Spanning geldmarkt blijft .79 .99 59 .95 Ossendrechtse bleekwaterflessen uit handel genomen Peseta gedevalueerd Ook lire verlaat het EMS Shell Moerdijk schrapt nog eens ÏOO banen Rechtstreekse busverbinding naar Antwerpen en Gent T 'L - Carnavalskunst Biesbosch als Nationaal Park op losse schroeven rij) OOSTBURG lïjdschrift net cocablad beslag leiiomen gDEZE KRANT: Merijntje Isevier samen liet Britse Reed Jeun voor Panic 1 aanvraag VN E ellicht meer geld Wsvernieuwing opinggebruik W te bestrijden STEENGRILLEN HUISTEN BOSCH Bonn wil zigeuners terugsturen r jer, Brouwerijstraat 31 Telefoon 01170-55221 Speciaalzaak In geloogd grenen ISE BIBiJ E STEM «sterdam - De douanere- Cche heeft gisteren 1.400 Lmplaren van het tijd- Ljft Alerta in beslag ge- LMl die elk voorzien wa- van een cocablaadje, oca is de grondstof voor tcaïne. Het blaadje bevat Li procent van deze hard iilg. Kerta, een maandblad over Ltijns-Amerikahad een «blaadje in zijn septem- unummer geplakt van wege een artikel dat juist Eer het grote verschil tus- n het blaadje en de drug pi. Coca verdrijft de hon- 1 «geeft, net als een kop ome, energie. Maar ook cocablad valt in Neder- L onder de opiumwet. I Vaste Klanten Fonds^ <e Steeds meer klanten be- leggen hun spaarzegeis «5 in het AH Vaste Klanten Fonds. Neem uit de win- Wf kei even de brochure li mee als u wilt weren hoe dat in z'n werk ga31, rice lijn: bel gratis 06 - 0305. Kelen in deze advertentie kuntu in Iwinkels kopen, behalve de artikel® sine cijfertjes bij staan. Die artikeie alleen kopen in AH winkels waar ee I cijfers op de deur staat, peprijzen gelden t/m Ig 19 september a.s.. |g de voorraad strekt. 'ANOAAG 4 KATERNEN jrond •ln"enland onland lconomie feurs 'Ort 'eland ÏJte Gids Programma's A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D D5 Coke-boek Van onze verslaggeefster Ossendrecht - Bleekwaterfa- brikant P. de Jong uit Ossen drecht is door het ministerie van wvc gedwongen duizen den flessen bleekmiddel uit de handel te nemen omdat de dop niet goed sluit. De directie van het bedrijf weet niet hoe groot de schade is, die door de terugname ontstaat. Wel is duidelijk dat de bleekwaterfa- brikant de maker van de doppen verantwoordelijk stelt voor de geleden schade. De poly-ethy- leenflessen waarin het bleek middel wordt verpakt, produ ceert De Jong zelf. „De doppenleverancier heeft zonder het ons mee te delen de maat van de doppen veranderd. Met de dop op zich is niks mis, alleen past hij niet goed op de fles. We proberen in goed over leg tot een oplossing te komen met de leverancier", aldus eige naar/directeur mevrouw A. van der Horst van De Jong. Van der Horst heeft het bleek- waterbedrijf vorig jaar oktober overgenomen. Er werken zes mensen in vaste dienst. Bij een controle van de Keu ringsdienst van Waren bleek dat, als er hard in de flessen bleek middel geknepen werd, de dop eraf kon vliegen. „Een dop be staat uit drie delen", legt me vrouw Van der Horst uit. „Het binnenste deel is het spuit mondje of doseerplug, daarom heen zit een binnenrand met schroefdraad en daaromheen zit een capsule met kinderveilige sluiting. Het spuitmondje zou er bij hard knijpen af kunnen schieten. Gevaarlijk is dat echter niet. Want kinderen krijgen de dop er absoluut niet af." De Ossendrechtse bleekwaterfa- briek levert in meer dan duizend winkels in Nederland de ver dikte bleekmiddelen Remo, Su bliem, Bon, M, Star Fix en Kristal. De terugname is giste ren begonnen en de produktie in Ossendrecht is stilgelegd. Van der Horst is ondertussen op zoek naar andere flessen met bijpassende doppen, omdat er in Nederland geen doppen voorra dig zijn die op de flessen van de firma De Jong passen. Mensen die voor afgelopen maandag een van de genoemde merken gekocht hebben, kunnen een ondeugdelijke fles in huis hebben. Ze kunnen zelf de do- seerplug er goed induwen of de flacon terugbrengen naar de winkel. Het ministerie adviseert het laatste. Mevrouw Van der Horst noemt de tegenvaller 'niet leuk, maar niet onoverkomelijk'. Ze hoopt de klanten zo spoedig mogelijk van een deugdeliljk produkt te kunnen voorzien. Contracten zijn er vanwege dit euvel nog niet verbroken. achtofferhulp I geldnood Idelburg - De Stichting chtofferhulp Zeeland zit in iflood en zal moet stoppen [t haar activiteiten als er niet |l een oplossing wordt gevon- Debet aan het nijpende is enerzijds de toege ven vraag naar hulp en an- pjds het uitblijven van subsi- ZEELAND - C1 Jslerdam - Elsevier en de jtse uitgever Reed Internatio- samen. Hierdoor ont- it één van de grootste uitge- concerns ter wereld. Op ba lvan de huidige beurskoersen de gecombineerde beurs- arde van de nieuwe uitg ever 116 miljard gulden bedra- tlE ECONOMIE -A5 jado - De Joegoslavische frier, Milan Panic, heeft de i van de Hoge Staatsraad Egen om rest-Joegoslavië als fel nieuw lid van de Ver- fcde Naties aan te melden. Pa- Iwil niet dat rest-Joegoslavië lhuidige zetel van Joegoslavië Jfflt, uit angst dat de VS en ■EG het land dan zullen isole- lE BUITENLAND - A4 J - Er komt meer geld •rstadsvernieuwing als blijkt J het huidige budget van 11 lard gulden niet toereikend 1 Uit heeft staatssecretaris ma van volkshuisvesting geren gezegd. Met die toezeg- S geeft hij gehoor aan een psvan de Tweede Kamer. IE BINNENLAND - A3 P'-Het gebruik van do- Kmde topsport valt niet echt bestrijden. Dat althans be- il wetenschapper Douwe de T' ®e maandag in Utrecht wl te promoveren op een krj ^at hij schreef na r zes jaar durend onder- T "aar het gebruik van ana- J steroïden in de sport. P SPORT. BI Vertwijfeld kijkt een Italiaanse handelaar op de beurs van Milaan naar de koersval van de lire. - foto ap Vari onze verslaggever Willem Reijn Moerdijjk - Shell Moerdijk moet dieper in haar organi satie snijden om uit de ver liezen te komen. Het bedrijf kondigde gisteren aan dat er nog eens 100 banen extra moeten verdwijnen. Eerder dit jaar was al een verlies van 135 vaste arbeidsplaatsen bekendgemaakt. Shell denkt de operatie via natuurlijk verloop te kunnen regelen. Opvallend is ook dat Shell de in vesteringen 'fors' wil terugbren gen. Hoe fors, wil het bedrijf echter niet zeggen. Dit jaar zou 237 miljoen gulden worden geïn vesteerd op Moerdijk. Bij aan vang van die eerste reorganisatie werd door de Shell-woordvoer- ders het doorgaan van die inves teringen aangevoerd als hét be wijs van het vertrouwen dat Shell Nederland Chemie in Moerdijk stelt. Deze eerste 'focus-operatie' blijkt echter niet dat op te bren gen wat Shell-directeur ir. G. Brogtrop er van had verwacht. Hij eiste gisteren tijdens sessies met het personeel een 'veel ho gere inzet van alle medewerkers bij het doorzetten van de cul tuurveranderingen'. Ook kon digde hij nieuwe bezuinigingen aan. Hoewel vakbonden en onderne mingsraad begrip tonen voor de voorgestelde maatregelen is be stuurder J. Jongejan van de In dustriebond CNV niet optimis tisch. „Ik vrees dat wat betreft het fenomeen 'geen gedwongen ontslagen' de rek er onderhand uit is. Ik bezie de toekomst bij Shell met grote zorgen," liet hij gisteren in een reactie weten. Shell zegt dat de sanering nodig is vanwege de 'verslechterde marktomstandigheden'. De ba- sis-chemie, waartoe Shell Moer dijk behoort, verkeert in een ma laise. Lage prijzen, veroorzaakt door de moeilijke conjucturele situatie en de structurele overca paciteit, hebben de hoge winsten van drie jaar geleden doen keren in diep-rode cijfers. Voor Moerdijk komt daar nog eens bij dat de fabriek voor het nieuwe produkt 'carilon' niet in West-Brabant maar in Engeland bij Manchester zal worden ge bouwd. Moerdijk was in haar or ganisatie al vooruit gelopen op de mogelijke komst van deze grote investering. De reorganisatie moet nu verder versterkt worden doorgevoerd, vindt directeur en geestelijk va der Brogtrop. Daarmee wil Brogtrop een lenige en effectieve organisatie bereiken, die minder bureaucratisch, efficiënter, meer marktgericht en vooral goedko per opereert. „Alleen de sterk- sten zullen in de basis-chemie overleven," stelde de directeur gisteren. Gerekend vanaf begin dit jaar verdwijnen er bij Shell Moerdijk totaal 235 vaste arbeidsplaatsen. Bovendien moeten de 75 vast in geleende arbeidskrachten ver dwijnen. Totaal zijn er zo recht streeks ruim 300 banen in het geding. Shell Moerdijk wil bo vendien dat de aannemers veel efficiënter werken. Daarbij zul len honderden indirecte banen op de tocht komen te staan. De organisatie moet uiteindelijk 850 arbeidsplaatsen tellen; eer der was gewag gemaakt van een sterkte van 950 mensen. Volgens een woordvoerder zou met die 850 het eind echter nog niet be reikt hoeven te zijn. Begin dit jaar had Shell Moerdijk nog 1.085 mensen in dienst. Er zijn sinds het begin van de reorganisatie, die Shell Moerdijk zowel moet ontdoen van het overtollig vet ais een cultuurve randering teweeg moet brengen, al 70 vaste banen verloren ge gaan. Twintig inleenkrachten zijn verdwenen. (ADVERTENTIE) Wat zegt u Nooit van gehoord Da's al zo oud als de weg naar Rome. Het leuke Is dat dit de maag én de avond vult. Gezellig lek ker lang genieten in de romantische sfeer van de oudheid. Wij dragen daar een steentje aan bij. Dat is dan zonder vlam toch een avontuurtje waar u fèh gloeiend bij bent. oo ETA Voor slechts kom en blijf je eten AAN DE MARKT IN ETTEN-LEUR RESERVEREN 01608-12340 Van onze verslaggever Breda - Nederlandse en Vlaamse autobusmaatschap pijen willen intensiever gaan samenwerken. Daardoor kan een aantal grensoverschrij dende verbindingen in Bra bant en Zeeland tot stand komen. Rechtstreeks reizen van Breda, Bergen op Zoom en Hulst naar Antwerpen wordt dan mogelijk, evenals een rechtstreekse lijn van Terneuzen naar Gent. Het Verenigd Streekvervoer Ne derland (VSN), de holdingmaat schappij van de 13 Nederlandse openbaar-vervoersmaatschap pijen, en de Vlaamse vervoers maatschappij De Lijn hopen binnenkort een intentieverkla ring te ondertekenen, waarin zij verklaren voorstander te zijn van betere samenwerking. „We zijn druk bezig om met onze Belgische collega's tot overeenstemming te komen", zegt VSN-woordvoerder C.G. Sleddering. Dat is hard nodig, want de huidige situatie is vol gens hem op zijn minst 'merk waardig'. „Als je van Breda naar Hulst wil, dan rijdt de bus door Antwerpen. Maar stoppen in die stad doet doet zij niet, want daarvoor hebben wij geen toe stemming gekregen van de Bel- gen. Aan die vreemde situatie moet snel een einde komen, zegt Sled dering. „Europa-zonder-grenzen staat voor de deur, en je kunt dan natuurlijk niet aankomen met de mededeling dat de reizi gers niet in Antwerpen kunnen uitstappen, gewoon omdat dat niet kan. Want goede redenen krijgt een reiziger niet te horen. Het is altijd een juridische kwes tie geweest, waarvan de essentie nooit duidelijk is geworden." De Nederlandse en Belgische maatschappijen willen eerst tot een samenwerkingsakkoord ko men. Een gemeenschappelijk vervoersbedrijf zou daar eventu eel op langere termijn uit kun nen voortvloeien. „Dat is niet ons belangrijkste streven", zegt Sleddering, „maar je weet nooit waar zoiets op uit draait. We willen in eerste in stantie de nieuwe buslijnen tot stand brengen. En dan is samen werking op het gebied van orga nisatie en planning een logisch gevolg. Want het is natuurlijk onzin om alles dubbel te gaan doen." De vervoersmaatschappij Zuid West Nederland (ZWN), die de busdiensten in Zeeland verzorgt, is verheugd dat er 'eindelijk' een overeenkomst aan staat te ko men. Woordvoerster J.R. Nienhuis: „Al jaren bieden wij onze Belgi sche collega's aan om samen te werken, maar tot nog toe werd het elke keer door hen afgehou den. Zij wilden niet dat er een Nederlandse bus in België men sen oppikt. Nog steeds mogen we nergens stoppen, behalve voor verkeerslichten. En onze aanbie- losse nummers; maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang VRIJÖAG 18 SEPTEMBER 1992 I I I I I Vastenavond speelt al eeuwen een grote rol in het leven 'm de Zuidelijke Nederlanden en dat is terug te vinden in de kunst. Jeroen Bosch legde losbandige taferelen vast als waarschuwing. Het feest van de omgekeerde wereld' bleef populair. Een expositie in Den Bosch, die later naar Bergen op Zoom komt, laat alles zien. ZIE GROTE GIDS-DEELD Van onze redactie economie Amsterdam - De spanning op de Europese valuta markten duurt voort, on danks een nieuwe aanpas sing in het systeem van vaste wisselkoersen. De Spaanse peseta werd met vijf procent gedevalueerd. Gister morgen al had de Italiaanse lire in navolging van het pond ster ling het Europese Monetaire Stelsel verlaten. Ook het Ierse pond werd giste ren doelwit van speculatie. De Duitse Bundesbank moest steun operaties uitvoeren om de Ierse valuta niet in de problemen te brengen. De Bundesbank zelf handhaafde gisteren tijdens een routine-ver gadering het maandag vastge stelde rentetarief, in weerwil van speculaties over een nieuwe verlaging. Aftreden Groot-Brittannië maakte de ren teverhoging van woensdag (van 10 naar 15 procent) weer onge daan. Het pond daalde ondertussen verder in waarde. Tegen het slot van de handel noteerde het pond ongeveer f 2,9650. Daarmee ligt het pond ruim 16 cent onder het slot van f 3,1275 van woensdag. De verdere val van het pond is zich gaan keren tegen de Britse minister van financiën Lamont, om wiens aftreden steeds luider wordt geroepen. Lamont ontkent echter dat hij zou willen aftre den. Ook de positie van premier Major is volgens politieke waar nemers ernstig verzwakt. President Duisenberg van De Nederlandsche Bank verweet gisteren de Britten dat zij het pond onvoldoende hebben ver dedigd. Hij zei in een radio-in terview dat hij de Britten de renteverlaging van woensdag heeft aangeboden op voor waarde dat de Bank van Enge land een tariefverhoging zou aankondigen. De waarde van de lire bleef gis teren dalen. Na een slotnotering woensdag van f 1,3730 per dui zend lire moest de Italiaanse munteenheid gisteren genoegen nemen met een slotnotering van f 1,3365 per duizend. De Italiaanse regering kondigde daarop ingrijpende bezuinigin gen aan van in totaal ruim 56 miljard gulden en belastingver hogingen van 50 biljoen lire (67,5 miljard gulden) in een po ging tot economische sanering. De druk op de regering-Amato neemt toe nu zeer impopulaire maatregelen worden genomen als het drastisch verhogen van de pensioenleeftijd. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 Na een mooie herfstdag gisteren wordt het vandaag even geheel anders. Een storing zorgt voor veel bewolking en enkele btiién zijn niet uitgesloten, De wind is matig. Van onze verslaggever Joep Trommelen Tilburg - Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij zal de Biesbosch nooit tot Nationaal Park uit roepen als er een vierde spaarbekken voor drinkwa ter binnen de grenzen van het natuurgebied komt. Daarom is het onzeker dat de Biesbosch volgend jaar Natio naal Park wordt: het aanwijzen van een andere plaats voor het bekken is immers een langdurige en ingewikkelde klus. W. Duffhues, directeur land bouw, natuur en openluchtre creatie in Noord-Brabant en de hoogste man van het ministerie in de provincie, benadrukt dat het verwijderen van het spaar bekken uit het natuurgebied een randvoorwaarde is voor het Na tionaal park. Daarmee bevestigt hij wat J. Borgman, voorzitter van het Overlegorgaan Natio naal Park de Biesbosch al jaren lang vreest. Directeur G. Oskam van het Wa- terwinbedrijf de Brabantse Bies bosch is bang dat het zoeken naar een alternatief veel te lang gaat duren. De gronden in de 337 hectare grote polder Zui derklip zijn al gereserveerd «voor het bekken. Het waterwinbedrijf stelt zich nog steeds op het standpunt dat het mee wil werken aan een ver huizing. Oskam moet wel snel duidelijkheid hebben, omdat de drinkwatervoorziening volgens hem niet te lang kan wachten. „Een echte deadline voor het bekken is niet te geven", zegt hij. „Maar veel later dan 2000 mag het niet worden". Het ministerie onderzoekt mo menteel de mogelijkheid van een andere locatie. Op initiatief van de provincie is een stuurgroep met onder meer de ministeries van landbouw en vrom, het wa terwinbedrijf en de gemeenten Made en Drimmelen, Werken dam en Dussen met een soortge lijk onderzoek begonnen. De studies richten zich op de polder Jannezand bij Hank, ten oosten van de Biesbosch. Duffhues constateert wel een be reidheid bij de meeste instanties om mee te werken aan de tot standkoming van een alternatief. Momenteel proberen Rijk en de provincie Noord-Brabant een convenant af te sluiten over de randvoorwaarden waaraan het Nationaal Park moet voldoen. Van onze correspondent Bonn - Duitsland wil op korte termijn meer dan 40.000 Roe meense vluchtelingen terugstu ren. Het gaat om leden van de Roma en Sinti, gemakshalve aangeduid als zigeuners. De Duitse minister van binnen landse zaken Seiters (CDU), reist binnenkort naar Bukarest om met de Roemeense autoritei ten een verdrag te ondertekenen waardoor enkele tienduizenden in Duitsland verblijvende Roe meense vluchtelingen kunnen worden teruggestuurd. Volgens het boulevardblad Bild hoopt Bonn met deze maatregel toe komstige Roemeense vluchtelin gen af te schrikken. DEE? Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. dingen waren toch zeker niet slecht." De oprichting van een Neder lands-Vlaams bedrijf voor bus lijnen in de grensstreek ziet ZWN vooralsnog niet zo zitten. Nienhuis: „De Belgen hebben al tijd al dwarsgelegen, dus ik ben benieuwd wat er gebeurt als we worden samengevoegd. Ik ben bang dat het niet goed zal gaan." Van een fusie is voorlopig geen sprake. Op 20 oktober overlegt de raad van bestuur van De Lijn over de samenwerking. Niet lang daarna hopen de beide landen elkaar officieel te vinden, waarna de samenwerking een feit kan worden. De vervoersmaatschappij BBA in Breda wilde gisteren nog niet reageren. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: I Postcode: I Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: - Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1