DEN 1 mmi (MO? 6De ideale natuur in de volière9 PLAATSELIJK NIEUVVS Voorzitter Patiëntenplatform Zeeland krijgt steun van gedeputeerde Mechelse Herder Frieda kampioen van België O ciale telefoonkaart bij viering 750 jaar stadsrechten St.-Anna ter Muiden Sp Open brief aan alle ondernemers die zelf keuzes maken. Koor avond in Breskens <end Londen. IULIER LOFFLER CHO AUDIO \RIES DE SMIT )E PLANTENMARKT Ie Vlooswijkstraat. ZEELAND C4 Speirtocht naar sporen Aardenburg Tholen mag honderd huizen bouwen in Buitenzorg III Hoogerheidenaar directeur van Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers 1992 X 6 .oordstraat 41 Terneuzen avenstraat 1B Terneuzen «loordstraat 2 Terneuzen (oordstraat 101 Terneuzen DE ST0V1 fel DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 \fan onzefcorrespondent Sluis -Jh taverne Het Hart van Sluis werd een speciaal (ter gelegemeid van de viering van 750 jaar stadsrechten in St.- Anna 'e Muiden) ontworpen telefoonkaart aangeboden aan bnrgemester Everaers van Sluis. Aan comhissaris van de koningin Van Gelder werd eveneens een ex emplaar iverhandigd. Tevens ontving een delegatie van het organiserende feestcomité van St.-Anna ter Muiden, te weten mevrouw C. van de Vijver en C. Rein- houdt, een exemplaar uit handen van voorzitter Hendrik van Hoeve van studieclub Fortuna uit Sluis. Studieclub Fortuna haakte hierbij in op deze bijzondere gebeurtenis en zal ter afsluiting van het feest programma bij elk huis in St.-Anna ter Muiden een exemplaar gratis bezorgen. De telefoonkaart, die de laatste jaren een echt verzamelobject is ge worden, laat een zicht van deze prachtige gemeente zien naar een pentekening van Groedenaar Bert Kennis. Opnieuw bewees studie club Fortuna, die al vele keren eerder in het nieuws is geweest onder andere als algemene Europese beleggingsstudieclub, niet stil te zit ten eri in te kunnen spelen op de actuele gebeurtenissen. Niet alleen op beursgebied, maar ook als breed georiënteerde club die de actua liteiten ook plaatselijk wil volgen. 'Geef patiënten meer macht' Middel Van onzp/erslaggever urg - Patiënten zouden, naast zorgaanbieders en verzekeaars, de derde volwaardige partij moeten zijn in de gezo dheidszorg. De praltijk is voorlopig echter nog anders, zo viel giste ren te kluisteren in het provinciehuis waar het Patiën- tenplatörm Zeeland nieuwe folders kwam aanbieden aan 'zoggedeputeerde' A. Dijkwel. Op bezoe: m Zeeland gaf staats- secretariSimons nog maar twee weken teug toe dat de patiënten op zijn hst 'een luis in de pels' zijn. „ErVordt nog altijd veel te weinig gtuisterd naar de stand punten vtn patiënten en consu- Van onze erslaggever Oostkape.e - Pootafdrukken, braakballn, vraatsporen en keutels. 1 het Zeeuws Biolo gisch Mueum in Oostkapelle is ranaf 25 sptember een tentoon stelling tj zien die een uitge breid ovezicht geeft van ver- schillendffioorten diersporen. Het gaat; om recente sporen, maar ookam sporen uit het geo logisch -«rieden. Het verhaal wordt gpresenteerd aan de hand van en groot aantal objec ten, foto's en boeiende diorama's (door vefinderende belichting werkelijkleid lijkende schilde rijen). Dpr de aanpak van het thema wide tentoonstelling een speurtoclj zijn voor jong en oud. Aan de obning komt alvast een echte spgrder te pas: M. Jere- miasse, bofd Technische Re cherche 1 eland neemt die vrij dag voor jn rekening. De expos ie is gemaakt in sa menwerk: g met het Natuurmu seum Nijiegen en het Nationaal NatuurM: orisch Museum te Leiden, tj loopt tot 1 februari 1993. menten bij de gezondheidszorg," zo concludeerde voorzitter Lam- bermont van het Patiëntenplat form Zeeland gisteren. Kritiek En gedeputeerde Dijkwel ging in zijn kritiek nog een stapje ver der. 'Meer financiële ondersteu ning en meer beleidsmaatregelen om de patiënten als collectief tot volwaardige marktpartij te laten uitgroeien', zijn volgens hem no dig. Om er meteen aan toe te voegen dat de nota patiëntenbe- leid van het ministerie van WVC 'ernstig te kort schiet'. WVC geeft te weinig aandacht en geld aan met name de regionale plat forms. Volgens Dijkwel hebben de pro vincies al afgesproken samen de minister en de Tweede Kamer hierover te benaderen. Het spreekt vanzelf dat de provincies dat doen: met ingang van vol gend jaar moeten zij de regio nale patiënten-organisaties gaan financieren. In Zeeland, zo waarschuwde Dijkwel, zal dat geld terechtko men bij het provinciaal plat form, niet bij de 45 aangesloten organisaties afzonderlijk. Genoegen Lambermont hoorde het met ge noegen aan. „We moeten een or ganisatie worden waar de over heid, de partijen in de gezond heidszorg niet meer omheen kunnen wanneer men voor ons beleid denkt te moeten bepalen." PASTORAAL WERKER - De bisschop van Breda heeft per 1 oktober tot pastoraal wer ker voor de parochies Aar denburg, Eede en Sluis be noemd Hendrik de Vrieze uit Brugge (25). De installatie is zondag 4 oktober in de paro chiekerk van Aardenburg door de deken van Bergen op Zoom drs. V. Schoenmakers, die deken J. Aarts van het de kenaat Zeeland vervangt om dat deze in verband met stu dieredenen afwezig is. De nieuwe pastoraal werker is geboren in Varsenaere in West-Vlaanderen. BENOEMING - In verband met het reglementair aftreden als lid van het kerkbestuur door I. Paridaen-VandenKer- chove werd als nieuw lid van het kerkebstuur benoemd C. Klijntunte. EHBO - De EHBO-vereniging Aardenburg wil in het seizoen 1992/1993 een cursus hartre- animatie geven voor niet-EH- BO'ers. Belangstellenden kunnen zich voor 30 oktober opgeven bij de afdeling. JONGERENKOOR - Het Jon gerenkoor Aardenburg gaat het 23e levensjaar in met een gevulde agenda. Zondag 4 ok tober zingt het koor bij gele genheid van de installatie van pastoraal werker H. de Vrie ze. Zoals gemeld wordt 8 ok tober in Breskens deelgeno men aan het NCRV-Korenfes tival. Op 8 november wordt vanwege de overkomst van een Filippijnse zuster een themadienst over dat land ge houden. Zaterdag 14 novem ber zingt het koor om 19.00 uur in de parochiekerk van Eede. Op eerste kerstdag treedt het op tijdens de hoog mis. Zondag 27 en dinsdag 29 december worden koorcon certen gegeven in respectieve lijk bejaardentehuis Coens- dike en in de burgerzaal van het Aardenburgse stadhuis. Woensdag 6 januari is de tra ditionele Driekoningentocht. Op 27 november tenslotte wordt de jaarlijkse play- backshow gehouden. OUD PAPIER - Leden van de plaatselijke muziekvereniging halen vrijdag 25 september na 18.00 uur weer oud papier op. CHEMOKAR - De chemokar komt maandag 28 september langs voor het inzamelen van chemisch afval. Klein huis houdelijk chemisch afval kan men ook elke eerste maandag van de maand van 09.00 tot 12.00 uur bezorgen bij het de pot van gemeentewerken aan de Markt. Van onze correspondent Aardenburg - Hondenclub Aardenburg hield zondag op het terrein van de Elder- schans het kampioenschap van België Behendigheid (ADVERTENTIE) REEMTSMA (lachte ondernemer, emtsma Nederland B.V. lanceerde drie weken geleden haar nieuwe reclamecam- pagnWoor het sigarettenmerk West: "Wat nou f 4.60?! West 20 stuks voor f 4.00". ze campagne ondersteunt het al jaren gevoerde prijsbeleid van West. Ijet staat de Nederlandse ondernemer vrij om voor een dergelijk gebaar richting de constfnent te kiezen. Een gebaar dat de verhoudingen binnen de branche geenszins aan tast opdat van verandering in promotie-, prijs- en conditiebeleid geen sprake is. Veria ingen van prijs en handelsmarges zijn hier niet aan de orde. /indt u het, gezien het bovenstaande, normaal dat binnen de branche is opgeroepen ot een boycot van West sigaretten? /indt u het normaal dat een concurrent van West extra mensen inzet om op grote chaal systematisch West uit de schappen te halen om het eigen merk daarvoor in de ilaats te leggen? /indt u het normaal dat deze fabrikant winkeliers onder druk zet om niet meer met West samen te werken? Can dat allemaal in Nederland? /ij vinden van niet. In het marketing denken van Reemtsma Nederland neemt de cons: ment een prominente plaats in. /ij geloven in de vrije keuze van de consument die recht heeft op een gesegmen- teerdianbod in produkt, prijs en verpakking. Een goed ondernemer die zijn marktgebied kent, temt zijn assortiment daarop af. aarom is West voor de meeste verkooppunten een verstandige aanvulling op het sigart ten-assortiment. En wij zullen er alles aan doen om dat zo te houden, zowel in het belan van de consument als natuurlijk in ons eigen belang. Uiteraard met respect voor u als ojernemer, dus ook met een rechtvaardig marge- en conditiebeleid. I 'ij rekenen op de sympathie en op het goede koopmanschap van duizenden onder- neme s die, net als wij, de consument centraal stellen. I iet vriendelijke groeten, .A.M. van Hall J Igemeen Directeur Heemtsma Nederland B.V. KI m K MM IIM MUM UI UÜIU IWlUt UK 15111 UIJUIN S3 JH 1992. De wedstrijden stonden onder auspiciën van het Ver bond Van Hondenvrienden (WH). Aan de wedstrijden werd deelge nomen door 22 'geselecteerde honden, waarvan zeven afkom stig van de hondenclub Aarden burg die tot de besten in deze tak van sport behoort. Er werden vier ronden individu eel afgewerkt. De dieren moes ten daarbij over een spring plank, door een hoepel en over een slootje. Ook moest er een slalom worden genomen. De viervoeter met de snelste tijd en het minst aantal strafpunten mocht zich kampioen noemen. De publieke belangstelling voor de westrijden was goed. De Me chelse herder Frieda van eige naar Danny Dhondt van de 'Scheldewaker' uit Asper werd winnaar. Baas en hond nemen een hindernis - fotowim kooijman Uitslag: 2: Duitse herder Lara van eige naar M. Willems van Waak en Zie uit Deinze. 3: Golden retriever Rocky van eigenaar M. Schautteet van St. Lutgardt uit Assebroek. 4: Mechelse herder Ducky van N. Vuylsteke uit Heist aan Zee, lid van hondenclub Aardenburg. Van onze correspondente Tholen - Zoals het er nu uitziet kan binnenkort in Tholen worden begonnen met de bouw van 100 woningen in het bestemmingsplan Buitenzorg III. De bezwaren van Gedeputeerde Staten en M.J. La- ban tegen dit plan zijn na aanpassing opgeheven. Overslagbedrijf Overbeeke bouwt een overdekte afluitbare laad- en losplaats, waardoor de eis van GS voor een vijf a zes meter geluids wal vervalt. Het bedrijf krijgt voor deze investering een financiële compensatie van de gemeente. De gemeente heeft in verband met deze vergoeding een nieuw juridische fenomeen bedacht 'het servi tuut'. Deze overeenkomst is inmiddels goedgekeurd door de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten en de broederschap voor notaris sen. De gemeente Tholen plant als groene buffer zogenaamde groenblij- vers tussen het overslagbedrijf en de nieuwe woonwijk. Overbeeke mag geen stinkende stoffen zoals mest, levend vee, huiden en vellen meer opslaan. Van onze correspondent Breskens - De Provinciale Commissie Zeeland van de NCRV houdt donderdag 8 oktober een koor- en samenzangavond in de Neder- lands Hervormde kerk te Breskens. Deze avond begint om 19.30 uur en de toegang is vrij. Muzikale medewerking wordt verleend door de christelijk drumfan fare Hosanna uit Axel onder leiding van Robert Jurjens, het ge mengd koor Looft de Heer uit Nieuwvliet onder leiding van Tony Venneman, het gemengd koor God is mijn Lied uit Breskens onder leiding van Arie Lensen en het jongerenkoor Aardenburg onder lei ding van Freddy Moens. Organist is Wim Wildschut. Drs. C.M. Boer- ma, adjunct-directeur radio en televisie van de NCRV, houdt een toespraak. De kerk is open vanaf 19.00 uur. ONLANGS werd Jan Luysterburg uit Hooger- heide directeur van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers (NBvV). Veel mensen denken, dat de ex-leraar - nog steeds gemeenteraadslid, verta ler, tonprater en vogel kweker - nu bij een leuk hobbyclubje zit. Maar de NBvV is met vijftigdui zend leden waarschijnlijk de grootste vogelvereni ging ter wereld en zeker de enige met beroeps krachten. Achter de be scheiden gevel van het NBvV-bureau in Bergen op Zoom schuilt een heel bedrijf met magazijnen vol foldermateriaal en duizenden kooien. Er is zelfs een ringenfabriek gevestigd, die de Neder landse vogelkwekers jaarlijks van twee mil joen vogelringen voor ziet. Door Joyce Ernest SINDS Jan Luysterburg uit Hoogerheide zijn baan als leraar Duits, Nederlands en aardrijks kunde eraan gaf voor het direc teurschap van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers (NBvV), wordt er wel eens ge dacht, dat hij zich bij een leuk hobbyclubje heeft aangesloten. De veelzijdige directeur - hij is ook CDA-gemeenteraadslid, vo gelkweker, vertaler en tonprater onder de naam Jakke van de Ouwe Tol - grinnikt er maar wat om, in de wetenschap, dat hij een bloeiend bedrijf bestiert. En ook een uniek. De NBvV is de enige vogelvereniging ter wereld die met tien mensen in vaste dienst als beroepsorganisatie draait en met zo'n vijftigduizend leden waarschijnlijk ook de grootste vogelvereniging ter we reld is. Luysterburg, gestoken in over hemd met geborduurde vogels, is al jaren thuis in de wereld van kooi- en volièrevogels. Hij ver taalde en bewerkte voor Tirion, het vroegere Elsevier, negen boekjes over de gevederde vrien den. Het kweken en houden er van is al vijfentwintig jaar een hobby. Luysterburg is evenlang lid van de NBvV en de plaatse lijke vogelvereniging. In beide bekleedde hij bestuursfuncties. „Ik kwam op vogels tijdens mijn verkering. Mijn schoonvader had ze en ik kreeg er ook trek in. Om het leven, de kleuren, de gelui den. Natuurlijk kun je het vogel leven ook in de natuur volgen. Maar niet op wens. Je moet erop uit. Het zelf kweken, het zelf verzorgen, dat trekt." Wereldje Stimulering van het zelf kweken en verzorgen van vogels als hobby is het doel van de NBvV. Vanaf de straat lijkt daaraan vanuit een krap bemeten kan toor te worden gewerkt. Maar achter de lage gevel schuilt een heel wereldje, waar de ledenad ministratie wordt verzorgd, voorlichtingsmateriaal vervaar digd, een maandblad uitgegeven, voor de opleiding van keurmees ters gezorgd, tentoonstellingen worden geregeld en ringen ge maakt, die aan vogelpootjes gaan. Het lidmaatschap van de NBvV gaat via zeshonderden vijf tig plaatselijke vogelverenigingen, die de bond overkoepelt. Er zijn allerlei verenigingen aangeslo ten, behalve die voor postduiven, sierduiven en pluimgevogelte. Het NBvV-pand telt diverse ma gazijnen. Ze zitten propvol for mulieren, lijsten, kooinummers, oorkonden, folders en ander voorlichtingsmateriaal voor de leden. Het materiaal wordt zelf vervaardigd. Alleen het maand blad 'Onze vogels', dat alle leden krijgen, gaat naar de drukker. Directeur Jan Luysterburg in de werkruimte van de vogel- bond - foto de stem i dick de boer Achter de magazijnen ligt de ringenfabriek, waar vier mensen werken. „Vroeger werd dit werk uitbesteed. De mensen graveer den thuis met de hand gegevens in de ringen. Er staan unieke cij fers in: door wie de vogel ge kweekt is, het jaartal en het volgnummer. Er bestonden geen machines voor. We hebben ze in Frankrijk laten ontwerpen. In '85 kwam de eerste." De ringen worden met compu tergestuurde apparatuur ge maakt van lange buizen. Luys terburg graait in de bakken, waarin de ringen gereed liggen voor verzending. „De kleinsten zijn twee millimeter. Deze van 2,9 millimeter zijn voor kana ries. Zo hebben we diverse ma ten tot veertien millimeter voor de hoenderachtigen. Als de vo geltjes vijf dagen oud zijn, krij gen ze zo'n ringetje om het pootje. De leden moeten ze ruim van tevoren bestellen. Is dat in juli, dan hebben ze ze met nieuwjaar, wanneer de nieuwe kweek begint bij de binnenkwe- kers." Twee miljoen Per jaar levert de fabriek een kleine twee miljoen ringetjes af. Kwekers willen in hun opti misme wel eens iets te veel be stellen. Maar Luysterburg schat, dat jaarlijks in Nederland toch zeker anderhalf miljoen kooi- en v'olièrevogels geringd kunnen worden. De ringetjes blijven levenslang om het pootje. „Afknippen kan wel, maar een nieuw aandoen niet. Daarvoor is het voetje in tussen te groot geworden. De ringetjes zijn het bewijs dat een bepaalde vogel echt door een be paalde kweker is gekweekt. Het is niet verplicht, maar zal dat in de toekomst wel worden. Iedere vogelliefhebber doet het ringetje om. Dan kunnen ze meedoen aan tentoonstellingen, omdat het ringetje de eigen kweek bewijst. Deze praktijk wordt ook erkend door het ministerie." De NBvV houdt zelf ieder jaar een (landelijk) bondskampioen-- schap in het Turfschip in Breda. „Volgend jaar januari organise ren wij voor de vierde keer in ons zestigjarig bestaan het we reldkampioenschap. Dat gaat uit van het COM, de wereldorgani satie waarbij wij zijn aangeslo ten. Het Turfschip is voor dat kampioenschap te klein. Er moe ten tenten bij. We verwachten ongeveer achttienduizend vogels uit het hele noordelijke half rond." Exotische Vogelliefhebbers zijn veelal op de exotische soorten aangewe zen. Ze mogen maar enkele in heemse soorten houden: groen- ling, sijs, vink, geelgors, merel, kneu, spreeuw, putter en huis mus. Er is een vergunning nodig om deze vogels, behalve voor de huismus en de spreeuw, te mo gen vervoeren. Volgens Luysterburg stammen dergelijke regels uit een achter haald tijdperk. „Toen we de naam hadden verboden dingen te doen. Vogels vangen en achter tralies zetten. Vinken oogjes uit steken om ze beter te laten zin gen en dat soort fabeltjes. Daar willen we graag vanaf. Maar een aantal dingen zijn aan het ver anderen. We verwachten, dat binnenkort de vervoervergun- ning niet meer hoeft. Dan is onze ring voldoende." Uitsterven Menige natuurliefhebber vindt vogels allesbehalve in een kooi thuishoren. Luysterburg stelt daar tegenover: „Er is steeds minder leefruimte voor vogels in de natuur. En wij willen graag alle soorten in stand houden. Ook de uitheemse die met uit sterven worden bedreigd. Dat proberen wij te voorkomen door ermee te kweken. Daarom pro pageren wij ook: niet één vogel in een kooi, maar paarsgewijs zodat ze voor nageslacht zor gen." „Kooi- en volièrevogels hebben ook voordelen," promoot de di recteur tot slot. „Ze verschaffen mensen plezier. En in de volière kun je de ideale natuur naboot sen. Er zijn geen natuurlijke vij anden. De vogels worden gemid deld zes keer zo oud. Of ze ook gelukkig zijn? Dat laten ze blij ken door te zingen, mooi in de veren te zitten, levendig te zijn en vooral door nageslacht te produceren."

de Stem | 1992 | | pagina 15