Druk op Bundesbank neemt toe Leveranciers kledingconcern Van Gils voor miljoenen boot in Tiende agrarische beurs in Oudenbosch Verzekeringskamer straks slagvaardiger' 'Rente moet lager omdat kans op recessie groter wordt' Fusie energiebedrijven kost honderden banen Integratie NMB en ING is over week merkbaar GROEP het weei ECONOMIE Al b 'DE STEM ECONOMIE KORT Winststijging ING '88* '89* '90* '91 '92 Koersindex Amsterdamse beurs lager PTT komt met elektronische gids Winststijging ING Staatslening brengt f 7 miljard op Shell stopt met gratis spaarzegels Zon en maan Hoogwater Scheepsberichten DE STEM DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 Van onze verslaggever Antwerpen/Roosendaal - De leve ranciers van het failliete confec tiebedrijf Van Gils Intercontinen tal (VGI) gaan voor 135 miljoen gulden de boot in. Dat meldt de curator van VGI, de Antwerpse advocaat mr W. Smets. De schulden van het kledingconcern zijn inmiddels al opgelopen tot een bedrag van in totaal drie miljard Bel gische frank of 165 miljoen. Circa 55 miljoen daarvan wordt op geëist door huisbankier ABN Amro. Een andere grote schuldeiser is de so ciale zekerheid in België. Deze heeft een kleine 20 miljoen van VGI te goed. De rest van de schulden is verdeeld over Duitse, Italiaanse en Neder landse leveranciers. De opbrengst van de verkoop van de activa, naar schat ting een kleine 30 miljoen, gaat naar de ABN en de sociale zekerheid, aldus Smets. Hij stelt dat VGI reddeloos verloren lijkt. De 176 personeelsleden, die in Essen (B) werkten, zijn inmiddels voor het overgrote deel ontslagen. Overigens hebben met name de kop stukken al lang een andere baan. Zo is de directeur van de afdeling sa- les en marketing van VGI inmiddels al benoemd in een leidinggevende func tie bij de inkoopcentrale in Breda. De kans dat zich voor Van Gils nog een serieuze gegadigde meldt, acht de curator uiterst klein. Hij moet nu de financiële handel en wandel van het VGI-concern door werken om de reden van het faillise- ment boven tafel te halen. Daarvoor wordt een financieel deskundige aan gesteld. De rechtbank in Antwerpen doet dat waarschijnlijk ook. Smets heeft na melijk al eerder aangekondigd er een gerechtelijke procedure van te maken. De curator gaf eind juli al aan dat het zaakje hem te veel stonk. Berlijn (dpa/anp) - De Duitse Bundesbank komt ook in eigen land onder steeds sterkere druk te staan om de rente te verlagen. Het gezaghebbende Deutsche In- stitut für Wirtschaftsforschung (DIW) liet gisteren weten dat de centrale bank niet moet aarzelen om de rente te verlagen nu de kans op een economische reces sie groter wordt en het gevaar voor de inflatie kleiner. De Bundesbank houdt vandaag haar tweewekelijkse vergadering en zou dan kunnen besluiten tot een wijziging van de rentetarie ven. In het buitenland bestaat al lan ger kritiek op het hoge rentepeil in Duitsland. De daaruit voort vloeiende kracht van de mark heeft geleid tot zware druk op de koersen van de dollar, het pond sterling en andere valuta's. Voor andere landen is het daar door moeilijk de rente te verla gen om de economie de nodige impulsen te geven. Daarvoor hoeft Duitsland zich volgens het DIW niet verant woordelijk te voelen. „De Bun desbank kan vanzelfsprekend niet worden geadviseerd om een verstandige binnenlandse koers te verlaten ter wille van het bui tenland." Nu het strakke anti-inflatiebe- leid Duitsland in een recessie dreigt te storten moet het roer echter om, aldus het instituut in zijn wekelijkse rapport. Het DIW, één van de vijf grote instituten voor economisch on derzoek in Duitsland, uitte eer der al kritiek op de discontover hoging door de Bundesbank op 16 juli. Het beperkende geldbe- leid ondergraaft volgens het in stituut de basis voor de econo mische opbouw van de vroegere DDR. De investeringen worden afgeremd en de economische groei in West-Duitsland neemt af. Door de vermindering van de import wordt ook de economi sche groei in het buitenland ge drukt, aldus het DIW. Het DIW staat in Duitsland niet alleen met zijn zorgen over de economische ontwikkeling. De voorzitter van de economi sche adviesraad van de regering, Herbert Hax, zei vorige maand al dat het land dicht bij een re cessie is. De door de regering ge raamde economische groei van twee procent in 1992 is volgens hem niet meer haalbaar. Gisteren gepubliceerde cijfers over de industriële produktie in West-Duitsland bevestigen dat het de verkeerde kant op gaat. De produktie nam in juli verder af met 0,5 procent. In het tweede kwartaal van dit jaar was er een achteruitgang met 2,2 procent ten opzichte van de eerste drie maanden en met 1,1 procent in vergelijking met het tweede kwartaal van 1991. Dat het economische klimaat herfstachtig wordt, blijkt ook uit het feit dat het aantal bedrijfs- faillissementen dit jaar sterk toeneemt na een jarenlange da ling. Het Duitse bureau voor statis tiek maakte gisteren bekend dat het aantal in de eerste helft van 1992 met 14,5 procent is geste gen tot 4.780. Er zullen echter geen gedwongen ontslagen vallen, verwacht di rectie-secretaris J.J. Hagenbeek van de PGEM Energiemaat schappij voor Gelderland en Fle voland in Arnhem. Het Friese college van Gedepu teerde Staten van Friesland maakte gisteren bekend akkoord te gaan met de voorgenomen fu sieplannen. In het najaar zal het Gelderse college zich over de fu sie buigen. Het Friese college verwacht dat jaarlijks twee tot drie procent van de in totaal 2900 werkne mers bij beide bedrijven moet afvloeien via vut- en wachtgeld regelingen. Volgens Hagenbeek zijn er twee redenen voor het verlies van ar beidsplaatsen. Enerzijds zal de holdingmaat schappij van PEB en PGEM na de daadwerkelijke fusie (die op 1 januari 1994 verwacht wordt) in Arnhem worden gevestigd. Daarvoor moeten bij de centrale staven van beide bedrijven func tionarissen verdwijnen, omdat veel functies zowel in Leeuwar- ren maakt weliswaar deel uit van de Internationale Nederlan den Bank, maar de naam Post bank blijft gewoon bestaan. Er wordt tevens een nieuwe huisstijl ingevoerd. De regels hiervoor zijn vastgelegd in een brochure waarin instructies staan voor het gebruik van de nieuwe naam, het nieuwe brief papier, de enveloppen en me mo's, verslagen, faxbladen en dergelijke. Het personeel krijgt zelfs uniforme kleding aangeme ten. De bekende spotjes 'De NMB denkt met u mee' zijn verdwenen en hebben plaatsgemaakt voor de slogan EN EM BEE WORDT IE EN GEE, in tv-spots gepre senteerd door André van den Heuvel. Ook op de radio adver teert ING met haar nieuwe koos naampje. Leeuwarden/Arnhem (anp) - Door de fusie tussen het Friese energiebedrijf PEB en zijn Gelderse collega PGEM zullen in een periode van vijf jaar tussen de twee- en driehonderd ar beidsplaatsen verloren gaan. den als in Arnhem bestaan. In totaal zullen hiermee honderd arbeidsplaatsen verloren gaan. Daarnaast moeten alle energie bedrijven, aldus Hagenbeek, ef ficiënter en doelmatiger gaan werken om hun concurrentiepo sitie te behouden. Ook de Euro pese ontwikkelingen in energie vragen om een marktgerichter aanpak. Bij die operatie zullen in de ko mende jaren bij PEB en PGEM nog eens ruim tweehonderd ba nen verdwijnen. Voor de consu ment levert deze efficiency-ope- ratie een besparing van ongeveer tachtig gulden per jaar op de energierekening op. PGEM en PEB zitten samen in EPON, het energie-produktiebe- drijf. De twee andere deelnemers in EPON, IJsselmij (Overijssel) en EGB (Drente), zijn al langer bezig met een fusie. Bij de PGEM wordt niet uitge sloten dat de vier bedrijven uit eindelijk tot één geheel zullen fuseren. Hagenbeek: „In dat ge val zal het arbeidsplaatsen plaatje er weer heel anders uit zien." Van onze redactie landbouw Oudenbosch - 'Een beetje uit de hand gelopen'. Zo ken schetst directeur Kees Mul ders van Mulders Mengvoe der in Oudenbosch de 'Agra Demo' die zijn bedrijf ko mende zaterdag voor de tiende keer op poten zet. Centraal staan de proefvelden met maïs en gras, waar het ook tien jaar geleden om begonnen was. Maar inmiddels hebben 40 andere toeleverende en dienst verlenende bedrijven uit de agrarische sector aansluiting ge vonden bij het initiatief van Mulders. Traditiegetrouw zal de vaktentoonstelling komende za terdag weer duizenden bezoe kers trekken.Aan de Oudland weg in Oudenbosch is zelfs nog sprake van een heuse primeur: een demonstratie met een nieuwe methode om maïs te con serveren. Niet in een kuil, maar in een grote plastic 'worst', die de milieuschadelijke perssappen van gehakselde maïs vasthoudt. 'Agra-Demo' is een opmerkelijk initiatief van een opmerkelijk bedrijf. Als toeleverancier van de veehouderij houdt de particu liere onderneming van Mulders zich staande in de mengvoeder sector, die wordt beheerst door multinationale ondernemingen. Niet opmerkelijk Mulders zelf vindt het allemaal niet zo opmerkelijk: „Mijn vader is op deze plek in 1929 begonnen met een maalderij. Die hadUje toen in elk dorp. Met de schaal vergroting in de akkerbouw en de veehouderij zijn vrijwel al die maalderijen verdwenen. Wij zijn echter meegegroeid met de sec tor. Toen de boeren de paarden de deur uitdeden zijn wij ook gaan mechaniseren. We hebben ons voortdurend aangepast, in gespeeld op nieuwe ontwikkelin gen. We kunnen met name de veehouder bovendien een totaal pakket bieden. Bemesting, zaad, voer en dat allemaal afgestemd op zijn specifieke behoefte, maar ook de begeleiding van nieuw bouw." Zoon Renee noemt een voor beeld: „Voor een leek is gras gras en maïs maïs. Maar grond soort, bodemstructuur en ligging zijn telkens verschillend. Dat Kees Mulders zet zaterdag met zijn bedrijf voor de tiende keer de 'AgraDemo' op poten. - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN vraagt om een aangepast -bemes- tings-advies en om zaad van een specifiek ras of samenstelling. Wij odokteren'dat uit voor onze klanten. De moderne agrarische ondernemer is een kwaliteits koper, geen prijskoper. Goed ad vies, een toeleverancier met een totaal-pakket, dat gaat hem bo ven een messcherpe prijs. Onze 15 medewerkers denken mee met onze klanten." Met maïs heeft Mulders wat. Hij laat zien hoe de teelt van dit ruwvoer in 20 jaar tijd een enorme vlucht heeft genomen: van 5000 hectare in 1970 naar 220.000 hectare in 1990. Van dat enorme areaal is ruim een derde deel te vinden in Noord-Bra bant. En zonder enige terughou dendheid dicht Mulders sr. zich zelf een pioniersrol toe in deze ontwikkeling: „Wij zagen aan komen dat de behoefte aan ruw voer zou meegroeien met de ex- -plosieve groei van de rundvee stapel. We hebben in de jaren zeventig geïnvesteerd in dat toen nog onbekende gewas, uit alle windstreken vandaan kennis vergaard. Zo konden we veehou ders adviseren welke bemesting en welke rassen in hun omstan digheden het beste waren." Mulders, gevestigd op de grens van klei en zand, was een van de eersten die een maïsbank opzet te, een draaischijf voor akker bouwers aan de ene kant die maïs teelden en veehouders aan de andere kant die steeds meer maïs nodig hadden. In de maïs bank ging in de gouden jaren 500 hectare om. De melk-quote- ring heeft de melkveestapel met een kwart doen slinken en dus ook de maïs-behoefte. Grondslag In de maïs-poot van Mulders Mengvoeder ligt ook de grond slag voor de 'Agra-Demo'. Kees Mulders: „We legden tien jaar geleden voor het eerst proefveld- jes aan, om onze klanten te laten zien hoe de verschillende rassen het deden, hoe bepaalde zaai- en bemestingsmethoden in de prak tijk uitpakten. Toen vroeg een landbouwmachine-bedrijf of ze ook een demonstratie mochten geven. En een loonbedrijf. Van het een kwam het ander. Zo heb ben we zaterdag 40 stands uit de agrarische hoek en er komen weer duizenden mensen uit heel West-Brabant." Een soort 'Liempde' in het klein dus, de grootschalige mechani- satiebeurs die om de twee jaar in het dorpje Liempde bij Den Bosch wordt gehouden? Mulders: „Ja, met dat verschil dat bij ons de standhouders heel weinig be talen en de bezoekers helemaal niks. Amsterdam (anp) - De integratie van de NMB Postbank Groep en NMB Bank in het ING-concern wordt op 9 septem ber voor het publiek zichtbaar. Dan wordt een kolossale recla mecampagne gestart en zal de thans nog keurig ingepakte naam ING Bank op de vierhon derd NMB-kantoren met vlag vertoon worden onthuld. Dit staat in de nieuwe krant voor het NMB-personeel, die on der de naam Banknieuws van de persen is gerold. Een tipje van de sluier is al op gelicht. Op reclameborden in tram- en bushuisjes en op recla mezuilen staat al vermeld 'EN EM BEE WORDT IE EN GEE.' Vanaf 9 september zullen tonnen briefpapier en ander drukwerk vanuit de magazijnen van de ING Bank worden verspreid. De wijziging van de NMB Post bank Groep in ING Bank bete kent niet dat de Postbank ook haar naam wijzigt. De Postbank-divisie Particulie- Van onze redactie economie Apeldoorn - De eerste sep tember was eigenlijk een ge wone dag voor drs. P.J.C. Keizer. De gang naar het kantoor aan de John F. Kennedylaan was de zelfde als in de zeven jaar daar voor. 'Verzekeringskamer', prijkte nog steeds op de gevel van het overigens kleurloze kan toor waar sinds jaar en dag Ne derlandse verzekeraars en pen sioenfondsen scherp in het oog worden gehouden. Toch is vanaf deze week alles anders bij deze Verzekeringska mer in Apeldoorn. In plaats van een bestuursorgaan, onderdeel van het ministerie van financiën, is de Kamer nu een zelfstandige onderneming geworden. Keizer en zijn 115 collega's zijn ambte naar af. Hun nieuwe werkgever, de Stichting Verzekeringskamer, stelt zelfs een dertiende maand in het vooruitzicht. In de lange reeks van privatise ringen van overheidsdiensten, groot en klein, is het zelfstandig worden van de Verzekeringska mer vooralsnog een van de laat ste. Al vanaf 1923 controleert de Verzekeringskamer namens de overheid de verzekeraars, aan vankelijk alleen de levensverze keringsmaatschappijen, later ook de schadeverzekeraars. Na de Tweede Wereldoorlog zijn ook de pensioenfondsen onder toezicht van de Verzekeringska mer gekomen. Pensioenen en verzekeringen hebben met elk aar gemeen dat de consument eerst betaalt en pas (veel) later het 'produkt' geleverd krijgt. De Keizer'Verzekeren is een kwestie van vertrouwen.' - fotovnu overheid zag en ziet er een taan in te controleren dat er intussen geen ongelukken gebeuren. Op het oog is de Nederlandse pensioen- en verzekeringswereld een rimpelloze vijver. Als er iets vervelends voorvalt, wordt dat niet aan de grote klok gehangen. Keizer: „Verzekeren is een kwes tie van vertrouwen. Wij doen ons werk in stilte." De Verzekeringskamer heeft een reeks instrumenten om verzeke raars of pensioenfondsen die een tê riskante koers varen, tot de orde te roepen. Van een aanwij zing geven en het aanstellen van een bewindvoerder tot het op leggen van een vooraf goed te keuren saneringsplan. De Verzekeringskamer probeert ongunstige ontwikkelingen te voorzien, zodat voor het nemen van maatregelen de tijd kan worden genomen. Eén keer ging het grondig mis, toen de kleine levensverzekeringsmaatschappij 'De Wereld' ten onder ging door dubieuze speculaties in onroe rend goed. De Verzekeringska mer kon niet voorkomen dat en kele duizenden verzekerden een strop leden. Dat dit toezicht na bijna zeven tig jaar zelfstandig gemaakt is, komt niet alleen door de privati seringstrend die in de tweede helft van de jaren tachtig op kwam. Op het gebied van (pensioen- )verzekering is veel in beweging, onder meer door het tot stand komen van de Europese markt. De vermogensbeheerders zijn actiever gaan beleggen, de admi nistraties vérgaand geautomati seerd, verzekeraars en banken zijn op grote schaal samen gaan werken. Als onderdeel van de overheid dreigde de Verzekeringskamer daarbij de aansluiting te gaan missen. In de voorstellen aan het parlement sprak minister Kok van de behoefte aan flexibliteit en slagvaardigheid. Waarop hij in feite doelde, was dat ambtenarensalarissen niet hoog genoeg zijn om de vakmen sen aan te trekken die de Verze keringskamer hard nodig heeft. Dan gaat het om bestuurders, maar ook om specialisten als ac tuarissen, accountants en finan- cieel-economen. Juist omdat de oude garde op het punt staat in de vut of met pensioen te gaan, begon dat gebrek aan wervings kracht nijpend te worden. De Verzekeringskamer-nieuwe- stijl blijft bij zijn leest: het wet telijke toezicht op verzekeraars en pensioenfondsen. Maar de schat aan informatie over deze instellingen, opgeslagen in de computers aan de Kennedylaan in Apeldoorn, zal in de toekomst ook benut gaan worden voor on derzoek en analyse. Daar blijft het bij: de Verzekeringskamer wordt geen concurrent voor ac countants, actuarissen of andere ondernemers die in deze branche de kost verdienen. nettowinst in miljoenen guldens pro forma gecombineerde cijfers Amsterdam - Het bank- en verzekeringsconcern Internationale Nederlanden Groep (ING) heeft over het eerste halfjaar een 'bevredigende' stijging van de resultaten geregistreerd. De net towinst nam duidelijk, met 7,2 procent, toe van f 707 miljoen tot f 758 miljoen, of per aandeel van f 2,99 tot f 3,16. Het inte rimdividend wordt met vier procent verhoogd van f 1,49 tot f 1,55. Het bestuur handhaaft voor het hele jaar de verwachting van een redelijke groei van de bedrijfsomvang en van een ten min ste even hoge winst als in 1991. Toen boekte de groep een uit komst van f 1,57 miljard, overeenkomend met f 6,78 per aan deel. Het resultaat vóór belastingen steeg in het eerste halfjaar met 6,9 procent van f 959 miljoen tot iets meer dan f 1 miljard. Amsterdam - De Amsterdamse effectenbeurs heeft zich in augustus niet kunnen onttrekken aan de druk die op de inter nationale markten lag onder invloed van de flauwe dollar en de aanhoudende economische malaise. Amsterdam kon na enig herstel tegen het eind van de maand het verlies beperken tot 6 punten op 198,6, het slot van de CBS-koersindex algemeen. De omzet in Amsterdam kwam vorige maand uit op 32,3 mil jard tegen 42,2 miljard in juli. Op de aandelenmarkt ging 9,9 miljard (in juli 13,3 miljard) om. De obligatie-omzet kwam uit op 22,4 miljard 28,9 miljard). Op de officiële pa- rallelmarkt bedroeg de omzet 27,1 miljoen 52,1 miljoen). De handel op de optiebeurs stond eveneens in het teken van de koersval van de dollar. Den Haag - PTT-Telecom komt volgende maand met een 'cd- foongids' op de markt. Dat is een cd-plaatje met daarop alle te lefoon- en faxnummers van heel Nederland. Ook bevat de schijf telexnummers, postcodes en andere nuttige informatie. Alleen bezitters van een cd-i-speler kunnen van deze nieuwe service van de PTT genieten. Volgens PTT-Telecom is hel nieuwe systeem 'zeer snel en gebruikersvriendelijk'. De cd-i-speler met de cd-foongids moet worden aangesloten op een computer, hetzij een afzonderlijke pc, hetzij een netwerk. Opzoeken kan door de naam van de gezochte abonnee te com bineren met woonplaats, straat/huisnummer/woonplaats of poscode/huisnummer. Amsterdam - Het bank- en verzekeringsconcern Internationale Nederlanden Groep (ING) heeft over het eerste halfjaar een -'bevredigende' stijging van de resultaten geregistreerd. De net towinst nam duidelijk, met 7,2 procent, toe van f 707 miljoen tot f 758 miljoen, of per aandeel van f 2,99 tot f 3,16. Het inte rimdividend wordt met vier procent verhoogd van f 1,49 tot! 1,55. Het bestuur handhaaft voor het hele jaar de verwachting van een redelijke groei van de bedrijfsomvang en van een ten min ste even hoge winst als in 1991. Toen boekte de groep een uit komst van f 1,57 miljard, overeenkomend met f 6,78 per aan deel. Het resultaat vóór belastingen steeg in het eerste halfjaar met 6,9 procent van f 959 miljoen tot iets meer dan f 1 miljard. Den Haag - De opbrengst van de 8,25 procent 15-jarige staats lening, waarop de inschrijving woensdag is gesloten, heeft f 1 miljard bedragen. De gemiddelde uitgiftekoers kwam uit op 99,98 procent. Het ministerie van financiën toonde zich zeer te vreden over de opbrengst van de lening. De inschrijving op de lening werd op 24 augustus geopend, Storting op de lening moet op 15 september plaatsvinden. Af lossing vindt in één keer plaats op 15 september 2007. Gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan. De le ning is de vijfde voor de dekking van de financieringsbehoefte in 1992, geschat op f 47,4 miljard. Hiervan is nu f 40,3 miljard gedekt op de openbare kapitaalmarkt. Rotterdam - Shell Nederland stopt per 1 januari met de gratis zegels voor huishoudtextiel en andere artikelen. In plaats daarvan gaat Shell vrijdag beginnen met de verkoop van spaarzegels. Met een premie van 25 procent (na een jaar) en een commerciële rente biedt de oliemaatschappij een spaarvorm aan waarin zij een sterke klantenbinder ziet. Bij Shell kan voor elke getankte liter brandstof kan een ze geltje van 50 cent worden gekocht. Tachtig van deze coupons kunnen worden geruild tegen een certificaat. Na een jaar zet Shell daar een premie op van een tientje (25 procent). Certifi caten die niet worden verzilverd, brengen een rente op die wordt afgeleid van de gebruikelijke financiële spaarfondsen. (ADVERTENTIE) WEERSVERWACHTING VOOR V, ,1030 1020 Dublin Parijs 24 '28 1 Lissabon 32- "Malaga1 Barcelona l Palme k/35 Algiers rmm. bewolking sneeuw regen onweer sneeuw cC^r j JJa, hagel mist wrrr zonnig ■>*<- mistbanken WEERRAPPORTEN 2 SEPTEMBI Amsterdamregen16 gi Eindhovenregen16 g, Rotterdammotregen16 g. Vlissingenregen16 g Aberdeenzwaar bew14 gn Atheneonbewolkt32 gt Barcelonaonbewolkt24 gl Berlijnzwaar bew18gj Budapestonbewolkt21 Bordeauxzwaar bew24 c Brusselregen15 c Cyprusonbewolkt32 e Dublinregenbui18e Frankfurtregen18 c Genèveonbewolkt23 c Helsinkilicht bew17 c Innsbruckonbewolkt24 j Istanbulhalf bew30 5 Klagenfurtonbewolkt22 c Kopenhagen... regenbui18c VANDAAG/ Zon op: 06.55. Zon orl 23.06. MORGEN/ Zon op: 06.56. onder: 23.58. VANDAAG/ Bath: 09.21-21.39 Hg| 20.41. Vlissingen: 07.59-20.19. 09.45-22.10. Terneuzen: 09.15-21.3 GROTE VAART/ AMSTELWAL 1 3l 1 300 nw Maladiven nr Suez, LEI NEDLLOYD COLOMBO 2 te Durb. Singapore, NEDLLOYD EUROPA 1 MAAS 1 vn Port of Spain nr Willen Angeles nr San Francisco, NEDLLl nr Iquique, NEDLLOYD VAN NECK 1 te Oranjestad, NEDLLOYD ROUE KLEINE VAART/ ALSYTA SMITS 1 140 n Cristobal nr Honolulu, BIC BONTEGRACHT 1 60 w Pointe Né terdam, DUTCH MATE 7 verw te I nr Tees, ENGELINA BROERE 2 vrl dam, HEEMSKERKGRACHT 1 14C GRACHT 1 240 no Bonaire nr Bar' te Antwerpen, JACOBUS BROERi GRACHT 2 75 zzw Bermuda nr Kreta nr Milos, MAGDALENA 7 ve bago nr Campana, NAUTIC 1 80 zl te Huil, NORTHERN EXPRESS 3 Walvisbaai nr Port Louis, OOSTZE Porto Torres nr Porto Torres, SL01 jan. Stiekeme opnames tijdens open spreekuur! Onze sexuo- loge brengt haar adviezen in de praktijk! 06-320.323.16 V-LP "Met Martin... wat kan ik voor je doen?" "Zozo... jij laat er geen gras over groeien." "Laat die broek maar zakken dan, Frits!" 06-320.321.08 H0-LP Als een kersvers echtpaar live telefoonsex bedrijft met de meest uiteenlopende types, word je dan niet nieuwsgierig? 06-320.320.03 TS-LP Helemaal alleen ligt ze voor hem klaar. Met het puntje van haar tong gaat ze langs haar vuurrode lippen... "Wat wil je vandaag met me doen?" 06-320.320.02 H-LP Jong, héél jong, mooi, héél mooi, gewillig héél gewillig. Jouw stoutste fantasieën worden werkelijkheid met een afspraakje via de jongste Dating Service van Nederland. 06-320.340.17 D-IN Sandy is nog heel onervaren. Maar in haar fantasie heeft ze alles op sexgebied al meege maakt. Nu gebeurt het eindelijk m het echt... 06-320.323.03 H-l

de Stem | 1992 | | pagina 6