L VN-soldaten onverzekerd Politie grendelt kerkhof SS'ers af JCTEUR m/v Ministerie vordert ten onrechte huursubsidie terug 'Boeing wil praten over schikkingsvoorstel' ribod )-ers Defensie: Uitsluiten militairen van levensverzekering belachelijk Akkoord tussen kabinet en zorg-verzekeraars r' H ind Euregio snel versterken' r dan je denkt. KOOP MET Ernst Happel erleden Bloemen verpakt in dollars Merijntje federlaag van Dick Jaspers Vjax overklast 'eyenoord Massale demonstratie in Bonn tegen rassenhaat iotterdamse •olitie houdt •nruststokers aan Krajicek opvolger van Okker .J limeuzen - De gemeente Ter- Kiizen vindt dat de Zeeuws- "laanise gemeenten meer moeten i'oen om de band met de Euregio icheldemond te versterken. Be- rokkenheid van gemeenten en schappelijke organisaties dit gebied is van groot belang Jdrhet welslagen van de Eure- aldus B en W. izie zeeland -a4 iü V r accountancy voor mid- In volg je vakgerichte stu- administratieconsulent. één ding is zeker: geen Young. Meer weten? Bel naar de Regionale Perso- 20. lak Onderhoud /on Managers. In samen- lanten en prospects bij tukken op vaktechnisch lichting op het gebied igssystemen en -metho- ursussen Reiniging en onze opleidingscentra, k: het inventariseren van s en het begeleiden van 'gen in Enschede en eau, aangevuld met ndien heeft u praktische een. Zowel in team- rt u uitstekend, chikt over didactisch n. Leeftijd tussen de bellen met de heer iroep Buitendienst, 5 29). n: Lever Otarès, Rostbus 10, Met v.d. Born valt fe-ffraten! E3 NISSAN Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 DE STEM Tokyo - Een bloemist in Tokyo heeft de klanten met het oog op de kerstinkopen een nieuwtje te bieden: hij verpakt bloemen in een vel van 32 echte papieren dol lars. Zo'n in geld verpakt bosje bloemen kost omgere kend 219 gulden. De Japanse bloemist heeft bij de Amerikaanse centrale bank 900 vers uit de geld pers gerolde vellen van 32 nog niet losgesneden 1 - dollarbiljetten gekocht. Hij zegt dat de bloemen vooral gekocht worden door jonge alleenstaande man nen, die afscheid nemen van een geliefde die voor de feestdagen naar het buiten land vertrekt. [DEZE KRANT: WNDAAG 2 KATERNEN Extra op maandag A2 öinnen-/Buitenland A3 Buitenland A4 «eland A5 A6 Consument A7 hTV-Programma's A8 oport rfppi r Uitslagen en standen oetaald voetbal B2 Bloemrijk Den Haag (anp) - Enkele duizenden Nederlanders hebben van het minis terie van volkshuisvesting ten on rechte een navordering gekregen om te veel ontvangen huursubsidie terug te betalen. Het ministerie geeft toe dat mogelijk enkele duizenden foute aanslagen zijn verstuurd. De Stichting de Ombudsman, die zich inmiddels met de zaak bemoeit, heeft becijferd dat het om een totaalbedrag van enkele miljoenen guldens kan gaan. Dat heeft het KRO-televisieprogramma 'Ook dat nog' gisteravond onthuld. De fout is ontdekt, nadat vier aow'ers uit Heemskerk hadden geklaagd over een forse navordering van het ministerie. Uit nader onderzoek bleek dat de oorzaak vermoedelijk een fout van de belasting dienst is: die zou het departement niet het belastbaar inkomen hebben opgegeven, maar het hogere bruto inkomen. Daaruit werd dan de conclusie getrokken dat er te veel huursubsidie betaald was. Volkshuisvesting heeft de vier Heemskerkse klagers inmiddels in het gelijk gesteld. Zij kunnen hun navorde ring verscheuren. Mensen die menen dat )V< Innsbruck - Ernst Happel, oud- jjjer van Feyenoord en het lederlands elftal, is zaterdag op 6-jarige leeftijd in Innsbruck ';n. Onder leiding van veroverde Feyenoord als Nederlandse club de Eu- ïpacup voor landskampioenen. 1 1978 leidde Happel het Ne- trlands elftal naar een tweede tijdens de wereldkampi- mschappen in Argentinië. IZIE SPORT -B3 Wijn - Dick Jaspers leed in de van de wereldbeker drie- ijiiden in Berlijn een nederlaag de Zweed Blomdahl. De Barter uit Sint-Willebrord tond aanvankelijk met 2-0 oor, maar verloor uiteindelijk i vijf sets. IZIE SPORT -B2 Mterdam - In Rotterdam heeft ijax gisteren zonder al te veel moeite met 0-3 van Feyenoord twonnen. De Rotterdammers, ie zonder Kiprich aantraden, iadden het aan doelman Ed de key te danken dat de nederlaag iet groter uitviel. Na afloop was a kritiek op de aanpak van feyenoord, dat Fraser in de spits ette. IZIE SPORT-B1 EN B3 In Bonn waren vele tienduizenden op de been om te protesteren tegen racisme. foto t otterdam - De politie van Rot- iraam heeft in de nacht van todag op zondag vier rel- Soppers gearresteerd. Ner hebben het interieur van :n café in de binnenstad ver- aldus de politie. Daarbij 'ji diverse bezoekers licht ge- ^ond geraakt. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Een zware politiemacht, ver sterkt met eenheden van de Bun- desgrenzschutz, heeft gisteren het Oost- duitse stadje Halbe, pal ten zuiden van Berlijn, het grootste deel van de dag van de buitenwereld afgesloten. Op die manier kon worden voorkomen dat meer dan 2000 neo-nazi's, ondanks een de monstratie-verbod, op het soldatenkerkhof van Halbe een herdenkingsbijeenkomst zou den houden. Op het kerkhof liggen meer dan 40.000 Wehrmachtsoldaten en SS'-ers begraven die in de laatste dagen van de oorlog bij gevech ten met het oprukkende Rode Leger sneuvel den. Het kerkhof is in voorgaande jaren een geliefde plaats van samenkomst geweest voor neo-nazi's. Ook dit jaar wilden ze er op - hun manier de gevallenen herdenken, maar de autoriteiten hadden een absoluut demon stratieverbod afgekondigd. Op alle toegangswegen naar Halbe waren wegversperringen opgericht. Bussen met neo-nazi's werden teruggestuurd, net als tientallen links-extremen die een tegende- monstratie wilden houden. Ook op de omlig gende stations werd intensief gepatrouil leerd. De politie arresteerde meer dan twin tig extreem-rechtsen. In Bonn kwamen zaterdag rond de 150.000 mensen bijeen om vreedzaam te demonstre ren tegen buitenlanderhaat. Het motto van deze, door voornamelijk linkse partijen en groeperingen georganiseerde demonstratie was: 'Grondrechten verdedigen - vluchtelin gen beschermen - racisme bestrijden'. Vol gens de organisatoren waren er zelfs 200.000, veelal jongere mensen naar Bonn gekomen om hun steun te geven aan 'een bonte Bondsrepubliek Duitsland'. Beroemde artiesten, zoals Nina Hagen en 'Black Fööss' verzorgden een ruim twee urn- durend programma. De politie hield zich zeer afzijdig, en meldde na afloop alleen een verkeerschaos. De eigen betoging van enkele honderden linkse autonomen in het centrum van Bonn stond daarentegen wèl onder zwa re politie-begeleiding. Het eigenlijke doel van de demonstratie wordt vermoedelijk niet bereikt. Terwijl de vele tienduizenden betoogden tegen een ver andering van het asiel-artikel in de Grond wet, besloot het partijbestuur van de socia listische SPD om op de vandaag beginnende bijzondere partijdagen, in te stemmen met een grondwetsverandering. Het individuele recht op asiel zal niet worden aangetast maar de asielprocedure zal aanmerkelijk versneld moeten worden om de enorme toe stroom van vluchtelingen in te dammen. Amsterdam (anp) - De Ame rikaanse vliegtuigfabrikant Boeing is bereid om met de slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmer te praten over een schikkingsvoorstel. Dat is althans de indruk die het advocatencollectief Bijlmermeer en het Amerikaanse kantoor Spieser, Krause, Madole en No lan hebben gekregen tijdens een gesprek met één van de advoca ten van Boeing, K. Gerard. De inspanningen van beide par tijen zijn erop gericht een gang naar de rechter te voorkomen. Ongeveer 190 van de 250 slacht offers van de vliegramp die zich juridisch laten vertegenwoordi gen door het Bijlmeradvocaten- collectief, hebben inmiddels con tracten met het kantoor van Spieser en Krause ondertekend. Volgens mr. P. Radhakishun van dat collectief is gekozen voor het kantoor van Spieser en Krause omdat het 't beste is. De oprich ters Spieser en Krause hebben 40 jaar ervaring in de behande ling van vliegrampzaken en heb ben beloofd deze zaak persoon lijk te zullen behandelen. De Amerikanen vertegenwoordig den onder meer slachtoffers van Ravage in de Bijlmer na het neerstorten van de El Al-Boeing FOTO DIJKSTRA de vliegrampen in Lockerbie en op Tenerife. Woordvoerder A. Ballen van Spieser en Krause wilde nog geen nadere mededelingen doen over de te volgen strategie. Ook over het tijdsbeslag kon hij wei nig zeggen. „In de PanAm-zaak heeft het vijf jaar geduurd, bij de Lauda Aircrash was het binnen 60 dagen geregeld." Over de schadevergoedingen die mogelijk binnen te slepen zijn wilde Bal len evenmin uitspraken doen. Volgens Radhakishun hebben de 250 cliënten van het Collectief moeten ervaren hoe de sympa thie van vlak na de ramp is omgeslagen in 'antipathie'. Zo hebben diverse mensen proble men gehad met de gemeentelijke dienst herhuisvesting en met de sociale dienst. De verschillende vestigingen van de sociale dienst blijken allemaal een andere uit leg te geven aan de regelingen voor de slachtoffers, aldus Rad hakishun. Ook over het El-Al-noodfonds zijn klachten binnengekomen. Het is niet duidelijk welke crite ria de Israëlische vliegmaat schappij hanteert bij het toeken nen van uitkeringen. El Al heeft het Advocatencollectief laten weten dat uitkeringen uit het noodfonds een 'gunst' zijn en geen recht. De KLM begint vandaag met een uitvoerige inspectie van de mo torophanging van haar vloot van 26 Boeing 74 7's. De Amerikaan se vliegtuigfabrikant Boeing heeft laten weten dat vooral ge let moet worden op de zoge noemde borgpennen. Pennen van het oude type moeten vervangen worden. Dat is volgens de KLM trouwens al in de periode 1985-1987 gebeurd. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132 ste jaargang MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 I I I I I ook zij een niet terechte navordering hebben gekregen, kunnen een bezwaar schrift indienen. Het ministerie heeft van ongeveer 60.000 mensen nieuwe inkomensgegevens ver werkt. Van hen hebben 14.000 mensen een na vordering gekregen. Bij hoeveel van die 14.000 er iets fout is gegaan, kon de woordvoerder van het departement nog niets zeggen. Van onze redactie binnenland Den Haag - Het ministerie van Defensie is boos op de Nederlandse Vereniging van Levensverzekeraars. Het departement noemt het belachelijk dat sommi ge maatschappijen voor Nederlandse militairen die in VN-verband naar Cam bodja of Joegoslavië zijn uitgezonden geen levens verzekering willen afslui ten. Plaatsvervangend hoofd Ar beidsvoorwaardenbeleid van De fensie, A. Boekhout van Solinge zegt dat er uit oogpunt van vei ligheid geen enkele aanleiding is militairen die naar Joegoslavië of Cambodja worden uitgezon den uit te sluiten van een uitke ring. Defensie heeft dat volgens hem de Nederlandse Vereniging van Levensverzekeraars al laten we ten. WD-Kamerlid Blauw heeft zich eveneens afkeurend uitgelaten over deze houding van de verze keraars. Veilig „Het ministerie van defensie heeft behoorlijke veiligheids maatregelen genomen voor de militairen die in VN-verband zijn uitgezonden en bovendien is er nog geen enkel ongeluk ge beurd. Als nu veel levensverze keringsmaatschappijen militai ren gaan uitsluiten, dan wordt een beroepsgroep gepakt. Hand havers van de openbare orde in Nederland worden niet uitgeslo ten, maar handhavers van de internationale rechtsorde wel. Dat is een belachelijke situatie", aldus Boekhout van Solinge. Het gaat tot nu toe om een paar maatschappijen die sinds 1 maart de uitzonderingsclausule hanteren. Enkele tientallen van de 1.800 uitgezonden Nederland se militairen zijn hiervan even wel de dupe, aldus Boekhout van Solinge. Defensie heeft als werkgever weliswaar een pensioenregeling en uitkering bij invaliditeit en overlijden. Er zijn echter militai ren die zich bijvoorbeeld in ver band met een hypotheek willen bijverzekeren en daarvoor nu nul op het rekest krijgen. Bij de Nederlandse Vereniging van Levensverzekeraars (NVL) was afgelopern weekeinde nie mand voor nader commentaar bereikbaar. Met Richard Krajicek heeft het Nederlandse tennis voor het eerst sinds zeventien jaar een speler in de top-tien van de wereldranglijst. De Hagenaar werd door zijn toernooi-winst in Antwerpen de opvolger van Tom Okker, die in de jaren zeventig tot de mondiale elite mocht worden gerekend. ZIE SPORT- B1 ENB4 Het blijft voorlopig lagedrukweer. Ook vandaag veel bewolking en van tijd tot tijd lichte regen. In de ochtend plaatselijk mistbanken. Van onze redactie binnenland Utrecht - Kabinet, ziekenfondsen en particuliere verzekeraars ondertekenen dinsdag een overeenkomst, waarin ze afspraken maken over een betere kostenbeheersing in de gezondheids zorg. Dat heeft een woordvoerder van de VNZ, een van de organisaties van zorgverzekeraars, zaterdag bevestigd. De verzekeraars beloven dat ze zullen bekijken welke vormen van hulp uit het verstrekkingen pakket kunnen worden ge schrapt, zodat een 'maatschap pelijk verantwoord pakket' over blijft. Ook zijn de verzekeraars bereid eigen bijdragen en eigen risico's in te voeren. Over de omvang van die eigen risico's en bijdragen wordt in het stuk ech ter niet gerept en evenmin over het tijdstip van invoering. Het kabinet van zijn kant zegt toe dat het budgetterings-beleid - waar de verzekeraars niets van moeten hebben - voorlopig niet verder zal worden aangescherpt. De verzekeraars kunnen momen teel afhankelijk van het type zorg dat in het geding is slechts 75 tot 85 procent van hun kosten declareren bij de zogeheten cen trale kas, een centrale pot. De rest moeten ze zien binnen te halen via de premies en door efficient werken. Staatssecretaris Simons (Volks gezondheid) wilde dat beleid ei genlijk verscherpen maar hij ziet daar nu voorlopig van af. De NZF, de koepel van zieken huizen, veipleeghuizen, geeste lijke gezondheidszorg en gehan dicaptenzorg, is nijdig over het feit dat de zorgverleners zelf in het geheel niet bij de totstandko ming van de overeenkomst zijn betrokken. In een boze brief, die de NZF vandaag aan premier Lubbers verstuurt, wordt geprotesteerd tegen het eenzijdig op de kosten gerichte karakter van het ak koord. De inrichting van de gezond heidszorg is een zaak waarbij ook ziekenhuizen en andere zor gaanbieders en patiëntenorgani saties gelijkwaardig betrokken moeten zijn, aldus de NZF. d i r (ADVERTENTIES) eet market! _S_ 'even m'n reklameburo bellen. 076-651750 TeN Advertising - Breda Vluchtelingen Het ministerie van justitie heeft gisteren bekend gemaakt dat de 200 Bosniërs, die binnenkort naar Nederland komen, in be ginsel ook hun familie naar Ne derland kunnen halen. De mede deling van justitie komt na een hartstochtelijk pleidooi van Ro de Kruismedewerker Sparrows, die afgelopen weekeinde een be zoek heeft gebracht aan vluchte lingenkampen in het voormalige Joegoslavië. Daar zijn honder den vluchtelingen er gisteren in geslaagd de Bosnische hoofdstad Sarajevo te verlaten, zo melden internationale persbureaus. Strijd Ondanks het bestand ging de strijd in de republiek op tal van plaatsen door. De Bosnische ra dio meldde onder meer nieuwe Servische aanvallen op Grada- cac in het noorden van het land. Ook in Maglaj werd gevochten. De Servische autoriteiten lieten zaterdag 700 moslim-mannen vrij uit het gevangenenkamp Manjaca in Banja Luka, in het noordwesten van Bosnië-Her- cegovina. Volgens de VN zitten nog 2800 mensen vast in het kamp. BOEING? i Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) I naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 82.20 o maand automatisch 27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch 79.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda, DE STEMVEEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. V

de Stem | 1992 | | pagina 1