Boerenacties in Brabant PEEN, UIEN EN RUNDERTARTAAR. 49 ntax autolease oken Vriendin Bredanaar overleeft vliegramp Vietnam Premier Lubbers start offensief voor loonmatiging Top van Brabantse drugbende opgepakt oekt vaste rente. r kerstpakket dinerbon*' Franse en Waalse boeren bestormen Amerikaanse bedrijven Geschokte reacties op rechts geweld 010-4297355 een I meer pret De muts Belangstelling ixelse Vlakte iBenzine duurder IVrije zaterdag niet heilig meer Wedstrijd Ajax |live op tv 'Macedonië irkennen' Ienzo terug in basis de Spaarbank 2% extra. I DEZE KRANT: Merijntje Nee' tegen nabestaandenwet Turkse vrouw en twee meisjes omgekomen bij brand Oorlogsschepen houden boten aan voor kust ex-joegoslavië Gewassen winterpeen, A Q Rundertartaar, QQ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. de professionals L .J 392 met een Restaurant ©C jêunjoor Tê|J I Nieuwe Ginnekenstraat 3 - BREDA - Tel. 076-211199 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 132 ste jaargang I I I II Doordat er maar vijf speelster, overbleven moest SC Morres dol wedstrijd als verloren beschou wen. Dat is een moeilijk tè' verteren zaak voor de Hulster' speelsters. De wedstrijd werd beëindigd met de reglementaire' setstanden 15-7, 15-0 en 15.q Pech voor Morres. PSV HEEFT Romario. Hij j. grillig, onberekenbaar, maai ook briljant. Een man die bin. nen elke vereniging voor pro. blemen zou zorgen, maar wiei streken altijd weer lief worden vergeven in verbani met zijn briljante spel. Gistermiddag moesten sommi- ge toeschouwers werktuiglijk aan deze voetballer denken! toen bij de wedstrijd-RIA-Clin.' ge Boude wijn van Craenen- broeck het veld betrad. Dezi speler is eveneens een opvallen de verschijning op de voetbal velden al is het maar op d< Zeeuws-Vlaamse. Zijn langi manen trekken de aandacht ei zorgen ervoor dat hij een v de meest bekende spelers is de vierde klasse. Bovendiei vertoont hij af en toe virtuozi hoogstandjes die het publiel weten te boeien. Daarnaast is hij af en toe ooi echter hopeloos uit vorm ei lijkt Clinge soms wedstrijden spelen met slechts tien spelers, De kritiek op zijn spel wil di nog wel eens toenemen, een spits blijft er dan slecht één antwoord: scoren. En zoah Romario juist scoort als hij ii de vuurlinie van de kritiek ligt, zo doet Van Craenenbroeck dal ook. En zoals Romario het koui heeft op de Nederlandse velde: en zich daartegen bescherml via maillots en handschoenen, zo doet van Van Craenebroecl dat ook. Hij betrad het met een fraaie gebreide zwa: muts op zijn hoofd. Het Na een kwartier deponeerde hi het hoofddeksel in de dug-out maar zijn voorhoofd was toen nog lekker warm. Met dit voor hoofd knikte hij deze middai nog vier keer doeltreffend Maar goed dat men bij Clingi zijn streken ook weer liefdevo vergeeft. Bijdragen: Willy van Leeuwer en Guus Heutinck. 1TENTIE) 4 lltraeuzen - De Axelse Vlakte kilt bijzonder in trek. Er zijn L dit moment onderhandelin- gaande met verschillende idigden voor vestiging op dit terrein Vooral de belangstelling Iran een nog onbekend buiten lands bedrijf wordt 'zeer serieus' tenoemd. Het gaat hierbij om Iserkgelegenheid voor ruim hon- Ijerd mensen. ||zie ZEELAND - C1 da - Benzine wordt morgen cent per liter duurder. De ladviesprijs voor euro loodvrij |iwdt dan 1,81 gulden, voor su- Lrplus loodvrij 1,85 gulden en |voor super 1,97 gulden per liter. |pe prijs voor diesel blijft onge- Jïijzigd: 114,8 cent per liter. [imsterdam - De helft van de t'ederlandse werknemers wil pest op zaterdag werken, als 1 een andere vrije dag in de lieek tegenover staat. Dat blijkt 1:1 een enquête die in opdracht |ian de FNV is gehouden. Uit [diezelfde steekproef blijkt dat Jierknemers die ouder zijn dan pO jaar bereid zijn een dag min- ler in de week te werken. ||ZIE ECONOMIE -A5 ilversum - De wedstrijd in de tde ronde van de UEFA-beker len Ajax en Kaiserslautern |iordt vanavond rechtstreeks via lederland 2 vanaf 18.30 uur iigezonden. Woensdag wordt lewedstrijd PSV-Porto live uit monden vanaf 20.20 uur. Don- Mag vanaf 19.25 uur wordt de natch Vitesse-Real Madrid ichtstreeks uitgezonden. kn Haag - De Joegoslavische (publiek Macedonië moet op :orte termijn als zelfstandige laat worden erkend. De repu- fck wordt getroffen door VN- ancties, terwijl die niet voor aar zijn bedoeld. Dat is de lening van de Tweede-Kamer- en De Hoop Scheffer (CDA) Van Traa (PvdA). De erken- Mg zou gepaard moeten gaan iet 'aanzienlijke' financiële leun vanuit de EG. ZIE BUITENLAND-A4 ENING 1 JAAR VAST ovember tot 28 november jaar lang vast zet krijgt u v. 63/j%). Kom snel langs en voor meer ct op met één airs, de verze- enwerken met verenigde )30 - 959883). spaarbank k in De Telegraaf: „Weinig® de invloed van de geest op een ten Rudy Dhaenens in het Alge- de topsport. De ene dag word je gedragen, de andere dag graven e." in Het Parool: „Degenen die o® d moet professionaliseren, stellen ■scoach en ex-international Pan' d: „Voetbal is geen mathematiek, :rs hoor. Spelen met je hart, daar jenoeg voetballer geweest om he begrijpen. Ik geloof dat ik ce noeg kan onderscheiden om ze elen." Ende in VI: „We kunnen al nie m om even stil te zijn als ieman voetbalsport, is overleden." besma in het Algemeen Dagb'a. voor de sport op te geven. Het tig, maar ook heel betrekkelijk- irige je opleiding op te geven o uders, trainers en bonden zou" voorkomen dat dat gebeurt. vandaag 2 katernen Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 |Port deel B «eland deel C «kis deel D BTV-programma's D2 Boeren op coke-punt Van onze verslaggevers Ho Chi Minh-Stad - De 31-jarige Annette Herfkens uit Den Haag heeft als enige de ramp met een verkeers vliegtuig in Vietnam over leefd. Zij ligt ernstig gewond in een ziekenhuis in Ho Chi Minh-stad. Het toestel van de nationale luchtvaartmaatschappij van Vietnam stortte op 14 november neer tijdens een tropische storm. Bij de ramp kwamen 29 mensen om het leven, onder wie de vriend van Herfkens, de Breda naar Willem van der Pas (36). Annette Herfkens werd dit weekend gevonden in een zie kenhuis in het dorpje Khan Son en is later op de dag naar Ho Chi Minh-stad vervoerd. De ouders, die inmiddels in Vietnam zijn aangekomen, hebben aan fami lieleden in Nederland laten we ten dat hun dochter ernstig ge wond is, maar niet in levensge vaar verkeert. Volgens een woordvoerder van de ING-bank in Amsterdam - Van der Pas was directeur van de ING-vestiging in Vietnam- heeft het slachtoffer haar bek ken op drie plekken gebroken en zou zij uitdrogingsverschijnselen vertonen. Hoe Annette Herfkens na de ramp in het plattelandszieken huis terecht is gekomen, kon de familie gisteren niet zeggen. Ook een woordvoerder van het ING- kantoor in Ho Chi Minh-stad (het vroegere Saigon) kon geen nadere informatie verstrekken. De ouders van Herfkens, die reeds een rouwadvertentie had den geplaatst in de dagbladen, weten nog niet wanneer hun dochter naar Nederland komt. Het rampvliegtuig van het type Yakovlev-40, vloog tijdens de vlucht van Ho Chi Minh-stad naar de noordelijker gelegen kustplaats Nha Trang tegen een berg. Direct na de ramp werd gemeld dat niemand de crash had overleefd. In het weekend kwam de vlieg tuigmaatschappij met de mede deling dat er toch een overleven de was. llmsterdam - Stanley Menzo (leert vandaag in het UEFA-cup- il met FC Kaiserslautern te- l in de basis bij Ajax. Juul Beerman is verzekerd van een laats bij PSV, dat morgen ii Porto aantreedt in zijn eerste I'edstrijd voor de Champions '«ague. zie sport - BI J(n Haag - De Eerste-Kamer- •acties van CDA en WD willen tó akkoord gaan met de nieu- Je algemene nabestaandenwet, wet, waarin het verschil gehuwd en ongehuwd sa- fnwonenden verdwijnt, is vol- de partijen te fraudegevoe lig BINNENLAND-A3 Een boze boer wil een steen gooien door een ruit van de Coca-Cola-fabriek in Grigny. FOTO AP Mölln/Bonn - In Duitsland is met ontzetting gereageerd op de brandstichting door neo- nazis in woningen van bui tenlanders in het Noordduit- se Mölln, waarbij gisteroch tend een Turkse vrouw en twee meisjes van 10 en 14 jaar omkwamen. De Turkse regering verwijt Bonn dat het te weinig maatregelen neemt tegen het groeiend neo- nazisme. Het aantal dodelijke slachtoffers van het oplevend fascisme in Duitsland is dit jaar met het drama in Mölln gestegen tot veertien. Negen mensen raakten gewond bij de branden die kort na middernacht werden gesticht in twee vlakbij elkaar gelegen huizen die al jaren door Turkse immigranten werden bewoond. Nadat de branden waren uitge broken, belde een onbekende de politie die de aanslagen opeiste en het gesprek eindigde met de woorden 'Heil Hitier'. De federale procureur-generaal Alexander von Stahl heeft het onderzoek naar de gebeurtenis sen in Mölln op zich genomen en een nieuwsstop gelast. Stahl weigerde tot dusverre eerdere aanslagen op buitenlanders te onderzoeken, omdat deze als in cidenten werden gezien die niet politiek gemotiveerd zouden zijn. Toen in augustus in het Oost- duitse Rostock een jeugdhotel in brand werd gestoken, deden po litici dit nog af als een geïsoleerd racistisch incident. Ook de aan slagen van rechtse extremis tische jongeren die nadien bijna dagelijks plaatsvonden, werden als 'incidenteel' afgedaan. De federale openbaar aanklager is nu na het drama in Mölln en de Hitlergroet een andere me ning toegedaan: „Dit geeft aan dat de onbekende aanvallers de dictatuur van het nationaal-so- cialisme weer willen vestigen", aldus Stahl in een verklaring. Veiligheidsdiensten menen dat de groeiende neo-nazistische be weging in Oost-Duitsland, niet ver van Mölln, veel beter in staat is zich te organiseren dan de kaalgeschoren skinheads in het westen. „In het oosten maken de skinheads deel uit van een neo- nazistische commandostruc tuur", aldus Mathilde Koller, hoofd van het bureau voor be scherming van de grondwet in Saksen. In een reactie zei de Turkse ambassade dat de moordaansla gen op onschuldigde Turkse im migranten die hebben meegehol pen aan de opbouw van de wel vaart in West-Duitsland een 'misdaad tegen de mensheid' is. De Turkse regering wil dat de nabestaanden van de slachtof fers smartegeld krijgen en riep alle democratische partijen op zich uit te spreken tegen de moorden. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 ZIE OOK COMMENTAAR - A3 Onder het motto 'Gratis aardap pelen wegens faillissement ak kerbouw' komen vandaag in alle vroegte boeren in West-Brabant en op Tholenin actie tegen wat zij zien als een nieuwe, wellicht beslissende, aanval op de akker bouw. Vijftig akkerbouwers zullen de Markt in Bergen op Zoom vol storten met de aardappels. Ook in Groningen staan de wagens met aardappelen al klaar om ergens in het centrum van een stad te worden gestort, zegt ac- Brussel/Rome - Spaanse en Bel gische fregatten hebben gisteren in de Adriatrische Zee een Sy- risch en een Sloveens vracht schip aangehouden. Dit gebeurde in het kader van de verscherpte controle op het han delsembargo van de Verenigde Naties tegen klein-Joegoslavië. Het was de eerste keer dat Wes terse marine in de Adriatische Zee schepen aanhield. De vrachtvaarders moesten de nacht voor de kust bij de Itali aanse marinebasis in Brindisi doorbrengen om bij daglicht doorzocht te kunnen worden. Bij de acties waren het Belgische fregat Westhinder en de Spaanse oorlogsbodem Andalucia betrok ken. Ze maken deel uit van de WEU-macht (Westeuropese Unie) die samen met de NAVO in de Adriatische Zee toezicht houdt op het naleven van het embargo. De WEU en de NAVO maakten vorige week bekend dat zij vanaf dat moment schepen die ervan worden verdacht het embargo te schenden, zouden aanhouden en doorzoeken. De maatregel heeft de steun van de Verenigde Na ties. (ADVERTENTIE) zak 1 kilo t-*7 zak Uien net 1 kilo, 100 gram «7%7 Deze aanbiedingen gelden van dinsdag 24 t/m zaterdag 28 november a.s. Noordwijk - Premier Lub bers heeft ondernemend Ne derland gisteren opnieuw voorgehouden dat de lonen volgend jaar fors moeten worden gematigd. Lopende cao's moeten wat hem betreft worden opengebroken. „Wie nu zegt, we gaan het lekker halen, die steekt de kop in het zand. Dat zal nog jaren in de economie doorwerken", aldus de premier gisteren in een rede voor het jaarcongres van het KNOV, de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf. Hij toonde begrip voor de huiver voor matiging bij het KNOV, dat veel bedrijven telt die direct af hankelijk zijn van de binnen landse koopkracht. „Ik onder schrijf die vrees. Maar nu even de teugel inhouden, schept ruim te voor een hernieuwd vol te houden jarenlange bestedings ruimte." Hij riep sociale partners op de nu voorliggende akkoorden van werkgevers en werknemers (loonmatiginig en werk) en het eensluidende SER-advies (con currerend Nederland in Europa) 'vrij snel op te pikken'. KNOV-voorzitter Kamminga zag net als premier Lubbers niet overal 'kommer en kwel', maar schetste desalniettemin een min der rooskleurig beeld dan in de afgelopen jaren. Minder onder nemers in deze sector verwach ten omzetgroei; de orderporte feuilles zijn leger; minder bedrij ven investeren; en minder onder nemers zijn tevreden over hun rendement. „Tezamen vertaalt zich dat in een lagere groei van de werkge legenheid", aldus Kamminga. Enkele maanden geleden ver wachtten zijn leden nog 60.000 extra banen, nu zijn dat er nog maar 47.000 voor dit jaar. Bij tegenvallende loonmatiging zal de groei in 1993 onder de 40.000 duiken. „Nog wel groei, als enige sector, maar wel met een grijs randje", aldus Kamminga. De werkgevers in deze sector wijzen erop dat zij Van onze verslaggevers Bergen op Zoom - De acties van boze boeren in Wallonië en Frankrijk tegen de handelsovereenkomst tussen de Verenigde Staten en de EG krijgen navolging in Neder land. Er heerst nog steeds grote spanning op de Europese geldmarkt na de devaluatie van de Spaanse peseta en de Portugese escudo. De spanning en verdeeldheid over een te volgen koers, lijken eens te meer de economische en politieke malaise van Europa te onderstrepen. ZIE ACHTERGROND - A2 en ECONOMIE - A5 tievoerster Alie Wisse uit Co- lijnsplaat, woordvoerster van de boeren en coördinator van de actie. Sneeuwbaleffect Het organiserend comité hoopt op een sneeuwbaleffect. De Zui delijke Landbouwmaatschappij staat achter de actie, maar wil er niet zelf toe oproepen. Volgens Wisse brengen de aard appels en de uien, twee voor de akkerbouw uitermate belangrij ke gewassen, momenteel niet meer op dan vier tot vijf cent per kilo. Dat is veel minder dan de kostprijs. De GATT-ovepeenkomst kan volgens Wisse de definitieve doodsteek voor de akkerbouw worden, omdat daarin sprake is van een verlaging van de suiker prijs met veertig procent. Boven dien zal de hoeveelheid bieten die Nederland mag verbouwen aanzienlijk worden verkleind. Coca-Cola In Wallonië en Frankrijk hebben honderden boze boeren gisteren hun ongenoegen over het GATT- akkoord afgereageerd op restau rants van de Amerikaanse ham burgerketen McDonalds en een Coca-Cola-fabriek in Frankrijk. Naast de klassieke boerende- monstraties in diverse Franse steden (langzaam-aan-acties met tractoren, het strooien van gier en mest, het in brand steken van tractorbanden) was er de specta culaire bezetting van een van de zeven Coca Cola-fabrieken in Frankrijk, in Grigny bij Parijs. De Waalse boeren hebben giste ren massaal hun steun toegezegd aan hun Franse collega's. De Amerikaanse vlag werd ver brand. Daarna trokken zo'n tweehonderd landbouwers naar de fastfood-keten McDonalds. Politie en rijkswacht konden voorkomen dat het restaurant werd bestormd. ZIE OOK ZEELAND - C1 ZIE ECONOMIE-A5 Het blijft ook vandaag zacht. In de ochtend passeert een kleine storing waaruit wat lichte regen of motregen kan vallen, later op de dag gevolgd door enkele opklaringen. Van een verslaggever Den Bosch - Een speciaal Noordbrabants politieteam heeft gisteren een criminele organisatie opgerold, die zich bezig hield met de in- en doorvoer van soft drugs. Scandinavië, Cyprus, Zwitser land en Tsjechoslowakije. In Ne derland, zo bleek, werden maar weinig drugs afgezet. De misdaadorganisatie maakte gebruik van containers die per, vrachtwagen naar Nederland kwamen. De drugs werden in de dubbele wand van de containers verstopt. In de eigenlijke contai ners zaten stoelen en banken. Meubeltransport diende als dek mantel voor de transporten uit Azië en Noord-Afrika. De organisatie werd geleid van uit een transportbedrijf in Arn hem. Daar werd gisteren ook een aantal dure spullen aangetroffen die de criminelen kochten met de winst die de drugshandel ople verde. Naast een vrachtwagen met con tainer stonden daar aan het eind van de middag diverse kostbare auto's uitgestald. Verder onder meer een speedboot, die in Kerk- driel werd opgehaald, en enkele jet-ski's. Vier kopstukken van de organi satie zijn aangehouden: twee Bosschenaren van 44 en 45 jaar, een 40-jarige inwoner van Vught en een 42-jarige man uit Venlo. Zij waren het brein van' een organisatie die de afgelopen ja ren vele miljoenen guldens om zette bij de in- en doorvoer van drugs. Tegelijk met de aanhoudingen vonden dertig huiszoekingen plaats bij bedrijven in Den Bosch, Vught, Oss, Kerkdriel, Maren-Kessel, Amsterdam, Ven lo, Velden, Arnhem, Udenhout en Lexmoncf. Aan de actie werd deelgenomen door driehonderd medewerkers van politie, de fis cale opsporingsdienst FIOD en de douanerecherche. „We hebben de organisatie in de kern kunnen aanpakken. Door lang in binnen- en buitenland te speuren en bewijsmateriaal te vergaren, is dat gelukt. We had den al eerder in actie kunnen komen maar dan hadden we waarschijnlijk de kleine jongens en niet de grote vissen gepakt", aldus woordvoerder Jan Harm- sen van de rijkspolitie regio Noord-Brabant Noord. Bij de aanhoudingen in Den Bosch en Venlo werd respectie velijk twintig en zeventig kilo hasj aangetroffen. Het onderzoek naar de misdaad bende, die Nederland sinds 1987 gebruikte voor vooral de door voer van duizenden kilo's hasj, begon in de zomer van 1991. Het politieteam reisde voor het re cherchewerk onder meer naar Frankrijk, Engeland, Duitsland, (ADVERTENTIES) Bel voor uw regio sales manager ons centrale telefoonnummer: steeds meer vragen over ontslag vergunningen krijgen, ook col lectieve. De kans dat lopende cao's zullen worden opengebroken, is niet erg groot. Sociale partners moe ten dat zelf bekijken, maar het KNOV heeft vanuit de achterban nog geen signalen opgevangen dat die behoefte bij ondernemers erg groot is. „Ik heb vanuit de branches waarvoor de cao-klein- metaal geldt die signalen in elk geval niet", aldus KNOV-secre- taris B. Vonk. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. y Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 82.20 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch 79.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- o gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar f Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1