feren Het succes van de 'kindvriendelijke' verhoor-studio 'Die gelatenheid van de vluchtelingen, dat vreet aan je' Koppen bij elkaar voor grotere mond in hogeschool-land Filosol dagelij deste] Kamer: Kwart niei Optimisme ACHTERGROND Hongerstaking Beschaving _DE STEM- DE STEM DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 Naast de afschuwelijke be richten in de krant uit het buitenland, lees je tussendoor ook nog wel eens nieuws uit eigen land dat je aan het den ken zet. Zo ook het bericht over de hongerstaking van 4 gedeti neerden in Sittard,die met deze aktie willen protesteren tegen de verscherpte maatre gelen die de overheid wil toe passen om ontvluchten tegen te gaan. De gevangenen mogen dan bijvoorbeeld geen regelmatig bezoek meer hebben, ze mo gen niet meer met een aantal mensen tegelijk gelucht wor den en telefoneren mag al leen onder toezicht. Treurig, vind ik. Iedere ge vangene moet het recht én de kans hebben om te kunnen ontvluchten! Nee, dan kim je beter hoog bejaard zijn in onze zorg zame samenleving en revali datie of verpleging nodig hebben. Dan slaap je met 6 medepatiënten op één kamer. Zit je overdag in een dagver blijf met veel mensen en wei nig personeel. Als je dan het geluk hebt dat je man of vrouw nog leeft en als die dan op bezoek komt, is er geen plek waar je even onge stoord kunt praten. Privacy? Kinderen komen in veel ge vallen niet regelmatig op be zoek. 'Moet je niet doen', word je aangepraat. 'Dan gaan ze er zo op rekenen'. Naar buiten? Personeel geen tijd. Met het bezoek? Ja, als er een rolstoel beschikbaar is en als de zuster tijd heeft om te helpen de patiënt in de rol stoel te zetten. Telefoneren? Ja. Mevrouw, mijnheer, daar hebben wij geen tijd voor. Op een drin gend en herhaald verzoek van een patiënt of hij 'eruit mocht' en naar huis, moesten wij antwoorden: 'Nee, dat kan niet en het is toch best fijn hier?' Levenslang na een leven van hard werken en fatsoenlijk leven. Nee, dan kun je beter 'gedetineerd' zijn. Kun je nog in hongerstaking gaan. A. Moerland Oosterhout 'Onze beschaving is een dun laagje vernis', was het com mentaar van De Stem van za terdag 15 augustus op de ge beurtenissen in voormalig Joegoslavië en Somalië. Het is inderdaad de vraag of er in onze kapitalistische sa menleving gesproken kan worden van beschaving. Het kapitalisme is gebaseerd op een concurrentiemodel, waarbij het recht van de sterkste geldt. Binnen dit systeem staat niet de mens als persoon centraal, maar geld en de drang van mensen naar bezit. Voor mij ligt in dit feit de oorzaak van ons onvermogen om structureel en daadwer kelijk hulp te verlenen aan Joegoslavië en Somalië. Op gevoed in dit systeem, dat ook door de politici van de Westerse en rijke landen cen- ïcftt voorop0"? 2'c'' traal wordt gesteld, ligt het niet in ons vermogen om wer kelijk anderen te helpen. En met werkelijk bedoel ik op lossingen die verder gaan dan de zoveelste televisieshow die geld moet opbrengen voor een wereldprobleem. Het feit dat we in staat zijn om via de media binnen de kortste tijd getuige te zijn van leed over heel de wereld, wil nog niet zeggen dat we ook werkelijk iets aan dat leed kunnen doen. Er zijn nog genoeg mensen die geloven in het heil van het kapitalistische systeem, maar de tijd lijkt voorbij dat we onze ogen kunnen sluiten voor leed en ellende in de we reld, dat we met geld niet kunnen oplossen. Hoogstens zou geld een bij drage kunnen leveren, niet meer en niet minder. Het is de vraag of het kapitalisti sche systeem, waarin het be houd van de economische wereldorde centraal staat, niet eerder belemmering dan hulpmiddel is voor het oplos sen van wereldproblemen. Werkelijke wijsheid dient van onze samenleving niet verwacht te worden, zolang we alles willen doen, tenzij het niet ten koste gaat van onszelf. Sterker nog: ver wachten we eigenlijk niet dat het ons de komende jaren niet nog beter, lees: nog wel varender, zal gaan? Laten we onszelf niet voor de gek houden. Het is niet lan ger vol te houden dat het ka pitalisme ons mensen ook werkelijk heil brengt. De rea liteit van deze zomer zaagt wat dat betreft de poten on der de stoel van de kapitalis tische ideologie. Bovendien is het de vraag hoe lang wijzelf - als bezitters en rijken van deze wereld - nog kunnen ge nieten van die welvaart, die het kapitalisme heeft voort gebracht. Met andere woorden: in hoe verre zijn wij als rijken in staat om een $tap terug te doen en de beperkingen van het kapitalistische systeem te erkennen, voordat de realiteit ons daartoe dwingt. De welvaart en de ideologie van het kapitalisme lijkt zijn laatste dagen in te gaan. La ten we hopen dat er in deze tijd mensen zullen opstaan - en die zijn er ongetwijfeld - die uitgaan van een andere rijkdom dan de materiële. Wat dat betreft geloof ik meer in mensen dan in een systeem! Tom Ribbens Breda Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, S 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, S 236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, S 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, S 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32, S 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 82.20, per half jaar 163.50 óf per jaar 318.00. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 27.30, per kwartaal 79.70, per halfjaar 159.00 óf per jaar 309.50. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.50; zaterdag 1.80. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties S 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur S 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Twee van de drie Belgische meisjes die door de 48- jarige Bredanaar H. van D. zouden zijn ontvoerd, verkracht en vervolgens gefotografeerd, zullen dezer dagen in een speciale verhoorstudio in het Eindhovense politiebureau aan de Mathildelaan nogmaals worden gehoord. Dat gebeurt volgens de nieuwe 'kindvriendelijke' methode waarmee men nu in Eindhoven bijna twee jaar ervaring heeft. Door onze redacteur Peter Schouten De speciale verhoorstudio voor de 'kindvriendelijke' benade ring doet weldadig warm aan in de kille zakelijke omgeving die een politiebureau nu een maal is. Vrolijke kleurige meubels, speelgoed, kindertekeningen aan de muur, veel planten en een goed onderhouden aqua rium vol vissen. „Di,e levende have staat er op advies van een kinderpsycholo ge", zegt de 39-jarige opper wachtmeester Thijs Vrijsen. „Het kind moet in deze ruimte onmiddellijk het vertrouwen krijgen dat er te overleven valt. Dat is de filosofie. Daarom ook die kindertekeningen. Die be wijzen dat er al eerder lotge nootjes zijn geweest." Vrijsen, die leiding geeft aan de Eindhovense kinder-verhoor- studio, is al twaalf jaar werk zaam bij de afdeling Jeugd- en Zeden van de Eindhovense Rijkspolitie. Als geen ander is hij in staat om de nieuwe en de traditionele methodieken met elkaar te vergelijken. „Het is een succes. Om twee redenen. Het is beter voor het kind en we leveren aan het Openbaar Ministerie feitenmateriaal aan van een betere kwaliteit. Vrijssen in zijn kindvriendelijke verhoorstudio: 'Het kind staat voor mij voorop'. „Het belang van het kind", be klemtoont Vrijsen, „staat voor op." „Eerst komt het kind. Dan pas het onderzoek. Het gaat om de vrijwilligheid van de verkla ring. Wil het kind ondanks de open en vriendelijke sfeer niks zeggen? Dat is dan jammer. Maar voor ons houdt het dan op. Geen enkele druk, geen en kele pressie. Dat is hier uit den boze. Ook niet suggestief ho ren. Want als je wilt kun je een kind alles laten zeggen. Daarom wil ik meestal liever niet eerst volledig geïnfor meerd worden door de politie collega's die ter plekke het on derzoek doen. Ik wil helemaal onbevoordeeld aan zo'n ge sprek beginnen." En de ouders? „Daar hebben we tevoren contact mee: Om er achter te komen wat voor kind het betreft, hoe het karaktero logisch in elkaar zit. Vaak moet je bijvoorbeeld ook weten welke woorden het kind ge bruikt voor geslachtsdelen. Maar verder blijven de ouders buiten schot. Ze nemen geen deel aan het gesprek in de stu dio. En in de regiekamer wil ik ze ook niet zien. Het kind moet zich op zijn gemak voelen." Een volledig dichtgeslagen kind, dat hebben ze in Eindho- - FOTO MEULENHOF ven in de afgelopen anderhalf jaar overigens nog niet meege maakt. „We spelen volledig open kaart. We laten de TV-ca- mera's zien die het gesprek op nemen. We gunnen ze ook een kijkje in de regiekamer, achter de spiegel die voor hen spiegel is maar voor ons een observa tie-venster. Dan beginnen we gewoon met een gezellig praatje. Glaasje limonade erbij, een koekje of snoepje. Wie ben jij? Wie ben ik? Dan gaant langzaam naar het onderweg De kinderen weten natuurlij waarvoor ze komen. Er zijn f bij die meteen zaken wille doen. Daar ben je dan binnë een uurtje mee klaar. Mn soms duurt zo'n verhoor n een hele ochtend of middag." Het bijzondere van de 'kin vriendelijke benadering' hem niet alleen in de accommj datie, maar ook in het gel ficeerde personeel dat werkzaam is. De poRtiernen® krijgen daartoe een cursus vj ruim een jaar, waarin ze oit de zieleroerselen van het kijj worden geïnformeerd door bij voorbeeld een kinderpsycbj loog en een orthopedagoog. Vrijsen is een van de specials ten die 'ervoor heeft doorga, leerd' en die in de Eindhoven studio de kinderverhoren v» zijn rekening neemt. Er zijnk het hele land nu vijf vanti studio's. Die van Eindhof bedient alle politie-regio's j de zuidelijke provincies en ffl momenteel negen men® (mannen en vrouwen) die 4 opleiding reeds gevolgd ben, terwijl zeven collega's met de cursus bezig zijn. Kinderen hebben soms grenzeloze fantasie. Of ze job ken. „Natuurlijk", bi Vrijsen, „daarom is het taak om de fantasie van werkelijkheid te scheiden, kost soms moeite. Het vaak om zeer ernstig getraums tiseerde kinderen. Vergeet dat het gaat om slachtoffen dan wel getuigen van eri delicten." En de ondervragers, hebben eelt op hun ziel? „Dit is sou een buitengewoon geëmotio neerde afdeling", zegt Vi „Maar op deze afdeling vinda de collega's het dan ook ba normaal als iemand af en een traan wegpikt. Ik heb zelf al vaak genoeg meege maakt, dat ik er even genot van had. Maar verder? Verds vind ik het zalig om met kinde ren te werken." Vandaag arriveert de eerste trein met Bosnische vluchtelingen vanuit de Kroatische hoofdstad Zagreb in Nederland. De Bosniërs worden voorlopig opgevangen in het asielzoekerscentrum in Rijsbergen. De stemming in de trein was vooral gelaten, ervaarde verslaggever Henk Schroen die meereisde. Door Henk Schroen Drie zakjes liggen op het ven sterbankje onder het trein raampje. Een met bananen, een met sinaasappels en de laatste met appels. Een gewonde Bosniër kijkt er naar. Een flauwe glimlach glijdt over zijn gezicht, maar zijn ogen doen niet mee. Hij is een van de 500 ontheemden die gistermiddag vanuit Zagreb met de Rode Kruistrein naar Nederland zijn vertrokken. Gewond aan een been door ko- gelscherven. Pech dus. Maar hij heeft ook veel geluk: zijn vrouw en zijn zoontje van tien zijn bij hem. Hun doffe ogen volgen traag alle bewegingen om hen heen. Die van de Rode Kruismensen, die van fotogra fen en die van de andere land en reisgenoten richting Neder-, land. Een tolk vertaalt de har- tewens van de gewonde huisva der. Zo gauw mogelijk terug naar Bosnië, terug naar huis. Gistermiddag leek het er nog op dat de trein 15 intensive- care patiënten naar Nederland zou brengen. Meer zwaar ge wonden dan waarop aanvanke lijk was gerekend. Om ondui delijke redenen - waarschijn lijk waren ze nog te zwak - werden die intensive-care pa tiënten niet gebracht. In totaal arriveren vanmiddag 99 gewonden die liggend zijn vervoerd, 82 'zittenden' gewon den en 319 mensen die redelijk gezond zijn. In het Oostenrijkse Villach heeft medisch leider Wim van der Heijden gisteravond het medisch bulletin naar Den Haag doorgefaxed om het Rode Kruis, ambulances en zieken huizen op de komst van een aantal patiënten voor te berei den. De gewonden werden letterlijk vanuit de ambulance door het treinraampje naar binnen ge schoven. „Laat 'm plat liggen", roept Van der Heijden, als iemand met een bekkenfrac tuur overeind wil komen in een poging iets te zien. De gezich ten zijn uitdrukkingsloos, bijna apathisch. Vanuit de bus die een aantal uitgewisselde militairen heeft gebracht, schalt muziek. Mu ziek van Lionel Richie: Run ning with the Night. De bus zit vol kogelgaten en de ruiten zijn kapot geschoten. De gaten zijn gedicht met metalen platen. Mensen houden elkaar stevig vast. Mannen, maar vooral vrouwen en kinderen op weg naar een voorlopig veilige toe komst. Povo Knesesic is 22 en draagt zijn arm in een gelegenheids mitella die vroeger als hand doek dienst heeft gedaan. Met zijn, andere hand omklemt hij een flesje cola. In heel gebrekkig Duits vertelt hij een van de zeven militairen te zijn die in een Servisch ge vangenkamp hebben gezeten. Hij wil er niet over praten, niet nu. Saget Dugalic heeft daar geen moeite mee. Via een tolk zegt hij op 14 juni bij een mortier beschieting gewond te zijn ge raakt. De Bosnische eenheid waarvan hij deel uitmaakte, probeerde bij het plaatsje Brcko een doorgang te force ren, maar liep in een hinder laag. Als bewijs trekt hij zijn joggingbroek omlaag en toont de enorme jaap rond zijn knie. Nog veel geluk gehad, vindt hij, want bij die actie kwamen vier kameraden om het leven en raakten er 21 zwaar gewond. Saget hoopt dat zijn gezin dat in Zwitserland is, ook snel naar Nederland kan komen. Op nieuw vechten? Hij zegt niets, maar schudt langzaam zijn hoofd. Hoe goed de Rpde, .Kruismensen ook zijn voorbereid op hun taak, sommigen hebben het er fndëili^k mee. „Ik.h'a.dlieker^e- had dat iedereen brullend de trein zou ingaan. Deze gelaten heid van de mensen, dat vreet aan je", vindt een Friese help ster. Voor psychiater Marinus Vegt begint het werk pas. Hij wil in elke coupé een snelle inschat ting maken van mensen met psychische problemen. Psy chiatrisch verpleegkundige Leo Peters is geschrokken van wat hij de eerste uren heeft gezien. „Zeer ernstig getraumatiseerd, veel erger dan verwacht", luidt zijn eerste conclusie, „veel mi litairen met schotwonden, uit elkaar gerukte gezinnen, we zen." De meesten winnen het gevecht tegen hun tranen. Ook een f Rode Kruismensen worden grepen door de emoties en v den even opzij geloodst. Petëi houdt zijn hart vast voor kinderen. De meesten van I hebben in een kamp bij Osije gezeten. Wezen. Misschien hun moeder in Duitsland is ot gevangen.'Htöiilader? Er zijn erbij, die drie dage' niet hebben gegeten. Nederland. Wanneer zijn we it Nederland, vraagt een oi mevrouw. Zij weet tenminstf waar ze naar toe gaat. Vee! ontheemden wisten dat nie! eens, toen ze met de bus na® het station van Zagreb werdei gebracht. In de Kroatische hoofdstad ii van de oorlog niets te merken. Maar de beelden op perron liegen niet. Een plastic draa; tasje met wat bezittingen, ei versleten t-shirtje met AC/DC- erop, een joggingbroek strompelend op badslippers vooral die vermoeide ogen. Telkens weer. Hogescholen in Breda, Vlissingen en Rotterdam praten over samenwerking. Uitgangspunten zijn: behoud van eigen identiteit, kleur, smaak, specialiteit(en) en vrijheid. Voor de rest mag er vooral geen enkele rem zitten op welke vorm van samenwerking dan ook. Door onze redacteur Eugène Loomans De drie hogescholen zijn ongeveer even groot en hebben elk eigen ge koesterde specialisaties. Ze praten over samenwerking, omdat ze denken zo sterker te staan in het onvermijde lijke gevecht met de hogescholen die (veel) meer studenten en personeel herbergen. En om die reden een gro tere mond open kunnen trekken in hogeschoól-land. Maar dat is zeker niet de enige reden voor de Hogeschool voor Toerisme en Verkeer (NHTV) in Breda (met een vestiging in Tilburg), de Hogeschool Zeeland in Vlissingen en de Hoge school voor Economische Studies (HES) in Rotterdam om de koppen bij elkaar te steken. Ze willen aansluiting zoeken bij eik aars specialisaties op allerlei gebied om zo - apart en ook gezamenlijk 7 sterker te worden, meer studie-moge lijkheden te bieden, beter te kunnen reageren op de internationalisering van de Europese samenleving, gebruik te maken van kennis en kundigheid op bestuurlijk en onderwijskundig ge bied. Deze ontwikkeling, die zich niet al leen in de Grote of Gouden Delta van zuid-west-Nederland afspeelt, is in feite een tweede belangrijke beweging binnen het hoger beroepsonderwijs (hbo) na de grote fusiegolf van vijf tot zeven jaar geleden, op gang gebracht door de toenmalige minister van on derwijs Deetman. Ook in West-Brabant had die fusiebe weging grote gevolgen. Talloze tot op dat moment zelfstandige hbo-scholen besloten samen te gaan. Zo ontstond in Breda de Hogeschool West-Bra bant, waarvan het roemruchte St. Joost deel ging uitmaken evenals de hts, maar ook de pabo's De Vossen- berg in Oudenbosch en de Vives Aca demie in Breda, de heao. de Academie voor Gezondheidszorg en de voorma lige sociale academie Markendaal. In stellingen die zich allemaal voorna melijk richtten op de studenten uit West-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen, Midden-Brabant en het zuidelijke ge deelte van Zuid-Holland. In Breda bevond zich in die dagen nog een hbo-opleiding: Het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toe risme (NWIT). Enig in zijn soort in ons land, niet katholiek van signatuur (als de Hogeschool West-Brabant) maar algemeen en bestemd voor stu denten uit het hele land. Tot een fusie tussen deze Bredase twee hogescholen kwam het dus niet. Het NWIT - met destijds 800 studen ten - ging vijf jaar geleden wel een fu sie aan met de kleinere Verkeersaca- demie in Tilburg (VAT en ook enig in zijn soort in Nederland waarna de NHTV, de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer ontstond. De NHTV bestaat dus vijf jaar, telt momenteel al 2500 studenten en kan voor een specialistische hogeschool tot de grote in ons land en de rest van Europa gerekend worden. „Zo'n diversiteit aan opleidingen kent men verder niet", weet drs. P. Huil- mand, voorzitter van het college van bestuur en hij zegt het niet zonder trots. „Je kunt je daar redelijk sterk bij voelen, maar er is toch altijd reden om stil te staan bij je eigen positie. We zien nu bovendien die tweede bewe ging binnen het hbo na de grote fusie- Huilmand ...krachten bundelen... FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP golf van een aantal jaren geleden. Het gaat daarbij niet meer overwegend om integrale fusies maar om een veelal geografisch bepaalde bundeling van krachten van hogescholen. En daar naast trekt de overheid haar handen op sommige gebieden van het hbo af." Het gevolg is dus dat er in hbo-land een soort machtsconcentratie aan het ontstaan is waarbij de grootste hoge scholen het meeste te vertellen heb ben. 'Het numerieke geweld' noemt Huilmand dat. Zelfs binnen de rede lijk functionerende hbo-raad (het overlegorgaan van alle hogescholen) is dat merkbaar. En hoewel zijn insti tuut volgens hem over een gevestigde en gerespecteerde positie beschikt binnen die raad blijft het opletten ge blazen. „Dus moet je je eigen positie beveili gen en stabiliseren", zegt hij, „zonder je eigenheid, je eigen gezicht te verlie zen. We willen ook best samenwerken en daarbij is voor ons het hele Delta gebied interessant. Het lijkt ons het beste een samenwerking te onder zoeken met kleinere hogescholen in dat gebied waarmee we toch al eén goed contact hebben. "De Hogeschool Zeeland in Vlissingen dus en de Hoge school voor Economische Studies in Rotterdam. Deze drie hogescholen hebben als gemeenschappelijke factor dat ze ongeveer even groot zijn en bij voorbeeld op het post-hbo-onderwijs al erg actief zijn, wat 'Breda' en 'Vlis singen' betreft leidend tot een master- degree, een internationaal certificaa. Alleen Rotterdam kent die mogelijk heid tot samenwerking met hogescho len in Engeland, Frankrijk, Duitsland of Belgie nog niet, maar de HES be schikt weer over een uitstekend net werk van contacten in Europa. Vlissingen en Breda voelden veel voor een samenwerking, Rotterdam veel voor uitwisseling met de Tilburgse de pendance van de NHTV (vooral op het vakgebied logistiek). „Weloverwogen maar toch ook spon taan zijn we op de idee gekomen om te kijken of we kunnen samenwer ken", zegt Huilmand. En hij verbergt absoluut niet dat er ook een strategisch facet aan de ge sprekken met de hogescholen in Vlis singen en Rotterdam zit. Hoe moet de NHTV zijn eigen positie bepalen in een streek waar ook een sterke multi- sectorale Hogeschool West-Brabant zit? De Hogeschool Zeeland weet dat die provincie graag een eigen hbo-insti- tuut behoudt en in Rotterdam weet de HES dat de veel grotere Hogeschool Rotterdam en Omstreken géén econo mische faculteit heeft,maar wel dol graag wil hebben, die de HES wél te- zit. Maar de HES wil als specialisatie- hogeschool weer graag totaal op benen staan. Ziedaar de voedingsbodem voor huidige gesprekken over wellicht e" federatie van drie hogescholen m goed en nauwkeurig omschreven spraken omtrent een samenwerking. Huilmand kan zich overigens bf voorstellen dat dat in de toekomst niet het eindpunt van de rit zal blij ken te zijn. Tenslotte zijn er ook al af spraken gemaakt tussen de kleine 8 grote jongens (lees: hogescholen) in* Grote of Gouden Delta over de richting van een kenniscentrum lc tiek. „En dat is ook een aanzet tot sa menwerking; kijken of de bek niet verder samen kunnen v; Maar welke kant het op zal gaan? weet het ook niet." Huilmand vergelijkt de gesprekk® weieens met een schaakpartij die geef echte wedstrijd is, maar waar* iedere deelnemer toch zeer nauwgerf de voorgaande zet in de gaten hou® om adequaat te kunnen reageren. Voor de kleinere hogescholen gaat M er daarbij vrij vertaald om niet vel malen te worden tussen de belang® van grotere hogescholen. Toch zijn er in de loop van de afgel® pen jaren wel degelijk contacten groeid tussen de NHTV en de H( school West-Brabant. Voor een i zijn die puur lokaal bepaald (studen tenhuisvesting in Breda, sportfacili teiten en dergelijke) en daar zal v°f gens Huilmand zeker geen einde komen als Breda, Vlissingen en terdam gaan samenwerken. „Dat bf tekent zeker niet het wegvallen andere samenwerkingsverbanden." Daarbij valt dan te denken aan de f' sities van de beide Bredase hogosch® len in het grensgebied met Bi# Tenslotte hechten beide hogeschoW nogal aan hun 'internationale zicht'. DE STEM Van onze Haagse redactie pen Haag - Een ruime meerder van de Tweede Kamer wil da fiscale vrijstelling voor vergoe gen voor vrijwilligers volgend wordt verhoogd tot 1200 gul Na verloop van tijd moet dat drag op 2000 gulden vastge: worden. Het kabinet wil vooralsnog niet vj gaan dan een verhoging van de vit lingsgrens tot 1000 gulden (nu 800)1 Vee. Van onze verslaggever Den Haag/Tilburg - Van alll middelbare school in dienst| 24 procent weer van die set dat percentage bijna 23. Hd leraren met een deeltijd-a| hen gaan buiten het onder loos Dat blijkt uit een onderzoek dat het Haagse onderzoeksinstituut Kaski heeft gedaan in opdracht van de Commissie Toekomst Le raarschap. Die onderzoekt in op dracht van staatssecretaris Wal lage (Onderwijs) waarom het le- raarschap steeds minder popu lair is en op welke manier het vak aantrekkelijker kan worden gemaakt. In het basisonderwijs blijkt de, jaarlijkse uittocht van leraren! wat kleiner te zijn. Van de meest mobiele onderwijzers, de jonge deeltijdwerkers, verlaat elk jaarj) zo'n 10 procent hun school. Een deel van al deze leraren gaat) naar een andere school. Vooral! jonge leraren moeten zich op de ene school na de andere een weg zien te banen naar een vaste,I fulltime aanstelling. Soms duurt| dat vijftien jaar. Van de leraren onder de 25 wis-1 selt elk jaar 17 procent van school. Daarnaast worden velen werkloos of krijgen een baan buiten het onderwijs. De werk gelegenheid in het onderwijs is immers slecht en het aantal mensen dat in deze sector werklj neemt gesta^giaL^ De geringe "aanïri&kèlijkheid van het leraarsvak is maandag i oktober een„ belangrijk^ onder4 werp tijdens een ciemon&ratieve vergadering van alle circa zestig rectoren van de Brabantse Ver eniging Ons Middelbaar (OMO) (AD\ Introductiecursus over i uzelf. Twaalf lessen geba tradities. Diepgaam Aanvang op ma. 21 o, 19.30-22.00 uur. School/ vlakbij NS-station. Lesgel Bel voor de folder: 041 Stichting SCH| HET GAAT GOED met de onti thans, dat willen vooral he Kantoor en de vakbeweging een betere begeleiding moet ziek blijven en 'de wao in suk! trendbreuk': het ziekteverzuir ongeschikten stabiliseert. Dal "jen zijn met die jongste ci nieuwe aanpak succes heeft, grijpen in de uitkeringen af, loch lijkt het optimisme vans rechtvaardigd. Het ministerie! Pen bij om de door het GA vechten. Het Sociaal Cultureel Planbu 'Sociaal en cultureel rapj üCP constateert dat het voor op duur en hoogte van de Dieden. Het kabinet springt Qeschikten van vijftig jaar 9rote bulk in de wao. Het wellicht niet ontkomt aan r| oeidsongeschiktheid terug te ,Wer, het waarheidsgehalte Wat het Sociaal Cultureel PI dat voor enige zelfgenoeg zuim en arbeidsongeschikth aanwijzigen zijn dat het op di neen, maar dat is nog steeds te hopen dat vakbewe sociale zekerheid en politici legen die achtergrond is hJ weede Kamer de parlemen e sociale zekerheid niet zai ?'«j? reorganisaties bij GAK' te houden. 1

de Stem | 1992 | | pagina 2