een geringe handelsvoorraad cocaïne en heroïne gevonden. De exacte hoeveelheid drugs is nog niet gewogen maar volgens een woordvoerder van de politie gaat het niet om grote vangsten. Twee verdachten uit het huis aan de Gildenbondstraat, de 23-jarige T.A. en de 24-jarige P.R., zitten nog vast. In de wo ning waren op het moment van de inval drie kopers of bezoekers aanwezig. Deze mensen zijn na verhoor in vrijheid gesteld. In de Tulpstraat werden vier mensen aangehouden. De 32-ja- rige L.J. en de 32-jarige M. el B. zijn in verzekering gesteld. Twee bezoekers of kopers konden na een verhoor weer naar huis. Alle verdachten die nog vastzitten zijn Roosendalers. Zij worden verdacht van de handel in de verboden middelen. De politie heeft, behalve de verkoop van dezelfde soort drugs, geen ver band tussen beide verkoopadres sen kunnen vaststellen. De Gil denbond- en Tulpstraat liggen op een steenworp afstand van elkaar. (ADVERTENTIES) Erkend Uneto Beveiligings installateur Elektronische beveiliging Oranjestraat 5 Tel. 01155-2710 Van onze verslaggever Bath - De gemeente Reimers waal wil in het uiterste geval overgaan tot onteigening als boeren hun grond niet willen verkopen ten behoeve van de aanleg van het motor- en au to-circuit ten westen van Os- sendrecht. Een stichting wil net ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal bij de waterzuiveringsinstallatie van Bath een groot circuit aan leggen. Het voorlopige plan gaat uit van een 72 hectare groot gebied met een auto- en motorcrossterrein, een kartingbaan, een ovaal voor speedway en een combinatie- baan voor zowel auto's als moto ren. Verder komt er ook een crossbaan voor terreinmotoren en parkeerplaatsen. Volgens de stichting kunnen straks achttien mensen een volledige baan op het complex krijgen. Het moet een regionaal centrum voor au to- en motorsport worden. In de toekomst kan het eventueel uit groeien tot een landelijk cen trum. Het is ook de bedoeling om op het terrein testdagen voor be drijven te houden, zodat bijvoor beeld een autofabrikant er ban den uit kan testen. Ook bedrijfs- en dealerdagen zijn gepland, als mede cursussen en presentatie- dagen voor pers en dealers. Tot slot hoopt de stichting dat om roepen het terrein gebruiken voor tv-opnames voor sport- en amusementsprogramma 's De stichting verwacht dat het circuit zo'n 85 evenementen per jaar zal trekken, zodat het 140 dagen in het jaar in bedrijf is. Per weekend rekent de stichting op zo'n 2.500 bezoekers. De ge meente krijgt een gulden per bezoeker. De initiatiefnemers, de stichting Regionaal Centrum voor Geluid- producerende Sporten, zijn met het college overeengekomen dat de stichting alle kosten voor haar rekening neemt. Op de eer ste plaats is dat een onderzoek naar de milieu-effecten van een circuit aldaar. De gemeente heeft bepaald dat er geen ge luidsoverlast mag ontstaan, noch in de nabij gelegen dorpen, noch in het natuurgebied het Ver dronken land van Saeftinghe. Blijkt er qua milieu-overlast geen bezwaar te zijn tegen de aanleg van het terrein, dan neemt de stichting ook de kosten van de aanleg van de ontslui tingswegen voor haar rekening. Ook de kosten die de gemeente maakt ten behoeve van het cir cuit worden vergoed. De stich ting heeft een aantal kapitaal krachtige sponsors. Namen wil de stichting nog niet bekend ma ken. Het college is overeengekomen om het bestemmingsplan van het gebied te veranderen, als het milieuonderzoek positief uit pakt. Daaraan gekoppeld laat het college weten dat de grond onteigend kan worden als het de stichting niet lukt om de grond te kopen. Volgens wethouder A. Bruinooge zal de stichting in dat geval wel alles op alles gezet moeten hebben om de benodigde grond te kopen. Pas in het najaar '94 zal er duidelijkheid zijn of een circuit aldaar overlast veroorzaakt. Daarna kan het nog ruim een jaar duren voor de eerste spa de grond in gaat voor de aanleg. De gemeenteraad van Reimers waal bespreekt dinsdag 26 ja nuari het plan, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis in Krui- ningen. Met Shell Waardecoupons bepaalt u zelf waar u voor spaart,

de Stem | 1992 | | pagina 15