isito VOSKI AXEL Mangnus boos op gemeente Hulst D omkijken hebben naar g van mijn vaste t Exotisch smullen tijdens culinaire week Axel DAG KLAPPER Face-lift binnenstad op losse schroeven kGD AMHEDEN Beroep bij Raad van State wegens tegenwerking bij vestiging supermarkt u Ie is fietsen enz Een thuisbankier laat dat dan automatisch doen. articulieren FR GETROUWD ZONNEBLOEM VAKANTIEWEEK enstverlening STAURANT ZEELAND C2. Instructiedag voor majoretten Stadswandeling wegens 750-jarig bestaan De Vier Ambachten D'N SLUUSWACHTER Hoe spreekt ie dan? Parkietenspeciaalclub houdt twintigste show Axelse middenstand wil niet meebetalen aan herinrichting winkelhart Geloofwaardig Thuisbankieren doe je met de Postbank. ER 1992 torn te zoenen bdankje, jubileum, receptie, he, verloving, overwinning, l, Abraham, openbare dank, hoor, mag best eens in de pe pagina familieberichten, et en duur hoeft het niet te fcgel of kolom 2,21één pl verplicht a 2,79. i van een foto of afbeelding t van 35 x 45 mm rekenen bslag. Overige tarieven op Jet contante betaling wordt (kosten berekend. Foto's ptourneerd. Bel 076-236442 I dagen vóór plaatsing af bij Pitoren. Schriftelijke opgaven lend geaccepteerd indien (bekend zijn, ook indien uw ng bijgevoegd is. (ons het recht voor teksten 1 van redenen te weigeren, ér klachten bereiken over de st behoudt de uitgever zich Jjor om de naam van de (ever bekend te geven. ^nigingsnieuws i 2 kolom op donderdag EDDY Ibraham. Proficiat. Jngelique en Cler- mon. Klas Frank van Damme en in geborg van Bale. Hulst, 16 september 1992 Voor alle verrassingen attenties bij mijn jubileum 121/2 x (13 dus) Z.-Vlaanderen. Mijn har lijke dank!!. Wies v. Krui sen. iur. H. Dowweg 5 <42 NM Hoek fc/. 01150-17862 Reeds meer dan 25 jaar HET ADRES voor: - avondjes uit -zakelijke diners familiediners Verzorgde spijskaart I met VIS- EN vleesspecialiteiten in Oudhollandse sfeer. Keuze uit 5 verzorgde menu's vanaf ƒ37.50. RESERVEREN: prettig voor u en voor ons, AT8-HULST-TEL. 01140-13444 Jit België: 00-311140-13444 van 12.00-22.00 uur sloten DE STEM DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1992 Van onze verslaggever Hulst - De gebroeders Mangnus uit Ka- pellebrug zijn uiterst verontwaardigd over de tegenwerking die zij van de ge meente Hulst ondervinden bij de vesti ging van een supermarkt aan de Gentse vaart in hun woonplaats. It zijn al anderhalf jaar in de slag met de ge meente over de supermarkt bij hun Q8-station aan je Gentsevaart 8. Aanvankelijk hadden de gebroeders Mangnus het plan opgevat daar een winkel met een vloeropper vlak van zo'n elfhonderd vierkante meter te begin nen. Volgens D. Mangnus gingen zij na een monde linge toezegging van wethouder G. van de Voorde aan de slag om de supermarkt in te richten. „Op een gegeven moment kregen we echter een brief van de gemeente. We moesten alles stil leggen om dat er geen vergunning was," zegt D. Mangnus. „Maar toen we daarop een vergunning aanvroegen, werd die afwezen omdat er buiten de binnenstad' geen detailhandel bij mocht komen." Daarop dienden de gebroeders Mangnus andere aanvragen in voor een kleinere supermarkt. Maar ook hun voorstel om de vierhonderd vierkante me ter detailhandel van hun tweede winkel aan de Gentsevaart in te ruilen voor evenveel vloeropper vlak in de nieuwe supermarkt haalde het niet bij de gemeente. Een derde aanvraag, voor de inrich ting van een benzineshop bij het Q8-station, vond evenmin genade. De druppel die de emmer voor de gebroeders Mangnus deed overlopen, was de medewerking die burgemeester en wethouders nu willen verlenen aan overbuurman De Beule. Die mag, zo blijkt uit een voorstel aan de commissie ruimtelijke orde ning, een shop met autowasserette beginnen. „Voor ons is het onbegrijpelijk dat de gemeente daar aan meewerkt. Het is een bewijs dat hier met twee ma ten gemeten wordt. We hebben geen moeite met de plannen van onze overbuurman. Maar dan moeten wij toch ook toestemming krijgen." De supermarkt aan de Gentsevaart 8 staat al die tijd praktisch volledig ingericht klaar. „We kun nen zo de schappen vullen en bij wijze van spreken morgen openen." Voor de gebroeders Mangnus was de handelwijze van de gemeente Hulst aanleiding een gerechtelijke procedure te voeren. Over enkele tijd dient voor de Raad van State het beroep dat advocaat Sol uit Axel namens de gebroeders heeft ingesteld tegen de afwijzing van de aanvraag voor een benzineshop. Wethouder G. van de Voorde was gisteren op het Hulster stadhuis niet bereikbaar om commentaar te geven op de kwestie. Van onze correspondente Hulst - De afdeling Zee land van de Westbra bantse en Zeeuwse Mu ziekvereniging houdt za terdag 19 september in Hulst de jaarlijkse in structiedag voor mini- en majoretten. De dag wordt georganiseerd door de majorettengroep 'De Vossen' uit Hulst en vindt plaats in de sporthal van het gemeenschapscen trum Den Dullaert. Er ne men meer dan vijftig meis jes uit Hulst, Kloosterzande en Clinge deel aan de lessen van Carla Hulshof en Lia van Hameren. Het programma is zo opge steld dat er gewerkt wordt in verschillende niveau's. De beginnelingen starten om 9.00 uur. Om 12.00 uur is er een lunch en de jonge ren kunnen vanaf 13.00 uur kijken naar de prestaties van de gevorderden. Deze instructieles duurt tot 16.00 uur. Alle deelneemsters aan de instructiedag krijgen na een getuigschrift. Van onze correspondente Buist - In het kader van het ■jarig bestaan van De Vier Ambachten organiseert het Katholiek Vrouwen Gilde (KVG) vandaag een stads wandeling in Hulst. Het Katholiek Vrouwen Gilde in Hulst heeft dit evenement geor ganiseerd, maar er zullen ook es uit Terneuzen, Assenede tn Zelzate aanwezig' zijn. Om 14.00 uur begint de bijeenkomst fflet de ontvangst op het stad- Daar geeft stadsgids Van Wen uitleg over de stadswan deling. Daarna wordt onder des- kundige leiding een wandeling Aan anderhalf uur gemaakt. De liddag wordt afgesloten met een gezamenlijke koffietafel in "etReynaartshof. Van onze correspondente Axel - Gisteren om 12.00 uur werd door Rigobert Antheu- nis op de kruising van de Noordstraat en Kerkstraat in Axel de tweede culinaire week geopend. Antheunis vertelde de aanwezi gen dat ze normaal bergen moe ten beklimmen en wilde rivieren moeten trotseren om de lekker nijen te kunnen proeven die nu zomaar in de Kerkstraat te krij gen zijn. Daarna brachten twee in Axelse klederdracht gestoken Axcellentmensen een grote schaar waarmee een lint werd doorgeknipt en een fles cham pagne die tegen de vlaggemast stuk gegooid werd. „We doen niet minder. Als een schip te wa ter gelaten wordt gooit men er champagne tegen en de komende dagen ligt de wereld uitgespreid in de Kerkstraat; daar moet champagne bij," aldus Antheu nis. Burgemeester W. de Graaf en L. den Doelder van Axel promotie hesen daarna de vlag en de tal rijke aanwezigen werden ver wend met gratis hapjes uit Thai land, Spanje en Roemenië en er was een overvloed aan cham pagne en de nieuw op de markt gebrachte Axelse kruidenbitter. Tot en met zondag zondagavond kunnen de smulpapen zich in vier Axelse restaurants eens lek ker culinair te buiten gaan. Deze restaurants presenteren ieder specialiteiten uit een bepaald land. Moy Fa houdt het op Thais voedsel, In d'Ouwe Baencke gaat men op de Spaanse toer, De Graanbeurs presenteert Roe meense lekkernijen en het gele genheidsrestaurant Jose Marti schotelt Cubaanse gerechten voor. Deze gastronomische specialitei ten worden aangevuld met cul turele manifestaties: beeldende techniek staat jr niets. Wie een bezoek aan het Belgische Tessenderlo brengt, kan daar een sprekend staaltje van bewonderen. Tes senderlo heeft de primeur van de alarmsirne die kan huilen en... praten. Het is geen Bel genmop, maar de bloedstol lende werkelijkheid van van daag. Wij danken dit staaltje van technisch kunnen aan de brainbox van het kerncentra lepark te Doel. Als er in of rond de kerncen trales iets misgaat, zo is de re denering, dan kan de bevol king direct op de hoogte wor- betering van het alarmsys teem. Kunnen wij nu rustig gaan slapen? Neen! Het pro bleem dat met de invoering van de pratende sirenes niet wordt opgelost betreft de in houd van het gesprokene. De kernenergiewereld heeft er namelijk een gewoonte van gemaakt om zich tot het volk te richten in een volstrekt on begrijpelijke, maar wel beang stigende terminologie. Zo werkt men graag met een jar gon waar een gewoon mens niets van begrijpt. Termen als 'Becquerel', 'Sievert' en 'Cu rie' worden gebezigd om de door onze zintuigen oncontro leerbare geruststelling te on derbouwen, dat er geen reden is voor paniek, daar de straling ook deze keer opnieuw binnen het beton van het containment is gebleven." Wat een Bequerel is, of een Sievert kunt frituren en of je met een Curie een avondje kunt gaan stappen... dat blijft voor ons, leken uit de buurt, allemaal volledig duister. De kernenergiemensen hebben daarom hard gewerkt aan een woordenboek van meer begrij pelijke termen vor lekencon- sumptie, die hoofdzakelijk uit vergelijkingen bestaat. Het risico van besmetting van omwonenden door een lekke kerncentrale is volgens het nu cleaire voorleesboek bijvoor beeld duizend keer kleiner dan de kans die je loopt om het een Boeing 747 te veron gelukken, of om longkanker te krijgen na het roken van siga retten. Jan Publiek moet zich, met an dere woorden, maar verlaten door Tom Koopman op de stellige verklaring van de atoomjongens, dat een wis kundig klein, maar griezelig ri sico aanvaardbaarder voor ons zal zijn dan een risico dat ons bekend voorkomt, zoals de ri sico's van roken en vliegen. Men laat gemakshalve in het midden dat besluiten om te ro ken of te vliegen doorgaans in vrijwilligheid en individueel worden genomen, terwijl een kerncentrale of grond van col lectieve wilsbesluiten wordt neergezet. Of de sirenes van Doel nu pra ten of een beetje verkouden loeien: het geschetste onbeha gen blijft. Wat mij betreft kun nen ze daarom net zo goed worden gebruikt om kermis- koersen te becommentariëren. Want de kernenergiewereld schijnt maar niet te kunnen beseffen dat een risico geen getal is, maar een gevoel. En daar heeft Jan Publiek een overdosis van in huis den gebracht door gesproken boodschappen, die uit de sire nes klinken. Of het hier tech nisch gesproken gaat om spre kende sirenes of om huilende luidsprekers wil ik in het mid den laten. Laat ons vaststellen dat de pratende sirenes technisch ge zien een grote verbetering zijn, zelfs indien ze niet verder zouden komen dan het voort brengen van het bekende ge jank. Immers, de huidige sire nes waarop men zich in Doel verlaat, dateren van een halve eeuw geleden. Tijdens vorst perioden doen ze het niet, om dat hun membranen vastvrie zen. Elektronische sirenes .hebben dat euvel niet. Blijdschap dus over deze ver in klederdacht gestoken Axelse boerinnen tappen Zeeuwse Witte voor de bezoekers. - FOTO WIM KOOYMAN kunst, muziek, dans en theater. Vijf Cubaanse grafici exposeren hun werk in de etablissementen en er is elke dag wel een muzi kaal evenement gaande van licht klassiek tot en met de tradionele muziek van de hierboven ge noemde landen. Axcellent vult het geheel op met straatanima tie. Belangstellenden kunnen dage lijks van 12.00 uur terecht op de 'terrassen en vanaf 17.00 uur staat een legertje koks klaar om de speciale gerechten klaar te maken. Het is vijf dagen lekker bekken geblazen in de Kerk straat in Axel. Gezien de grote aanvraag is het verstandig van te voren te reserveren. HULST - Café Time-Out, 19.30 u. prijs kaart ing. KLOOSTERZANDE - Café De Kombuis, 19.30 u. vleesprij skaarting. LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 13.30 u. schieting voor bejaarden. VOGELWAARDE - 't Gelaag, 14 u. prijskaarting. HEIKANT - 't Heike, KBO. 13.30 u. bingo. GRAAUW - Gemeenschapshuis, KBO, 13.45 u. kaarting. AXEL - Gregoriuscentrum, 14 u. serie- kaarting. SAS VAN GENT - De Roselaer, KBO, 14 u. koers- bal. CLINGE - Malpertuus, ANBO, 13.30 u. hobbymiddag. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever St.-Jansteen - De Parkietenspeciaalclub regio Zeeuws-Vlaanderen houdt dit jaar voor de twintigste keer een vogelshow. De jubileum show is in gemeenschapscentrum De Wa rande in St.-Jansteen en duurt van vrijdag 18 tot en met zondag 20 september. Vanwege het jubileum zijn er extra prijzen en be kers en is er zondag vanaf 10 uur een gratis vogel- beurs. Voor de kinderen zijn er gratis kleurplaten en boekjes over vogels te krijgen. Ook is er doorlo pend een plantenshow. Er zijn dit jaar ongeveer 'vijfhonderd parkieten te bezichtigen. Opvallend is de verdubbeling van het aantal grote parkieten. Zeven keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers (NBV) keuren de vogels op don derdag 17 september. J. Dankaart, de voorzitter van regio Zeeuws-Vlaanderen, opent de show vrij dagavond. Districtsvoorzitter Udo van de NBV reikt zondagmiddag rond vier uur de prijzen uit. De openingstijden van de show zijn: vrijdag van 19.30 uur tot 22.00 uur, zaterdag van 13.00 uur tot 22.00 uur en zondag van 10.00 uur tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Van onze verslaggever Frank Deij herinrichting van de ®lse binnenstad is op losse diroeven komen te staan, ■et merendeel van de winke ls is (nog) niet bereid mee jte betalen aan de face-lift 'an het winkelhart. Dat is de palans van twee hoorzittin gen die het gemeentebestuur "an Axel ophing aan een ver nauwde en 'versoberde' ver sie van een plan om Axel als koopcentrum meer allure te ;geven. lak?'s^heiblok, en dat bleek Ij,® de eerste versie dit voor- |iras!Pri-afel kwam' bliift de biT en o i f van de ondernemers, ,e]e Particulieren wordt taal 1CQ B.en W willen in to ten ji "Jojoën gulden spende- leen af j bmnenstad, maar al- 8nn onrf ondememers samen Hat tJL °P tafel leggen- [&rag kan omi^g als de ie i»™* een subsidie over toe wlkomt> 20 luidde tot nu ïaarL.!6 voor het bloeden, er kj: u zjin de ondernemers een iJfa?g °Pgewezen dat foelJfj?eel vo°r hen van de J"4»! aftrekbaar is. keUrf zit een addertje onder tijden*: S'rZ0 ,bleek dinsdagavond „i ™s de laatste peiling. De Provincie sis dg geeft alleen subsidie iins~w,t°f memers baatbelas- ■voorlrm' ,n' En daarmee wordt Ptoieen® u6 sleuteI van het hele tendemsjj denvan een huive- ddenstand geduwd. Het lukte burgemeester W. de Graaf tijdens twee hoorzittingen nauwelijks om beweging te krij gen in vastgeroeste standpunten. Debet daaraan was zeker de wij ziging die de werkgroep (waarin ondernemers en gemeente zitting hebben) op het laatste moment had doorgevoerd om het plan goedkoper te maken. Tot ieders grote verbazing levert de verso bering, zoals De Graaf de aan passing noemde, echter geen cent voordeel op. Er was welis waar gekozen voor minder straatmeubilair en goedkoper bestratingsmateriaal. Bovendien werd de fontein op de Markt (ruim 100.000 gulden) uit het plan geschrapt. Maar daar zijn twee andere, en flinke, investe ringen voor in de plaats geko men. B en W stellen nu voor om 21 kunstwerken van de hand van Han Dey (173.000 gulden) in het winkelgebied op te stellen. Ook de multifunctionele verlichtings- masten van Rigobert Antheunis (100.000 gulden) mogen er ko men. Maar de totale kosten blij ven wel gelijk, 1,8 miloen gul den. „Wat voor zin heeft het om het plan te versoberen als het net zoveel geld kost," klonk het dinsdagavond dan ook smalend vanaf van de publieke tribune. Voor een van de grootste onder nemers, Toon Dey van Deto Jeans, hoeft het plan helemaal niet door te gaan. „Ik vind het hele plan niets," zo wond hij er geen doekjes om. Een aantal van zijn collega's denkt er net zo over. Directe aanleiding voor de aan passingen van de Noordstraat en omgeving is de bouw, vorig jaar, van een nieuwe winkelcentrum op het aangrenzende Szydlows- kiplein. Opzet is om Axel, dat als koopcentrum van weleer langzaam dreigt weg te kwijnen, meer body te geven. Tegelijker tijd sprak politiek Axel de inten tie uit om ook snel iets aan het oude winkelhart te doen om geen breuk te laten onstaan tus sen het nieuwe en het oude ge deelte. Maar er waren ook positieve ge luiden. Bij monde van oud-voor zitter Dick Oggel van de winke liersorganisatie Streekcentrum Axel bijvoorbeeld. „Ik denk dat de consument het wel degelijk waardeert als die ziet dat er met zorg aan een plaats wordt ge werkt. En de kosten gaan nu eenmaal altijd voor de baat uit." Ook T. Marteijn (KNOV en eige naar van een winkel in de Noordstraat) brak een lans voor de vernieuwing. „Als je de re cente ontwikkelingen in omrin gende plaatsen ziet, kunnen we toch niet achterblijven. En ook daar wordt door de ondernemers meebetaald. Het is een vorm van kortzichtigheid om te denken dat we met niets doen het beter zullen krijgen." En dan was er nog het probleem van de kleine man. De bewoners die geen zaak in het winkelge bied hebben. Ook voor hen had De Graaf geen geloofwaardig antwoord op de stelling waarom een bewoner aan de Singelweg, die een nieuwe asfaltweg en par- keerhaventjes voor zijn deur krijgt, niets moet betalen en een bewoner aan de Markt baatbe lasting moet betalen voor een paar nieuwe stoeptegels. Het ar gument dat er geen bestem mingsplan rust op de binnenstad en elk woonhuis in principe kan worden omgebouwd tot winkel, deed daar weinig aan af. En krom is in de ogen van iedereen ook dat de Weststraat, aan de ene kant van de Kerkdreef, kort geleden opnieuw bestraat is zon der een bijdrage van de winke liers, terwijl de winkeliers aan de andere kant van de Kerkdreef straks wel aan een nieuwe be strating moeten meebetalen. Het heringrichtingsplan krijgt begin oktober een nieuw hoofd stuk wanneer de provincie de bijdrage aan Axel - er is om drie ton gevraagd- bekend maakt. Houdt de middenstand dan nog voet bij stuk, dan zit er voor de gemeenteraad in oktober, indien de raad consequent vasthoudt aan eerdere gedane uitspraken, niets anders op dan het hele pro ject af te blazen. De Graaf: „We doen het niet voor ons zelf. We proberen het functieverlies van Axel als koopstad, dat duidelijk waarneembaar is, om te buigen. Als dat niet hoeft dan moeten we er maar een streep doorhalen." machtigingskaart die u van hen krijgt in te vullen en op te sturen. Daarmee regelt u dat voortaan elke maand of elk kwartaal het aan hen verschuldigde bedrag automatisch van uw girorekening wordt afgeschreven en overge maakt wordt naar het desbetreffende bedrijf. En bent u het, om welke reden dan ook, niet eens met een af schrijving, dan heeft u altijd de mogelijkheid om zonder opgaaf van redenen de betaling terug te laten storten. De machtiging kunt' u natuurlijk ook verleent daartoe eenvou- giro, ontvangt. Dat klinkt misschien altijd weer intrekken. dig toestemming aan het bedrijf of ingewikkeld, maar is in feite heel Automatisch laten betalen maakt de instelling van wie u regelmatig eenvoudig. een rekening, al dan niet met accept- U hoeft alleen maar de thuisbankieren nog makkelijker dan het al was. POSTBANK Jèü

de Stem | 1992 | | pagina 17