Tweede ronde in Roemenië Han Leger VS tegen interventie in Bosnië KORT Open Oud-communist Ion Iliescu neemt afstand van kandidaat oppositie Nederlandse opgepakt wegens witwassen van druggeld Nova Zembla: Erfgenaam van de Koude Oorlog UNITED WE STAND, AMERICA EG-minis BUITENLAND At GREENPEACE: m Karische Zee dumpplaats i voor kernafval. BUITENLAND 'Britse koningin gaat belasting betalen' Dehaene zoekt steun bij oppositie Perot houdt VS nog even in spanning Labour omarmt 'Maastricht' Monsterzege Lega Nord in Itabë Suharto weer kandidaat presidentschap Spanjaarden: broekriem aanhalen Togo steunt massaal nieuwe grondwet Japanse 'peetvader' koopt rechtszaak af Z-Afrika laat omstreden gevangenen vrij Leidende Chinese 'havik' overleden fc DE STEM DINSDAG 29 SEPTEMBER 1992 Van onze redactie buitenland New York - De opperbevel hebber van de Amerikaanse strijdkrachten generaal Colin Powell is vierkant tegen een beperkt militair ingrijpen van de VS in Bosnië. De generaal zet ook grote vraag tekens bij de VN-plannen om boven Bosnië een vliegverbod voor Servische vliegtuigen in te stellen. De opmerkingen van Powell ma ken duidelijk dat er op hoog ni veau in Washington verschil van mening bestaat over het eventu eel inzetten van Amerikaanse troepen in Bosnië. Powell verzet zich ook tegen het plan van het Amerikaanse mi nisterie van defensie om vanuit de lucht Servische stellingen te bombarderen om de Serven zo te dwingen hun aanvallen op de Bosnische hoofdstad Sarajevo te staken. Inmiddels meldt de Kroatische radio dat de Servische troepen rond Sarajevo zich opmaken voor een grootscheepse aanval op de stad. Er is gisteren de hele dag fel ge vochten in de buitenwijken van Sarajevo. Een poging van Bosni sche militairen om een Servische positie bij Sarajevo te heroveren, mislukte. De speciale VN-afgezant Cyrus Vance en de EG-bemiddelaar David Owen zijn in de Servische hoofdstad Belgrado aangeko men. Het overleg is in eerste instantie gericht op het verkrijgen van vrijgeleides voor burgers, die Bosnië-Hercegovina willen ver laten. Het tweetal zal ook proberen te bereiken dat Prevlaka, een klein maar strategisch belangrijk schiereiland in de Adriatische Zee, zal worden gedemilitari seerd. Vanuit Prevlaka bedrei gen Servische troepen de aan voer via land naar Sarajevo en blokkeren ze de haven van Du- brovnik. Op Schiphol zijn maandag 120 militairen aangekomen die dien den in het Nederlandse verbin dingsbataljon in het voormalige Joegoslavië. Zij hebben hun ter mijn van zes maanden bij de VN-vredesmacht er op zitten. Een paar uur eerder stapten bijna honderd anderen op het vliegtuig naar Zagreb om hen af te lossen. Eerder deze week wa ren al 27 militairen op sleutel functies naar het voormalige Joegoslavië overgebracht. Een dagelijks terugkerend beeld in Bosnië: verwanten treu ren op een kerkhof over het verlies van een dierbare. - foto afp Bukarest (rtr) - De Roemeense kiezers hebben bij de zondag gehouden verkiezingen geen van de presidents kandidaten aan de absolute meerderheid geholpen en geen van de partijen aan een duidelijk overwicht in het parlement. waardoor zij hun land en huizen kwijt zouden raken. De huidige president Ion Iliescu en zijn neo-communistische aan hang lagen maandag, naar uit de eerste officieuze resultaten bleek, op kop, zowel bij de presi dents- als bij de parlementsver kiezingen. Iliescu heeft volgens deze resul taten 42 procent van de stemmen gekregen, veel meer dan zijn naaste rivaal Emil Constantines- cu, rector van de Universiteit van Bukarest, die 33 procent be haalde. Het ziet er dus naar uit dat over twee weken een tweede en be slissende stemronde voor de pre sidentsverkiezingen gehouden moet worden. In de parlementsverkiezingen, waaraan meer dan 60 partijen meededen, was het Hiescu's De mocratisch Front voor Nationale Redding (FDSN) die, tegen de verwachtingen in, als beste uit de bus kwam. Volgens voorspellingen van het Nationaal Bureau voor de Sta tistiek komt de FDSN uit op 22,5 procent van de stemmen en de Democratische Conventie van van Constantinescu op 19,4 pro cent. Afgaande op verklaringen van van vertegenwoordigers van ver scheidene kleinere partijen valt te verwachten dat zich in het parlement twee blokken zullen vormen. De linkse en nationalistische partijen rond het FDSN zullen in het 328 zetels tellende parle ment circa 25 zetels meer krijgen dan de DC plus centrumpartijen en minderheden. De DC heeft het slechter gedaan dan op grond van opiniepeilin gen was verwacht. De Conventie, een verzameling van 18 partijen en pressiegroe pen, is er kennelijk niet in ge slaagd de kiezers ervan te over tuigen dat zij een samenhangend geheel is. De DC wordt gezien als een ver zameling van partijen, die te kampen heeft met interne con flicten en wier politieke bood schap vaag is. Vooral op het platteland zijn mensen bang dat de DC het lan deigendom van voor de Tweede Wereldoorlog wil herstellen, Anderen menen dat aanhangers van de Conventie het uit gemak zucht niet nodig hebben gevon den te stemmen omdat hun par tij volgens de peilingen toch de grootste zou worden. Petre Roman, oud-premier en leider van het centrumrechtse Nationale reddingsfront (FSN) vond het triest dat de 'machtig ste partij van Roemenië nog steed een communistische is'. Aan het verloop van de verkie zingen valt volgens hem af te le zen dat de mentaliteit die hoort bij een een-partij staat nog steeds heerst, aldus Roman, ver wijzend naar de dagen van dic tator Ceaucescu toen verkiezin gen een verplicht ja-zeggen te gen de communisten inhield. Volgens buitenlandse waarne mers zijn de verkiezingen zonder incidenten verlopen. Ook is ner gens melding gemaakt van fraude bij het tellen van de stemmen. Honderden ]onge Roemenen hadden gisteren meer belangstelling voor de komst van Michael Jackson, dan van de presidentsverkiezingen. Op het vliegveld van Bukarest probeerden ze een glimp op te vangen van hun geeft Jackson in Bukarest een concert, het enige in Oost-Europa tijdens zijn tournee. voor de uitslagen idool. Donderdag - foto afp VERVOLG VAN VOORPAGINA De bende stond onder leiding van kop stukken van de Colombiaanse drugkar tels, die via de haven van Livorno co caïne 'exporteerden' naar Europa en de VS, waar leden van de drie voornaamste criminele Italiaanse organisaties - de Si- ciliaanse maffia, de Napolitaanse ca- morra en de Calabrese 'ndrangheta- voor de verspreiding zorgden. Het oprollen van de smokkelbende begon vrijdagavond, toen de Italiaanse politie in een Romeinse tearoom José Duran ar resteerde. Als hoofd van het kartel van de Colombiaanse stad Pereira gold Duran als een van 's werelds meest gezochte drughandelaren. Samen met hem werd Felipe Villaquiran, de vertegenwoordiger van het kartel in Europa, vastgenomen, alsmede de Neder landse Betty Martens, die zich zou heb ben gespecialiseerd in het witwassen van zwart geld. Het kartel van Pereira, dat niet alleen co caïne exporteert maar ook fungeert als 'schatmeester' voor de andere Colom biaanse drugkartels, wordt beschouwd als een van de belangrijkste van Colom bia, vooral sinds Pablo Escobar, de leider van'het machtige kartel van Medellin, te zeer verwikkeld is geraakt in problemen met de justitie. In Italië zijn in totaal 34 personen gear resteerd, die met behulp van bouwonder nemingen en import-exportbedrijven voor rekening van Italiës meest gezochte gangsterbazen (onder wie de eerste man van de maffia, Toto Riina, en de pas gearresteerde camorra-leider Carmine Alfieri) zorgden voor het witwassen van de opbrengsten van de drughandel. Eenmaal omgewisseld in lires werd het geld weer teruggesluisd naar Colombia, waar de import van dollars verboden is. Het hoofdkantoor van de organisatie be vond zich in een Romeins herenhuis waar officieel een 'Europese Organisatie voor Dierenbescherming' zetelde. Hoe de politie achter de identiteit van drughandelaren en 'money-launderers' is gekomen, is niet bekend gemaakt, maar volgens insiders is bij het onderzoek op grote schaal gebruik gemaakt van infil tranten, die onder meer een valse finan cieringsmaatschappij hadden opgezet om de maffiosi aan te sporen hun zwarte geld daarin te beleggen. Na de arrestatie van de maffiose gebroe ders Cuntrera, twee weken geleden in Ve nezuela, is nu weer een bewijs geleverd dat de Italiaans-Amerikaanse samenwer king in de strijd tegen de maffia vrucht afwerpt. En daarmee is het oprollen van deze bende ook een postuum succes voor de vermoorde rechter Giovanni Falcone, die jaren heeft gewerkt aan het tot stand komen van die samenwerking. Maar ook is gebleken, dat de onderlinge samenwerking tussen de grote internatio nale misdaadsyndicaten inmiddels een hoge graad van perfectie heeft bereikt. Niet alleen hebben Colombianen en Ita lianen een keurige taakverdeling tot stand gebracht, maar ook blijken de drie Italiaanse criminele organisaties, die elk aar tot voor kort buiten hun eigen gebied nog op leven en dood bestreden, tot een gebiedsafbakening te zijn gekomen. Ten slotte is er genoeg voor iedereen. Bij de politie-operatie is in de VS, Groot- Brittannië en Italië in totaal 240 kilo co caïne en 62 miljoen dollar in beslag geno men, terwijl het totale bedrag aan diverse valuta dat opgeslagen lag in een Lon- dense kluis van 20 vierkante meter nog steeds niet is geteld. Verontrustend is verder, dat in Italië ook voor 90 procent zuivere heroïne is aange troffen, die niet afkomstig is uit Azië, maar in Zuid-Amerika is geoogst. De on derzoekers leiden daaruit af, dat de Co lombiaanse kartels, nu de cocaïnemarkt in Europa en de VS verzadigd raakt, be zig zijn om over te schakelen op de ver bouw van papavers, die (met behulp van Chinese chemici) ter plekke wordt geraf fineerd. Voor de Siciliaanse maffia betekent dat dat de jaren '80, waarin zij - meestal met bemiddeling van de Turkse maffia - opium importeerde uit de Zuidoostaziati- sche Gouden Driehoek, om die vervol gens op Sicilië zelf te raffineren, voor goed voorbij zijn. In het nieuwe samenwerkingsverband wordt de zuivere heroïne rechtstreeks vanuit Colombia geleverd, waarna de Ita lianen alleen nog maar voor de versprei ding zorg hoeven te dragen. Met bedui dend minder risico. Amsterdam (anp) - Hoe de reis zal verlopen en wat ze bij Nova Zembla zullen aantreffen, weten de be manningsleden van het Greenpeace-schip Solo niet. Maar dat ze niet zullen wij ken voor de Russische auto riteiten, staat voor hen vast. John Sprange, campagne-lei der aan boord van de Solo, herinnert aan de laatste actie van Greenpeace op Nova Zem bla, nu precies twee jaar gele den. „We slaagden erin vier mensen aan land te zetten. Ze werden gearresteerd, nadat er eerst op hen was geschoten. Het schip dat hen aan land had gebracht, de Greenpeace, werd vervol gens geënterd en opgebracht." Ook deze keer is de Solo alleen met geweld te stoppen, lijkt Sprange te willen zeggen. Als de Russische autoriteiten de Solo de toegang tot de wateren rond Nova Zembla ontzeggen, betekent dat niet het einde van de reis. Welke strategie er in dat geval wordt gevolgd, houdt Sprange liever nog voor zich. „Op weg naar Nova Zembla gaan we be denken wat we in dat geval kunnen doen." Deze week, waarschijnlijk morgen, zet Greenpeace's grootste schip, de Solo, koers naar Moermansk in de Ba- rentszee. Van daaruit voert de reis langs de zuidkant van Nova Zembla, naar de Kari- sche Zee. Nova Zembla is één groot nu cleair kerkhof, wil Greenpeace de wereld duidelijk maken. Op het eiland zelf heeft de Sovjetunie decennia lang kern proeven uitgevoerd. In totaal zijn er meer dan honderd kern bommen tot explosie gebracht, waaronder één van 55 mega ton, de zwaarste explosie ooit op de wereld. De bodem van de Karische Zee, ten westen van Nova Zembla, ligt bovendien be zaaid met lekkende vaten ra dio-actief afval en complete kernreactoren, die werden af gedankt omdat ze verouderd waren. De reis van twee jaar geleden was bedoeld om meer te weten te komen over de kernproeven. De tocht die deze week begint is een speurtocht, een zoekac tie naar de kernreactoren. Op de zeebodem bij Nova Zembla ligt niets minder dan een „dodelijke erfenis van de Koude Oorlog", zegt Sprange. Een overblijfsel uit de tijd van de wapenwedloop tussen Oost en West. De voormalige Sovjetunie telde ruim 130 nucleair aangedreven onderzeeërs. Elke onderzeeër heeft twee kernreactoren aan boord. De onderzeeërs worden nu beheerd door de Gemene best van Onafhankelijke Sta ten. Lang niet alle nucleaire sche pen van de Sovjets zijn nog in actieve dienst. Er zijn er die vanwege de ouderdom zijn af geschreven; er zijn er ook die na een aanvaring te zwaar be schadigd waren om nog gere pareerd te kunnen worden. Een deel van de kernreactoren van die schepen ligt in de Ka rische Zee, gedumpt door Sov jetunie en vervolgens verzwe gen, zegt Greenpeace. De milieu-organisatie denkt dat er bij Nova Zembla ten minste 15 reactoren liggen. Verder liggen er nog 17.000 va ten kernafval en de reactoren van de ijsbreker Lenin. Onderzoek moet uitwijzen of die informatie klopt en of er misschien nog meer verrassin gen op de zeebodem liggen. Tot dusver is het slechts gissen naar de effecten van de nu cleaire vervuiling op het zee milieu. Als de reactoren en de vaten gaan lekken, zullen flora en fauna radio-actief besmet raken. Sprange: „Via de vis zal de straling uiteindelijk op ons bord belanden." De Solo is volgestopt met elek tronische apparatuur om de reactoren op te sporen. Het schip beschikt over sonar en over op afstand bestuurbare onderwatercamera 's. Verder heeft de voormalige oceaansleper van Smit-Tak meetapparatuur aan boord om radio-actieve straling te kun nen vaststellen. Of de Russische autoriteiten de Solo zullen toelaten tot de wa teren rond Nova Zembla is nog onduidelijk. Greenpeace heeft toestemming aangevraagd, maar is nog in afwachting van antwoord. Tot nu is er nog niemand van buiten het Russische ministerie van defensie toegelaten in het gebied. Een Noorse weten schappelijke expeditie werd onlangs geweigerd. Sprange: „De Russen hebben jarenlang hun gang kunnen gaan, omdat ze niemand toelie ten. De marine wil nog steeds alles geheim houden. Door onze komst dwingen we de Russische autoriteiten in ieder geval tot actie." De tocht naar Nova Zembla moet echter niet worden gezien als een poging om de Russen zwart te maken, benadrukt Sprange. „We willen de aandacht vesti gen op de erfenis van de Koude Oorlog. Niet alleen het GOS zit met nucleair aangedreven schepen in zijn maag. Ook de Verenigde Staten, China, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben dergelijke schepen. De vraag is wat daar in de toe komst mee gaat gebeuren." De problemen zijn in het GOS echter het meest urgent, omdat het ongeveer de helft van 's werelds nucleaire schepen be heert en met een ernstig geld gebrek kampt. „Het land is bankroet. We we ten niet hoe ze de problemen denken op te lossen. Tot het jaar 2000 moeten er naar schatting 150 kernreactoren worden gesloopt, omdat ze zijn afgeschreven. Het kost de Rus sen momenteel een jaar om één kernreactor te slopen." Hoe lang de reis van de Solo gaat duren is onbekend. Het Golf van Techennlya Door een ongeluk beschadigde kernreactor, zonder reactor brandstof. Golf van Neypokoyev Radioactief afval in vaste vorm. Golf van Sivolky 4750 vaten kernafval, het schip Bauman, vitale onderdelen van de l nucleaire ijsbreker Lenin en drie reactoren. Golf van Stepovov 1850 vaten kernafval en een beschadigde atoom- onderzeeêr met twee van de nucleaire brandstofstaven jjoorgenekernr^toren. Trog van Nova Zembla 1450 vaten kernafval, een schip met een beschadigdel kernreactor en een vrachtschip met radioactief afval in vloeibare vorm. Golf van Abroslmov 550 vaten kernafval, gedeelten van vier door ongelukken beschadigde nucleaire onderzeeërs met totaal acht kernreactoren, waarvan er drie nog steeds nucleaire brandstofstaven bevatten. anp/bron: GREENPEACE Greenpeace wil met het schip "SOLO" in de Karische Zee de effecten onderzoeken van radio-actief afval op het milieu. duurt ruim een week voordat het schip vanuit Amsterdam in de Barentszee komt. Op acht of negen oktober hoopt het schip de Karische Poort door te va ren, de zuidelijke toegang tot de Karische Zee. Op dat moment kan de speur tocht naar de afgezonken kern reactoren gaan beginnen. „Vanaf dat moment wordt het verloop van de reis ook on voorspelbaar", voorspelt Sprange. Londen - De Britse regering bereidt volgens een dagblad een vermindering van de toelagen aan het koninklijk huis voor, en is met koningin Elizabeth overeengekomen dat zij voortaan be lasting zal betalen. De Conservatieve regering van premier John Major heeft de in- stemming gekregen van de koningin om de financiën van het koninklijk huis te herzien, schrijft The Guardian maandag. Dit naar aanleiding van toenemende kritiek op de Britse eerste fa milie, haar fortuin, de omvang van de gesubsidieerde familie- kring en recent gedrag van leden van de familie. Brussel - De Belgische premier Dehaene probeert nog altijd een uitweg te zoeken voor de politieke problemen waarmee zijn kabinet worstelt. Dehaene heeft zijn voorstellen voor de vol tooiing van de staatshervorming bij de oppositie gedeponeerd, De Belgische eerste-minister heeft de steun van de twee groene partijen en de Vlaamse Volksunie nodig om de nieuwe federale structuur erdoor te krijgen. Gisteren kreeg Dehaene op de valreep wat uitstel om een uit weg te zoeken voor de communautaire problemen in zijn land. De geschillen tussen Vlamingen en Franstaligen over de verde ling van de provincie Brabant, de politieke rechten van Fran staligen in Voeren en de Vlaamse gemeenten rond Brussel en Franstalige belastingen in de hoofdstad, blijven belangrijke knelpunten. Washington - Ross Perot heeft maandag laten weten dat hij waarschijnlijk pas donderdag bekend zal ma ken of hij zal meedoen aan de verkiezingen voor het Amerikaanse president schap. De Texaanse miljardair, die ondanks zijn grote populari teit als potentieel onafhan kelijk kandidaat in juli be kendmaakte niet langer aan de verkiezingsrace te zullen meedoen, zei dat zijn vrijwil ligers zullen beslissen of hij zich alsnog kandidaat zal stellen voor het Witte Huis. Zowel Democraten als Repu blikeinen zijn niet gelukkig met een eventueel heroptre den van Perot. Beide partijen vrezen dat hij stemmen zal weg trekken van hun kandidaten. Blackpool - „Maastricht is een probleem van de Tory's, niet van ons. Een referendum over Maastricht is een slechte zaak, omdat dat alleen maar verdeeldheid zal zaaien." Aldus won Labour's buitenland-woordvoerder Gerald Kauf man gisteren het pleit. Met een overweldigende meerderheid stemden de afgevaardigden op het Labour-congres in Black pool vóór Europese integratie (inclusief de door premier Major uitgesloten sociale paragraaf). En meteen ook tegen een 'splijt zwam-referendum'. Rome - Bij tussentijdse (provinciale) verkiezingen in de Lom bardische stad Mantua heeft de Noorditaliaanse afscheidings partij Lega Nord een klinkende overwinning behaald. De Lega, die in 1990 bij de vorige provinciale verkiezingen nog 12,1 procent haalde en bij de parlementsverkiezingen van 5 april uitkwam op 22,1 procent, zorgde nu met 33,9 procent voor een politieke aardverschuiving. Van de Traditionele for maties wist alleen de linkse oppositiepartij PDS zich te hand haven. De christen-democratische DC en de socialistische PSI zijn in minder dan een half jaar gezakt van 21,7 naar 1,6 pro cent en van 12,9 naar 7,8 procent. Jakarta - De regerende Golkar-partij in Indonesië heeft de zit tende president Suharto opnieuw genomineerd voor een vol gende ambtsperiode, die loopt tot 1998. Het onlangs nieuwgekozen parlement van Indonesië wordt deze week geïnstalleerd en zal begin volgend jaar een nieuwe president kiezen. De Golkar veroverde tijdens de laatste ver kiezingen een ruime tweederde meerderheid in het parlement. Eerder al hebben twee oppositiepartijen zich voorstander ge toond van een herverkiezing van Suharto, die al sinds 1965 in het presidentiële paleis zetelt. Madrid - De Spaanse regering werkt aan een ingrijpend bezui nigingsplan. Volgend jaar moeten de overheidsuitgaven met bijna 13 miljard gulden worden verminderd. Dat is nodig om het begrotingstekort in overeenstemming te brengen met de voorwaarden van de EG voor toetreding tot de economische en monetaire unie. Het is nog niet duidelijk hoe diep de regering in Madrid het mes zet in de sociale uitgaven. Wel heeft premier Gonzales steeds beloofd de belastingen niet te zullen verhogen. Lomé - De overgrote meerderheid van de kiezers in de West- Afrikaanse staat Togo hebben zondaag voor een nieuwe grond wet gestemd. Hoewel de einduitslag nog wel even op zich zal laten wachten, steunt volgens voorlopige uitslagen 80 tot 90 procent van de kiezers invoering van een meerpartijen stelsel. Van de 1,7 miljoen kiesgerechtige Togolezen is zeker driekwart naar de stembus getogen. De nieuwe grondwet maakt de weg vrij voor de eerste vrije verkiezingen sinds Togo in 1960 onaf hankelijk werd van Frankrijk. Er komt dan ook een eind aan een kwart eeuw militair bewind. Tokyo - Een van de machtigste politici van Japan, de 78-jarige Shin Kanemaru, ook wel de 'peetvader' van de regerende libe rale LDP genoemd, heeft een boete van 3000 gulden betaald vanwege vermeende corruptie. Kanemaru heeft toegegeven dat hij steekpenningen heeft aan genomen van een met de Japanse maffia samenwerkend trans portbedrijf ter waarde van acht miljoen gulden. Omdat hij de boete van 3000 gulden heeft betaald hoeft hij niet meer voor de rechter te verschijnen. Dat ontlokte bij de Japanse oppositie en in juridische kringen felle kritiek. Johannesburg - Als gevolg van de afspraken tussen de blanke Zuidafrikaanse regering en het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) zijn een aantal omstreden gevangenen vrijgelaten. Onder hen zijn ANC-activisten, die vastzaten wegens dodelijke bomaanslagen, en een extreem-rechtse blanke, die ter dood was veroordeeld wegens moord op acht zwarten. Het ANC en president De Klerk zijn overeengekomen dat er vóór 15 november in totaal 450 politieke gevangenen zullen worden vrijgelaten, als voorwaarde om de onderhandelingen over een overgangsregering weer op gang te brengen. Beijing - Hu Qiaomu, een van de leidende ideologen van de or thodoxe vleugel binnen de Chinese communistische partij, is maandag op 81-jarige leeftijd overleden. De 'havik' Hu gold als een voorman van de maoistische lijn binnen de partij, die tegenstander is van de politieke en econo mische hervormingen en zich fel verzet tegen de toenaderings pogingen tot het Westen. Hu was vroeger secretaris van partij leider Mao Zedong. pE STEM I van onze verslaggever I ylonte Carlo - De petroche mische industrie heeft hel Ivoor een groot deel aan zich- zelf te wijten dat de bedrijfs tak momenteel in een diep dal zit. peze boodschap had voorzitte: mr Hans van Liemt van de raar, van bestuur van DSM gisteren ii petto voor zijn Europese colle I «a's. Van Liemt sprak ze toe tij dens een jaarvergadering van d gpCA European PetrochemicEL Association) in het Franse Mont j Om de huidige prijzenslag t overleven, voeren de chemiebe Brussel (anp)- De EG-mir het Europees Monetair S gelaten. Zij hebben gister het EMS betuigd. De extra Europese top op 16 ol tober in Birmingham zal w, hen betreft dan ook geen wijz gingen van het systeem oplev ren. De Britse premier, John Majo; wil daar praten over hervormir van het EMS als voorwaarc voor terugkeer van het poi sterling. Minister Wim Kok en zijn colli ga's betuigden echter nadrukki lijk hun loyaliteit aan het bi staande EMS. Hij ziet geen rj den de regels bij te stellen. KL zag de toezegging om de recenj monetaire onrust grondig analyseren, op Europees én wi reldniveau, ook niet als een coi cessie aan de Britten. Die analyse zal tijd kosten ins niet klaar zijn voor de top Birmingham. Mini-Europa De bewindslieden keerden zi< verder en bloe tegen een Euroj van twee snelheden of een min Europa van lidstaten zo: Duitsland en Frankrijk plus Benelux die eraan toe zijn monetair en financieel terrei samen te werken. De Franse president Mitterra: en de Duitse bondskanselil Kohl, zijn ervan beschuldigd soort plannen te beramen va: wege de monetaire perikelen het eenzijdige Britse besluit het EMS te stappen. In beii hoofdsteden is dit bij hoog laag ontkend. Het Ierse pond is gisteren binm de grenzen van het EMS gefr ven door een renteverhoging v: de centrale bank van Ierland, verhoogde de rente op de kortlj pende leningen aan de commi ciële banken van 10,75 nal 13,75 procent. Dat had een po: tief effect op de koers van Ierse pond. Aan het eind van jerui zeel Veel mensen zijn ongeru Aan de GGD-en zijn veel ik met deze brief duidelijk risico op besmetting zo k De maatregelen die zijn g op zaterdag 26 septembe schappelijk adviescollege - ledereen die in directe ingeënt, wordt actief ben vooral degenen die worn geven. - Kinderen en volwasser Een uitzondering zijn dec de volledige serie van dri Alle kinderen tot en met de Provinciale entadmini wachten op een oproep. De personen van 13 tot volledige serie van drie De GGD laat weten waar - ledereen van 41 jaar ei inenting of op natuurlijkt aanbod tot herinenting g Herinenting is in deze far voor de persoonlijke bes Deskundigen uit de Gezel omdat deze groep voor t De GGD-en en de overigi voet te volgen en te best Met deze maatregelen ei is er een verantwoorde Mocht u nog vragen heb opnemen met uw GGD. Rijswijk, 28 september 1 De Geneeskundig Hoofd G.H.A. Siemons, arts

de Stem | 1992 | | pagina 4