kort IMF somber over wereldeconomie Oudenbosch Golfkarton zelfstandig ZNAC maakt twee miljoen ton asfalt vol Bohaco Voormalig Brabantia van produktiefiliaal naar compleet bedrijf Beurs onthutst over dividendplan van Kok Smit Internationale boekt groter verlies ING-topman Tammes in BBL-bestuur benoemd edseloperatie ique van start BELPRO Ook met rentesteun kon pond niet gered worden A4 LAND weg uit Cuba t Jezus als verrader aakt 'come-back' n blijft stijgen Senaat VS ts geschonden ECONOMIE A5 GISTEREN OP TV, VANDAAG GRATIS VERKRIJGBAAR. De Lekker weg ideeën krant staat boordevol tips en suggesties voor een weekend of vakantie lekker weg in eigen land. Haal nu deze gratis krant /rrN bij ANWB, VW-i kantoor y of Shell-station. />- Jbeifkerioeg ANWB wffr STOP NU MET ROKEN Miraculous Stop Smoking drie dagen kuur Nu verkrijgbaar bij uw apotheker ECONOMIE kort Philips wil van beurs Tokyo af CBS: Daling werkloosheid zet door Tweede bedrijf van Van Gils verkocht De Meeuw® modulaire bouwsystemen BER 1992 n de voormalige Sovjetunie, <jje eerd, gaat het eiland verlaten ng heeft, na het verdwijnen van id van deze militaire eenheid od n zin meer'. De militairen en hun gkeren. Het is de bedoeling dat -Sovjetmilitairen uit Cuba wm wie er circa 2.150 inzetbaar nderdeel van een akkoord tusen rd afgesloten na de rakettencri™ tober 1962. ovjetpresident Michail Gorbats- n te raadplegen, het vertrek van n sinds Golgotha' van de Ameri- Paulus als een tapdansende ho- zus ervan beschuldigd Judas te lie volgens Gore Vidal is bekriti- asterend'. Vidal schreef het boek n kwaad daglicht te stellen en 'te hemel-god-religies die totalitair t christendom joodse kwetterij is an een goede fondswerver.' betekent vrijwel zeker dat hij in blikeinse tegenstander zal op niet n in het Democratische Washing- isteren de adem in bij de enorme orden oprukt en telkens nieuwe mdat dammen, dijken en kanalen kunnen. an de overstromingen, terwijl in delijke bergen de slagregens aan- r de gevolgen van de watersnood schattingen over het dodental en erstromingen uit de geschiedenis aakt, zijn niet te geven. ~jab sprak de overheid van 100 rden vermisten. Officieuze schat- wel 1.000 doden. Meer dan 42.000 meer dan twee miljoen mensen n felle kritiek geleverd op het be aat om voorwaarden te verbinden Meest Begunstigde Handelsnatie e de Amerikaanse regering dat en. baar voor China dat er voorwaar- erlenging vafi de MFN-sfatus van der van het ministerie van buiten- in met een wetsontwerp om voor- ieuwing van de MFN-status van luit van de Senaat zal onvermijde- president George Bush die de be- met een veto. n de belangrijkste joodse begraaf- door op een van de muren een ha- eeft de joodse gemeente Adass Jis- t van dinsdag op woensdag is ge- dvoerster. Ze zei diep geschokt te n enkele dagen voor het joodse De organisatie heeft de regionale taan voor de bescherming van alle in Berlijn. de Naties starten volgende week tie voor de hongerende bevolking van de 15 miljoen Mogambiqua- d bedreigd. een einde te maken aan de 'grootschalige diefstal van hulp goederen'. Als antwoord hierop zouden de VN van plan zijn de voedseldistributie uit handen te nemen van de regering. De VN vinden dat de distributie gepaard moet gaan met een vre desoperatie. Het afdwingen van vrede is volgens de VN een be langrijke voorwaarde voor het beeindigen van de hongersnood. Een grootschalige hulpactie zon der dat de vijandelijkheden wor den beëindigd is niet mogehj" aldus de VN. VN-medewerkers zouden een te groot risico lopen- Daarnaast is onenigheid ont staan tussen de regering en Ke- namo over de aanvoerroutes van de hulpgoederen. De regering heeft inmiddels toestemming ëe~ geven voor de hulpactie. Kenaffl heeft dat nog niet gedaan, daarom kunnen de VN niet Q gebieden bereiken die beheers worden door de verzetsbewe ging. in in le s- te r- de et de 2380 31210 systemen DE STEM DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1992 Washington (anp) - De voor uitzichten voor de wereld economie zijn de afgelopen maanden verslechterd. Het beeld wordt nog somberder door de aanhoudende span ningen op de valutamarkten, dje gisteren een nieuwe cli max bereikten. Terugval in een internationale recessie kan vermoedelijk wor den vermeden, maar meer dan een bescheiden economische groei zit er voorlopig niet in. Dit is het weinig opwekkende perspectief dat het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) gis teren in Washington schilderde bij de presentatie van zijn half jaarlijkse rapport over de we reldeconomie. Topeconoom Mi chael Mussa onderkende daar de implicaties van de nieuwe chaos die eerder op de dag ontstond op de Europese wisselmarkten. Daar moesten Groot-Brittannië en Zweden hun valuta's steunen met scherpe renteverhogingen. Mussa houdt het er voorlopig op dat de situatie zich zal normali seren als de Franse bevolking zondag positief oordeelt over het Verdrag van Maastricht. Als de onrust langer aanhoudt zullen de vooruitzichten voor de we reldeconomie nog slechter wor den, zo waarschuwde hij. Het IMF heeft zijn ramingen voor de economische groei in het begin deze maand voltooide rap port al verder moeten verlagen, niet alleen ten opzichte van het vorige halfjaarrapport, maar ook in vergelijking met de begin juli opgestelde eerste versie van de jongste 'World Economie Out look', die eind augustus uitlekte. De raming van de groei in de in dustrielanden in 1992 is gecorri geerd van 1,8 tot 1,7 procent en die voor 1993 van 3,3 tot 2,9 pro cent. De groeiramingen voor de wereldeconomie als geheel, die vorig jaar stagneerde, zijn over eenkomstig aangepast tot res pectievelijk 1,1 en 3,1 procent. Van deze magere groeicijfers zegt het IMF ook nog eens dat zij eerder lager dan hoger zullen uitvallen. Van onze verslaggever Willem Reijn Utrecht - Met een totaal nieuwe organisatie wil Ouden bosch Golfkarton, de 'erfopvolger' van Brabantia, de importen van golfkarton op de Nederlandse markt gaan bevechten. fe moeten af van het dozen- makers-imago", zei commercieel directeur L. de Goeij van Oudenbosch Golfkarton gisteren tijdens de officiële presentatie van zijn bedrijf in Utrecht. „Oudenbosch Golfkarton wil niet alleen dozen leveren, maar ook de totale begeleiding van verpakkingen bij de klant ver richten". Oudenbosch Golfkarton was tot voorkort een produktievestiging van De Zeeuw Golfkarton, waarvan de hoofdvestiging in Eerbeek staat. Oudenbosch Golfkarton is als organisatie nu echter verzelfstandigd. Belang rijkste verandering daarbij is - naast de nu doorgevoerde naamsverandering - de komst van een eigen verkoopafdeling. Het bedrijf staat onder leiding van J. Bruins Slot, voormalig trouble shooter van Bührmann- Tetterode, en commercieel direc teur L. de Goeij, tot voor kort adjunct-directeur van zusterbe drijf Vandra Golfkarton in Oos terhout. Dit laatste tamelijk spe cialistische golfkartonbedrijf is buiten de ingrijpende herstruc turering van De Zeeuw Golfkar ton gebleven en blijft onder Eer beek vallen. Met totaal 300 werknemers, on der wie twintig mensen die zijn overgekomen van de vestiging in Eerbeek, en een omzet van hon derd miljoen moet Oudenbosch het segment van de markt vero veren, waar grote volumes wor den gedraaid, die een hoge kwa liteit en een concurrerende prijs vergen. Juist dit segment heeft last van grote importen. De naamsverandering markeert de nieuwe start van Ouden bosch. „De naam Brabantia as socieerde toch te veel met huis houdtrapjes en beschuitbussen", zei directeur J. Christa van de Zeeuw Golfkarton tijdens de persconferentie over de ont vlechting van de fabrieken in Eerbeek en Oudenboscb. De ontvlechting is het gevolg van een verandering van strate gie van de financiële holding Corrugated Europe, waarin sinds 1989 de golfkartonactivi teiten van Bührmann-Tetterode en de Koninklijke Nederlandse Papierfabrieken zijn samenge bracht. Corrugated Europe wil dat de golfkartonfabrieken elk als zelf standige organisatie aan de weg timmeren om snel te kunnen reageren op veranderende vraag inde markt, zowel in omvang als in kwaliteit. be reden, legden Christa en De boeij uit, is dat een organisatie alleen snel kan reageren als pro- duktie en verkoop dicht bij elk aar zitten. „De verkoopafdeling bezwan gert de organisatie", zei De Goeij. „In het verleden kon De Zeeuw steeds iets slimmer of sneller produceren dan de con currentie. Nu is die technische expertise echter voor iedereen te koop. In de toekomst zullen we het moeten hebben van de men sen en de organisatie, die door een grote flexibiliteit een voor sprong op de concurrentie bete kenen". Korte communicatielijnen zijn daarbij een voorwaarde. „Als een klant op vrijdag belt dat ie op maandag twintigduizend do zen wil hebben geleverd, kun je dat alleen goed als verkoop en produktie dicht bij elkaar zit ten." Om niet te veel in elkanders vaarwater te geraken, is afge sproken dat De Zeeuw in Eer beek noordelijk Nederland en Duitsland zal bedienen, terwijl Oudenbosch zich richten op het beneden-Moerdijkse, België en Noord-Frankrijk. De fabrieken zullen elkaar zo nodig bijsprin gen in het geval van capaciteits problemen. Zowel Oudenbosch als Eerbeek denkt vijf tot zes miljoen gulden per jaar nodig te hebben voor in vesteringen. Die zullen bestaan uit projecten voor kostenbeheer sing en kwaliteitsverbetering. De concurrentie op de markt voor golfkarton zal de komende jaren steeds harder worden, voorspelde Christa. „De West duitsers hebben de laatste jaren veel geïnvesteerd in de voorma lige DDK in de verwachting dat de economie daar snel zou ople ven. Nu die opleving uitblijft, moet worden aangenomen dat die capaciteit zich op onze markt zal richten". Hoewel de sector met een gemid delde bezetting van ongeveer ne gentig procent van de capaciteit nog gezond is, merken de bedrij ven dat de groeiende import de marges onder druk zet. Boven dien wordt aangenomen dat de groei van de markt zal afnemen. Tot voor kort was de groei van de golfkarton gelijk aan de groei van het nationaal produkt, maar milieuconvenanten zullen het gebruik van verpakkingen be perken. De mindere afzet gecombineerd met een toenemende import zul len prijserosie veroorzaken, voorzag Christa. Maar vragen over de rendementen bij De Zeeuw en Oudenbosch bleven onbeantwoord. internationale een nettowinst Jjan 12,3 miljoen. De Rotter damse onderneming verwacht at tat tweede halfjaar een beter resultaat zal opleveren 'zodat net lopende boekjaar zonder verlies zal worden afgesloten'. ®t bedrijfsresultaat kwam in ae eerste zes maanden van dit 'aar ^t op f 8,4 miljoen. Dat is Halfjaarwinst Hie Medical f°rs omhoog !^richt (anp) - De halfjaar- nst van Pie Medical (medische aPParatuur) is in de eerste zes aanden van dit jaar gestegen mii™m i'3 miljoen tegen f 0,5 Jf in de overeenkomstige P node vorig jaar. nnudeel verbeterde het re- ™taat van f 0,23 tot f 0,57. De rozet steeg met 4,4 procent tot f x miljoen, zo heeft het bedrijf g eren bekendgemaakt. nrm Telresultaat steeg zelfs 2 jl er! yan f 827.000 tot f (L,Hu'jöen. Binnen Europa fftefcafertr- 13 miljoen. afzet met 11,6 procent Bedrijfsleider H. Dorenbosch van ZNAC (rechts) proost alvast met zijn personeel op de tweede miljoen ton asfalt die het bedrijf morgen produceert. - foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggever Breda - De Zuid Nederlandse Asfalt Centrale (ZNAC) in Breda bereikt morgen een nieuwe mijlpaal in zijn zes tienjarig bestaan. De ZNAC maakt dan de produktie van twee miljoen ton asfalt vol. Twee miljoen ton is twee miljard kilo. Met deze hoeveelheid asfalt kan een fietspad rond de wereld, 40.000 kilometer lang, worden aangelegd. De ZNAC werd in 1976 opge richt door een aantal wegenbou wers uit Breda en omstreken. Tien jaar later, in 1986, vierde het bedrijf de produktie van de eerste miljoen ton asfalt. De ZNAC heeft een capaciteit van 250 ton asfalt per uur en is uitgerust met een recyclingin- stallatie waarmee 'oud' opgebro ken asfalt tot 50 procent kan worden hergebruikt. De asfaltcentrale zal de mijlpaal van twee miljoen ton niet uitge breid vieren. „We zijn een sei- zoenbedrijf", aldus bedrijfslei der H. Dorenbosch. En momen teel is het hoogseizoen voor de asfaltproducent. „Vanwege de drukte hebben we de interne feestelijkheden tot de winter uit gesteld." (ADVERTENTIES) Amsterdam (anp) - De Amsterdamse effectenbeurs heeft ont hutst gereageerd op het plan een onderzoek in te stellen om individuele gegevens over dividenduitkering in de toekomst aan de belastingdienst te melden. Dit voornemen is dinsdag door minister Kok in de Miljoenennota gepresenteerd. Vooral het feit dat er vooraf- staan genoteerd, omdat zij zo Rotterdam (anp) - Het zee- en havensleepbedrijf Smit Inter nationale heeft in de eerste helft van dit jaar een netto verlies geboekt van f 14 miljoen. Vorig jaar om dezelfde tijd meldde de onderneming een verlies na belastingen van negen ton. Over geheel 1991 behaalde Smit bijna de helft van het resultaat Bekend van de test op TV. Het middel op volstrekt natuurlijke basis om u te helpen met roken te stoppen. Stoppen met roken? Je wordt er alleen maar beter van. van f 16,6 miljoen in dezelfde periode van het vorig jaar. Als oorzaken voor de resultaatsver mindering wijst Smit op de ver liesgevende havenactiviteiten, de vermindering van het werkaan bod in de bevoorradingsvaart en de onderbezetting in de groeps- segmenten berging/wrakoprui ming en 'maritime contracting'. Verder leverden de niet-gecon- solideerde deelnemingen, met name Rockwater, een negatief resultaat op van f 17,8 miljoen. De activiteiten in het Verre Oos ten (Smit Singapore) vertoonden 'een bevredigend resultaat', al dus Smit. Een positieve invloed op het resultaat had een buiten gewone bate van f 6,3 miljoen uit boekwinst op desinvesterin gen. Bovendien was er nog een incidentele bate van f 10 mil joen. Smit zag aan het eind van het eerste halfjaar een verbetering in de activiteiten berging/wrak opruiming en maritime contrac ting. Die zullen doorwerken in het tweede halfjaar, zo voorziet het bedrijf. Verder verwacht Smit ook in de komende zes maanden de vruchten te kunnen plukken van de herstructure ringsmaatregelen in de sector Smit Haven. Miraculous Stop Smoking is een Belpro produkt Telefoon 04920 - 14319 gaand aan de bekendmaking van deze plannen geen overleg heeft plaatsgevonden met de beurs steekt de Vereniging voor de Ef fectenhandel (VvdE). Volgens een woordvoerder van de beurs is bij dividendrenseig- nering 'het middel erger dan de kwaal'. De VvdE pleit daarom voor een eenmalige dividendbe lasting aan de bron. Dit systeem wordt reeds in Bel gië gehanteerd (10 procent) en heet daar 'bevrijdende voorhef fing'. Kenmerkend bij dit sys teem is dat belasting eenmalig aan de bron wordt ingehouden. Bij de inkomstenbelasting wor den dividendinkomsten vervol gens buiten beschouwing gela ten. De beurs noemt de eenmalige di videndbelasting in het voordeel van bedrijven die op de beurs eenvoudiger een beroep kunnen doen op risicodragend kapitaal. Verder wordt het effectenbezit er door gestimuleerd en bespaart de 'bevrijdende voorheffing' de belastingdienst veel werk, aldus het beursbestuur. Momenteel wordt in Nederland aan de bron een voorheffing van 25 procent ingehouden. Vervol gens dient de effectenbezitter de reeds betaalde dividendbelasting zelf te verrekenen bij de aangifte inkomstenbelasting. Ook de Vereniging van Effecten bezitters (VEB) noemt de plan nen slecht. Uitgekeerde winst wordt in Nederland drie keer belast (vennootschapsbelasting, dividend- en inkomstenbelasting en vermogensbelasting). „In een verenigd Europa is dit voor de burger excessief dure systeem niet houdbaar", aldus de VEB. Brussel (anp) - De overname van de Bank Brussel Lam bert (BBL) door Internatio nale Nederlanden Groep (ING) is gisteren een stuk dichterbij gekomen met de benoeming van ING-topman Gerrit Tammes in de raad van bestuur van de Belgische bank. Bovendien werd bekend dat BBL-grootaandeelhouder Groep Brussel Lambert (GBL) afziet van zijn exclusief voorkooprecht wat het pakket BBL-aandelen betreft dat de Italiaanse eigena ren SBH/Unipar willen verko pen en waarvoor ING kandi daat-koper is. Tammes' benoeming, op voorstel van de raad van bestuur van de BBL, kreeg zijn beslag tijdens een buitengewone aandeelhou dersvergadering woensdag in Brussel. Tammes is vice-voorzit- ter van de raad van bestuur van ING Bank en lid van de raad van bestuur van ING Groep. Hij is een van de vijf nieuwelingen in de BBL-raad, die daardoor is uitgebreid tot 32 leden. Tijdens een persconferentie na afloop van de vergadering spra ken Jacques Thierry en Theo Peeters, respectievelijk voorzit ter van de raad van bestuur en voorzitter van het directiecomité van de Belgische bank, ondub belzinnig hun voorkeur uit voor het openbare bod op BBL dat ING vorige week aankondigde. BBL is na De Generale België's grootste bank. De aankoop van de aandelen Unipar/SBH, goed voor 6,7 pro cent, is van belang in de pogin gen van ING om een controle rend belang in de BBL te ver krijgen. GBL kan ING daarbij de pas afsnijden. Het pleit echter voor ING dat GBL ruim binnen de termijn van twee weken be sloot af te zien van zijn exclu sieve recht. Er breekt nu een tweede periode aan waarin alle leden van een aaandeelhouderssyndicaat, waarin ook de GBL zit, kunnen beslissen om van een voorkoop recht te gebruiken. Voorzitter Thierry drong erop aan dat ook snel knopen worden doorgehakt, liefst al volgende week. Daarna blijven er twee of drie weken over die ING wil gebrui ken om de boeken van BBL te controleren om na te gaan of zijn (maximum)prijs van 3600 frank per aandeel verantwoord is. Dat betekent, aldus een BBL-woord- voerder, dat ING op zijn vroegst rond 10 oktober zijn openbaar bod kan uitbrengen. GBL-bestuurder Jacques Mou- leart liet zich in de marge van de vergadering vaag uit over de plannen van zijn groep, die 'wacht en kijkt'. Hij zei dat er een blok van 40 procent kan Eindhoven - Philips wil af van de notering van haar aandelen op de beurs van Tokyo. Een aanvraag hiertoe is gisteren bij het beursbestuur van de Japanse effectenbeurs ingediend. Tot deze stap is besloten wegens een permanent gebrek aan belangstel ling voor het Philipsaandeel in Japan, zowel van particuliere als van institutionele zijde, aldus Philips. Vanaf de introductie op de Tokyo Stock Exchange in septem ber 1988 hebben het aantal aandelen en aandeelhouders als mede het handelsvolume voor Philips op deze beurs bij lange na niet aan de verwachtingen voldaan. Deze situatie is voor Philips aanleiding zich niet langer de relatief hoge uitgaven te willen getroosten die aan een notering in Tokyo zijn verbon den. Volgens een woordvoerder van Philips wegen de kosten van notering in Tokyo niet op tegen de voordelen. Den Haag - De geregistreerde werkloosheid lag in de maanden juni-augustus op gemiddeld 274.000. Dat is 4.000 personen la ger dan in de maanden mei-juli van dit jaar, en 28.000 lager ten opzichte van een jaar geleden (302.000). Dat heeft het CBS woensdag bekendgemaakt. Uit de gegevens blijkt volgens het CBS een voortgezette daling van de geregistreerde werkloosheid. In 1989 waren er gemid deld 43.000 minder mensen geregistreerd dan een jaar eerder. In 1990 was de daling ongeveer even groot en in 1991 gemid deld 27.000. Het Centraal Planbureau verwacht dat de gemid delde werkloosheid over het gehele jaar uitkomt op 300.000 en volgend jaar licht zal oplopen tot 305.000. Roosendaal - Charly's Company te Roosendaal, een van de on derdelen van het in moeilijkheden verkerende kledingconcern Van Gils, is verkocht aan het Waalwijkse bedrijf United Fash ion Makers. Bij Charly's Company werken acht a negen men sen die volgens bewindvoerder mr. L. Luchtman bij de onder neming kunnen blijven werken. Na Peter van Holland bv is Charly's Company de tweede loot aan de Van Gils-stam die is verkocht. Charly's Company is een onderdeel van de Van-Gils- holding bv. Aan deze bv is surséance van betaling verleend. Luchtman is nog in onderhandeling over de verkoop van de resterende Roosendaalse Van Gils-ondememingen waaronder Herburry, de rest van de Van Gils-Holding en Van Gils bv. Charly's Company is een firma die collecties aan- en verkoopt, in vaktermen een collectioneur. Hetzelfde gold voor het vorige week verkochte Peter van Holland. worden gevormd als er geen ak koord komt over de prijs, die volgens GBL hoger zou kunnen. Volgens Thierry en Peeters is er echter veel dat pleit voor ING. De Nederlandse bankverzeke raar heeft van meet af aan laten weten geen 'agressieve' bedoe lingen te hebben en samenwer king na te streven. Bij een sa mengaan bezetten ING en BBL de dertiende plaats in Europa, met een 'achterland' van 30 tot 35 miljoen burgers. Daardoor zou het gebrek aan evenwicht met de concurrentie flink teniet worden gedaan. BBL is wat omvang betreft ver gelijkbare met ING, dat tot nu toe geen concurrerend bod is te gengekomen. Ook de geografi sche nabijheid is een pré. Peeters zei erop te vertrouwen dat ING geen saneringsplannen heeft ten koste van de werkgelegenheid bij de BBL. VERVOLG VAN VOORPAGINA PvdA-Kamerlid Melkert en WD-Kamerlid Van Rey noemen het verheugend dat de rente in Nederland nog eens een kwart extra daalt. Melkert vindt de in ternationale ontwikkelingen echter 'zorgelijk', evenals Van Rey. „Vooral de spanningen in het Europees Monetair Stelsel baren zorgen, omdat dit allemaal niet hoopgevend is voor de toekom stige samenwerking in de Euro pese Monetaire Unie," aldus Melkert. Van Rey benadrukt dat 'de politiek' zich het beste afzij dig kan houden van de mone taire ontwikkelingen in de markt. De valutamarkten stuurden gis teren doelgericht aan op een grondige herschikking van de muntwaarden binnen Europa. De rentemaatregel van de En gelse centrale bank werd gezien als niet meer dan een noodver band, in een poging de koers van het pond te steunen tot zondag. De Britse rentemaatregel had veel weg van paniekvoetbal, al dus M. Verleg van vermogensbe heerder GIM in Eindhoven. Uit economisch oogpunt zou juist een renteverlaging op haar plaats zijn geweest om de zwakke conjunctuur te stimule ren. De drastische verhoging van de officiële tarieven zou volgens hem dan ook niet lang kunnen worden volgehouden. Hoofd valutahandel J. Poppe van ABN AMRO verwonderde er zich gisteravond over dat de Bundesbank - 'de spil' van het Europese valutasysteem- giste ren niets van zich liet horen. Voor Nederland is de nieuwe renteverlaging van gisteren 'niet onaardig', redeneerde de valuta handelaar, maar verlaging van de tarieven in Duitsland zet pas echt zoden aan de dijk. Zijn col lega Verleg van het Eindhovense GIM meende echter dat de ren teverlaging van inmiddels een half procent wel degelijk een sti mulans gaat vormen voor de Ne derlandse economie. Tevreden Over de manier waarop de gul den temidden van al deze beroe ring stand houdt, zijn de experts zeer tevreden. De Nederlandsche Bank had na het voorzichtig vol gen van eerdere rentestappen van de Bundesbank ook wel wat ruimte om wat extra's te doen, merkt GIM's Verleg op. Terwijl de Nederlandse centrale bank deze keer op eigen houtje opereerde, bleef de gulden giste ren de sterkste munt binnen het Europese Monetaire Systeem. Hoewel de lagere rente het Ne derlandse bedrijfsleven goed kan doen, vormt de onrust op de va lutamarkten voor de internatio naal gerichte ondernemingen een hinderlijk risico. Bovendien is de sterke waardevermindering van het Britse pond een strop voor de export naar Groot-Brit- tannië. De aankondiging dat het pond sterling het Europees Monetair Systeem tijdelijk verlaat, kwam nadat de Europese markten al waren gesloten. Eerder op de dag reageerden de beurzen in eerste instantie nega tief op de ontwikkelingen op de valutamarkten. De Londense beurs noteerde al snel'na de ope ning een verlies van 44 punten op 2.326 omdat rekening werd gehouden met een renteverho ging- Toen de eerste verhoging bekend werd gemaakt zakte de beurs snel door naar een verlies van 77 punten. De tweede verhoging met drie procent had echter een tegenover gesteld effect. De da ling van de FTSE-index werd snel ingelopen en de beurs kon tegen sluiting zelfs een winst la ten zien van 8,3 punt op 2378,3. De effectenbeurs in Frankfurt sloot met een klein verlies van 3 punten. Handelaren menen dat een ren teverhoging in ieder geval niet voor de deur staat en dat druk op de Bundesbank alleen maar tot een verder renteverlaging kan leiden. De Italiaanse beurs in - Milaan moest 3,3 procent achter zich la ten. De effectenbeurs van Ma drid kende een verlies van 3,7 procent, die van Parijs 2 procent en die van Zürich 0,8 procent. Referendum Menig handelaar houdt zijn hart vast als vandaag de wisselmark ten in Europa hun poorten ope nen. Het lijkt erop of het systeem van min of meer vaste wisselkoersen van EMS dan moet bewijzen zich in stand te kunnen-houden of dat een grootscheepse her schikking hiervan noodzakelijk is. Als dat dan gebeurt, ligt boven dien nog het referendum in Frankrijk van komende zondag op de loer. Als de Fransen mas saal 'non' tegen het verdrag van Maastricht zouden laten horen, kan dat het beginsel van het EMS ook nog eens duchtig door elkaar schudden. (ADVERTENTIE) voor alle toepassingen

de Stem | 1992 | | pagina 5