MAALTIJD VOOR 2 M Westbrabantse zakenlieden voor miljoenen de boot in De Nederlandsche Bank gaat stuk verder dan Duitsland Vechten om de bal SALAMANDEI Kleiner prijsverschil diesel- en benzineauto ch DIEREN 0k Zeeuwse gsen ziek enzine en 'esel duurder Boer onschuldig an ziek bos' Afvalfabriek' p Moerdijk 'Groeihormonen vlees EG' ajor overleeft mijn-stemming Zeeuwse heeft wellicht polio 5portiv 'Mieren zijn gezond' Damescoats en herenparka's. Normaal 198.- Kabinet: Geen compensatie omzet-verlies pomphouders De Hulstraiteur. Uw privékok bij Albert Heijn. ..,#n horan via «en Klamti® in Da Stam an hat komt in orda mars tianduizandan Stam-ta^ars an rt»en to®" op do dria» lazen u* advertentie "^idBl z,| speciale belangstelling hebben voor onze Kleml|ea -rubriek Huisdieren DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang ^opnzu!SS2. DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 I I I I I delburg - De Zeeuwse bos- zijn er slecht aan toe. Ruim derde van de bomen is op en na dood. Staatsbosbe- Zeeland gaat de komende I zeshonderd zieke en dode langs de Zeeuwse kust Dat een groot aantal bo- het loodje legt komt onder r door de zure regen. JE ZEELAND-cl irdam - Benzine en diesel rden vrijdag 1 cent per liter nirder. De adviesprijs aan de p voor superplus loodvrij ut dan op 1,84 gulden, diesel 1114,8 cent per liter kosten. burg - De Noordbrabantse 'stelijke Boerenbond (NCB) itdt het niet terecht dat de echte toestand van de bossen dt geweten aan de veehoude- j, Beweringen dat inkrimping de veestapel noodzakelijk is, 'ju onzinnig, aldus de NCB. olgens de bond heeft de land- tainbouw de uitstoot van am- niak al gehalveerd, zodat de voor de slechte gezond- 'dstoestand niet bij de boeren -gworden gezocht. ZIE achtergrond - a2 - Op industrieterrein rdijk komt mogelijk een fa- iek voor de vergisting van M.000 ton afval uit Zuid-Hol- "d. Deze provincie heeft zelf ite met de afvalverwerking wil daarom uitwijken naar Brabant. GS van Noord-Brabant staan in principe niet afwijzend tegenover zo'n fabriek. "ZIE economie - a5 ssel - In alle EG-lidstaten 'jgt vee groeihormonen toege- tnd. De controle op het verbod het geven van groeihormonen verboden - laat te wensen er. Dit staat in een rapport de Europese Commissie, olgens een woordvoerder van ^-landbouwcommissaris cSharry wordt het verbod in- aad overtreden maar niet ssaal. ZIE BUITENLAND-a4 «aden - De Britse Conservatie- 1 regering heeft gisteravond in «parlement een kritieke stern- Mag overleefd over haar plan- jien om veel van de kolenmijnen a het land te sluiten. Het Lager was verwierp bij de stemming w 320 tegen en 307 stemmen J#r een motie van de oppositio- e Labour-partij waarin werd 'Pgeroepen tot uitstel van de «mg van alle 31 mijnen die "i economische redenen dreigen mijnwerkers naar huis te boeten sturen. [DEZE KRAIMT: wndaag katernen Achtergrond binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids BTV-programma's Mierenhoop doet teven Van onze verslaggever Peter Smolders Breda - Diverse zakenlieden in en buiten West-Brabant zeggen het afgelopen jaar ge confronteerd te zijn met grote verliezen, tot een totaalbe drag van - voor zover nu be kend- een kleine vijf mil joen, door de praktijken van de in Roosendaal wonende zakenman J. de K. De gedupeerden voelen zich zon der uitzondering opgelicht door De K.. De Bredase officier van justitie mr. M. Hoekendijk be vestigt dat tegen De K. een on derzoek is gestart. Verder loopt tegen hem een strafrechtelijke procedure wegens valsheid in geschrifte. Gisterochtend moest De K. zich verweren in een kort geding, aangespannen door drie eisers: twee ondernemingen, Van Zetten holding bv uit Nieuwerkerk aan de IJssel en Van Zetten machine fabriek bv uit Rotterdam, eisten van De K. een totaalbedrag van ongeveer 1,25 miljoen gulden; Steenbergenaar N. van Peer eis te dat De K. hem 465.000 gulden terugbetaalt. Aan hun eis hebben ze een ver zoek tot gijzeling van De K. verbonden, omdat zij vrezen dat hij niet zal betalen, ook als hij het geding verliest. i De drie zeggen dat zij geldbe dragen aan De K. hebben afge staan omdat hij hen verzekerde daarmee zeer winstgevende in vesteringen te zullen doen. Waaruit die bestonden wilde de Roosendaler nooit echt duidelijk maken. Het geld, vermeerderd met de gemaakte winst, zou steeds bin nen enkele weken naar de bezit ters terugvloeien. Omdat De K. echter in alle gevallen in gebreke bleef en op verdere aanmanin gen van de eisers niet meer rea geerde, namen die een Haags recherchebureau in de arm. Dat vond uit dat het 'geleende' geld nergens meer te traceren was. Aan een financieringsproject in Noorwegen, de bestemming die De K. in een latere fase aanduid de, bleek het niet besteed. Maar op diens eigen bankrekening stond het geld ook niet. Daarop spanden de Van Zetten-firma's samen met Van Peer het kort geding aan. Ook anderen hebben, om dezelf de reden, "geld aan De K. afge dragen. Minimaal twee van hen hebben inmiddels ook gerechte lijke stappen ondernomen. Zo zegt J. Rotteveel uit Terheijden in juni van dit jaar een soortge lijk kort geding tegen De K. te hebben gewonnen. Daarbij zou het om een miljoen gulden gaan. Momenteel loopt ook een straf rechtelijke procedure, die bin nenkort voor de Bredase recht bank zal worden afgesloten. In die zaak wordt De K. aange klaagd voor oplichting ter waar de van anderhalf miljoen, aldus mr. J. Weermeijer, de advocaat van de Noorse firma met wie De K. volgens eigen zeggen zaken deed. Wie de aangifte heeft ge daan die tot deze zaak leidde, zegt Weermeijer niet te weten. Deze advocaat heeft zelf nog een tweede onderzoek op gang ge bracht door bij officier van justi tie Hoekendijk aangifte te doen van door De K. gepleegde vals heid in geschrifte. De Roosenda ler zou gebruik gemaakt hebben van valse papieren om zijn rela tie met de Noorse firma te bewij zen. De K. zelf zegt van kort geding noch strafrechtelijke pro cedures iets af te weten. ZIE BINNENLAND - A3 Rentetarieven omlaag Van onze redactie economie Breda - De Nederlandsche Bank (DNB) verlaagt van daag de officiële rentetarieven over de hele linie met een kwart procent. Van onze correspondent Duiveland - Een 19-jarige inwoonster uit de gemeente Duiveland is afgelopen dinsdag in het Oosterscheldezie- kenhuis te Goes opgenomen met ziekteverschijnselen die duiden op polio. Op dit moment wordt onderzocht over er inderdaad sprake is van polio. Over 3 a 4 dagen is de uitslag van dit onderzoek pas bekend. De persoon in kwestie is uit principiële redenen niet ingeënt. Op verzoek van de Geneeskundige Hoofdinspectie hebben medewerkers van de GG/GD vooruitlopend op de uitslag van het onderzoek reeds contact gezocht met personen in de directe omgeving van de patiënte. De kans is groot dat in haar omgeving, zoals haar familie, om dezelfde reden meerdere personen niet zijn ingeënt. Als het meisje inderdaad polio heeft, is dit het vijftiende polio-geval in Nederland. Inmiddels heeft de GGD Zeeland ook contact opgenomen met de scholengemeenschap waar het meisje een opleiding volgt. Van daag en morgen worden leerlingen van deze school in de gelegenheid gesteld zich te laten vaccineren, dan zal ook voorlichting aan hen gegeven worden. Dennis bergkamp strijdt om de bal met Guimaraes-speler Pao lo Bento. Ajax maakte gistera vond grote indruk in Portugal. Het toch als behoorlijk sterk ingeschatte Vitoria Guimaraes werd door de Amsterdammers in het UEFA-Cup-toernooi reeds in de eerste helft met 0-3 'weggezet'. De drie andere Nederlandse clubs die gisteren in Europa cup-toernooien uitkwamen, hebben in de eerste wedstrijden van de tweede ronde wisselen de resultaten behaald- Voor Europacup I leed lands kampioen PSV in Athene tegen het plaatselijke AEK een 1-0-nederlaag. Feyenoord ging met dezelfde, negatieve cijfers ten onder in en tegen Luzem voor de strijd om EC II. Vitesse zegevierde in Arnhem met 1-0 over het Belgische KV Meche- len. foto anp zie sport - bi en b2 Daarmee reageert de Nederland se centrale bank net als de Bel gische op een beperkte maatre gel van de Bundesbank. DNB gaat met de maatregel verder dan de Bundesbank, die het dis conto en de belangrijke lom bard-rente ongemoeid laat. De Duitse Bank verlaagde giste ren slechts de beleningsrente voor de commerciële banken, waardoor de geldmarkt licht daalde. Dat kan later in het jaar in Duitsland leiden tot een ver laging van de officiële tarieven. Katalysator De Nederlandsche Bank noemt als reden voor de maatregel 'de daling van de rentetarieven in binnen- en buitenland en de sterke positie van de gulden in het Europees Monetair Stelsel'. België heeft het officiële discon to ook met een kwart procent verlaagd tot 7,75 procent. Het is voor de derde maal sinds 15 september dat de Nederland se centrale bank haar officiële discontotarieven omlaag heeft gebracht, in totaal nu met drie kwart procent. In feite is er sprake van een continu proces van rentedaling, waarbij de spanningen binnen het Europees Monetaire Systeem (EMS) en de sterke positie van de gulden daarin als een kataly sator werken. Van de DNB-tarieven is het pro messedisconto het belangrijkst. Dit tarief vormt de grondslag voor de rente, die de banken in rekening brengen voor krediet verlening in rekening-courant aan het bedrijfsleven. Logisch Het werkt ook door naar de particuliere sector, bijvoorbeeld naar de hypotheekrente. Deze is de afgelopen dagen door enkele verzekeraars al iets naar bene den aangepast. Op de effectenbeurs zijn woens- Vóeljeprettig met. Voor dealeradreaaen: Tel. 01g-6g.88.lB Run op 'uitgeklede' personenauto's met grijs kenteken Van onze verslaggevers Den Haag - Kleinere auto's worden na 1 januari 1993 goedkoper. Grotere auto's stijgen enkele procenten in prijs. Het verschil in aan schafprijs tussen diesel- en benzineauto's wordt kleiner. Dat is het gevolg van de nieuwe belasting personenauto's en mo torrijwielen, die per 1 januari ingaat en de huidige bijzondere verbruiksbelasting (bvb) ver vangt. De nieuwe belasting be oogt ook de aanschaf van schone en zuinige auto's te stimuleren. Daartoe wordt het belastingbe drag verlaagd of verhoogd al naar gelang de auto schoner en/ of zuiniger is. Eerder deze maand bleek al dat auto's gemiddeld drie procent duurder zullen worden. Staats secretaris Van Amelsvoort (Fi nanciën) heeft de effecten nu voor alle types uitgesplitst. Een auto die nu 14.750 gulden kost, komt straks op 14.239. Een kleine middenklasser (nu 22.450) kost volgend jaar 21.687. De kleine middenklasser op diesel (26.150) wordt 25.097 gulden. De middenklasser van 34.220 is de eerste die in prijs stijgt en uit komt op 35.111. De dieseluitvoering (nu 38.550) wordt 38.882. De bovenklasser, aldus Financiën, stijgt van 76.100 naar 79.834 (diesel van 84.300 naar 87.390). De topklas se-auto van 315.000 gulden gaat naar 327.400. Met het verdwijnen van de bij zondere verbruiksbelasting ver dwijnt ook het voordeel dat eige naren van personenauto's met een zogenaamd grijs kenteken hebben. Daardoor is een run ontstaan op dergelijke 'uitgekle de' auto's (gèen achterbank, ge blindeerde zij- en achterruiten) waarvoor tot 1 januari 1993 geen bvb hoeft worden te betaald. Volgens de ondernemers-organi satie RAI zijn in de maand sep tember 5.422 auto's verkocht op grijs kenteken, tegen 4.357 in1 september 1991. Een woordvoer ster van de RAI verwacht echter dat de echte stormloop op auto's met grijs kenteken nog moet los barsten: „Branche-organisaties als de EVO hebben nog maar net hun leden gewaarschuwd. Door belastingwijzigingen worden Beijing - Elke dag een bord knapperige mieren, dan blijf je pas gezond. Dat is het advies van Chinese mier- kundigen die in Oost-China bijeen zijn voor het eerste seminar over de medische toepassing van mieren. In China worden al 3.000 jaar mieren gegeten, met name in het zuidwesten, al dus de insectologen. De ruim 40 experts kwamen tot de conclusie dat de Polyra- chis Vicina Roger, de meest voorkomende mier in China, helpt tegen reumatiek, he- patitis-B en andere gebre ken in het afweermechanis me. De mierkundigen bespreken methoden om de mieren te kunnen gebruiken voor we tenschappelijke onderzoe ken. sommige typen bedrijfs-auto, die nu nog op grijs kenteken ver kocht worden, na 1 januari 50 procent of meer duurder". Bij Toyota-importeur Louwman Parqui in Raamsdonksveer be gint het, aldus een woordvoer der, drukker te worden op de afdelingen die zich bezighouden met de verkoop van bedrijfswa gens en uitgeklede personen auto's. Hij zegt: „De automobielbranche is over deze materie al lang in de slag met de overheid. Onder in vloed van de publiciteit begin nen nu ook de ondernemingen, die veel bedrijfs-auto's op de weg hebben, in de gaten te krij gen dat ze nu hun slag moeten slaan zie ook consument - d1 dag de afgiftekoersen van een groot aantal pand- en bankbrie- ven verhoogd, waardoor de ren dementen daalden. Op de effectenbeurs werd de plotselinge rentemaatregel niet als een verrassing ervaren. Een obligatiehandelaar noemde de daad van de centrale bank 'een logische aanpassing aan de ren tedaling die al enkele dagen aan de gang is'. Alleen het feit dat de renteverlaging wordt doorge voerd zonder dat Duitsland dit ook heeft gedaan, werd opmer kelijk genoemd. Al enkele dagen wandelt de ren te omlaag. Dit heeft zich maan dag en dinsdag vertaald in fors hogere obligatiekoersen, terwijl dinsdag ook de aandelenmarkt er vast bij lag. ZIE ECONOMIE - A5 Depressies volgen elkaar in anel tempo op, met tueeendoor enkele opklaringen. m en wefiie Vandaag veel bewolking i lichte regen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Pomphouders in de grensstreek krijgen geen compensatie voor eventuele omzetverliezen als gevolg van de verhoging van de benzineaccijns met een kwartje. Een tegemoetkoming voor de pomphouders stuit niet alleen op praktische bezwaren, maar is volgens staatssecretaris Van Amelsvoort (Financiën) ook in strijd met het belastingrecht en de EG-regels. Die regels zeggen dat voor de belasting iedereen gelijk is. Een specifieke regeling voor één bepaalde groep pomp houders is daarmee in strijd. Het kabinet verhoogde de ac cijns op benzine vorig jaar met gemiddeld een kwartje. Vooral pomphouders aan de grens ver loren hierdoor klanten. Op vragen van de Kamer hier over schrijft Van Amelsvoort niet te weten of de oliemaat schappijen hun afnemers aan de grens mogelijk te hulp zijn ge schoten. Of een van de beoogde doelen van de accijnsverhoging - het terugdringen van het auto gebruik - bereikt is, kan Van Amelsvoort niet zeggen, omdat daar nog een onderzoek naar loopt. Volgens de staatssecretaris zijn de huidige accijnsverschillen met het buitenland 'binnen aan vaardbare grenzen'. Eerder aan gekondigde nieuwe verhogingen gaan echter niet door, omdat de verschillen met Duitsland en vooral België dan te groot wor den. Bovendien is de trek naar het buitenland groter dan ver wacht- (ADVERTENTIES) Nieuw van onze huistraiteur: kant klare stamppotten in grootverpakking, voor 2 tot 3 personen. CU Stamppotten, boerenkool met rookworst, hutspot met rundvlees of zuurkool met rookworst, pak 1 kilo CQO Ifè9" Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 24 oktober a.s.. Een echte Pareer Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis Noteer als nieuwe abonnee: Naam Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: Z kwartaal acceptgiro82.20 Z maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr Plaats: - In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. I i j

de Stem | 1992 | | pagina 1