'Akkoord binnen een jaar Ploeg Raas vindt alsnog grote sponsor .OMA'S BERD! Brits nee tegen 'Maastricht' als Fransen verdrag verwerpen Israël ziet kansen: 'Bevrijdingsleger' dreigt met acties Hogescholen bekijken nauwe samenwerking tTERSCHAP ILSTER IBACHT Merijntje Eetwaar moet koeler _'t Beerberkht •LICHTWATERLOPEN :n goede toekomst OOSTBU aatste strohalm oor Scheldorado fabijev afgezet I Tazdjikstan tianië wil lid IfAVO worden Ibeving kost 56 levens feel leraren ael weer weg fischer wint erste partij Meters grijpt fpnieuw mis Af en toe zon Rijkspolitie Breda lost roofmoord op Breda praat met VKssingen en Rotterdam SeniorenWinkel Nederland nu ook in Breda van vandaag e STEM. EEN KRANT DIE-JE WAT ZEGT. Iking wijziging maakt bekend dat de alge-1 3 7 augustus 1992 definitief legeling van de onderhouds-1 zoals die in ontwerp was op. slijks bestuur op 24 juni 1992 nden ter inzage heeft gelegen irende 30 dagen. telde regeling ligt met ingang I ter inzage ter griffie van het Ambacht, Gentsestraat 38 te jnnen beroep instellen tegen algemene vergadering van 7 t einde van de termijn van ter- deputeerde Staten van Zee- 42, 4331 EW Middelburg. 992. i bestuur van het Hulster Ambacht, Collot d'Escury, dijkgraaf, jrt, secretaris. 3E SCHRIFTELIJKE OA-OPLEIDING [|r nu en In de toekomstige nieuwe jstigingsdiploma's voor het Café- en t blijven. [specialist, al meer dan 10 jaar, in de ficiële SVH rijkserkende vestigings- R en/of hobby. Ook kunt u zelfstandig nt-houder, disco-eigenaar of kantine- I vooropleiding is niet vereist. Ie mondelinge ochtend-, middag- en Jin 65 plaatsen in het land. IDRIJF v.a. 35,- p.mnd. |jrsus Horeca-ondernemerschap ht u examen doen. 't V.O.M. Horeca rsussen Café-Restaurant, Catering, liis Horeca, Automatisering Horeca, jNanagement en Marketing Horeca- rijnen, zowel mondeling als schriftelijk in. ioreca u na het behalen van de Rijkser- [Jleiden bij het starten en/of overnemen drijf via haar eigen afdelingen Horeca ca Bemiddelingen. |RIJKSERKENDE - diploma s 5studiegids onderstaande coupon in Jpstzegel naar: ■060,3800 WBA'foort-Hoogland. Of bel: Irsjivonds 04104 - 75047 jvend de gratis studiegids. Dhr/Mevr Plaats2 HORECA INSTITUUT Hamseweg 56. 3828 AB Amersfoort-Hoogland Ingeschr. K v.K. Amersfoort nr. S 189012 Sift! WKÊS mÊM Brouwerijs* Telefoon 01170-55221 Speciaalzaak In geloogd grenen DE STEM meuzen - Het onderzoeksbu- feu Euroleisure vormt de laat- l strohalm voor het noodlij- _e subtropisch zwemparadijs leldorado in Terneuzen. De uitaten in juni en juli van het dlijdende zwembad vielen tegen. Over twee weken k duidelijk zijn welke rich- Ig in de toekomst met het bad Jtt worden ingeslagen. ■zie zeeland -ci fcskou - De president van Jzdjikistan, Rachmon Nabijev, i in de afgelopen weken te iepen kreeg met een opto rnde burgeroorlog in het zui- n van het land, is afgezet. Vol- j!S de verklaring op de Tazd- ise radio deelden de leiders j bet parlement en het kabi- f mee geen vertrouwen meer te bben in de pro-communisti- (e Nabijev. jana - Albanië wil in de nabije Ikomst lid worden van de NA- Volgens de Albanese minis- van defensie Zhulali heeft t Albanese leger hulp nodig. |t land heeft nimmer deel uit maakt van een militair ver- ind. gua - Een krachtige aard- j voor de kust van Nicara- 5e een serie vloedgolven lorzaakte, heeft minstens aan f mensen het leven gekost. Er prden meer dan 100 mensen aist. Duizenden Nicaragua- zijn dakloos geworden. Pre sent Chamorro heeft de inter- [tionale gemeenschap om hulp iraagd. fcn Haag - Een kwart van de laren die op een middelbare uiool beginnen, zijn na een jaar per vertrokken. Ze worden erkloos of ze gaan buiten het Iderwijs werken. Het gaat pal om jonge leraren met een 1-aanstelling. Dat blijkt St een onderzoek dat het igse onderzoeksinstituut iid heeft gedaan in opdracht n de Commissie Toekomst Le ischap, j IZIE BINNENLAND -A3 leti Stefan - Ex-wereldkam- joen Bobby Fischer heeft op het "and Sveti Stefan de eerste hij van de schaaktweekamp Sen Boris Spasski gewonnen, p'gens de kenners was het geen rtij van hoog niveau. |ZIE SPORT-B1 ilencia - Peter Pieters greep in puntenkoers van het WK pelrennen net naast de medail le prof uit Zwanenburg ein- ?de als vierde. Eerder was hij I de achtervolging vijfde ge- Jorden. |2|E SPORT-B1 I DEZE KRANT: IWNDAAG 4 KATERNEN [Achtergrond I binnenland I buitenland I Economie ■Beurs ■Sport l&eland ■Consument I Gids ■^^Programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D deel E E2 Ploeg raast verder Londen (rtr/afp/ap) - Groot-Brittan- nië zal het Verdrag van Maastricht over Europese eenwording niet ratifi ceren als de Fransen de akkoorden op 20 september in een referendum ver werpen. Dat heeft een woordvoerster van premier John Major gisteren ge zegd. Uit recente opiniepeilingen in Frankrijk blijkt dat het aantal tegenstanders van ratificatie groeit, en zelfs mogelijk de meerderheid zal vormen. Een Britse regeringsfunctionaris zei wel dat Londen nog steeds voorstander is van ratificatie van het Verdrag door alle twaalf lidstaten van de Europese Ge meenschap. Begin juni stemden de Denen evenwel al tegen Maastricht tijdens een referendum. De Britse regering staakte het ratificatie proces na de Deense afwijzing. De debat ten zullen worden hervat wanneer het parlement na het reces in oktober weer bijeenkomt. Hoewel Major zich formeel uitspreekt voor ratificatie, lijkt hij vooralsnog een slag om de arm te willen houden, merken politieke waarnemers op. Hij heeft gewei gerd deel te nemen aan een televisiedebat donderdagavond in Frankrijk, waarin president Mitterrand hoopt de kans op een massaal 'oui' te vergroten. De Duitse bondskanselier Kohl heeft wel toegezegd Mitterrand tijdens het debat bij te staan. Officieel verluidde gisteren dat Major zichzelf heeft voorgenomen niet deel te nemen aan rechtstreeks uitgezonden dis cussies en ook niet wil meewerken aan vooraf opgenomen programma's 'omdat zijn standpunt al bekend is'. Maar ande ren wijzen erop dat Major zich liever op de achtergrond houdt, uit vrees voor pro blemen met zijn Conservatieve achterban, waar nog twijfels bestaan over Maas tricht. In Brussel maakt men zich in toenemende mate zorgen over het Franse referendum. Een negatief resultaat stelt de Gemeen- 4/ Jeruzalem/Washington (dpa/afp) - De Israëlische pre mier Rabin heeft gisteren verklaard dat er binnen ruw weg een jaar een akkoord zal zijn met de Arabieren. Een vrijwilliger van het Nederlandse Rode Kruis draagt een gewonde Bosnische soldaat de trein in. Gisteren zijn honderden vluchtelingen met een speciale trein vanuit Zagreb naar Nederland vertrokken. - foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De WD-fractie is ongerust over pamfletten van het 'Servisch Bevrijdingsleger in het Buitenland' die in Ne derland zijn verspreid. In de pamfletten staat onder meer de strijdkreet 'vrijheid of dood' en de oproep 'zich op de vijanden van Servië te wreken door hen te trakteren op dynamiet en kamikaze-acties'. WD-Kamerleden Wiebenga en Dijkstal vragen minister Dales (Binnenlandse Zaken) op te treden tegen dergelijke in de ogen van de WD'ers 'ontoe laatbare actie'. Het ministerie van justitie liet gisteren weten dat de komende weken nog eens naar schatting drieduizend ex-Joegoslaven naar Nederland zullen komen. De missie van de overheid aan Kroatië resulteert binnenkort in de komst van 1500 ontheem den 'in eeri kwetsbare positie' die nu nog in vluchtelingencen- tra van de Kroatische regering verblijven. De stichting Bosnië-Hercego- vina kreeg toestemming om 322 ontheemden naar Nederland te laten komen. Volgens Justitie gaat het voornamelijk om vrou wen en kinderen uit gezinnen waarin de mannen spoorloos zijn als gevolg van oorlogsge weld. De groep komt waar schijnlijk dit weekeinde naar Nederland. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 ZIE OOK BUITENLAND - A4 Rabin zei dit na de geplande on derbreking van de zesde onder handelingsronde van Israël in Washington met Palestijnen, Sy rië, Libanon en Jordanië. Daar is meer hoop ontstaan op concrete vooruitgang in de onderhande lingen die in het najaar begon nen in Madrid en op 14 septem ber zullen worden voortgezet. Hoop Dat optimisme ontstond doordat Syrië volgens Israël zich er voor het eerst schriftelijk toe ver plichtte een vredesverdrag met Israël te sluiten. Tegelijkertijd deden de Palestijnen nieuwe, ge wijzigde voorstellen voor zelfbe stuur in de bezette gebieden. „Voor het eerst gingen de Pales tijnen in op ons openingsaan bod", zei men van Israëlische kant. Harde Van Arabische zijde kwamen echter andere signalen, dat Is raël een harde positie inneemt, die vooruitgang in de weg staat. Jordanië zei dat Israël zich weer van punten terugtrok waarover al eerder overeenstemming was bereikt. Syrië blijft volledige te rugtrekking uit bezette gebieden eisen, waar Israël spreekt over gedeeltelijke. Syrië deed volgens Israël voor de bezette hoogvlakte van Golan 'voorstellen die in de richting van onze veiligheidsi deeën komen'. De Palestijnse Hanan Ashrawi verweet Israël alleen over eigen voorstellen te willen praten. Volgens haar hebben de Palestij nen een vroeger voorstel voor overgangsoplossingen in de be zette gebieden in gewijzigde vorm op tafel gelegd. Als Israël daarover zou willen praten zou het een doorbraak zijn. Volgens het Palestijnse voorstel zou er overgangszelfbe stuur voor een periode van vijf jaar moeten komen. Van onze verslaggever Rob van Deursen Capelle aan de IJssel - Ploegleider Jan Raas is toch weer boven Jan. Na een maandenlange speurtocht bleek gister avond in Capelle aan de IJssel dat de Zeeuw een nieuwe sponsor voor zijn prof-wielerploeg heeft gevonden. In slechts tien dagen tijd werden de onder handelingen met het Amerikaanse software bedrijf WordPerfect met succes afgesloten. Gistermorgen werden de contracten gete kend voor een periode van drie jaar. En voor een jaarlijks bodembedrag van vijf miljoen gulden aan sponsorgeld. Raas toonde zich tijdens de persconferentie in een hotel naast het bedrijf van de kers verse geldschieter in de wielersport een blij man, maar tevens zeer verwonderd. „Dit ging zo snel, dat ik nog nauwelijks aan het idee gewend ben dat ik mijn organisatie voor drie jaar weer onder de pannen heb", aldus een duidelijk opgeluchte Raas. Behalve het bedrag van vijf miljoen, dat als minimum moet worden beschouwd, kon Raas weinig concreets voor het volgende wielerjaar mededelen. Hoe groot zijn nieuwe equipe zou worden, wist de Zeeuw bijvoor beeld nog bij lange na niet. Raas foto de stem/ben steffen Wel presenteerde hij Jelle Nijdam en de zil veren Erik Dekker van Barcelona als de twee eerste coureurs, die gistermorgen een contract (Nijdam voor een seizoen, Dekker voor drie) van WordPerfect ondertekenden. Raas reist de komende dagen naar het Spaanse Benidorm - waar zondag het WK op de weg voor profs wordt verreden- om zich te oriënteren op de wielermarkt. Vast staat wel dat het programma van zijn WP-ploeg voor volgend seizoen voorname lijk zal bestaan uit de wereldbekerwedstrij den en de Ronde van Frankrijk. En mis schien de Giro d'Italia. „Daarvoor zouden we dan een echte, grote klassementsrenner moeten kunnen aantrekken. En een ieder weet dat daar forse prijskaartjes aan han gen. Dus ik moet eens bekijken wat de mo gelijkheden zijn." De ploeg van Raas zal zich hoofdzakelijk concentreren op de koersen in Frankrijk, Italië en Zwitserland. Landen waar de be langen van de nieuwe sponsor het grootst zijn. „Dat vergt ook al veel denkwerk, want er zullen meer buitenlandse renners in de ploeg moeten worden opgenomen. Daarom kan ik nog geen zinnig woord zeggen over de definititieve samenstelling. Een vent als Frans Maassen willen we er graag bijhou den, maar ik weet beslist niet wat voor aan biedingen hij uit het buitenland heeft. Van daar dat ik de zaken eerst eens rustig op een rijtje moet zetten. De komende weken zullen we zaken gaan doen. Het vinden van een sponsor was daarvoor een absolute voor waarde." VERVOLG OP SPORT - B 1 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang (joon zdlS^ DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 I I I I I schap voor twee soorten problemen: het lot van het Verdrag van Maastricht en het overleven van de EG, die binnen vier maanden de Europese Markt van 1993 moet hebben opgezet. Als 'Maastricht' in Frankrijk wordt afge wezen zal dat zeker de dood van het Ver drag betekenen, menen velen. Anderen wijzen erop dat een negatief re ferendum weliswaar fataal voor 'Maas tricht' zal zijn, maar niet voor Europa. „We hebben nog de Europese Akte, het Verdrag van Rome, de Europese instellin gen. De EG is geen toeval, zij is een nood zaak voor Europa", aldus Peter Ludlow, voorzitter van het Studiecentrum voor Europese politiek. Alle bederflijke eetwaar moet volgend jaar, volgens nieuwe wettelijke bepalingen, gekoeld aan de consument worden aangeboden, ook op de markt. Dat zal bijvoorbeeld voorde vis- (haring!) en groentehandel niet altijd even eenvoudig zijn. ZIE CONSUMENT - DEEL D Onze correspondente in Israël meldt dat minister Van den Broek van buitenlandse zaken in elk geval 'tekenen van hoop' voor het vredesproces in het Midden-Oosten heeft ontdekt. Hij was gisteren in Israël voor besprekingen met premier Rabin en de Israëlische minister van buitenlandse zaken Peres. Van den Broek vertelde zijn gastheren dat Nederland de ge deeltelijke bevriezing van de ne derzettingenpolitiek toejuicht, aantal Palestijnen stemt tot vreugde. Deze recente maatrege len geven volgens Van den Broek een nieuwe impuls aan het vre desproces. Van onze verslaggever René Kloeg Breda - Het recherche-bij standsteam van de rijkspoli tie Breda heeft een op 31 mei in Antwerpen gepleegde dub bele roofmoord opgelost. Bij de moord in de Antwerpse diamantwijk kwamen de hande laar Yacobi en zijn vennoot Himler om het leven. De daders gingen er vandoor met sieraden ter waarde van 30 miljoen BF (1,6 miljoen gulden). In verband met de roofmoord is in Israël de 25-jarige Bredase J.C. aangehouden. Zij is de vriendin van de 26-jarige Israë liër L.B.D., hoofdverdachte van de roofmoord. Ook die zit in Is raël in de cel. De gemeentepolitie van Ooster hout stuitte medio juli op een deel van de buit van de roof moord. Dat gebeurde in een on derzoek naar twee van vuurwa- penhandel verdachte Oosterhou- ters. Bij huiszoekingen vond de Oos- terhoutse politie goud en siera den, die mogelijk afkomstig wa ren van de roofmoord in Ant werpen. Daarop riep de Oosterhoutse po litie de hulp in van het recher che-bijstandsteam. Op zaterdag 25 juli deed dit 12- koppige team, geassisteerd door andere politiemensen, invallen in woningen in Breda, Ooster hout, Etten-Leur en Geertrui- denberg. Bij die huiszoekingen werden in totaal 13 mensen gearresteerd en werden goederen in beslag genomen. Daarbij zat opnieuw een grote partij sieraden afkomstig uit Antwerpen. Verhoren leidden naar de verdachten die nu in Is raël verblijven. De Antwerpse justitie heeft inmiddels om uitle vering gevraagd van de Bredase vrouw. De Israëliër zal waarschijnlijk in eigen land worden berecht. In de ochtend eerst nog regen, later op de dag enkele opklaringen met kans op een bui. Er waait een matige westenwind. Van onze verslaggever Breda/Vlissingen - De Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Breda (NHTV, 2500 studenten) onderzoekt de mogelijkheid om samen te werken met twee andere hogescho len van ongeveer gelijke grootte. Het gaat om de Hogeschool Zeeland in Vlissingen en Hogeschool Economische Studies (HES) in Rotterdam. De drie HBO-instellingen sluiten complete fusies op dit moment (nog) uit. Ze denken, hoewel de gesprekken om niet meer dan 'een verkenning' heten te gaan, (ADVERTENTIES) Zie advertentie elders in cfit blad ••- 't wordt lekker fris met nieuwe Robijn Pacific. L wel aan een federatie. Dat is een vrij nauwe, zeer goed omschre ven vorm van samenwerking. De drie hogescholen, die zich qua grootte in Nederland in de middenmoot bevinden, denken bijvoorbeeld samen specialisten aan te kunnen trekken die voor elk van de scholen afzonderlijk te duur zijn. Wat aantallen leer lingen betreft staan ze samen (in totaal rond 9000 studenten) ster ker dan apart, maar een mam moet-hogeschool wijzen de drie met beslistheid af. Het gaat er meer om de specialisaties op de drie hogescholen verder uit te bouwen door samen te werken. Op het gebied van het hoger be roepsonderwijs in wat wel de Grote of Gouden Delta wordt genoemd (delen van Zuid-Hol land, Zeeland en West-Brabant), is op een specifiek gebied ook een veel bredere samenwerking tot stand gekomen. De NHTV, de Hogeschool Zeeland, HES, Ho geschool West- en Midden-Bra bant in resp. Breda en Tilburg, en de grote Hogeschool Rotter dam en Omgeving (HRO) gaan samen een zogeheten 'kenniscen trum op logistiek gebied' opzet ten. Dat moet op 1 januari de deuren openen. Waar het cen trum gevestigd wordt, is nog niet bekend. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra- veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze kriiat de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: —Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 1— I-J

de Stem | 1992 | | pagina 1