Tegenslag voor export lik NAVO en WEU starten zee-blokkade ex-Joegoslavië Gulden opnieuw duurder tegenover andere munteenheden Eerbetoon aan Franco Bouterse wil populariteit meten Vragen rijzen uit as Windsor-paleis Rood voor Van Tiggelen reiend ■uIlllUlliiK. k jDELBURG IGELEIDER v/m (GELEIDER v/m mdig medew.(MBA) resses :eur iel medew. (ma^j KOOP MET ZEKERHEID nissan ■j-_ LEENDERT NID BORN KERHEID ffmi hmBil— Efteling beste attractiepark ter wereld I DEZE KRANT: Merijntje ■lil Toeristen verguld iezuiragingen isen hun tol ilraftraining iAC-spelers Herwinning lan der Poel Becker winnaar Kicieus WK Golf van geweld Duitsland Restauratie kost Britse belastingbetaler 160 miljoen gulden zacht Wöltgens pleit voor nieuw departement 'Pronk laatste minister van ontwikkelingssamenwerking' Onbekenden leggen pop op spoorlijn IL U 1992 Eendaal (essen, die Suikergroep. nie niet ten zoeken wij op ie. Zich bssing/verwerking i nieuwe kt, markt en anties, e.d.. ïchnologie), met levensmiddelen- et ruime ervaring ef vaardig met ran Roosendaal te eigen leen loofd Jiriftelijke Iperatie Suiker isatie, Postbus |ken, sectie Arbeidsvoorzie- chappelijke Zaken bestaan de |19 uur) Ivan één jaar i selectie worden gemaakt uit i die aan de functie-eisen vol- ping: geleidingstaken door het op- uden van een cliëntenbestand; |termen van haalbare en meet net cliënten; hieken toe; sulfaten aan samenwerkings- saties en cliënten. -beroepskeuze/arbeidsmarkt van sociaal cultureel werk; Ie; dsmarkten en schoolvoorzie- sie- en gesprekstechnieken; eit; chriftelijke uitdrukkingsvaar- aanbeveling. en ervaring min. 2.920.- en maand, met doorgroeimoge- uto per maand, gebaseerd op van het personeel is betrok- lure. Nadere informatie voor nen bij het sectiehoofd Ar- r C. Lodder, telefoon 01180- igen na het verschijnen van n aan het College van Burge van Middelburg, t.a.v. het rsoneel, Organisatie en Infor- 11, 4331 CB Middelburg o.v.v if 92/61j Met v.d. Bom valt te praten! J jV J* R Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166, apE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132 ste jaargang MAANDAG 23 NOVEMBER 1992 I I I I I Van onze verslaggever Kaatsheuvel - De Efteling ia Kaatsheuvel is op een internationaal congres in Dallas bekroond met de Ap plause Award voor het beste attractiepark ter wereld. Efteling, die dit jaar Iveertig jaar bestaat, won het in de ogen van de jury er meer van de Univer- Filmstudio's in Ho- Iljwood en Ocean Park in Hongkong. e prijs wordt eens per ■twee jaar uitgereikt voor I jet park dat een inspiratie- Ibron vormt voor de gehele licreatiebranche. Directeur Beck was verrast en blij »et de onderscheiding. Juist in het jaar dat Euro Disney is geopend, is dit een prachtige kwaliteitsbeoor- dtling", aldus Beek. Twintig jaar geleden kreeg De Efteling de Pomme d'Or, toen de hoogste toeristische onderscheiding ter wereld. Dit jaar bezochten ruim 2,5 miljoen bezoekers de Efte- vandaag 2 katernen Extra op maandag A2 ™nnen Buitenland A3 «eland A4/A5 A6 A7 B jjonsument jTV-programma's Sportdeel ^slagen en standen hetaald voetbal B2 Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De NAVO en de Westeuropese Unie (WEU) zijn gistermiddag in de Adriatische Zee gestart met de operatie 'Maritime Guard', een zee-blokkade waarbij het scheepvaartverkeer naar en komende uit de havens van Montenegro worden gecon troleerd. De NAVO maakt voor de zee blokkade gebruik van zijn per manente vloot die in de Middel landse Zee is gestationeerd. In wisselende samenstelling zullen torpedoboot jagers en fregatten van deze eenheid worden ingezet voor controle op naleving van het handels- en wapenembargo tegen Servië en Montenegro. VN-resolutie 787 geeft de mari ne-vaartuigen van NAVO en WEU het mandaat om aan boord te gaan van de vrachtschepen die de territoriale wateren van het voormalige Joegoslavië inko men of verlaten. Kapiteins die weigeren mee te werken, riske ren een schot voor de boeg van hun schip. Zowel de schepen van de NAVO als de WEU-vloot staan onder Italiaans commando. De opera tie wordt ondersteund door ra dar- en verkenningsvliegtuigen. NAVO en Westeuropese Unie werken al sinds 16 juli nauw samen in de Adriatische Zee. Beide organisaties hadden tot afgelopen week echter niet de bevoegheid het scheepvaartver keer ook echt te controleren. De WEU heeft momenteel vijf schepen in de Adriatische Zee, waaronder het Belgische fregat Westhinder. Het Nederlandse fregat Van Kinsbergen maakt deel uit van de permanente NA- VO-vloot in de Middellandse Zee en als zodanig ook worden inge zet bij operatie 'Maritime Guard'. De permanente NAVO-vloot be staat uit zeven schepen: vijf tor- pedobootjagers, waaronder het Duitse oorlogsschip Hamburg, en twee fregatten. De strijd in Bosnië is het afgelopen weekein de weer opgelaaid. In de Bosni sche stad Travnik zou in diverse vluchtelingenkampen tyfus zijn uitgebroken. m ïJenburg - De bezuinigingen Jde personeelsbezetting in de pmeente Aardenburg beginnen meer hun tol te eisen. |i!lictjes over functiewaarde- 1, een hoog ziekteverzuim en strafkorting van het ministe- i, omdat de afdeling sociale llen achterloopt met werk, ge- aan dat het werkklimaat op gemeentehuis verre van ide- ilis. '2iezeeland -a4 ilterdam - De spelers van NAC neten vandaag een straf- ïining ondergaan, die in de laats komt van een onderling mistoernooitje. Trainer Piet Visser besloot tot de maatre- Is vanwege de wanprestatie p Excelsior, dat de Bredase «eg met 2-0 terugwees. ftenswaard - Adrie van der was oppermachtig in de er-Prestige-veldrit in Val- aswaard. Hij zette de concur- atie op grote achterstand. IZIE SPORT - b3 fiankfurt - Boris Becker won ATP Championship in fiankfurt. In de finale troefde de Amerikaan Jim Courier in |he sets af. PflE SPORT - b3 - In een aantal Duitse 1 zijn het afgelopen week- id botsingen geweest tussen As-extremisten en rechts-ex- temisten. Bij de rellen is een «kend aantal mensen ge- geraakt. In Berlijn is een 'aker doodgestoken. Volgens de ®ie was dat niet te wijten aan ftiek geweld', volgens vrien- 'ivan de dode wel. 'zie buitenland - a3 Spaanse vrouwen brengen de Hitler-groet op een massa-bij eenkomst in Madrid ter nage dachtenis aan de 17 jaar gele den overleden dictator Franco. Tegelijkertijd vond zaterdag een massa-betoging plaats van enkele duizenden tegen racis me en vreemdelingenhaat. Dat gebeurde aan aanleiding van de moord, een week gele den, op een jonge Dominicaan se die werd neergeschoten in een buitenwijk van Madrid. Door Rob Ruggenberg en Archie Sumter Paramaribo - De Surinaamse ex-legerleider Desi Bouterse wil komende vrijdag in Para maribo een openbare bijeen komst houden, waarop dui delijk moet worden hoe groot de steun is waarop hij bij de bevolking kan rekenen. Dat heeft hij gisteren gezegd, nadat de regeringspartijen in Paramaribo een 'massa-meeting' hadden gehouden, waarvoor de opkomst overigens nogal tegen viel. Aanvankelijk had Bouterse mor gen zijn visie op zijn ontslag aanvraag willen geven. Maar nu de regeringspartijen met de mas sameeting van gisteren openlijk stelling tegen hem hebben geno men, wil hij hen met gelijke munt betalen Algemeen wordt aangenomen dat Bouterse op die bijeenkomst wil peilen of een politieke car rière nog enige kans heeft. Al enkele dagen wordt in Suriname gespeculeerd op een ontwikke ling zoals in Ghana (West-Afri- ka) waar de met Bouterse zeer bevriende militaire dictator Jer ry Rawlings twee weken geleden verrassenderwijs democratische verkiezingen won en president is geworden. Van onze verslaggevers Brussel - De gulden wordt internationaal gezien op nieuw duurder. De Spaan se peseta en de Portugese escudo worden met zes procent gedevalueerd. Voor Nederlandse toeris ten is dat voordelig, maar de koersaanpassing is een tegenslag voor de Neder landse exporteurs. Het is de derde aanpassing van de EMS-koersen in ruim twee maanden. Tijdens de valutacrisis van september was de peseta al met vijf procent gedevalueerd en de inmiddels uitgetreden Itali aanse lire enkele dagen tevoren met zeven procent. Het besluit tot devaluatie van de peseta en de escudo viel zater dagnacht op een meer dan tien uur durende vergadering in Brussel van het Monetair Comité van de EG, waarin de ministe ries van financiën en de centrale banken zijn vertegenwoordigd. Voor Nederland heeft de medail le twee kanten. De opnieuw be wezen kracht van de gulden is goed voor het internationale ver trouwen in ons land. Bovendien heeft de daling van de import- prijzen een gunstig effect op de inflatie, en daardoor op de koop kracht. De concurrentiekracht van de export wordt echter ver der ondermijnd. Sinds half september is de gul den elf procent duurder gewor den tegenover de peseta, dertien procent tegenover het pond ster ling, zes procent tegenover de escudo, vijftien procent tegen over de lire en twaalf procent tegenover de Zweedse kroon. Bovendien is er in de loop van dit jaar een forse koersstijging opgetreden ten opzichte van de dollar, al vertoont de Ameri kaanse munteenheid de afgelo pen weken een duidelijk herstel. Het duurder worden van de gul den is voor al wie op vakantie gaat naar het Iberisch schier eiland een meevaller. Die krijgt nu meer peseta's of escudo's voor een gulden. Maar de koer saanpassing betekent een nieuwe tegenslag voor de Nederlandse exporteurs, Koningin Elizabeth, gehuld in regenjas en kaplaarzen, luistert naar een brandweerman die haar rondleidt. foto epa Van onze correspondent Bob van Huët Windsor - De restauratie van het gedeeltelijk door brand verwoeste Windsor Castle gaat de Britse belasting beta ler een slordige 160 miljoen gulden kosten. Cultuurminister Peter Brooke heeft aangekondigd dat het ko ninklijke paleis op staatskosten wordt hersteld. De werkzaamhe den zullen naar verwachting tien jaar duren en ongeveer 3.000 banen opleveren. De Britten hebben vol medele ven gekeken naar de beelden van hun vorstin, gekleed in een kaki regenjas en groene kaplaarzen, die zaterdag de rokende puinho pen betreurde van haar 'favorie te huis'. Elizabeth staat niet op keien, maar leek zich wel zo te voelen; van de zeven koninklijke palei zen zijn er drie in gebruik als staatsresidenties: Buckingham, Windsor en Holyroodhouse in Schotland. Ontzet en geschrokken keek de toch al geplaagde koningin naar eeuwenoud familiebezit dat door brandweermannen, bedienden en prins Andrew haastig naar buiten was gesleept. Meubel stukken van onschatbare waarde stonden op de binnenplaats van het kasteel, soms in een spray van bluswater. Een dappere onderdaan brandde zijn handen aan een gloeiende schilderijlijst. Een tweede viel van een ladder toen hij kostbare spullen uit een raam aanpakte. Elizabeth stond er ontdaan en geschokt bij. „Dit is haar huis. Je kunt nauwelijks een kussen van de ene naar de ander stoel verplaatsen zonder dat ze het merkt", aldus een hoveling. De aanblik van de totaal uitge brande St.Georges Hall, eens de trots van koning Georges IV en waar fenomenale staatsbanket ten voor de groten der aarde werden aangericht, kostte de vorstin zichtbaar moeite. Door :entrale verwarming uitgedroog de en geverniste houten plafonds ontvlamden als lucifers. 600 Ge denkplaten met gegraveerde bla zoenen van Orde van de Kouse band-ridders waren in het vuur gesmolten. Kroonprins Charles liet zich ook voorlichten over de schade. De zaal waarin zijn houten polo-oe- fenpaard stond opgesteld ging verloren, evenals een werk van Rembrandt, een schilderij van de Italiaanse meester Pietro Longhi PSV'er Adri van Tiggelen kijkt scheidsrechter Luyten verbijsterd aan nadat hij een rode kaart kreeg. De uitsluiting van Van Tiggelen deerde PSV niet. Het scoorde hierna nog drie keer. De Eindhovense ploeg gaat in beroep tegen de rode kaart. zie sport - bi Met een zuidwestelijke luchtstroming wordt zeer zachte lucht aangevoerd. Het blijft overwegend droog met enkele opklaringen. De zuidwestenwind is matig. Van onze Haagse redactie Den Haag - „Jan Pronk is de laatste minister van ontwikke lingssamenwerking." Dat zei PvdA-fractievoorzitter Wöltgens zaterdag tijdens een studiebijeenkomst van de Evert Vermeer stichting in Utrecht. Volgens Wöltgens is de wereld zo sterk in verandering dat er bij een nieuwe kabinetsformatie een heel nieuw ministerie van inter nationale economische samen werking moet komen. Naast Ontwikkelingssamenwerking moeten ook delen van Defensie, Milieubeheer, Buitenlandse Za ken en Buitenlandse Handel, on der het nieuwe departement val len. De PvdA-fractievoorzitter deed zijn uitspraken tijdens een dis- Steenwijk - Onbekenden hebben zaterdag in Steen- wijk een met kranten gevul de pop op de spoorlijn ge legd. De machinist van de passa- gierstrein Zwolle- Leeuwaarden veronderstel de dat het een mens was. Hij probeerde te stoppen. Dat lukte hem niet op tijd en hij sloeg vervolgens alarm. Bij aankomst van hulpverleningsinstanties bleek pas dat het om een pop ging. cussie over het budget voor ont wikkelingssamenwerking. Wölt gens: „De nieuwe wereldorde be tekent dat we onze klassieke ontwikkelingshulp moeten ver breden. Er moet economische hulp aan Oost-Europa worden geboden. Migratie en internatio nale milieuhulp kosten geld. Nu moeten allerlei ministeries er aan te pas komen. Dat geeft moeilijkheden." „Pronk kan bijvoorbeeld wel geld voor voedselhulp ter be schikking stellen, maar dat heeft geen zin als het voedsel niet op de juiste plaats terecht komt, of niet getransporteerd kan wor den. Daarvoor is dan weer de hulp van Defensie nodig." Tijdens de forumdiscussie in Utrecht onderstreepten Van Mierlo (D66), Beckers (Groen Links), Wöltgens (PvdA) en Brinkman (CDA) dat de komen de jaren veel meer geld nodig zal zijn voor internationale hulp. Brinkman weigerde zich vast te leggen op een exact bedrag. Volgens de CDA-fractievoorzit- ter staat de economische situatie in Nederland zo onder druk dat het de burgers niet uit te leggen is dat er nog meer bezuinigd moet worden om enkele honder den miljoenen guldens extra voor ontwikkelingssamenwer king te reserveren. en een staatsieportret van ko ning George III van de 18e eeuwse hofschilder Sir William Beechey. Maar de meeste kunst stukken konden dankzij snel handelen buiten bereik van de vlammen worden gehouden. Maar ondanks het medeleven in het land ontstond er daags na het inferno al controverse. Uit de as van Windsor rezen een aantal pijnlijke vragen. Bijvoorbeeld waarom een der rijkste vrouwen op aarde zich geen sprinkler of betere blusinstallatie kon ver oorloven. Het door de Sunday Times gepu bliceerde verwijt dat de 20 man sterke paleisbrandweer uit 'be zuinigingsoverwegingen' was ontbonden en dat taken waren overgedragen aan de gemeente brandweer van Windsor (die 'pas' na negen minuten ter plaat se kon zijn) werd ontkend door een brandweercommandant. Andere kritiek gold de uitvoer van werkzaamheden aan het pa leis zonder dat de hofhouding toestemming had gevraagd aan Britse Monumentenzorg. Staats- archeologen en historici hadden nooit een inventaris mogen ma ken zodat niemand precies weet welke historische of kunstwer ken nu verloren zijn gegaan. VERVOLG OP BINNENLAND - A 3 (ADVERTENTIE) Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Rolier-pen voor u met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per. D kwartaal acceptgiro 82.20 maand automatisch 27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:__Plaats:. kwartaal automatisch 79.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. !b DE STEM. E*=r "D NT DIE JP V'

de Stem | 1992 | | pagina 1