Major slikt compromis ALLEEN VANDAAG VOORBIJ stevig ding 'Ziekenfondspremie stijgt wellicht door hogere kosten' Britse regering sluit minder mijnen na vernietigende kritiek ZUURKOOL EN SCHOUDERKARBONADE. @1 LEESBRIL Kaland wil financiële beschouwing uitstellen Egypte: Stem terug door aardbeving België handhaaft gunstige fiscale regels Sans rancune Jlilieugeld' voor jolitie onzeker Hypotheekrente terder omlaag Rusland stelt kernproeven uit Aardbeving (reft Sarajevo Boeing test nieuwe pinnen Zierikzee blijft baas over DïVO FAS en Elmo werken door is geen nije kwestie' 1ÜPEZE KRAMT- Merijntje Ziekenfondsraad: Kosten volgend jaar 800 miljoen boven raming ministerie ttl Zuurkool naturel, pak 500 gram \J*j Schouderkarbonade, 500 gram 4.49 "700 kilo 12:99" 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. L00K-0VER "even m'n reklameburo bellen... knd Road voor lief. Zijn inte. psse in de 'psychologie van dè npressionisten', 19e-eeuwse losofen en zijn financiële huln an enige jonge Franse kunste aars gaan veel supporters bo en de pet. Maar de vedette eeg in ieders achting toen een kale journalist had genoteerd at hij een bewonderaar was n 'Rambo'. Dat was tenmin- •te de over-mijn-lijk-mentali- eit die de kop kon waarderen :n weer klonk het 'O-la-la Can- ;ona'. üelaas was er een fonisch mis- rerstand in het spel geslopen De voetbalier corrigeerde dat dij niet de door Sylvester Stal lone gespeelde bruut had be doeld maar Rimbaud, de Fran se dichter. Eiland Road zingt er iet minder om. Zolang Canto, a de sterren van de hemel peelt, zal het de Spion-kop een org zijn. Sommige supporters ijn zelfs trots dat ze hun hond aar zo'n beroemde Franse "ichter hebben genoemd. (BvH) vANCUNEUS was Han Berger iet. Zei hij, voor de wedstrijd ussen Fortuna S en Dordrecht 0, zijn voormalige en huidige erkgever. Hij had in de voor- ereiding niets anders gedaan. Alleen had hij zijn spelers ver- eld dat hij vijf honderd piek p tafel zou leggen bij een overwinning. Voor een hapje en een drankje. Berger vertrok zaterdag met Dordrecht 90 met veel oud zeer naar Sittard. Hij was er in het begin van het vorig seizoen ontslagen. Ten onrechte, meen de hij. Zeker gezien de huidige malaise in Sittard. Fortuna heeft één punt uit acht wed strijden, Berger had er vorig seizoen op het moment van zijn ontslag vijf meer. Dordrecht won met 0-2 door doelpunten van Wouden en Langerak. Het was de eerste competitiezege voor Dordrecht. „Dit was voor mij een overwin ning met een gouden randje", zei een lachende Berger. En hij telde vrolijk de vijf honderd gulden uit. Bijdrage: Willy van Leeuwen. Imnuf» vat* llcndutnndcn St«ml«z»r*/tez*- f*un (ruim 6 van da 10) hebban speciale be- I voor onze kleintjes"-rubriek DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 -%>/? zuio^L DINSDAG 20 OKTOBER 1992 132ste jaargang Middelburg - De Zeeuwse politie negen ton mis te lopen. »e bijdrage uit Den Haag, jjdoeld voor het opzetten van lilieuprojecten, is op losse schroeven komen te staan, nu ld kabinet kampt met tekorten (ZIE ZEELAND Cl juslerdam - De hypotheekrente iaat opnieuw omlaag. Als gevolg ian ontwikkelingen op de kapi- palmarkt heeft verzekeraar Del- j Lloyd maandag als eerste be- Joten de basisrente voor hypo- tcken met een looptijd van 5, il, 15 en 20 jaar met 0,3 procent 8 verlagen tot 8,5 procent. Moskou - Rusland heeft zijn jemproeven uitgesteld tot juli #3. De Russische president Je- Isin heeft Groot-Brittannië en China opgeroepen zijn voorbeeld Molgen. |ZIEBUITENLAND- A4 Sarajevo - Sarajevo, de hoofd- van Bosnië-Hercegovina, is rmiddag getroffen door een aardbeving. Gebouwen in de tor de burgeroorlog ernstig be schadigde stad zwaaiden enkele seconden vervaarlijk heen en Bosnische functionarissen zeiden geen berichten te hebben over gewonden of zwa- re schade. IZIEBUITENLAND - A4 Seattle - Vliegtuigfabrikant ngisvan plan een verbeter- 'in te testen voor de ophan- van motoren bij de Boeing '47. Sinds halverwege de jaren is 15 maal melding gemaakt bh onregelmatigheden bij de pinnen. Nederlandse on- van de ramp ruim weken geleden met een l 747 boven de Bijlmer tenen dat metaalmoeheid mo- gelijk de oorzaak is geweest. et afdelingsvoetbal op zondag kop genesteld. Gisteren werd rent Terhole verspeelde via an Noormannen en Renesse van Hulsterloo te verliezen. binnen en nog voor de thee maakte Peter Moorland er 3-1 van. Jurgen de Deckere bepaalde daarna de ruststand op 4-2. Na de pauze scoorde Peter Moor land zijn tweede doelpunt. Net te weinig voor Renesse. KWADENDAMME-SCHOON DIJKE 2-2 - Guus de Smit tekende na vijf minuten voor 0-1. In de derln de dertigste minuut scoorde Frank Steyaert 0-2 en leek Schoondijke op rozen te zitten. Na de thee bracht Alwin Boudens de thuisclub na twintig minuten spelen terug tot 1-2. Twee minu ten voor het einde maakte Joop Almenkinders gelijk uit ee» strafschop. Van onze sportmedewerker Terneuzen - In de vierde klasse G van het lan°,l amateurvoetbal beha3» Zierikzee een gemakkelijk 4-0-zege op DIVO en behoud daardoor kans op de eers periodetitel. Daar is een nog een misstap van koplop Beek Vooruit voor nodig- ZIERIKZEE-DIVO 4-0 - kreeg in de eerste tien ®iaa.jn een paar goede kansen. Het voor Zierikzee om deze zeer op de ranglijst gekiasse ploeg uit Dinteloord wat agj siever te bestrijden. De Sen se club trok het initiatie! zich toe. Na twintig mm*® werd dat offensief beloond een doelpunt van ErwinrV„I1ny sen. Kort daarna scoorde d Magito uit een doelwors 2-0. Nog voor de pauze wer 3-0 door Erwin Nelissen, seizoen erg produktief js Zierikzee. Na de doelwis bleef Zierikzee het beste v spel houden. Op aangey® gel Nelissen bracht Wim Ove de stand op 4-0. - FAS en Elmo, de 'Wter-bedrijven in Woensd- :ht voeren de werktijdverkor- 'g p die bij een aantal vestigin- 1 in het concern aan de gang - niet door. Zowel FAS als mo hebben genoeg werk. Bo- vendien proberen beide bedrij- ven huiten Fokker om nieuwe opdrachten binnen te halen. •ZIE ECONOMIE-A5 Oosterhout Staatssecretaris iff Veld van sociale zaken wil, «gen de wens van de PvdA- ®etie in, vasthouden aan het Pnncipe dat ook de uitkering "n de huidige wao'ers wordt 'Mgepakt. De staatssecretaris is bereid voor deze categorie overgangsrecht te versoepe- zodat het langer duurt voor- <kv huidige arbeidsonge- 'en op een lagere uitkering. zei Ter Veld gisteren in Oos- terhout. •ZIE BINNENLAND-A3 Indaag z katernen Achtergrond A2 binnenland A3 buitenland AA economie A5 A6 nürs A6 r" deel B G^nd deelC RTV- Programma's deel D D2 Shocktherapie Van onze redactie binnenland Utrecht - Als de berekening van de Ziekenfondsraad klopt dat de totale kosten van de ziekenfondswet en de al gemene wet bijzondere ziek tekosten (awbz) bijna 800 miljoen gulden hoger zullen uitvallen dan het ministerie van volksgezondheid heeft geraamd, zal dat ongetwijfeld leiden tot hogere premies. Dat zei gisteravond voorzitter Lou de Graaff van de Zieken fondsraad. Volgens de raad heeft staatsse cretaris Simons de kosten van zorgvoorzieningen over het alge meen te laag geraamd. Het ge volg is dat regelmatig kos- tenoverschrij dingen worden ge constateerd. Hierdoor wordt volgens De' Graaff een premieverhoging on vermijdelijk, danwel nieuwe be zuinigingen. Hij houdt echter een slag om de arm, aangezien nog niet duidelijk is of de cijfers van de Ziekenfondsraad wel de juiste zijn. De raad attendeert ook op het probleem van de 'dubbele bud gettering' dat zich voordoet bij de overgang naar het nieuwe stelsel van ziektekostenverzeke ringen. In deze overgangsfase worden zowel de instellingen (ziekenhuizen bijvoorbeeld) aan een budget gebonden als de ver zekeraars. Maar de twee budget systemen zijn niet goed op el kaar afgestemd. De werkgeversorganisaties VNO en NCW en de vakcentrale voor middelbaar en hoger personeel MHP maakten gisteren bekend de premies voor ziekenfonds en awbz minder afhankelijk te wil len maken van het inkomen. Ook zijn ze voorstander van het in voeren van een verplicht eigen risico voor ziekenfonds en awbz. De organisaties bepleiten dat in hun alternatief voor het plan-Si- mons, de stelselwijziging in de gezondheidszorg. VNO, NCW en MHP willen - in tegenstelling tot staatssecretaris Simons (Volks gezondheid) en de coalitiefrac ties - het ziekenfonds en de par ticuliere verzekering naast el kaar laten voortbestaan. Ze vin den dat het kabinet 'absoluut pas op de plaats dient te maken met het plan-Simons'. De drie organisaties zijn van mening dat het huidige systeem onvoldoende financiële prikkels bevat die verzekerden tot een zuinig gebruik van de gezond heidszorg dwingen. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Mijnwerkers van de Silver- hill Colliery-mijn, nabij Not tingham, luisteren gespannen naar de redevoering van minis ter Heseltine in het Lagerhuis, waarin hij aankondigt het aan tal te sluiten mijn terug te zullen brengen. foto epa Cairo - Een inwoonster van Egypte heeft tijdens de ernstige aardbeving van vorige week maandag haar spraakvermogen teruggekregen. De vrouw werd op het moment van de aardbeving in een psy chiatrische kliniek behandeld, omdat zij door een shock niet meer kon praten. De aardbeving bleek echter heilzamer te werken dan de therapie. Onmiddellijk na de eerste schok ken rende ze de kliniek uit, schreeuwend om hulp. Toen het op straat tot haar doordrong dat ze zowel de aardbeving had overleefd als haar spraakvermo gen had teruggekregen, schreeuwde ze het uit van geluk. Regering-Dehaene komt Van Amelsvoort niet tegemoet Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De Belgische rege ring is niet van plan iets te veranderen aan het gunstige fiscale klimaat voor buiten landse bedrijven. Staatsse cretaris Van Amelsvoort he kelde vorige week het Bel gische beleid ten aanzien van internationale ondernemin gen. Van Amelsvoort, die in de Twee de Kamer zijn plannen presen teerde voor verbetering van het vestigingsklimaat in Nederland, vindt dat België te ver gaat in het afsnoepen van buitenlandse investeerders. Met de zogenoem de coördinatiecentra creëert Bel gië volgens de staatssecretaris een 'fiscale oase'. Zo'n maatregel past niet in een ontwikkeld land, aldus Van Amelsvoort,. die wel nog een uit zondering wil maken voor Ier land, het zwakke broertje binnen de Europese Gemeenschap. Veel multinationals genieten in België belastingvoordelen door Van Amelsvoort foto de stem johan van gurp bepaalde activiteiten in coördi natiecentra onder te brengen. Dat kan bijvoorbeeld de recla me- of marketingafdeling van het moederbedrijf zijn. Volgens sommigen zijn coördinatiecentra in feite hoofdkantoren van de internationale concerns. Verschillende Belgische minis ters hebben in verleden gezwo ren af te blijven van de belas tingvoordelen van deze bedrij ven, ook al kan de fiscus het geld goed gebruiken. Bij de recente aanpassing van de ontwerp-be- groting voor 1993 is dan ook niet geraakt aan de coördinatiecen tra. Premier Dehaene had enkele we ken geleden al nadrukkelijk ge zegd dat zijn kabinet niet de intentie heeft om het Belgische vestigingsklimaat te verslechte ren. Grote bedrijven moet je niet te veel in de weg leggen, is het standpunt van de Belgische re gering. „Het is van het aller grootste belang dat België als vestigingsland aantrekkelijk blijft", aldus Dehaene. Los van de discussie over de coördinatiecentra heeft de rege- ring-Dehaene zich afgelopen weekend wel voorgenomen de fiscale fraude aan te pakken. Veel kapitaalkrachtige Belgen en mogelijk ook bedrijven, blijken op grote schaal te beleggen in munten van Zuidamerikaanse landen met een hoge inflatie. Dat levert hoge interesten op, terwijl het enorme koersverlies van de belasting wordt afgetrok ken. (ADVERTENTIES) Deze aanbiedingen gelden tot en met zaterdag 24 oktober as. m, drukwerk verzorgen of Inkopen? De psychiatrie van nu heeft de muren afgebroken en predikt openheid. Gedurende de komende twee weken worden de verschillende afdelingen van de psychiatrie in een serie belicht. ZIE ACHTERGROND -A2 Van onze correspondent Bob van Huët London - De Britse rege ring zal 'slechts' 10 steen kolenmijnen in plaats van de voorgestelde 31 sluiten. Na vele vernietigende reacties van zowel La- bour-parlementsleden als van Conservatieven heeft de Britse premier Major na spoedberaad van het kabi net gezegd de kritiek te hebben onderschat. Minister van handel en industrie Michael Heseltine maakte giste ren in het Lagerhuis bekend dat de toekomstkansen van de overi ge mijnen nader worden beke ken. Begin volgend jaar wordt hierover besloten. Heseltine kondigde een extra steun aan van 500 miljoen gul den voor gemeenten die door de mijnsluiting worden getroffen. De meest bedreigde gebieden zullen een speciale status krijgen met aantrekkelijke vestigings voorwaarden voor nieuwe inves teerders. Goedkoper De vanwege de eigengereide pre sentatie van de sanering bekriti seerde Michael Heseltine (waar voor hij zich in het parlement verontschuldigde) herhaalde dat openhouden van de mijnen eco nomisch onverantwoord was. De geprivatiseerde elektriciteitsbe drijven konden aanmerkelijker goedkoper kolen afnemen uit de VS, Mexico en Columbia, waar dagbouw wordt bedreven. „Het is de taak van de elektrici teitsbedrijven zo goedkoop mo gelijke energie te leveren om de volledige Britse industrie zo con currerend mogelijk te maken," aldus Heseltine. De niettemin toegegeven koers wijziging leidde gisteren tot een zeer luidruchtig debat in het parlement. Labour-woordvoer- der Robin Cook sloeg Heseltine om de oren met zijn eigen woor den van afgelopen zondag, na melijk 'dat er geen alternatief is voor de mijnsluitingen'. Het alternatief was er opeens wel nu de regering de steun dreigde te ontberen van een aan tal Conservatieve Kamerleden, betoogde Cook. Hij eiste een on afhankelijk onderzoek naar de politiek van het staatsbedrijf British Coal. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIES) Vandaag wiaselend bewolkt en geen regen van betekenis. De wind neemt af tot zwak of matig. In da vroege morgen plaatselijk mistbanken. Van onze Haagse redactie Den Haag - CDA-fractieleider Kaland wil pas financiële beschouwingen houden in de Eerste Kamer als de Tweede Kamer haar zegje heeft kunnen doen over de bijgestelde plannen van het kabinet voor 1993. Kaland lijkt hiermee steun te krijgen bij de meerderheid van de Eerste Kamer. De 'gewone' algemene beschouwingen kun nen volgens Kaland medio no vember doorgaan. In de Eerste Kamer gingen het vorig jaar al stemmen op om de algemene beschouwingen los te koppelen van de financiële be schouwingen. „Maar gezien de discussie in de Tweede Kamer vorige week of het wel zin heeft te vergaderen over de begroting na de aankondiging dat veel plannen zullen worden herzien, klinkt dat geluid nu sterker," zegt fractieleider De Boer van Groen Links. De Boer zelf maakt het niet uit of de financiële be schouwingen later zullen zijn of niet. CDA-fractieleider Kaland zei gisteren met nadruk dat zijn' voorstel tot uitstel niets met 'po litieke overwegingen' te maken heeft. Hij spreekt daarmee tegen dat hij het eens is met de opposi tie in de Tweede Kamer, die vorige week halverwege het de bat de beraadslagingen wilde staken. De oppositie in de Twee de Kamer vond het debat zinloos omdat het kabinet begin novem ber met aanpassingen komt. Kaland: „Het is een heel prakti sche bedenking. Wij behandelen alleen wat de Tweede Kamer heeft afgehandeld. Het zal nog even duren eer de Tweede Ka mer zich over de bijgestelde plannen heeft kunnen uitspre ken." Kaland stelde zijn collega-frac tieleiders vorige week al op de hoogte van zijn aarzelingen. Voorzitter Tjeenk Willink zei toen dat uitstel 'niet strikt nodig' is. CDA-fractieleider Brinkman suggereerde na het verzoek tot Kaland foto willem mieras uitstel van de oppositie in de Tweede Kamer tot uitstel (van het hele debat: algemene èn fi nanciële beschouwingen) dat de Eerste Kamer wellicht wel tot uitstel zou kunnen besluiten. De regeringsfracties CDA en PvdA in de Tweede Kamer blokkeer den vorige week de wens van de oppositie tot verdagen van het debat. Op de agenda van de Eerste Kamer staan tot dusver gecom bineerde algemene-financiële beschouwingen op 17 en 18 ok tober. Vandaag zullen de fractie voorzitters definitief een besluit nemen. De behandeling van de begroting van financiën staat gepland voor februari. Dat zou betekenen dat de Eerste Kamer losse onderdelen van de begro ting van financiën van 1993 in de maand december apart zou moeten behandelen. Bisschopsmolenstraat 20, L. Etten-Leur 01608-35311 g PEPE PAPERMOON RTM BOY 076-651750 TeN Advertising - Breda Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf pok hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee; Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: C kwartaal acceptgiro82.20 maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. - J

de Stem | 1992 | | pagina 1