Uitstel deel bezuiniging Andriessen vreest voor handelsoorlog met de VS Rellen bij anti-racistische betoging Berlijn JU ROEC UIT? Nieuwe besparingsronde treft vooral Defensie en Onderwijs Koningin bezoekt Antillen Terughoudende reacties op overlijden Dubcek incie Zeeland paste subsidie verkeersgroep fter goals jan Basten E R S M V jN DEZE KRAIMT: Merijntje lecker wint Parijs Japans schip (ramt de Solo Vredesoverleg Angola in de pen Waarschuwing voor piraten Bomaanslagen in Colombia "even m'n reklameburo bellen..." Paus: 'In paradijs is geen voortplanting meer nodig' MVV bedwingt Ajax Ruimt even op deze week. 40% korting op een deel van de collectie. Breda: Houtmarktpassage 9-11 et op de bejaardenoorden. emeente Tholen; ht' gelegen in de gemeente gelegen in de gemeente lie; tie in de linnenkamer in het j gemeente Terneuzen; n in de gemeente Hulst; recreatiezaal in het verzor I rzorgingshuis 'De Burghr van de sanitaire en natte en in de gemeente Goes; nte Vlissingen; emeente Zierikzee; n in de gemeente Borsele; e in het verzorgingshuis 'In t gemeente Tholen; gelegen in de gemeente huis" gelegen in de ge- "Coensdike" gelegen in de uis "MariaOord" gelegen in Roggeveen" gelegen in de -rkers die allen zo erzorgt het voor lit en voor 400 de an van het district betref- et distributienet van de 'e van het energie- erbruikerszaken, Uitvoe- n.l. BEAZ en Personele :ijn wij op zoek naar een at uit vier personen. verzuimbegeleiding van personeelsadministratie i en werkzaamheden met zoals post- en archive- ting, e.d. sturend en regelend van nkele jaren ervaring; m werkzaamheden te met salarisadministratie jpname in het Algemeen Ziektekosten Regeling. van 40 uur) bruto per >raak. rakter van de functie nodi- jkkelijk uit te solliciteren. ntact opnemen met de heer II701 of de heer ing. 76-781420. leze publikatie richten aan Algemene Zaken, vmelding van vacature- astburg - Vanaf 1994 krijgt de erkgroep '25 Procent Minder erkeersslachtoffers' in West- jeeuws-Vlaanderen een vaste fi- 'inciële bijdrage van de provin- e voor het houden van acties, u krijgt de werkgroep nog sub line van verschillende instan ties, maar dat bezorgt de werk- Lèp te veel rompslomp. zie zeeland - a4 Lapels - Marco van Basten vier tje zijn contractverlenging bij »C Milan met vier doelpunten in Ie uitwedstrijd tegen Napoii, die Eoor de landskampioen met 1-5 berd gewonnen. 1zie sport - b3 ItCENS. vandaag 2 katernen Extra op maandag A2 Binnen /Buitenland A3 «eland A4/A5 Lonsument A6 RTV-programma's A7 Sportdeel b Uitslagen en standen betaald voetbal B2 Noem dat maar paradijs DE STEM Van onze Haagse redactie Den Haag - Europa en de Verenigde Staten moeten alles op alles zetten om een handelsoorlog te voorkomen. Er dreigt een chaotische situatie te ontstaan, waarbij ook de Nederland se kaas en bier niet buiten schot zullen blijven. Die waarschuwing liet EG-commissaris Andriessen (Buitenlandse Betrekkingen) gisteren horen in het televisieprogramma Het Capitool. Andriessen riep de Europese Gemeen schap op om in het kader van de Gatt-on- derhandelingen voor een vrije wereldhan del de produktie van oliehoudende zaken nog meer te verminderen om daarmee tegemoet te komen aan de eisen van de Amerikanen. De Verenigde Staten hadden eerder ook al gedreigd om vanaf volgende maand Europese wijnen 200 procent duurder te maken. Volgens Andriessen zou dat een illegale maatregel zijn die niet goedge keurd is door de Gatt-raad. Minister Bukman (Landbouw) sloot zich dit weekend aan bij de kritiek van EG- commissaris MacSharry (Landbouw) op Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie. Volgens Bukman gedraagt Delors zich bij de Gatt-onderhandelingen te veel als Fransman en niet als Europeaan. Frank rijk houdt een Gatt-verdrag tegen omdat het nadelig zou zijn voor de Franse boeren. Andriessen stelde zich terughoudend op in zijn commentaar op de rol van EC- voorzitter Delors. „Wat niet moet gebeu ren is dat de mening van de voorzitter een doorslaggevende rol moet spelen, maar dat is ook niet zo", zei hij. Ook Bukman waarschuwde ervoor niet te snel van stapel te lopen met sancties tegen de VS. Een Gatt-akkoord is volgens de minister uitermate belangrijk voor de land- en tuinbouw in Nederland. Alleen voor de zuivelindustrie heeft het nadelen, al moet men die niet overdrijven, vindt Bukman. ZIE VERDER EXTRA OP MAANDAG - A2 - Boris Becker heeft het „Jstoernooi van Parijs op zijn jaam geschreven. De Duitser versloeg de Fransman Guy For- ;et in vier sets. kl zie sport -b4 Cherbourg - Een Japans marine- raartuig heeft het Greenpeace- ichip de Solo geramd. De Solo rolgt een Japans schip dat met 1,7 ton plutonium aan boord van Mffijk op weg is naar Japan, let schip van de milieu-organi- atie is licht beschadigd maar vervolgt zijn tocht. Greenpeace wil dat Nederland een klacht ndient bij Tokyo. zie buitenland -a3 lohannesburg - President De üerk van Zuid-Afrika wil een vredesberaad voor de strijdende lartijen in Angola op touw zet- en. De Angolese verzetsleider Savimbi en president Dos Santos lebben de uitnodiging van De üerk nog niet beantwoord. zie buitenland -a3 len Haag - De Nederlandse zee- raartorganisaties hebben de loodklok geluid over de drama- ische toename van piraterij op ie wereldzeeën. In 1991 werden 50 gevallen van piraterij gere- jistreerd, maar vermoedelijk is lat nog maar het topje van de jsberg. Dit jaar werden 10 Ne- ierlandse schepen overvallen. logota - Terroristen hebben •ondagochtend in verschillende steden in Colombia 33 bomaan- Jagen gepleegd, waarbij volgens je politie ten minste negen do- jen - zes burgers en drie poli- lemannen - en 60 gewonden !']n gevallen. iet was niet duidelijk of guerril- Wtrijders of drugsmokkelaars 'erantwoordelijk zijn voor de bilslagen die gepleegd werden )i] overheidsgebouwen' of ban- jen in Bogota, Medellin, Cucuta, ™menia, Pereira, Turbo en an- °ere steden. Koningin Beatrix inspecteert de erewacht van de Antilliaanse marine, de Antilliaanse militie en het Vrijwilligerskorps Curagao VKC na haar aankomst op Curagao. Samen met prins Claus en hun drie zonen brengt de koningin een werkbezoek op uitnodi ging van de regeringen van de Nederlandse Antillen en Aruba ter gelegenheid van het zilveren huwelijksjubileum van het konink lijk paar. Voor Prins Johan Friso en Prins Constantijn is het de eerste formele kennismaking met de Antillen en Aruba. Prins Willem-Alexander vergezelde zijn ouders ook tijdens het vorige werkbezoek in 1987. Het hoge gezelschap blijft tot 18 november op de Antillen en bezoekt alle eilanden. Daarna volgt een bezoek van twee dagen aan Aruba. foto anp (ADVERTENTIE) complete housestyling? 076-651750 TeN Advertising - Breda Vaticaanstad (afp) - In het paradijs is de voortplanting niet meer noodzakelijk, weet paus Johannes Paulus II. Tijdens een bezoek aan een parochie in een buitenwijk van Rome herinnerde de paus eraan dat het bestaan na de dood zal verschillen van het leven op aarde. In de hemel hoeft de mens zich niet meer voortplanten, terwijl hij op aarde juist de aanbeveling van de Schepper moet volgen: Groeit en vermenig vuldigt U. Het leven van de weer tot leven gewekte mensen zal lijken op dat van de engelen en daarom heeft God te verstaan gegeven dat de mens zal worden 'bevrijd van de noodzakelijkheden die aan ons bestaan als sterfelijk wezen zijn verbonden'. Van onze correspondent Frans Wijnands Berlijn - Wat velen in Duits land gevreesd hadden, ge beurde: grof geweld en sto rende onderbrekingen op de grote nationale demonstratie tegen vreemdelingenhaat in Berlijn, waar meer dan 350.000 mensen aan deelna- „men; een overrompelend gro te opkomst. Slaande politie-agenten, angstig schreeuwende mensen, de Duitse bondspresident Von Weiszacker op het podium, maar onzicht baar achter een cordon ME'ers in gevechtsuitrusting, bescher mende paraplu's boven zijn hoofd om eieren en stenen op te vangen en af te weren. Linkse autonome groepen uit Berlijn hadden zich ongehinderd tot vlak bij het podium in de Lustgarten, hartje Berlijn, ver zameld. Lang voordat er uit Oost- en West-Berlijn twee in drukwekkende stoeten met hon derdduizenden, vreedzame de monstranten dat plein bereikten. „Links of rechts, die begrippen doen er niet meer toe. Het zijn minderheden die het democrati sche Duitsland tot zwijgen pro beren te brengen. We moeten eindelijk de meerderheid aan het praten krijgen", zei de plaats vervangend voorzitter van de so cialistische SPD, Wolfgang President Von Weiszacker moet door een haag van ME'ers beschermd worden tegen eieren en stenen. foto ap Thierse, vlak na de gewelddadi ge uitbarstingen tijdens de de monstratie. Kater Duitsland, Berlijn, zit met een geweldige kater. Wat in feite het slotstuk van een weekend vol demonstraties tegen vreemdelin genvijandigheid had moeten worden, werd een beschamende vertoning, omdat vooral de beel den van geweld en intolerantie het televisiescherm vulden. Omdat iemand de kans had ge zien de geluidsinstallatie te sa boteren, moest president Von Weiszacker bijna vijf minuten wachten voordat hij zijn toe spraak kon houden. Op een voor hem ongebruikelijk gespannen toon, met een klank van verbe tenheid. „De staat heeft de plicht om niet langer werkloos toe te zien bij de schendingen van joodse begraaf plaatsen, bij het geweld van rechts-radicalen", aldus Von Weiszacker, en hij voegde er im- proviserenderwijs aan toe: „En van links-radicale schreeuwlelij kerds." Een bijna uitdagende opmer king, die prompt een fel fluit concert uitlokte. Stenen en eie ren werden naar het podium ge gooid. Terwijl Von Weiszacker zijn in houdelijk prachtige speech pro beerde te houden, barstte voor zijn ogen het geweld los. On schuldige demonstranten werden in het nauw gedreven; kinderen zo snel mogelijk in veiligheid gebracht. Waarde Op de plaats waar Jozef Goeb- bels in april 1933 de Duitsers had opgeroepen om joodse za kenmensen te boycotten, pro beerde Von Weiszacker nu de Duitsers op te roepen hun hart en huis voor vreemdelingen en buitenlanders open te blijven stellen. Indachtig artikel 1 van de Duitse grondwet: „De waarde van de mens is onaantastbaar." Met dat doel werd ook gedemon streerd, maar het gros van de deelnemers hield een eigen de monstratie, namelijk tegen ver andering van artikel 16 van die grondwet, waarop het recht van asiel is vastgelegd. De politieke pogingen - van zo wel de christen-liberale rege ringscoalitie als de socialistische oppositie in Duitsland - om dat artikel te wijzigen, waardoor misbruik van het individuele recht op asiel wordt uitgesloten, stuit vooral in linkse kringen op verzet. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 I I I I Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet heeft besloten een deel van de bezuiniging van 2,75 miljard gulden pas in het voorjaar van '93 door te voeren. De ruim 2 miljard gulden die nu wordt 'ver sleuteld', treft met name de ministeries van defen sie, VROM en onderwijs. De regering heeft afgelopen weekend de lucht geklaard tus sen overheid, werkgevers en werknemers door in een brief aan de Tweede Kamer te verkla ren niet langer strikt vast te houden aan bevriezing van lonen voor de eerste helft van het jaar. Eerder had minister De Vries (Sociale Zaken) verklaard dat loonmaatregelen noodzakelijk zijn om de tekorten terug te dringen. De vakbonden dreigden daarop zich terug te trekken uit het sociaal overleg, dat vandaag plaatsvindt. Na twee dagen van moeizame besprekingen heeft het kabinet zaterdag afgezien van exacte en volledige afspraken over het noodzakelijke bezuinigingsbe drag van 2,75 miljard voor 1993. Een bedrag van twee miljard is 'versleuteld' over alle departe menten, waarbij Defensie, VROM en Onderwijs het zwaarst zijn getroffen. Pas in het voorjaar van 1993 zal het kabinet nadere besluiten ne men over bezuinigingen voor een rest-bedrag van 750 miljoen gul den. Dan ook komt er meer dui delijkheid over de hoogte van het financieringstekort van vol gend jaar; vooralsnog loopt het iets op. In een brief aan de Tweede Ka mer geeft het kabinet aan dat de bezuinigingen een mengeling zijn van structurele en tijdèlijke bezuinigingen. Minister Kok staat toe dat de departementen met de opgelegde bezuinigingen in enkele gevallen niet verder dan één jaar vooruitkijken. Bij de bezuinigingen heeft het kabinet gelet op uitgaven die geen invloed hebben op werkge legenheid of lastendruk. Daarom werd het ministerie van defensie (420 miljoen) het zwaarst aange slagen, gevolgd door VROM (390 miljoen) en Onderwijs (342 mil joen). De PvdA-fractie reageerde giste ren opgetogen over het bereikte akkoord, dat volgens Kamerlid Melkert getuigt van 'daad kracht'. De CDA-fractie wil officieel niet reageren, maar de laatste dagen lieten CDA'ers steeds weten het voorstel van Kok 'slap' te vin den. De WD vindt dat het kabinet met zijn bezuinigingspakket een halfslachtig antwoord op de pro blemen heeft gegeven. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Dennis Bergkamp in actie -foto anp Ajax ontsnapte gisteren op eigen terrein aan een nederlaag tegen MW. Dankzij de verguisde Bryan Roy en Ron Willems werd nog een gelijk spel gered. zie sport - b1 Na een prachtige herfstdag gisteren zal het vandaag minder mooi zijn. Er komt geleidelijk meer bewolking met tegen of in de avond lichte regen of motregen. Meer wind Van onze correspondent Stevo Akkerman Praag - In Tsjechoslowakije is erg terughoudend gereageerd op het overlijden van oud-president Alexander Dubcek. Zo zal er overleg komen over de vraag of de zaterdagavond overleden Dubcek een staatsbegrafenis mag krijgen. Dubcek, het symbool van de Praagse Lente, overleed zater dagavond op 70-jarige leeftijd aan de gevolgen van een auto ongeluk op 1 september jl. Sindsdien werd hij verzorgd in een Praags ziekenhuis, tot eer gisteren zijn hart-, nier- en long functies het begaven. In Tsjechoslowakije werd door de diverse regeringsleiders zeer terughoudend gereageerd op de dood van Dubcek. Vooral de controverse omtrent de persoon van Dubcek ligt hieraan ten grondslag. De Tsjechen verwijten Dubcek actief te hebben deelgenomen aan de 'normalisatie' die volgde op het neerslaan van de Praagse Lente door de Russen, terwijl veel Slowaken Dubcek zien als een te enthousiaste aanhanger van de gezamenlijke staat met de Tsjechen. Blijken van respect kwamen wel uit het buitenland. De vroegere Tsjechoslowaakse president Ha- vel zei Dubcek te hebben leren kennen als een 'vriendelijke en bescheiden man'. Oud-Sovjet-leider Mikhaei Gor- batsjov, de man die de beslissen de stoot gal tot de afschaffing van de communistische dicta tuur in de Sovjetunie, gaf in een verklaring blijk van grote ver wantschap met Dubcek. De in 1921 in Slowakije geboren Dub cek dankte zijn roem aan zijn poging in 1968 het communisme te hervormen tot een systeem 'met een menselijk gezicht', al dus Gorbatsjov. De aanstaande president van de VS, Bill Clinton, verklaarde van uit zijn woonplaats Little Rock blij te zijn dat Dubcek de op komst van de democratie in Oost-Europa nog heeft mogen meemaken. ZIE EXTRA OP MAANDAG - A2 (ADVERTENTIES) Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Plaats: - Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112. 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1