10® Reddingspoging Scheldorado )nderzoeksbureau laatste strohalm voor zwemparadijs in Terneuzen 'Cultuur steeds belangrijker voor toerisme' Ziekenhuizen garanderen 24-uursopvang drugverslaafden rgelconcert door Jan van Landeghem in Hulst 'Leerlingen alle scholen schuldig aan vandalisme' Daling van ziekteverzuim werknemers ziekenhuizen Ziekenhuizen moeten extra miljoen gulden bezuinigen '^2?5 [aij-Weggen: 'Geen milieu-effectrapportage voor verdiepen Westerschelde' fsluitende feesten 750-jarig jubileum jit. Anna ter Muiden Staatssecretaris Y. van Rooy bij opening Zeeland Cultuurmaand: ure speedboot Weggehaald Coördinatrice project Hulst-Hontenisse: Matroos gewond door losse kabel Terugverdienen salarisverhoging personeel Wedstrijden zeilvliegen om Dutch Trophy in Nieuwvliet 1992 X 52 T/AIGS 'VC-vrij, rERIEURS srd, /ERUCHTING, mannen met een grote maat BIJ MAAS MODI SAS VAN GENT SLAAGT U ALTIJD! Normale maten t/m 64 Duitse buikmaat t/m 65, 135 cm omvang, Gentsestraat/Stationsstraat 01158-1447 de stem zeeland DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 DEEL C Van onze Haagse redactie tien Haag - Het is niet nodig om !or de voorgenomen verdieping de Westerschelde een milieu- Efectrapportage (MER) te maken, at schrijft minister Maij-Weggen Terkeer en Waterstaat) aan de Tweede amer. Verdieping van de Wester- jhelde is een van de projecten, waar- rer België en Nederland onderhande len in het kader van de zogeheten Wa terverdragen. De verdieping is volgens België nodig om de Antwerpse haven bereikbaar te houden voor grote sche pen. In de Beneluxraad gingen in maart stemmen op om een onderzoek naar de gevolgen voor het milieu van de bag- gerwerkzaamheden. Een MER is ver plicht als aan drie 'voorwaarden' is vol daan. Zo moet de vaarweg geschikt zijn voor schepen met een laadvermogen van 2000 ton of meer. Ook moet het gaan om een grondverzet van meer dan vijf miljoen kubieke meter. De derde voorwaarde - voor het grondwater af gesloten bodemlagen worden doorbro ken - gaat volgens Maij niet op. Voor het storten van baggerspecie is een MER verplicht indien er sprake is van oprichting van een inrichting èn er meer dan 500.000 kubieke meter wordt gestort. Aan de tweede voorwaarde wordt wel voldaan, maar aan de eerste volgens Maij niet. „Bij het storten van de bij de verdieping van .de Wester schelde opgegraven baggerspecie is geen sprake van een inrichting. De spe cie zal namelijk zodanig in de Wester schelde worden gedeponeerd dat zij weer zal uitstromen, en na verloop van tijd weer in de vaargeul terecht zal ko men," aldus Maij. De specie wordt weer gestort, omdat het definitief weghalen ervan nadelig zou zijn voor het ecosys teem van de Westerschelde. Maij voelt niets voor een vrijwillige MER, omdat de milieugevolgen van de verdieping in het verleden reeds uitvoe rig zijn bestudeerd. Ook zijn er hoorzit tingen geweest en heeft de Raad voor de Waterstaat zijn goedkeuring eraan gehecht. an onze verslaggever 'erneuzen - Onderzoeksbureau Euroleisure gaat probe en het noodlijdende subtropisch zwemparadijs Schel- jlorado in Terneuzen te redden van de ondergang. De ïulp van dit bureau is ingeroepen omdat de resultaten in juni en juli zwaar tegenvielen. ■er twee weken ligt een rap- bank is met 7,5 miljoen gulden irt op tafel. Dit rapport geeft de grootste schuldeiser maar an welke richting het met het vembad op moet. „De lijnen oor de toekomst worden uitge bet. Wellicht is een andere be- (rijfsvoering nodig," aldus be- ndvoerder J. de Bliek. De tegenvallende maanden zorg- len voor een mindere opbrengst fan enkele tonnen. De maand Sugustus was wat beter maar dat is slechts een doekje voor het goeden, pet inschakelen van Euroleisure wam gisteren uit de bus tijdens let gesprek tussen bewindvoer der J. de Bliek en de Nationale pvesterings Bank (NIB). Deze Van onze verslaggever i juis - De afsluitende festivi- liten in het kader van het [50-jarig bestaan van Sint na ter Muiden vinden vrij- 18 en zaterdag 19 sep tember plaats. Er is vrijdag 18 september pi 19.30 uur een Bourgondi- :he maaltijd en op zaterdag Jjn er tal van activiteiten. De bourgondische maaltijd is in ■Ouwe Schuure. Kaarten kos ten 39,50 en zijn verkrijgbaar ™j de VW en de gemeente, it Anna ter Muiden vierde dit iar uitgebreid dat het 750 jaar idsrechten had. Op de laatste g gebeurt dat tussen 10.00 en 17.00 uur met een historische irkt, ringrijden, concerten, ex- isities, wagenspel, een schil- ir- en fotowedstrijd en een mi- stadsomroepersconcours. Om '•15 uur geeft het Zeeuws Or- ist een concert. trekt toch extra geld voor het onderzoeksbureau uit. Scheldo rado kreeg begin dit jaar uitstel van betaling. Tijdens het onderhoud werden de cijfers van de afgelopen maanden bekeken. „De zomer is te goed voor ons geweest," zei De Bliek na afloop. „In juni en juli zijn we in de min gegaan. Dat betekende een ernstige streep door de rekening. De bank ligt niet echt wakker van de tegenvallende resultaten maar er moet natuurlijk wel een uitzicht zijn op betere tijden. De bank zegt niet dat we op deze manier vrolijk verder moeten gaan. Er moet wat gebeuren. Ook voor de crediteuren. Van daar het inschakelen van het bu reau." Het onderzoeksbureau hield zich eerder bezig met een golfslagbad in Noord-Holland die er ook niet best voorstond. Een vertegen woordiger van Euroleisure be zoekt volgende week het zwem paradijs voor een herkeuring. Aan de hand van het rapport komt een vervolggesprek tussen de NIB en alle betrokkenen. Dreigend Volgens De Bliek is gisteren niet gesproken over het uitspreken van een faillissement dat nog steeds als een dreigende wolk boven Scheldorado hangt. „Daar is niemand mee gebaat. We gaan kijken naar verbeteringen en hoe het anders te doen. Wij doen in ieder geval ons best en wachten de conclusies van het rapport af. De komende tijd wordt de situa tie stabiel met hopenlijk een uit schieter in de herfstvakantie. Wij blijven in de toekomst van Scheldorado geloven. Tenzij het onderzoeksbureau zegt dat er niets van terecht komt." Violiste Emmy Verhey speelt tijdens de opening van de Zeeland Cultuurmaand in de Hulster Basiliek. - foto wim kooyman luist - Het 129ste recital in Ie internationale zomer-or- ïlconcerten in de Willibror- is basiliek in Hulst wordt ijdag 4 september verzorgd oor organist Jan van Lan- eghem uit Sint-Niklaas. ,an Landeghem is in het Waas- ind een bekend musicus. Hij iceert aan het conservatorium Brussel en is directeur van de luziekacademie in Bornem, hij een veelgevraagd begeleider solist en componeert boven in. Hij is een musicus die de uhentieke uitvoeringspractij- bestudeerd en toepast. Hij "elt zowel orgel, clavecimbel Piano, maar geeft de voor- Waan orgel en clavecimbel. Landeghem vormt met Ma- !-Noelle de Callatay (sopraan) Alain Roelant (trompet) het semble AH'Armi. Het trio originele Europese barok- C-Ziek °P cd en maakte in april |an Qnze correspondent (Wvliet - In de nacht van dins- |g op woensdag werd in Bier iet een eenassige trailer met tarop een speedboot smd. De buit heeft [aarde van 53.000. t geheel stond geparkeerd >r de woning van de eigenaar in de Kloosterstraat. Ondanks goede beveiling met een ko- siot en koppeling heeft men kans gezien de trailer te Hen. dit jaar een concertreis naar Ja pan, Singapore, Maleisië en Hong Kong. In Hulst speelt Van Landeghem op het Loys Isoré instrument werken die nog nooit eerder (op de echofantasie van Sweelinck na) op dit orgel gespeeld zijn. Het programma vermeldt: Ricer- care en Toccata VI van Frober- ger, 8e Tono Ensalada van Here dia, Toccata, Adagio en Fuga in C van Bach, vier werken van Lé- febure-Wely en Game I van Van Landeghem. Het concert begint om 20.00 uur. Het laatste concert in de serie wordt vrijdag 18 september ver zorgd door Jo Ivens. Van onze verslaggever Hulst - De cultuur wordt een steeds belangrijker element in het toeris tisch aanbod. Een hoogwaardig cul tureel aanbod trekt niet alleen toeris ten die daar speciaal op afkomen, maar levert ook een belangrijke bij drage aan de verlenging van het toe ristisch seizoen. Staatsecretaris mevrouw Y. van Rooy van economische zaken stelde dat gisteren tij dens de opening van de vierde Zeeland Cultuurmaand in Hulst. Met die cultuurmaand is Zeeland op de goede weg om de achterstand met andere provincies in te halen. Volgens mevrouw Van Rooy blijft Zeeland achter als het gaat om seizoensverlenging en is er dus alle reden om te werken aan vakantie spreiding. Niet alleen in tijd, maar ook geografisch gezien. Immers, de drukte aan de kust legt een grote druk op natuur en milieu. Wat dat betreft is de grens in Zee land wel zowat bereikt. Er moet dus ge zocht worden naar andere vormen van toeristische groei die niet belastend zijn voor het milieu. De cultuurmaand is zo'n initiatief. Cultuurprijs Gastheer burgemeester A. Kessen van Hulst wees het grote aantal genodigden erop dat Zeeuws-Vlaanderen de cultuur hoog in het vaandel heeft staan, met on der meer al het festival van Zeeuws- Vlaanderen, dat volgende week begint. Verder heeft bijna iedere gemeente een eigen culturele prijs en komt er straks ook een gezamenlijke Zeeuws-Vlaamse cul tuurprijs. Volgens gedeputeerde mevrouw G. de Vries-Hommes is de cultuurmaand goed op weg een toeristische trekker tot ver over de Zeeuwse grenzen te worden. „Als we de afgelopen drie jaar bezien, dan zien we een duidelijk kwalitatieve en ook kwantitatieve groei van dit evenement." De cultuurmaand is op initiatief van de provincie fieeland ingesteld in 1989. Het doel is direct na de grote vakantiedrukte het toeristenseizoen nog wat te verlengen met een hoogstaand cultureel aanbod van muziek, film, beeldende kunst en theater. Voor hen die houden van Zeeland van wege de ruimte, de rust, de zon en de zee komt er nu iets extra's bij. De Zeeland Cultuurmaand kent enkele grote evenementen van nationale beteke nis zoals het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen en het Filmfestival Zeeland. Daarnaast is er nog een groot aantal an dere culturele evenementen: het Kamer muziekfestival op Schouwen-Duiveland en Tholen, Jazz Down by the Sea in Dom burg, Waterland Cultuurland in Water landkerkje en een hele reeks tentoonstel lingen met als blikvangers de Zeeuwse Muntvondsten en het project IJsland-Is- land. Het evenement wordt geopend en besloten met een concert binnen het thema Spanje en de USA (de 'oude' en de 'nieuwe we reld'). De opening vond dus gisteren plaats in Hulst en het slotconcert is in Veere waar waar Paco Pena's 'Misa Fla menco' wordt gespeeld. Een concert dat ook in Koewacht op 23 september plaats vindt. Rondom de activiteiten zijn aantrekke lijke meerdaagse arrangementen en pro gramma's voor dagtochten samengesteld. ZIE OOK PAGINA ZEELAND - C2 ont- een Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws- Vlaamse ziekenhuizen probe ren niet langer meer angst vallig de deur dicht te hou den voor drugverslaafden die acute hulp nodig hebben. Ze garanderen vanaf heden een 24-uursopvang voor drugver slaafden in crisissituaties. Na die eerste hulp ontfermt de stichting Psychiatrisch Zie kenhuis voor Zeeland (PZZ) in Goes, met steunpunten in Terneuzen, zich over de pa tiënt. De directie van de ziekenhuis- groep Zeeuws Vlaanderen is dat in nauw overleg met het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs overeengekomen met het PZZ. Met de overeenkomst is een eind gekomen aan het onzekere lot van drugverslaafden in crisissi tuaties. De ziekenhuizen stonden niet te trappelen om deze pa tiënten op te nemen. Ze legden beslag op de toch al overvolle psychiatrische afdelingen en bleven daar meestal ook enige tijd omdat de doorstroming naar andere hulpverlenende instan ties allesbehalve vlot verliep. „Dat leverde voor ons nogal wat problemen op omdat onze afde ling onvoldoende is uitgerust en wij ook de deskundigheid niet in huis hebben om drugsverslaaf den langdurig hulp te bieden," zo lichtte directeur patiënten zorg G. Ramaekers de terughou dende opstelling van het zieken huis toe. Zijn collega E. Debbaut van het PZZ denkt binnen twee dagen voor een nieuw adres te kunnen zorgen maar moet daarvoor wel de nodige moeite doen. „Wij kunnen zo'n patiënt ook niet al tijd meteen plaatsen. Wij hebben ook te maken met een overbezet ting. Dus als er een huipaan- vraag komt moet er nogal wat georganiseerd worden. Maar zo als de afspraken nu liggen moe ten het binnen enkele dagen luk ken. Het zal misschien nog wel eens mis gaan in het begin. De afspraken zijn nog maar net ge maakt, maar het mag daarna toch geen problemen meer ople veren." Overigens is het aantal crisisge- vallen op jaarbasis in Zeeuws-, Vlaanderen gering. „We praten over misschien tien mensen per jaar. Maar als er een huipaan- vraag komt moet je helpen. We laten niemand in de kou staan," aldus Debbaut. De crisispatiën ten kunnen in Zeeuws-Vlaande ren niet terecht omdat het steun punt van het PZZ in Terneuzen niet goed genoeg is uitgerust voor crisisopvang. De ziekenhuisgroep, zo blijkt uit het jaarverslag over 1991, kampt met een tekort aan bedden voor de psychiatrische afdeling. Mo menteel zijn 24 bedden beschik baar maar de ziekenhuisgroep wil er zeker 12 bij hebben omdat het aanbod stijgt. „Het afgelo pen jaar is het veelvuldig voor gekomen dat acute opnames die Van onze verslaggever Hulst - Leerlingen van alle scholen voor voortge zet onderwijs maken zich schuldig aan vandalisme. Er is niet een bepaalde school aan te wijzen waar meer leer lingen zitten die vernielingen plegen dan op andere scholen. Coördinatrice Brigitte Reijns van het inmiddels afgesloten vandalismeproject Hulst- Hontenisse benadrukt dat met klem, naar aanleiding van de commotie die is ont staan op de Hulster scholen gemeenschap De Rietvliet. Na de in De Stem gepubli ceerde cijfers over een en quête onder leerlingen van de Rietvliet is de schooldirectie overstelpt met telefoontjes van verontruste en boze ouders. Uit de enquête bleek namelijk dat bijna de helft van de ondervraagde jonge ren zich wel eens te buiten is gegaan aan een of andere vorm van vandalisme. „Het komt nu net over alsof de Rietvliet de enige school is waarop leerlingen zitten die vandalisme plegen," zegt Bri- gitta Reijns. „Dat is zeker niet het geval. Als je dezelfde enquete zou uitvoeren op de andere scholen voor voortge zet onderwijs zou je zo goed als zeker vrijwel dezelfde uit komst krijgen." Dat het vandalismeproject van die scholen geen cijfer materiaal heeft, is nogal lo gisch. De andere Hulster scholen weigerden namelijk mee te werken aan de enquê te. Enkel de Rietvliet was daartoe wel bereid. Van onze verslaggever Terneuzen - Het personeel van het streekziekenhuis De Honte en het Antoniusziekenhuis in Oostburg is het afgelopen jaar minder ziek geweest. Het ziekteverzuim liep in vergelijking met 1990 terug van 9.3 procent naar 8.5 procent. Het aantal ziektemeldingen daalde van 2182 tot 2069 gevallen, in ziekte dagen uitgedrukt ging het om een verlaging van 33904 naar 30320 ziektedagen. Hoewel het ziekteverzuim, dat nu onder het landelijk gemid delde ligt, is gedaald is de vorige jaar ingestelde projectgroep ziekteverzuim niet tevreden. Een van de actiepunten voor volgend jaar is, zo blijkt uit het jaarver slag over 1991 van de zieken huisgroep Zeeuws-Vlaanderen, om een beeld te krijgen van het oneigenlijk ziekteverzuim. De indruk bestaat dat een aantal personeelsleden zich ten on rechte ziek meldt. Op welke schaal dit gebeurt, is niet be kend. Evenmin bestaat er inzicht over de motieven. Er bestaat bij de beide zieken huizen sowieso geen beeld van hoe het, los van de aantallen, met de oorzaken en motieven van het ziekteverzuim is gesteld. De projectgroep ziekteverzuim, zo blijkt uit (\et jaarverslag, kreeg vorig jaar; de opdracht die gegevens boven i water te halen om aan de hant) van die infor matie het ziekteverzuim terug te dringen. Maar (ie projectgroep slaagde daar niet jn. „De huidige ziekteverzuimregistratie is on bruikbaar om aap de opdracht te kunnen voldoen," zo rappor teerde de projectgroep. Er wordt inmiddels aan een re gistratiesysteem gewerkt waar mee wel de benodigde informa tie over de oorzaken van het ziekteverzuim zichtbaar wordt. Met dit systeem, zo verwacht de projectgroep, moet het wel luk ken om een preventief beleid sa men te stellen. Van onze correspondent Terneuzen - De 38-jarige, van Tjechische nationaliteit zijnde en in België verblijvende ma troos P.B. is gistermiddag ern stig gewond geraakt bij een on geval aan boord van de duwbak Antverpia 52. B. werd op de Westerschelde in de Put van Terneuzen op een ge geven moment getroffen door een staaldraad. Dat gebeurde tijdens het verhalen van een drijvende kraan van het Terneu- zense overslagbedrijf OVET. Op dat moment was de duwbak aan het afmeren bij het zeeschip Bruma om daaruit een lading erts over te nemen. Tijdens het verhalen van de kraan ging er iets mis waardoor een staal draad losschoot. B. werd daardoor geraakt. Hij liep enkele gebroken ribben op en verder verwondingen aan hoofd en benen. Met een boot van de Verenigde Bootlieden werd hij aan wal gebracht en vandaar per ambulance naar het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. aangeboden werden op de PAAZ naar elders verwezen moesten worden omdat de PAAZ overvol was. Er wordt dan uitgeweken naar het PZZ in Goes of naar Belgische ziekenhuizen. Voor de Zeeuws-Vlaamse patiënt is dit' een slechte zaak. Iedereen wil immers liefst in zijn eigen omge ving worden opgenomen." Het tekort aan bedden wordt mede veroorzaakt door de lange verpieegduur per patiënt. „De langere verpieegduur van pa tiënten in 1991 is voornamelijk te verklaren door de vaak lange wachttijden voor psycho-geria- trische patiënten op opname in een van de verpleeghuizen. In 1990 ging deze doorstroming aanmerkelijk sneller," aldus de directie in het jaarverslag. Van onze verslaggever Terneuzen - De ziekenhuis groep Zeeuws-Vlaanderen moet volgend jaar een extra miljoen gulden bezuinigen om de in de cao vastgelegde salarisverhoging voor het personeel terug te verdienen. De kans dat het personeel, dat voor 70 procent op het totale budget drukt, daarvoor zelf de rekening krijgt gepresenteerd, sluit directeur patiëntenzorg G. Ramaekers niet uit. Hij zei dat gisteren bij de presentatie van het jaarverslag over 1991 van de ziekenhuisgroep. Ramaekers wilde gisteren niet vooruitlopen op welke manier het ziekenhuis denkt te bezuini gen omdat het budget voor vol gend jaar nog niet helemaal vast staat. Maar hij wilde niet garan deren dat het personeel buiten schot blijft. Evenmin wilde hij verzekeren dat de serviceverle ning aan het publiek op het zelfde peil blijft. De service aan de patiënt is sinds de fusie van de drie zie kenhuizen in Hulst, Terneuzen en Oostburg in 1989 afgenomen. De fusie hield een reductie van het totale aantal bedden in maar ook een inkrimping van het be schikbare jaarlijkse budget. „Minder bedden betekent ge woon minder middelen," zo drukte algemeen directeur P. de Wolf het gisteren eenvoudig uit. De ziekenhuisgroep kreeg vier jaar de tijd om naar de gewij zigde situatie toe te groeien. Dat betekende in de praktijk een be zuinigingsoperatie van 1,2 mil joen gulden per jaar. Volgens De Wolf is dat peil nu bereikt. Van onze verslaggever Nieuwvliet - Op het zeilvli'egter- rein Jan van Gent in Nieuwvliet vinden in het weekeinde van 5 en 6 september de wedstrijden om de open Dutch Trophy Para- pente plaats. De wedstrijden met een speciale parachute vanaf een duin begin nen zaterdag 5 september om 10.00 uur. De deelnemers werken verschil lende onderdelen af zoals drie- hoeksvluchten, speedruns, preci- sielanden en vrije afstand. Ook zijn er beide dagen demonstra ties. Die beginnen om 16 uur en duren tot 16.30 uur. Op zondag beginnen de wedstrijden om 10.30 uur. De prijsuitreiking, tenslotte, is zondag om 16.30 uur.

de Stem | 1992 | | pagina 15