Val pond stuwt winst Op Jitgever Sijthoff in Den Haag wil 160 werknemers ontslaan Opnieuw verlaging Engelse basisrente KORT Voor Stoere Zeebonken Chemie-ondernemingen dieper in de verliezen 'Malaise champignonsector mag niet lang duren' Handelsoverleg EG en VS gaat volgende week door A4 Rusland Auschwitz Egypt* teuibus ten ïout bloeit lenient liet Solo lorzitter' geschonden ECONOMIE A5 Lamont wil vertrouwen herstellen PMB-bèdrijven ontkoppeld van Begemann ECONOMIE KORT Winst per aandeel VastNed stijgt Overleg over reddingsplan VHS Prijzen Oeso-landen iets gestegen Winst Sphinx blijft groeien Advies Europees Hof over pomphouders ECT studeert op bezuinigingen het leven gekomen acht neerstortte bij os kou. Het toestel, nadat het van het eneden, meldde het miljoen mark opzij het voormalige Het Internationale kundigen, had bij de n voor het op het het restaureren van Wereldoorlog naar sgevangenen om het tenaren zijn gisteren bus waarin zij zaten en. De politie zei een ten vond volgens het e wapens plaats op aan de Nijl. Dit jaar den gevallen. Eerder en van Qena gelegen listen op. volgend jaar naar de De Franse minister iepeilingen geven aan n de verliezende hand e regering niet langer tste parlementsverkie- lik bij Brussel heeft elegd over het dood- week vrijdag in Aalst, erdag op vrijdag op een magazijn van de an zou in paniek de eschoten. ch hardhout heeft in enomen. Dat heeft het en rapport dat gisteren g van de illegale handel n is. Zij lopen immers stingheffingen op hard- tor fotoepa van buitenlandse zaken n van Verkeer en Water- "i e een onderzoek te laten sen het Greenpeace-schip rauig Shikishima voor de zondag minister Van den I ig een klacht in te dienen I ale regels. Het ministerie |an de Japanse regering it te horen gekregen. De n is met plutonium. rhe afgevaardigden uit het van het komende Deense neenschap. Volgens hen h wel aankunnen zolang1 ontwerp-resolutie van <je A door 23 partijgenoten' A'ers Wim van Velzen® inuari Groot-Brittannie »P van een halfjaar. Op oeten treden ware het n rag verwierpen. bestand dat de strijden STEM vVRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 donderdag overe-.-0 itsen al snel gesch°n® dia maakten donderl en hevige artillerie^ ia in Hercegovina. lopen 24 uur vijftien--,^— ië-Hercegovina. In <-j;a tanden is van de Mosl11" n, aldus de radio. het eerst sinds mafna t laatselijke betekenis aldus woordvoerder an de Verenigde Na definitief de evacuatie v üdus de Bosnische start ging op Pr°b'der»ni nen, vrouwen en kin" ij het aantal schepen j smbargo zal verminae|fje ;n dat de WEU hetz juli marineschepen i succes omdat z'l n houden en te doorzoe jan onze redactie economie m Haag - De Haagse uitge- •er Sijthoff Pers wil op korte Termijn ongeveer 200 ar beidsplaatsen schrappen en Jjaarvoor 160 werknemers Ljislaan. Dertig vrijvallende Ifuncties zouden niet worden Lgevuld. 'paarnaast wil Sijthoff een aan- activiteiten afstoten waarbij mensen werken. Sijthoff, uitgever van de Haagse Courant, wil zich met dit dagblad en een aantal huis-aan-huisbladen gaan beperken tot Groot Den Haag. De ontslagplannen gelden onder anderen 75 grafici en 29 journa listen. In totaal neemt de werk gelegenheid bij het concern (nu nog ruim 1200 volledige arbeids plaatsen) door deze maatrelen met eenderde terug. De vakbon den wachten op een nadere on derbouwing van de plannen en willen een behoorlijk sociaal plan. Zij hebben al geruime tijd geleden op maatregelen aange drongen. „Was er eerder ingegrepen, dan had dit allemaal veel minder gekund", zo reageerde bestuur der H. Staas van de grafische' bond Druk en Papier (FNV) op de plannen van Sijthoff Pers. De vakbonden hebben al in 1991 aangedrongen op maatregelen bij de Haagse uitgever. „Het eni ge dat er gebeurde, was dat de top nog verder werd uitgebreid", aldus Staas. Sijthoff werd tot voor kort ge leid door J. Nouwen, die na een bestuurscrisis werd opgevolgd door interim manager ir J. Thierry. Hij nam het roer over bij een zwaar verliesgevend concern: vanaf 1991 heeft Sij thoff ongeveer twintig miljoen gulden verloren. Dit jaar gaat het verlies zeker de tien miljoen gulden te boven. Op basis van de gisteren gepre senteerde gegevens onderschrij ven de vakbonden de conclusie dat een drastische ingreep 'van levensbelang' is voor de onder neming. Maar de precieze invul ling van de maatregelen en de voorwaarden die aan de af vloeiing van personeel worden verbonden, zullen vanaf de ko mende week nog nader worden besproken. Sijthoff Pers is uitgever van de Haagsche Courant, Het Binnen hof, Goudsche Courant en Leid- se Courant. De dagbladen van Sijthoff Pers hadden vorig jaar een gezamenlijke oplage van 198.170 exemplaren, goed voor een marktaandeel van 4,28 pro cent. Het bedrijf is verder voor de helft eigenaar van het Rotter dams Dagblad, bezit een min derheidsaandeel in de Provincia le Zeeuwse Courant en is uitge ver van e6n groot aantal huis- aan-huisbladen. Ten slotte om vat het concern een aantal grafi sche bedrijven. U Minister Lamont op weg naar het Lagerhuis FOTO AP Door onze correspondent Bob van Huët London - De Britse minister van fi nanciën, Norman Lamont, heeft de basisrente gisteren opnieuw met 1 pro cent verlaagd naar zeven procent. Hij wachtte tot de 37e minuut van zijn in spanning afgewachte najaarsrede om het Lagerhuis over de renteverlaging te informeren. De vanwege ondoorzichtig beleid en om mezwaaien sterk bekritiseerde Lamont kondigde een reeks van maatregelen aan die de Britse economie 'een nieuwe start' zouden geven. Lamont zei dat hij het het pad naar economisch herstel wilde effenen, het ver trouwen in de economie herstellen, de industrie helpen en de economie als geheel versterken. Dat mocht met wat meer over heidsinterventie gebeuren dan volgens Thatcheriaanse dogma's mogelijk was ge weest, getuige het groene licht voor de aanleg van de omstreden Jubilee-metrolijn in Londen en subsidies voor de export. Hoeksteen van het beleid bleef een beheer sing van de inflatie tot uiterlijk vier pro- tent. „De regering wil geen kortstondige opleving van de economie maar een lang durige stabiel herstel", aldus de minister. Om de inflatie binnen de perken te houden stelde Lamont het plafond voor loonsver hoging in de overheidssector op anderhalf procent. Kamerleden zouden het voorbeeld geven terwijl het salaris van ministers werd bevroren. Het begrotingstekort moest in de hand worden gehouden, benadrukte de minister. Als verwacht gaf de regering haar zegen voor de aanleg van de Jubilee-metrolijn die het afgelegen en failliete Canary Wharf nieuw leven moet geven. Eerst moet dan wel de processen rond grondspeculatie worden afgerond. Met het Jubilee-project is een slordige vijf miljard gulden gemoeid. De Britse spoorwegen krijgen een injectie van bijna 400 miljoen gulden voor de aanschaf van nieuw materieel in de aan loop naar de privatisatie. Om de totaal ingezakte huizenmarkt te stimuleren zal de overheid twee miljard gulden investeren in de aankoop van 20.000 leegstaande huizen. De auto-indus trie krijgt een impuls door afschaffing van de vijf procent belasting op de aankoop van een nieuwe auto. Een gemiddelde familieauto wordt zo ongeveer duizend gulden goedkoper. Labours schaduwminister van financiën, Gordon Brown, meende dat Lamont door de omstandigheden gedwongen was enige voorstellen van de oppositie te lenen maar dat hem bezieling en het vertrouwen ont brak om werkelijk in te grijpen. „Hij heeft niet begrepen hoe groot de problemen van het land zijn", meende Brouwn. Labour pleitte voor ambitieuzere projecten als de bouw van nieuwe spoorlijnen, wegen, zie kenhuizen en scholen. „Ondanks een wel kome verlaging van de rente zal het aantal faillissementen toenemen omdat het de regering ontbreekt aan visie", aldus Brown. Terwijl City-analisten bereid waren La mont een zeventje te geven voor zijn plan nen en de Britse werkgeversbond instem ming betuigde, reageerden de diverse vak bonden van de vijf miljoen ambtenaren ziedend. De verpleegstersbond vond de najaarsrede 'beroerd', terwijl de leraren- bond NASUWT deze 'onaanvaardbaar' vond. De kans op een winter van sociale onrust lijkt daarmee groot De laatste werkloosheidscijfers die giste ren werden gepubliceerd brachten het to taal aantal Britten zonder werk op 2.867.000. Van de beroepsbevolking is daarmee 10,1 procent werkloos. De ver wachting is dat de psychologische grens van drie miljoen werklozen binnen enige maanden zal worden doorbroken, drie jaar eerder dan de regering in haar zwartste voorspellingen had gedacht. fan onze verslaggeefster Breda - De champignonsee- tor zit in een diep dal. Oor zaak is de overproduktie van Wtampignons, die leidt tot esastreuze prijsdalingen, et afgelopen half jaar zijn f Nederland twintig tot der- «g kwekers gestopt. Als de malaise nog een half jaar aanhoudt, zullen mogelijk 8 eens vijftig kwekers op moeten houden s°mhere boodschap brengt ratter J, Pijnenborg van de ^operatieve Nederlandse (r,Mm)1Bnon'5wekersvereniging CNC) uit Milsbeek. West-Brabant is de situatie g niet zo nijpend dat er bedrij- moeten sluiten. Maar vol ar a|delingsv°orzitter van de pji, Heestermans moet de Ook M of1 te lang meer duren' rht Jdirecteur van de mei» g in Breda is van deze ®mng gedaan. Raak van de problemen is Been «r—gang dn ieder Seval ver» '!glnS' van de vraag naar Dim»,,01 geconserveerde cham- duktioS' geBjk neemt de pro fan champignons enorm toe. Die laatsté ontwikkeling is vooral te danken aan het ge bruik van betere (doorgroeide en geënte) compost. „Sommige bedrijven zijn ver dwenen, vooral die van oudere kwekers die het gezien hun leef tijd niet meer zagen zitten nog door te gaan. In een aantal ge vallen hebben hun zonen of an deren het bedrijf met frisse moed overgenomen. Een paar bedrij ven zijn failliet gegaan - grote en kleine", aldus Pijnenborg. De CNC-voorzitter is echter niet pessimistisch. „Ik heb het idee dat de gemiddelde Nederlandse kweker net iets sterker is dan de Europese collega's. Door het op timaal benutten van de produk- tiecapaciteit is de kostprijs zeer redelijk ten opzichte van landen als Frankrijk, Engeland en Duitsland." Ik put hoop uit het gegeven dat de sector in de jaren 1985 en 1986 vrij snel uit het dal omhoog krabbelde, tk begrijp echter dat de kweker dhar nu niets aan heeft." Pijnenborg merkt dat het herstel van het evenwicht tussen vraag en- aanbod op dit moment plaatsvindt door 'een stukje kou de sanering'. Heestermans, zelf ook champig nonkweker, ziet de situatie voor West-Brabant niet zo somber in: „Iedere keer is na een dal de prijs weer omhoog gegaan, daar- hopen we nu weer op." In West-Brabant zijn er nog geen kwekers die hun bedrijf hebben moeten sluiten. „Het is verrekte beroerd, het eerste jaar overleefd iedereen maar daarna wordt het moeilijker," aldus Heestermans. Hij hoopt dat in het nieuwe jaar de prijzen weer zullen stijgen. „In de zomer bouwen de fabrie ken een voorraad op, ik hoop dat ze in het nieuwe jaar weer gaan afnemen." Als het in 1993 net zo slecht als in dit jaar verwacht Heestermans dat er wel kwekers zullen afvallen. Hij denkt dan aan mensen die geen opvolger hebben en die toch wel zouden stoppen: „ze doen het alleen wat eerder." Heestermans blijft positief den ken: „Er is niet één situatie of er is een oplossing voor." In de jaren '70 was er ook een dal in de champignonsector. Heester mans vertelt dat er toen enkele honderden bedrijven in Neder land moesten sluiten en ook wel een paar in West-Brabant. Tij dens het dal in 1985-'86 is er in West-Brabant niet één kweker Den Haag (anp) - De Koninklijke/Shell Groep heeft in het derde kwartaal van dit jaar een nettowinst behaald van 783 miljoen pond sterling 2.13 miljard). Dat is 38 procent meer dan vorig jaar in dezelfde periode. De maatschappij deed het als gevolg van hogere prijzen voor ruwe olie en gas beter in de sector 'opsporing en winning'; met 'verwerking, zeetransport en verkoop' verdiende de groep minder door krimpende marges. De chemie-ondernemingen leden verlies. Andere activiteiten had den voordeel van wisselkoersbe wegingen en lagere belastingen. Per saldo was het exploitatiere sultaat lager, maar dat werd ruim gecompenseerd door fiscale en valutaire meevallers. Door de val van het pond steeg de winst van de groep, die in de Britse munt wordt opgeschreven, de af gelopen maanden zeer sterk. Het wisselkoerseffect bedroeg £196 miljoen (ruim een half miljard gulden). De sector chemie leed verlies doordat de marges voor produk- ten verder verslechterden op on der druk staande markten. Over het derde kwartaal verloor de chemiepoot 40 miljoen en over de eerste negen maanden 37 mil joen pond (resp. 109 en 101 miljoen). Na in het eerste kwar taal nog een winst (21 miljoen pond) te hebben gemaakt, is de chemiegroep steeds dieper weg gezakt, met een verlies van 18 miljoen pond in het tweede en een verlies van 40 miljoen pond in het derde kwartaal. Zes miljard Gerekend over de eerste negen maanden van 1992 kwam de net towinst van de Kon/Shell Groep uit op £2217 miljoen, dat is ruim zes miljard gulden (omgerekend tegen de huidige koers van het Britse pond). Inclusief de w&arde-ontwikke- ling van de voorraden steeg de winst met 58 procent tot 824 miljoen pond 2.241 miljard). Daarmee rekening houdend is het resultaat in de eerste negen maanden van dit jaar ten op zichte van de eerste drie kwarta len van 1991 met zes procent gedaald. De winst per aandeel Koninklij ke Olie steeg van 2,31 tot 3,01. In de eerste negen maan den ging de winst per aandeel van 7,91 naar 8,72. De winst per aandeel Shell Transport ging omhoog van 5,9 tot 8,1 pence in het derde kwartaal en van 20,2 naar 22,9 pence over de eerste drie kwartalen. Over het vierde kwartaal ver wacht de groepsdirectie een gro tere produktie van ruwe olie. In die periode zal vermoedelijk ook meer gas worden afgezet, als gevolg van de normale seizoens beweging. In de transport- en verkoopbedrijven ('downstream') voorziet Kon/Shell lager blijven de marges in Europa, maar juist relatief hoge winsten in het Ver re Oosten. In de petrochemie ziet de groep geen verbetering dagen. Ook in steenkool en metalen leed de Koninklijke/Shell Groep in het derde kwartaal verliezen, van resp. 34 en 8 miljoen pond. In de steenkoolsector komt dat voornamelijk door een voorzie ning in verband met de op han den zijnde verkoop van een dochterïftaatschappij in de Vere nigde Staten. Breda - Begemann heeft PMB Holding in Eindhoven en PMB Incorporated (USA) verkocht aan een nieuwe houdstermaatschappij, PMB Beheer. PMB houdt zich be zig met de fabricage en ver koop van verpakkingsmachi nes. Er werken bij de bedrij ven 225 mensen. De omzet is 45 miljoen per jaar. PMB is winstgevend, aldus Bege- mafm. De aandeelhouders van PMB Be heer zijn de Nederlandse Partici patie Maatschappij, Alpinvest Holding en de Netherlands Con sulting Group. Laatstgenoemde onderneming vertegenwoordigt de huidige directeur van PMB Holding, H. van Donkelaar. Begemann rekent de verpak kingsactiviteiten niet meer tot de kernactiviteiten. De groep richt zich in haar huidige strategie op een beperkt aantal groeimark ten. Op energiegebied wil zij versterking van de positie berei ken, in milieu en vervoer richt zij zich op een verdere verbre ding van de activiteiten. PMB Holding omvat een aantal dochtermaatschappijen, waaron der PMB Patent Machinebouw en Uva Machinefabriek in Eind hoven, Servotech in Zwitserland en de Zweedse PMB Svenska. Directeur H. van Donkelaar staat 'neutraal', tegenover de verkoop van PMB. „Het maakt ons in feite weinig uit. We heb ben altijd met veel genoegen onderdeel uitgemaakt van Bege mann, maar in de markt hebb- ben we nooit gebruik gemaakt van die naam. Veel klanteh we ten waarschijnlijk niet eens dat we daar bij hoorden." Van Donkelaar verwacht dat PMB ook over het lopende jaar ■behoorlijk winstgevend' zal zijn. „Ik denk dat Begemann het ei genlijk niet plezierig vindt dat PMB verzelfstandigd wordt. Maar ja, ze wilden van de ver pakkingen af. En wie A zegt, moet B zeggen." Breda - Het Bredase bedrijf VastNed heeft in de eerste negen maanden van dit jaar een direct beleggingsresultaat behaald van 19,5 miljoen gulden, wat neerkomt op 5,75 gulden per aandeel. Over dezelfde periode vorig jaar was het directe resultaat 17,4 miljoen gulden, ofwel 5,52 gulden per aandeel. De intrensieke waarde per aandeel bedraagt per aandeel nu 107,32 gulden. Het aantal uitstaande aandelen nam gedurende het 3e kwartaal van 1992 toe met 20.361 tot ruim 3,3 miljoen stuks. Amsterdam - De bewindvoerders van het in surséance van betaling verkerende vastgoedbedrijf VHS zijn bereid tot overleg met de Haagse onroerend-goedhandelaar Ed Maas over zijn bod op VHS. Toch houdt Maas een kort geding tegen de bewindvoer ders en de directie van VHS achter de hand om hen dwingen met hem verder té onderhandelen, als dat overleg tot niets leidt. Het geding zou volgende week dinsdag kunnen dienen voor de president van de Uiïechtse rechtbank. Maas heeft zijn bod dinsdag op een buitengewone aandeelhoudersvergadering van VHS uitgebracht. Tijdens die vergadering werd een eerder reddingsvoorstel van Uni-Invest verworpen en kwam het voorstel van Maas niet ter sprake, omdat het niet geagendeerd stond. Parijs - De consumentenprijzen in de 24 landen van de Oeso (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) zijn in september met 0,3 procent gestegen ten opzichte van de maand ervoor. In Japan bedroeg de stijging 0,5 procent, in de Verenigde Staten 0,3 procent, in de Europese Gemeenschap 0,4 procent en in Nederland 0,5 procent, heeft de Oeso gisteren laten weten. In augustus bedroeg de prijsstijging in de 24 Oeso-landen 0,2 procent. Maastricht - Koninklijke Sphinx houdt ondanks de economische tegenwind de opgaande lijn vast. De winst van het Maastrichtse concern steeg in de eerste helft van het nu lopende boekjaar met 11% tot 14,6 miljoen. De directie verwacht ook geen omslag in die ontwikkeling, zodat de hele jaarwinst boven de 30,5 miljoen van het vorige boekjaar zal liggen. Den Bosch - Het Gerechtshof in Den Bosch wil van het Europese Hof in Luxemburg antwoord op de vraag of de Nederlandse winkelsluitingswet de concurrentievrijheid van tankstationshouders ten onrechte beperkt. Bij het Gerechtshof in Den Bosch spelen momenteel twee zaken van pompstationhouders, een uit Wijlre en een uit Haelen. De twee Limburgse pomphouders tekenden beroep aan tegen een uitspraak van de politierechter. Die veroordeelde de shopeige naars begin dit jaar tot een boete van enkele duizenden guldens. De twee zouden na zes uur in hun winkel tabak hebben verkocht. Dat is voor een kleine pomphouder binnen de bebouwde kom niet toegestaan. Rotterdam - Het Rotterdamse containeroverslagbedrijf ECT studeert op extra bezuinigingen om de doelstellingen van het drastische reorganisatieprogramma 'Score' overeind te kunnen houden. De woordvoerder van ECT heeft dat gisteren bevestigd. Volgens Score moet ECT over 1993 een nettowinst van 12 miljoen gulden boeken. Die doelstelling staat onder zware druk, aldus woordvoerder H. Schut.. Het overslagbedrijf begon vorig jaar met reorganiseren omdat het geen winst maakte. Over 1991 werd een verlies geleden van negen miljoen gulden. Tot nog toe ligt Score op schema. Over dit jaar verwacht ECT een winst van zes miljoen. Washington (anp/ap) - De Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten gaan op 18 en 19 november in Washington een poging doen om een dreigende handelsoorlog te voorko men. De EG wordt bij het overleg vertegenwoordigd door het lid van de Europese Commissie voor buitenlandse betrekkin gen, Frans Andriessen, en zijn collega voor landbouw, Ray MacSharry. Namens de VS onderhandelen minister van landbouw Edward Madigan en handelsgezant Carla Hills, zo heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van landbouw gisteren meegedeeld. Vorige week dinsdag mislukte overleg in Chicago over de gesubsidi eerde produktie van oliehoudende zaden in de EG, waardoor een spoedige afsluiting van de al zes jaar durende GATT-onderhandelin- gen over liberalisering van de wereldhandel op losse schroeven kwam te staan. De VS kondigden afgelopen donderdag strafheffin- gen aan tegen Europese importprodukten. Die worden van kracht op 5 deeember als er dan nog geen akkoord is. Gatt-topman Arthur Dunkel heeft er gisteren bij de EG-eommissa- rissen Frans Andriessen en Ray MacSharry op aangedrongen snel zaken te doen met de Verenigde Staten. Volgens Andriessens woordvoerder is Dunkel verzekerd dat de twee EG-onderhandelaars hun best zullen doen om een doorbraak te bereiken in het slepende Wereldhandelsoverleg. Dunkel, directeur-generaal van de wereldhandelsorganisatie, was op pad gestuurd door de andere Gatt-landen die zich ongerust maken na het afbreken van de gesprekken tussen de EG en de VS over hun landbouwgeschillen. geweest die zijn bedrijf heeft moeten sluiten. „Het is wel pijnlijk," vindt Hees termans. „De kwekers die de laatste vijf jaar een spaarpotje hebben gemaakt, zien dat nu verdwijnen. Hebben ze geen spaarpotje, dan verdwijnen ze straks zelf als het zo door gaat." Ook M. Claes is van mening dat de situatie in West-Brabant nog niet zo slecht is dat kwekerijen met sluiting worden bedreigd. Claes schat dat de produktie in Nederland dit jaar uitkomt op 210 miljoen kilo per jaar. De gemiddelde Nederlander consu meert 2,5 kilo champignons per jaar. Een simpel rekensommetje wijst uit dat er dus veel geëxpor teerd moet worden. De vraag naar champignons stijgt nog steeds maar niet zo snel als de produktie stijgt. De laatste jaren groeide de produktie al maar dat werd opgevangen door de nieu we markt in Oost-Duitsland. De vraag werd daardoor groter en dat is nu afgelopen. Er moet volgens Claes een ge richt marketing beleid zijn dat gaten in markt moet opvullen om de champignonsector uit het dal te halen. „De situatie moet niet te lang duren." (ADVERTENTIE) De Come-Back Van De Caban De Caban - de korte, donkerblauwe jas die door de Franse marine gebruikt wordt - bewees al eerder in de modegeschiedenis zijn diensten aan het grote publiek. Dit seizoen is hij er weer. Met actuele details, in nieuwe stoffen. Bij JF Mode vindt u de caban o.m. met geruite voering waarvan een bijpassend hemd te verkrijgen is, met wijnrode accenten of met geruite mouwen. Voor een houthakker die op zeebenen loopt. Een ander model is met leder afgewerkt ep indeze stijl zijn er ook blousons met lederen schouderstukken. JF Mode. Dafhrt, Heren tjh Kinderkleding. Putte grens. Roosendaal Raadhuisstraat IÖ.

de Stem | 1992 | | pagina 5