ING Groep: fors saneren Israël en Jordanië na 44 jaar aan de tafel Willemstad aan ramp ontsnapt Bush valt terug na onthulling ïrangate Grote ravage op rangeerterrein Eindhoven Stijging winst niet hoog genoeg: gedwongen ontslagen noodzakelijk Machinisten zagen ongeluk aankomen x: {ejaardentebuis et sluite i' anprestatie in Ajax mg Lee wint orld Cup Gent Ivies: vertrek el uit Angola )A ziet niets voorstel Kok n de Kuijper gevangenis isis België er voorbij DEZE KRANT: Merijittje Bijna vijftig gewonden bij treinbotsing Driekwart wil eerder stoppen met werken Machtsgreep van Twente mislukt losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang toondijke - De i ivone'S van ïoondijke komer, nnsia-J in ie tegen de plannen n de vincie om het bejaai hm. schevliet te sluiten. E. in- idels een actiecomité it. De meeste SchoondijKt doen mee aan een handtek genactie voor behoud van he, aardenhuis. [IE ZEELAND - A4 Bosch - Drie dagen voor de ede confrontatie met Victoria maraes in het Europa Cup oernooi leverde Ajax tegen Den Bosch een wanprestatie, hoofdstedelijke ploeg had de isuretijd nodig om een gelijk (2-2) uit het vuur te slepen, enoord behaalde in de Kuip makkelijk zege op RKC. Het d 4-1 voor de Rotterdam 's. IE SPORT - BI en B2 lt - De Zuidkoreaan Sang heeft in Gent het tweede eldbeker-toernooi drieban- gewonnen. In de finale ver- g de in New York woonach- biljarter de Belg Ludo Dielis 3-0. Dick Jaspers werd vrij- nacht in de kwartfinales uit- ihakeld. IE SPORT - B3 Haag - Het ministerie van, enlandse zaken adviseert in ola verblijvende Nederlan- zo spoedig mogelijk het te verlaten. Een concreet uatieplan voor de Nederlan- is er niet maar daar wordt over gedacht, aldus een rdvoerster. In het door ge- Idadigheden geteisterde An- verblijven ongeveer 65 Ne- anders. BUITENLAND - A3 Haag - Het voorstel van ster Kok van financiën om financieringstekort in een zamer tempo terug te drin-. stuit op verzet van het De PvdA-fractie wilde af- ien weekeinde nog niet in- op de ommezwaai van de ster. BINNENLAND-A3 iendaal - Jan de Kuijper zit :n cel in De Boschpoort in Zeven politiemensen en verbeten deurwaarder ver in hem zaterdagochtend in Roosendaals hotel. Voor het in lange tijd bleek zijn me geen redmiddel meer. BINNENLAND-A3 sel - De Belgische minister raciale zaken Mouieaux, die ag ontslag nam, is daar gis- ond weer op teruggekomen, ranstalige socialistwilde uit •egering Dehaene stappen, it hij vond dat zijl plannen de hervorming vat de ziek- itenverzekering ioor de ten-democraten geblok- i werden. Nu hij daarvan t is de crisisdreiging weer :ken. Van onze verslaggeefster Willemstad - Willemstad is op het nippertje ontsnapt aan een ramp. Een 'narrow esca pe', reageert burgemeester C. de Ronde op de aanvaring tussen een tanker en een duwboot, zaterdag in dichte mist op het Volkerak. ,Het had veel erger kunnen zijn. had maar een klein vonkje even te ontstaan bij de botsing tussen de schepen en de zaak was in de lucht gevlogen. Bij wrijving van ijzer op ijzer is dat heel goed mogelijk. Het nafta, dat met duizenden liters tegelijk jdaag 2 katernen ra op maandag inen Buitenland Hand A' nsument V-programma's ortdeel slagen en standen aald voetbal Die kitfrt is dus een eze' uit de tanker stroomde, is zeer explosief." Als gevolg van de aanvaring - mogelijk het gevolg van een communicatiestoornis tussen beide schippers - stroomde 190 ton van het zwaar giftige en explosieve nafta in het water. Onmiddellijk werd het scheep vaartverkeer stilgelegd. Nabijge legen boten werden vanwege ex plosiegevaar onrtuimd. De Ronde wil dat tankers een afsluitbaar deel van de laad ruimte leeg laten. Die ruimte kan dan in geval van nood wor den gebruikt om de gevaarlijke lading over te hevelen. Hij is van plan nog eens met de Rijkspolitie te water rond de tafel te gaan zitten om daarover te praten. „Er is vaker over gesproken maar het economisch belang van bedrijven en vervoerders weegt vaak zwaarder dan het veilig heidsaspect. Ik wil het leeg laten van een compartiment in ieder geval bespreekbaar maken. Het is zeker het proberen waard", zegt hij. Er vaart nogal wat gevaarlijk spul langs de Willemstadse ves ting, zegt De Ronde. Het Vol kerak is het drukst bevaren slui- zencomplex voor de binnenvaart in Europa. „Elk jaar gebeurt er wel iets als afgelopen zaterdag. Vaak onder slechte weersomstandigheden. Natuurlijk is dat niet acceptabel. Maar in vergelijking met het wegvervoer is vervoer over wa ter toch nog veel veiliger. Willen we alle gevaar uitsluiten, dan moeten we met zijn allen beslui ten die chemische middelen niet meer te gebruiken. Dat is uiter aard een utopie." Op de Oude Maas ter hoogte van de Botlekbrug is zaterdagoch tend een duweenheid tegen een dukdalf gevaren. Het ongeluk gebeurde in dichte mist. Volgens de Rotterdamse politie is 72.000 liter petroleum in het water terecht gekomen. Om de olieplas is een ring gelegd. Er is volgens de politie geen gevaar voor de omgeving ge weest. Links de zwaar beschadigde stoptrein. De ravage was zondagmorgen opgeruimd, zodat het treinverkeer toen weer volledig kon worden hervat. foto anp Van onze verslaggevers Eindhoven - Politie en direc tie van de Nederlandse Spoorwegen willen nog niets kwijt over de oorzaak van de botsing tussen een intercity en een stoptrein zatermiddag even buiten het Eindhovens station. Vast staat alleen dat de intercity uit Maastricht met bestemming Zandvoort zeven minuten te laat was. Bij de botsing, op een wissel op het spoorwegemplacement, zijn 48 mensen gewond geraakt. De meesten zaten in de stoptrein, die Helmond en Deurne als be stemming had, maar ook reizi gers in de intercity moesten zich onder behandeling laten stellen in het ziekenhuis. Vijf mensen zijn met min of meer ernstige verwondingen opgeno men in ziekenhuizen in Eindho ven en Helmond. De verwondingen van de 48 treinreizigers varieerden van een schrammetje tot breuken en in wendig letsel. Onder de vijf mensen die opge nomen moesten worden is de machinist van de stoptrein. De beide machinisten hebben het ongeluk zien aankomen. Vol gens ir. W. Boon, regiodirecteur Zuid Oost van de dienst exploi tatie van de NS is het aan het optreden van de stoptrein-ma chinist te danken dat niet meer zwaar gewonden of doden zijn gevallen. De machinist heeft de remmen in werking gesteld en vervolgens zoveel mogelijk men sen naar achteren gestuurd. De twee treinstellen van de stop trein werden door de loc van de intercity zo'n honderd meter naar achter geduwd voordat bei de treinen tot stilstand kwamen. De neus van de stoptrein werd volledig in elkaar gedrukt. Honderden mensen hebben ge probeerd een glimp op te vangen van de reddingswerkzaamheden. Hier en daar probeerden nieuws gierigen zelfs over de hekken van het terrein te klimmen, om dat de toegangspoorten door de politie en de NS waren afgeslo ten. Tot 16.10 uur werden reizigers in de richtingen Helmond en Weert per bus vervoerd. Toen kwam het treinverkeer, weliswaar slechts op één spoor, schoorvoe tend op gang. De hele zaterdagavond moesten treinreizigers rekening houden met vertragingen tot een half uur. In de nacht van zaterdag op zondag zijn de beschadigde trei nen van de rails gehaald. Gister morgen was het treinverkeer weer normaal. (ADVERTENTIE) desktop publishing? "even m'n reklameburo bellen... 076-651750 TeN Advertising - Breda Van onze verslaggever Rotterdam - Driekwart van de full-time werkende Ne derlanders wil eerder stop pen met werken dan de voor hen gebruikelijke pensioen leeftijd. De meesten willen tussen hun 50ste en 55ste stoppen, dan wel in deeltijd gaan werken. Dit blijkt uit een onderzoek in opdracht van Nationale Nederlanden. In Nederland zijn thans 3,6 miljoen full time werkende hoofdkost winners in de leeftijd tussen 25 en 55 jaar. Uit het onderzoek blijkt ook dat jongeren tussen 25 en 35 jaar nog eerder met werken willen ophouden dan oudere kostwinners. Weinigen overzien, zo blijkt uit het onderzoek, de finan ciële gevolgen van het eer der stoppen met werken. Maar menigeen is bereid er geld voor opzij te leggen. Ruim 60 procent van de on dervraagden is daartoe ook in staat. Zij houden maan delijks geld over. Van onze verslaggever Amsterdam - De ING Groep gaat fors saneren. De komende jaren moeten er duizenden arbeidsplaat sen verdwijnen. En vol gens hoofd personeel en organisatie Wijngaarden gaat dat niet zonder ge dwongen ontslagen. ING Groep, eigenaar van verze keraar Nationale Nederlanden en de ING Bank, vindt dat de winststijging vergeleken met de concurrenten te gering is. Vorig jaar steeg de winst met 4 procent. „Onvoldoende", volgens de directie en daarom moeten de kosten structureel omlaag. Omdat de kosten van het bank en verzekeringsconcern nu een maal voor een groot deel uit personeelskosten bestaan, zal vooral daar gesaneerd worden, zegt Wijngaarden in het perso neelsblad 'Banknieuws'. ING praat met de vakbonden over de op handen zijnde reorga nisaties. Volgens een woordvoer der van het CNV wil ING vooral de sociale paragraaf uit het in 1990 met de vakbonden afgeslo ten akkoord openbreken. Dat akkoord werd na een felle strijd tussen de bonden en de top van het concern in 1990 afgeslo ten tijdens de fusie van de NMB en de Postbank. Afgesproken werd dat er bij een eventuele reorganisatie geen gedwongen ontslagen zouden vallen. Niet collectief Wijngaarden, die toen het ak koord mede ondertekende, wil nu die sociale paragraaf 'aan scherpen'. Het vinden van een passende functie binnen het con cern wordt steeds moeilijker, vindt hij. Als 'uitplaatsing' niet mogelijk blijkt, 'kan ontslag aan de orde komen'. De woordvoerder van de ING Bank, Pollet, bevestigt zaterdag dat er wordt gesproken over ge dwongen ontslagen 'voor indivi duele personen'. „Een collectief ontslag is echter niet aan de orde", zo zegt hij. Ontslag zal pas in het allerlaatste stadium worden aangevraagd. De bonden hadden in september voorspeld dat door alle reorgani saties bij de bankengroep ruim 5000 van de 21.000 arbeidsplaat sen moesten verdwijnen. Een woordvoerder van de ING Groep ontkende de bewering van de bonden. „Dat getal sloeg nergens op", zei de woordvoerder van de bank toen. Naast het schrappen van banen speelt ING ook met de gedachte om bepaalde afdelingen af te stoten. De niet-kernactiviteiten worden uitbesteed. Ook over het afstoten van die activiteiten moet met de vak bonden worden onderhandeld. In de sociale paragraaf is daar over niets geregeld. Van onze redactie buitenland Jeruzalem/Amman - In het vredeso verleg over het Midden-Oosten is een nieuwe doorbraak bereikt: Israël en Jordanië gaan binnenkort recht streeks onderhandelen over een vre desverdrag. Volgens de Israëlische minister van bui tenlandse zaken Shimon Peres zetten bei de landen daarmee „een grote stap voor waarts". Volgens de Jordaanse regering gaat het echter om een eerste stap op de lange weg naar een vredesakkoord. Maar het belang van het besluit om op basis van een agenda met Israël te gaan onderhandelen wordt in Amman niet onderschat. Jordaanse en Israëlische onderhandelaars blijken het de afgelopen week in Was hington eens te zijn' geworden over een document, dat uiteindelijk moet uitmon den in een vredesverdrag. Het document bevat niet alleen de agenda voor de komende rechtstreekse onderhan delingen, maar stelt het ook het kader vast voor de toekomstige betrekkingen tussen beide landen. Israël en Jordanië zijn sinds 44 jaar in staat van oorlog met elkaar. Na de Israëlische ministerraad verklaarde de minister van toerisme, Uzi Baram, voor de radio: „Er is zeer grote vooruit gang geboekt bij de besprekingen met Jordanië." Jordaanse functionarissen zeiden giste rendat het document wordt bestudeerd alvorens tot ratificatie wordt overgegaan. Maar zij voegden er aan toe dat het nog maar een eerste' stap is in uitgebreide besprekingen die moeten leiden tot een alomvattende regeling van het Palestijnse probleem. De Arabische staten en de Palestijnen hebben onderling besloten dat geen van de partijen een afzonderlijke regeling met Israël zal sluiten zonder een algehele regeling van het uit 1948 stammende conflict. Basis voor verder overleg tussen Israël en Jordanië moet volgens het document zijn dat beide zijden afzien van geweld. Beide landen streven er naar van de dreiging met of het gebruik van geweld af te zien, aldus de tekst. Israël en Jordanië zeggen ook te willen streven naar een 'rechtvaardige' oplos sing voor het Palestijnse vluchtelingen probleem. Volgens de 'Jeruzalem Post' van gisteren leven rond een miljoen Palestijnen die na de onafhankelijkheidsoorlog in 1948 tus sen Israël en zijn Arabische buurlanden zijn verdreven, in Jordanië. atisÉ De machtsgreep van FC Twente in de eredivisie voetbal is mislukt. De Enschedese club maakte het landskampioen PSV in het sinds lange tijd weer bomvolle Dieckman-stadion zeer lastig, maar verloor door een laat doelpunt van Juul Ellerman. zie sport-b1 Vandaag bevindt ons land zich aan de rand van een depressie die in Engeland een zware storm veroorzaakt. Hier blijft het beperkt tot een harde wind en buien. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - De allerlaatste enquêtes in de Verenigde Staten geven Democratisch presidentskandidaat Bill Clinton weer een grotere voorsprong op zittend Republikeins president George Bush. De verkiezingen zijn morgen. Volgens een Gallup/CNN peiling zou 43 procent van de Amerika nen op Clinton stemmen, 36 pro cent op Bush en 15 procent op de partijloze Ross Perot. Twee dagen geleden was de af stand tussen Clinton en Bush volgens Gallup/CNN geslonken tot één procent. Sedert juli heeft geen van de talrijke Amerikaanse enquêtebu- reau's ooit een voorsprong van Bush op Clinton geregistreerd. Maar het begon er afgelopen week naar uit te zien dat de president aan een snelle inhaal manoeuvre bezig was. De jongste peilingen echter sug gereren dat Bush met zijn nieu we, aanvallende, campagnestijl (waarin hij zowel Clinton als Perot 'crazy' noemde en Clintons running mate Gore 'Mister Ozo ne') weinig heeft bereikt. De Gallup/CNN-peiling wordt in de Amerikaanse media als .mogelijk de meest betrouwbare gezien, omdat het een zoge naamde 'tracking poll' is, waarin dagelijks wordt geënquêteerd en met het resultaat de bevindingen van de voorafgaande dagen tel kens worden ververst. Het blijft dus een buitengewoon spannende verkiezing, temeer omdat nog zo'n 10 procent van de stemgerechtigden pas een be slissing zegt te willen nemen in het stemhokje. Veel van die twijfelaars zouden dan alsnog de voorkeur kunnen Clinton FOTO AP geven aan de 'vertrouwde' Bush boven de 'riskante' nieuweling Clinton. Onduidelijk is ook naar wie de meeste Perot-aanhangers zullen uitwijken, die op het laatste mo ment hun stem niet willen ver spillen aan een kandidaat die toch kansloos is. Op basis van Clinton's huidige stand in de enquêtes zou hij op een grote meerderheid mogen re kenen in het 'college van kies mannen', dat in het Amerikaanse districtenstelsel door de kiezers wordt samengesteld en dat for meel de president aanwijst. Om in het Witte Huis te komen heeft een kandidaat 270 kies mannen (is de helft plus een) nodig van de in totaal 538 kies mannen. Tussen 90.000 en 300.000 Palestijnen zijn door de Zesdaagse oorlog in 1967 wegge vlucht uit het nu door Israël bezette gebied ten westen van de rivier de Jor- daan. Israël en Jordanië hebben plannen opge steld voor de aanleg van een 'kanaal van de vrede' tussen de Rode Zee en de Dode Zee. Dit zou een einde kunnen maken aan hun geschillen over het verloop van de grens tussen beide landen, schreven zon dag de kranten 'Maariv' en 'Haaretz'. Over het project wordt al maanden on derhandeld. De gezamenlijk te beheren waterweg zou beginnen bij Eilat aan de Rode Zee en door het Israëlisch-Jordaanse grensge bied lopen naar de Dode Zee in het noorden. Hij zou door gebieden lopen die sinds decennia door Amman worden op geëist. GRATIS Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin i veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 LI maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr Plaats:- In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE. WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1