UW T PT. 'Belastingaffaire nu echt afgesloten' (Oag spaaa Tachtig procent van de Zeeuwse leraren staakt lieuwe Commissaris van de Koningin geïnstalleerd in Middelburg Langdurige bietencampagne van start Zeeuws Groen Links tegen hoger salaris voor gedeputeerden Stormloop op busreis Hulstenaar Stockman Ouderenvervoer is feit in W est-Zeeuws-Vlaanderen AU PORT ïen n ties ^bijeenkomsten vernachting TEL AU PORT AT DURFT. ptiviteiten in het hartje Dh-Vlaanderen eschikt voor 20 september BRUIDSSHOW donderdag 17 september 1992 deelC Spoorlijn I Axel-Zelzate j van de baan lister Ritzen [komt naar I Oostburg voor |0h(ler\vijsforvim Fancy fair De Kreeke Westdorpe Commissaris Van Gelder doet dringende oproep aan Zeeuwse politiek Studiedag over apartheid en schoolkeuze i SER 1992 modellen uitrusten met bent u aan de beurt. Ga 'n ander merk. Wedden It u zullen zijn, kunt u ze te gaan rijden. Zeg maar tia zo hard mogelijk weg. champagne op de bruidskamer rig) BRUIDSPAAR skerke zal u gastvrij ontvangen in hun en gezellige vergader- en :entrum. )r of boek nu reeds. ie Wiskerke ortstraat 1,4553 BG Philippine 59-1855 >9-1765 Kaarten verkrijgbaar bij qQSTBURQ Brouwerijstraat 7 - 01170-52213 de stem zeeland Imeuzen - Donderdag 24 jember sluit 80 procent ,n de Zeeuwse basisscholen e deuren uit protest tegen |p kabinetsplannen om de lachtgeldregeling voor het lnderwijs gelijk te schakelen |et de werkloosheidsuitke- onderwijsbonden ABOP, |0V en PCO hielden gister- lond in de bovenzaal van café (er Nose een informatie-avond |,er de komende staking. Voor een volle zaal sprak hoofdbe stuurder Brinkman van het KOV de onderwijzers toe en gaf hij tekst en uitleg over de kabinets plannen. „Tot 1996 krijgt onder wijs 633 miljoen extra. Er is ech ter een maar aan verbonden. Het onderwijsveld moet zelf 95 mil joen bijdragen. Dit moet geput worden uit de wachtgeldrege ling." De bonden vinden dit chantage en willen 24 september een sig naal afgeven aan de politiek. „Dit pikken we niet. We willen met onze actie het parlement overtuigen dat dit niet redelijk is," aldus J. Timmer namens de ABOB. Uit de reacties van de zaal bleek, dat minstens tien scholen volledig plat gaan en 80 procent van de aanwezigen be reid zijn deze dag te staken. „We moeten dit keer eens niet af wachten en kijken wat een ander doet. We moeten er tegenaan en niet zwichten voor chantage," aldus Timmer. 's Middags informeerden de on derwijsbonden op de Markt in Terneuzen de bezoekers over de komende actie. Tevens hield men een enquete om de mening van het publiek te peilen. Uit de in gevulde vragenlijsten bleek dat 50 procent van de ondervraag den bekend waren met de pro blemen in het onderwijs en de landelijke staking op donderdag 24 september. 65 Procent van de ondervraagden is het eens met de ondewijsbonden en vindt dat de wachtgelden voor het onder wijs en en het personeel niet ge- lijkschakeld moeten worden met de werkloosheidsuitkering. Een zelfde percentage is dan ook voor de actie. „Een geweldige opsteker voor ons," zegt een tevreden Jan Tim mer. „Het publiek staat achter ons en vindt na tien jaar van problemen in het onderwijs dat de onderwijzers iets extra's ver dienen. Dit positieve beeld van het publiek stemt bij uiterst te vreden. Ik zie dan ook met veel vertrouwen de komende actie te gemoet." an Gelder kan aan de slaa n onze verslaggever ■Middelburg - Willem Teunis van Gelder, CDA'er, Ara- literdammer, kan nu echt aan de slag als de nieuwe com- |missaris van de koningin in Zeeland. Na zijn beëdiging Ivorige week in Den Haag volgde gisteren Van Gelders ■officiële installatie in het gezelschap van provinciale lstaten in Middelburg. ia in het gezelschap van vele joryfeeën uit de provincie en (aarbuiten. Onder de gesigna- eerde aanwezigen oud-Tweede- lamerlid Aantjes, collega-com- Inissarissen Vonhof en Van Ke- aenade, Van Gelders voorgan ger Boertien en gedeputeerden kit alle windstreken, niet in de laatste plaats uit zijn vorige pro- pncie, Noord-Holland. Op een eceptie na afloop voegden zich laar nog honderden gasten bij |ta Van Gelder en zijn familie de ind te drukken. tan Gelder heeft er zin in, zei |j al bij meerdere gelegenheden, ttaar het werd hem gisteren wel Ingepeperd dat hij aan het hoofd |omt te staan van een zeer di- s volkje. De ene Zeeuw is de Indere niet, waarschuwden zo- lel waarnemend commissaris A. Dek als de nestor van de staten, (.Everaert. -LEUR: AUTOBEDRIJF OOSTVOGELS, STRAAT IC, TEL. 01626 - 8 29 52 1130, TEL. 01650-6 67 44 EL. 01150-9 45 64 ZUNDERT: Van onze Haagse redactie Den Haag - Er komt geen studie naar de aan leg van een spoorlijn van het Zeeuwsvlaamse Axel I naar het Belgische Zelza- I te. I Dat staat in het meerjaren programma voor weg-, wa ter- en railverbihdingen, dat minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In het vorige meerjarenprogramma was de spoorlijn nog als studie- I project opgenomen. Dit in I verband met de vervanging van de huidige gecombi neerde weg-spoorbrug over het kanaal van Gent naar Terneuzen door een tunnel alleen voor het wegverkeer. «Nu is gebleken dat dit laatste project geen priori- I teit heeft en de betrokken I regio een toltunnel afwijst, 's ook de noodzaak van de onderhavige spoorverbin- 1 ding verdwenen. De extra vervoerswaarde van deze I spoorlijn is te gering om de I "Westering te rechtvaardi- I ®n schrijft Maij. IE JE WAT ZEG] L5"onze verslaggever lfc!burg Minister J. Ritzen "oerwijs) neemt donderdag Iriw, r6r deel aan een on" ■Morum dat de afdeling Ito» j euws~Vlaanderen lom Partii van de Arbeid ■Wniseert. |s?ithenia"avond wordt ge- over de diverse vonrfen Idie a» Is en de r°len plaats |hneemtgemeente °p dat 8ebied leen fn, de vaardigen ■Voor SI1!? af naar de avond. IC?„ei CDA is dat M. Beine- KjiW van de ^Partij actie van zijn JnVeede-K-Ü ..Ginjaar-Maas kw^erhd en oud" TOenam van Onderwijs) De ??nw°ordigt de WD. plaats ®tbiieenkomst vindt centrm» n multi-functioneel C D® Hoekzak in Oost- „Wie van het platte van Schou wen komt, voelt zich een andere Zeeuw dan die uit de Zak van Zuid-Beveland. In Zeeuws-V- laanderen wordt gekruld en ge bold, maar op Tholen kom je die spellen niet tegen. Sterk over dreven zou je kunnen zeggen dat ieder zich welbevindt achter de dijk van het eigen gebied en dat al die andere Zeeuwen als 'bu- tendiekers' of 'overkanters' wor den beschouwd," zei Dek. Hij wees er Van Gelder ook al vast op dat vanachter al die dij ken nogal wantrouwend naar Middelburg wordt gekeken. „Eensgezindheid van Aarden- burg tot Zierikzee is er in de waakzaamheid op wat Middel burg op het bestuurlijke erf te weeg brengt." Anderzijds atten deerde Dek ook op de korte lij nen in Zeeland, waar 'iedereen iedereen kent'. Waarmee hij wilde zeggen dat de eis uit de profielschets van de nieuwe commissaris, 'goede contactuele eigenschappen', meer is dan een loze kreet. Het oudste statenlid Everaert herinnerde aan de lof die Van Gelder bij zijn benoeming ten deel viel. „Maar pas op dat dat niet tegen u gaat werken," zei hij ook, dit in het licht van de vele Zeeuwse zaken 'die veel stuurmanskunst zullen vergen'. Ook Everaert wees op het typi sche karakter van de Zeeuwen en citeerde Van Schagen: ...'wie met ons wil verkeren, moet wat manoeuvreren leren'. Onthutst Wat onthutst door de enthou siaste ontvangst hield Van Gel der zich gisteren over het alge meen nogal op de vlakte met de bescheiden belofte dat hij zijn best zal doen om het Zeeuwse belang te dienen. Zijn eerste klus is een uitgebreide kennis makingsronde, langs het provin cie-apparaat, maar ook langs alle gemeenten en andere orga nisaties, die regelmatig het pad van de provincie kruisen. Van onze correspondent Westdorpe - De oudervereni ging van basisschool De Kreeke houdt zaterdag 19 september een fancy fair op het terrein van de school. De oudervereniging hoopt zo geld bijeen te brengen voor de aanschaf van sport- en ontspanningsmateriaal, on der het motto: 'Wat er nog aan schort, zijn spulletjes voor de sport'. Voor jong en oud wordt er die dag alles gedaan op het school plein. Zo is er een grote piep- schuimbak, waar de jongsten in kunnen grabbelen en een leuk prijsje kunnen verdienen. Voor de oudere kinderen heeft men een apart soort 'fiets' ontwik keld, waarmee zij een hindernis- baan moeten afleggen. Voor de volwassenen is er onder meer een gaaibolling. Dit is slechts een greep uit de in totaal acht tien attracties die opgesteld staan. Uiteraard wordt er aan de inwendige mens ook gedacht. Tot slot is er om 14.30 uur een grote play-backwedstrijd voor de kinderen van de basisschool. De fancy fair begint om 10.00 uur en duurt tot 17.30 uur. Burgemeester Barbé van terneuzen (r) feliciteert de nieuwe Commissaris. foto jaap wolterbeek De bietencampagne 1992 is van start gegaan. De fabrieken van de CSM in Breda en Diemen draaiden vorige week al. Deze week start ook de andere suikergigant, Suiker Unie, met het verwerken van de bietenoogst. De verwachting is dat er sprake zal zijn van een langdurige campagne, want de weersomstandigheden waren dit jaar optimaal. Daardoor is er sprake van een oogst die qua hoeveelheid het absolute record van 1990 benadert. - foto marcel bekken Middelburg - In het belang van de provincie moet het nu echt afgelopen zijn met de naweeën van de belastingaf faire, die vorig jaar zulke diepe sporen trok door de Zeeuwse politiek. Die drin gende oproep deed de nieuwe commissaris van de koningin W. van Gelder, gisteren bij zijn installatie in Middel burg. Hij zou er niet over begonnen zijn, zei Van Gelder, als hij bij de kennismaking met Zeeland niet zo was geschrokken van de pijnlijke littekens. „Ik weet dat ermee is geworsteld en dat ieder die erbij betrokken was, zijn eigen welllicht traumatische er varingen heeft." Maar voor Zee land is het beter er nu definitief een punt achter te zetten. „Al leen dan kan de wapenspreuk van onze provincie ook in dit verband waardig worden geci teerd." De conclusie die de politiek aan de affaire verbond, meer open heid en doorzichtigheid van het Zeeuwse bestuur, was aan Van Gelder wel besteed. Het gaat volgens hem verder dan de re gels van de Wet Openbaarheid van Bestuur. De overheid heeft een actieve rol: „haar beleid en haar voornemens daartoe aan kondigen en verduidelijken en dat vereist een communicatiebe leid van doseren en selecteren." De staten mogen er hem op aan spreken, zei de commissaris. Dat de Zeeuwse bestuurscultuur hem niet onberoerd laat, bleek ook uit een opmerking over de dienstauto's van de provincie, die pas tot enige ophef leidden. Komt er een nieuwe auto, zo ja welke, en mag de commissaris er een voor zichzelf reserveren? Het laatste in ieder geval niet, als het aan GS en de staten ligt. Dat had Van Gelder begrepen. Over de geplande kennismakingsbe zoeken in de provincie: „Des noods kom ik met mijn eigen oude volkswagen of wie weet op de fiets. Hoe ik er kom zal me een zorg zijn, als ik de Zeeuwen maar kan ontmoeten." Over de echte hete hangijzers in de Zeeuwse politiek, bracht Zee- lands zestiende commissaris sinds 1814 vrijwel niets te berde. Inhoudelijk beperkte de eco noom Van Gelder zich bijvoor beeld tot de vaststelling dat eco nomie en milieu ten onrechte als eikaars tegenpolen worden ge- Middelburg (anp) - De ge plande verhoging van sa larissen van gedeputeer den met ruim 18.000 gul den tot 150.000 gulden per jaar brengt de politieke geloofwaardigheid met be trekking tot beloningen en inkomen in gevaar. Deze opvatting heeft de sta tenfractie van Groen Links in Zeeland het dagelijks provin ciebestuur schriftelijk te ken nen gegeven. Achtergrond van de voorge nomen salarisverhoging van de gedeputeerden is een ver gelijking met salarissen van wethouders in grote steden. De fractie van Groen Links vindt de verhoging in geen verhouding staan met de in- komensgroei in 1993 van mensen die van een mini muminkomen of een uitke ring moeten rondkomen. Zelfs salarissen boven de 90.000 gulden stijgen maar met 1,6 procent, voert de sta tenfractie aan. „Het beeld dat de politici vooral goed voor zichzelf zorgen leeft in brede lagen van de bevolking en dat wordt opnieuw bevestigd," aldus F. van Kollem van de Groen Links statenfractie in Zeeland. Van onze correspondente Hulst - Het studiecentrum voor cultuur en historie De Mael- stede uit Hulst wordt overstelpt met aanvragen voor de bus reis door het Oude Hulster Ambacht. „Het was onze bedoeling om door middel van een busreis langs enkele historische waarde volle gebouwen, kreken en dij ken in de omgeving van Hulst, de belangstelling voor de streek- historie op te wekken. De eerste busreis vindt 31 oktober plaats en die zat na twee dagen vol," vertelt Paul Stockman. Stockman geeft lezingen en cur sussen over de geschiedenis van Hulst en hij dacht met een der gelijke busreis zijn oud-cursis ten een plezier te doen. Het zijn echter niet alleen de oud-cursis ten die reageerden, maar een groot aantal Zeeuws-Vlamingen dat de geschiedenis wel eens vanachter het raam van een luxe touringcar voorgeschoteld wil krijgen. Omdat de aanvraag zo groot was is de tweede busreis al gepland. Deze vindt op zaterdag 14 no vember plaats en ook deze is al bijna volgeboekt. „Het loopt als een trein, ik ga gewoon een wachtlijst aanleggen en telkens als ik 49 mensen bij elkaar heb, trekken we het Hul ster Ambacht in," gekscheert Stockman. De bus vertrekt om 14.00 uur bij het gemeenschapscentrum Den Dullaert en de reis duurt onge veer drie uur. De deelnemers krijgen een brochure met route beschrijving en onderweg vertelt Stockman alles van de rijke his torie van het Hulster Ambacht. Van onze correspondent Oostburg - Gisteren ging in Oostburg voor het gebouw van de Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO) het project aavullend vervoer voor 65-plussers en gehandicapten officieel van start. zien, dat de relatie tussen Zee land en Europa zijn bijzondere aandacht heeft en dat hij de door zijn voorganger binnenge haalde Four Freedoms Awards voor Zeeland wil behouden. Eén uitgesproken standpunt liet hij -opnieuw- wel horen. Als het aan Van Gelder ligt, wordt er niet getornd aan het bestaans recht van de provincies. Deze bestuurslaag is onmisbaar als schakel tussen rijk en gemeenten maar vooral ook als een 'net werk met alle geledingen van de maatschappij'. „De provincie kan in zulke netwerken een coördinerende en een stimule rende rol spelen. Zij dient ten opzichte van de andere partici panten in het netwerk een meer waarde in te brengen." Initiatief en sturing zijn daarbij volgens de commissaris de trefwoorden. Initiatiefneemster en voormalig bestuurslid van de SWO, me vrouw C. van Oorschot-Weber, mocht als eerste de enige gratis deelnemerskaart in ontvangst nemen, uit handen van de Aar- denburgse wethouder W. van Helden. Hij heeft het ouderen werk namens de gemeenschap pelijke regeling onder zijn hoe de. Het Samenwerkingsverband is met ƒ20.000 de grootste geld schieter. Verder steunt het Reva- lidatiefonds nog met 3500. Bij het van start gaan was ook gedeputeerde A. Dijkwel aanwe zig. Ondanks de kleinschaligheid van het project had hij toch zijn redenen om speciaal naar Oost burg te komen. „Ik kom vaak in de Randstad en daar zie je dat het openbaar vervoer en het ouderenvervoer veel makkelijker verloopt. Dit dunbevolkte gebied heeft zijn beperkingen. Dat valt niet te ontkennen. Daarom moe ten hier ook goede voorzieningen zijn." Omdat de provincie slecht bij kas zit, kon er voor dit project in eerste instantie slechts 5500 af. De SWO had om 14.000 ge vraagd. „Maar", zei Dijkwel, „De belofte ligt er nog steeds, dat indien het project vanwege de financiën dreigt te mislukken, je best nog eens langs mag ko men! En hij hoopt dat hij straks in de Randstad tegen zijn colle ga's kan vertellen, dat het in openbaar voor ouderen op deze manier is voorzien. Voorzitter van de SWO, H. Re- mijn-de Badts, sprak de hoop uit, dat met deze start een leemte bij ouderen en gehandi capten wordt opgevuld. „Het is de bedoeling om het sociale con tact te stimuleren," zei ze. Me vrouw Van Oorschot, die ook de eerste rit maakte van Sluis naar Oostburg, zette bij de tarieven een vraagteken. „Een busrit met de 65-pluskaart van Sluis naar Oostburg kost 1,35. Neem je de taxi, kost die 8. Waarom kost de treintaxi 5 en waarom is er een OV-jaarkaart, maar geen jaarkaart voor ouderen en ge handicapten?" zo vroeg zij zich af. Zij zat al met smart op 1993 te wachten, het jaar van de ouderen. Aan dit project, dat in eerste in stantie een jaar gaat draaien, ne men de vijf taxi-ondernemers uit West-Zeeuws-Vlaanderen deel. Binnen de kern kost een rit 6 tot 12 km zijn de kosten 8 en ritten van meer dan 12 km kos ten 10 per rit. De aanmelding gebeurt via de SWO in de Schouwburgstraat in Oostburg. Er hebben zich al 20 deelnemers aangemeld. Die betalen een en treegeld van ƒ10 per jaar. Van onze verslaggever Middelburg - Het Provin ciaal Opbouworgaan Stich ting Zeeland houdt 16 okto ber een studiedag onder de titel 'Schoolkeuze en apart heid in het onderwijs: kwali teit of discriminatie'. Aanleiding vormt het onderzoek 'Schoolkeuze en etnische scheidslijnen in het basisonder wijs' van B. van der Wouw en de landelijke discussie rond 'zwar te' en 'witte' scholen. Een van d,e belangrijkste conclu sies uit dat onderzoek is dat 'zwarte' scholen in Zeeland ont staan omdat 'witte' ouders scho len met buitenlandse leerlingen in toenemende mate mijden. Dit is des te opmerkelijker omdat er in onze provincie juist zo weinig buitenlanders wonen. Op de studiedag komt enerzijds de vraag aan de orde wat de ge volgen voor het rijksbeleid zijn van het toenemend aantal 'zwar te' scholen. Aan de andere kant wordt ingegaan op de vraag hoe je de kwaliteit van een school kunt meten, als middel om bij voorbeeld duidelijk te maken dat ook op 'gemengde' scholen goed onderwijs mogelijk is. De problematiek komt aan de orde in een inleiding van Van der Wouw en discussies in werk groepen. De studiedag is in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Na dere informatie is verkrijgbaar bij de Stichting Zeeland in Mid delburg.

de Stem | 1992 | | pagina 15