AAL AAL Zorg om werkgelegenheid Lekker tussendoortje. BELEN belen Rode Kruis vermoedt 1.000 slachtoffers van aardbeving Cairo Tweede Kamer wil snel maatregelen om groei te stimuleren Eis 2 jaar tegen hoofd van tehuis Stella Maris Bejaarde vrouw pakt twee zakkenrollertjes SERVIEZEN cjegccjek(clafe| Baker treedt eindelijk uit de schaduw Ministerie vraagt om vrijlating Greenpeace 2.59 UNITED COLORS OF BENETTON, Geen vuiltje aan de lucht 1670-63193 343.- Onrust in Arnhem door jVavo-toestel Inval in Zeeuwse casino's Massagraf voor Bijlmer-doden Duits asieldebat nadert ontknoping Meeste Britse mijnen dicht Hoop voor Vanenburg Deze week alleen bij Albert Heijn. Chs X60 'hermostatische douchekraan irohe Automatic chroom oestel Kap. 18 kW met W s 2.090.- incl. BTW 00 ïstel Kap. 24.2 kW met qQ s 1.954.-incl. BTW estel Kap. 22.9 kW met - s 1.892.- 70 incl. BTW QC estel Kap. 21.4 kW met 00 1.899., 90 incl. BTW QQ terneuzen hulst sllus hoofdstraat 91 Steenstraat 34 Grote Mark* 7 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 I I I I I Van onze verslaggever Arnhem - Een Navo-vliegtuig van het type Boeing heeft gister middag in Arnhem en omgeving voor enige onrust gezorgd. Het toestel cirkelde enkele keren, waardoor tal van mensen dach ten dat het in problemen was ge- ffifde politie kwamen diverse telefoontjes binnen van veront ruste mensen. Volgens een woordvoerder van de Konink lijke Luchtmacht betrof het een Awacs-toestel, de vliegende ra dar van de Navo, dat regelmatig oefenvluchten maakt boven het midden en zuiden van ons land. Het vliegtuig vloog volgens de woordvoerder op de gebruike lijke hoogte van ruim 11 kilome ter, maar was gisteren vanwege het uitzonderlijk heldere weer goed zichtbaar. Middelburg - De politie en ma rechaussee hebben gisteravond rond acht uur in drie Zeeuwse casino's invallen gedaan. Er zijn een aantal aanhoudingen ver richt, al kon de Middelburgse of ficier van justitie Van Gelder niet zeggen hoeveel. Bij eigenaren en personeel zijn huis zoekingen gedaan. Aanleiding voor de inval was het feit dat er inde gokhuizen aan Golden Ten verwante - en dus illegale - kansspelen werden bedreven. zie zeeland-c1 Amsterdam - Voor de niet-geï- dentifieeerde slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmermeer wordt een collectieve begrafenis voorbereid. Die zal plaatsvinden zodra de lijsten van vermisten als min of meer definitief moe ten worden beschouwd. De stof felijke resten van de twintig geï dentificeerde slachtoffers zijn inmiddels vrijgegeven aan de fa milies. zie binnenland - a3 i - Het debat in Duitsland «ver het asielbeleid nadert de ontknoping, nu de regeringspar tijen het eens zijn geworden over een wijziging van de grondwet. De socialisten twijfelen echter nog. Hun politiek leider is vóór inperking van de stroom asiel zoekers, maar de achterban is nog niet zover. zie buitenland - a4 tonden - In Groot-Brittannië sluiten 31 van de 50 mijnen. Daarmee komen 41.000 mijn werkers op straat te staan; 75 procent van alle Britse kompels. De mijnen hebben de concurren tieslag met het goedkope buiten landse steenkool verloren. zie economie - a5 Noordwijk - Het was gisteren Mg allerminst duidelijk of Aron winter vanavond met het Neder lands elftal tegen Polen speelt.' «gaande op de laatste training v® Oranje is de kans groot dat Advocaat alsnog kiest voor Va- nenburg. ■zie sport-bi INDEZE KRANT: vandaag z katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids Cairo (ap) - In Cairo zijn waar schijnlijk wel 1.000 personen omge komen of vermist geraakt na de zware aardbeving die de Egyptische hoofdstad maandag heeft getroffen. Meer dan 10.000 mensen zijn gewond geraakt, onder wie veel kinderen. Dat zei gisteren dr. Mamdouh Gabr, se cretaris-generaal van de Egyptische Rode Halve Maan, laten weten aan de In ternationale Federatie van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan in Geneve. De federatie zei spoedig een hulpoproep te zullen doen uitgaan. De Europese Ge meenschap stuurt 150.000 ecu voor de eerste hulp aan de slachtoffers van de ramp. Gisteren werden in Cairo honderden na schokken gevoeld, terwijl het aantal ge borgen doden steeg tot 398. Veel slachtof fers werden uit de puinhopen van de on geveer 200 ingestorte gebouwen gehaald. Een regeringswoordvoerder zei dat 147 van de doden in Cairo waren gevallen en 135 in het nabijgelegen Giza. Hoe Gabr aan zijn hoge schatting van duizend slachtoffers kwam was niet dui delijk. „Hij is langs alle ziekenhuizen ge weest en gezien de enorme bevolkings dichtheid van Cairo en het grote aantal huizen dat is ingestort lijkt dit een waar schijnlijk cijfer," aldus een woordvoer ster. De naschokken van gisteren waren een beproeving voor de toch al zo getraumati seerde bevolking van Cairo, dat 14 mil joen inwoners telt. „Het grote aantal slachtoffers is veroor zaakt doordat er zoveel wrakke oude ge bouwen en zoveel slecht geconstrueerde nieuwe gebouwen zijn", zei dr. Joseph Mikhail, directeur van het Nationale On derzoeksinstituut voor Astronomie en Geofysica. Door bouwkundig wanbeleid kent Cairo buurten die er ook zonder aardbeving permanent bijliggen als rampgebieden. Gebouwen storten vaak zonder waarschu wing in. Het meest recente voorbeeld daarvan gebeurde vorige week, toen bij de instorting van een flatgebouw van vier verdiepingen zes personen om het leven kwamen. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer maakt zich bijna unaniem zorgen over de tegenvallende ontwikke ling van de werkgelegen heid in 1993: daar moet snel een oplossing voor ko men, liefst ook met afspra ken over loonmatiging. Aanleiding voor de ongerustheid is de bijgestelde veronderstelling van het kabinet over het ver wachte aantal banen. Op Prins jesdag meende het kabinet nog dat de werkgelegenheid het vol gend jaar met 19.000 volle banen zou groeien; daar blijft door in ternationale invloeden (zoals va lutacrisis en recessie in VS en Groot-Brittannië) niets van over. Welk effect de tegenvallende cij fers precies zullen hebben op de werkgelegenheid is nog niet te zeggen. De Kamer wil dat het kabinet zo spoedig mogelijk bij gestelde berekeningen presen teert, liefst ook met een pakket maatregelen om trend van een inzakkende werkgelegenheid oin te keren. PvdA-fractieleider Wöltgens kwam gisteren met een aantal suggesties die - naast loonmati\ ging, waarover de meeste fraCc) ties het eens zijn - het aantal ba nen moeten verruimen. Wöltgens vindt dat de komende jaren vooral de laagste inkomens (tot 60.000 gulden bruto) lasten verlichting moeten krijgen. Ook winstdeling zou volgens de PvdA kunnen bijdragen aan loonmati ging en daarmee aan de werkge legenheid. De Kamer is tevreden over de poging van het kabinet om de sociale partners rond de tafel te krijgen. „Op hun (werkgevers en werknemers, red.) schouders Premier Lubbers en minister van financiën Kok peinzend achter de kabinetstafel in de Tweede Kamer. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP rust nu een grote verantwoorde lijkheid," aldus Wöltgens. Alleen de WD meent dat het kabinet niet op gesprekken met werkgevers en werknemers mag vertrouwen. De VVD verwijt het kabinet riskant te hebben ge handeld door veel te laat in te spelen op de slechte internatio nale ontwikkelingen. Volgens Bolkestein moet het ka binet bewust voor een optimis tisch scenario hebben gekozen, omdat al lang werd gewaar schuwd voor negatieve effecten. „Deze miljoenennota is al na drie weken verouderd. Daarom kunnen we dit hele debat over een maand nog eens over doen. Hoeveel miljarden zijn we in middels van koers?" aldus Bol kestein. Bolkestein wil dat het kabinet stevige bezuinigingen uitdoktert. Het achterwege laten van be loofde lastenverlagingen, is voor de VVD uit den boze. Ook het CDA liet gisteren bij monde van fractieleider Brinkman weten voorkeur te hebben voor nieuwe bezuinigingen. „Dat zouden wel eens aanzienlijke aanpassingen kunnen worden." aldus finan cieel woordvoerder Terpstra van het CDA. CDA en PvdA lieten de kwestie van de aanpassing van de ar beidsongeschiktheidswet, wao, bijna onaangeroerd. PvdA-frac tieleider Wöltgens haalde met instemming zijn collega Brink man aan, die een jaar geleden zei: „De wao mag niet, hoe be langrijk ook, tot enige maat van het gehele kabinetsbeleid wor den gemaakt." ZIE OOK BINNENLAND - A3 Van onze rechtbankverslaggever Breda - „Op een vieze manier heb ik mijzelf een groot bedrag van tussen de twee tot drie ton toegeëigend. In de laatste pe riode, toen het duidelijk was dat het bij Stella Maris en thuis fout liep, ben ik roekelozer geworden. Dat verklaarde de 46-jarige M. van S. uit Tholen gisteren voor de Bredase rechtbank. Officier van justitie mr. E. Kiepe eiste te gen het voormalig hoofd van ge zinsvervangend tehuis Stella Maris in Steenbergen voor op lichting tot een bedrag van 580.000 gulden, valsheid in ge schrifte en diefstal, twee jaar celstraf en terugbetaling van 100.000 gulden wederrechtelijk verkregen voordeel. De verdachte gaf toe dat hij bij de Rabobank in Steenbergen stelselmatig geld van bewoners van Stella Maris in die plaats heeft opgenomen. Het geld stak hij voor een groot deel in zijn eigen zak. Hij bekende ook dat hij door verzonnen redenen voor die op names te melden ('aanschaf kle ding', 'vakantie' en 'overboeking spaarrekening') valsheid in ge schrifte heeft gepleegd. Hij heeft ook facturen vervalst om gaten in de financiële administratie te vullen en hij heeft geld uit de kas van het tehuis gestolen. De officier had geen goed woord over voor het gedrag van Van S. Hij schatte in dat deze in werke lijkheid acht tot negen ton ach terover heeft gedrukt, waarvan bijna zes ton bewijsbaar. Hij sprak zijn walging uit over het feit dat de man tien jaar lang stelselmatig de rekeningen van geestelijk gehandicapten heeft geplunderd, die zelf niet over hun geld konden of mochten be schikken. Hij had ook veel kritiek op de Rabobank en de beheerscommis sie die in 1982 is ingesteld om toe te zien hoe de leiding van Stella Maris omging met het geld van de bewoners. De bank vroeg Van S. nooit om een mach tiging en gaf hem, zonder con trole, wat hij vroeg. De commissie bestond uit een notaris en een medewerker van de bank. „Zij hebben gefaald. Zij controleerden met drank en sigaren op tafel, gekocht met geld dat Van S. gestolen had. Dat maakt het extra triest en tilt deze oplichting op een ernstiger niveau," vond mr. Kiepe. „Veruit het meeste besteedde u voor uzelf. U gaf een beetje aan de bewoners opdat de feestjes en uitstapjes wat leuker zouden zijn. Zo kon u zich op een mini male wijze met geld van anderen etaleren als de man die zo veel voor zijn mensen deed," sneerde mr. Kiepe. De officier geloofde niets van het verhaal van Van S. dat hij volkomen aan de grond zit en dat vandaag zijn faillissement wordt uitgesproken. Volgens zijn berekening heeft het voormalig hoofd van Stella Mariïfen aanzienlijk bedrag in het buftenland weggezet, waar schijnlijk in Italië. Hij baseerde dit op de verklaring van mensen die veel met Van S. optrokken dat hij geen buitensporige uitga ven had. VERVOLG OP ZEELAND - Cl Van onze verslaggever Breda - Een 71-jarige Bredase vrouw heeft gisteren tijdens de weekmarkt twee jeugdige zakkenrollers, meisjes van 14 en 15 jaar oud, in de kraag gegrepen en aan de politie overgedragen. De vrouw stond bij een textielkraampje op de Grote Markt in Breda. Een van de twee meisjes griste de portemonnee uit de tas van het slachtoffer en rende weg. Maar ver kwam ze niet, want de 71-jarige reageerde alert en greep het kind vast. Ze zag zelfs nog kans de tweede verdachte die op de uitkijk stond te pakken. De vrouw liep vervolgens met haar 'arrestanten' een winkel bin nen en vroeg of iemand de politie wilde bellen. Die nam het tweetal even later van de dappere vrouw over. (ADVERTENTIE) U heeft niet alles gezien als u niet bij ons bent geweest Serviezenspeciaalzaak Showroom: Dorpsstraat 58 Chaam. Tel. 01619-1285 Washington - James Baker, de man die verantwoordelijk is voor de herverkiezings campagne van president George Bush, zal deze week dan toch in de door hem zo verfoeide schijnwerpers tre den om de economische voor stellen van zijn Texaanse vriend aan het Amerikaanse publiek te verkopen. Het katapulteren van Baker naar de voorgrond lijkt de nog enig overgebleven mogelijkheid om de campagne van Bush nieuw leven in te blazen. Na de bekendmaking van Bush in het televisiedebat zondag dat, mocht hij herkozen worden, Ba ker de rol van een soort super- minister voor economische za ken zal worden, lieten regerings functionarissen maandag weten dat de twee belangrijkste taken van Baker zullen bestaan uit de supervisie over de uitvoering van de 'agenda voor de Ameri kaanse vernieuwing' en Bush zal bijstaan in het formeren van een binnenlands beleidsteam. Toch sloten andere functionaris sen niet uit dat Baker op langere termijn zijn oude taak als minis ter van buitenlandse zaken weer zal opnemen; maar zijn taak om weer orde te brengen in het Amerikaanse economische be leid zal minstens een jaar in be slag nemen, aldus een functiona ris. Naar alle waarschijnlijkheid zal Baker vandaag uit de schaduw van het Witte Huis treden en in een toespraak de Republikeinse economische plannen aan het volk uitleggen. De plannen behelzen onder meer een nieuwe aanpak van de ge zondheidszorg, pensioenbescher mingsmaatregelen en het opzet ten van een netwerk van vrije handelszones in de wereld. De andere taak van Baker in een mogelijke tweede ambtstermijn van de regering van Bush zal be staan uit het 'bijeenbrengen van Frank Rijkaard doet vanavond in het WK-kwalificatieduel met Polen zonder mokken een stapje terug. Bondscoach Advocaat haalde hem van het middenveld terug naar de defensie. "Daaraan is geen woord vuil gemaakt. De trainer bepaalt de opstelling", vertelt Rijkaard vandaag in een interview met De Stem. Ne een paar prachtlge-fwrffstdagen gaan vanaf nu depressies voor totaal ander weer zorgen. Er is veel bewolking waaruit af en toe regen of motregen kan vallen. Er staat een matige westelijke wind. Den Haag (anp) - De Russische autoriteiten moeten het Greenpeace-schip Solo en zijn 33 opvarenden vrijlaten. Greenpeace moet de mogelijkheid krijgen haar onderzoek in de Kara Zee uit te voeren. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaard. De Nederlandse ambassade in Moskou heeft de Russen om op heldering gevraagd over het en teren en opbrengen van de onder Nederlandse vlag varende Solo. Tot nu toe is de ambassade er niet in geslaagd direct contact te leggen met het schip en de be manning, onder wie acht Neder landers. De Russische kustwacht is in de nacht van maandag op dinsdag begonnen met het verslepen van het actieschip Solo naar Moer- mansk. Het transport wordt donderdagmiddag in deze Russi sche marinehaven verwacht. Greenpeace vermoedt dat de Russen de bemanning en andere opvarenden (wetenschappers, journalisten) gevangen houden aan boord van het schip. Maan dagavond heeft de Nederlandse kapitein van de Solo, Albert Kuiken, nog onderhandeld met de Russische autoriteiten. Greenpeace wilde in de Kara Zee ten oosten van Nova Zembla onderzoek doen naar de dum ping van radio-actief afval en kernreactoren in dit gebied door de voormalige Sovjetunie. Buitenlandse zaken sluit niet uit dat een vertegenwoordiger van de ambassade in Moermansk poolshoogte gaat nemen. (ADVERTENTIES) Liga Switch, diverse smaken, Q CQ doosje _2r99" Peijnenburg Right, noten-vruchten repen, doosje 6 stuks2J& Lyons Ostlers, diverse smaken, doosje Q (TQ stuks 2J£fr L-t Deze aanbiedingen gelden t/m zaterdag 17 oktober a.s.. een nieuw team dat zich richt op het binnenlandse beleid', aldus een andere functionaris. Hierin zullen naar verluidt de minister van handel Nicholas Brady, de directeur van de fede rale begroting Richard Darman en de voorzitter van de Raad van Economische Adviseurs Michael Boskin niet meer terugkeren. Sinds Baker op 23 augustus te rugtrad als minister van buiten landse zaken om de nieuwe staf chef van het Witte Huis te wor den en de herverkiezingscam pagne van Bush te leiden heeft hij alle publiciteit gemeden. Naast Bakers voorliefde om zo veel mogelijk in de anonimiteit te werken worden deze taken ook traditioneel achter de scher men uitgevoerd. Het is echter uiterst twijfelach tig of de aanwezigheid van de Texaanse advocaat in de verkie zingsschijnwerpers voldoende zal zijn om de achterstand van Bush in de opiniepeilingen bin nen drie weken weg te werken. GRATIS Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gègra- veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: - Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: 1 kwartaal acceptgiro82.20 maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr - Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1