M/V ;ers m/v 3 Roep om actie in Bosnië GELD NODIG BREDA KREDIET 076- 220722 Opnieuw dode bij geweld Duitsland r~" ,cht Kamer wil aanpak commercie bij publieke omroepen VS beginnen trots aan 'nobele oorlog' in Somalië Arabische landen overwegen zelf maatregelen te nemen KLM in verlegenheid door schenking aan partij Bush X 61 BERING ïLAND =R SITEN M/V) JAAR KOOP MET ZEKERHEID LEINDERT'MDf» Overleg over woonwagenkamp 'eyenoord ■edt punt onk enige wijfelgeval Europese bank tornt in Bonn' 17 miljoen voor Van Gogh-doek Zwitserland wil niet bij EER Jeltsin ontsnapt aan nederlaag Merijntje Boeren doen laatste actiepoging Amerikaanse actie 'vernedert' het impotente Europa MAXIFORMAAT VOOR EEN MINI PRIJS, 1HOUR 03462 66094 392 fenlijk ca. 220.000 inwoners, happelijke belangen op het hisstortplaats Midden- en |rbereid. Op het personeel is in een PLC gestuurde J)3 zal het percolaat verder Dan zal ook een tweede vee mensen zal de nu te nstallaties met de daarbij finsteren en analyseren van istallaties technisch en administratief ■niveau, bijvoorbeeld MTS of bereid zijn dit te behalen 4019,- bruto per maand bij storingsdiensten wordt een van de afdeling Milieu en pen van dit blad in het bezit bnverwijdering Midden- en •ture" in de linkerbovenhoek instelling voor volwasse- ector vormings- en ontwik ken voor Nederlanders en zoeken wij op korte termijn: jramma's, o.m.: pedagogische richtingen, vergelijkbaar opleidings- f bereid zijn die te behalen werken undigheidsbevordering en hzicht in de didactiek van het (Nederlands als tweede pi 8 en 16 personen, amheid, afhankelijk van de lesprogramma's. geschiedt voor bepaalde teur BASISEDUCATIE van aat 237, 3311 BV Dordrecht. 993. se- en ustrie, wetenschap en ilende terreinen iteming van de ebehoren voor o.a. vanuit een gedegen de produkten. U stelt, U beheert en <et. Bij verkoopprojecten len bijdrage aan daten met het volgende [bijv. HLO) schriftelijk li, richt dan binnen 10 ifoto aan Meyvis en Co mevrouw M. ellen: 01640-90000. i b Met v.d. Bom valt te praten! DEALER E"3 NI5SA1NI Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 d: tem yst - Er komt waarschijnlijk regionaal platform voor woonwagenbewoners in Zeeuws- laanderen. Volgens het maat- (happelijk werk kunnen woon- -ajenbewoners beter voor el- raar opkomen in georganiseerd rerband. IZIE ZEELAND-A4 otterdam - Feyenoord heeft in eKuip in het duel met Vitesse jen punt uit het vuur gesleept. Ie Rotterdamse ploeg maakte net tien man een 0-1-achter- goed door een treffer van Ibiku. IZIE SPORT - B1 Amsterdam - Ajax kent voor de etum tegen Kaiserslauteren in iet UEFA-Cup-toemooi, die linsdag wordt gespeeld, slechts jén echt twijfelgeval: Wim Jonk. )ie heeft nog last van de knie- ire die hij vrijdag in het met Twente opliep. De looruitzichten voor het meespe en van Dennis Bergkamp en larciano Vink zijn gunstig. De [weed Pettersson is zeker inzet- aar. IZIE SPORT -B2 jonden - De hoofdkantoren van nieuwe Europese centrale k komen te staan in Bonn. zal eind deze week op de iuropese topconferentie in Edinburg bekend worden ge maakt. Dat meldde de Britse igskrant Sunday Times, die :ich baseert op Franse en Duitse bronnen. Parijs - Een van de beroemdste andschappen van Van Gogh, Jardin Auvers' is gisteren tij- een veiling in Parijs voor uim 17 miljoen gulden ver- tocht. Het duurste schilderij van Van Gogh blijft 'Portret van lokter Gachet', dat in 1990 in few York werd afgehamerd op ruim 150 miljoen gulden. Bern - Zwitserland heeft giste ren bij een referendum de toetre- tot de Europese Economi- Ruimte (EER) afgewezen, let blijft daardoor vermoedelijk "aktisch het enige land in "est-Europa dat er voor heeft gekozen op eigen houtje verder 'e gaan in een economische ®arkt die in de toekomst 380 ■niljoen mensen omvat. IZIE BUITENLAND A3 Moskou - President Jeltsin is zaterdag in het Russische Volks- res aan een nederlaag ont- t. De conservatieven kwa- ®ei1 slechts vier stemmen te kort aan een tweederde meerder- "M te komen waardoor de pré- Wént de controle over de rege- •tugzou hebben verloren aan het Parlement. 'TIE BUITENLAND - A4 Ü1DE2EKRANT: Indaag 2 katernen Extra op maandag A2 "innen/Buitenland A3 «eland A4 A5 «nsument A6 JpV-programma's A7 "Portdeel B Uitslagen en standen «taald voetbal B2 Nog één keer de boer op 1 uJ Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Ka mer wil dat minister D'jAnco- na (WVC) haast maakt met de aanpak van de commercie binnen het Hilversumse om roepbestel. De minister moet een noodwetje in het leven roepen om de oprukkende sponsoring van programma's te beperken. Die boodschap krijgt D'Ancona vandaag tijdens overleg met de Kamer over het publieke om roepbestel. Volgens CDA-Ka- merlid Beinema worden sommi ge programma's zodanig gespon sord dat ze nauwelijks te onder scheiden zijn van die van com merciële omroepen. Beinema vindt de vorige week door omroepen, producenten, sportwereld en reclame afge sproken sponsorcode onvoldoen de. Volgens deze code moet voor het publiek duidelijk zijn dat een programma gesponsord wordt en is het verkapt aanprij zen van produkten verboden. Beinema vreest dat de commer ciële invloed op programma's hiermee niet worden geweerd. Oppositiepartijen WD en D66 dringen aan op wijziging van het publieke omroepbestel. Beide willen dat het kijk- en luister geld aHeen nog naar culturele en informatieve programma's gaat. „De publieke omroepen gaan steeds meer richting commercie en vervlakking", aldus D66-Ka- merlid Wolffensperger, die vindt dat een van de drie Hilversumse zenders een volledig publiek ka rakter moet krijgen. De andere twee netten kunnen dan com merciëler opereren. Van WD-woordvoerder Dees mogen de nu al commercieel opererende publieke omroepen dan op deze weg verder gaan, maar dan wel met minder kijk geld. De WD wil een nationale omroep, bijvoorbeeld de NOS, overhouden voor die program ma's, die commerciële omroepen minder snel uitzenden. Regeringspartijen CDA en PvdA willen niet tomen aan het kijk geld. PvdA-Kamerlid Van Nieu- wenhoven wil wel dat de Hilver sumse omroepen meer het heft in eigen hand nemen bij de ver nieuwing van het publieke be stel. „Hilversum moet ophouden te zeggen dat Den Haag geen voorstellen doet." ZIE OOK EXTRA OP MAANDAG - A2 Cairo (ap) - De presiden ten Özal en Mubarak van Turkije en Egypte hebben gisteren aangedrongen op een militaire actie in Bosnië-Hercegovina. Beide staatsleiders zullen een Arabische topconferentie bijeen roepen indien de VN-Veiligheidsraad geen gehoor geeft aan hun op roep. De Egyptische president waar schuwde dat de crisis in Bosnië-Hercegovina in de regio en de wereld instabiliteit kan veroorzaken. Mubarak en Özal willen een soortgelijke actie als in Somalië om de Bosnische moslim-bevolking te bescher- Egypte, Turkije en andere isla mitische landen hebben het op treden van de Senders tegen de moslims in Bosnië steeds scherp veroordeeld. Voor het eerst is er nu echter sprake van dat de Arabische landen zich eventueel zelf zullen bezinnen op maatre gelen. Welke maatregelen een eventuele Arabische top zou moeten opleveren, zeiden de staatsleiders niet. (ADVERTENTIE) 30 Jaar financieringservaring. Lid N.V.F. Gevolmachtigde van div. bancaire instellingen. Bij de anti-racistische demonstratie in Berlijn kwam het zaterdag tot rellen, waarbij een groot aantal gewonden viel. FOTO ANP Miinchen/Hamburg - In het Oostduitse Janschwalde is giste ren opnieuw een slachtoffer gevallen in de reeks racistische aanslagen. Den Haag - Actievoerende boeren doen vandaag een laatste poging om in Nederland een massaal boerenprotest op gang te brengen tegen het landbouwakkoord tussen de VS en de EG. Vanuit diverse plaatsen in het land zullen circa 250 tractoren vertrekken richting Den Haag in de hoop dat de stoet zal aanzwellen. Rond het middaguur worden de tractoren 'ergens in West-Brabant' geparkeerd, om vervolgens dinsdag verder te trekken. Het is de bedoeling om woensdag met 700 a 1.000 tractoren in Den Haag aan te komen. De actie is vooral bedoeld om de boeren in het noorden van het land te mobiliseren. Momenteel wordt de demonstratie-kar alleen getrok ken door enkele boeren uit Zeeland en de IJsselmeerpolders. De akkerbouw in het noorden beschouwt actievoeren vooralsnog als zinloos. Volgens justitie is de oorzaak van de brand in Janschwalde brandstichting. Getuigen zeiden dat ze een ontploffing hadden gehoord,meldde de Duitse nieuwszender N-TV zondag. Een gezin dat boven de Kroatische familie woonde liep rookvergif tiging op. Eveneens in de nacht van zater dag op zondag werd een brand bom naar een asielzoekerscen trum geworpen in Königslutter nabij Wolfsburg in Noord-Duits- land. Een nacht tevoren werd een onderkomen van Joegoslavi sche asielzoekers in Westerkap- peln bij Osnabrück in het westen getroffen. Honderdduizenden mensen zijn het afgelopen weekeinde in Duitsland de straat opgegaan om te protesteren tegen het ge weld tegen buitenlanders. In München vormden meer dan 300.000 Duitsers een 'keten van licht' tegen vreemdelingenhaat en anti-semitisme. Mannen, vrouwen en kinderen demon streerden met brandende kaar sen, lampions, en zaklantaarns. Bij een anti-racistische betoging in Berlijn kwam het zaterdag tot rellen tussen de politie en linkse extremisten, die de agenten met stenen bekogelden. Er werden 18 mensen opgepakt. Aan de mani festatie namen zo'n 3.000 men sen deel. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Vandaag zullen Amerikaanse en Franse sol daten Somalië binnentrekken om de voedselhulp veilig te stellen. Wie als eerste het land zullen binnentrekken, de Fransen legionnairs uit Djibouti of de Amerikaanse mariniers, is nog onduidelijk. „Als niemand het doet, dan zul len wij Amerikanen het wel weer doen. Ik heb een goed gevoel over deze actie. Dit is geen oor log. Dit is mensen redden. Het wordt wel mijn twede kerstmis in drie jaar tijd die ik van huis ben. Ik heb ook in de Golfoorlog gevochten. Nu moet ik gaan, mijn naam is afgeroepen." En daar stapt 19-jarige marinier John Posano in de bus bij het hek van de basis Fort Drumm in New York. Morgen is hij in Mo gadishu. Als hij thuis komt (èls hij thuiskomt...) zal Bill Clinton president van de Verenigde Sta ten zijn. Het besluit van aftredend presi dent Bush om een invasie met 28.000 Amerikaanse troepen uit te voeren in Somalië, is in de VS met brede instemming ontvan gen. De Amerikaanse bevolking voelt de onderneming als een verheven missie om trots op te zijn en heeft alle begrip voor het 'egoïs me' waarin George Bush de Hoorn van Afrika tot de kroon op zijn presidentiële ambtster mijn wil maken. In dit eerste weekend van druk ke voorbereidingen op de mili taire anti-hongeraktie in Afrika, hebben weinig Amerikanen nog oog of oor voor de mogelijke risico's. De waarschuwende woorden van VS-ambassadeur Hempstone in Kenya (de Soma- liërs zijn geboren guerrilla's, zo als de Italiaanse en Britse kolo nialisten hebben ontdekt; als je Bayrut leuk vond, zal je Moga dishu fantastisch vinden) zijn nog nauwelijks doorgedrongen tot deze Amerikaanse huizen waaruit de zonen en dochters naar het oorlogsgebied zijn ver trokken. Politici en hoge ambtenaren in Washington beleven zo hun ei gen genoegens aan de indruk wekkende operatie waartoe de president heeft besloten. Velen in de hoofdstad verheugen zich over de 'vernedering' die hier mee opnieuw is toegebracht aan het impotente West-Europa. „Natuurlijk hadden de EG of de gezamenlijke Europese NAVO- landen dit ook kunnen doen. Maar de Westeuropese volkeren zijn daarvoor te verdeeld. Of ze zijn te laf en noemen het ver deeldheid. Hoe dan ook laten ze hele volkeren in Bosnië, in So malië rustig kreperen", aldus gisteren een naaste medewerker van president Bush. Dat er wel degelijk, zij het in geringe mate, ook sprake is van Europese deelname aan de mili taire aktie in Somalië, vergeet deze official voor het gemak. Een zegsman van Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Laurence Eagleburger wil (even eens anoniem) maar al te graag kwijt: „Westelijk Europa is met haar EG uitsluitend materialis tisch gericht. Ze mist een politie ke ideologie, een morele inhoud. Ze neemt geen verantwoorde lijkheid voor de rest van de we reld. Zo blijft Amerika altijd de enige wereldmacht, waarop Eu ropa haar goedkope kritiek kan blijven richten." De komst van de mariniers werd de afgelopen week alvast vooraf gegaan door honderden verslag gevers, wier aanwezigheid in Mogadishu al leidde tot een stij ging van de prijzen. Uit de haven van Mogadishu is gisteren voor het eerst sinds 11 november een VN-konvooi ver- losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 MAANDAG 7 DECEMBER 1992 132 ste jaargang I II I I Na een mooi maar koud weekend wordt het vandaag een sombere, maar niet koude dag met enkele perioden met regen. De zuidoosten wind is matig. Washington - KLM is in verlegenheid gebracht door de 'schenking' van 100.000 dollar door een directielid van .Northwest Airlines, waarvan KLM mede-eigenaar is, aan de Republikeinse partij van president Bush. Mislukt Volgens commandant Abdel Ra- zek van de VN-troepen in Sara jevo zijn de pogingen een staakt- het-vuren te bewerkstelligen en hulp af te leveren op niets uitge lopen. „Er is geen staakt-het-vuren, we boeken geen vooruitgang, de si tuatie verslechtert zich", zei Ra- zek. „Al onze pogingen om hier mensenlevens te redden en voor zieningen op te zetten zijn volle dig mislukt." Het vliegveld van Sarajevo bleef gisteren voor de zesde achtereenvolgende dag ge sloten. Gevechten In de westelijke voorsteden van Sarajevo braken gisteren zware gevechten uit. Zaterdag verover den Serviërs het grootste gedeel te van de strategisch belangrijke buitenwijk Otes. Een groep van circa honderd Bosnische vluchtelingen is zater dagochtend om half tien per bus aangekomen in het onderzoeks- en opvangcentrum in Zeewolde. De Bosniërs maken deel uit van een groep van in totaal 240 per- sonenen die de Nederlandse re gering medio oktober had uitge nodigd. KLM en het noodlijdende North west Airlines zouden op die ma nier enkele akkoorden met de Amerikaanse regering in de wacht hebben gesleept. Volgens boeken van de Federale Verkiezingscommissie maakte medevoorzitter Gary Wilson van Northwest op 18 augustus op twee verschillende rekeningen van de Republikeinen bedragen van 80.000 en 20.000 dollar over. In september ging de regering-Bush akkoord met een luchtvaartovereenkomst met Ne derland, waardoor de KLM - houder van een belang van 49 procent in de moedermaatschap pij van Northwest - naar iedere Amerikaanse bestemming mag vliegen. Twee maanden later gaf het Amerikaanse ministerie van transport toestemming voor sa menvoeging van de diensten van Northwest en KLM. Beide maat schappijen zeggen daardoor be ter te kunnen concurreren met Delta Air Lines en andere grote transatlantische luchtvaart maatschappijen. Elliott Seiden, vice-president van Northwest voor juridische 'en overheidsaangelegenheden, zei afgelopen weekend dat er geen verband bestaat tussen de politieke schenking van Wilson en de goedkeuring van de sa menwerking tussen Northwest en de KLM. Ook wees hij er op dat de KLM en de Nederlandse regering het - na jarenlange onderhandelingen - enkele maanden voor de storting al eens waren geworden over de 'open-skies' overeenkomst. Sei den noemde hetunfair te sugge reren dat een beleid van de regering-Bush met een storting in de partijkas is omgekocht'. Directe bijdragen aan afzonder lijke kandidaten zijn aan wette lijke beperkingen gebonden, maar dit geldt niet voor donaties aan partij - organisaties. De De mocratische en Republikeinse partij hebben op deze manier dit jaar meer dan 50 miljoen dollar binnengehaald. Overigens staat Wilsons mede - voorzitter bij Northwest, Al Checchi, te boek als donateur voor Democraten. Hij gaf de partij vorig jaar 15.000 dollar en maakte dit jaar 1.000 dollar over naar de verkiezingscampagne van Bill Clinton. (ADVERTENTIES) iiMimniiiniuiO Centraal Infonr. SUPER PHOTO ALS HST QOED EN SNEL MOET Onze kwalifeif wordt gecontroleerd door Kodak's Express Quality Control Service trokken met hulpgoederen. In de moeilijk bereikbare stad Bar dera, waar de voedselvoorraden bijna waren uitgeput, kwamen vliegtuigen met hulp aan. Uit angst voor het uitbreken van nieuwe gevechten en plunderin gen hebben de VN en twee parti culiere hulporganisaties, CARE en Action Humanitaire Francai- se, zich gisteren teruggetrokken uit Baidoa en Bandera, twee van de steden die het ernstigst door de honger zijn getroffen. Van de 13 medewerkers van de Nederlandse organisatie Artsen zonder Grenzen zijn drie mensen achtergebleven. Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag in een redevoering zijn steun uitgesproken aan de Ame rikaanse interventie in Somalië. Volgens de paus is het veiligstel len van de voedselhulp belang rijker dan de vraag of de VS zich met 'interne aangelegenheden' bemoeien. VERVOLG OP BUITENLAND - A3 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 82.20 maand automatisch 27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch79.70 bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda 8

de Stem | 1992 | | pagina 1