Milieuproject politie in gevaar ss centei Dow Benelux kondigt personeelsstop af Deltan dreigt grote klant te verliezen Verlies Zekatel valt mee door meer aansluitingen Kinderen Westdorpe ervaren boerenleven Subsidie zorgcentrum Terneuzen op de tocht Love Date Relatie Lijn Zeeland heeft negen ton tegoed van weifelend Den Haag Zeeland Airport moet zakenleven overtuigen van noodzaak verharde baan KLEINTJE 06.320.328.70 06.97.92. 06.96.08. 06.97.44. SCHAP WIELEN in dinsdag 20 oktober 1992 deelC Besluit ingegeven door tegenvallende bedrijfsresultaten dit jaar Boottoerisme' verleden tijd Angst voor vertrek Pechiney vanwege hoge stroomprijs Statenmeerderheid twijfelt nog Vrouw gewond bij verkeersongeval Hasj-vangst Manifestatie grensoverleg 1992 van PTT Telecom ondd oor hun handzame forma. jities en hun 'value for zeer complete en gebruik iketline 8100 belt u al Vo. tuit uw binnenzak. En vo :r belt u met de Pocketlin praktische, ovalen toetse» litzonderlijk helder dispü lante, lichtgewicht Vespucl zins draagbare prijs. En dj jrhouding van ons topmodJ gerust een ontdekking jenop kunt u rekenen op eeJ (arantie. En prima dienstver! ons Business Center als od re verkoop- en servicepu iet land. Kom daarom .idaraamars an PTT Tal a o phm 1.50 .10 Op zoek naar een vriendin vrouw of levenspartner' Postbus 91215, 3007 ME R'dam (100 c. per minuut) LIFE te gekke meiden, geei wachttijden, 1,- p.m. 24 ui p.d., 06.350.320.88 of 06.340.310.15. LEUKE huisvr., 28 jaar ontv. privé. Lief en geduldii Tel. 01650-40918. Meisjes met een vrouwen lichaam. Brede heupen, volle dijen en een C-cup 75 cpm. Zappen maar! Lesbisch meisjes. Petraatje en Ciska in hun kamertje. De deur staat op een kier, geniet maar mee. 75 cpm. Rijpe verpleegster. Je ziet m'n zwarte slip dwars door m'n uniform. Ik draag nooit een BH, ze zijn zo strak, voel maar. 75cpm. pr-Service Overeenkomst iservice en garantie dken: Als u voor een klein Ig extra een Master-Service eenkomst afsluit, rijdt u altijd [garandeerd goede banden. Pt dan recht op gratis repa- bij een lekke band en irtruil- |tie bij onherstelbare bescha- fingen geldig t/m zaterdag 31 oktober 1992 R 76950 Deurne, Daviottenweg 17, 650-37791 Terneuzen, .«•■kt u e«n dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke W* omdat rwaan van de Men Stmm-lmzora en -lezereeeeen in week uit In onze „Klelntjes' -kolommen klikt of er Iets *Vhun aading bij steat. Dat zl|n elke dag vale tienduizenden v»"w w klelntles lezers. de stem zeeland verslaggever lerneuzen - Dow Benelux Uit volgend jaar geen Leuw personeel aan. Deze «oneelsstop is ingegeven oor de slechte bedrijfsresul- |aten dit jaar. Verder wordt Ivoorgesteld volgend jaar geen gtra verdienste uit te keren iian het personeel. jet personeel van de Terneuzen- "ging werd gisteren op de gebracht van deze voor- stellen. Op alle locaties in de Benelux werd gisteren een soort gelijke vergadering gehouden. Volgens het management deden de laatste tijd veel geruchten de ronde over de stand van zaken bij Dow. Het doel van deze ver gadering was de zaken in een juist perspectief te brengen. Om voor volgend jaar geen extra uitkering te geven is volgens voorlichter N. Blaauw nog maar een voorstel van het Executive Committee van Dow Europe. „Half november wordt op het hoofdkantoor in Midland in de Verenigde Staten besloten of dit voorstel wordt uitgevoerd". Het winstdoel van Dow Europa was voor de eerste negen maan den van 1992 243 miljoen dollar. Slechts 43 miljoen dollar werd bereikt oftewel 18 procent. Het vierde kwartaal laat geen verbe tering zien. De negatieve trend zet zich in '93 door. Gebaseerd op de huidi ge economische situatie zal 1993 er even teleurstellend uitzien als dit jaar. Vandaar dat Dow diver se bezuinigingen wil doorvoeren. Het management begrijpt dat deze maatregelen het totale per soneel raken en dat sommigen Dow's compensatie filosofie ter discussie stellen. Want Dow is momenteel bezig te investeren in personeel. „Echter, het huidige economi sche klimaat dwingt ons mana gement beslissingen te nemen die voor een deel niet populair zijn bij onze employees. Maar deze beslissingen moeten worden genomen in het belang van het behoud van onze maatschappij", werd gisteren aan het personeel verteld. Het management van Dow is ervan overtuigd uit de recessie te komen. I van onze verslaggever IMiddelburg - Geld blijkt ondanks de mooie beloften van politici keer op keer weer het struikelblok, als het Imm gaat het Zeeuwse milieu schoner te maken. Amper is het plan van Gedepu- teerde Staten om het provinciaal ilieuprogram Kerend Tij we- pis geldnood een jaar uit te jellen van de tafel geveegd, of ander geldprobleem dient fa onze verslaggever Middelburg - Het moet vol- jaar zomer afgelopen lijn met de gratis boottocht- jes van voetgangers en fiet- op de veerdienst Vlissin- gen-Breskens. Om de overlast van dit 'boottoerisme' tegen aan zal deze categorie gebruikers in ieder geval in zomermaanden weer ge woon een kaartje moeten ko pen. Een meerderheid van provinciale gaf dit advies gisteren mee aan de verantwoordelijke gedeputeerde J. Hennekeij. is eigen WD-fractie bleek in statencommissie waterstaat en verkeer de enige tegenstan der. Woordvoerder Van Geesber- zag te veel bezwaren en epen eindes. De anderen lieten zich door een rapport van de bootdienst zelf vel overtuigen van de noodzaak het boottoerisme te bestrij- Metingen van de dienst we zen afgelopen zomer uit dat soms meer dan de duizend toege stane passagiers aan boord tógden te gaan. De recreanten gaven bovendien overlast en ver- ™iling, wat de bootdienst weer optosten joeg. Hennekeij stribbelde wel wat te- zag haken en ogen, maar Kiest uiteindelijk het huiswerk de commissie hem opdroeg ren: ontwerp maar een een voudig systeem voor het nieuwe bootkaartje en zoek zelf maar hoe dat dan precies moet, jant daarvoor zijn Gedeputeer- de Staten ingehuurd. zich aan: Den Haag houdt de geldkraan dicht voor milieupro jecten van de politie. De Zeeuw se politie verkeert in grote onze kerheid over maar liefst negen ton milieugeld dat aan Zeeland is toegezegd. Landelijk is hierover al aan de bel getrokken. Voorzitter IJzer man van het Coördinerend Poli tieberaad heeft een brandbrief geschreven aan de twee verant woordelijke ministeries, die van justitie en binnenlandse zaken. Ook zullen er Kamervragen wor den gesteld. Het gaat om de zogeheten NMP- gelden, miljoenen guldens die de Nederlandse politie extra krijgt om uitvoering te geven aan het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP). Wegens tekorten op de begrotingen besloten de ministe ries kort voor de zomer deze subsidies te 'bevriezen'. Bezuini ging dus. Het gevolg is dat in Zeeland de politie de vier ton die de extra milieu-inspanningen dit jaar al hebben gekost, zelf uit andere potjes heeft voorgeschoten. Ko mend jaar is vijf ton nodig om onder meer extra personeel voor milieutoezicht aan te zetten. Dat plan hangt nu aan een zijden draad. „We hebben wel hoop, maar als we dat geld niet krijgen, kan het niet doorgaan, en dat zou wel heel jammer zijn," zei een woordvoerder van het Zeeuwse regioburaeu Milieu gisteren. El ders in Nederland zijn al politie projecten stopgezet of geannu leerd wegens de weifelende hou ding van Den Haag. De subsidies worden gebruikt voor onder meer grote controles op bijvoorbeeld garages en fa brieken en naleving van de Wet Chemische Afvalstoffen en de Wet Verontreiniging Oppervlak tewater. Voorzitter IJzerman rept in zijn brief aan de be windslieden Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) over een 'heel teleurstellende si tuatie op een ongelukkig mo ment'. beL~f:t.de punt' maar des te •iet hSr-fi' wordt de vraa8 of Md ka'u en inderda£>d be- (en intra6»neer te teben vo°r toar aio ?"?turele voorziening an'woordpr'1 de overheid ver- PiaktHtv voor is- In de ®,ïïheter°P eerdat 23.00 u ,r f n er van 7-00 tot kan worden gevlogen Van onze verslaggever Westdorpe - Op basisschool De Kreeke in Westdorpe is gisteren de thema-week over 'De boerderij, vroeger en nu' van start gegaan. Dit project wordt in sa menwerking met de stichting Oud- Westdorpe gehouden. Met het hijsen van de vlaggen van de landbouworganisatie NCB werd met de the ma-week begonnen. De groepen drie tot en met acht kregen gisteren lessen over de landbouw. Leerlingen bezoeken vandaag de historische boerderij van familie De Kever. De Stichting Oud-Westdorpe heeft voor deze week een video-band gemaakt. Vooral de historische landbouw komt aan bod. Deze band wordt vanavond om 19.30 uur afge draaid. Spelletjes Voor woensdag staat het boerderijspel op het programma. Door de leerkrachten wor den spelletjes uitgezet op de speelplaats. De groepen zeven en acht gaan er 's middags op uit met de earnera. Het bestuur van Oud- Westdorpe zorgt voor een overzicht van de boerderijen die gefotografeerd mogen wor- "si onze correspondent Atnemuiden - Het Stichtingsbestuur van het vliegveld Mid- Zeeland (Zeeland Airport) zal eerst het bedrijfsleven oeten overtuigen van de noodzaak van een verharde baan overheid - in dit geval de provincie - met geld over de verhatde baan met verlich- „,Aen baken gaat drie miljoen Lt °,sten> 20 becijferde het p.„uuf Bisteren en dat is voor 'n»a„ 7?structurele voorziening linn k I Een en9uête onder «bedrijven in het Zeeuwse 5* een «spons op van 15 no» en daarvan gebruikte eg eens een dikke 36 procent v'uchtenegVeld V°0r zakeliike da»1 co,ncludeert het bestuur lins i« degelijk belangstel- t voor een verharde baan, 'en tno We® moet effenen naar kejr mend zakelijk vliegver- en de zakenman niet zoals nu het geval is, 'voor donker thuis hoeft te zijn'. Overigens zijn de avondvluchten wel aan beperkingen onderwor pen, zodat de omgeving niet be vreesd hoeft te zijn dat er een 'bulderbaan' komt. Een tweede mogelijke hobbel ligt op de stoep bij de dienst der Domeinen. Het stichtingsbestuur, dat het veld (landbouwgrond) van Domeinen huurt, verwacht dat wanneer de pacht in 1998 afloopt en er een nieuwe pachtovereenkomst wordt aangegaan, aan de jaar lijkse huur een dikke 70 tot 80.000 gulden per jaar moet worden neergeteld. Het veld ko pen kost de stichting een slordi ge 11 miljoen gulden en dat moet zeker gebeuren wanneer die ver harde baan doorgaat. De komende maanden gaat de stichting rond de tafel zitten met zowel het bedrijfsleven en de overheid om nog eens de nood zaak van die verharde baan aan te tonen. Van onze verslaggever Middelburg - Aluminium- producent Pechiney dreigt in 1996 uit Zeeland te vertrek ken omdat het stroomtarief de Franse gigant niet bevalt. Angst voor het vertrek en het daarmee gepaard gaande ver lies van bijna duizend ar beidsplaatsen, viel gisteren nauwelijks verhuld te beluis teren bij de presentatie van het ondernemingsplan 1993 van de Delta Nutsbedrijven (Deltan). „Wij vrezen dat we nooit die stroomprijs kunnen halen, die men elders in de wereld met waterkracht kan aanbieden," zo verwoordde directeur P. Stoter de onzekerheid die het nutsbe drijf is binnengeslopen. Deltan is verantwoordelijk voor naleving van het geheime con tract dat tot 1996 loopt, en waarmee Zeeland ruim twintig jaar geleden Pechiney lokte. De bouw van de kerncentrale Bors- sele, die goedkope energie op wekt, is daar een rechtstreeks gevolg van. Stoter liet gisteren ook geen twijfel bestaan over het verband. „We denken aan ver lenging van het contract tot 2004, het jaar waarin de kern centrale moet worden gesloten." Vrijwel van het begin af aan heeft de jaarlijkse afrekening met Pechiney problemen gege ven. Al jaren vecht het bedrijf de hoge kosten aan van opslag en verwerking van het radioactief afval, die volgens contract in rekening worden gebracht. Het betwiste bedrag loopt al in de tientallen miljoenen guldens, en het wordt jaarlijks hoger als ge volg van de steeds scherpere ei sen die de Nederlandse overheid aan de verwerking stelt. De laatste jaren komt er nog bij dat Russisch aluminium de we reldmarkt overspoelt en zo de prijs bederft. Het bracht Pechi ney er al toe een deel van de produktie in Vlissingen-oost stil te leggen. En daar kan Stoter wel in komen. „Je beperkt de produktie op een plaats waar je variabele lasten het hoogst zijn. En dat is voor Pechiney Vlissin- gen, vanwege de stroomprijs." Maar dat Deltan zich niet wil laten ringeloren door Pechiney met een beroep op het argument van de werkgelegenheid, is ook duidelijk. Het Franse bedrijf heeft officieel gevraagd om een tussentijdse verlaging van de stroomprijs. 'Heel moeilijk', rea geert Stoter, erop wijzend dat de discussie over verlenging van het contract na 1996 'al moeilijk genoeg is'. De eisen die het bedrijf daarbij stelt zijn bij Deltan niet echt in goede aarde gevallen. Verwij zend naar thuisland Frankrijk vraagt Pechiney de overheid om bedrijfsrisico's over te nemen: zakt de aluminium-prijs, dan zou meteen ook het elektrici teitstarief omlaag moeten. Die wens is al op het hoogste niveau in Nederland gedropt, in Den Haag. Maar zowel directeur Sto ter als voorzitter Dek van Deltan zien er een zeer onwenselijk pre cedent in. „Waar blijf je als de overheid dit soort risico's over neemt..." Deltan heeft dit echter niet al leen voor het zeggen. Bij de onderhandelingen over het con tract houdt het nutsbedrijf niet voor niets voortdurend rugge spraak met Den Haag, met de landelijke produktiebedrijven en met het zuidelijk EPZ-verband. „De risico's zijn te groot, onze basis is te smal om dit alleen te kunnen doen," zegt Stoter. Over de consequenties van het eventuele vertrek van Pechiney voor Deltan wil hij nog niets zeggen. Binnenskamers zijn wel een paar kladjes gemaakt, geeft hij toe. „Maar daar praten we nog niet over." Van onze verslaggever Middelburg - Het verlies van het Zeeuwse kabel-tv-be- drijf Zekatel valt de komende jaren mee nu het bedrijf meer abonnees hèeft aangesloten dan was voorzien. Volgend jaar al is de verliespost teruggebracht van 6,5 naar vijf miljoen gulden, zo maakte 'moeder' Deltan gisteren bekend. 'Na een heftige discussie over tussentijdse tarief stijgingen (die er niet kwamen) is Zeka tel nu volgens directeur P. Stoter in wat rustiger vaarwa ter terechtgekomen. Het be drijf heeft nog wel problemen met de besluitvorming over wat wel en niet op de kabel moet. De gewoonte is om dat per regio af te spreken met de gemeenten. Als er een dwars ligt, blijven echter ook de an deren verstoken van beelden. „Onbevredigend," vindt Sto ter. „Daar gaan we over pra ten. Ook al is dat wat duurder, misschien moeten we toch toe naar een pakket per gemeen te." Stoter toonde zich gisteren zeer tevreden over de beperkte tariefstijging die Deltan vol gend jaar doorvoert. Alleen stroom wordt iets duurder. „Maar de stijging van onze eigen kosten hebben we volle dig en de hogere inkoopkosten voor twee derde zelf opgevan gen." Hij verwacht dat Deltan daarmee weer iets dichter bij het gemiddelde landelijke ta rief komt, al jarenlang een streven van het nutsbedrijf. Dit streven kost volgend jaar wel 75 arbeidsplaatsen. Vol gens Stoter valt dat verlies echter volledig op te vangen met 'natuurlijk verloop'. En door het ondernemingsplan 1993 goed te keuren, is ook de ondernemingsraad van Deltan er mee akkoord gegaan. Van onze verslaggever Middelburg - Een provinciale subsidie van drie ton voor de bouw van een 'zorgcentrum' in Terneuzen staat op de tocht. Vrijwel alle fracties plaatsten gisteravond in de statencom missie algemeen bestuur grote vraagtekens bij de toezegging van Gedeputeerde Staten. Gistermorgen ging het project over het leven op de boerderij van start voor de leerlingen van de basisschool in Westdorpe. FOTO PETER NICOLAI den. De betrokken landbouwers zijn op de hoogte gebracht van het bezoek. De foto's die de kinderen maken krijgen een plaatsje op de tentoonstelling van donderdag. De tentoonstelling wordt ingericht in de verschillende klassen van de school. Deze expositie duurt van 18.30 tot 20.30 uur. Iedere groep draagt iets van het project voor op een podium van de speelzaal. De groepen bezoeken vrijdag diverse boer derijen. Om 11.00 uur staat voor groep een en twee een boerenmaaltijd klaar in de boerderij van H. Baecke. Als afsluiting van het project wordt met alle kinderen brood met ham en kaas gegeten. Directeur P. Stoter: 'Moeilijk' FOTO FRANK VIERGEVER Ze begrepen wel dat met bijdra gen aan vergelijkbare centra in Goes en Hulst een precedent is geschapen, maar dat stelde hen bepaald niet gerust. Vooral Magnolia in Goes is zo luxueus opgezet dat nu meerdere gebrui kers uit de zorgsector er al hun biezen hebben gepakt. 'Wegens een te hoge huur'. Moet je dan in Terneuzen hetzelfde doen? Komt bij dat twee van de drie ton voor Terneuzen wordt geput uit het reservepotje 'rentebaten bejaardenoorden'. En menig sta tenlid vroeg zich gisteren af of dat wel door de beugel kon. Uiteindelijk heeft oud-gedepu teerde Don de staten altijd be zworen dat dat geld echt niet voor iets anders dan de bejaar denoorden mag worden ge bruikt... Gedeputeerde Bruinooge kon gisteravond de bedenkingen niet wegnemen. Hij wees er op dat de subsidie voorlopig is toegekend, maar dat de staten nog moeten beslissen. Of Terneuzen daar mee uit de voeten kan is een andere vraag, want in de Schel- destad is, na de toezegging van GS en het groen licht van de politiek vorige week, het plan voor een zorgcentrum al in een stroomversnelling gekomen. Verbazing Verder hadden de staten gisteren vrede met de uitkomsten van de najaarsconferentie van GS. Voornaamste resultaat: er komt Van onze correspondent Sas van Gent - Een vrouw uit Gent is gisteren gewond ge raakt bij een verkeersongeval in Sas van Gent. Ze werd per ambulance overgebracht naar het streekziekenhuis De Hon- te in Terneuzen. Het slachtoffer zat in een perso nenauto die bestuurd werd door een man uit Gent. Deze verleen de op de kruising Westkade- Oostdam geen voorrang aan een andere personenauto. Bij de aan rijding die volgde werd de Bel gische auto geheel vernield. Het andere voertuig raakte zwaar beschadigd. Van onze correspondent Temeuzen - De douane heeft tijdens een routine-controle in Terneuzen twee Fransen aange houden. De mannen waren in het bezit van in totaal 480 gram hasj. De hasj is in beslag genomen. Beide verdachten zijn gisteren voorgeleid voor de officier van justitie in Middelburg. volgend jaar toch nog 8,5 ton extra beschikbaar voor milieu beleid. Van links tot rechts was er wel verbazing over het feit dat er vergeleken bij de begro tingsconferentie van juni, ineens 1,7 miljoen gulden meer was te verteren in 1993. „Zo gaat het nou al vijf jaar," wist PvdA'er De Nooijer. „Bij de najaarsnota blijkt er ineens van alles in de hoed te zitten." Brui nooge kon dat slechts beamen. Sommige posten, zoals de perso neelslasten en de rente-opbreng sten, zijn nu eenmaal moeilijk in te schatten, klonk het veront schuldigend vanachter de tafel. Het was een reactie waar met name het CDA maar slecht mee kon leven. Van onze verslaggeefster Etten-Leur - In Cultureel Centrum de Nobelaer in Etten-Leur wordt zondag 29 november een culture le manifestatie gehouden. De manifestatie omvat een symposium en een muziekfestival en wordt georganiseerd door het Belgisch Nederlands Grens Overleg (Benego). Benego is een samenwer kingsverband tussen 34 ge meenten en steden langs de grens van de provincie Ant werpen en Noord-Brabant. Doelstelling van Benego is het bevorderen van grens overschrijdend overleg en samenwerking tussen, en het behartigen van de ge meenschappelijke belangen van de deelnemende ge meenten. Het symposium heeft als ti tel meegekregen 'Eén Taal, maar?Op 1 januari 1993 zullen de grenzen bin nen Europa grotendeels ver dwijnen. Een groot Europa is het gevolg. De vraag die de deelnemers zich op dit symposium zullen stellen, is hoe Nederland kan samen werken met de Vlaamse •taalgenoten teneinde de Ne- delandse taal en de culture le eigenheid te bewaren. Sprekers Diverse sprekers uit Neder land en België zullen deze dag vanuit hun vakgebied de culturele integratie en de verschillen tussen Noord en Zuid belichten. Na de lunch wordt een discussie gehou den over een verdergaande samenwerking tussen de deelnemende gemeenten.

de Stem | 1992 | | pagina 11