LER euwe llectieis Beenhakker heeft het werelds naar zijn zin bij Grasshoppers I had toch een contract tot juli FIAT DURFT. SPORT 1992 X 531' DE STEM DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 uw r t ecl I I I ijs actiemodellen uitrusten s nu bent u aan de beurt. Ga van 'n ander merk. Wedden ij met u zullen zijn, kunt u ze Fiat te gaan rijden. Zeg maar daarna zo hard mogelijk weg. TTEN-LEUR: AUTOBEDRIJF OOSTVOG&S| ADELSTRAAT IC, TEL. 01626 - 8 29 52 >LAAN 130, TEL. 01650 - 6 67 44 5 IA, TEL. 01150 - 9 45 64 ZUNDER* Leo Beenhakker: 'Iedereen zoekt een reden waarom ik in Zwitserland niet op mijn plaats zou zijn. Laat ze maar'. - FOTO DE STEM/JO- HAN VAN GURP Leo Beenhakker in Zurich bij Grasshoppers: 'Ik heb het werelds naar mijn zin hier'. FOTO HANS VAN OORT De nieuwe uitdaging van 4de Don' Door Ted van Leeuwen Zurich - Hittespiegelingen trillen bo- ven het trainingsveld, dat er overigens prachtig bijligt. Het gilde der selectie- elers van Grasshopper Club kreunt onder de klamme hitte, die Zürich in zijn greep heeft. „Heet, wat nou heet. Het is toch heerlijk weer. Moet je nu in Madrid komen. Daar is I het veertig graden. Nee, het is perfect hier. Schone lucht, goeie velden, perfecte orga nisatie. Werelds." Perfect. Heerlijk. Werelds. Leo Beenhakker zal de superlatieven die middag nog regel- I matig gebruiken. Hij kan het dan ook niet vaak genoeg herhalen. De Don heeft het gewoon geweldig naar de zin. Hij is niet af gedaald naar de marge van het voetbal. En straalt dat uit. Blijmoedigheid zijn han delsmerk, de gevoelige snaar blijft zorgvul dig weggeborgen. De prestigieuze Mercedes Coupé met de iMadrileense nummerplaat op de parkeer- I plaats van Grasshopper Club, in de Zwit- 1 sers wandeling GC genaamd, is het enige dat nog aan een roemrucht verleden herin nert. I Bespeuren we echter toch een beetje wee- 1 moed als hij de deur van zijn kantoor open- I zwaait en uitnodigt voor de koffie. Zijn I werkplaats is bepaald geen klein kamertje I waar de vliegen tegen de ruiten tikken. Het I is er Zwitsers degelijk. Grasshopper Club I ademt nu eenmaal niet de voorname sfeer I van Real Madrid uit. Maar slecht? Nee. I Goed, de Don mag ver verwijderd zijn van de voetbalwaanzin van Estadio Bernabeu, [maar hij heeft het toch niet slecht. Wat I zegt hij? Hij heeft het werelds naar de zin. I „Ze hebben geen goed elftal, nog niet, maar Iwel goede spelers, een goede organisatie. I Allemaal full-profs, studiebegeleiding, I kantoor met vijf, zes man, een manager... I Zoals je je het kunt voorstellen bij een I profclub. Ik moet zeggen, Grasshopper, er 1 mankeert helemaal niks aan. Het is gewoon I fantastisch. Fantastisch wonen, schone I lucht, prachtige omgeving. Geloof het of I niet, ik geniet me kapot." jZegt de Don boven het oorverdovende la- waai zijn zijn koffiemachine uit. En als het I apparaat eindelijk zijn kwalijk riekende I mengseltjes heeft geproduceerd, die doen I denken aan iets dat uit de verwarming ge- Blekt is, buigt De Don zich over 'de vraag', jdie de lippen nu een week verschroeit: I Waarom Zwitserland? I „Ik ben hier omdat ze mij een zinnige aan- I bieding deden, mij zinnige verhalen vertel- I den, omdat de organisatie perfect is. Om- I dat ik twee maanden thuiszat en zin had in liets heel nieuws. Ik heb nog nooit in Zwit- I seriand gewerkt. Ik vond het leuk, de krie- I bels kwamen, een zinnig bod, ben ik hier I gekomen, dag of veertien geleden. Ben ik I gaan te kijken... Nou jongen, helemaal naar I Ajax-voorbeeld, met jeugdelftallen met een Ieigen trainer. Perfect." I Had u dit verwacht? I Beenhakker: „Ik had geen voorstelling van I m ekomst- Dat leer je wel af in dit vak. 1 Maar ik heb genoeg capsones om te zeggen, I ik zit nooit lang zonder werk. Sommigen I zullen dat wel weer zelfoverschatting noe- I men of wat ook. Ik noem het zelfvertrou- |wen Ach, we weten allemaal dat in sep- I 'ember, oktober de trainerscarrousel weer Iff be,ginnen, waar dan ook. En ik ben I natuurlijk geen onbekende trainer in Euro- I Pa. I Wordt u nog betaald door Real Madrid? I Beenhakker: „Nee, het contract bestaat met meer. Is opgezegd. Door mij. (Scherp) l« weet dat iedereen daarover zijn visie «neeft. Dat er veel mensen zijn, die op 2000 Ikilometer afstand exact kunnen vertellen I rifler,.f,ch heeft afgespeeld. Vette hand- Ih a enveloppe. Maar in werkelijk heid is het aldus gegaan: Ik heb op 30 juni ■ontslag genomen. Met alle consequenties Igaan Ja'£inanciële' ia- Want ik ben ge- Beenhakker: „Inderdaad, maar ik kon me niet vinden in het technische beleid. In 1989, (in zijn eerste Madrileense periode, red) toen we op het hoogtepunt zaten, heb ik al gezegd dat er al aan het elftal gesleu teld moest worden. Het is geen kritiek, een persoonlijke visie, maar ik vind dat sinds 1989 Madrid nog altijd in een neergaande lijn zit. Ik vond en vind dat er hard en rigo- reus in de eerste elftal-selectie ingegrepen moet worden. Maar die mening werd niet door iedereen gedeeld." Maar Real Madrid wilde u dolgraag heb ben, vorig jaar september. Daarmee was veel moeite, veel geld, veel prestige en een drie-jarig contract gemoeid. Was het toen niet afgesproken? Beenhakker: „Er is toen over gesproken. Niet afgesproken. In de steek gelaten? Nou, nee. Er is een aantal omstandigheden denkbaar waarin mensen misschien wel willen, maar niet kuqnen waarmaken. We wilden naar een' sóórt Ajax-model, daar over zijn ontelbare uren gesproken. Maar ze konden het niet waarmaken. Toen heb ik op een gegeven moment gezegd: 'Het is misschien beter als we maar uit mekaar gaan'."„Dat zullen veel mensen wel weer niet kunnen begrijpen, willen begrijpen. Ik had twee jaar mijn mond kunnen houden en lekker veel geld kunnen opstrijken. Vre selijk veel. Maar zo zit ik nou eenmaal niet in elkaar. In 1981 stapte ik op bij Ajax en toen stond ik er financieel een stuk beroer der voor. Nu kon ik me iets veroorloven." Bent u beoordeeld op de resultaten? Beenhakker: „Dat lijkt me niet. Maar feit is dat het in de vier maanden dat ik trainer ben geweest, niet goed gegaan is. Op de laatste dag de titel verspeeld, de bekerfi nale verloren. Dat is niet mijn schuld, wel mijn verantwoordelijkheid. Maar daarvoor had ik niet hoeven opstappen. Ik was in Madrid technisch directeur. Door omstan digheden heb ik noodgedwongen Antic vier maanden als trainer waargenomen. Maar in april al waren we het er al over eens dat ik niet meer op het veld zou staan. Er zou sowieso een trainer worden aangetrokken. Mijn job was om te kijken of het eerste elf tal te vernieuwen zou zijn, in een vrij straf tempo en de jeugdopleiding nieuwe impul sen te geven volgens de gedachte van de Ajax-school." De resultaten hebben met het afscheid dus niks te maken? Beenhakker: „Indirect wel. Die hebben al tijd met een afscheid te maken. Met twee hoofdprijzen in de hand kun je natuurlijk wat makkelijker je visie kwijt. Zo gaat het altijd. Overal. Het verlies was niet door slaggevend. Maar als je twee finales ver liest, word je eigen positie bij de club auto matisch kwetsbaar. Dat zijn de consequen ties. Moet je niet moeilijk over doen." „Kijk, en dat zeg ik niet om mezelf schoon te praten. Als een topclub als Madrid, Inter of Bayern München in twee seizoenen zes trainers verslijt en twee seizoenen niks wint, dan wordt het toch tijd om een keer na te gaan denken? „Toshack, die mij opvolgde, had een fan tastisch jaar, begint het tweede jaar slecht en staat in oktober al op straat. Dan komt Di Stefano. Die moet na twee maanden de pijp bij Maarten inleveren. Krijgt het niet van de grond. Dan komt Camacho, die krijgt het niet van de grond, dan komt An tic, die krijgt hét niet van de grond. Dan komt Beenhakker, dié krijgt het niet van de grond. Dan kun je twee dingen doen: je kunt zeggen we hebben vijf keer de ver keerde trainer gehad. Nou dat kan twee van de vijf keer, maar niet vijf van de vijf. Dus moet je verder gaan denken. Maar dat is niet gebeurd en daarom ben ik erg be zorgd om de toekomst van Madrid." Bezorgd? Beenhakker: „Ja, want we zijn vreselijk goed uit mekaar gegaan. Ik hoef maar te bellen en alle deurtjes gaan open. Al was het maar om koffie te drinken en bij te pra ten. Nee, daar mankeert niks aan." Er ging een schok door Zwitserland: een Weltklasse-trainer, die past toch niet bij ons, waren de tendensen in de kranten. Beenhakker: „Kennen ze me dan? Nee, maar ze vinden het land te klein voor me en het niveau te laag. Dat vinden zij. Ik vind het wel lekker. Het niveau te laag, ook zo'n onzin. Ik weet heel goed waar ik te recht ben gekomen. Ik vind echt dat ik goede spelers heb en daarvan moeten we een goed elftal maken. Ik was overigens in de omstandigheid dat ik niet hoefde. Ik hoefde niet alles aan te nemen om te over leven. Ik had ook een aanbieding uit Tur kije naast me neergelegd. Ik vind dit ge woon leuk. Grasshopper. Leuk." Grasshoppers geldt als de lastigste club van Zwitserland. Wat trekt een mens nu aan om van wespennest naar wespennest te trekken? Beenhakker: „Zo bekijk ik het niet. Ik be zie het puur voetbaltechnisch. Het lijkt me vreselijk leuk om weer wat anders te doen. Buiten Nederland en Spanje heb ik nog nooit ergens gewerkt. Ik vind het fantas tisch, maar kennelijk gelooft niemand dat. Raar is dat toch. Iedereen probeert maar argumenten te vinden van 'Leo, wat doe je hier in Godsnaam'. Maar ik heb het naar mijn zin. Mag het? Ik geniet, laat me lek ker. Voetbal is hier allemaal wat minder belangrijk dan elders. Is toch heerlijk. Ik sta met vreselijk veel plezier op het veld. De vrijheid is groter, prachtig land, ik heb fijne mensen om me heen. Geen gezeur aan me kop. Er is veel te doen bij de club, joh ik loop hier heerlijk te klooien." Hoeveel mensen waren er bij de je eerste training in Madrid? Beenhakker. „Veertienduizend." Vanmiddag waren er twee. Beenhakker: „Nou èn. Ik kan me voorstel len dat dit avontuur langer duurt dan de tien maanden waarvoor ik getekend heb. Oh ja hoor. Ik heb net een heel leuk huisje gekregen, tegen.de berg. Het gaat erom dat je het naar je zin hebt, dat je je ei kwijt kan. Het gaat toch om het voetbal?" „Iedereen denkt maar dat ik erop gefocust ben topspanning te ondergaan, veel in de belangstelling te staan, dat mensen tegen me opkijken. Daar kan ik toch niks aan doen? Ik kan net zo makkelijk met de jeugd werken. De basis is voetbal." „Dat mensen buiten de voetballerij om mij belangrijk vinden of belangrijk maken, dat vind ik prima. Maar dat is toch niet mijn probleem. Ik vraag niet om 50 journalisten elke dag en ik vraag niet om elke dag 10.000 man bij de training. Dat heb ik niet nodig om met plezier te werken. Ik heb al tijd geroepen, geef me 20 spelers, 20 ballen en een goed veld en ik ben happy. En dat ben ik nu ook." „Prachtig. Ja, natuurlijk is het prachtig om in Bernabeu voor 100.000 mensen te spelen. Iedereen zoekt maar argument waarop ik het niet leuk moet vinden. Maar het werk wordt er toch niet minder leuk- om als er maar 40.000 komen? Is het minderwaardig om RKC te trainen, Cambuur? Willem II? Dat is toch geen verschil. Jan Reker of Theo de Jong werken toch niet met minder plezier dan de trainer van Ajax?" Leo Beenhakker in actie als trainer van Ajax. Er is toch het verschil dat u bij Madrid met een budget van 50 miljoen gulden werkte en bij Grasshoppers met 10 mil joen? Beenhakker: „Maar bij Madrid kon ik Gul- lit en Maradona öök niet kopen. Je stelt daar andere eisen, de verhouding blijft het zelfde. Ik heb bij Ajax toch ook twee jaar zonder één gulden getraind. Waarom is werken bij Ajax dan veel meer dan wat ik hier doe? Waarom zit ik dan hier in de marge? Nu, omdat het bestuur het zakelijk vreselijk goed gedaan heeft, is er geld bij Ajax. Maar ik heb twee jaar geen gulden kunnen uitgeven. Ik kon nog geen Numan kopen van drie ton? Is gebeurd hoor. Nu man. Ja, ja. Die wilde ik toen hebben, maar het geld was er niet. Drie ton. Wat is dan het verschil? Leg mij dan uit waarom ik nu in de marge werk? Je hoeft mij niet uit te leggen dat het voetbal hier minder in de belangstelling staat, maar daarom is het nog geen teruggang." Nooit spijt van gehad bij Ajax te zijn ver trokken. De UEFA Cup werd gewonnen... Beenhakker: „Nee. Je neemt een aantal be slissingen in je leven. Achteraf kun je be oordelen of ze goed of fout waren, maar spijt hoef je niet te hebben. Nooit. En het was ook geen foute beslissing." Bij uw afscheid bij Ajax zijn veel harde dingen gezegd door het bestuur. Beenhakker: „Weet ik. Is ook lekker breed uitgemeten in de pers." Is er een verbetering in de verhouding opgetreden? Beenhakker: „Ik heb met niemand een slechte relatie. Ik ben alleen hevig teleur gesteld geweest in Michael van Praag." En hij in u. Beenhakker: „Dat weet ik. Maar de manier waarop hij het ventileerde... Je kunt je te leurstelling uiten, maar Van Praag is be wust bezig geweest mij te beschadigen." Bewust? Beenhakker: „Ja, bewust. Een nare onno dige zaak. Ik heb er eigenlijk geen zin in om over te praten, want verder heb ik bij Ajax met niemand problemen. Ik ben fan nummer één van ze geweest. Heb nog faxen gestuurd om ze succes te wensen. In '89 be gonnen we met: In twee jaar nationaal er bij, daarna internationaal er weer bij ho ren. Nou, dat is allemaal prima gelukt. Is toch fantastisch? Heb ik twee jaar aan mo gen meewerken." Hier is uw doel de play-offs te halen Als dat niet lukt? Beenhakker: „Ik ben nu binnengehaald als 'Retter Beenhakker'. Hahaha. Meisterma- cher. Moet je doorheen kijken. Lukt het niet, dan zullen ze zeggen, herzlichen Dank, Herr Beenhakker, biss zum nacht sten Mal. Zo gaat het toch overal?" Dan wordt u wel langzaam de-man-van- de-achterdeur. Beenhakker: „Er is een verschil of je wordt buiten gestuurd of zelf de achterdeur opent. En dat heb ik de laatste twee keer gedaan. Maar meestal heb ik het netjes af gemaakt. Zet dat het nou eens tegenover mekaar. Hoeveel clubs heb ik nou gehad? Van '68 tot '72 Veendam, keurig afge maakt, '72 tot '75 Cambuur, keurig afge maakt, '75 tot '76 Go Ahead, ben ik ontsla gen, van '76 tot '78 Feyenoord, keurig afge maakt, van '78 tot '81 Ajax, Niet afge maakt. Op eigen verzoek. Van '81 tot '84 Zaragoza, keurig afgemaakt, van '84 tot '85 Volendam, afgemaakt, 85-86 Nederlands elftal, contract was beëindigd, zou een nieuwe komen, is niet gekomen, maar keu rig afgemaakt. Dan van '86 tot '89 Madrid. Keurig afgemaakt, 89-91: twee jaar Ajax. Keurig afgemaakt, daarna contract ver lengd en niet afgemaakt op mijn verzoek. En toen Madrid, niet afgemaakt op eigen verzoek. Hoeveel zijn dat er?" U wordt beoordeeld op de laatste jaren. Beenhakker: „Maar moet ik dan bij alles wat ik doe rekening houden met iedereen? Ik heb toch ook recht om mijn weg te zoe ken in het leven zonder daarbij iedereen te consulteren. Rekening houdend met be paalde gedragscodes." Bij Ajax vonden ze vorig jaar dat u die code niet gehanteerd heeft. Beenhakker, fel: „Dat is naar buiten-uit. Het vervelende van het hele verhaal. In die hele week dat ik over mijn vertrek met het bestuur onderhandeld heb, zat een teneur van teleurstelling. Maar ze hebben alle maal gezegd: 'Leo, dat kun je niet laten lig gen, dat is een wereldbaan. En daar gaat het nou om. Off the record wordt gezegd; je zou gek zijn als je dat aanbod liet lopen.' Ik heb nooit gezegd, ik moet weg, ik ga weg. Nooit, nooit, nooit. Ik heb gevraagd of ik weg kon. Toestemming gevraagd." Volgens Van Praag kwam dat op het zelfde neer. Hij vond het geen zin hebben met een teleurgestelde trainer verder te gaan. Beenhakker: „Ik heb het hem en het be stuur honderdduizend keer uitgelegd, joh je hoelt bij mij nooit bang te zijn dat ik niet gemotiveerd ben. Want mijn plezier is niet het Ajax-bestuur of het Real Madrid- bestuur. Mijn plezier is het voetbal. En niks anders. Nee, ook het geld niet, dat heb ik al uitgelegd, anders had ik mijn contract bij Madrid wel uitgediend. Mijn plezier is voetbal, maar dat kwartje schijnt maar niet te willen vallen." „Ik heb alleen maar ter discussie gesteld: Ik kan terug naar Madrid, dat en dat speelt. Wat me nog het meeste tegenstaat: off the record zeiden ze allemaal: 'Lee, het is zo fantastisch, dat kan je niet laten lo pen, Lee.' Allemaal! Echt al-le-maal. Als het dan zover is, vertellen ze een ander ver haal. En heb ik dan een code geschonden?" „Ik zal je nog eens wat vertellen. Het ge beurt zaterdags. Ik ga zondag direct naar Studio Sport. Daar krijg ik dan voorgezet wat Michael van Praag allemaal over me gezegd heeft. Wil Kees Jansma nog wat olie op het vuur gooien door agressieve toon nogal wat dingen aan de kaak te stellen, ik had de club in de steek gelaten waar ik net getekend had. Oké, allemaal z'n goed recht. Maar we zijn nog niet uit de lucht of die zelfde Jansma zegt: 'Leo, als RTL 4 morgen met een miljoen komt, ga ik ook'. En in de uitzending maar roepen, je had toch een contract? Han Berger was toen net ontsla gen bij Fortuna. Die had toch ook een con tract? Wat is nou het verschil? Lekkere mo raal. Dan zeg ik: joh, wees nou eerlijk. „Uiteindelijk zijn we eruit gekomen, Ajax en ik. De teleurstelling was daar, ze wilden me deze mogelijkheid niet onthouden, want het was inderdaad een heel goed aanbod en dat ik er achteraf niet alles uitgehaald heb is een andere zaak. Toen hebben we de middenweg gezocht: Er is een hele hoge af koopsom op tafel gekomen. Uniek in de trainerswereld. Uniek." Heeft Van Praag ook openbaar gemaakt. Beenhakker: „Ook het bedrag? Kun je mee aan de slag hoor. Kan ik je garanderen." In die dagen zei Van Praag: 'Beenhakker vond Ajax te klein geworden voor hem'. Daarom is het wat moeilijk u bij Gras shoppers te plaatsen. Beenhakker zucht heel diep, wil er eigen lijk niet op ingaan: „Wat ik gezegd heb is dit: we waren toen behoorlijk aan de weg aan het timmeren. We kwamen sportief uit het dalletje. Ik heb toen aangegeven dat de structuur van en de ontwikkeling rondom de club achterbleef bij hetgeen er op het veld gebeurde. Dat heb ik bedoeld met te klein. De dingen rondom de club moesten meegroeien met het sportieve. Maar laat maar, laat het ze hartstikke goed gaan. Ik ben niet rancuneus. Waar ik ook ben, het eerste wat ik doe, is informeren naar Ajax. Ik heb met niemand bij Ajax problemen. Alleen met de mens Van Praag."

de Stem | 1992 | | pagina 13