Doek valt voor abortuskliniek .JDS J I0G? Eerste paal voor deelhuis in Sluis Vier ton voor ontwikkeling toerisme op platteland Bewonerscommissies bejaardentehuizen kraken nota Ouderenzorg 1992 Vrouwengilde bezorgd over slechte openbaar vervoer in provincie Extra geld provincie voor Slachtofferhulp College Hulst wil niet tornen aan begroting huis-I dieren B.V. Stichting Stimezo wil activiteiten van Groede naar Zuid-Beveland verplaatsen 1 de klas ideklas ideklas i Weerde Staten besloten dat gis- tische pr?^ect 's de eerste prak' Politie pakt verdachten brandstichting Oostburg Havenschap maakt haast met plan industrie Westelijke Kanaaloever ?rt regio \d en )w van I Aanleiding tot de verhuizing is ldeatname van het aantal ingre- J pen in Groede, een (positief) ge- *5.- v[)]g van het legaliseren van 1 abortus in België. Veel patiënten e J varen uit dit land afkomstig. ^Vonden er in 1987 nog 1445 I ingrepen plaats, in 1991 was dit 7.50 ■aantal gedaald tot 979 en stich- Itingsvoorzitter J. Vrij denkt dat Jdie daling zich alleen maar zal 15. I ■voortzetten. Jas Oudste van Brabant overleden Hontenisse steeds beter bij kas SIRE Ondanks kans op rijksbezuinigingen X61 talen horen via een Kleintje in De Stem 10 en het komt in orde 5 tienduizenden Stern-lezers en I essen (een op de drie» lezen uw advertentie I 'tlV speciale belangstelling hebben omdal zi| de stem zeeland WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 DEEL C 22.00 uur 22.00 uur 22.00 uur 16.00 uur I Van onze verslaggever I Middelburg - De bewonerscommis- I jes van de Zeeuwse bejaardente- I huizen, verenigd in het LOBB Zee- I |anh, kraken in een reactie de nota Ouderenzorg. Hierin wordt onder I „eer aangekondigd dat zes bejaar- I dentehuizen hun deuren moeten I sluiten. I wordt volgens LOBB heel concreet aangegeven welke tehuizen moeten I guiten maar nergens in de nota is te lezen hoe zorgbehoevende ouderen dan moeten worden opgevangen. Bovendien vervult een aantal van de te sluiten tehuizen functies op het vlak van aan leunwoningen, warme maaltijdvoorzie ning en zijn ze een hecht deel van het dorpsleven. „Meer dan nu is aangege ven moet men zoeken naar oplossingen in de vorm van een dependance", aldus LOBB. LOBB wil dat GS van Zeeland samen met andere provinciebesturen in Den Haag gelden los moeten weken voor een betere ouderenzorg. 'Immers wij stellen vast dat u de bezuinigingen van de rijksoverheid blijkbaar als een voldon gen feit heeft geaccepteerd', aldus LOBB. Onderschreven wordt de doelstelling te komen tot woonzorgprojecten in de provincie. Momenteel voldoet echter in Zeeland niet een woonzorgcentrum aan de voorwaarden zoals in de nota Oude renzorg is verwoord. Betreurd wordt bovendien dat in die voorwaarden niet de aanbeveling is meegenomen dat een derde van de beschikbare plaatsen open staat voor mensen die geen of slechts incidenteel zorg nodig hebben. Veel belang wordt in de nota Oude renzorg gehecht aan de thuiszorg als alternatief voor het verzorgingstehuis. Het LOBB twijfelt hieraan. De thuis zorg kan geen passend antwoord geven op de eenzaamheidsproblematiek van ouderen bovendien ontbreekt het de sector aan voldoende geld. Ook de orga nisatie laat hier en daar te wensen over. Al bij al is LOBB het niet eens met het sluitingsbeleid van GS, die alleen in krimping van capaciteit als mogelijk heid ziet om aan ruimere middelen te komen om de andere taken in de be jaardenzorg uit te kunnen voeren. Ook wil het LOBB nauwer betrokken wor den bij het overleg rond de nota Oude renzorg. Nu worden wel besturen inge schakeld maar niet de bewoners, en daar gaat het toch om. Het LOBB''ziet 'het ook als een taak van GS om de bewoners van bejaardentehuizen recht streeks te informeren over een zaak die hen zo direct aangaat. En dan liefst in duidelijker letters dan de kleintjes waarin de nota en een info-blad van de provincie is gezet. 14, 21200 f/ifiséit n Luti lamen ken. n onze verslaggever I Groede - De abortuskliniek van de Stichting Medische IZwangerschaps Onderbreking (Stimezo) in Groede gaat I dicht. De activiteiten worden verplaatst naar Zuid-Be- Iveland, waarbij men vooral Goes als centraal gelegen I vestigingsplaats op het oog heeft. [Met de vestiging in Goes wil I Stimezo centraal in Zeeland zit- |ten, waarbij tevens wordt gemikt 30.- ■"P West-Brabant. „Vanuit die n streek moeten vrouwen nog een J verre reis naar Eindhoven of 35.- II IDen Bosch maken. Goes ligt dan Twatdichterbij", vertelt ze. :lestoelen35-" l| Uitbreiding ■Het stichtingsbestuur is zich mo- I menteel ook aan het beraden 1 - Jover uitbreiding van het taken- ^pakket van Stimezo. „Wij den- i heel goed werk te kunnen o. jrfverrichten op het gebied van tseksuele voorlichting", aldus I Vrij. De activiteiten van de 2.50 gNVSH op dit vlak zijn in Zee- T land bijna gedaald tot nul en ook J bet Rutgerhuis krijgt steeds min- I net menu aan. H der financiële armslag om zijn I voorlichtingsactiviteiten naar I behoren te kunnen vervullen, geopend. kijkt met een verlangend oog richting het Magnoliahuis. I170 1^1 «„Dat zou een ideale vestigings- |i/o-iuiu plekzijn." De stichting wordt momenteel geconfronteerd met een 'overca paciteit aan menskracht'. Het bestuur hoopt dit te kunnen op vangen door enerzijds de uit breiding van de Stimezo-activi- teiten en anderzijds door na tuurlijk verleop. „Er zijn al parttimers die te kennen hebben gegeven niet mee te verhuizen naar Goes", aldus Vrij. Protesten De abortuskliniek ging op 1 mei 1974 van start, nadat twee West- zeeuwsvlaamse huisartsen hier toe het initiatief hadden geno men. Een lawine van protesten daalden toen op de initiatiefne mers neer. Men voorzag abor tustoerisme uit zelfs Noord- Frankrijk en Oost-Engeland. Tweede Kamerleden drongen aan op een vestigingsverbod en de Zeeuwse Staten werden be stookt met protestbrieven. Niet temin werd de kliniek formeel geen strobreed in de weg gelegd. Regelmatig was de kliniek in Groede onderwerp van protes tacties door tegenstanders van abortus. De fameuze pater Koopman heeft er gedemon streerd en nog in 1990 moest de rechtbank in Middelburg er aan te pas komen om twee actievoer ders te verbieden nog langer pa tiënten en personeel lastig te vallen. Eén van de vele protesten bij de abortuskliniek in Groede: een avondwake in december 1987. prkers wensen u loedig 1993 toe. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - In Huize St. Catharina in Bergen op Zoom is afgelopen zaterdag mevrouw Cornelia Knoet- Proost overleden, de oudste inwoner van de drie zuide lijke provincies Noord-Bra bant, Zeeland en Limburg. Mevrouw Knoet heeft meer ban 25 jaar in het Bergse Katrientje gewoond en zou °P 21 december 108 jaar jljn geworden. Vorig jaar kreeg ze uit handen van wethouder P. Dekkers nog portret van haarzelf aangeboden. Het was ge maakt door kunstenares Netty Franken als hommage aan alle ouderen en hun verzorgenden. Cornelia Knoet komt uit een gezin van zeventien kinde ken. Ze overleefde drie van naar eigen zeven kinderen en werd de op één na oudste mwoner van Nederland. De oudste is, met 110 jaar, me- jmnuw j. Zandstra-Giezen mt Den Haag. Jle oudste inwoner van Bra- rant is nu mevrouw C. Hen- rikse-Maas uit Roosendaal. "I werd vorige week woensdag in verzorgingste- nms De Eglantier 107 jaar. e uitvaart van mevrouw oet is morgen om 10.30 «nr m de kapel van Huize l5 Catharina Van onze verslaggever Sluis - Het onmogelijke mo gelijk gemaakt. Zo ziet de Humanistische Bouwstich- ting Bejaardenhuisvesting (HBB) de bouw van het deel huis Het Rondeel in Sluis. De eerste in Zeeuws-Vlaanderen. Burgemeester M. Everaers sloeg gisteren de eerste paal van het deelhuis aan de Hoogstraat. Het initiatief voor dit project is genomen door de Humanistische Bouwstichting en de Stichting Eigentijdse Verpleegvormen Zeeland. Het Rondeel biedt huisvesting en Van onze verslaggever Kloosterzande - Het zuinige be leid van de gemeente Hontenisse blijft zijn vruchten afwerpen. In de maand september is een voordelig resultaat van 45.000 gulden geboekt. Dat betekent dat Hontenisse tot en met september in totaal een financieel voordeel kan noteren van 324.000 gulden. De financiële rapportage komt aan de orde in commissie finan ciën. Die vergadert maandag 14 december om 19.45 uur. zorg aan ouderen, die vanwege hun lichamelijke of geestelijke conditie een indicatie bezitten voor een verpleeghuis. Het woonzorgcentrum bestaat uit twintig zelfstandige woningen, enkele gemeenschappelijke ruimten om de contacten tussen bewoners te bevorderen, en en kele specifieke zorgruimten. In het deelhuis wonen ouderen zelfstandig. Zowel somatisch als psycho-geriatrisch geïndiceerde ouderen kunnen in het project wonen. Afgelopen zomer leek het project in gevaar te komen. Het ministe rie van VROM wilde niet langer een bijdrage geven aan woon zorgprojecten want bewoners met een indicatie moesten wor den opgenomen in een verpleeg- of verzorgingstehuis. Volgens deze visie moest Het Rondeel dus met WVC-gelden bekostigd wor den. Maar een meerderheid in de Tweede Kamer en organisaties op het gebied ouderenhuisves ting en de HBB meenden dat de subsidiëring toch moest door gaan. Het zelfstandig wonen houdt in dat bewoners de beschikking hebben over een eigen keuken, badkamer en een woon- en slaapkamer. De zelfstandige huisvesting wordt gecombineerd met een op het individu afge stemd zorgaanbod. Hiervoor wordt een op ieders behoeften toegesneden zorgplan opgesteld. Er kan 24 uur per etmaal onder steunde zorg worden verleend door een klein basisteam van hulpverleners. Het verzorgend personeel van Het Rondeel be staat uit medewerkers van de Stichting Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen, verpleeghuis De Stelle in Oostburg, de Stichting Protestantse Ouderenzorg West- Zeeuws-Vlaanderen en het Kruiswerk. Alle woningen zijn aangeloten op een alarmeringssysteem dat dag en nacht wordt bewaakt. Om de sociale contacten te be vorderen en in groepsverband activiteiten te houden beschik ken de bewoners ook over een gemeenschappelijke woonkamer. Vrijwilligers kunnen, in overleg met de bewoners, diverse activi teiten aanbieden. De twintig woningen in het woonzorgcentrum zijn over twee verdiepingen verspreid. De huur voor de woning en het gebruik van de voorzieningen bestaan uit een netto-huurprijs en service kosten. De huurprijzen liggen tussen de 600 en 660 gulden per maand. De servicekosten bedra gen ongeveer 120 gulden per maand. Huurders met een laag inkomen kunnen in aanmerking komen voor huursubsidie even als voor de servicekosten. Bewo ners betalen een bijdrage voor de zorg die ze krijgen. De bijdrage is afhankelijk van het inkomen en de hoeveelheid uren dat zorg wordt verkregen. Naast het project in Sluis heeft de HBB uit Amsterdam door het hele land ruim zestig wooncen- I Van I Verslaggever VOrirDoil O on 3 nPTl QTTI eXJaI nlof+Alovi/lclAOWPWfl wao4 rlö imlrnn nAwo r\ o c An /Ia nlnn4o iiïiIIam nlï- r*v\ d v\ DN dn -■! nr Tt DAN JE DENKT- - Het Zeeuws provin- Uitp UUr vo'gend jaar vier ton L §even aan de ontwikkeling van °erisme op het platteland. Ge- tichting ideele Reclame GS "i u'twerking van het pas door astgestelde beleidsplan voor recreatie en toerisme. Het college verwacht dat het mes aan twee kanten snijdt. Het platteland, waar de voorzieningen schaars zijn, wordt ermee opgekrikt; en het project versterkt het draagvlak van het toeris me in de provincie. Zeeland moet het tot nu toe voornamelijk van de kust hebben. Het plattelandstoerisme moet de vakan tieganger de weg wijzen naar beziens waardige gebouwen in dorpjes, histori sche attracties in stadjes en naar op merkelijke hoekjes in de polder. Na tuurlijk moeten die allemaal beter toe gankelijk worden en komen er fiets-, wandel- en ruiterroutes om ze goed met elkaar te verbinden. En als de plattelandstoeristen onderweg eens pas op de plaats willen maken, dan zijn 'rust- en horeca-voorzieningen' no dig die passen bij de kleine schaal van deze vorm van recreatie. GS willen de opzet van het project afkijken van een vergelijkbaar Euregio-project, platte landstoerisme in het Land van Reynaert en Uylenspiegel, waarbij uiteraard Zeeuws-Vlaanderen is betrokken. De provincie gaat het niet alleen doen. Van onze correspondent Oostburg - De rijkspolitie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft twee jongemannen van 19 en 20 jaar uit Zierikzee aangehouden. Het tweetal zou in Oostburg twee molotov cocktails door de ruit van een winkel hebben gegooid. Dat gebeurde afgelopen zater dagmorgen rond half drie. De bedoeling was de brandbom men te werpen door een ruit van een café aan de Markt in Oostburg. De projectielen mis ten het beoogde doel en kwa men in een daar naast geves tigde damesmodezaak terecht. De brand die in het pand ontstond kon door omstanders worden geblust. De verdachten hebben waar schijnlijk uit wraak gehan deld. Enkele uren voor de 'aanslag' waren ze wegens wangedrag uit het café gezet. Het tweetal wordt morgen voorgeleid aan de rechter commissaris in Middelburg. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Katholiek Vrouwengilde Zeeland heeft bij GS zijn bezorgdheid geuit over het slechte openbaar vervoer in de provincie. Hierdoor komen leden, die cursus- en studieda gen willen bijwonen, in de pro blemen omdat niet altijd de ge zinsauto 'als die er al is' beschik baar is. En dat is dan weer een drempel om als vrouw te kunnen deelne men aan kerkelijke of maat schappelijke activiteiten. GS delen de Bezorgdheid van het gilde, maar staan verder vrij machteloos. Het college laat het gilde weten dat vooral het plat teland de dupe wordt van bezui nigingen bij en de aandrang op de vervoersmaatschappijen om bedrijfsmatiger te gaan werken. Er gloort een beetje hoop aan de horizon. De minister heeft de openbaar vervoersproblematiek op het platteland ontdekt en geld uitgetrokken om uit te vis sen of misschien een taak voor taxi's is weggelegd. Hiervoor is het begrip 'Regiotaxi' in het le ven geroepen. Tien miljoen heeft de minister over voor vijf of zes projecten in den lande. „Ook uit Zeeland zijn voorstellen inge diend", melden GS. Binnen en kele weken maakt de minister uit de ingediende voorstellen een keuze. Terneuzen - Het havenschap Terneuzen maakt haast met een studie naar de haalbaarheid van het industrieterrein Westelij ke Kanaaloever. Hoewel daar wellicht pas na 2000 enige bedrijvigheid is te bespeuren, nopen de plannen voor een Westerschelde Oeververbinding het havenschap om spoed te betrachten. FOTO WIM KOOYMAN Op de tekeningen die er nu lig gen, doorsnijdt de WOV het ge bied westelijk van het kanaal Gent-Terneuzen. Na protesten uit Terneuzen schikte de provin cie in: de weg kan om het toe komstige industriegebied heen worden gebogen, maar dan moet het havenschap eerst wel de le vensvatbaarheid van het plan aantonen. Daartoe dient de pilot-study, waaraan de raad van bestuur van het havenschap op 16 de- cethber zijn zegen moet geven. De eerste aanslag op de kas is daarmee een feit: de verkenning van het nieuwe industriegebied kost een ton. Uit de verdeelsleu tel blijkt wel hoeveel waarde Terneuzen hecht aan deze uit breidingsmogelijkheid. De ge meente dokt de helft, provincie en havenschap betalen elk een kwart. De onderzoekers zullen de gele genheid te baat nemen om de mogelijke inrichting en ontslui ting van de Westelijke Ka naaloever in zijn geheel onder de loep te nemen. Burgemeester Everaers worstelt zich moeizaam uit de cabine van de heimachine. Even daarvoor sloeg hij de eerste paal van het deelhuis. foto wim kooyman tra, groepswonen- en woonzorg- De bouw van Het Rondeel moet projecten. rond de zomer klaar zijn. Van onze verslaggever Middelburg - De noodlijdende Zeeuwse Stichting Slachtoffer hulp kan volgend jaar een extra bijdrage van de provincie tegemoet zien. Middelburg zal 14.100 gulden meer overmaken dan de eerder toegezegde vijf mille. Slachtofferhulp had daarom gevraagd vanwege de financiële problemen. De stichting trok enkele maanden geleden aan de bel. Het succes van het werk ging te veel kosten en de gemeenten kwamen onvoldoende over de brug. GS stellen nu vast dat slachtofferhulp wel degelijk een gemeentelijke taak is. Dat was ook de reden dat de provincie-subsi die geleidelijk minder zou worden. Maar omdat het werk zo belangrijk is, schiet men de stichting voor een keer nog eens extra te hulp. En intussen hopen GS dat de Zeeuwse gemeenten het verzoek van de stichting om een hogere bijdrage zullen honoreren. De toezegging op dit punt van de gemeente Vlissingen wordt gezien als een bemoedigend gebaar. Van onze verslaggever Hulst - Hoewel de gemeente Hulst flinke rijksbezuinigingen boven het hoofd hangen willen Burgemeester en Wethouders de begroting voor volgend jaar nog niet overhoop gooien. Bij de uitwerking en financiering moe ten ook gemeenten, VW's, particulieren en bedrijven een rol spelen. Maar GS willen het goede voorbeeld geven door er meteen vier ton voor op de begroting te zetten. Dat is vooral nodig voor de eerste verkennende fase en voor subsi dies die het project daadwerkelijk op gang moeten brengen. Dit alles kan niet zonder projectleider, vinden GS. Ze stellen de gemeenteraad voor de begrotingen en meerjarenra ming vast te stellen zoals die is aangeboden. In feite zijn die financiële stuk ken echter alweer achterhaald. Vanwege bezuinigingen op de uitkering uit het gemeentefonds kan Hulst met ingang van 1994 100.000 gulden per jaar minder tegemoet zien. Executie Het kabinet wil de helft daarvan eigenlijk al volgend jaar door voeren, maar ligt daarover nog in de clinch met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Voor Hulst is dat slechts uitstel van executie, want de bezuini gingen blazen hoe dan ook een deel van de meerjarenramingen op. Volgend jaar Als een deel van de bezuinigin gen al in 1993 wordt doorge voerd betekent dit dat het prio- riteitenvoorstel en/of de begro ting voor volgend jaar opnieuw moeten worden bekeken. Het probleem daarbij is dat er moeilijk geschrapt kan worden. Immers, het prioriteitenvoorstel 1993 bestaat voor een belangrijk deel uit verplichte uitgaven.

de Stem | 1992 | | pagina 11