Actie tegen bouw fabriekshal PLAATSELIJK NIEUWS Voorstel V Slachthuis draait door exportverbod levende varkens op volle toeren 'EHBO'er onmisbaar in huidige samenleving' 1 Commissarissen LP0 willen opheldering over de jaarrekening Bevolking Breskens probeert ondernemer op andere gedachten te brengen Justitie dwarsboomt snelle remigratie om af te kicken Onzekere toekomst streeklandbouwmuseum Bruidsmodezaken Libel en Papil Ion in verkoop na affaire ontwerpbureau ZEELAND Afdeling IJzendijke viert 40-jarig bestaan in Hof van Koophandel Aardenburg MARKTEN SÏSlt MP Helft van Brabants Statenleden vandaag niet naar Maastricht DE STEM DONDERDAG 8 OKTOBER 1992 Van onze verslaggever Roosendaal - Het Roosendaalse ge meentelijke slachthuis draait mo menteel op volle toeren, nadat we gens blaasjesziekte een exportver bod voor levende varkens is inge steld. Binnen Europa is export niet toege staan, omdat levende dieren besmet kunnen zijn. De varkens worden daarom eerst geslacht, waarna het vlees wordt geëxporteerd. Roosendaal slacht weer dagelijks ruim 1500 varkens. Dat heeft directeur ing. M. Stoop gezegd tijdens een raadscom missie Bedrijven. Voor de gemeente Roosendaal komt deze situatie erg goed uit aangezien het slachthuis, na de terugtrekking van vleesgrossierder EnCeBe uit Boxtel, met een immense overcapaciteit zat. Over deze kwestie loopt momenteel een gerechtelijke procedure. Roosendaal eist van EnCeBe een be drag van bijna zeven miljoen gulden als schadevergoeding voor gederfde in komsten en gedane investeringen. Daarnaast heeft de gemeente een se rieuze koper gevonden voor het slacht huis, namelijk 'Het Rotterdams Var kensslachthuis C.V.' Verantwoordelijk wethouder M. Borghans kreeg hierover gisteren alle lof toegezwaaid door de leden van de commissie. Met name het behoud van een groot aantal banen werd zeer gewaardeerd. Volgens Stoop is het aanbod van var kens op het Roosendaalse slachthuis enorm. „En het ziet er naar uit dat het nog meer wordt. Momenteel geldt in een deel van Oost-Nederland een com pleet vervoersverbod. Maar de'varkens houderijen puilen uit met varkens. Die beesten groeien gewoon door, vervoers verbod of niet. Het ministerie van land bouw heeft nu twee slachthuizen aan gewezen waar de varkens geslacht- moeten worden en Roosendaal is daar één van", aldus Stoop. Hij stelt dat de blaasjesziekte een geluk bij een ongeluk is. „Met name voor de slachtploeg, die flink te lijden gehad heeft onder het verdwijnen van EnCe Be, zijn dit extra inkomsten. Daar staat echter tegenover dat we onze bedrijfs voering, die vanwege het geval EnCeBe op een laag pitje stond, weer op moeten voeren. Contracten, voor bijvoorbeeld schoonmaak, waren net aangepast aan het teruggelopen aantal slachtingen. Nu moeten we de boel weer opvoeren", aldus Stoop. Volgens hem is wel een bijkomend voordeel dat het exploitatie tekort, dat de gemeente op haar slacht huis dreigde te krijgen, nu wordt be perkt. Van onze medewerker Wil Verherbrugge Breskens - Als het aan de bevolking van Breskens ligt, wordt de bouw van een fabriekshal met kantoorruimte op het Middenhavendamterrein ernstig bemoeilijkt. Door allerlei vertragingstechnieken toe te passen en druk uit te oefenen willen ze de ondernemer, F. Roosen daal, er toe bewegen dat hij stopt met zijn activiteiten en elders zijn uitbreiding vestigt. Gisteren werd in hotel-restau- afvaardiging om hem toch op rant het Wapen van Breskens een plan de campagne opgesteld door een grote groep vertegen woordigers van de Breskense be volking. De pap voor de bouw is eigenlijk al gestort. „De Bres- siaander wordt pas wakker als het te laat is. We hebben weer eens zitten slapen," zei P. de Baare. Wakker Maar nu is iedereen wakker ge schud en vandaag wordt al be gonnen met het uitzoeken of de locatie waar nu gebouwd wordt wel de juiste is. F. Gittenberger kwam namelijk met een adver tentie uit de krant waarin de ge meente Oostburg vrijstelling verleent aan allerlei bedrijven, waaronder dat van Roosendaal en dat zijn vrijstelling voor de bouw op perceel Middenhaven- dam IA zou plaats vinden. Volgens Gittenberger is dat naast Proctor Mast, hetgeen be vestigd werd door P. van den Heuvel die op Middenhavendam 1 zit en de buurman is van Roosendaal. Het PvdA-raadslid L. Wille ver telde de vergadering dat in zo'n geval er toch zeer zeker een pro cedurefout gemaakt is. „Mis schien dat er daarom vanuit de Breskense bevolking geen be zwaar kwam omdat iedereen dacht dat hij daar zou gaan uit breiden," redeneerde hij. Raadsbesluit Iedereen in de vergadering was wel overtuigd van het feit dat Roosendaal al formeel mag bou wen gezien het raadsbesluit en de gevolgde procedures van de afgelopen twee jaar. Dit zou dus een strohalm kunnen betekenen. Gittenberger ging vandaag ook al bij het kadaster informeren waar dit beruchte perceel moet liggen. Verder zal binnenkort een gesprek gehouden worden met Roosendaal door een brede andere gedachten te brengen. Als volgende stap zal een brief naar zijn adres gestuurd worden en zal de Breskense bevolking door middel van een handteke ningenactie gemobiliseerd wor den. Schande Uit die actie moet dan blijken dat iedere Bressiaander het een schande vindt dat het zicht van Breskens op die manier bedor ven wordt. Om het de onderne mer nog heter onder de voeten te laten worden, zullen er alsnog schorsingsverzoeken bij de Raad van State ingediend worden om op die manier de zaak te kunnen keren of te vertragen. Op die manier worden nog eens een he leboel bezwaren kenbaar ge maakt, waaronder: 'belemme ring van uitzicht', 'een fabrieks- loods zo dicht bij de bebouwing is uit milieu-overwegingen onge wenst', de bouwvergunning druist in tegen het bestemmings plan Waterfront en Kom Bres kens', en 'veel activiteiten in Breskens worden door de bouw bemoeilijkt'. Roosendaal zelf wil daar graag bouwen omdat hij met zijn con structiebedrijf uit zijn jasje ge groeid is. Op de Middenhaven dam wil hij nu een loods met kantoorruimte neerzetten van 600 vierkante meter met een nokhoogte van 7.80 meter. In zijn bedrijf werken drie men sen. Hij wil graag op de Midden havendam zitten omdat het vol gens hem noodzakelijk is voor zijn bedrijf. 'Watergebonden' noemt hij het in een reactie, van wege de werkzaamheden voor de scheepvaart. Hij is wel bereid om een constructief gesprek te voeren. „Ik begrijp de bezwaren. Ik hoop dat zij mijn argumenten ook begrijpen. Maar misschien is het niet goed om met een bedrijf tussen de boze buurmannen te zitten." EHBO'ers van de afdeling IJzendijke oefenen in het aanleggen van voetverbanden. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Advocaat-generaal mr. H. Bergkotte heeft bij het Gerechtshof in Den Bosch verhinderd dat de 25-jarige Bredase S. B. onmiddellijk naar Suriname kan vertrek ken. De Bredase politierechter mr. A. Cohen, officier van justitie mr. H. v.d. Meijden, advocaat mr. J. Schoenmakers en het CAD had den dat samen met B. geregeld. De aan drugs verslaafde vrouw mocht vanuit de cel rechtstreeks naar haar geboorteland terug om onder leiding van een zus af te kicken. De advocaat-generaal had aan die zorgvuldig voorbereide actie echter geen boodschap. De dag voor S. B. vrij zou komen om haar koffers te pakken, liet hij haar het vonnis betekenen van een oude hoger beroepszaak. Daarin werd B. tot drie maan den veroordeeld met aftrek van 'voorarrest. Mr. Bergkotte wilde per se dat B. de resterende ze ventig dagen van deze straf voor haar remigratie ging uitzitten. De beslissing in Den Bosch zit de Bredase officier niet lekker. „Ik heb alles geprobeerd om haar de mogelijkheid te bieden naar Suriname te vertrekken. De uitvoering van het arrest van het Hof verhinderde dat helaas", al dus mr. Van der Meijden. Voor de Bredase en haar advo caat betekent de gang van zaken ook een teleurstelling. „Een goed initiatief is gedwarsboomd. Je komt niet vaak zo'n concreet aanbod om af te kicken tegen. En alle partijen gingen er in mee. De advocaat-generaal heeft de regels heel strak toegepast", aldus mr. Schoenmakers. Wat B. betreft bleek de teleur stelling tijdens de zitting deze week tegen haar broer H. B., waar ze als getuige was aange voerd. Huilend vertelde ze daar dat haar moeder nu probeert de vlucht over te boeken naar me dio december. De familie had geld bijeen ge bracht voor het vliegticket naar Paramaribo. Dat was in overleg met alle betrokkenen voor de zitting van de Bredase politie rechter al gekocht. B. wil defini tief weg uit het drugs wereldje in Breda. Door onze medewerker Willy van Leeuwen IJzendijke - De afdeling IJzendijke van de EHBO viert zaterdag 17 oktober het veertigjarig bestaan. Voor voorzitter Fien Himschoot en zijn bestuursleden voldoende aanleiding er een feestelijke dag van te maken. Een EHBO'er is on misbaar in de huidige samenleving, waar grote, maar ook kleine ongeluk ken vrijwel dagelijks voorkomen. „Een EHBO'er is geen dokter en gaat niet dokteren. Schoenmaker blijf bij je leest," al dus Herman Baillie en Fien Himschoot van de jubilerende afdeling enkele dagen voor de feestdag. Op 15 september 1952 is de af deling IJzendijke van de EHBO opgericht. Steunpilaren van het eerste uur waren Van Bonninghausen, Hubert Wijffels, Frida de Pauw en Rita Haverbeke. De pastoor was ook aanwezig bij de oprich tingsvergadering, want de EHBO had toen nog een katholieke achtergrond. De contri butie bij de oprichting bedroeg toen tien cent per lid, terwijl er door de toenmalige gemeente IJzendijke een subsidie werd ver strekt van maar liefst 106 gulden. Volgens de notulen van de secretaris is er in 1966 een eerste buitenoefening gehouden. IJzendijke werd eerste in districts wedstrijden en be haalde tijdens de landelijke wedstrijden zelfs een zevende plaats. Favorieten „Onze afdeling heeft zowel diepte- als hoog tepunten gekend," weet voorzitter Fien Himschoot, terwijl de andere bestuursleden meeluisteren. Vooral de jaarlijkse toneel voorstellingen trokken veel bezoekers. Her man Baillie, Guust de Wijnckel en Erna de Smet waren de favorieten. „Die voorstellin gen zijn voor ons altijd een goede bron van inkomsten geweest," aldus Himschoot. - „Het uitgangspunt van onze club is natuur lijk waar nodig eerste hulp verlenen. Een hoogtepunt voor ons was het feit dat we nog 150 leden hebben gehad. De heer Pollet heeft hierin zeker een aandeel gehad. Later is er een dalende lijn opgetreden. We zitten nu op 56 leden. We worden veel voor evene menten in de regio gevraagd, zoals voor wie lerwedstrijden, triathlon, Meerminnefeesten en ga zo maar door. Ieder lid is bij ons ver plicht om na het behalen van het diploma zes herhalingslessen te volgen en een keer verbandleer. Ook geven we les op de basis scholen. We houden er geen extra leden aan over, maar we vinden dat dit ten goede komt aan de gemeenschap." Dat EHBO in veel bedrijven ook verplicht is gesteld, is voor de EHBO-vereniging meege nomen. Stilaan komt er dan ook weer meer belangstelling voor de EHBO-lessen. Het bestuur van IJzendijke, bestaande uit Fien Himschoot, Herman Baillie, Antoinette Tho- maes, Jozien du Pon, K. Speijer en F. Maas, timmert dan ook hard aan de weg. Veranderingen „Het is voor iedereen goed herhalingslessen te volgen," vult Jozien du Pon aan. „Het in structieboekje verandert voortdurend. Bij ons zijn er nog veel oude verbanden ingeha- merd. Dt verandert ook steeds." Volgens voorzitter Himschoot is het regel matig opfrissen van de EHBO-kennis ge woon een must. „Je hebt zoveel huis-, tuin en keukenongevalletjes. Wat te denken van de verschillende alwasmiddelen, allemaal met hun specifieke eigenschappen of soorten verbrandingen." De jaarlijkse oefening zou door iedere gedi plomeerde moeten worden gevolgd. Onder toezicht van huisarts N. van der Maas wor den dan verschillende situaties behandeld. „Een EHBO'er moet onderkennen wanneer het een epilepsie-aanval is of suikerziekte. Wij hebben een prima telefoonketen opgezet bij rampenoefeningen. Tijdens een laatst ge houden oefening waren we allemaal alert en zeker in korte tijd op de plaats van het on heil. Ons werk kun je niet vergelijken met bijvoorbeeld een Rode Kruis. We strijden zeker met dezelfde inzet, als individu ben je gewoon sneller inzetbaar." Spektakel Himschoot verleende al regelmatig assisten tie, zoals bij een ongeval aan de Turkijeweg. „Je doet dat gewoon als EHBO'er, daar ben je voor," vervolgt Himschoot. Volgens secre taris Herman Baillie hebben sommige toe schouwers wel eens te hoge verwachtingen. „Het lijkt wel eens alsof je niets doet. Een buitenstaander verwacht grote verbanden en spektakel. Zo is het gelukkig niet altijd," aldus Baillie. „Een goede diagnose stellen dat is belangrijk." De andere bestuursleden sluiten zich daar graag bij aan. De afdeling IJzendijke is uit een diep dal gekropen, maar zaterdag 17 ok tober is er reden voor feestvreugde. „We zijn nu weer een bloeiende vereniging met een harmonieuze samenwerking tussen leden en bestuur," besluit Himschoot. Het programma voor zaterdag 17 oktober ziet er als volgt uit: 16.30 uur receptie in Hof van Koophandel, omstreeks 17.00 uur huldiging van drie jubilarissen en 19.00 uur begin feestavond voor de leden. Het streeklandbouwmuseum van start te kunnen gaan. heeft nog heel wat geld nodig om in St. Anna Ter Muiden weer FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever St. Anna-Ter Muiden - Het streeklandbouwmuseum West Zeeuws-Vlaanderen is er nog steeds niet in geslaagd genoeg geld bijeen te schrapen om in St. Anna Ter Muiden een nieuwe start te maken. Het voortbestaan van het museum hangt af van het resultaat van een binnenkort te starten actie om bij bedrijven en instellingen geld los te peuteren. Dat geld is nodig om een oude landbouwschuur te kunnen kopen en te verbouwen tot nieuwe huisvesting van het museum. Hoeveel het allemaal precies gaat kosten is ook nog niet bekend. Het museumbe stuur wacht op een rapport van de Grontmij, waarin uit de doeken zal worden gedaan hoe een en ander het beste kan worden opgezet. Het landbouwmuseum was tot begin dit jaar gehuisvest in een meer dan tweehonderd jaar oude landbouwschuur in Heille. Na onenig heid met de eigenaar over de huurprijs kon de stichting de ruim dui zend landbouwvoorwerpen inpakken en op zoek gaan naar een nieuwe locatie. Die werd gevonden in de vorm van de landbouw schuur aan de Grevelingseweg in St. Anna Ter Muiden. Aanvanke lijk was het bedoeling het nieuwe museum nog afgelopen zomer te openen, maar daar is het bestuur van terug gekomen. Eerst wil men de financiële zekerheid dat men het museum ook daadwerkelijk draaiende kan houden. COLLECTE - DE collecte voor de Nierstichting heeft ƒ2.169,54 opgebracht. BOLLING - Aan een bolling namen 84 personen deel. Uit slag: 1. J. Focke-R. Willems- C. van Landschoot, 2. J. Goethals-E. de Sloovere-P. Verstrijnge, 3. J. Blondeel-E. van Haverbeke-P. van Pame- len. VERKEER - In verband met wegwerkzaamheden in kern Aardenburg is er in d,| straten rond de Sint-BaafsJ kerk, Sint-Bavostraat, gUj" terskwartier en Tuimelsteen.f straat, eenrichtingsverkee ingesteld. FONDS - Het aantal gifteii voor de restauratie van deto. ren van de rk kerk is intussen i zo groot dat het bedrag van I 19.000,- is overschreden Het streefbedrag is 20.000.. Kapelle, 7 oktober - Veiling Hol land Zeeland. Cox Op 6 ton 1-2 80/85 32, 75/80 40, 70/75 44, 65/70 37, 60/65 22. Elstar, 25 ton: 70/80 kl. 1-2 36, 1-3 37, II-2 30, 65/70 1-2 30. Golden delicious, 25 ton: 90/op kl. 1-3 30, 80/90 1-2 42, 1-3 37, 70/80 1-2 56, 1-3 48, 65/70 kl. 1-2 25, kl. 1-3 29. Jona gold, 6 ton, 90/op kl. 1-2 30, 80/90 60, 70/80 88. Blok peren: Saint Remy, 2 ton, kl. kl. 1-2 70/80 36, 60/70 33. Conference, 10 ton, kl. Ii-2 66. Doyenne du Comice, 19 ton, kl. 1-3 kl. II-2 85/95 95 56, 75/85 153 76, 65/75 173 94. Elstar, 6 ton, kl. I 80/85 32-38, 70/80 32-47, 65/70 39. Rode boskoop, 6 ton, kl. I 85/95 30-37, 75/85 30-39, 65/75 38. Cox O.P. 2 ton, kl. I 75/85 30. 70/75 30, 65/70 30. Jonagold, 9 ton kl I I 30, 80/90 34-57, kl. II 30, 70/finT 68-83, kl. II 46. 65/70 33. Golden I delicious, 4 ton, kl. I 80/90 30 I 70/80 30-36. Goudreinette, l ton I kl. I 75/85 31. Kavel peren; Con-1 ference, 9 ton, kl. i kl. Ii 65/71 I 101-102, 82-87, 55/65 95 33-80 45/55 32-34. Beurre Hardv ton, kl. I 70/80 70. Gieser Wilde- mann, 2 ton, kl. I 70/80 I2j) 60/70 95. Bonne Louise, kl 11 60/70 76, 50/60 42. Doyenne du Comice, kl. I kl. II 85/95 90 66 I 75/85 152 81, 65/75 172 96. Zacht fruit: zw. bes, 500 gr. 130 ds. loo I Frambozen gl. 150 gr. 100 ds 290. Rd. bes 150 gr. 370 ds. 140.! 230. Bramen 150 gr. 100 ds 370 200 gr. 20 ds. 130. Van onze verslaggever Roosendaal - De bruidsmodezaken van Libel en Papillo worden verkocht. De toekomst van de franchisezaken, standige opererende bedrijven die allemaal onder een i werken, is voorlopig nog niet duidelijk. Eigenaresse L. Hack bevestigt bruidsmodezaken failliet wart - FOTO PETER NICOLAI dat ze een aantal zaken, die in eigen beheer waren, heeft ver kocht of dat er plannen voor zijn. De winkel in Breda is in middels verkocht. De enige zaak die Hack momenteel nog in eigen beheer heeft, is gevestigd in de Roosendaalse Raadhuis straat. Maar ook daar wordt een koper voor gezocht. Overigens is Hack behoorlijk aangedaan door de gang van za ken de laatste maanden: het fail- lisement van Creatie Libel en Limo, ontwerpbureau en kle- dinggroothandel en eigendom van Hack; een gerechtelijke pro cedure over ontwerpen die zij van één van haar voormalige medewerksters gestolen zou hebben. „Er is zoveel met mod der gesmeten en er zijn zoveel fouten gemaakt dat ik er even schoon genoeg van heb", aldus Hack. Schone lei De eigenaresse van een aantal bedrijven is met name veront waardigd over het door elkaar haren van haar ontwerpbureau en de bruidsmodezaken. „Dat heeft de bruidsmodewinkels geen goed gedaan. Klanten wa ren van mening dat ook de terwijl die hier volledig staan. Maar ik blijf door alle It genslag niet bij de pakken neer zitten. Ik ga met een nieuweeet manszaak verder. Een s< lei, maar ik blijf wel in handel", aldus Hack, die bt weert een uitvinding te hebbe: waar ze mee verder kan. „Dat is octrooi op aangevraagd en ga daarmee door. Het ontwerpt van bruidsjaponnen wordt belangrijkste werkgebied." Minder geslaagd Hack geeft toe dat het teg kertijd ontwerpen van bruids mode en deze verkopen via kels een minder geslaagde binatie is. „Schoenmaker bi bij je leest. Dat spreekwooi hier van toepassing. Van; mijn besluit om door te gaan het ontwerpen van dit soort ding. Ze houdt nog steeds dat haar failliete ontwerpbi Creatie Libel levensvatbaar! had en heeft „Maar de medewerking die geven wordt om dit bedrijf t staande te houden, is minima geweest. Ik begrijp dat niet",| sluit Hack, die daarbij niet meer te lang stil wil staan'. I Van onze verslaggever Ossendrecht - De Raad van Commissarissen heeft de jaairej kening van het Logistiek park Ossendrecht (LPO) over 19911 nog niet goedgekeurd. Officieel had dat in juli gebeurd moei ten zijn. Op verzoek van beide Ossen- drechtse commissarissen Swil- lens en Van Donschot moet ex- LPO-directeur Plompen ophel dering geven over een aantal hoog uitgevallen verzamelposten in de concept-jaarrekening. Wettelijk is het mogelijk de goedkeuring van de jaarrekening een half jaar uit te stellen. De speciale belangstelling van de commissarissen gaat onder meer uit naar een bedrag van 3 tot 4 ton dat door het onder zoeksbureau Kolpron aan het LPO in rekening is gebracht. De Raad van Commissarissen wil ondermeer dit bedrag nader ge specificeerd zien. Volgens commissaris Van Don- schot, tevens CDA-raads-lid in Ossendrecht, behelzen de vragen financieel-technische aspecten van de jaarrekening. Volgens haar en PvdA-raadslid Jaspers is er geen aanleiding te veronder stellen dat er met de cijfers ge knoeid zou zijn. "Het LPO is binnen de door de gemeenteraad vastgestelde budgetten geble ven", aldus Jaspers. De concept-jaarrekening ligt voor de Ossendrechtse raadsle den vertrouwelijk ter inzage bij de gemeentesecretaris. Naar ver wachting worden de jaarstuk ken, indien mogelijk al vergezeld van de stukken over 1992, in no vember door de Raad van Com missarissen vastgesteld. Daarna komt de jaarrekening 1991, op de agenda van de gemeenteraad. Zoals gemeld is de LPO bv per 1 juli uit de lucht. Directeur Plom pen die zichzelf via zijn eigen bv op uurbasis had doorverhuurd aan de LPO bv is sindsdien i recteur af. Wel is Plompen i belast met de financiële afwikj keling van de LPO bv. De werd afgeblazen nadat de p»j vincie weigerde mee te werkesl aan de tot standkoming van eeil logistiek park in de polder W Ossendrecht. De gemeente enwl Nationale Investeringsbank heb ben elk 1,5 miljoen in de voorbe reiding van het LPO gestoken I Dat geld trachten ze via een pro-I cedure van de provincie terug Bi krijgen. Plompen was gisk-'T avond niet bereikbaar voor com mentaar. Van onze verslaggever Den Bosch - Ongeveer de l van de Brabantse Statenleden laat vandaag verstek gaan op o historische ontmoeting me' Zeeuwse en Limburgse collega I Iclusief de zeven gedeputeerd 1 hebben zich veertig van de Brabantse Statenleden aa meld. „Een aantal dat sterk W selt. Nu eens komt er een dan valt er weer een af, een voorlichtster van de pro" I cie. Onder de afzeggers de I tenleden Vreedenburgh en I bels die Commissaris der Kon gin Houben laten weten vanaf 'andere prioriteiten te heoo I Door L. Stevens Prinsenbeek - Overheden zitten altijd in geldnood. Dat geldt zeker voor de ge meenten en provincies. Ze moeten steeds méér doen voor minder geld. In die kringen klinkt dan ook steeds luider de boodschap dat de gemeentelijke en provinciale belastingen flink moeten worden verhoogd. Dit probleem is volgens goed Nederlands gebruik aan een commissie van deskundigen voorgelegd. Deze commissie, genoemd naar haar voorzitter prof. dr. C.A. de Kam, heeft op 28 augustus 1992 rapport uitgebracht. Dat rapport draagt de uitdagende, maar ook verwarrende titel 'Belastingen omlaag'. Deze aanduiding wekt verba zing, want de opdracht aan de commissie was juist te zoeken naar mogelijkheden tot verrui ming van het belastinggebied. Dit valt moeilijk te rijmen met een gesuggereerde belastingver laging. Kijkt men wat beter naar de precieze bedoeling, dan komt al gauw de aap uit de mouw. De gemeentelijke en provinciale be lastingen moeten worden ver hoogd, maar dit moet worden gecompenseerd door verlaging van de rijksbelastingen. De be- 'lofte 'belastingen omlaag' blijkt dus niet meer dan een ludieke woordspeling. De belasting plichtige is gefopt: hij betaalt riet minder, maar wel aan een lagere overheid. Of hij hier vro lijker van wordt is zeer de vraag. Decentralisatie Grotere eigen verantwoordelijk heid van de gemeenten en pro vincies betekent dat zij over eigen inkomstenbronnen moeten beschikken. Maar dit mag niet tot gevolg hebben dat het door het rijk opgebouwd belastings telsel wordt verstoord. Gemeenten en provincies mogen geen eigen inkomstenpolitiek voeren. Dit legt belangrijke be perkingen op aan de gemeente- h)ke en provinciale belasting heffing. Om die reden stellen de gemeentelijke en provinciale nemngen in Nederland nauwe- "Jks iets voor (zie tabel 1). De gemeenten en provincies zijn voor hun financiën nagenoeg ge- Mei afhankelijk van het rijk. ^preiding van verantwoordelijk- f ï?.r versterking van het be stuurlijke draagvlak is politiek n de mode. Het rijk treedt terug en gunste van de provincies en ^Iw8nten- Het bestuur moet liggerT de burger komen tc Üf/ decentralisatieproces gaal Z.V£® de gedachte dat de bur- vn u beste weet wat goec or hem is. De commissie-De arn^ Vlndt hierin een belangrijk g ment om het gemeentelijk dract3™/*11"3*6 heffingsgebiec Sf? v.®rbogen. De lagen eigen n door ruimen meen F- beffingsbevoegdhedei financiële armslag om eer

de Stem | 1992 | | pagina 22