Aardenburg uit welzijnsverband PROFILE iche mijn geschiedenis Brandweer Schoondijke nationaal kampioen tweede Idas lage druk Samenwerking Westzeeuwsvlaamse gemeenten in 1997 ten einde Ringrijden bij 750 jaar St. Anna ter Muiden Directe lijn tussen kerncentrale Doel en regio-brandweer Gemeentedag alleen in Terneuzen succes Nieuwe affiches voor verkeersactie scholen r JANSEN RAAMSDONK™32®3 Tel. 01621-12991 fax: 22238 A4 I van onze correspondent I Aardenburg - Aan de samenwerking op welzijnsgebied tassen de drie Westzeeuwsvlaamse gemeenten komt over vier en een half jaar een einde. Dat komt omdat de ge meente Aardenburg het met ingang van 1 mei 1997 voor gezien houdt en uit de Gemeenschappelijke Regeling Sa- I menwerkingsverband Welzijnsbeleid West-Zeeuws- Vlaanderen (GRSW) stapt. Terneuzense gewond bij ongeval Ontsnapte gevangene opgepakt Stadsomroeper Blaeke gehuldigd Vrouw mishandeld J.van Penen wint vlucht oude duiven Limoges Eerste prijs showband Irene TYRECENTER S 992 f^"!msTWê 'iW I I, Iter, bij em- jne- looo Iper Ver- ■sje- 1 re- pgse Ze ^end in idustriële archeologie: 1986, kort voor de sluiting van de mijn in Eisden, zeven mijn werkers het leven door grauw vuur. Op de portiersloge herinnert een sticker aan de verloren mijnwer- kersstrijd. 'Red Limburg, Gheij- selinck buiten,' staat erop. De ochtendploeg snelt naar huis, ,i brommer en fiets. Het einde van een gewone werkdag. Een aantal van hen woont een kilometer verderop in de woonwijken, die ooit door de KS werden ge bouwd, maar nu worden beheertl door de woningbouwstichting.' Een Turkse ex-werknemer van de KS sleutelt er tevreden aüïi zijn Mercedes. Hij mist de mijn geen dag. Het invaliditeitspen sioen, dat hij geniet, stelt hem in staat rustig te leven. Het pensioenfonds voor mijn- werknemers keert maandelijks in en buiten België 400 miljoen frank uit aan invaliditeitspen sioenen. In de Belgische mijnen -de veel oudere van Wallonië meegerekend- hebben volgens het fonds in totaal 1,1 miljoen mensen gewerkt. Op 30 septem ber kunnen de koolmonoxide- verklikkers en lampen definitie' worden opgeborgen. In de bad zaal wordt voor een laatste keer de shampoo-fles leeggeknepeti en het stof afgespoeld. Zoldêr zal er geen traan om laten. Of toch? leasing voor beurs Oedrijf en particulier 0 nieuw en jong gebruikt destem zeeland MAANDAG 21 SEPTEMBER 1992 Schoondijke - De vrijwillige krandweeer van Schoondijke is af gelopen zaterdag in Sommelsdijk I Nederlands kampioen geworden in L tweede klas lage druk. I Schoondijke leverde een prima presta- ftie en liet met ruim vijftig punten ver schil de beroepsbrandweer van General I Electric uit Bergen op Zoom achter I zich. traden met twaalf andere korpsen aan. Volgens centraal commandant van Oostburg C. Kolijn was een moelijke en zware strijd. Voor Schoondijke was het extra lastig omdat er met opengeboorde putten gewerkt moest worden, om het bluswater te krijgen. Iets wat in onze contreien niet voor komt. Kolijn looft In deze bevelvoerder Piet Witteveen, die hier rekening mee gehouden had en twee slangen gebruikte zodat er vol doende water was. iDe brandweerlieden uit Schoondijke Behalve deze moeilijkheid zat er in de opdracht nog een addertje onder het gras. De bedoeling was om een brand op de benedenverdieping van een school te blussen. De brand ging met veel rook gepaard. Op de bovendver- dieping lag een man, bedwelmd door de rook. De brandweerlieden moesten nu eerst de brand beneden blussen om dan het slachtoffer te kunnen redden. Het gevaar bij deze oefening zat in een uit breiding naar een nabijgelegen lokali teit. Kolijn: „Daar moest ook een wa terstraal opgezet worden. Dat had Schoondijke gelukkig goed door." Kolijn, extra blij omdat hij zijn loop baan bij de vrijwillige brandweer in Schoondijkje startte, looft de inzet van brandmeester J. Riemens. „Hij zorgt voor een goede training en motivatie en is zelf ook zeer gemotiveerd. Het korps is de laatse jaren toch flink gegroeid. Een pluim op de hoed en het is natuur lijk leuk dat je zoiets meemaakt in je korps." De prestatie werd zaterdagavond al flink gevierd in een hotel in Middelhar- nis. Zondagmiddag merden de kam pioenen van de boot gehaald in Bres- kens. Op de boot was de eigen brand weerwagen al versierd. Op het Dorps plein in Schoondijke werd in café Zee- landia de feestvreugde voortgezet. Daar kreeg het korps nog de felicitaties van regionaal commandant Van Leersum en bracht raadslid J. Carels de gelukwen sen over van de gemeente Oostburg, aangezien veel leden van het college met vakantie waren. Het brandweer korps krijgt van de gemeente Oostburg nog een receptie aangeboden. Eindstand: 1. Schoondijke, 1298 pun ten; 2. General Electric, 1247; 3. West broek, 1239. Van onze verslaggever i als één van de Westzeeuws- I vlaamse gemeenten de regeling [verlaat, houdt die op te bestaan. Iliet voorstel van burgemeester I en wetho^Jers van Aardenburg Van onze correspondent lemeuzen - De 27-jarige vrouw iiitTemeuzen is zaterdagmorgen gewond geraakt bij een ver keersongeval. Ze zat in een auto, bestuurd door haar plaatsgenoot P.O. In een bocht in de Hoekseweg verloor hij de macht over het stuur. Via de linkerweghelft raakte hij door te veel te corrige ren in de rechterberm. Enkele tientallen meters verder vloog het voertuig over een sloot en sloeg daarbij twee keer over ie kop. De vrouw liep hierbij nekletsel op. Per ambulance werd ze over gebracht naar het ziekenhuis. De personenauto werd geheel vernield. Temeuzen - De gemeentepolitie van Terneuzen heeft vrijdag nacht een ontsnapte gedeti neerde opgepakt. De man, de achttienjarige Terneuzenaar P. 0. was vorige week uit een in lichting in Doetichem ontsnapt. O.werd in een café in Terneuzen aangetroffen. Bij zijn arrestatie verzette hij zich. Toen een agent hem in de boeien wilde slaan, tagen ook enkele familieleden vanO. zich ermee bemoeien. Tij- iens de worsteling zag O. kans een mes te trekken en bedreigde laarmee de agent. Die moest te loslaten waarna O. op de vlucht ging. Tijdens de achtervolging werd hij door een agent gesommeerd ie Wijven staan en het mes weg 'e gooien. O. voldeed hieraan en werd meegenomen naar het poli tie bureau en in verzekering ge steld. kon rekenen op brede steun in het Konsultatief Overleg van Raadsleden (KOR) en wordt donderdag 24 september formeel bekrachtigd. Degemeenten Oostburg, Aar denburg en Sluis riepen de re gionale welzijnscommissie drie jaar geleden in het leven. De aanleiding was dat het voor de kleine gemeenten Aardenburg en Sluis steeds moeilijker werd met het eigen ambtelijk apparaat het toenemend aantal welzijnstaken op een behoorlijke manier op zich te nemen. Maar ook voor de welzijnsinstellingen leek de cen tralisatie van welzijnstaken bin nen het samenwerkingsverband een goede zaak. Noodlijdend Met name het financieel noodlij dende Aardenburg had moeite met de bijdragen aan het samen werkingsverband. De vertegen woordigers van deze gemeente lieten in opdracht van de ge meenteraad enige tijd geleden weten dat wat Aardenburg be treft binnen de welzijnsregeling bezuinigingen moesten worden genomen. De twee andere ge meenten dachten daar anders over. Dat leidde er vorig jaar al toe dat Aardenburg een voorbehoud maakte tegen de nieuwe begro ting van het samenwerkingsver band. Ook toen was er sprake van uittreding aan Aarden- burgse kant, maar bleef het bij dreigementen. Dit jaar deed de gemeente dat opnieuw. Maar Aardenburg laat het deze keer niet bij een be zwaar tegen de begroting. Bur gemeester en wethouders stellen de gemeenteraad nu ook voor om bij de eerste gelegenheid uit de regeling te stappen. En dat is zo als gezegd 1 mei 1997. „Wij hopen dat er voor die da tum in het samenwerkingsver band tot een zodanige beleids bijstelling kan worden gekomen, dat mogelijk tot een heroverwe ging van de effectuering van dit besluit kan worden gekomen," houdt het Aardenburgse college de deur nog op een kleine kier. De gemeenteraad neemt het be sluit tot uittreding tijdens de raadsvergadering die donderdag om 19.30 uur begint in de raad zaal van het gemeentehuis. Echte Belgische trekpaarden tijdens het ringrijden in St. Anna ter Muiden. - FOTOWIMKOOYMAN Van onze medewerker Wil Verherbrugge St. Anna ter Muiden - Met het wegsterven van de laat ste tonen van het Zeeuws Orkest in de kerk te Sluis, werd er een punt gezet ach ter de evenementen op Sint Anna ter Muiden. Van april tot afgelopen zater dagavond werd het feit gevierd dat dit rustieke plaatsje 750 jaar geleden stadsrechten ont ving uit handen van gravin Jo hanna van Konstantinopel. Het optreden van het Zeeuws Orkest werd bijgewoond door de nieuwe commissaris van de koningin in Zeeland W. van Gelder. Op vrijdagavond was hij al op informele wijze aan wezig op de door tweehonderd mensen bezochte Bourgondi sche maaltijd in de Ouwe Schuure. Het was Van Gelders het eerste officiële optreden sinds zijn in stallatie vorige week woens dag. De feesten op St. Anna ter Muidenverliepen zaterdag zeer sfeervol Van onze correspondent St. Anna ter Muiden - Natuurlijk ontbrak hij niet afgelo pen zaterdag in Sint Anna ter Muiden: stadsomroeper Cees Blaeke. Dat omroepen doet hij al vijftig jaar. Voor dat feit werd hij za terdagmiddag door de Sluisse burgemeester M. Everaers even in het zonnetje gezet. Blaeke ontving een bel met inscriptie en een bos bloemen. Vrijdagavond had het gemeentebestuur Blaeke en zijn vrouw uitgenodigd voor de Bourgondische maaltijd in de Ouwe Schuu re. Een stadsomroeper moet het meestal van zijn stem hebben, maar na de woorden van de burgemeester kwamen de woorden niet meer zo vlot, vanwege een brok in de keel. Door stadsom roeper W. van de Putte uit Gent werd Blaeke op rijm op zijn kwaliteiten gewezen. De bezoekers konden het ring rijden bekijken met de echte orignile Belgische trekpaarden. Hier deden zestien rijders aan mee. Het ringrijden gebeurde ook met de sjees, dat door acht koppels in kle- derddracht ge demonstreerd werd. Op de markt werd een wagen spel opgevoerd, oude ambach ten gedemonstreerd waaronder matten vlechten, babbelaars maken en calligrafie. In de kerk van St. Anna werden twee concerten gegeven door het Segovia Guitar Quartet. In een schuur was tevens en his torisch tentoonstelling inge richt van de politie. Een echte 'veldwachter' hield hier een oogje in het zeil. De brandweer liet met oud materiaal zien hoe het blussen vroeger gebeurde. Op de markt stond een kraam van de gemeente Sluis. Het gemeente personeel was gekleed in een t-shirt met de toepasselijke tekst: 'In Sluis mag het ietsje meer zijn'. In de expositieruimte op het markt plein hingen schilderijen en fo to's van mensen die meededen aan de wedstrijd: Wie maakt het mooiste schilderij en/of foto van Sint Anna ter Mui den? De jury had de meeste waardering voor het schilderij van R. Scherpereel uit Brugge en de mooiste foto werd ge maakt door L. van Lare uit Sluis. C. Reinhoudt, gemeente secretaris en lid van de werk groep die de evenementen die jaar organiseerde, was heel te vreden. Reinhoudt vond zelf de afgelopen zaterdag wel het hoogtepunt. In de gemeente Sluis, dat zelf twee jaar gele den het 700-jarig bestaan vier de, zijn voorlopig geen plaat sen meer die een zoveel jarig bestaan te vieren hebben. Dat zal pas in 2004 zijn. Dan be staat Retranchement vierhon derd jaar. Van onze correspondent Oostburg - Het Regionaal Overlegorgaan Verkeersveilig heid in Zeeland (ROVZ) heeft de scholen in Zeeuws Vlaanderen nieuwe affiches toegestuurd in het kader van de actie 'Wij gaan naar school'. Het ROVZ vond de huidige affiches met de fietsende kinderen 'veel te lief' overkomen. De Oostburgse gemeente-ambtenaar F. Marquinie had teksten gezien die in Amsterdam worden gebruikt en die besteld. Ze komen harder over en wijzen vooral de brommende en snor rende jeugd op de gevaren van te roekeloos rijgedrag. Het uit eindelijke motto is: Blijf wijs op je brom- of snorfiets. Deze leus wordt nog eens extra onderstreept met twee affiches. Op de eerste staat een rolstoel afgebeeld met de tekst: 'Snel over de stoep, die vrachtwagen inhalen en dan scherp voor de bus langs... Zo, effe lekker zitten'. Het tweede affiche toont een zie kenhuisbed met de tekst: 'Rap door rood snorren, die auto links passeren en nog snel effe achter de tram langs... Hè hè einde lijk rust'. Verder wordt in het kader van de werkgroep -25% verkeersslachtoffers gewezen op het alcoholgebruik en deel name aan het verkeer. Van onze correspondente Putte - De Nederlandse auto riteiten in het grensgebied rond de kerncentrale Doel worden binnenkort direct op de hoogte gesteld door België als er zich calamiteiten in de centrale voordoen. Dit is het gevolg van een over eenkomst tussen de verantwoor delijke ministeries in beide lan den. Het akkoord werd enkele dagen geleden gesloten. De regionale brandweer in Roosendaal en de Putse burge meester G. Swillens, de coördi nator van het rampenbestrij dingsplan, worden binnenkort even snel op de hoogte gesteld van wat er aan de hand is als de Belgische autoriteiten. „Het gaat voorlopig om een dure tijdelijke oplossing", vertelt Swillens. „Maar we worden dan wel la minuut en in een vroeg stadium op de hoogte gesteld van wat er aan de hand is en niet pas als een ramp al een feit is". Ook ongevallen die in een lagere orde vallen zoals bijvoorbeeld een brand in een van de gebou wen die niet direct betrekking hebben op de kerncentrale wor den dan gemeld. De organisatie die zich bezighoudt met het rampenplan krijgt zo uren meer tijd om te beslissen wat er moet gebeuren. Het duurt nog 1 2 jaar voor er een permanente oplossing komt voor de alarmering. Dat is voor namelijk een technisch pro bleem. De ernstige kritiek van de mi lieu-organisaties en zeker van Benegora heeft volgens Swillens er zeker toe bijgedragen dat de Terneuzen - Vrijdagnacht werd de politie gealarmeerd dat in een woning in de Terneuzense bin nenstad een vrouw lag die zou zijn mishandeld. De politie trof de vrouw bloe dend aan. Ze bleek inderdaad te zijn mishandeld door haar vriend. Dit gebeurde niet in haar eigen woning, maar in een ander pand. Het was haar gelukt uit dat pand te ontsnappen. De vrouw, de 44-jarige F. van V. uit Axel kon na door een arts be handeld te zijn weer naar huis. Tegen de vermoedelijke dader, L.B. (52) uit Terneuzen, is proces verbaal opgemaakt. ^neuzen toonde zaterdag de bezoekers onder meer een maquette. FOTOWIMKOOYMAN Van onze correspondenten Terneuzen - De belangstel ling voor de landelijke ge meentedag, waar afgelopen zaterdag ook drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten aan deel namen, is met uitzondering van Terneuzen tegengevallen. Hoewel de gemeente Oostburg veel moeite had gedaan om pu bliek te trekken, kwamen slechts 150 mensen een kijkje nemen op het stadhuis. In Aardenburg was slechts een handjevol belangstel lenden. Terneuzen vormde met 1200 bezoekers een gunstige uit zondering. De gemeente Oost burg deed vergeefs zijn best de mensen te lokken. Op het par keerterrein van het gemeente huis stond veel materiaal opge steld, waaronder enkele brand weerauto's. Ook het Rode Kruis was met een stand aanwezig evenals een auto van de milieu dienst. In het gemeentehuis zelf kregen de bezoekers voldoende inlichtingen over het thema vei ligheid. Er werd ondermeer uit gelegd waarom een rampenplan bestaat en hoe dat werkt en op de tweede verdieping stonden op de vide enkele stands met de no dige voorlichting. Veel mensen waren geïnteresseerd in in braakpreventie en de stand van Veilig verkeer Nederland had ook veel interesse. De gemeente Aardenburg stelde voor de eerste keer de stadhuis deuren open tijdens de lande lijke dag. Misschien gelijk wel voor de laatste keer want heel weinig mensen, ongeveer een stuk of tien, namen de moeite om een kijkje te komen nemen op het gemeentehuis. Het was toch niet, dat er niks aan gedaan was. De brandweer had zijn ma teriaal, inclusief hoogwerker bij de brandweergarage opgesteld, en voor het gemeentehuis stond veel rollend materieel. Ook de voorlichtingsbus van WN was aanwezig evenals de technische paucuillewagen van de rijkspo litie uit Terneuzen. Het mocht allemaal niet baten. Secretaris J.Janssen was dan ook teleurge steld over de opkomst. Hij sprak dan ook van een lichte flop. „Misschien komt het wel door de kleinschaligheid in Aardenburg. Iedereen kent iedereen. De af standen tussen de mensen zijn erg klein." Terneuzen Stukken beter was de belang stelling in Terneuzen. De bezoe kers konden terecht op zes loka- ties. De brandweerkazerne trok met 517 bezoekers de meeste be zoekers. Het gehele wagenpark inclusief een nieuw blusvoeruig stonden voor het publiek opge steld. Verder was er een demon stratie van gas en explosieme ting. Ook de meldkamer en de cellen op het politiebureau wer den druk bezocht. Op het kan toor stadsontwikkeling-en be heer kregen de bezoekers tekst en uitleg over het plan Steenen Beer. De remise verschafte in formatie over de verkeersveilig heid en het inzamelen van klein chemisch afval.In het stadhuis was een route uitgezet en kon de maquette bezichtigd worden. Ook de Terneuzense kinderboer derij was deze dag geopend en werden er videofilms vertoond. De bezoekrs kregen op twee lo- katies een verfrissing aangebo den. Van de bus pedeldienst werd weinig gebruik gemaakt. „Voor de gemeente Terneuzen ig de gemeente dag een groot suc ces", zegt Otto Vosveld, gemeen- tevoorlichter. „Het thema voor deze dag is veiligheid. Vandaar dat de gemeentedag dit jaar sa menvalt met de brandweerdag. Nu we de reorganisatie van het gemeenteapparaat voltooid heb ben leek het ons nuttig dat de inwoners nader kennis konden maken met de nieuwe werkwij ze. Dit bleek een schot in de hele zaak versneld is. „Zij wis ten de vinger op de zere plek te leggen". Begin oktober start voor burge meesters en secretarissen van de gemeenten Ossendrecht, Putte, Huijbergen, Woensdrecht, Huist, Hontenisse en Reimerswaal een speciale cursus in Ossendrecht. Hier worden ook de directeuren van de GGD's en brandweer commandanten bij betrokken. Van onze correspondent Temeuzen - Aan de provinciale overnacht fond vlucht vanaf Ligmoges werd door 2000 oude duiven en 800 jonge duiven deel genomen. De duiven zijn vrij dagmiddag om 15.00 uur gelost. De duif van J Penen uit Souburg werd zaterdagmogen om 6.59 uur geklokt. Hij noteerde een ge middelde snelheid van 1992 me ter. Bij de jonge duiven mocht de prestatie van de duif van J. Po- pering uit Bruinisse er zijn. De duif werd geklokt om 7.08 uur en zijn gemiddelde snelheid be droeg 2033 meter. De overige uitslagen zijn: Oude duiven: J.van Penen,Souburg ,6.59,1992m C. van Strien.Goes, 7.09, 1963m P. Boogaard,Breskens,7.02. 1944m L. de Bruijn,Heikant, 7.10,1889m Baum/Beekman, Middel burg?. 22,1876m Hietbrink/Vente vogel .Middel burg,7.27, 1845m Gebroeders Bakker,Grauw, 7.25, 1837m A. de Ridder, Arnemui- den,7.31,1831m S. Zette, Hansweert, 7.37, 1805m J.Koch-Riemens,Terneuzen, 7.29, 1800m Jonge duiven J. van Popering,Bruinisse, 7.08, 2033m P.C. Remeijnse ,Goes, 7.30, 1848m J. Postappel.Oud-Vossemeer, 8.07, 1707m R. van Damme,Koewacht,7.54, 1662m Comb, van de Wege/Wisse, Sluiskil, 8.04, 1626m R. van Damme, Koewacht,8.13, 1583m M. Klaassen, Axel, 8.16 ,1578m H. van Koeveringe, Krabbedijke, 8.35,1557m J. Minnaard, Krabbedijke, 8.48, 1513m Comb. Abee,Vrouwenpolder 8.57, 1491m Temeuzen - De leden van Show band Irene uit Terneuzen pres teerden prima tijdens het Mars-, Show- Majorettenconcours dat zondag in Breda plaatsvond on der auspiciën van de KNF (Ko ninklijke Nederlandse Federatie van muziekgezelschappen). In de sectie 'show' behaalde Irene de eerste prijs. Bovendien sleepten de show bandleden uit Temeuzen het hoogste aantal punten van de dag (80,3) in de acht. (ADVERTENTIE) Vestigingen in Zeeuws Vlaanderen Hulst Luctor, Afrikaweg 4 Tel. 01140-14080 Temeuzen: Kole, Hughersluys 2 Tel. 01150-13901 Oostburg Kole, Oude Haven 32 Tel. 01170 - 52377 BANDENSERVICE MET PROFIEL

de Stem | 1992 | | pagina 5