BK B. Uitkering-controle ontbreekt 24.95 15.95 2.75 2.25 1.60 BEKENDMAKING AND Rusland stuurt oorlogsschepen naar Perzische Golf Schaker Fischer spuugt op VN-sancties Instanties hebben geen gegevens over (terugkerende) immigranten Clown Popov bruidegom in Breda Leider Praagse Lente Dubcek zwaar gewond SERVIEZEN J UNITED COLORS OF BENETTON. Qflll Merijntje Romario bindt in c}egcc|ekjetflfeL MEUBEL ZOMERFESTIJN Het blijft soppen Dode hond brengt twee miljoen op frist-zwemwater pol bacteriën lechts geweld jioudt aan Suikerindustrie: goede bietenoogst ïenzrne weer pent goedkoper Veronica schorst -.ex Harding 'N DEZE KRANT: )ollar breekt liepterecord [Meer snoeien wao nodig' 'KGB wilde Jeltsin vermoorden' 5i BIJ DE EIKEN SCHUUR >AG EN ZATERDAG at 103 4576 AK Koewacht \E HAM IDE (92 Gisteren 15 graden, onweer, ruim 26 mm neerslag, zeer slecht. Vandaag verandert er niet veel. Een straffe zuidwesten wind en regen. terneuzen hulst sluis Noordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 class limousine. Met I 6-speakersysteem met rbekrachtiging, 195/65 I glas, dakreling, toeren- pruimte, handbediende besluit te leasen. De leten wat voor stunts de showroom. Per slot van fcl-maand. Minneola - Een dierenkerk- hof in de Amerikaanse plaats Mineola moet een schadever goeding van 1,2 miljoen dol lar (een kleine twee miljoen gulden) betalen aan de baas en bazin van een hond omdat deze in een massagraf begra ven werd en niet met zijn halsband, speelgoed en roze dekentje onder een heuse grafsteen ter ruste werd ge legd. Een rechtbank oordeelde dat het dierenkerkhof zowel de baas als de bazin 'groot ver driet heeft aangedaan'. Bei den getuigden dat ze in psy chotherapie moesten nadat ze erachter waren gekomen welk gruwelijk lot hun 10 jaar oud geworden bobtail Ruffian getroffen had. De baas klaagde bovendien van alle ellende ook nog eens 27 kilo aan lichaamsgewicht verloren te hebben. Bobby Fischer - foto epa gehoor en tientallen televisie-ca mera's bevuilde hij het officiële regeringsdocument. Daarin viel te lezen dat Fischer met zijn duel tegen Spasski, gedoteerd met ruim acht miljoen gulden, zowel de VN-sancties als de Amerikaanse regels overtreedt en dat hij een grote geldboete en een lange gevangenisstraf ris keert. „In principe wil ik in de Ver enigde Staten blijven wonen", vervolgde Fischer onverstoor- Boris Spasski foto epa baar. „Daarover zal ik echter pas na mijn gevecht tegen Spasski beslissen". Fischer werd ruim twintig jaar geleden in Reykjavik wereld kampioen via een zege van 12,5- 8,5 op zijn rivaal Spasski. Hij leidde nadien een teruggetrok ken bestaan in de Verenigde Staten. Uitgedaagd door enkele journa listen, die de huidige wereld kampioen Kasparov de beste speler van de wereld noemden, |oes - Het zwemwater langs de jeeuws-Vlaamse kust is meer |an ooit met bacteriën vervuild. Fe veiligheidsnorm voor zwem- lers is nog niet overschreden. |e provincie tast in het duister ]ver de oorzaak van de vervui- Mogelijk komt de vervui- door de overvloedige regen- lal in augustus, waardoor het met mest vervuilde polderwater L Zee is gestroomd. De provincie Belt een onderzoek in. ZIE ZEELAND - Cl Jerlijn - In Duitsland is het in |e nacht van maandag op dins- Tag opnieuw tot gewelddadighe- fen van rechtsradicale jongeren [ekomen. De aanvallen op asiel- iekerscentra op het grondge- lied van de voormalige DDR [onden echter door grootscha- jge politie-inzet worden verhin- jerd. ZIE BUITENLAND - A4 jlreda - Volgende week beginnen bietencampagnes van de Ne- [erlandse suikerindustrie. CSM Suiker Unie rekenen op een bede oogst. Maar suikerfabri- Janten en akkerbouwers hebben aar weinig baat bij. Want EG- legels leggen de suikerproduktie Nederland aan banden. I ZIE ECONOMIE-A5 otterdam - Benzine wordt door jle aanhoudend lage dollarkoers norgen opnieuw een cent per li er goedkoper. Aan de meeste lelftankpompen gaan daardoor Idvies-prijzen gelden van 183 cent voor super plus loodvrij, 179 cent voor euro loodvrij en 195 cent voor gelode superbenzi- pe. [lilversum - Lex Harding (47), lirecteur radio van de Veronica pmroep Organisatie, is gisteren met onmiddellijke ingang ge- ichorst. Veronica acht het on- lerenigbaar dat R.L. den Kengst, alias Harding, naast zijn bctiviteiten bij de omroep, werkt pan de opzet van een nieuw Commercieel radiostation. vandaag 2 katernen Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Viescher Baghdad (ap) - Rusland stuurt twee marineschepen naar de Perzische Golf in het kader van de missie van de VN tegen Irak. Dit heeft het hoofd van de Russische ge nerale staf, generaal Viktor Doebynin, gisteren gezegd. De schepen die Rusland naar de Perzische Golf stuurt, behoren tot de vloot die nor maal in de Stille Oceaan opereert. Het gaat om de onderzeebootjager Admiraal Vinogradov en het hulpschip Boris Boeto- ma. Hoewel zich rond de luchtblokkade in het zuiden van Irak nog geen incidenten heb ben voorgedaan, steken af en toe Iraakse jachtvliegtuigen de 32e breedtegraad over naar verboden gebied. Dat concluderen de Amerikaanse troepen in de regio aan de hand van radarbewe gingen. De Amerikaanse piloten vermoeden dat Irak zijn modernste gevechtsjagers, waar onder Mirage F-1's en MiG-21's, inzet om een kat-en-muis-spelletje te spelen met de patrouillerende toestellen van de VS en de drie andere geallieerden. Doel daarvan zou kunnen zijn om te testen hoe de geal lieerde toestellen bij visueel contact met een Iraakse jager reageren. Maar de vergelijking van kat en muis gaat volgens de Amerikanen mank. „Het lijkt meer op twee katten die elkaar in de ga ten houden. Wij zijn weliswaar de grotere straatkat, maar zij hebben nog wel dege lijk enige gevechtskracht over," luidt het oordeel van Larry Stack, commandant van een squadron EA-6B Prowlers, toe stellen gespecialiseerd in elektronische oorlogvoering. Frankrijk maakte gisteren bekend vier Mirage-2000 toestellen naar Saudi-Arabië te sturen om met de Amerikanen en Brit ten toe te zien op het vliegverbod in het zuiden van Irak. In Baghdad arriveerde gisteren een nieuwe ploeg VN-wapeninspecteurs. De leider van het team, de Italiaan Maurizio Zifferero, zei geen extra problemen te verwachten, omdat het inspectiewerk ge heel losstaat van de controle op het vlieg verbod in het zuiden. Voorts is een veertiental chemische wa pendeskundigen naar de Iraakse hoofd stad gereisd om zich bij een team te voe gen dat de voorbereiding treft voor de vernietiging van 40.000 chemische wa pens op het Muthana-complex bij Bagh dad. nsterdam - De koers van de merikaanse dollar is gisteren bpnieuw verder weggezakt en fceeft het diepterecord van pre- fcies een week tevoren gebroken, tie munteenheid sloot in Am- Sterdam op f 1,5710, een halve cent lager dan de slotkoers van f 1,5760 op 25 augustus. pen Haag - Het is in de toe komst wellicht nodig nog dieper w te grijpen in de wao. Dat fomt omdat het kabinetsbesluit |m te snoeien in de wao-uitke- ingen misschien niet voldoende J om het aantal arbeidsonge- terug te dringen. Dat het Sociaal Cultureel Plan- in zijn 'Sociaal en rapport 1992'. BINNENLAND-A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - De admini stratie van de uitkeringen voor immigranten (vroe gere 'gastarbeiders') die zijn teruggekeerd van het land van herkomst is 'on aanvaardbaar'. De controle op het daadwerke lijk vertrek van immigranten naar hun vaderland is afwezig. Als immigranten toch weer naar Nederland terugkeren, treedt de overheid daar op geen enkele wijze tegen op, omdat gewoon weg gegevens ontbreken. Deze ernstige aantijging aan het adres van het ministerie van so ciale zaken uit de Algemene Re kenkamer in haar jaarverslag over 1991. Onzekerheid In het rapport komt de admini stratie van de Rijksoverheid on der de loep. De rekenkamer meent dat minister De Vries (So ciale Zaken) onmiddellijk moet ingrijpen. Intussen heeft De Vries aan de rekenkamer laten weten zo spoedig mogelijk maat regelen te nemen. De rekenkamer constateerde dat op het departement van De Vries nog steeds uitgaven worden ge daan die boekhoudkundig niet controleerbaar zijn. Voor een bedrag van 14,4 mil jard ontbreken wettelijke be wijsstukken. „De kwaliteit van de controle is nog onvoldoende," aldus de rekenkamer die wel op merkt dat er een verbetering op treedt. In het algemeen bestaat er bij Rijksuitgaven (intotaal 200 miljard) onzekerheid over een bedrag van 18,5 miljard. Salarissen De rekenkamer trof bij controle bij de Sociale Verzekeringsbank vaak geen bewijzen aan dat de emigranten die terugkeerden zelfs nog in leven zijn. Zo'n be wijs (attestatie de vita) is vereist voor een uitkering. Vaak ook kreeg de remigrant eerder een uitkering (die overigens in prin cipe onbeperkt doorloopt) dan wettelijk was toegestaan. In enkele gevallen lieten remi granten die weer waren terugge keerd in Nederland aam de di rectie voor de Migratie weten dat ze weer terug waren zonder dat ze bericht kregen over terug betaling van genoten uitkerin gen. De administratie van uitke ringen en voorschotten deugde in het algemeen niet. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Moskou (ap) - De KGB heeft gepoogd Boris Jeltsin in 1985, toen deze nog hoofd van de Sovjet-bouwindustrie was, te laten ver moorden tijdens een bezoek aan de republiek Tadjikistan. Volgens de krant Pravda was het moordcomplot een initiatief van ex-KGB-chef Krjoetsjkov, die gevangen zit wegens zijn rol in de augustus-coup van verleden jaar tegen Gorbatsjov. Het moordcomplot tegen Jeltsin faalde, omdat de KGB-officier die de trekker had moeten overhalen weigerde Oleg Popov, de wereldberoemde clown van het Russische Staatscircus, maakt een grimas naar de camera, terwijl op de achtergrond de fotografen elkaar verdringen. Popov trad gisteren op het stadhuis van Breda onder grote be langstelling in het huwelijk met de dik 32 jaar jongere Gabriela Lehmann. Het bruidspaar had als plaats voor de plechtigheid Breda geko zen, omdat E. Nijpels daar burgemeester is. Nijpels heeft zich in het verleden als Kamerlid altijd sterk ge maakt voor het circus. - fotocorviveen I ZIE STAD EN STREEK - C1 Sveti Stefan (dpa/afp) - De eerste persconferentie na twintig jaar van de excen trieke schaker Bobby Fischer was kort maar krachtig. Het Amerikaanse fenomeen liet op ondubbelzinnige wijze blijken wat hij van de VN- sancties tegen het nieuwe Joegoslavië vond. Hij spuugt erop. Bovendien hekelde Fischer zijn collega's Kasparov, Karpov en Kortsjnoi, die hij van fraude be schuldigde. „Ik weet dat ik met mijn duel te gen Spasski in Montenegro het embargo van de Veiligsheids- raad schend", sprak Fischer (49) gisteren in Sveti Stefan, waar vanmiddag de geruchtmakende strijd begint. „Maar ik ben tegen de afgekondigde sancties". Fischer haalde vervolgens een formulier tevoorschijn en zwaaide er provocerend mee. „Dit is een fax van het Ameri kaanse ministerie van financiën, waarin ik word gewaarschuwd", schamperde de oud-wereldkam pioen, die aanvankelijk geen vragen wenste te beantwoorden. „Ik kan hierop slechts spugen". Fischer voegde de daad bij het woord en voor zijn verbaasde liet Fischer zich verleiden tot enkele uitspraken over de schaakwereld. „Iedereen mag denken wat hij wil, maar ik ben onvergelijkbaar beter dan Kas parov. Bovendien moet men we ten dat spelers als Karpov, Kortsjnoi en ook Kasparov ge wetenloos het spel hebben gema nipuleerd". Volgens Fischer is er sprake van een groot complot in de wereld top. „Ik durf te beweren dat alle partijen tussen Kasparov en Karpov in scène zijn gezet. Ook Kortsjnoi heeft zich daaraan schuldig gemaakt. Ik zal mijn beschuldigingen bewijzen in een boek dat ik momenteel aan het schrijven ben. Dit schandaal is groter dan de dopingrel rond Ben Johnson vier jaar geleden in Seoul". Fischer kreeg enige steun van Spasski, die sinds 1976 in Frankrijk woont. „Bobby heeft gedeeltelijk gelijk", beaamde de Russische grootmeester. Op de vraag of hij ooit nog tegen Kasparov om de wereldtitel zou spelen, wees Fischer op een affi che achter hem. „Ik neem aan dat u kunt lezen", zei hij glimla chend. De aankondiging luidde: „Duel tussen wereldkampioen Bobby Fischer en zijn uitdager Boris Spasski". «Wh,.-*. Romario heeft zich voorlopig weer verzoend met PSV. De eigenzinnige Braziliaan betuigde gistermiddag op het trainingscomplex de Herdgang, waar hij individueel onder handen werd genomen door trainer Hans Westerhof, spijt over zijn weerbarstige gedrag. ZIE SPORT- DEELB Praag (ap) - Alexander Dub cek, de leider van de hervor mingen van 1968 die als de 'Praagse Lente' de geschiede nis in zijn gegaan, is gisteren bij een auto-ongeluk zwaar gewond geraakt. Dubcek werd onmiddellijk naar het ziekenhuis van de dichtbij gelegen plaats Humpolec ge bracht, nadat de auto waarin hij als passagier meereed ongeveer 90 kilometer ten zuidoosten van Praag van de door regen glad ge worden weg was geraakt. Later werd hij per helikopter naar de hoofdstad Praag overgebracht. Het hoofd van de afdeling chi rurgie van het ziekenhuis Na Homolce in Praag, Milan Rocen, zei dat de 70-jarige voormalige Tsjechoslowaakse leider ver scheidene uren buiten bewust zijn was geweest en aan een zuurstofpomp lag. Opereren was gisteravond nog niet mogelijk. Rocen verklaarde dat Dubcek 'meerdere verwondingen aan de borst en de ruggegraat' had op gelopen. Dubcek werd op 18-jarige leef tijd lid van de Communistische Partij. Hij studeerde in 1958 af aan een academie van de Communisti sche Partij in Moskou en werd tien jaar later tot partijchef in Tsjechoslowakije benoemd. (ADVERTENTIES) U heeft niet alles gezien als u niet bij ons bent geweest Serviezenspeciaalzaak Showroom: Dorpsstraat 58 Chaam. Tel. 01619-1285 Speciale aanbieding Rolluik secretaire 895,-. Eiken bankstel met lederen kuipkussens 3 en 2 zits 2695,-. Eiken broodkast 1695,-. Massief eiken stoel met rundlederen zitting 235,-. White Wash Romantisch 100% massief eiken programma waar onder: wandmeubelen, tafels, eethoeken, etc. In diverse houtkleuren leverbaar. Modernprogrammma blank eiken met eigentijdse vormgeving. TOT ZIENS BIJ: DE EIKEN SCHUUR Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, Tel: 076-612614 "Vrijdag koopavond. Lid Interieur Waarborgfonds. GRAT9S Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: H kwartaal acceptgiro82.20 maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr - Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 I I I I I v

de Stem | 1992 | | pagina 1