Vrees voor polio-explosie BOSPEEN, PEULEN EN RUNDERGEHAKT. Eis 7 jaar wegens moord op collega laken- lunches Lopt Groede iraakt MOC'17 Prijs spoorkaartje elk jaar extra omhoog Massale inenting in Zeeland, Zuid-Holland en deel Brabant Twijfels in Frankrijk Slachtoffertjes WINT U GRATIS EEN WINKELWAGEN - ritax autolease 010-4297355 Zevenbergen: spaarsaldo plots op nul Rondje ROKEN... EDE KLASSE B L naai voordat Dimitri van Over- meire voor 1-0 tekende, na knap in de voorbereidend werk van invaller door Ronny Casteleijn. en. HANSWEERTSE BOÏS-HEL- 1-1, Sxe.Ki.00 ï-z - Huislwloo wa' 0 en het slagvaardigst en kwam v°® |digde rust op 0-1. Het scoorde ook 0-A waarna Ronald Breijaert <j |1 - eindstand op 1-2 bepaalde. Hue a een sterloo was beter en won ve - s. Net diend. Middelburg _Dit succesvol Kuurt eist verbod ljxel's popfestival liutogas morgen I cent duurder If einig lengte in |Oraiije-defensie lieer ministers Isteken geld in llv-pprogramma's [Sterrenregen lin oktober opman ING weg M Britse pond "iet te stuiten Merijntje f de professionals Rente voor banken vandaag iets lager f BOORDEVOL BOODSCHAPPEN? Bospeen, per bos Peulen, 100 gram Rundergehakt, 500 gram 5.49 QQO kilo 14.4^3 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Vanavond al Af en toe een bui Hoofdagent wilde ex-vrouw terug dus voor de hand. Het had opvoedkundige en motive rende waarde. Het grootste deel van mijn spelers wist vooraf het verschil niet tussen een stier en os. Nu wel. Met dierenmishandeling had het niets te maken." d le |s- ï- |e- e- er ag SPELERS op alle 508 golf clubs in Schotland mogen de komende week op kosten van Nick Faldo een stevige whisky drinken. De Engelse golfkampioen tracteert. Het rondje kost 's werelds nummer één 30.000 pond zo'n 100.000 gulden. Met dit gebaar houdt Faldo woord. In juli won hij op Muirfield bij Edinburgh voor de derde keer in zijn leven het Brits Open. In zijn emotionele speech be dankte hij al zijn Schotse supporters. „Iedereen die me de laatste holes heeft aange moedigd, verdient een groot glas scotch." Faldo vond een distilleerder bereid twee grote flessen naar elke Schotse golfclub te stu ren vergezeld van een video band met Faldo's dankwoord op Muirfield. Faldo kan de 30.000 pond overigens best missen. Hij heeft dit jaar alleen al aan prijzengeld 565.320 pond sterling gewonnen, ofwel 1,8 miljoen gulden. I Bijdrage: Rinus de Doelder. Èige, Hongaarse voetbaltrainer San- htingen van de voetballers uit zijn '.en geleden verloor Hongarije thuis r de WK-kwalificatie. Ongelooflijk, nden een ijsbeer en een zeehond." |r bij Anderlecht Peter van Vossen ectie in Voetbal 2000: „Ik heb drie Oranje in de problemen zou komen, om het shirt van Oranje te kunnen aantrekt, moet je ook het gras willen t wel eens. maal in HUMO: „Ik kom uit een ge- dat was alvast een goede leerschool, ilclub moest ik thuis een plaatsje on- IRC: „Als je carrière voorbij is, kun je eigen sport. Maar als je door ziekte U je alleen maar somber van die beel- JRust 3-0, John Akkermans 1-0 en 2-0, lorenbrits 3-1, John Schrauwen 4-1. Tl, Roel Wagenaar 0-1, Theo Jansen 0-2, n Serris 2-2. Rust 0-1, Ed Gagliardi 0-1, Rinaldo [ïst 5-0, Jos van Mechelen 1-0, Corn Die- 3-0, Jos Mechelen 4-0, Theo van Zeist Jan Zeist 7-0. DEN 4-0 - Rust 1-0, Ronald Huygens 1- Dijk 3-0, Ronald Huygens 4-0.. :t in de tweede klasse van het afde- met 3-1 van Groede gewonnen en rtijd de tweede achtereenvolgende ineens voor Hulsterloo, dat Hans- loeg. kele minuten voor het eindsig- terug NOORMANNEN-DOMBURG n Lu- 1 - In deze matige pot scoor pauze Ramond Vader 0-1 en Kees v kruit Sichem 1-1. En daar was al Wil- mee gezegd. -1 en d ge- Gemert - Middelburg is er in ge- beter, slaagd twee puntjes te pai venals door gastheer Gemert met 0-2 Denut- kloppen. uist. In de eerste helft nam de ®ers, 51-1 - klasser uit de provinciale hoo voor- stad een voorsprong via een tr et van fer van Arno Back, die kon J ratting chen omdat de doelman van -1. De thuisclub, William Krooy®^' r ging flaterde. Na de hervat om en knalde Steven Sedo 0-2 bmn en. Middelburg, dat een iets -0 - In zorgder spel op de mat leg.^ ts doel- won daarmee verdiend tot en- puntjes. Kaar ook privé heel gezellig Restaurant Be H>tt Keuwe Ginnekenstraat 3, BREDA, tel. 076-2i ^DDELBO?^ E STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 -JQqr zudï&ï. DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 132ste jaargang I I I I re klasse B van het KNVB-zondag- lede zet gedaan door het bezoekende kn. De grootste zege ging naar TAC 1 kraakte. Ijjel - Bewoners van de Middel- Ijvenstraat in Axel willen dat l gemeente in de toekomst het Hbfestival School's Out in hun Koonplaats verbiedt. Het college Ijn Axel vindt dat een dergelijk Ijstival één keer per jaar moge- Ijli moet zijn, maar wil wel dat IJ organisatie het festival 's Ends op de afgesproken tijd Lt beëindigen. IjziE ZEELAND-C1 ■lotterdam - Autogas (Ipg) wordt Ijirgen twee cent per liter duur- 1(!. De adviesprijs komt daar- Ijoor op 55,9 cent per liter. De liijsverhoging is een gevolg van tonrust op de geldmarkten. -Met de slechts 180 centi- l-eter metende Ajacied Sonny lilooy als grootste verdediger pedt Oranje morgenavond om 0 uur aan tegen de lange No ta in het eerste WK-kwalifica- laduel. Mogelijk zal daarom lsiddenvelder Frank Rijkaard Itkterin bijstand moeten verle- Itffl. llZIE SPORT - B1 |llin Haag - Televisie-program- ia's worden jaarlijks voor hon- ïdduizenden guldens gespon sd door ministeries. Het 65.000 tellende optreden van Isinister Kok in een RTL-pro- |pmma, was aanleiding voor inventarisatie bij de ver- lÉillende ministeries. llZIE BINNENLAND - A3 Utrecht - In de nacht van «oensdag 21 op donderdag 22 rater zullen met enige regel- taat vallende sterren hun spo- langs de hemel trekken. On- 'er gunstige weersomstandighe- ffl zullen dan 10 tot 20 van eze meteoren per uur te zien ijn. De snelle lichtsporen ont- laan doordat stof- en gruis- ïltjes tijdens hun tocht door (dampkring van de aarde heet «orden en gaan gloeien. tasterdam - Ook bestuursvoor- ntter W. Scherpenhuijsen Rom au Internationale Nederlanden 'toep (ING) stapt op. Reden: Ktreden privé-beleggingen. teler dit jaar moesten al vier ffldere ING-bestuurders opstap- P® vanwege privé-transacties niet door de beugel konden. Scherpenhuijsen Rom is ook Wzitter van de Nederlandse tering van Bankiers. I® ECONOMIE - A5 ^sterdam - De dag na het ge keesde Franse referendum over ®»pa is de rust op de Europese '«markten teruggekeerd. Al- "i het Britse pond kelderde »ar recorddiepte. Gisteravond •Mst 2,87 gulden voor een pond 'orden betaald, 26 cent minder op het moment dat de Britse tet uit de EMS is gehaald. De lanse franc kon zich redelijk «ndhaven. '®00K BEURS-A6 IN DEZE KRANT: «ANDAAG 2 KATERNEN Jchtergrond o'onenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids ^"Programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 De reiziger moet weer op het wisselen wachten Van onze verslaggever Utrecht - De tarieven van de Nederlandse Spoorwegen moeten de komende jaren met minstens 1,1 procent per jaar extra omhoog. Dat komt door de op stapel staande privatisering van de Spoorwegen, waardoor de NS binnen zeven tot tien jaar renda bel moeten zijn. Deze stijging van het tarief komt dan bovenop de normale prijs stijging van 6 procent per jaar. Een commissie onder leiding van Rabo-topman Wijffels heeft een onderzoek ingesteld naar de pri vatisering van de Spoorwegen. De conclusie is dat het concern in dat geval moet worden opge splitst in enkele zelfstandig ope rerende bedrijven. Volgens Wijfels is het in geval van privatisering noodzakelijk de forse verliezen van de NS snel weg te werken. Dat kan door ef ficiënter te gaan werken, maar aan een extra tariefsverhoging zal niet te ontkomen zijn. Er zullen straks ook een aantal onrendabele spoorlijnen moeten verdwijnen. Een aantal NS-lij- nen is nu al onrendabel. In de praktijk zal het er straks op neerkomen dat gemeenten, provincies en rijk met extra geld over de brug zullen moeten ko men als die instanties onrenda bele lijnen vanwege het maat schappelijk belang in stand wil len houden. Hoewel de Spoorwegen straks zelf de tarieven mogen vaststel len, is de hoogte daarvan wel af hankelijk van het overheidsbe leid. De verhogingen van de ta rieven moeten volgens NS-top- man Den Besten onder die van de variabele autokosten blijven. Anders verliezen de NS klanten, waardoor het bedrijf minder snel rendabel kan worden. Volgens Den Besten staan er door de komende reorganisatie bij de Spoorwegen in zijn totali teit geen banen op het spel. Omdat de Spoorwegen sterk groeien zal het aantal werkne mers per saldo gelijk blijven en rond 28.000 blijven bedragen. Er zijn namelijk veel extra machi nisten en conducteurs nodig. De banen die door efficiency verbeteringen in bij voorbeeld de administratieve sfeer verloren gaan worden zo qua aantal ge compenseerd. Er wordt naar ge streefd gedwongen ontslagen te voorkomen, zegt Den Besten. opkomst: 70,5 procent In grote delen van Zuid-Hol land, in Zeeland en in vier ge meenten in het Land van Heus- den en Altena zullen deze week duizenden mensen worden in geënt. Maandag is bij een jongen in de Alblasserwaard definitief polio vastgesteld. De afgelopen veer tien jaar is dat niet meer in Ne derland voorgekomen. Kinderverlamming Poliomyelitis, de officiële naam van kinderverlamming, is een ernstige neurologische aandoe ning. Kinderverlamming is ove rigens een zeldzame complicatie na besmetting met het virus. De meeste infecties verlopen symptoomloos of gaan gepaard met griepachtige verschijnselen. Omdat het virus zich via de ont lasting van besmette personen verspreidt, vermindert een goede hygiëne de kans op infectie. Niettemin is Volksgezondheid niet van plan om de scholen in de bedreigde gebieden te sluiten. In Zeeland moeten zeker 150.000 personen zich deze week melden voor een polioprik. Ze behoren volgens dé geneeskundige in spectie tot de risicogroep. Ijltempo De campagne is gisteren in een razend tempo opgezet door de GGD Zeeland in samenwerking met ondermeer het kruiswerk. Vandaag liggen de injectienaal den en van door de entstof door drenkte suikerklontjes al klaar in tientallen kruisgebouwen. Volgens woordvoerder Boog van de GGD Zeeland is de doelgroep bijzonder groot. Weliswaar lo pen jongeren grotere kans polio op te lopen (vandaar ook kinder- (AD VERTE NTIES) Bel voor uw regio sales manager ons centrale telefoonnummer: Twee jongetjes kijken ge schrokken door het kapotte raam van het asielzoekerscen trum van Templin, een plaatsje ten noorden van Ber lijn. Het centrum was de afge lopen dagen het doelwit van Duitse rechtsradicale jonge ren, die het gebouw met brandbommen en stenen be kogelden. Bij die acties raakte niemand, gewond, maar de aangerichte schade was groot. Ook in Wismar kwam het weer tot ernstige ongeregeld heden bij het plaatselijke asielzoekerscentrum. Deze aanbiedingen gelden tot en met zaterdag 26 september a.s. Amsterdam - De Nederlandsche Bank heeft de rente op speciale leningen met 0,2 procent ver laagd. Daardoor kunnen de banken vanaf vandaag goedkoper geld lenen van de centrale bank. Vorige week al verlaagde de cen trale bank de rente op speciale beleningen met 0,4 procent. Vol gens de bank is de twee verla ging mogelijk omdat de positie van de gulden ten opzichte van de Duitse mark is verbeterd. De Nederlandse gulden is samen met de Duitse mark en de Belgi sche frank erg populair bij de valutahandelaren. Haal snel een deelnameformulier bij De Boer. En profiteer van spectaculaire jubileum aanbiedingen! Mis 'm dus niet, onze advertentie in deze krant! OEI Van onze verslaggever Zevenbergen - Onder Zevenbergse spaarders van de Rabobank Noord-Westhoek is onrust ontstaan nadat zij eind vorige week een dagaf schrift kregen met als nieuw saldo het bedrag van nul gulden. Dat blijkt een misverstand. In de envelop met dagafschrift had volgens de Rabobank een bij sluiter moeten zitten, die de nulstand op de spaarrekening verklaarde. In een aantal geval len is dat niet gebeurd. Op 1 april van dit jaar zijn de Rabobanken Noord-Westhoek en Zevenbergen gefuseerd tot de Rabobank Noord-Westhoek. Als gevolg daarvan moesten de spaarrekeningnummers van de Zevenbergse bank veranderd worden. De oude rekeningen zijn opgeheven en het geld overgemaakt op nieuwe rekeningen. De zesduizend spaarders kregen vervolgens een afschrift waaruit bleek dat het saldo was teruggebracht tot nul wegens opheffing van de rekening. Veel mensen lazen, na van de eerste schrik te zijn bekomen, de bijsluiter met de toelichting. Het ontbreken van die toelichting in een aantal enveloppen zorgde voor de nodige verwarring. Binnen enkele dagen krijgen die spaarders een afschrift van hun nieuwe rekening. Mét uiter aard hun tegoed. Directeur Bedrijven Van der Pol 'baalt' dat Ra bobank Nederland heeft vergeten in sommige enveloppen de toelichting bij te sluiten. Volgens de einduitslag van het Franse referen dum over 'Maastricht' heeft 51,05 procent vóór gestemd. Maar het krappe 'ja' heeft zeker niet tot een juichstemming in Frankrijk geleid. De twijfels over 'Europa' zijn er alleen maar door toegeno men. ZIE BUITENLAND-A4 Van onze verslaggevers Breda/Goes - De vrees voor een polio-explosie heeft het ministerie van gezondheid in ijltempo genoodzaakt een massale inentingscampagne op touw te zetten. verlamming in de volksmond), maar de geneeskundige hoofdin spectie wil elk risico uitsluiten. Alleen Zeeuwen die niet langer dan 15 jaar geleden zijn ingeënt hoeven de gang naar het kruis- gebouw niet te maken. In de praktijk betekent het dat alleen een grote groep jongeren van de campagne is uitgesloten. Boog realiseert zich dat niet iedereen op het appèl zal ver schijnen. „Maar wij raden wel iedereen die in aanmerking komt dringend aan te komen". Bekend is dat bepaalde bevol kingsgroepen van Reformatori sche signatuur principiële be zwaren hebben tegen inentingen. „Dat weten we en we hopen dat ze toch komen maar we doen geen bijzondere dingen in die richting", aldus Boog. In het werkgebied van de GGD van het Stadsgewest Breda wordt in vier gemeenten een vaccinatie-campagne gevoerd: in Werkendam, Wijk en Aalburg, Dussen en Woudrichem. Almkerk/Goes - De inten- tingscampagne in het Land van Heusden en Altena start vanavond al in het Rode Kruisgebouw van Almkerk. In Zeeland zijn vandaag overal de wijkgebouwen ge opend van 12.00 tot 14.00 en van 19.00 tot 20.00 uur. Zeeuws-Vlamingen kunnen deze week terecht in wijk gebouwen te Hulst, Honte- nisse, Sluis, Breskens, Oost burg, Terneuzen, Axel en Sas van Gent. De regen die gisteren verwacht werd komt vandaag, maar is afgezwakt tot af en toe een bui. De kans op onweer is klein. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Zeven jaar celstraf en tbs met dwangverpleging. Met die eis hield officier van justitie mr. E. Hoekendijk giste ren voor de Bredase rechtbank rekening met de sterk vermin derde toerekenbaarheid van de 31-jarige Tilburgse hoofd agent R. van A. Die vuurde op 25 maart jl in Kaatsheuvel vijf pistoolschoten af op rijkspolitieman Ronald Neuteboom, die op 19 april over leed. Volgens de officier had dit drama niets met het beroep van beide mannen te maken. De directe aanleiding voor de schietpartij was het feit dat Van A. de voorgaande nacht uit de mond van zijn ex-vrouw had ge hoord dat zij al twee jaar een ge heime relatie met de getrouwde rijkspolitieman had. Van A. wilde zijn ex-vrouw terug, hoe wel hij een nieuwe vriendin had. Vechten Op 24 maart 's avonds hadden Van A. en zijn ex een uren du rend gesprek met een bevriende collega van Van A. en diens vrouw. Toen werd afgesproken dat Van A. en zijn ex elkaar twee maanden niet zouden zien. De vrouw beloofde ook haar vriend zolang niet te zullen ont moeten. Officier van justitie mr. Hoeken dijk haalde aan wat acht getui gen en Van A. zelf in de begin fase van het onderzoek hebben gezegd. Daaruit blijkt dat Van A. wilde vechten om zijn ex- vrouw terug te krijgen. Tegen zijn vriendin zei hij de weken er voor dat hij een einde wilde maken aan de ellende. Hij zou eerst opruiming houden en er dan zelf een eind aan maken. Volgens de officier wist de ver dachte al een hele tijd dat zijn ex een relatie had met een ge trouwde man, dat zij vaak bij Neuteboom thuis kwam en sinds een aantal dagen ook dat zij sa men een relatie hadden. De Tilburgse hoofdagent beëin digde zijn nachtelijk gesprek met zijn ex met :'Je zult van mij geen last meer hebben, meisje'. Na enkele uren slaap kleedde hij zich aan om te gaan werken, be sloot zich toen ziek te melden, meldde zijn bevriende collega op diens antwoordapparaat dat hij zijn ex nooit meer terug zou krijgen, besliste plots dat hij wel voor haar zou vechten, zocht het adres van Neuteboom op en reed naar diens woning. De man was niet thuis. Zijn vrouw zei dat hij aan het werk was. Rivaal Daarop probeerde Van A. op twee plaatsen de meldkamer van de rijkspolitie te bellen, zodat hij via de mobylofoon een af spraak met zijn rivaal kon ma ken. Dat mislukte. I VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) VUL Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. t' Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode; Plaats; Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 maand automatischf 30 De Parkerpen zenden aan; Naam: Adres: Postcode: Z\ kwartaal automatisch... 79.70 Oank/gjronr - Plualt.. In de pen moet komen te staan; (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1