mer Platform woonwagenbewoners et de Tweede cultuurmaand Sluis geopend EHBO-jeugdafdeling Graauw succcesvol Vogeltentoonstelling Edelzanger in Eede en: College Hulst: 'Handhaven spreekuren kernen niet tot elke prijs' nstraat 1a ndijke 785. gen en la JANSEN RAAMSD0NK Maatschappelijk werk Zeeuws-Vlaanderen wil krachten bundelen Aardenburgs Museum blikt terug en kijkt ook vooruit Kunstmanifestatie zoekt beeldende kunstenaars 'Leg in Wilhelminastraat woonwagencentrum aan' 14 83 09 ber a.s. nemen or fysiotherapie t, de praktijk te de RECEPTIE 0 uur en 14.30 r fysiotherapie Rubber porno! Live 06-320.328.55 Sex 06-320.340.99 De Live/Sexlijn Tel. 01621-12991 fax: 22238 A4 bna straat 11 Geen subsidie voor vakantie Win een prostituee!! Wij willen Live Vrouwen op zoek Dorpsraad Heikant verrast gemeente: Jongeren gepakt na serie inbraken ,1992 *53 tièblsi lev hobuTrar per uis. toe. via 3urg ïuis. D13- dch- en ze en ik je 'Pm, ■boy iotel. Op t er idaar uder! :pm. ben jij liefhebber van rub ber en leer, bel dan 06-320.320.90. 100 cpm. (boven de 18 jaar). Geen wachttijd! ƒ1,- P-J- te winnen! Bel 06-320.320.85 100 (boven de 18 jaar). Je hebt hier keus uit live te- lefoonsex, uit gratis seX uit privé sexadresseu- 06-320.320.86. lOOcprï (boven de 18 jaar). leasing voor iedere beurs bedrijf en particulier van nieuw en jong gebruikt destem zeeland MAANDAG 7 DECEMBER 1992 Van onze verslaggever [[u|st - Het handhaven van de spreekuren van de gemeente op de kernen is van groot belang, maar niet tot elke prijs. Burgemeester en wethouders van Hulst zeggen dat naar aanleiding van het plan om de spreekuren in de kernen af te slanken. Al in de aanbiedingsbrief bij de begro ting kondigde het college aan dat vol gend jaar de gemeentelijke ambtenaren wekelijks nog maar een half uur zitting houden in de dorpen. Kr is namelijk te weinig belangstelling voor vanuit de bevolking. Toen de spreekuren vorig jaar bij wijze van experiment werden ingesteld was het aanvankelijk wel druk. Maar dat kwam voor een groot deel omdat ieder een voor 1 april een geldig paspoort moest hebben. In de periode die daarna volgde, is het aantal bezoekers steeds verminderd. Het college zegt er wel bij dat alleen letten op de cijfertjes geen argument is om het project de beoordelen of de veroordelen. Tot en met vorige maand hebben in totaal 1.450 inwoners ge bruik gemaakt van de spreekuren op dinsdag. Het merendeel van de hande lingen ging om paspoorten, rijbewijzen, toeristenkaarten en aanvragen om een pas-65. Volgens B en W vinden de gebruikers de mogelijkheid om gemeentelijkze zaken af te werken op de spreekuren erg belangrijk. Het verdwijnen van die faci liteit op de kernen kan dan ook gezien worden als een ernstige teruggang, meent het college. Bovendien druist dat in tegen de de uitgangspunten van de sociale vernieuwing: de relatie tussen de burgers en de overheid verbeteren. Die argumenten zijn voor het college dan ook voldoende om het experiment in 1993 te handhaven, zij het dat er in plaats van een uurnu een half uur zitting wordt gehouden. De spreekuren zullen plaatsvinden op dinsdagmiddag. Van 13.00 tot 13.30 uur in Graauw, van 13.45 tot 14.15 uur in Nieuw-Namen, van 14.30 tot 15.00 uur in Clinge, van 15.15 tot 15.45 uur in Sint-Jansteen en van 16.00 tot 16.30 uur in Heikant. Kind volgend jaar wordt dan opnieuw bekeken of de spreekuren behouden moeten blijven. Van onze verslaggever I Hulst - De Stichting Algemeen Maatschappelijk Werk Zeeuws-Vlaanderen wil proberen een regionaal platform I voor woonwagenbewoners in het leven te roepen. Om de belangstelling van de Zeeuws-Vlaamse woonwagenbe volking daarvoor te peilen wordt donderdag 4 februari in Axel een bijeenkomst gehouden. In de uitnodiging voor de verga- dering stelt maatschappelijk werker L. Brusselaers dat het steeds belangrijker wordt dat woonwagenbewoners nog beter dan tot nu toe zelf voor hun __en belangen opkomen. Ook nu gebeurt dat al, maar dat kan volgens Brusselaers beter in ge organiseerd verband. Bij gebrek '11 Hulst - Burgemeester en wethouders van Hulst willen een streep zetten door de subsidie aan va kantieprojecten voor chronisch zieken van het Rode Kruis Zeeland. Sinds 1976 gaf Hulst voor iedere deelnemer aan zo'n vakantie een bijdrage van 130 gulden. Het college denkt echter dat het merendeel van de deel nemers best in staat is om de kosten van deelname aan zo'n vakantieproject zelf te betalen. De raad wordt dan ook voorgesteld, mede ook gelet op de slechte finan ciële positie van de gemeen te, de subsidie te beëindi gen. aan een organisatie die voor een heid zorgt is het gevaar groot dat woonwagenbewoners tegen elkaar worden uitgespeeld. Opvattingen Het maatschappelijk werk streeft er naar om in het plat form van ieder woonwagencen trum een vertegenwoordiger te krijgen. Gezamenlijk zouden de mensen dan naar de verschillen de overheden toe de opvattingen van woonwagenbewoners kun nen verdedigen. Daardoor, zo meent men, worden de woonwa genbewoners ook minder afhan kelijk van beroepsmensen. Dat er heel wat stof voor zo'n groep vertegenwoordigers ligt, is volgens Brusselaers wel duide lijk. Hij wijst op het grote tekort aan standplaatsen in Zeeus- Vlaanderen. Ook wordt onvol doende rekening gehouden met opgroeiende kinderen die ook een standplaats op een woonwa gencentrum willen. Woonwagen bewoners moeten zich volgens Brusselaers zeker ook laten gel den wanneer het er om gaat de huren van standplaatsen en woonwagens in de hand te hou den. Het initiatief voor een regionaal platform in Zeeuws-Vlaanderen wordt ondersteund door het Landelijk Platform Woonwagen bewoners en Zigeuners. De bij eenkomst op 4 februari in Axel wordt gehouden in het gemeen schapscentrum De Halle en be gint om 19.00 uur. Van onze correspondent Aardenburg - De stichting Vrienden van het Aardenburgs Museum heeft vrijdag zijn jaarverslagen over 1991 en 1992 gepubliceerd. Onder de rubriek 'Activiteiten georganiseerd in en vanuit het Museum' wordt wat het jaar 1991 betreft met poot genoegen teruggekeken op de thematentoonstelling Pelgrimme tot Ardenbuerch, Aardenburg als bedevaarts plaats. Deze seizoenexpositie trok veel «zoekers, mede dankzij de rui- aandacht in de media. Tij- Jffls het museumweekeinde van 20 en 21 april 1991 werd meege- ™n aan de provincale wed strijd 'Wie weet wat...het mu- ®m' en 31 augustus van dat jaar was er een tentoonstelling war Aardenburg 1941-1991. Verder waren negen monumen- Via deze lijn geven lekkere prostituée's hun tel.nurp" mer! Je hebt ook kans ee meisje (18 jr) van je keuze cpm met je vrijen! Maak je keuze met wie je lekker wil vrije en doe alles wat thuis-tv kan! 06-340.340.25. 10° cpm. continu 24 uurp^_ naar vrije Sex! Honde^gs vrije vrouwen en hieisj zijn op zoek naar pure op niet comm.basis 06.340.340.95. 100 cpr"' continu 24 uur p.d. ta in de gemeente te bezichti- 8® tijdens de landelijke open Monumentendag. jaar 1992 stond bol van activiteiten. Op 31 maart werd ja de raadzaal van het gemeen- wuis een lezing gehouden door Pjif. dr. Gysels over het onder werp Euregio als inleiding op de 'teamtentoonstelling met bet j®8 op de grens, die tot 27 «Ptember liep. Br werd opnieuw "^gedaan aan het nationaal aseiunweekeinde en de open Monumentendag, die in het te- stond van volksverhalen en 3eaden, alsmede oude muziek. "P1 augustus hield R. Jacobs n de Rijksuniversiteit in Gent ezing over de Voorhavens het Zwin en in het kader van Rj numismatisch jaar 1992 's. Klaassen een inleiding ue Roeminse economie. Van ot 16 augustus werd deelgeno- n aan de tentoonstelling in «wpoord in Knokke over tatten uit Zeeuws-Vlaande- duiexP0S'be die z0'n acht- Jinl bezoekers trok en een Jr _stuk promotie betekende t„ i ~jeuws-Vlaanderen. e Paardestal trokken de ten th .-'""«gen De Bevrijding van mer "£eeuws-Vlaanderen en Zo- der» -in West-Zeeuws-Vlana- stplif ru"ne aandacht. De open- kisn8 °P de landelijke gemeen- s was een flop en op 27 september ging het museum dicht in verband met restaura tiewerkzaamheden, die nog steeds voortduren. Voor 1993 staat er al een en ander op het programma. De traditionele zomertentoonstel- ling zal, in het licht van de herdenking van de bevrijding in 1994, over de eerste wereldoor log handelen. Het Aardenburgs Musuem gaat in 1993 meedoen aan provinciale publieksacties en er wordt gedacht aan een tentoonstelling in het kader van het bevrijdingsfestival. Br zal ui teraard worden deelgenomen aan de open monumentendag met weer een Aardenburgs on derwerp als trekker. De stichting Vrienden van het Aardenburgs Museum heeft een ondersteunende functie en daar om werd het in 1992 actief toen een bijzonder Middeleeuws graf tevoorschijn kwam. Medewer king werd verleend aan de tot- standkoning van twee toeristiche wandelroutes en de publicatie van twee brochures, namelijk Op Verkenning door Aardenburg en Romeins Aardenburg. Ook wer den replica's vervaardigd van het stadsstempel van voor 1200 en van een vijftiende eeuws pel grimsteken. In de nieuwsbrief van november 1992 vraagt de stichting heel nadrukkelijk om financiële stuen aan de donateurs nu de gemeen te Aardenburg op grond van be zuinigingsoverwegingen het voornemen heeft de professione le wijze van museumbeheer stop te zetten na het seizoen 1993. De stichting hoopt op een flinke respons, omdat het regelmatig steun verleent aan de museum commissie bij het organiseren van activiteiten. Van onze correspondent Sluis - Door het glas te heffen met alle aanwezingen en met de nadruk op de eerste exposante Anny Rouschop, opende de Sluisse wethouder Adri Oosterling de tweede cultuurmaand in Sluis. Dit in een niet over bevolkte raadhuiskelder die zich uitstekend leent voor een dergelijk gebeuren. Ben cultuurbeleid dat in Sluis stap voor stap gestalte krijgt, te beginnen met de koffieconcer ten die in 1993 na dit proefjaar een vaste waarde worden. In de raadhuiskeider komen volgens de wethouder structureel en kwalitatief goede exposities, terwijl cultuur ook in het Sluis se straatbeeld zichbaarder zal gaan worden. Op 19 december al wordt daar een begin mee gemaakt via de onthulling van een beeld van de Breskense kunstenaar Goossens in de Meerminnestraat. „Ons cultuurbeleid is geen een dagsvlieg, maar garandeert een brok continuïteit," aldus Oos terling, die zijn gehoor ook meegaf blij te zijn de culturele kar vanuit zijn positie mee te mogen helpen sturen. Een kar die door veel mensen wordt voortgeduwd. Anny Rouschop opent dus de exposities met werken van haar en van haar overleden man Louis Henno. Sinds 1972 is de in Maastricht geboren schilderes inwoonster van Sluis. Zij houdt van felle kleuren en weet daar op het doek goed mee uit te pakken. Onderscheidingen Haar overleden echtgenoot pakte uit met intimistisch werk en was op dat gebied een man die in geheel Europa erkend werd, wat hem tal van onder scheidingen opleverde. De ex positie met werken van Louis Henno en Anny Rouschop loopt van 5 tot en met 20 december. Van 22 december tot en met 6 januari laat de bekende en be gaafde musicus Tony Venne- man in de raadhuiskelder zien Wethouder Oosterling heft het glas met kunstenares Anny Rouschop FOTO WIM KOOYMAN dat ook zijn werk als beeldend kunstenaar gezien mag worden. Op 12 december wordt in de raadzaal cultuur van eigen bo dem gebracht met de plaatselij ke muziekvereniging Apollo, streekverhalen van mevrouw Schippers-le Bleu, zanger Adri Oosterling en de groep Ambras. Dit met een gratis toegang. Op 19 december is alles te beleven in Sluis en Retanchement. Om 11.00 uur wordt een beeld ont huld in de Meerminnestraat, waarna het boekje 'Gezicht van Nederland aflevering Sluis' van Oona Glaser wordt gepresen teerd. In Retranchement start om 14.00 uur de kerstmarkt, waar aan Apollo medewerking ver leent. In 't Zoute Vestje wordt om 20.00 uur de dag besloten met de musical 'Een kerstrap port voor iedereen' door het jongerenkoor De Sluisse Rak kertjes. Op 27 december wordt het muzikale gedeelte van de cultuurmaand afgesloten met een kofficoncert van het saxo foonkwartet The Forty Busy Fingers. Dit optreden begint om 11.00 uur in de raadzaal. Van onze correspondente Goes - De organisatoren van de Zeeuwse Kunstmanifesta tie die in februari 1993 in de Zeelandhallen in Goes wordt gehouden, zijn op zoek naar beeldende kunstenaars die hieraan willen deelnemen. De stichting Amsterdam In ternational Artists en de stich ting Gertjan van Duinkerken Kunstproducties hebben voor 13 en 14 februari 1993 al een aantrekkelijk programma sa mengesteld. Om 13.00 uur wordt zaterdag 13 februari de kunstmanifes tatie geopend, tot 22.00 uur kan het publiek dan terecht en behalve de flinke brok kunst zijn er een filmvoorstelling om 15.00 uur en optredens van Peter Blanchette en theater Binnen Buiten, tot 22.00 uur. Ditzelfde scenario is er voor dé zondag met dit verschil dat de manifestatie opengaat om 10.30 uur en sluit om 17.30 uur. Voor de manifestatie hebben al een kleine dertig kunste naars uit de overige Neder landse provincies ingeschre ven, zeven uit China en acht uit Zeeland: Willem van An- raad (schilderijen), Rijnhard Schregardus (gemengde tech nieken), Juul Kortekaas (vormgeving beeldende kunst), Amiran Isaakowich Djanasvili (beeldhouwer/schilder), Lud- milla Kalmaeva (schilderijen/ posters/grafiek), Johan Adriaanse (schilderijen), Hans de Win (monumentale vorm geving) en Jean Kamps (schil deren achterglas). Peter Blancette die enkele op tredens verzorgt, is een Ame rikaanse muzikant. Hij speelt op een zelf ontworpen 'ar- ehguitar', een gitaar waarop klaviermuziek gespeeld kan worden. Een soort combinatie van luit en gitaar. Blanchette speelt barokmuziek zoals composities van Bach, Haen- del Vivaldi en Scarlatti. Van onze verslaggever Heikant - De Dorpsraad Heikant heeft de gemeente Hulst verrast met de suggestie om een woonwagencentrum aan te leggen langs de Wilhelminastraat, vlak bij het tenniscomplex. Die plek had de gemeente ook al op het oog, maar dan als woonwagenlocatie voor de kern St.-Jansteen. Van onze correspondent St.-Jansteen - De EHBO-afdeling St.-Jansteen hield voor de tiende keer in gemeenschapscentrum De Warande EHBO- jeugdwedstrijden. Met een deelname van in totaal negentien ploegen was voorzitter J. Mortier tevreden en kon hij terug zien op een geslaagd evenement. Naar aanleiding van het verzoek van de gemeente om mee te denken over mogelijke locaties voor een woonwagencentrum in Heikant heeft de dorpsraad de kaart van het bestemmingsplan Heikant eens op tafel gelegd. Daaruit blijkt dat de locatie aan de Wilhelminastraat net binnen de plangrens ligt. Daarnaast heeft de Dorpsraad twee andere alternatieven aan gedragen. Een daarvan is een locatie aan de Nieuwe Ellestraat. De dorpsraad wil achter be staande bebouwing graag een recreatief fietspad gerealiseerd zien. „Als dat lukt, dan blijft er een stuk grond over tussen dat fietspad en de Vylainlaan", zegt voorzitter J. van Damme van de Dorpsraad. „Dat woonwagen centrum zou dan mooi in combi natie met dat fietspad gebracht kunnen worden". Een derde wellicht geschikte lo catie ziet de dorpsraad achter de bebouwing van de Julianastraat, nabij een half gesloopte vlasfa briek. „Wij hebben de situatie van het woonwagencentrum in Koewacht als voorbeeld geno men", zegt Van Damme. „We hebben geprobeerd locaties te vinden die daarop lijken". De Dorpsraad is op zoek gegaan, nadat er flink wat weerstand is ontstaan tegen het plan om een woonwagencentrum te realiseren in combinatie met een nieuwe woonwijk in het gebied tussen de Vylainlaan, Schoolstraat en Ellestraat. Voorzitter Van Damme van de Dorpsraad zegt aan de ene kant wel de ongerustheid van mensen te begrijpen over een woonwa gencentrum in hun nabijheid. Aan de andere kant moet de kwestie volgens hem ook weer niet overtrokken worden. „Per soonlijk denk ik dat een centrum met 8 of 9 wagens toch in de praktijk weinig problemen zal opleveren. Tenminste, als dat wat netjes wordt aangekleed en ingericht. Kijk maar naar Koe wacht, waar het allemaal prima loopt". Wethouder G. van de Voorde zegt de inspanningen van de Dorpsraad te waarderen, maar stelt dat men wat de Wilhelmi nastraat betreft vanuit een ver keerd uitgangspunt vertrekt. „Het is leuk gevonden, maar ik kan nu al zeggen dat wij dit niet zien als oplossing voor Heikant. Wij bedoelen een locatie in de woonkern Heikant en niet een plekje binnen de grenzen van het bestemmingsplan. De Wilhelmi nastraat is duidelijk binnen de bebouwde kom van St.-Jansteen. Misschien toepasselijk in deze Sinterklaastijd, maar dit lijkt een beetje op het spel zwartepie ten". Van onze verslaggeefster Tholen - Met de aanhouding van een minderjarige jongen uit Tholen is een groot aantal inbraken in Tholen, Halste ren en Bergen op Zoom opge lost. De jongen die al in de nacht van 23 november op heterdaad werd betrapt, bekende 22 inbraken in Tholen en vier in Halsteren en Bergen op Zoom. Inmiddels zijn nog zeven min derjarige verdachten, mogelijk mededaders, aangehouden, evenals drie verdachten van he ling. Deze drie verdachten zijn W.N., M.B. en R.D., allen uit Tholen. In Tholen zelf had de groep het voornamelijk voorzien op hore- ca-zaken, waaronder cafetaria's, en op twee viszaken in Tholen. Het ging de daders daarbij om zogenoemde 'snelle buit', zoals geld uit gokautomaten, sigaret ten en tipgeld. Ook werden en kele malen 'fietsen en bromfiet sen gestolen. De ontvreemde goederen, voor een totaalbedrag van circa 35.000 gulden, zijn teruggegeven aan de eigenaars. Bezorgd buigt een jonge EHBO'er zich over een 'slachtoffer'. FOTO CEES HAMELINK Graauw 2B ging met 248 punten met een prijs met lof en de wisselbeker naar huis. Naast de ze ploeg gingen nog drie jeugd- ploegen uit Graauw met twee eerste prijzen naar huis. „Het succes van deze formule," aldus voorzitter G. Weemaes van de EHBO-afdeling Graauw, „komt door de inzet van vooral twee instructrices. J. van Water- schoot-Verstiggel en R. Mahu- Ferket beginnen al in de zesde klas van de lagere school met de opleiding voor het A-diploma. Daarna kunnen de kindren hun B-diploma halen. De EHBO Graauw heeft 35 tot 40 jeugdle den. Met veel enthousiasme wordt er in de wintermaanden wekelijks geoefend." Dit jaar was de opzet van de beoordeling gewijzigd. Naast de praktische beoordeling, waarbij gelet werd op het algemeen on derzoek, de verzorging en de algemene berichtgeving, moes ten de deelnemers ook vijtien vragen beantwoorden. De pun tentelling was eveneens aange past. De voorzitter van de centrale jury J. Valckx had die middag veel geleerd. „De deelnemers hebben laten zien dat zij de praktijk en de theorie goed be heersen. Belangrijk is dat de deelnemers anatomie kennen, zich tijdens de wedstrijden pre senteren en laten zien hoe je eerste hulp verleent." Aan M. Mortier werd door de voorzitter van de EHBO-afde ling 'St.-Jansteen de zilveren bondsinsigne uitgereikt. Zij was twintig jaar als Lotus-slachtof fer werkzaam. Zonder de belan geloze medewerking van de Lo tus-slachtoffers is het niet moge lijk om deze wedstrijden jaar lijks te organiseren. Uitslagen Eerste prijs met lof: Graauw 2A 234 punten. Eerste prijzen: Graauw Al 226, St.- Jansteen A2 220, Kloosterzande 2B 220, Kloosterzande 2A 215, Graauw 2A 211, Rode Kruis Oostburg 208, St.-Jansteen 3A 208 punten. Van onze verslaggever Eede - Vogelvereniging De Edelzanger uit Aardenburg mag dit jaar de Provinciale Zeeuwse Vogeltentoonstelling organi seren. Het district Zeeland van de Nederlandse Bond van Vogellief hebbers heeft daarmee een vurige wens vanuit Aardenburg gehonoreerd. De vogelshow wordt donderdag 17 december om 19.30 uur ge- opend door burgemeestere E. Jongemans. Die dag kunnen be langstellenden dan nog tot 22.00 uur terecht. De verdere ope ningstijden zijn vrijdag 18 de cember van 13.00 tot 22.00 uur en zaterdag 19 december van 10.00 tot 18.00 uur. Er worden 18 keurmeesters ingezet om de vogels te beoordelen. De Edelzanger wilde de organi satie graag hebben omdat de vereniging het 25-jarig bestaan viert. Het is meteen de eerste keer in de kwart eeuw historie dat de club de de districtsten toonstelling mag organiseren. De vogelshow wordt gehouden van 17 tot en met 19 december in de Hof van Eede in Eede. Voor deze tentoonstelling hebben zich 118 deelnemers aangemeld met in totaal 1035 vogels.

de Stem | 1992 | | pagina 5