Tegenstanders Panic binden in ij zoeken 1 Kamerleden vangen bot bij 'leiderskwartet' Suriname Regering al lang op de hoogte van gespannen situatie Rostock Servische regeringspartij trekt steun aan motie van wantrouwen in Kwaad over kwestie Koerden België: veel geknoei met goedkope benzine igd Bar Immobilien B.V. Ex-premier van Polen vermoord BUITENLAND A4 :ltje lekkerder luWE PEUGEOT 405. huur gevraagd Balie [ties national (Huis)Dieren 4Maffia van muntrovers in Europa' BUITENLAND KORT Premier Somalië wil meer VN-hulp Toestand Dubcek nog steeds ernstig Tientallen rebellen gedood in Senegal Indonesië wil praten over Oost-Timor Bisschop Tökes in hongerstaking Vier ton hasj in Antwerpse haven Schip neemt giftig afval weer mee 1992 X 64 de stem DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 ipplicatie 92-128. -2955- it applicatie. k 140-176. -25? lop de foto is 'n volkomen |ieuw, horen we u denken, at 405. Die ken ik al van Ie u denken. |e. nelijk de opvolger van de nieuwe Peugeot 405. fcterk als de gelijkenis van lot is de verandering van lint al bij 't nieuw ontwor- poier, nog comfortabeler en nieuwe en hoogwaardig aterialen. board maakten we behalve veel overzichtelijker. |oren zijn stiller, ze zijn anaf nu kunt u kiezen uit emotoren van 1.4, 1.6, 1.8 sta bene: de 1.4 versie is er [).-). I is er zowel eert 1 9. diesel als liesel-uitvoèring. [>t de nieuwe achterkant. en stijlvoller is, maar ook de nieuwe 405 is mis- I nieuw op 't eerste gezicht, |ieuwer op 't eerste gevoel, ook het binnenste van de 405 pn kennen, dan is een proefrit |ode. oor bent u bij ons van harte I BTW. tXCL KOSTCN RIJKLAAR MAKEN WIJZIGINGEN |>5 BENZINE INJECTIEMOTOREN ZIJN VOORZIEN VAN EEN |ET LAMBDA SONDE. WAARDOOR ZE VOLDOEN AAN DE 1 STRENGSTE EEG MILIEU EISEN TEL: 01640-43950. BREDA, JAN 7I0B1ELBEDR1JF DE J0NG-JANSEN, 1ST, AUTOMOBIELBEDRIJF J.L. V.D. 1 AUTOBEDRIJF VAN DEN B0SSE, JIANN CAR B.V., BREDASEWEG 67, |\RMANWEG 21, TEL.: 01150-12035. app. van 100,- huur. prhuurders 689. voonr. in 350,-. P76-229014 grote stad abant nning. SI we inrich- :t centrum. Van onze redactie buiteland Bonn - Een topfunctionaris van het Duitse ministerie van binnenlandse zaken heeft de bondsregering reeds vier maanden geleden geïnfor meerd dat de situatie in Ros- tock uit de hand dreigde te lopen omdat het aantal vluchtelingen dat voor op vang naar deze Oostduitse stad werd gestuurd veel te hoog was. Staatssecretaris van binnen- Idoor ons geselecteerde huurders voel Trmijn gestoffeerde en of gemeubileerd! I artementen, eensgezinswoningen, boer t |ws, etc. tot een huursom van rl |nd. a p zeer ruime ervaring in de huur en ver-j beheren van woningen. Tot onze clien-1 ■alle grote multinationals. ptingen Breda 076-204340 Telefax 076-204370 Oosterhout 01620-59946 T.K. van part.: luxe Frres?I Entermerrie 1 1/2 i' l goede papieren teveJ!l goed bereden en betuig® 6-jarige Friese ruin goede papieren, 01185-2056. HONDENKENNEL uT^I dag/nachthok, zien is ;°l pen, 100,-, 01641-6391^ T.K. SPLIT bours pai*iel 15,-TEI. 01608-32917. SPLIT Bours parkiet te koop 15.-. 01608-32917. KOPPEL pauwstaarten, koppel Kapucijners, sam® 12,50. 01653-86340. SIBERISCHE husky, W'\ oud, na 18.00 076-6721^.1 PRACHTIGE Labradorp"^| met stamboom ing- ontw. Tel. 04258-1486. landse zaken Hans Neusel ver klaarde gisteren tegen de massa krant Bild en voor de radiozen der NDR dat hij de regering reeds in mei voor de onhoudbare situatie in Rostock en in andere steden gewaarschuwd had. Voor een parlementaire commissie zei Neusel op 6 mei dat 'integratie van de vluchtelingen niet meer mogelijk is'. In Rostock kwam het vorige week tot het hevigste anti-bui- tenlandersgeweld door rechts- extremistische jongeren sinds de Duitse hereniging. Onder politici is sindsdien een harde discussie gaande over de schuldvraag en het debat over de wenselijkheid van een wijziging van het libe rale asielbeleid is in alle hevig heid losgebarsten. De politie berichtte gisteren dat het in drie steden in het oosten van het land dinsdagavond en - nacht opnieuw tot racistisch ge weld is gekomen. In Fluha, 150 kilometer ten zuidoosten van Leipzig, vielen zo'n 200 skinheads een politie bureau en een asielzoekerscen trum aan met brandbommen en stenen. In Spremberg, in de buurt van Cottbus, gooiden twee radicalen brandbommen naar een asiel zoekerscentrum. Hier raakte niemand gewond. De aanvallers wisten te ontkomen. Ook in Gera werden brandbommen naar een asielzoekerscentrum gegooid; er werd echter geen schade aange richt. In Munchen ontdekte de politie een opslagplaats van rechts-ex- tremisten met legerkleding, gas maskers en messen. Een 14-ja- rige en een 16-jarige jongen wer den aangehouden. Twee socialistische deelstaat ministers van sociale zaken, bei den SPD, hebben gisteren met uitspraken over asielzoekers voor opschudding gezorgd in de Bondsrepubliek. Heinemann van Nord Rein Westfalen en zijn col lega Jansen van Sleeswijk Hol- stein zeiden dat asielzoekers re kening moeten houden met aan zienlijk lagere uitkeringen. Be halve de kosten van onderdak en verpleging in centrale opvangte huizen kan er binnenkort hoog uit nog een zakcentje voor asiel zoekers af. Sociale uitkeringen op rekeningen van asielzoekers overschrijven is onverantwoord. Leden van de Roma en Sinti-fa- milies uit Roemenië en het voor malige Joegoslavië moeten zo snel mogelijk naar het land van herkomst worden teruggestuurd, omdat het mensen zijn die zich niet wensen aan te passen. Dat juist socialistische bewinds lieden zulke uitspraken doen heeft velen verrast, omdat de SPD tot nu toe voor een vrij toe gangsbeleid voor asielzoekers en vluchtelingen pleit. Belgrado (rtr/afp/dpa) - De regerende socialistische par tij in Servië, de SPS, is er niet op uit de premier van klein-Joegoslavië, Milan Panic, de laan uit te sturen. Dat heeft de partij gisteren laten weten. De SPS heeft haar afgevaardig den opgedragen geen steun te geven aan een motie van wan trouwen die in het parlement te gen Panic zou worden ingediend. De SPS, en de met haar ge lieerde Radicale Partij, had maandag aangekondigd een mo tie van wantrouwen in te dienen tegen Panic, omdat hij de belan gen van Servië te grabbel had gegooid op de conferentie over Joegoslavië vorige week. Maar na een oproep van de Joegoslavi sche president, Dobrica Cosic, lieten de socialisten weten dat 'de SPS aanraadt de motie van wantrouwen niet te steunen', al dus het persbureau Tanjug. Het besluit van de SPS is een belangrijke overwinning voor Panic, die zich dinsdag voor de Servische televisie verdedigde tegen aantijgingen dat hij de Servische zaak tijdens de confe rentie in Londen had verkwan seld. Hij zei onder meer dat hij 'nooit een duimbreed' van Joe- goslavisch grondgebied zal op- geven. De motie werd beschouwd als een krachtmeting tussen premier Panic van Joegoslavië en de Ser- Kerkrade - In West-Europa is een wijdvertakt netwerk van illegale opgravers actief. Dag en nacht worden ar cheologisch belangrijke landschappen afgeschuimd met metaaldetectoren om liefst zoveel mogelijk munt- schatten te verzamelen. De munten worden het land uitgesmokkeld via sluiprou tes en komen veelal terecht in particuliere verzamelin gen van malafide kenners, waardoor gedetailleerde kennis over de historie van regio's en staten voor de we tenschap en het algemene publiek verloren gaat. Dat zegt dr. Harald Koschik uit Bonn, directeur van de archeologische overheids dienst ter bescherming van het bodem-archief in de deelstaat Nord-Rheinland- Westfalen. Koschik spreekt zonder meer van een maffia van muntrovers, die met name tussen Maas en Rijn actief is en via financiële in stellingen in Luxemburg hun buit veilig stellen om daarna vaak hun vondsten weer in te voeren in Duitsland en aan de meest biedende te verkopen. vische president, Slobodan Milo sevic, nadat zij in Londen met elkaar in botsing waren geko men. Diplomaten menen dat het ontslag van Panic het vredespro ces ernstig in gevaar had kunnen brengen. Wapens Servische milities in Bosnië zei den hun zware wapens, waarmee ze wekenlang Sarajevo bestook ten, onder toezicht te hebben ge plaatst van de Verenigde Naties. Dat hebben de Serviërs in Sara jevo gezegd. Maar ze voegden er wel aan toe dat de wapens zullen worden gebruikt om zichzelf te verdedigen. Radovan Karadzic, de president van de Servische Republiek van Bosnië-Hercegovina, heeft bevo len de Servische wapens onder toezicht van de VN te plaatsen nadat hij dat vorige week op de conferentie over Joegoslavië had beloofd. De vervolgbesprekingen worden vandaag in Genève voortgezet. Een zeventienkoppige stuur groep zal zes werkgroepen vor men die zich moeten buigen over vertrouwenwekkende maatrege len, humanitaire en economische kwesties en de economische pro blemen. Gistermorgen kwam het VN- hoofdkwartier in Sarajevo onder»* zwaar vuur te liggen. Dinsdag raakten twee Franse officieren en een Egyptische kolonel ern stig gewond toen het VN-ge- bouw ook doelwit was. Dinsdag kwamen in Sarajevo zeker veer tien mensen om het leven. De EG-bemiddelaar Lord Owen, die medevoorzitter is van de de vervolgconferentie die donder dag in Genéve gehouden wordt, zei te vrezen dat het einde van de oorlog in het voormalige Joe goslavië nog lang niet in zicht is. Hij zei dat de voormalige Joego slavische republieken jarenlange sancties tegemoet kunnen zien als zij doorgaan met hun politiek van 'etnische zuiveringen'. NAVO De NAVO heeft gisteren beslo ten de VN 6.000 man troepen aan te bieden en andere diensten te verlenen om de voedselhulp in Bosnië te beschermen. Dat heeft de secretaris-generaal van de NAVO, Manfred Wörner, in Brussel laten weten na een ver gadering van ambassadeurs van de zestien lidstaten. In NAVO-kringen is vernomen dat na een vergadering van vier uur is besloten de manschappen beschikbaar te stellen die onder commando van de Verenigde Naties zullen vallen. Een boer op de Koerilen - de eilandengroep die betwist wordt door Rusland en Japan - maakt zich boos in een gesprek met journalisten. De boer, een Rus, wil niet dat de eilanden naar Japan gaan. Gisteren zei de Russische president Jeltsin dat dat voorlopig ook niet het geval is. Volgens Jeltsin is de tijd politiek nog niet rijp is om de vier omstreden Koerilen-eilanden over te dragen aan Japan. De eilandengroep ten noorden van Japan werd aan het einde van de Tweede Wereld oorlog ingenomen door Sovjet-troepen. - fotoafp Van onze correspondent Leuven - Wie in België goedkoop loodvrije benzine tankt van een minder bekend merk of zijn toevlucht neemt tot merkloze I enzine, loopt bijna een kans van een op twee dat het octaan gehalte en/of de distillatiecurve niet voldoen aan de wette- hjke nonnen. Een en ander kan zware gevol gen hebben voor de motor. 'Door het achterwege blijven van sys- tematische controles door de overheid is de verleiding groot om rendabeler mengels te brou- wen, bijvoorbeeld vdoor aan de I benzine diesel of oplosmiddelen ïvoor verf toe te voegen'. Dit schrijft de verbruikersorga nisatie Test-Aankoop in het jongste nummer van haar tijd schrift. Test-Aankoop onderzocht de benzine van 42 goedkope pomp- l stations en vergeleek deze met 8 stalen die genomen werden van I jteer bekende merken in stations oie hun benzine tegen de maxi- proprijs verkochten. Onder de bevonden zich 10 stations van weinig bekende merken en 10 merkloze stations. Het octaange halte bleek te laag in 9 gevallen. In 8 gevallen betrof het de wei nig bekende of merkloze benzi nestations. Op de benzine van de grote mer ken viel helemaal niets aan te merken, ook niet wanneer kor ting werd toegestaan. Het oc taangehalte is essentieel voor een goede werking van de motor. Bij 12 benzinestations, waarvan 11 weinig bekende of merkloze, was de distillatiecurve van de benzine niet goed. Meestal be trof het dezelfde stations die benzine verkochten met een te laag octaangehalte. Met de dis tillatiecurve word de zuiverheid van de benzine aangegeven. Door Henk Bouwmans Parimaribo - De Surinaamse overheid moet haar ambtena renapparaat - dat 50.000 personen telt - halveren. En de zwarte markt moet een duidelijke klap worden toe gebracht. Hoe Suriname deze twee taken gaat aanpakken en wie deze enorme klus gaat klaren, wilde de delegatie van elf Nederlandse Tweede Kamerleden wel eens horen van de vier politieke lei ders van de New-Frontcoalitie. Twee uur was er uitgetrokken voor het gesprek met Jaggernath Lachmon, leider van de Hindoe- staanse partij VHP en voorzitter van het parlement, Henk Arron, voorzitter van de Surinaamse Nationale Partij, vakbonds- en politiek leider Fred Derby en de Javaanse leider en minister van Sociale zaken Willy Soemita. Het kwartet, dat al tientallen ja ren de Surinaamse polittiek en samenleving beheerst, sloeg de Kamerleden met stomheid. Lachmon, Derby, Arron, zij kun nen uren praten, maar zij zeggen niets. Soemita praat één seconde en zegt dus ook niets. Delegatie voorzitter H. Aarts (CDA) moest tot zijn verbazing constateren dat 'de antwoorden onbevredi gend waren'. Fred Derby vertelde de kamerle den een dag eerder nog met zijn pet als vakbondsleider op, dat hij tegenstander is van het aan passingsplan om de Surinaamse Lachmon: praten zonder iets te zeggen - foto anp economie gezond te maken. De leden van de bond zal hij oproe pen tot verzet, stakingen zijn niet uitgesloten. Begrijpelijk. Maar als leider van de Suri naamse Partij van de Arbeid is Derby medeverantwoordelijk voor dat plan van de regering. Derby verzekerde de Kamerle den dat hij dit plan voluit steunt. Daar mag geen twijfel over bestaan. De kamerleden krabden zich verbaasd achter de oren. Het plan, het zogenaamde Struc tureel Aanpassingsprogramma (SAP), voorziet in het instellen van een veilingsysteem. Daarbij moet onder controle van de overheid in het geheim de nieuwe koers van de Surinaamse gulden vast worden gesteld. Warschau (ap) - De vroegere communistische premier van Polen, Piotr Jaroszewicz, en zijn vrouw Alicja zijn giste ren vermoord aangetroffen in hun woning in de voorstad Anin bij Warschau. De slachtoffers werden om 1 uur in de ochtend door hun zoon ge vonden. Officier van justitie Zbigniew Zelasnieki zei dat Ja roszewicz, die maandag voor het laatst was gezien, was gemarteld en gewurgd. Zijn vrouw, Alicja Solska, was met een schot uit een jachtgeweer om het leven gebracht. Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse zaken zei eerder dat de ex-premier op gehangen was. Het motief voor de moord was onduidelijk. Een speciale com missie is met het onderzoek be last; de politie was bezig buren te ondervragen. In 1943 nam Jaroszewicz dienst in het Poolse leger dat in de Sov jetunie was gevormd. Hij maakte snel carrière en bracht het tot plaatsvervangend commandant die belast is met tölitieke vraagstukken. Nadat Tuj bij de bevrijding gepromo veerd was tot generaal, werd hij onderminister van defensie en in 1950 vice-voorzitter van de Poolse plancommissie. In 1948 was hij lid geworden van het Centraal Comité van de com munistische partij. Jaroszewicz (82) was tussen 1970 en 1980 onder partijleider Ed ward Gierek premier en onder hield nauwe banden met de Sov jetunie. Hij trad af enkele maan den voor de stakingen van augustus 1980 die leidden tot het ontstaan van Solidariteit, het eerste vrije vakverbond in het Sovjet-blok. Hij werd in 1981 uit de commu nistische partij gezet omdat hij verantwoordelijk zou zijn ge weest voor de ineenstorting van de economie waardoor de vakbe weging kon ontstaan. Zijn vrouw was journaliste van de communistische partijkrant Try- buna Ludu. Jakarta - Interim-premier Omar Arteh Ghalib van Somalië wil 10.000 man VN-troepen om de orde in zijn land te herstellen. Ghalib heeft gisteren gezegd dat hij een voorstel daartoe zal indienen op de top van Niet-Gebonden Landen in Jakarta. Zeker twee miljoen mensen worden met de hongerdood be dreigd in Somalië, dat wordt geteisterd door gevechten tussen bendes en hun krijgsheren. Het leger onder leiding van Ghalibs rivaal Mohamed Farah Aideed verzet zich tegen de komst van nieuwe blauwhelmen om de voedseltransporten te beschermen. De VN hebben reeds 500 militairen naar Somalië gestuurd en zijn van plan nog eens 3.000 man extra te sturen. Praag - De vroegere Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek heeft gisterochtend een drie uur durende operatie aan zijn ruggegraat ondergaan. Hoofdchirurg Milan Rocen van het Praagse Na Homolce-ziekenhuis zei dat de toestand van de 70- jarige Dubcek nog steeds 'zeer ernstig' was. Dubcek raakte dinsdag bij een verkeersongeluk zwaar gewond aan zijn ruggegraat en borstkas. Hij was bewusteloos en lag aan een beademingsapparaat nadat hij met een helikopter naar Praag was overgebracht. Rocen zei dat Dubcek werd geopereerd nadat hij gisteren was bijgekomen. Het doel van de operatie was om gebroken rugge- wervels te zetten en de druk op het ruggemerg te verminderen. Dakar - Bij gevechten tussen het leger van Senegal en aanhan gers van een afscheidingsbeweging zijn in Casamance, in het zuiden van Senegal, tientallen rebellen gedood. Twee rege ringssoldaten zijn gesneuveld, zo meldde de Senegalese radio woensdag. De gevechten deden zich voor in de buurt van het dorp Ka- guitt, even ten zuiden van de grens met Gambia. Onafhanke lijkheidsstrijders hadden het dorp omsingeld en het vuur ge opend op de aanwezige militairen, aldus de radio. Ruim een week geleden viel bij een andere confrontatie ook een dode. Jakarta - Indonesië is bereid te zonder voorwaarden vooraf met Portugal te praten om te pogen een oplossing te vinden voor de kwestie Oost-Timor, zo heeft president Suharto ver klaard, aldus onderminister van buitenlandse zaken Murdiono woensdag. De VN hebben nooit het Indonesisch beheer erkend over de vroegere Portugese kolonie, die in 1975 door Indonesië werd geannexeerd. Portugal eist dat de Oosttimorezen de gelegenheid krijgen om zich erover uit te spreken al dan niet onder Indonesië te vallen, maar Indonesië stelt zich tot dusverre op het standpunt dat zij deze keuz al hebben gemaakt en weigert een referendum te houden. Timisoara - De protestantse bisschop Laszlö Tökès is maandag in Timisoara, in het zuidwesten van Roemenië, in hongersta king gegaan om 'rechtvaardigheid te eisen in naam van de slachtoffers van het post-communisme en het nationalisme', zo liet hij weten in een persverklaring. „De waarheid kan niet langer worden verzwegen", meent de protestantse bisschop, die aan de wieg stond van de demonsta ties die uiteindelijk leidden tot de val van Nicolae Ceausescu in december 1989. „De hongerstaking die ik vandaag begonnen ben is bedoeld om de publieke opinie te waarschuwen voor de leugens, de vreemdelingenhaat en de anti-Hongaarse houding die door de communistische machthebbers zijn gecultiveerd", verklaarde hij tegenover het Franse persbureau AFP. Antwerpen - In de Antwerpse haven hebben rijkswacht en douane 4 ton hasj ontdekt in een container. De drugs hebben een straatwaarde van 50 miljoen gulden. De container werd ge leverd door het onder Cypriotische vlag varende schip Concor dia, dat uit Pakistan kwam. Hij was bestemd voor een niet meer bestaande firma in Nederland en had daarom de aan dacht van de douane getrokken. De drugs zat verstopt tussen katoenen joggingpakken en was verpakt in dozen van 40 kilo. Twee personen zijn gearresteerd. Het gaat om de bedrijfsleider van een transportfirma uit Loke ren en de bestuurder die de vracht moest komen ophalen. Ze werden bij de onderzoeksrechter in Antwerpen voorgeleid. Antwerpen - Gisteravond heeft het schip Maria Laura de ha ven van Antwerpen verlaten met aan boord twee containers giftig PCB-afval. Het schip was de dag voordien door de Belgi sche minister van Leefmilieu, L. Onkelinx, aan de ketting ge legd omdat het de wetten inzake vervoer van gevaarlijke stof fen had overtreden. Op bevel van minister Onkelinx gingen de containers gister middag weer aan boord. Volgens de vrachtbrief heeft de Maria Laura nu Le Havre als bestemming. Daar werd het schip eer der al door de Franse vervoersbonden geweigerd. Vanuit Le Havre moet het afval naar een verbrandingsoven in Lyon. (ADVERTENTIE) De koers op de zwarte markt is momenteel: 13 Surinaamse gul dens voor één Nederlandse gul den. De officiële koers is nog al tijd 1 op t. De verwachting is dat door het veilingsysteem de koers op 8 uitkomt. De gevolgen van dit plan voor de Surinamers zijn volstrekt ondui delijk. De meeste Surinamers weten niet eens wat hen te wachten staat, omdat de rege ring haar besluit niet uitlegt. De organisaties van hindoe, moslim en christelijke kerken, belang rijke en invloedrijke groeperin gen in het religieuze Suriname zijn uitermate sceptisch over het volgens hen 'mysterieuze' SAP. Zij vrezen dat het niets anders is dan een truc van de regering om de Nederlandse miljoenen bin nen te halen en denken dat het niets betekent voor de Suri naamse bedrijvigheid. Neder land stelt voor dit programma 40 miljoen gulden beschikbaar. De Surinaamse Algemene Re kenkamer is om andere redenen kritisch. De Rekenkamer ziet niet welk ministerie in staat is dergelijke ingrepen in de Suri naamse economie uit te voeren. Er zijn geen gekwalificeerde ambtenaren beschikbaar. Toch zal de regering van presi dent Venetiaan de klus moeten klaren, zegt delegatievoorzitter Aarts de Surinaamse minister van Ontwikkelingssamenwer king Sedoc na. „Als deze rege ring het niet lukt, wie dan wel", zei Sedoc gisteren. 100°to Katoenen rultshlrt in tien kleuren De echte etiino In vier Kleuren l

de Stem | 1992 | | pagina 5