uinigen Nieuwe rel om begraven 'broodoffer' in Afsluitdijk Raad van State mild over wao I )e^e|Hd inden Strikt vertrouwelijk commentaar op wao-plannen kabinet: Ziek en zielig DE STEM Subsidies Speeches en protesten bij opening academisch jaar apore' 6Voorbereiden van misdrijf voortaan strafbaar stellen' 'Elke winkeldief vervolgen' BINNENLAND A3 Stappen tegen discriminerende biljartvereniging COMMENTAAR BINNENLAND KORT Nieuwe aanhoudingen verkrachtingszaak Vier jaar voor Van Gogh-roof TU treft regeling met prof. Buck 'Meer samenwerking drugbestrijding' Oudste Nederlander jarig hebben en dat z. wel zorgen zullen hun positie in a, e". et opgewassen tenP1, it Thailand en Sin ben daar heel pessi er. De Thais hebben ed in Cambodja dan janen zelf. De Cam. Nationale Bank reserves en kan dus 'sselkoers beïnvloe. ais kunnen dat wel" e leemte in kennis bij djaanse regering zj{ omische sector. „Er bestaan abso- regels voor de over- de socialistische eco- r een vri je-markteco- hervormingen lopen it de hand bij gebrek lijke maatregelen ol rzorgt taalcursussen 'raining en financit ussen voor het nud- uit de Cambodjaanse en identificeert lange- ojecten. 7 stafleden van CDRI lechts zes buitenlan- 21 Cambodjanen zijn eite gevonden, want "de de ministeries niet der verzwakken door 'e mensen weg te pik- ezien er maar een klein economisch en taai- geschoolde Cambodja- oet Mysliwiec op haar rvoor waken dat haar ensen niet 'gekaapt' door UNTAC en andere tionale organisaties, beert dan ook voortdu- aar het buitenland ge- Cambodjaanse intellee- over te halen naar hun nd terug te keren, el", zegt ze, „Cambodja g bij af op het moment Pot verdreven werd. De te intelligentsia was rd of verdreven. Om op een keur aan getramde te krijgen, dat lukt je één generatie. En dat ctief wordt weieens ver door de internationale nschap".- e zekerheid te federalisej Met andere woorden, om rme Wallonië daar zelf te laten opdraaien. ~:'ge politici in Vlaanderen n graag in op het gegeven et rijke Vlaanderen Wal- met zijn grote werkloos- en dure ziektekosten fi- ieel op de been houdt, laatste weken gooien se organisaties olie op ur door hardop te pleiten een boedelscheiding tus- aanderen en Wallonië, was bijvoorbeeld het geval e Ijzerbedevaart, een week den in het Westvlaamse smuide, waar voorzitter denberghe zei dat het na jaar samenleven met veel e, tijd was geworden om r de notaris te gaan en de iding te regelen. „Laten we s de Tsjechen en Slowaken volwassen mensen afspra- maken over Brussel en de deling van de schulden", gde hij daar aan toe. socialist Willockx, minister pensioenen, zei deze week progressief Vlaanderen et verhinderen dat België eenvalt. Hij wees op het ge- "r van een conservatief en erdraagzaam Vlaanderen. Giuseppe Madonia FOTO AP Sinds een maand wordt de p°* litie op Sicilië bijgestaan door 7.000 soldaten, maar een recent onderzoek heeft uitgewezen dat het leger van Cosa Nostra z® 45.000 man sterk is, verdeel" over 150 clans of 'families'. Het aantal mensen dat de maM fia informatie levert of v0(% vluchtigen herbergt, wor" zelfs geschat op een half n*"* joen, ofwel een derde deel van de volwassen mannelijke t>e' volking van Sicilië. DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 Van onze verslaggever Den Oever - Het 'Nationaal Geschenk', in de vorm van een hoogspanningsmast ge vuld met 13.000 broden, wordt niet in de Noordzee gedumpt. De Stichting Cargo wil nu in de nacht van 18 op 19 september mast en inhoud onder de grond stoppen, in een 30 meter lang en vijf meter diep eraf Dat gebeurt op het bouw- en bakterrein, de werkhaven Breezanddijk, precies in het midden van de Afsluitdijk. Daarmee dreigt echter een meuwe rel los te bar sten. Cargo beweert vergunning van Rijkswater staat te hebben voor de begrafenis van de broodmast. Bij Rijkswaterstaat is daar nog niks over be kend. De directie Flevoland van Rijkswaterstaat wijst er bovendien op dat graven in waterkerin gen wettelijk verboden is. Omdat, na Rijkswaterstaat en de minister van verkeer en waterstaat, gisterochtend ook de Raad van State negatief besliste over het ver zoek van Cargo de broden in zee te dumpen, be sloot de kunstenaarsstichting het offer aan de zee niet door te laten gaan. Voor de stichting was ook een belangrijk argu ment dat het evenement volledig uit de hand dreigde te lopen. Cargo-woordvoerder Peper kamp: „Het is verworden tot een milieuschan daal, een zaak waar de halve natie schande van spreekt. Het bleek onverkoopbaar in deze tijd van hongersnoden om broden aan de zee te offe ren. En er kon alleen maar gepraat worden over de milieuvervuiling, hoe miniem die in feite is." Tot uit het buitenland kwamen boze brieven bij de stichting binnen. De protesten werden ook steeds agressiever. Zo zijn de laatste maanden medewerkers van het 'broodoffer' met geweld bedreigd en zijn herhaaldelijk door knokploegen vernielingen aangericht aan mast, offerbroden en auto's van vrijwillige medewerkers. De stichting Cargo noemt deze afloop onbevre digend en verbijsterend. „Hiermee wordt niet alleen ons Nationaal Geschenk, maar ook het idee erachter ten grave gedragen." Peperkamp noemde het 'ontzettend jammer en tragisch voor kunstminnend Nederland' dat het straks letterlijk en figuurlijk 'zand erover' is voor het broodoffer. Aan mast en - keiharde en oneetbare - broden hebben medewerkers, vrij willigers en particulieren in totaal zeven tot acht ton uitgegeven. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Raad van State heeft slechts lichte kri tiek op het kabinetsbesluit te snoeien in de wao. Het belangrijkste adviesorgaan van de regering kan zich in grote lijnen vinden in het besluit om de duur van de wao-uitkering afhankelijk te maken van het arbeidsver leden. Leijnse ...niet blij... - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Van onze redactie binnenland Den Haag - De gemeente Den Haag zegt het huurcontract met de biljartclub Middenoord op als deze niet direct een geroyeerde aids-patiënt weer aanneemt. Dit heeft een woordvoerder van de gemeente gisteren bekendge maakt. Een 30-jarige aids-patiënt werd vorige week door zijn biljartclub als lid weggestuurd toen bekend werd dat hij aids heeft. •Hij zou de besmetting hebben opgelopen bij een operatie aan de elleboog in 1982. De biljartclub in kwestie huurt ruimte in een pand van de ge meente. De gemeente vindt het ontoelaatbaar als dit soort dis criminatie onder haar dak plaatsvindt. Mocht de club de man weer verwelkomen, dan krijgt de hele biljartclub voor lichting over aids, aldus de zegs man die de indruk heeft dat de club uit onwetendheid over de ziekte heeft gehandeld. „De spelers denken nog dat als zij een wondje aan hun hand hebben ze onmiddelijk aids krij gen van hun collega-biljarter. Aids kun je krijgen als je onvei lig vrijt of vieze spuiten ge bruikt." De gemeente heeft inmiddels alle sportverenigingen een brief gestuurd met daarin voorlich ting over aids. Met zijn besluit komt Den Haag tegemoet aan de PvdA-fractie in de gemeenteraad. Die had in een brief om stappen tegen de bil jartclub gevraagd. „Het kan niet zo zijn dat mensen die besmet zijn met het hiv-virus worden buitengesloten van maatschappelijke activiteiten, daar waar deze mensen door hun ziekte toch al in een maatschap pelijk isolement verzeild kunnen raken", aldus de PvdA. De Raad van State heeft, ver luidt het in kringen rond het ka binet, weinig moeite met het voornemen ook de uitkering van de huidige wao'ers onder de vijf tig jaar te bevriezen. Dat laatste is opmerkelijk, om dat menigeen in politiek Den Haag verwachtte dat de Raad van State juist scherpe kritiek op dat onderdeel van het besluit zou hebben. Het zou namelijk in strijd zijn met Europese regelge ving en met verdragen van de in ternationale arbeidsorganisatie ILO. Het advies is vooral een tegen valler voor de PvdA-fractie. Die had gehoopt met een negatief advies van de Raad van State een extra argument in handen te hebben om de bestaande wao'ers te ontzien. Volgens vice-voorzit- ter Leijnse, die gisteren zelf ove rigens niet op de hoogte was van de inhoud van het advies, blijft de PvdA-fractie bij haar stand punt dat de uitkering van 'zit tende wao'ers' ongemoeid moet worden gelaten. Leijnse verkondigde die opvat ting voor het eerst in mei van dit jaar. Dat resulteerde toen in een fikse botsing met PvdA-staatsse- cretaris Ter Veld (Sociale Za ken), die het kabinetsbesluit te vuur en te zwaard verdedigde. Een openlijke botsing tussen de PvdA-fractie en Ter Veld, die ook boos was omdat ze niet op de hoogte was gesteld van de uitlatingen van Leijnse, bleef ternauwernood uit. In CDA-kringen heerst enige op luchting over het advies van de Raad van State. De christen-de mocraten vinden dat het kabinet onverkort moet vasthouden aan het vorig jaar zomer genomen besluit. Het strikt vertrouwelijke com mentaar van de Raad van State op de wao-plannen van het ka binet is eind vorige week naar de ministerraad gestuurd. Die ver werkt het advies in zijn uitein delijke wetsvoorstel. Van onze redactie binnenland Den Haag - Politie en justitie moeten de mogelijkheid krijgen om ook de voorbereiding van misdrijven, die een ontoelaat baar risico voor de rechtsorde vormen, aan te pakken. De huidige ontwikkelingen in de criminaliteit vragen om aanpas singen van het strafrecht, stelt minister Hirsch Ballin van justi tie in de memorie van antwoord op het wetsvoorstel 'algemene strafbaarstelling van voorberei dingshandelingen', die hij giste ren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Volgens de minister doet crimi- Hirsch Ballin ...strafbaar... FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP n sectoren wordt zo bij de dag gehandeld als in de poli- h u '"''ijkt wanneer onderwerpen waar een bijna-taboe op "eeft gerust, bespreekbaar worden gemaakt. Jarenlang werd de Tweede Kamer geconfronteerd met verhalen over sociale fraude, maar aan het toendertijd weinig publieks vriendelijke onderwerp werd onvoldoende aandacht besteed. Rap porten verdwenen in bureaulades, de politiek verzuimde krachtda dig op te treden. n de afgelopen periode is niet alleen het economische, maar ook ^[maatschappelijke tij gekeerd. De leden van de Tweede Kamer amen zich moeiteloos aan die omwenteling aangepast. Er gaat ,.,l» voorbij of een bezorgd Kamerlid vraagt zich af hoe en On 9e,den zijn besteed. anJ' 1? r-et een 9onstige ontwikkeling dat de politiek haar ver- twoordelijkheid neemt voor een zo gevoelig onderwerp als rnis- dr> hl Xa2-gerneenscl?aPs9e|den. De parlementaire enquête naar van 7 J u9 van sociale Pennies is een goed voorbeeld. Die gang arhto fn ecbter o°k gevaarlijke kanten. In de drang om niet somf 'ven' ionen politieke partijen en individuele politici Plannene|eidt'er^0S'S moed' het9een niet altijd tot evenwichtige ^tL1f°orste'van het CDA om mensen met een bijstandsuitkering wal n'rï autob?zit te controleren is zo'n onbezonnen idee. Een vrij- venHioU'[v-er yoorstel dat tot creatief misbruik zal leiden. Bo- antrTH. -i9t op die manier iedere uitkeringsgerechtigde met een auto het etiket van fraudeur opgeplakt. een rrSt,el van c'e tweede Kamer om subsidies van de overheid ten wit e Tjdsduur te geven, is er ook een met gevaarlijke kan- Qeli'nno 's .recbt dat getracht wordt in het woud van subsidiere- ciën h!üffn'9i? orc)en.'.n9 aan te brengen. Minister Kok van finan- voor aii l ?5.r 9e"ik wanneer hij zegt dat een tijdslimiet niet harri n^A SU kan 9e'den. Sommige subsidies zijn vandaag heeft no„ en ?n over tien iaar evenmin overbodig zijn. Het Want h®n.z,n.om daar energie aan te besteden, lanr)uJrli!.s.P'e[ bedoeling dat het sociale systeem in Neder- dt afgebroken, het moet hoognodig in de reparatie. naliteit zich in de huidige sa menleving in meer georgani seerde en planmatige vorm voor dan vroeger. De grote bedragen die er dik wijls mee gemoeid zijn, werken volgens Hirsch Ballin de syste matische voorbereiding van de misdrijven in de hand. Het algemeen strafbaarstellen van die voorbereidingshandelin gen bij ernstige vormen van cri minaliteit is volgens hem dan ook onontbeerlijk voor het aan pakken van die criminaliteit. Volgens Hirsch Ballin zijn waar borgen tegen machtsmisbruik zorgvuldig in het wetsvoorstel ingebouwd. Een enkele verdenking dat er voorbereidingshandelingen wor den getroffen, is niet voldoende om in te grijpen. Aan de hand van feiten moet een samenwer king van criminele aard zijn af te leiden, aldus de minister. Het voorbereiden van een mis drijf zal alleen strafbaar zijn als het gaat om misdrijven waarop een straf van acht jaar of meer staat. Daartoe behoren bank overvallen, handel in verdo vende middelen, mensenhandel en mensenroof, grensoverschrij dende vermogensdelicten, smok kel van illegale vreemdelingen en handelingen gericht op tegen internationale organisaties en diplomaten. Daarnaast moet het beoogde misdrijf met meerdere mensen worden begaan en moet de dader de bedoeling hebben het delict ook te voltooien. Den Haag (anp) - Elke betrapte winkeldief moet snel met politie en justitie in aanraking worden gebracht. Het aantal winkeldiefstallen en de inspanningen van het bedrijfsle ven maken het noodzakelijk dat politie en justitie méér verantwoor delijkheid tonen. Dat concludeert de werkgroep Winkeldiefstal, die in opdracht van de vergadering van procureurs-generaal voorstellen heeft gedaan voor een nieuw landelijk beleid voor de aanpak van winkeldiefstal len. De straffen voor de winkeldieven zouden moeten variëren van een officiële berisping of een alternatieve straf tot inschakeling van een rechter. Uit een eerder onderzoek naar de omvang van winkeldiefstallen bleek dat in één jaar 48 procent van de detailhandelaren slachtoffer is geweest van diefstal van koopwaar. De winkeldiefstallen bleken met ruim twee miljoen delicten 80 pro cent van het totaal gepleegde misdrijven in en rond winkels uit te maken. De totale schade voor de detailhandel bedroeg volgens het onderzoek in de betrokken periode 570 miljoen gulden. Twee zielige papagaaien in hun kooi in het papagaaien centrum in Veldhoven, waar gisteren een open dag werd gehouden. In het centrum worden sinds 1987 papa gaaien verzorgd, die zielig, zwak en zenuwachtig zijn. Deze twee hebben zichzelf verwondingen toegebracht als gevolg van eenzaamheid en stress. De helft van de papagaaien overleeft het trans port naar Nederland niet en van de rest krijgt 70 procent mijnwerkerslongen. Deze vo gels vormen trouwens een trieste diersoort: er leven meer papagaaien in gevan genschap dan in de vrije na tuur. - FOTO ANP Van onze redactie binnenland Breda/Eindhoven - Op meer en minder plechtige wijze is gisteren bij de diverse uni versiteiten in Nederland het academisch jaar geopend. Professoren en een minister spraken allerhande wijze woor den, studenten protesteerden op diverse plaatsen tegen de invoe ring van de tempobeurs. Onderwijsminister Ritzen sprak op de Technische Universiteit in Eindhoven. Hij gaf de daar aan wezige studenten mee dat tech nische volgens hem teveel lijden een een gevoel van onderwaar dering. „Ze laten zich teveel drukken in de rol van wereld vreemde studiekop. Hun studie gebied schilderen ze liefst af als ontzéttend moeilijk en de docen ten overladen het studiepro gramma. Dat schrikt af, waar door veel te weinig jongeren, vooral meisjes, een technische studie kiezen." De Tilburgse burgemeester Brokx vindt dat zijn gemeente en de Katholieke Universiteit Brabant uit elkaar zijn gegroeid. Om daarin verandering te bren gen moet universiteitspersoneel, veel meer dan nu het geval is, in Tilburg wonen. En de invloed van studenten op het sociaal- cultureel leven moet veel groter zijn dan 'de druk op de woning markt of de kruk van het café.' Ter gelegenheid van de opening van het academisch jaar voerde ook prof. dr. G. van Veldhoven, voorzitter van het college van bestuur, het woord. Hij pleitte voor uitbreiding van de snel groeiende KUB met nieuwe op leidingen als bedrijfskunde, ge zondheidswetenschappen, wis kunde, geschiedenis, sociale geo grafie, biologie en natuur- en milieuwetenschappen. Ook aan de andere Nederlandse universiteiten werd gisteren of ficieel het nieuwe academische jaar geopend. Uit de redes die daarbij werden uitgesproken kwam van veel sprekers een warm pleidooi om een grotere onafhankelijkheid. De universi teiten willen bijvoorbeeld zelf kunnen bepalen welke opleidin gen ze beginnen en hoe lang de cursusduur moet zijn. Ook oud-minister Deetman (gastspreker in Leiden) sloot zich verrassend aan in het koor van sprekers, die vinden dat in de nieuwe wet op het hoger on derwijs de overheid het toch nog te veel voor het zeggen heeft. Nu „de besluitvorming hierover is vastgelopen", zoekt Deetman de grotere autonomie elders, name lijk in het financiële. Universi teiten moeten meer zelf bepalen hoe ze hun geld uitgeven. Daar naast moeten ze ook meer zelf hun geld verdienen. Met acties in drie studentenste den hebben leden van de studen tenvakbond LSVb geprotesteerd tegen de nieuwe bezuinigingen op studiefinanciering. Tijdens de plechtige opening van het acade misch jaar in Amsterdam en Nij megen kregen de studenten kort spreektijd om hun bezwaren te laten horen. Ook in Enschede wilden de studenten spreektijd, maar die kregen ze niet. -J Ar V 13 Wie mocht denken dat de Chinezen geen vlieg kwaad doen, heeft het mis. De Volksrepubliek China heeft na melijk vliegen de oorlog verklaard en roept onder meer via spandoeken de bevolking van Beijing op om vliegen te lijf te gaan. 'Mobiliseer de massa's om een stad zonder vliegen te bouwen', luidt een van de slogans. De bedoeling van dit alles is dat Beijing in het jaar 2000, als vliegenvrije stad, er in slaagt de Olympische Spelen binnen te halen. Niet bekend is of je als Chinees het Rode Boekje van Mao mag gebruiken om vliegen mee dood te meppen, noch staat al vast of de straks nog rersterende vliegen de wijk zullen nemen naar het Plein van de Hemelse Vrede, waar ze dan ongetwijfeld door het leger onder handen zullen worden genomen. Duidelijk is in ieder geval wel dat hier voor het Neder landse bedrijfsleven gigantische kansen liggen. Er moe ten aan die wanhopige Chinezen zeker een miljard va- pona-strips gesleten kunnen worden. Daarbij is het natuurlijk wel zaak om vliegensvlug te rea geren, anders zullen de Fransen ons de vliegen afvangen. We moeten twee vliegen in één klap zien te slaan door bijvoorbeeld de dankzij ons gedode vliegen door te ver kopen aan Taiwan. Ik heb nog wel meer plannetjes, maar als ik daar over vertel, begint het op vliegenzwammen te lijken. MERIJN Rotterdam - De Rotterdamse politie heeft gisteren opnieuw drie aanhoudingen verricht in verband met de verkrachting en aanranding van vier meisjes vorig weekeinde in het tropisch zwembad Tropicana. Het gaat 17-, 19-, en 20-jarige jongens uit Amsterdam, Capelle aan den IJssel en Rotterdam. Een week geleden arresteerde de politie een 14-jarige jongen uit Rotterdam en een 18-jarige jongen uit Spijkenisse. Zij zijn inmiddels 'voorgeleid aan de officier van justitie en zitten nog steeds vast. De meisjes werden vorige week zaterdagnacht tijdens een dans- en zwemfeest door een groep jongeren belaagd en seksu eel misbruikt. Twee 18-jarige meisjes hebben aangifte gedaan van verkrachting, de twee anderen (16 en 21 jaar oud) van aan randing. Den Bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de 47- jarige J. van der S.uit Amsterdam veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf. Tegen hem was zes jaar geëist. De man ontkent dat hij met een handlanger in juni 1990 drie schilderijen van Van Gogh uit het Noordbrabants Museum in Den Bosch heeft gestolen. De medeverdachte, de 37-jarige J. de M. uit Sas van Gent, is daarvdoriin mei na een zelfdë eis ook tot vier jaar veroor- deeld.De echtgenote van De M. is vrijgesproken. Tegen haar was acht maanden geëist wegens heling van het enige doek dat is teruggevonden, De spittende boerin. Eindhoven - De Technische Universiteit Eindhoven heeft een regeling getroffen met prof. dr. H. Buck die onder andere in houdt dat de wetenschapper alle lopende processen tegen de TU stopzet. Ook is afgesproken dat er geen nieuwe rechtszaken worden aangespannen. Een woordvoerder van de universiteit heeft dit bevestigd. Buck presenteerde in 1990 een nieuw middel tegen de virus ziekte aids. Hij bleek zich daarbij echter te hebben gebaseerd op onzorgvuldig onderzoek. De TU accepteerde vervolgens het aanbod van Buck vervroegd met pensioen te gaan. Ook werd de hoogleraar uit enkele andere funkties aan de universiteit ont slagen. Vorig jaar startte Buck een zogenaamde bodemprocedure tegen de TU Eindhoven. Daarin eist hij dat hij weer in dienst wordt genomen. Ook wil hij dat de universiteit hem als wetenschap per rehabiliteert. Volgens de TU is afgesproken dat er over de inhoud van de getroffen regeling vooralsnog geen mededelin gen worden gedaan. Prof. Buck was maandag niet bereikbaar voor commentaar. Maastricht - Om tot een vermindering te komen van het grens overschrijdende drugtoerisme is het van belang de samenwer king met de buurlanden België en Duitsland te intensiveren. Dat zei minister Hirsch Ballin (Justitie) gisteren tijdens een spreekbeurt in Maastricht. Volgens de minister heeft de Maas trichtse politie onlangs al flinke successen geboekt in de strijd tegen de drugcriminaliteit. Voortzetting van dit beleid acht hij dan ook van belang. „Maar er is tevens een meer structurele aanpak nodig. Geen incidentele invalacties van politie in cof feeshops, want daarmee wordt het probleem niet in de kern aangepakt. Wel met acties gericht op de dealer." Burgemeester Havermans van Den Haag feliciteert me vrouw Zandstra met haar verjaardag. Zij werd gisteren 110 jaar en is de oudste inwoonster van Nederland. - FOTO ANP

de Stem | 1992 | | pagina 3