'Zeeland moet provincie blijven* Koolzaadlijn krijgt handen op elkaar Jaar cel eis voor invoer partij hasj IJK nieuws ws Voornaamste bezwaar tegen kuuroord blijft aantasting natuur PLAATSELIJK nieuws port provinciale Staten in motie tegen 'onzalig' regio-plan Confrontatie scholieren en Oostburgse politiek Helft inwoners waterschap duurder uit ZEELAND Project 'Wegwijs op gemeentehuis' slaat aan bij havo-leerlingen R 1992 DE STEM DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 over de Dopersweg naderend voertuig, bestuurd door T. T uit Retranchement opbotste. Diefstal beeldje Hulst - De rijkspolitie n, Hulst heeft de 37-jarige T. V uit Terneuzen aangehouden De vrouw werd verdacht van diefstal van een beeldje ter waarde van 250 gulden uit een winkel aan de Steenstraat te Hulst. Na het opmaken van een proces-verbaal werd ze weer op vrije voeten gesteld. Kerk aan de Noordstraat. De toegang is vrij en de bijeen- komst duurt van 19.00 tot on geveer 21.00 uur. Sluiskil OLIEBOLLEN - Jeugdcabaret Het Talent houdt zaterdag 14 november een oliebollenactie. Met de opbrengt hoopt het Sociaal Kultureel Initiatief, waarvan Het Talent deel uit maakt, de kosten te dekken van de te houden voorstelling 2 en 3 januari. Dit jubileum- seizoen belooft volgens de or ganisatoren iets unieks te worden. Zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur trachten leden van het jeugdcabaret de oliebollen huis aan huis binnen Sluiskil te slijten. De oliebollen kun nen ook worden besteld bij Ineke Maas, Stroodorpe 52. Deze actie wordt voor de vijf de keer gehouden. bestgaand rijpaard van drie tot vijf jaar en zes jaar en ouder te bewonderen. De jury beoordeelt die dag alle deelnemers. De meeste juryle den zijn inspecteur van een district. De keuring vindt doorlopend van af half tien plaats. Aq uavia Axel begint cursus watergymnastiek Zwemschool sauna Aquavia in Axel begint in januari met een cursus watergymnastiek voor vijftig plussers. De cursus is bedoeld voor mensen met wei nig lichaamsbeweging die op vrij eenvoudige wijze toch wat conditie willen kweken. De cursus bestaat uit tien lessen van een uur en wordt telkens op een donderdag gegeven. De lessen zijn opgebouwd uit een grote variatie van gymnas tische oefeningen, die in prin cipe iedereen kan doen, en worden afgewisseld met wa- terspelen. De cursus begint donderdag 7 januari. Belang stellenden kunnen zich opge ven bij zwemschool sauna Aquavia, Polenstraat 34 B, Axel. (tel.01155-4050). Wijnhandel Herman Axel wint prijs Axel - Wijnimporteur Herman uit Axel heeft voor de derde achtereenvolgende keer de eerste prijs gewonnen tijdens het grootste wijnconcours van Nederland. Negentig importeurs deden mee die samen zo'n duizend rode en witte wijnen ter be oordeling instuurden. In de categorie tussen 12,50 en 25 gulden viel de keuze van de jury op drie wijnen, geïmpor teerd door wijnhandel Her man. De inzendingen uit de hele Benelux werden de afge lopen drie maanden beoor deeld door een deskundige ju ry, die uiteindelijk zestig wij nen selecteerde voor de finak Tien wijnen kwamen van wijnhandel Herman. De finale vond onlangs plaats in Am sterdam. De hoge score van Herman is volgens de jury mede te dan ken aan de gedegen kennis van de Franse wijngebieden. Directeur Paul Herman be zoekt jaarlijks een groot aan tal producenten. Polydesign Terneuzen - Polydesign aan de Willem Alexanderlaan in Ter neuzen houdt vandaag °Pen huis om de diverse werkzaam heden in het nieuwe pand e presenteren. Ook gisteren konden belangstellenden te kijkje in het nieuwe onderko men komen nemen. Het advies- en ingenieurs» - reau betrok in april dit ja het nieuwe bedrijfspand. H gebouw heeft meer ruimte 0 de technische ontwikkeling op de voet te blijven volg®- Tijdens de beide open dag wordt een overzicht gegeV van de diverse discip'111 wordt informatie gegeven vragen beantwoord. Het open huis duurt beide ai- gen van 16.00 tot 19.00 uur. Van onze correspondent Oostburg - Gisteren was op het 2emeentehuis van Oostburg de laat je hoorzitting over het kuuroord in Cadzand, kuurproject 'Cavelot'. Be langrijkste argument van veel be zwaarmakers blijkt toch steeds weer het unieke polder- landschap ïan West Zeeuws Vlaanderen en de extra druk die er gelegd wordt op het natuurreservaat 't Zwin. Ook de voorzitter van de Belgische milieu-organisatie NMO (Natuur, Mi lieu, Oostkust) J-L Herrier wees hier nog eens op. Hij vond zelfs dat het verzadigingspunt in het westen allang overschreden was. Een hotel van 25 m vond hij 'visueel' ook zeer storend. Woordvoerder B. Broijl vroeg zich hardop af wat nu eventueel de finan ciële consequenties voor de inwoners van Oostburg konden zijn. Hij wilde wel eens weten of de grond bouwrijp is en of de gemeente Oostburg daar dan wel of geen BTW over moest betalen." Indien het bouwrijp is betaalt de ge meente geen BTW, maar moet het wel later aan het Rijk betaalt worden.Wie zal dat dan betalen?" Ook Broijl was tegenstander van de hoogbouw. Hij was bang voor een soort inktvlek-effect. Vervolgens wilde hij dat de gemeente eens te rade ging bij de Belgische toerist die juist zijn land ontvluchtte vanwege de hoogbouw. „Je moet oppassen dat je de kip met de gouden eieren niet slacht," waarschuw de hij. Enkele bezwaarmakers waren gisteravond niet aanwezig. Ook niet advocaat J. Brugge, die een groep van 71 bewoners uit Cadzand vertegen woordigt. Een van de bewoners was speciaal gekomen om de zaak te beluis teren en vond het zelf ook een vreemde zaak dat Brugge er niet was. Ook burgemeester J. Kruize fronste over de gang van zaken de wenkbrau wen. "Hij vond de brief voldoende ze ker", zei hij. "Toch heeft hij vier keer de kans gehad om toelichting te geven op de zaak." Nu de hoorzittingen, met in totaal 19 bezwaarschriften zijn afge sloten, gaat de zaak eerst terug naar het colle- ge en komt het vervolgens in de raad van 19 november aan de orde. Aardenburg INTOCHT SINT - Dank zij samenwerking tussen carna valsvereniging, Oranjecomité en het Kinderclubwerk kan Sinterklaas zaterdag 14 no vember toch een intocht ma ken in Aardenburg. De orga nisaties zijn in het gat ge sprongen dat de plaatselijke winkeliersvereniging WARVO liet vallen, toen men bekend maakte niet langer meer voor de intocht te willen opdraaien. De goedheiligman en zijn ge volg vertrekken, onder bege leiding van de Koninklijke Aardenburgse Fanfaren, om 14.00 uur vanaf bejaardenhuis Coensdike richting gemeente huis. Daar wordt het gezel schap toegesproken door loco burgemeester W. van Helden. Vervolgens gaat de optocht richting dorpshuis waar de Sint vanaf 15.30 uur kinderen tot 7 jaar ontvangt. Schoondijke SOOS - In zaal Wijffels wordt zaterdag 14 november een bij eenkomst gehouden door de soos voor alleenstasnden afde ling West-Zeeuws-Vlaande- ren. Echtparen zijn eveneens welkom vanaf 20.00 uur. De muziek wordt verzorgd door The Mandica's. Er wordt bin go gespeeld en een verloting gehouden. Oostburg - Dieselbi, de nieu we brandstof voor de bussen van de ZWN in West Zeeuws Vlaanderen. Dieselbi is mi lieu-vriendelijk want het kent geen zwaveluitstoot en er zijn geen technische aan passingen aan de bus noodza kelijk. Het project is reali seerbaar voor ƒ2500. Dit voorstel komt van de politie ke partij 'Koolzaadlijn en werd gisteren aangenomen tijdens een bijzondere commissievergadring op het gemeentehuis van Oost- burg. Koolzaadlijn kreeg van de 19 uitgebrachte stemmen, 10 stemmen toegewezen. Een tweede voorstel om het Gro te Gat bij Oostburg schoon te maken strandde op 8 stemmen en kwam van de partij 'Het Sonnetje'. Er waren nog twee partijen op de bijzondere com missie vergadering, namelijk 'E.B.M.' (Een Beter Milieu) en 'de 7 dwergen'. DE EBM wilde het winkelend publiek bij Albert Heijn in Oost burg attent maken op een blik container en een papiercontai ner, een milieustraat. De Zeven dwergen wilde het milieube wustzijn bij de mensen vergroten doormiddel van een posteractie. Wegwijs Alle vier de partijen kwamen voort uit 42 leerlingen van de havo 3 klas van scholengemeen schap 't Zwin uit Oostburg. Zij deden op het gemeentehuis mee aan het project 'Wegwijs op het gemeentehuis'. Het thema van de dag bestond uit 'milieu'. Zij wer den begeleid door M 50, een vereniging voor algemeen poli tiek vormingswerk die bestuurd wordt door politieke jongerenor- tePortagi waar De leerlingen kunnen nauwelijks wachten hun vraag te stellen. FOTO'S WIM KOOYMAN 's Morgens werden de leerlingen en begeleidefs ontvangen door burgemeester J. Kruize. Verder werd 's morgens nog een hoor- sessie met de plaatselijke politici gehouden. Daarna werd de in nerlijke mens versterkt op uitno diging van de gemeente Oost burg in Den Hoekzak. De nieuwe politieke partijen kregen het druk want zij moesten in de loop van de middag hun thema uit werken. De leerlingen vlogen daarbij fi guurlijk door het gemeentehuis en mochten van alle faciliteiten gebruik maken. Dit alles werd geobserveerd door een vijfde poep, namelijk de pers. Scho lengemeenschap Oostdijke was 's avonds bereid om het diner voor de hele groep te verzorgen. Van onze correspondent Oostburg - Het was de be doeling gisteren op het ge meentehuis van Oostburg om het politieke bewustzijn van de jeugd te stimuleren. Daarvoor gingen 42 havo scholieren van scholenge meenschap 't Zwin uit Oostburg de confrontatie aan met de lokale politiek in Oostburg. De begeleiding werd gedaan door M 50, een vereniging voor algemeen politiek jonge renwerk. Daarin zitten verte genwoordigers in van bijvoor beeld de CDAJ, JOVD, JD en DWARS. M 50 kaart het pro ject ook bij de gemeenten aan en geven in principe een paar onderwerpen aan waaruit ge- kozen kan worden zoals mi lieu, jeugdvandalisme en jon gerenwerk." Uit de praktijk blijkt dat dit de meest voorkomende onder werpen zijn", vertelt project leidster Titia Lont. "Het doel is verder dat de scholieren het allemaal zelf doen en daar door dingen leren." De 42 ha vo-scholieren werden in vijf groepen verdeeld. Iedere groep kreeg een voor zitter en een woordvoerder. Zij kwamen vooral 's avonds tijdens de bijzondere commis sievergadering onder leding van burgmeester J. Kruize in de raadzaal aan het woord. Alle partijen kreeg de op dracht mee een oplossing voor het milieu te bedenken. Voor het project is een bedrag ge moeid van ƒ2500. Door informaties in te winnen bij organisaties zoals TNO, de ZWN, Watermaatsehappij Zeeland, per fax en telefoon, moest bepaald worden in hoe verre het project te realiseren was. Ondanks de nodige over last op het gemeentehuis was ge- meentevoorlichter L. Polf- liet zeer enthousiast over het project. Hij wilde hier zeker een vervolg aan geven, liefst jaarlijks. „Maar natuurlijk moet de zaak nog eerst eens doorgeno men worden. Het is ons zeer zeker goed bevallen." M 50 kon nu al zeggen dat zij vol gend jaar zeker niet terug ko men vanwege de grote belang stelling in heel het land. Polf- liet polste daarom al voorzich tig rector J. Henry of die een vervolg zag zitten. Die vond de zaak zeer zeker bespreek baar. Ook burgemeester Kruize vond het een zeer waardevolle dag voor de leerlingen. Dat deze dag belangrijk was, bleek uit een poster die Kruize ont ving van Titia Lont. Daarop stond dat slechts 31 procent van de jongeren geïnteresseerd is in politiek. Jen slotte moest iedere partij in commissievergadering de rest 'oor zijn partijprogramma warm zien te krijgen. Van iedere groep was er een fractie van vier per sonen afgevaardigd. Na een eer- ste stemming uit het publiek ®eeg t Sonnetje er twee zetels oi] en Koolzaadlijn één. Daarna volgde een schorsing en vragenronde. Bij de eerst st^j PeiHng en stemming rode iedere partij voor zijn gen programma. Commissie- orzitter burgemeester J. 17?®' schorste de vergadering ltn„j Part'jen druk bijelkaar tonden lobbyen'. S? jtotte gingen veel commis si ioverstag voor de diesel- - us. Na de vergadering zei jp».lzeat hij het dieselbi-pro- en Jeneus 'n het college van b Derc„aan orc*e zou stellen. De b«t j? °°h zijn uiterste ierW^haan-en kon na afloop bieriBeen De Groene Krant' aan- sipf wif pagina's dik. Inclu- rinduitslag en vol met ages over de beleefde dag aanm 'eer'ingen enthousiast au meegewerkt hadden. Van onze verslaggever Middelburg - De vervan ging van de provincies door 25 regio's is een voor Zeeland en andere rand- provincies onzalig plan. Een ruime meerderheid van provinciale staten zegt dat in een motie, gericht aan kabinet, parlement, provinciebesturen en poli tieke partijen. De regio-plannen waarmee Den Haag op het ogenblik stoeit zijn volgens de motie geënt op 'de situatie en de bestuurlijke pro blematiek in de Randstad'. De noodzaak om ook elders het voortbestaan van de provincie ter discussie te stellen is niet aangetoond. IJzeren greep De Zeeuwse staten vrezen dat de vorming van regio's zal leiden tot een ijzeren greep van Den Haag op de lagere overheden: centralisatie in plaats van de zo geroemde decentralisatie van ta ken en bevoegdheden. Vooral de positie van de gemeenten wordt erdoor uitgehold zodat 'de in vloed van de burger op het loka le bestuur minder wordt'. De motie wijst erop dat de be staande bestuurlijke indeling van Nederland in Europa totaal niet misstaat. „We steken in veel gevallen zelfs gunstig af." Er is nu dus totaal geen reden om de bestuurslaag provincie maar af te schaffen. De motie werd in de begrotings vergadering ingediend door CDA en PvdA. Alleen de fracties van WD en Groen Links stemden tegen Van onze rechtbankverslaggever Breda - „Wat raar dat u een auto huurt, de sleutels krijgt en dan geen idee heeft wie er die dagen in heeft gereden. En wat opvallend dat zoveel mensen die u in die auto hebben zien rijden, zich vergissen. En wat vreemd dat in die huurauto uw autotelefoon is aangetroffen. Wat u zegt is allemaal niet zo logisch, vindt u zelf ook niet?." De 42-jarige A. G. uit Krabben- dijke reageerde gisteren niet op deze duidelijke stellingname van de Bredase rechtbankvoorzitter mr. J. van der Goes van Naters. De verdachte had trouwens erg weinig te zeggen op de beschul diging dat hij heeft meegewerkt aan de invoer van 2714 kilo hasj uit Marokko, dan wel met de doorvoer daarvan binnen Neder land. Officier van justitie mr. F. Ie Cocq d'Armandville typeerde G. als een lijder aan chronisch ge heugenverlies. Volgens G. heeft hij met de zaak niets uit te staan. Hij heeft het transport van Rot terdam naar een loods in Hoeven niet begeleid, hij is nooit in die loods geweest en hij heeft ook niet van Hoeven naar Zaandam achter de vrachtauto met de hasj gereden. De mede-verdachten en verbali santen die hem bij diverse han delingen hebben gezien, vergis sen zich. Hij is eind 1990 wel een week met vrienden in Marokko geweest, maar dat was vakantie. Heeft de handelaar in abriko- zenpulp, officieel de inhoud van de container, hem als de afnemer en organisator op de foto her kend? Vervelend, maar het moet echt een abuis zijn, meldde G. onbewogen. De politie is door een toeval achter de partij hasj gekomen. Eind december 1990 volgde zij alle transport- en overlaadhan- delingen op verschillende plaat sen in ons land. In Zaandam probeerde zij de daders te pak ken. G. wist als enige te ont snappen. Pas een jaar later werd hij bij een grenspost aangehou den. Hoofdverdachte M. v.d. E. heeft zijn straf van vijftien maanden inmiddels uitgezeten, terwijl een mede-verdachte zijn tweehon derd uur werkstraf ook al achter de rug heeft. Beiden hebben G. als een van de hoofdfiguren in deze zaak genoemd. De officier van justitie deed dat gisteren ook. Zij achtte 'verleng de invoer' bewezen, het vervoe ren binnen Nederland. Volgens haar is er een overvloed aan bewijs tegen G. Zij vond het onzin dat raadsman mr. Teunis- sen alsnog twee verbalisanten, de pulphandelaar en de eigenaar van de loods in Hoeven met G. wil confronteren. De rechtbank deelde de mening van de officier. Alle vier de ge tuigen hebben in het onderzoek duidelijke verklaringen tegen G. afgelegd en hem eerder herkend. De officier eiste tegen G. twaalf maanden celstraf. De raadsman bepleitte vrijspraak. Vonnis op 23 november. De commissie van specialisten beantwoordt vragen van scholieren over het milieu. Nieuwe waterschapswet raakt vooral huurders Van onze verslaggever Terneuzen - Bijna de helft van het aantal inwoners in het gebied van het waterschap de Drie Ambachten moet vanaf 1994 zo'n 100 gulden meer belasting gaan betalen aan het waterschap. Het waterschap rekent met ingang van 1994 niet alleen de kosten voor afvalwaterzuivering (de verontreinigingsheffing) door aan alle burgers maar ook de kosten voor de traditionele taken, zoals het onderhoud aan dijken en wegen (het dijkgeschot). De herverdeling van de kosten is een gevolg van de nieuwe waterschapswet en raakt voorname lijk mensen die in een huurwoning wonen, ongeveer 45 procent van de Zeeuwse bevolking woont in een huurhuis. Hun bijdrage aan de 6,8 miljoen gulden die jaarlijks nodig is om de traditionele taken uit te voeren wordt in het gebied van De Drie Ambachten voorzichtig op honderd gulden per gezin geschat. Tot nu werden die lasten in de vorm van dijkgeschot, 147 gulden per hectare, alleen ver haald op bedrijven en land-en huiseigenaren (in waterschapsjargon gebouwd en ongebouwd). „Maar met ingang van 1994 wordt de hele kostenverdeling op zijn kop gezet", zo drukte dijkgraaf W. Gosselaar het bij de presentatie van de begroting voor volgend jaar uit. En dat is volgens hem ook goed te verkopen. „Want huurders hebben er toch ook belang bij dat de dijken niet doorbreken". Wat de gevolgen voor de bedrijven en land- en huiseigenaren zijn is volgens dijkgraaf W. Gos selaar op dit moment nog niet bekend. Evenmin staat de 100 gulden voor de nieuwe groep belastingbetalers precies vast. Er zit logica in de redenering dat de lastenverzwaring voor de ene groep een lastenverlichting voor de andere bete kent maar zo eenvoudig liggen die zaken in waterschapswereld niet. „Het is zo dat we niet meer geld nodig hebben om de traditionele taken uit te voeren. De kosten worden in 1994 over meerdere partijen uitge smeerd. Maar hoe alles in de praktijk zal uitwerken is niet te zeggen. Daar moet nog druk naar gerekend worden. We kunnen nu niet keihard zeggen dat het dijkgeschot omlaag zal gaan". Voor 1993 is er in ieder geval nog geen reden tot klagen. Het waterschap slaagt er voor de zesde achtereenvolgende keer in het dijkgeschot op 147 gulden per hectare te bevriezen. „Eigenlijk is het er alleen maar goedkoper op geworden. We hebben onze service uitgebreid maar vragen er niet meer geld voor. We hebben zelfs een inflatiecorrectie achterwege gelaten", vult secre taris J. Meesen aan. Het dijkgeschot zou aanvankelijk verhoogd moeten worden tot 153 gulden om de begroting sluitind te maken het dagelijks bestuur wil er voor dat ene jaar niet meer aan tornen. De 200.000 gulden die het waterschap door het Dijkgraaf Gosselaar: ...'op zijn kop'... FOTO ARCHIEF DE STEM achterwege laten van het sprongetje van 147 naar 153 gulden mist wordt uit de goedgevulde pot wegenbeheer (4,3 miljoen gulden) gehaald. Het dagelijks bestuur remt ook nog even de benodigde stijging van de verontreinigingshef fing met 8,50 gulden per vervuilingseenheid af en volstaat voor 1993 met een stijging van vier gulden per eenheid. De extra verhoging met 4,50 gulden is onder meer nodig omdat de industrie aanzienlijk minder ongezuiverd afvalwater naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie (rwzi) stuurt. Voor de bouw van de rwzi in 1990 waren de industrieën en bedrijven nog goed voor 150.000 vervuilingseenheden. Omdat veel bedrijven in middels een eigen zuiveringsinstallatie hebben is hun aandeel gezakt tot 6650 eenheden. Voor 1993 houdt het waterschap rekening met een totaal aanbod van 74.650 eenheden (a 82 gul den). Maar ook naar de verdere stijging van de verontreinigingsheffing kijkt het waterschap pas volgend jaar. Het waterschap durft dat risico best te nemen omdat zij volgend jaar nog een navordering van Cerestar, dat jarenlang illegaal afvalwater loosde, tegemoet kan zien. Gosselaar verwacht daar in april volgend jaar duidelijk heid over.

de Stem | 1992 | | pagina 21