Overleg loonpauze stokt BOERENKOOL EN GEHAKT. Meer dan duizend doden in hoofdstad Angola Clinton dansend naar de zege? Clinton loopt verder uit op Bush jsT CDA voert strijd tegen fraude uitkeringen op Planbureau: zonder ingreep stijgt aantal werklozen met 60.000 Spannende verkiezingen 010-429 73 55 Spanning over oonbevriezing )pnieuw geval lolio Zeeland Europacup op tv Stakingsuitkering belastingvrij Positie premier Panic wankelt IN DEZE KRANT: Merijntje Philips blijft pessimistisch Neo -nazi's gaan samenwerken Ziekenhuizen willen zichzelf tegen patiënten verzekeren 'Wateraanslag' verspillers 500 gram 4.49 "700 Kosto: Alle illegalen het land uitzetten Daar heeft iemand h Antafloetje nodig. Antaflu, de verfrissende hoesthonbon. de professionals CU Panklare gesneden boerenkool, 1 OC zak 300 gram Gehakt half-om-half, 50C kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang 'trneuzen - Het zijn onzekere jjden voor het goedbetaalde iersoneel van Dow Chemical in ;erneuzen. De top van Dow in Amerika wil voor het eerst sinds e vette jaren de lonen bevrie zen. De beslissing valt nog deze «aand. Als de top besluit tot ^vriezen, kan Terneuzen daar liets aan veranderen. izie ook zeeland c1 loes - De U-jarige Zeeuwse n die vorige week in een iekenhuis is opgenomen met rerschijnselen die wezen op po- is inderdaad besmet met het polio-virus. Het is het tweede jeval van polio in Zeeland. Het 'ot nu toe gevoerde vaccinatie- jeleid wordt ongewijzigd voort- a - De NOS wil morgena vond een schakelprogramma uit zenden met rechtstreekse flitsen de Europacup-wedstrijden van PSV (tegen AEK Athene) en Feyenoord (tegen FC Luzern). Alleen Ajax moet nog toestem ming geven. Van het UEFA Cup duel Ajax-Vitoria Guimaraes zal later op de avond een samenvat ting worden uitgezonden. Via ië-2 wordt vanavond KV Mechelen-Vitesse rechtstreeks uitgezonden. l'trecht - Over een stakingsuit kering hoeft geen loonbelasting te worden betaald. Dat heeft het gerechtshof in Leeuwarden be- "d in een proefprocedure te len de fiscus. De uitspraak bete tent dat de FNV en haar bonden een bedrag van minstens 6,5 mil- oen aan onterecht ingehouden uelastinggelden zullen terugvor deren bij het ministerie van fi nanciën. vandaag 2 katernen Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B «eland deel c Gids deel D RTV-programma's D2 Dan heb ik ook nog wat tegoed van de fiscus Van onze redactie buitenland Luanda - Na vier dagen van hevige strijd lijkt de MPLA- regering van Angola de con trole over de hoofdstad Lua nda te hebben heroverd. In de strijd met de verzetsbewe ging Unita zijn meer dan dui zend mensen om het leven geko men. Hier en daar in de stad worden nog verzetshaarden van de Unita opgeruimd. Onder de slachtoffers zijn ook buitenlanders. Volgens de Portu gese media gaat het om zes Por tugezen, een Filipijn, een Bul gaar en twee VN-medewerkers met een vooralsnog niet opgehel derde nationaliteit. Bulgarije meldt bovendien dat zijn zaak gelastigde in Luanda is ont voerd. Militaire vliegtuigen van Brazi lië en Portugal houden zich ge reed in de naburige eilandstaat Sao Tomé en Principe om bui tenlanders op te pikken. Er wo nen nog steeds ongeveer 40.000 Portugezen in deze voormalige Portugese kolonie. De strijd lijkt op een fiasco te zijn uitgelopen voor de rebellen beweging Ünita, die de strijd begonnen was omdat zij zich niet wilde neerleggen bij de uit slag van de recente verkiezingen. De beweging lijkt uit zijn voor naamste steunpunten te zijn ver dreven. Een aantal hoge Unita-leden uit de onmiddellijke omgeving van leider Jonas Savimbi is in de strijd gedood of gevangen geno men. Elias Salupeta Pena, een neef van Savimbi en de militaire ver tegenwoordiger van de beweging in Luanda, is samen met de vice-president van Unita, Jere- mias Chitunda, gedood bij een poging uit de stad te ontsnap pen. Over het lot van Savimbi zelf doen tegenstrijdige geruchten de ronde. De Unita-leider, die nog voor het uitbreken van de ge vechten vanuit Luanda naar zijn bolwerk Huambo uitweek, zou deze plaats hebben verlaten en zijn vroegere hoofdkwartier Jamba hebben opgezocht. Ande re bronnen melden dat hij het land ontvlucht zou zijn en via Zuid-Afrika op weg is naar Ma rokko. zie commentaar op - a3 Het Lagerhuis van klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) heeft gisteravond het vertrouwen in premier Milan Panic opgezegd. Vooral de Ser vische nationalisten en radicalen keerden zich tegen de premier. zie buitenland - a5 Eindhoven - Zelfs als het lukt om de stijging van de loonsom volgend jaar te beperken, is dat geen garantie dat er bij Philips 6een banen verloren gaan. Dat schrijft A. de Haas, directeur sociale zaken van Philips, aan de Industriebond FNV. Vrijdag overleggen Philips en de bonden opnieuw over deze kwestie. zie ook economie-a6 Bonn - Duitse neo-nazi's en rechtse partijen lijken een soort nationale commando-structuur' 'c vormen om hun activiteiten te coördineren. Volgens de Duitse veiligheidsdienst is het bestaan van een centrale leiding echter »og niet bewezen. Volgens een opiniepeiling van maandag van de Wall Street Journal/NBC News onder waar schijnlijke kiezers heeft Clinton een voorsprong van acht punten - 44 tegenover 36 procent, met de onafhankelijke kandidaat Ross Perot op 15 procent. Een recenter uitgevoerde peiling van CNN/USA Today/Gallup geeft Clinton een ruimere voor sprong van 12 punten. Hoewel ook opiniepeilers zeggen dat de wedloop in dit ongewone Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom wil samen met andere ziekenhuizen een onderlinge maat schappij oprichten om zich te verzekeren tegen schadeclaims van ontevreden patiënten. Hiermee willen ze de voortdurende premiestijgingen van de commer ciële verzekeraars een halt toeroepen. Die premies stijgen vooral als gevolg van de toename van het aantal medische schadeclaims van patiënten. Dat aantal is de afgelopen vijf jaar verdubbeld. Lievensberg betaalt 170.000 gulden per jaar voor haar aansprake lijkheidsverzekering. Algemeen directeur T. van den Akker verwacht dat uiteindelijk eenderde van alle Nederlandse ziekenhuizen zich bij dit initiatief zal aansluiten. De commerciële verzekeraars zijn blijkbaar wel geschrokken van dit initiatief, want ze hebben hun premies inmiddels verlaagd. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het overleg tussen kabinet, werkgevers en werknemers over het aanpakken van de tegenvallende economie en werkgelegenheid in 1993 verloopt uiterst moeizaam. De drie partijen besloten gisteravond, na vijf uur vergaderen, het gesprek volgende week maandag voort te zetten. Dan is bekend hoe het kabinet denkt de problemen in 1993 aan te pakken. Democratisch presidentskandidaat Bill Clinton en zijn echtgenote Hillary aan de zwièr tijdens een van de laatste verkiezingsbijeenkomsten. foto ap Van onze redactie buitenland Washington - Op de laatste dag van de campagne voor de Amerikaanse presidentsver kiezingen is Democratisch kandidaat Bill Clinton verder uitgelopen op zijn naaste ri vaal president George Bush. verkiezingsjaar moeilijk in cij fers is weer te geven, meldt geen enkele peiling een voorsprong voor Bush, die na de Golfoorlog toch een record-hoge populari teit had, die echter door de zwakke economie voortdurend erodeerde. Maar Clinton laat niets aan het toeval over. De 46-jarige gema tigde politicus uit het zuiden reisde maandag nog negen sta ten door om kiezers over de streep te trekken, alvorens dins dag op huis aan te gaan om zijn stem uit te brengen. President George Bush zette maandag nog eens alles op alles om te trachten zijn baan te hou den, vermoedelijk de enige kans om te voorkomen wat dé politie ke omwenteling van de eeuw zou kunnen worden. Hij ging tot de aanval over tij dens een bijeenkomst in New Jersey, een belangrijk Republi keins bolwerk dat dit jaar lijkt te neigen naar de Democratische kandidaat, en noemde Clinton 'de gladde'. De sfeer in het Bush-kamp daal de de afgelopen dagen van 'mischien hebben we nog geluk' tot neerslachtigheid, maar Bush probeerde de moed erin te hou den. Werkgeversvoorzitter Rinnooy Kan verweet na afloop van het beraad de vakbeweging impliciet dat ze aan haar bereidheid de lonen te matigen, veel te veel voorwaarden verbindt. „Partijen moeten elkaar niet wezenlijk overvragen. De speelruimte die ons gegund wordt, is minimaal", aldus Rinnooy Kan. FNV-voorman Stekelenburg had even tevoren een fiks aantal ei sen op tafel gelegd. Het kabinet moet bijvoorbeeld water in de wijn doen bij de wao-voorstel- len. Stekelenburg bespeurt daar voor enige ruimte bij het kabi net; hij heeft uit opmerkingen van minister De Vries (sociale zaken) opgemaakt dat bij de be handeling van de wao-voorstel- len in het parlement zaken te doen zouden zijn. Oude liedje „De vakbeweging heeft dus ge woon het oude bekende liedje afgedraaid", bromde de voorzit ter van de christelijke werkge vers Blankert dan ook na afloop van het overleg. Rinnooy Kan had eerder gepleit voor een adempauze van drie maanden. De cao's die op 1 ja nuari aflopen, moesten met drie maanden worden verlengd. Die tijdelijke loonstop zou dan kun nen worden gebruikt 'om de sa menleving te doordringen van de ernst van de situatie en een breed draagvlak te creëren voor andere maatregelen'. Loonstop „Ik heb het idee dat menigeen de situatie te licht opneemt", aldus de VNO-voorzitter. Minister De Vries vindt dat een loonstop voor 1993 de beste re medie is. Hij kwam tijdens het gesprek met nieuwe cijfers waaruit blijkt dat het met de werkgelegenheid nog slechter uitvalt dan uit de laatste bereke ningen van het Centraal Planbu reau blijkt, De meest recente 'vingeroefenin gen' van het CPB voorspellen voor 1994 en verdere jaren een stijging van de werkloosheid met vijftig- tot zestigduizend men sen. Een loonstop zou in 1994 een gunstig effect voor de werk gelegenheid van 25.000 banen hebben. Het CPB heeft uitgerekend dat zelfs met een loonstop verreweg de meeste groepen, onder andere als gevolg van de lage inflatie, volgend jaar nog op behoud van Den Haag (anp) - Mensen die niet zuinig omspringen met drinkwater moeten in de toekomst veel meer gaan betalen voor de watervoor ziening dan degenen die be sparen op waterverbruik. Dat stelt de stuurgroep VE- WIN- Milieuplan onder voorzitterschap van drs. E. Nijpels voor aan de water leidingbedrijven. De aparte heffingen voor rioolrechten en zuiverings- lasten, alsmede de vastrecht-bijdrage zouden moeten komen te vervallen, aldus de stuurgroep. De wateraanslag moet be staan uit één bedrag, dat vastgesteld wordt aan de hand van het verbruikte water. De 'waterverspiller' moet daar dus voor gaan betalen. (ADVERTENTIES) Deze aanbiedingen gelden van dinsdag 3 t/m zaterdag 7 november as. WAV* Hoewel er meerdere kandidaten zijn, draait het bij de presidentsverkiezingen in de VS vandaag om Bill Clinton en George Bush, oftewel een strijd tussen de Democraten (met als symbool de ezel) en de Republikeinen (de olifant). Vandaag in De Stem ruim aandacht voor de verkiezingen in de VS. achtergrond -a2 extra pagina -a4 gids -dv koopkracht uitkomen. De bewindsman liet weten dat het kabinet 'zijn verantwoorde lijkheid zal nemen' als het over leg met de sociale partners geen enkel resultaat heeft. Het kabinet kan dan, met de Loonwet in de hand, een loon stop opleggen. „Maar dat is zo'n draconisch middel, dat je er ei genlijk helemaal niet mee moet dreigen", aldus De Vries. De vakbeweging is echter niet van plan om, zoals CNV-voorzit- ter Westerlaken het verwoordde, 'alleen op te draaien voor het oplossen van de economische problemen'. De CNV-bonden hebben zich totnutoe bereid ver klaard in de cao-onderhandelin- gen genoegen te nemen met een loonstijging van 2,5 procent, hetzelfde percentage ais de in flatie. Opklaringeg^^ Vandaag opklaringen «n nog een enkele bui. De wina neemt In de loop van de morgen af tot vrij krachtig, later matig. Van onze verslaggevers Oss/Eindhoven - Het CDA wil dat kabinet en gemeenten harder optreden tegen fraude met uitkeringen. In Oss zei CDA-voorzitter Van Velzen gisteravond dat in som mige gemeenten maar liefst 18 procent van de mensen die een bijstandsuitkering krijgen, er ook nog eens bij werkt. En in Eindhoven liet CDA-frac- tieleider Brinkman weten, dat het uit moet zijn met het verle nen van sociale voorzieningen aan illegalen. Staatssecretaris Kosto (justitie) vindt dat alle illegalen het land moeten worden uitgezet. „We moeten niet terugdeinzen voor harde middelen", aldus de be windsman. Kosto schat het aantal illegalen in Nederland op 150.000. Van Velzen baseert zijn uit spraak op informatie van ge meenten, die hun gegevens over uitkeringsontvangers hebben vergeleken met gegevens van de fiscus. Mensen met een uitkering, die niet opgeven dat ze er nog geld bijverdienen met een baantje, moeten harder worden aange pakt, vindt Van Velzen. Brinkman vindt dat gemeenten beter moeten opletten bij het verstrekken van voorzieningen aan illegalen. Hij vindt dat ille galen niet meer in aanmerking mogen komen voor overheids voorzieningen als bijstand en huisvesting. Acute ziekenhuis hulp moet blijven, vindt de CDA-fractieleider. Als de gemeenten het beleid niet zorgvuldig uitvoeren moet het kabinet maar scherper gaan toe zien op, de gemeenten, vindt Brinkman. (UCHE...UCHE...UCHE...) Bel voor uw regio sales manager ons centrale telefoonnummer: Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: - Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats:- bank/gironr.. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur de2e bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1